PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : هارد 3 ترابایتی و انتخاب MBR یا GPT

mahdimb
09-04-2013, 01:14
من یه هارد 1 ترابایتی دارم و یه هارد 3 ترابایتی توشیبا هم خریدم وقتی که میخوام درایوهامو به حالت MBR ایجاد کنم فقط اجازه میده که یه پارتیشن 2 ترابایتی داشته باشم و بقیه رو در نظر نمی گیره اما وقتی که تبدیل به GPT می کنم کل فضای هارد رو می شناسه. آیا راهی وجود داره که بشه یه درایو 2 ترابایتی و یه درایو 1 ترابایتی در حالت MBR داشت چون میخوام اگه خواستم روش ویندوز هم بریزم کار کنه. سوال دیگه اینکه MBR روی هارد دیسک بیشتر از 2 ترابایت عمل نمی کنه یا روی یک درایو بیشتر از 2 ترابایت؟ یک فیلم از این مسئله گرفتم که آپلود کردم (کلیک کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]))
مدل ماربوردم: GA-H57M-USB3 هست و UEFI هم نداره.:n01:

EXTREME
09-04-2013, 08:54
من یه هارد 1 ترابایتی دارم و یه هارد 3 ترابایتی توشیبا هم خریدم وقتی که میخوام درایوهامو به حالت MBR ایجاد کنم فقط اجازه میده که یه پارتیشن 2 ترابایتی داشته باشم و بقیه رو در نظر نمی گیره اما وقتی که تبدیل به GPT می کنم کل فضای هارد رو می شناسه. آیا راهی وجود داره که بشه یه درایو 2 ترابایتی و یه درایو 1 ترابایتی در حالت MBR داشت چون میخوام اگه خواستم روش ویندوز هم بریزم کار کنه. سوال دیگه اینکه MBR روی هارد دیسک بیشتر از 2 ترابایت عمل نمی کنه یا روی یک درایو بیشتر از 2 ترابایت؟ یک فیلم از این مسئله گرفتم که آپلود کردم (کلیک کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]))
اون بقیه رو فکر کنم unlocated میکنه
شما وقتی به حالت mbr بردین اگه میخواین روش ویندوز بریزین درایو اول رو primary بزارین بقیه رو logical کنید درست میشه
هاردی که روش نمیخواین ویندوز بریزین همشو logical کنید

برای اینکار از نرم افزار paragon partion استفاده کنید

mahdimb
09-04-2013, 12:14
سلام. اینکارو هم کردم و یه پارتیشن Primary و بقیه رو Extended در نظر گرفتم ولی بازم بیشتر از 2 ترابایت رو در نظر نمی گیره و وقتی روی قسمت باقیمانده راست کلیک می کنم گزینه ای برای ساخت پارتیشن جدید نداره؟ یه فیلم هم ازش ضبط کردم. (کلیک کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]))
به نظرم اگه بخوام از 3 ترابایت به طور کامل استفاده کنم باید همون GPT رو از Disk Management ویندوز انتخاب کنم:n01:

EXTREME
09-04-2013, 13:22
سلام. اینکارو هم کردم و یه پارتیشن Primary و بقیه رو Extended در نظر گرفتم ولی بازم بیشتر از 2 ترابایت رو در نظر نمی گیره و وقتی روی قسمت باقیمانده راست کلیک می کنم گزینه ای برای ساخت پارتیشن جدید نداره؟ یه فیلم هم ازش ضبط کردم. (کلیک کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]))
به نظرم اگه بخوام از 3 ترابایت به طور کامل استفاده کنم باید همون GPT رو از Disk Management ویندوز انتخاب کنم:n01:

یک عکس از disk managment بدین
فیلم رو یک جای دیگه آپلود کنید که نیاز به sign up شدن نباشه

mahdimb
09-04-2013, 13:55
این هم آپلود در یه سایت دیگه(کلیک کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) و اینم یه عکس از Disk Management ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]):n01:

EXTREME
09-04-2013, 13:57
این هم آپلود در یه سایت دیگه(کلیک کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) و اینم یه عکس از Disk Management ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]):n01:

شما تو همین disk managemt روی unlocated ها راست کلیک میکنید گزینه هاش چیه و کدوماش فعاله

تو هارد 1 ترابایتی هم که بالاییهشه داخل extended اون 3تا درایو رو بکنید logical براش برچسب بزارید اونا که که تو my computer دیده نمیشه

mahdimb
09-04-2013, 14:10
این هم یه فیلم از Disk Management ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]). هارد اولی مربوط به پارتیشن های ویندوز و همین طور لینوکس هست چون لینوکس رو هم روی هارد اولیم نصب کردم. همونطور که میبینید بیشتر از 2 ترابایت رو در نظر نمی گیره:n13:

EXTREME
09-04-2013, 20:10
شما اون پارتیشن رو پاک کنید همون primary و با نرم افزار paragon دو تا پارتیشن logical درست کنید ببینید چی میشه

mahdimb
10-04-2013, 10:27
شما اون پارتیشن رو پاک کنید همون primary و با نرم افزار paragon دو تا پارتیشن logical درست کنید ببینید چی میشه
سلام آقا من عطاشو به لقاش بخشيدم. گذاشتم رو همون GPT. من با جستجویی که انجام دادم دیدم که Seagate برای این کار یه نرم افزار به نام DiscWizard رو داده که من با این که هاردم Toshiba بود دانلود کردم و نزدیک بود هارد اولیم هم از دستم بره و پارتیشنی که برای لینوکس بود رو داغون کرد رفت. اما برای کسایی که هاردشون Seagate هست طبق برنامه ای که تو این آدرس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])هست و آموزشی که تو این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هست می تونن این کار رو انجام بدن که من اونطور که ویدئو رو دیدم دو تا Disk جدا درست می کنه که کنترلر جداگانه دارند مثلا اگه به قسمت Disk Management ویدئو نگاه کنید می بینید دو تا دیسک به نام های Disk 0 و Disk 1 ایجاد شده که اولی 2 ترابایته و بعدی هم 1 ترابایت دیگه هستش.:n06: فکر کنم برای من همین طوری با GPT اصولی تر باشه.:)

ali2424
10-04-2013, 11:10
شما به هیچ عنوان نمیتونید در حالت mbr بیشتر از 2 ترا پارتیشن بندی کنید این بخاطر محدود بدون جدول ادرس بندی در حالت mbr هست تنها راه شما استفاده از حالت جدید gpt هست که اگر نخواین روی پارتیشن ویندوز نصب کنین مشکلی نخواهین داشت