PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : جوندگان(خوکچه هندی و همستر)

alicamaro
26-03-2013, 13:41
سلام
هر کس از دوستان اطلاعاتی در مورد خوکچه هندی داره اینجا بگه تا بقیه هم استفاده کنن
من دانشجوی دکترای دامپزشکی هستم و عاشق این حیوان شیرین و دوست داشتنی مطالعات زیادی در این باره داشتم و عملی هم انجام دادم و پرورش دهنده خوکچه هستم
اگر کسی سوالی داره مطرح کنه
دوستان کمک کنید این تاپیک رو جذاب و مفید کنیم تا هر کس چیزی یاد بگیره

alicamaro
26-03-2013, 21:48
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

supermax15
26-03-2013, 22:12
جانوری است که انگلیسی‌ها آن را خوک گینه (Guinea pig) می‌نامند. اما این حیوان نه به خوکها ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ربطی دارد نه به هندوستان ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نه حتی به گینه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])؛ بلکه این حیوان جونده‌ای خون گرم است که از خویشاوندان خرگوش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) به‌شمار می‌آید.خوکچه هندی بومی آمریکای جنوبی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C) است و بسیار پیش‌تر از آنکه اسپانیایی‌ها ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بهآمریکا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) قدم بگذارند اینکاها ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](%D8%A7%D9%85%D9%BE %D8%B1%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1%DB%8C)) این حیوان را دست‌آموز کرده بودند و حتی از گوشت آن خوراکی تهیه می‌کردند و در مراسم مذهبی و طب سنتی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) از آن استفاده می‌کردند. پس از کشف قاره آمریکا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] DA%A9%D8%A7) این جانور در قرن ۱۶ به اروپا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نیز راه یافت و حتی در اروپا نیز آن را می‌خوردند. در حال حاضر تنها اهالی کشور پرو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) از آن تغذیه می‌کنند.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] F%DB%8C%20%D8%B1%D8%A7%20%D8%A8%D8%B4%D9%86%D8%A7% D8%B3%DB%8C%D9%85/image018.jpg
شکل ظاهری

خوکچه هندی جونده ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بزرگی است. وزنش بین ۷۰۰ گرم تا ۱٫۲۰۰ گرم متغیر است و ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر درازا دارد. دم ندارد و گوشهای برهنه و گرد و کوچکی دارد. در پاهای پیشین آن چهار انگشت و در پاهای عقبی آن سه انگشت وجود دارد و از سر هر یک از انگشتان نیز چنگال ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) پهنی برآمده‌است. معمولاً به طور میانگین چهار تا پنج سال عمر می‌کنند اما در شرایط خوب تا ۸ سال هم عمر کرده‌اند. طول عمر یک خوکچه هندی که در کتاب رکوردها ثبت شده‌است ۱۴ سال و ۱۰ ماه و ۲ هفته بوده‌است.
تغذیه

خوکچه دندانهای آسیاب مخصوصی برای خوردن گیاهان دارد که در طول عمرش دائما رشد می‌کنند. بیشتر حیوانات گیاه خوار پستاندار دارای دستگاه گوارشی بزرگی هستند٬ دستگاه گوارشی خوکچه هندی نیز از سایر جونده‌ها بزرگتر است. آنها باید غذایشان را با مدفوع خواری تکمیل کنند و بنابر این مدفوع خودشان را می‌خورند. البته آنها تمام مدفوع خود را مصرف نمی‌کنند و مقداری از آن را دفع می‌کنند. این کار برای آن انجام می‌شود که ویتامین بی و فیبر و باکتریهای لازم برای گوارش را بازیافت کنند. مدفوع مستقما هنگامی که از مقعد دفع می‌شود خورده می‌شود مگر آنکه خوکچه بسیار چاق یا حامله باشد. این عادت خوکچه‌ها با خرگوش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مشترک است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

دندانها در طول عمر رشد می‌کنند

خوکچه‌ها تقریبا تمام میوه‌ها و سبزی‌ها را می‌خورند در طبیعت آنها به علوفه خشک مثل یونجه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) خشک علاقه دارند و این باعث می‌شود تا دندانهایشان زیاد رشد نکند و همچنین یونجه منبع پرتئینی خوبی برای آنهاست. بدن خوکچه‌ها نمی‌تواند ویتامین «ث» ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) را بسازد در نتیجه احتیاج دارد تا غذاهایی که این ویتامین را دارند بخورد مانند گوجه فرنگی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] DB%8C) اگر این ویتامین به بدنشان نرسد باعث مرگشان می‌شود. این حیوان به روزانه ۱۰ میلی گرم (۲۰ میلی گرم برای حامله‌ها) ویتامین «ث» نیاز داد که می‌تواند آن را از میوه‌ها و سبزی‌هایی مثل کرفس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ٬ اسفناج ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])٬هویج ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ٬ سیب ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ٬کلم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و گوجه بدست بیاورد. خوکچه معمولاً آب مورد نیاز بدن خود را از سبزی‌ها و میوه‌هایی که می‌خورد (مخصوصا کاهو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) بدست می‌آورد اما اگر این میوه‌ها به اندازه کافی آب نداشته باشند باید به او آب داد. ناخنهایش نیز در اسارت رشد می‌کند که یا باید کوتاه شوند یا چیزی مثل تنه درخت در جای نگهداری آنها گذاشته شود تا ناخن‌ها ساییده شوند. سلامت تغذیه به وسیله تناسبی از دریافت کلسیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ٬منیزیوم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])٬فس ر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و پتاسیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بدست می‌آید و به مقدار کافی به ویتامین‌های «آ»٬«دی» و «ای» نیاز دارد. رعایت نکردن این رژیم غذایی می‌تواند باعث مشکلات ماهیچه‌ای و دندانی و حتی سختی در زایمان بشود. بعضی منابع اظهار می‌دارند که این حیوانات مستعد گال ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و سنگ کلیه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هستند و کمبود کلسیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])می‌تواند باعث بروز این مشکلات در آنها بشود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

خوکچه‌های هندی در حال خوردن سبزی جات

خوکچه هندی در بچگی عادت غذایی خاصی ندارد و هر چه به آن غذا بدهند می‌خورد و باید عادت غذایی آن را تا قبل از به بلوغ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رسیدن عوض کرد وگرنه بعد از بالغ شدن عادات غذایش بسیار سخت عوض می‌شوند. پیشنهاد شده‌است یک منبع غذایی دائمی برای خوکچه در نظر گرفته شود که همیشه در دسترسش باشد مثل علف خشک یا سایر غذاها چون این حیوانات به خوردن دائمی عادت دارند و اگر غذا در دسترسشان نباشد موهای خود را میجوند. زیرا دندانهای آنها در طول عمرشان به صورت پیوسته رشد می‌کند و برای اینکه دندانهاشان آنقدر رشد نکند که از دهانشان بیرون بزند باید دائما آنها را بسایند که این مشکل تمام جونده‌ها می‌باشد. تعدادی از گیاهان که برای این حیوان سمی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هستند عبارتند ازسرخس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])٬ سیب زمینی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ٬گل آلاله ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و به طور کلی هر گیاهی که دارای پیاز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) است و از پیاز می‌روید برای این حیوان سمی دانسته شده.

alicamaro
27-03-2013, 10:35
مرسی از اطلاعات جامعی که پیدا کردید و گذاشتید
میخواستم یکم بحثو تخصصی ترش کنم و مثلا بگم چرا سیب زمینی سمی هست ولی فعلا صبر میکنم شاید کسی چیزی بپرسه
آخه کسی نپرسه که گفتنش صفا نداره :n03:

befermatooo
27-03-2013, 11:32
آخه کسی نپرسه که گفتنش صفا نداره :n03:

شما بگید ، ما استفاده میکنیم .

من میخوام از اینا بیارم اما یه سوال دارم : مدفوع بزرگ و بد بود ندارند ؟ اخه من بدم میاد اگه اینجوری باشه و دلم نمیکشه جاشون رو تمیز کنم .

alicamaro
29-03-2013, 18:58
شما بگید ، ما استفاده میکنیم .

من میخوام از اینا بیارم اما یه سوال دارم : مدفوع بزرگ و بد بود ندارند ؟ اخه من بدم میاد اگه اینجوری باشه و دلم نمیکشه جاشون رو تمیز کنم .

در مورد مدفوع باید بگم شبیه به مدفوع همستره ولی بزرگتر تقریبا 2 برابر
بو دارند ولی بوی زننده نیس مثلا ادرار خرگوش به بدبویی معروفه ولی مال خوکچه خیلی بوی بد نداره

من خودم پرورش دهنده خوکچه هستم و در حال حاضر 20تا خوکچه تو خونه دارم و به خوبی نگهداری میکنم
منظورم این بود که 1دونه که چیزی نیس بگیر نگه دار مطمئن باش پشیمون نمیشی
اگر تصمیمت قطعی شد بگو که تو خریدش هم کمکت کنم
:n11:

B3HZ@D
09-04-2013, 21:15
درود
دیدم که بعضی دوستان همسترهای چاقی دارن .
به همستر چی بدم که چاق بشه و چاق بمونه ؟!:n02:

saye
13-04-2013, 17:34
چاقی دلیل خوبی نیست
چاقی زیاد باعث بروز ناراحتی تو حیوونا میشه
اما اگر میخاین همستر سالمی داشته باشید همه چیز بهش بدین
از میوه و سبزیجات تا انواع مغز ها مثل گردو و ... میتونید 1گردوی کامل رو یک گوشش رو سوراخ کوچیکی ایجاد کنید و بدید بهش
هم سرگرم میشه هم برای دندوناش خوبه و ...
خرما هم چیز خوبیه
تخم مرغ پخته.تخمه خام .نون .
غذاهای چرب بهش ندین
اما یادتو باشه تو دادن هیچ کدوم زیاده روی نکنید

Saeed System
23-05-2013, 08:02
فقط به همستر کالباس ندید و زیرش خاک نزارید...میمیره ..این تجربه من بعد از 2 سال همستر نگهدا ری بود..یه همستر داشتم بهش کالباس درجه 1 دادم اما حواسش نبود نخوردش فرداش که فاسد شد خوردش بعد دیدم مردش...

یه همست ردیگه هم داشتم زیرش خاک گذاشتم که نرم باشه ...اما دیدم مریض شد و مرد. قبلش که زیرش 2 سال دستما ل کاغذی بود همیشه سرحا ل بود...

Saeed System
23-05-2013, 08:06
هر وقت خاستید برا ی مدت 10 روز برید مسافرت احتیاجی نیست همستر رو ببرید. بزارید تو قفسش تنها باشه..فقط براش 1-2 عدد سیب بزارید + 1-2 بسته بادام زمینی مزمز بریزید کنارش. من همین کارو کردم وقتی ا زمشهد برگشتم دیدم هم سیبها رو خورده هم خیلی

سرحاله و هم از دیدن دوباره من خوشحاله بعد 12 روز برگشتم--یادتون باشه نمک بادوم زمینی رو بگیرید که اذیتش نکنه کافیه فقط 1 مشت بادوم زمینی رو بردارید بمالید رو لباستون تا نمکش جدا بشه ازش

saye
26-05-2013, 21:52
کالباس! !!
کالباس و سوسیس یا هر غذایی که مواد نگهدارنده داره برای هر حیوانی زبان باره.
موجودات گیاهخوار رو هیچ وقت با گوشت یا مشتقاتش تغذیه نکنید .سیستم گوارشیشون به‌شکل بر میخورد.
بهترین بستر هم برای همستر یا خوکچه بستر های آماده توی دامپزشکی ها و یا خورده چوب هست
از روزنامه .خاک و ... استفاده نکنید

D E M O N
13-06-2013, 01:19
سلام
از کجا میشه فهمید نر هست یا ماده ؟ :n01:
بعد باید واکسن زده بشه ؟ وضعیت بهداشت ( حمام ) چگونست ؟:n23:

D E M O N
13-06-2013, 22:06
سلام
از کجا میشه فهمید نر هست یا ماده ؟ :n01:
بعد باید واکسن زده بشه ؟ وضعیت بهداشت ( حمام ) چگونست ؟:n23:
U P D A T E

saye
14-06-2013, 10:51
چی نر هست یا ماده ؟

D E M O N
14-06-2013, 11:41
چی نر هست یا ماده ؟
منظور همستر هست.:n16:

D E M O N
15-06-2013, 23:24
U P D A T E

saye
15-06-2013, 23:32
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
برای شستشو هم اگر چیزی مثل تشت رو اب بریزید و از یک گوشه به ارومی همستر رو رها کنید تا با شنا بره به سمت دیگه ی تشت کافیه البته اب ولرم باشه و توی اب مقدار خیلیییی کمی شامپو مخصوص. و بعد یک بار هم با اب بدون شامپو این کار تکرار بشه
اما خیلی بهتره که از روش های زیر استفاده کنید

- استفاده از اسپری آنتی باکتریال

- استفاده از شامپوی های خشک

واکسن هم نمیخاد و زدن واکسن اشتباه هست
تنها چیزی که به همستر باید داده بشه شربت خوراکی ضد انگلی هست

دوستان یادتون باشه اب در اختیار همسار هاتون بذارید.

Amir Hossein
07-07-2013, 01:04
سلام
میخواستم یه دونه همستر بگیرم ولی چند تا سوال داشتم...

بهتره نر بگیریم یا ماده؟
تنها باشه ناراحت نمیشه؟ مثلا بعضی از پرنده ها یه مدت جفت نداشته باشن دیگه نمیخونن
چون اصلا از نزدیک ندیدم اینو میپرسم:زیاد مدفوع میکنه؟ آزار دهندس؟ ینی من باید روزی 2 3 بار جاشو تمیز کنم؟ (حوصله ندارم :31: )
تو قفس زیاد باشه ناراحت میشه؟ ینی باید یه مدت تو خونه رها باشه؟

ممنون

B3HZ@D
07-07-2013, 04:02
درود
من یک چند سالی میشه که از همستر نگهداری میکنم . پس بر حسب تجربه پاسخ میدم :n02:

1: نر و ماده زیاد فرقی نمیکنه ... شکلی ظاهری همونه فقط جنسیتشون تغییر میکنه و هیچ تفاوتی نیست. البته اگه میخواین بصورت تکی استفاده کنین.
2: نه ناراحت نمیشه ... کلا همستر حیوان بازیگوشیه . من خودم همیشه همستر تک میگرفتم و هیچ مشکلی پیش نیومد . توی قفس کلی آکروبات بازی و بند بازی میکنن :n02:
3: بسته هب مقدار غذایی که میخوره مدفوع میکنه ... ولی مدفوعش ریزه و اگه از خاک چوب یا همون خاک اره استفاده کنین مشکلی نیست ... روز دو سه بار که نه ... ولی هفته ای یک بار دیگه باید عوض کرد :n02:
4:معمولا میگن بهتره که همستر هر از مدتی بیرون آورده بشه تا توی محیط خونه یک دوری بزنه و بازی کنه و انرژیش رو خالی کنه .

من که خودم عاشق همسترم و 5-6 سالی میشه که همستر نگهداری میکنم .اگه با نگهداری این جور حیوانات مشکلی ندارین ... از نظر آلرژی و یا یک سری اعتقادات مذهبی , به نظر من که هیچ مشکلی نداره و خیلی هم جذابه . :n02:

Amir Hossein
07-07-2013, 10:21
آها... خوبه
1-حالا به نظرت اینترنتی خرید کنم مشکلی نداره...؟
چون دورو برم که پیدا نمیشه... باید برم تهران بخرم
2-یه قفس هم برا فنچهام داشتم که ولشون کردم رفت:31: (طول=50 / عرض=30 / ارتفاع=40) تو همین راحته؟
3-بعد هم چه چیز هایی زیرش باشه خوبه؟ الان من کف قفس فعلی رو یه تیکه فرش انداختم.. ینی با کاتر بریدم فرش کردم :31:
خاک اره بهتره؟ اینطوری من هفته ای یه بار باید مزاحم نجار عزیز محله بشم :31:

B3HZ@D
07-07-2013, 11:06
1 : راستش من تا حالا اینترنتی خرید نکردم و نمیدونم ... ولی خرید حضوری بهتره :n02: چون که شرایط همستر رو می بینی و میفهمی که سرحاله یا مریضه .
2 : همستر قفس مخصوص داره و توی اون قفس ها نمیشه نگهداری کرد ... از نظر بهداشتی و کیفیتی برای همستر مناسب نیستن . باید یک قفس جدا بخرین .
3 : فرش ؟! :n04: ... اصلا توصیه نمیشه :n02: فقط ار خاک اره یا خاک مخصوص همستر استفاده کنین .

یک بار برو نجاری یک پلاستیک بزرگ با خودت ببر و پُرش کن .... برای یک مدت خیالت راحته و لازم نیست هر دفعه بری :n02:

saye
07-07-2013, 12:05
دوست من اگر حوصله رسیدگی به حیوون رو ندارید بهتره جیوون رو نگیرید
مدفوع و ادرار همستر بوی بدی داره
و روزی یک بار باید تمیز بشه
خانواده و یا خودتون هم حساس باشین اصلا نگیرین بهتره . چون بوی بدی داره . چه یکذره باشه چه زیاد
برای همستر چون انرژی زیادی داره باید وسایل بازی حتما فراهم کنید

B3HZ@D
07-07-2013, 12:49
درود
فکر نکنم نیاز باشه که هر روز زیر همستر عوض بشه .
من هفته ای یک بار زیرش رو عوض میکنم و نه بویی میده و نه به اون صورت کثیف شده .

saye
08-07-2013, 12:10
نمیدونم چرا پست من حذف شد!!
ادبیات ناپسند یعنی چی؟
به وضوح اینجا دارن زجر دادن جیوون رو یاد میدن ناپسند نیست
صحبت من نا پسند بود؟
دوست عزیز درسته حیوونه اما بهتر از خیلی ادما خیلی چیزا رو میفهمه
مثل محبت و درد و ....
حس هاشونم خیلی قوی تر هست مثل بویاایی و غیره
این دلیل نمیشه یک کار اشتباهی رو شما انجام دادین به دیگران هم توصیه کنید

B3HZ@D
08-07-2013, 12:26
درود
من جایی ندیدم که گفته باشه زیر همستر باید هر روز عوض بشه !
اگه شما مطلب و توضیحی در این مورد سراغ دارین به بنده معرفی کنین تا از اشتباه در بیام !

SNOW PATROL
08-07-2013, 12:33
نمیدونم چرا پست من حذف شد!!
ادبیات ناپسند یعنی چی؟
به وضوح اینجا دارن زجر دادن جیوون رو یاد میدن ناپسند نیست
صحبت من نا پسند بود؟
دوست عزیز درسته حیوونه اما بهتر از خیلی ادما خیلی چیزا رو میفهمه
مثل محبت و درد و ....
حس هاشونم خیلی قوی تر هست مثل بویاایی و غیره
این دلیل نمیشه یک کار اشتباهی رو شما انجام دادین به دیگران هم توصیه کنید

سلام گرامی

در مورد پست حذف شدتون اگر انتقادی دارید در انجمن ارایه پیشنهاد / انتقاد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مطرح کنید

موفق باشید :n16:

///

Amir Hossein
08-07-2013, 14:43
دوست عزیز..... سایه جان
شما تو همون پست اول در رابطه با راهنمایی من طوری صحبت کردین که مشخص بود دارین به من میپرین
همینطور در مورد حیوون هم من از نفر چند دیگه هم که همستر داشتن پرسیدم اصلا نگفتن که هر روز باید تمیز بشه
اگه قرار باشه هر روز جاشو تمیز کنیم...خاک اره هم بگیریم که باید یک تریلی خاک اره خونه انبار کنیم :31: +تموم وقت ادم صرف این کار میشه

ملا نصرالدین
09-07-2013, 08:01
احتمالا منظور سایه جان این هست که قسمت مدفوع رو هر روز باید تمیز کنید.
به هر حال وقتی همستر بگیرید خودتون متوجه میشید که به نظافت زیاد احتیاج داره.چون یکی از غذاهایی که همسترها میخورند میوه ها هستند.و اگر میوه 24 ساعت توی محل نگهداری همستر بماند به شدت باعث بو گرفتن اون محل میشه
مدفوع هم به همین صورت بوی تعفن ایجاد میکند.
تخم مرغ هم که سلطان تولید بو هست...مخصوصا اگر بگندد
این بو و الودگی نه تنها به حیوان بلکه به خود شما هم اسیب میزند.

saye
09-07-2013, 10:53
دوست عزیز..... سایه جان
شما تو همون پست اول در رابطه با راهنمایی من طوری صحبت کردین که مشخص بود دارین به من میپرین
همینطور در مورد حیوون هم من از نفر چند دیگه هم که همستر داشتن پرسیدم اصلا نگفتن که هر روز باید تمیز بشه
اگه قرار باشه هر روز جاشو تمیز کنیم...خاک اره هم بگیریم که باید یک تریلی خاک اره خونه انبار کنیم :31: +تموم وقت ادم صرف این کار میشه

مگه من ... هستم که بخام به کسی بپرم !
با قربونت برم و فدات بشم حرف بزنم خوبه ؟
عزیز من دارم حقیقت رو رک بهتون میگم
دیگه نه پریدن به کسی نیازه و نه قربون صدقه رفتن
تصمیم با خودتونه
بلاخره یا درک میکنین یا نه
.
دوست خوبم هر حیوونی وقتی میخاد مدفوع یا دستشویی کنه میره بیرون از محل زندگی خودش
و حالا که همستر تو یه مکان محدود نگهداری میشه معمولا میره یک گوشه و کارشو میکنه
و شما یکم فکر میکردین میدیدین که منطقیه که فقط همون قسمتی که دستشویی کرده باید روزانه حد اقل تمیز بشه نه اینکه کل محیط!!!! که نیاز به تریلی و ... داشته باشین . و کل محیط همستر هم میشه سه هفته یکبار به طور کامل تمیز بشه
اوردن یه حیوون پیش خودتون یعنی قبول مسولیت
پس بهتره بهترین شرایط رو براش فراهم کنید
هر حیوونی شرایطی داره و اینو بدونین که حیوون وسیله و یا اسباب تفریح و سرگرمی نیست ! که فقط به فکر خودتون و راحتی خودتون باشید . پس باید شرایط دلخواه و درست رو براش فراهم کنید

در مورد بستر

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

B3HZ@D
11-07-2013, 16:55
درودی دوباره

میخواستم بدونم همستر رو چطور میشه آموزش داد ؟!
یکی از دوستانِ بنده همستر داره و اونو توی خونه آزاد میذاشت و وقتی براش سوت میزد دقیقا میومد پیش اون !!!

میخواستم بدونم چطور میتونم به همستر آموزش بدم ؟

shabe.saket
11-07-2013, 17:43
درودی دوباره

میخواستم بدونم همستر رو چطور میشه آموزش داد ؟!
یکی از دوستانِ بنده همستر داره و اونو توی خونه آزاد میذاشت و وقتی براش سوت میزد دقیقا میومد پیش اون !!!

میخواستم بدونم چطور میتونم به همستر آموزش بدم ؟

فکر کنم مغزش رو میتونید شرطی کنید
سوت = نشون دادن فندوق (هرچی که میخوره)
تکرار سوت و جایزه بیشتر = شرطی شدن مغزش مبنی بر اینکه صدای سوت که اومد فندوق در کاره.....

B3HZ@D
11-07-2013, 19:20
درود و ممنون

من همین کار رو با همستر خودم انجام دادم ... ولی فقط وقتی که توی قفسه به صدا واکنش نشون میده .
ولی وقتی میارمش بیرون به صدای سوت اصلا توجهی نمیکنه !
با این که بارها و حدود یک ماه بیرون قفس این کار رو با اون تمرین کردم :n02: ولی فایده نداشت .

به هر حال ممنون ... اگه روش دیگه ای سراغ دارین راهنمایی کنین ممنون میشم .:n02:

saye
11-07-2013, 23:07
تو محیط بیرون اگر خوراکی بتونه پیدا کنه به سوت شما واکنشی نشون نمیده .
یادتون هم باشه همیشه موقع سوت زدن بهترین چیزی که دوست داره بهش بدین و تو مواقع دیگه که غذا میخوره اون مورد جزو غذای اصلیش نباشه .
فقط هنگام سوت.
وقتی هم ج.اب میگیرین که به محیط بیرون عادت کرده باشه و چیزی وجود نداشته باشه که توجهش رو جلب کنه .
جلوتر از همه ی اینا اینه که باید باهاتون دوست باشه و راحت بیاد تو دستتون . فرار نکنه . تو دستتون وایسه . گاز نگیره . بعد مرحله ی اموزشه

B3HZ@D
12-07-2013, 00:21
راستش جایی نمیذارمش که خوراکی پیدا کنه ... یک جای خلوت میذارمش .
معمولا موقع سوت زدن بهش تخمه میدادم :n02:
معمولا میارمش بیرون و خیلی وقت ها نیم ساعتی بیرون میمونه و دور میزنه .
از نظر گاز گرفتن و آشنایی هم مشکلی نیست ... یک سالی هست که اونو دارم ... ولی اون چیزی رو که میخواستم یاد نگرفته :n02:

ولی توی قفس که باشه و سوت بزنم سریع میاد طبقه بالاتر و جلوی در قفسش منتظر میمونه تا بازش کنم بیاد بیرون :n02:
از این حرکتش خیلی خوشم میاد :n01:

saye
12-07-2013, 10:47
باید به مدت طولانی بیرون بمونه .
حتی سگ هم همیشه بسته باشه و بعد ازاد بشه تا چند روز از ادم دوری میکنه و میخاد همه جارو زیر و رو کنه و ....
نیم ساعت که چیزی نیست
چند روز بذارین بیرون باشه

arsniyas
26-10-2013, 19:40
سلام و خسته نباشید

من یه خوکچه هندی دارم میخواهم یادش بدم فقط یه جای بخصوص ادرار و مدفوع کنه کسی راه آموزشش رو بلده؟

با تشکر

Georges St-Pierre
19-12-2013, 17:01
سلام , من خواستم تاپیک بزنم اما گفتم سوالم رو اینجا بپرسم ؛
من یه سنجاب وحشی گیرم اومده و میخوام ازش نگهداری کنم , نر هست ...
خواستم بدونم با تنهایی مشکلی نداره ؟ بعد خیلی بی قراری میکنه طبیعیه برای روزای اول ؟ بعدش غذا چیا بدم بهش ؟ + اگه توصیه ای هم دارید خوشحال میشم بشنوم .

VAHID
19-12-2013, 23:30
سلام , من خواستم تاپیک بزنم اما گفتم سوالم رو اینجا بپرسم ؛
من یه سنجاب وحشی گیرم اومده و میخوام ازش نگهداری کنم , نر هست ...
خواستم بدونم با تنهایی مشکلی نداره ؟ بعد خیلی بی قراری میکنه طبیعیه برای روزای اول ؟ بعدش غذا چیا بدم بهش ؟ + اگه توصیه ای هم دارید خوشحال میشم بشنوم .

برای سوالتون یه تاپیک ایجاد کنید.

B3HZ@D
22-10-2014, 16:20
درود

چند جا خوندم که جویدن میله های قفس برای همستر خطر داره و میتونه بهش آسیب بزنه .

برای نمونه :
Stop The Cage Bar Chewing Hamster ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در شهرمون همه جا رو برای پیدا کردن سنگ جویدنی همستر زیر و رو کردم که متاسفانه پیدا نشد .
از دوستان کسی جایگزینی برای سنگ جویدنی داره که دیگه همستر هم سمت میله های قفس نره ؟

ممنون.

M A S T 3 R
22-10-2014, 16:40
درود

چند جا خوندم که جویدن میله های قفس برای همستر خطر داره و میتونه بهش آسیب بزنه .

برای نمونه :
Stop The Cage Bar Chewing Hamster ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در شهرمون همه جا رو برای پیدا کردن سنگ جویدنی همستر زیر و رو کردم که متاسفانه پیدا نشد .
از دوستان کسی جایگزینی برای سنگ جویدنی داره که دیگه همستر هم سمت میله های قفس نره ؟

ممنون.
بنظرم میتونین از سایت های سفارش آنلاین، سفارش بدین،انواع سنگ جویدنی برای جوندگان رو دارند.(سرچ "فروشگاه اینترنتی جوندگان").
در مورد وسایل جوندگان، خودمم برای خرگوشم چیزی بخوام بگیرم حضوری تو اینجا به هیچ وجه پیدا نمیشه و باید همین اینترنتی خرید کنم.(حتی غذای اصلی که یونجه هست!)
پ.ن:اگه خواستین سفارش بدین بهتره از انواع طعم ها سفارش بدین که ممکنه از طعم خاصی خوشش نیاد(خرگوش من که از هیچ نوع طعمی خوشش نمیاد و البته خوشبختانه اهل خوردن میله های قفس هم نیستش:دی)

B3HZ@D
22-10-2014, 16:53
سایت ها و فروشگاه های اینرنتی رو قبل تر دیدم . ولی با توجه به حجم و اندازه محصول زیاد به صرفه نیست مگر این که تعداد بالا سفارش بدم :n02:
قیمت ها هم قشنگ دو سه برابر میشه موقع خرید از این سایت ها که تجربه چندین باره در این زمینه داشتم و بعد از خرید دیدم که چقدر اختلاف قیمت بین جنس موجود در بازار و خرید اینترنتی وجود داشته !
با این حال ممنون بابت راهنمایی . اگر راه جایگزین پیدا نشه که باید برم سراغ خرید اینترنتی :n02:

M A S T 3 R
22-10-2014, 17:20
در مورد گرونی این فروشگاه ها که کاملا موافقم
من قبلتر یونجه رو از جای مخصوصی تو شهرمون که بصورت فله ای میفروخت میخریدم و حدود 15 هزارتومان یونجه مساوی غذای 2 تا 3 ماهه خرگوش میشد ولی در فصل زمستون دیگه یونجه نمیارن و از همین فروشگاه ها میخرم و فقط در این حد میگم که 50 هزارتومان خرید یونجه غذای 1 ماه خرگوش هم نمیشه!
در مورد جوندگان چندمقاله خونده بودم که چوب درخت (سم نخوره باشه)میتونه جایگزین مناسبی برای سنگ های جویدنی باشه.(از چندتا از دوستان باتجربه در زمینه نگهداری از جوندگان شنیدم که چوب سیب درخت رو به نسبت بقیه چوب ها بیشتر طعمش رو دوست دارن)
به هر حال امیدوارم یک راهی پیدا بشه که این فسقلی دیگه سمت این کار خطرناک نره:n06:

ملا نصرالدین
22-10-2014, 17:35
سایت ها و فروشگاه های اینرنتی رو قبل تر دیدم . ولی با توجه به حجم و اندازه محصول زیاد به صرفه نیست مگر این که تعداد بالا سفارش بدم :n02:
قیمت ها هم قشنگ دو سه برابر میشه موقع خرید از این سایت ها که تجربه چندین باره در این زمینه داشتم و بعد از خرید دیدم که چقدر اختلاف قیمت بین جنس موجود در بازار و خرید اینترنتی وجود داشته !
با این حال ممنون بابت راهنمایی . اگر راه جایگزین پیدا نشه که باید برم سراغ خرید اینترنتی :n02:

توی تهران میتونید از هایپراستار خرید کنید.البته همیشه همه چیز رو نداره.ولی وسایلی که برای حیوانات داره نسبت به مغازه های بیرون قیمتش خیلی مناسب تره

B3HZ@D
22-10-2014, 19:41
در مورد گرونی این فروشگاه ها که کاملا موافقم
من قبلتر یونجه رو از جای مخصوصی تو شهرمون که بصورت فله ای میفروخت میخریدم و حدود 15 هزارتومان یونجه مساوی غذای 2 تا 3 ماهه خرگوش میشد ولی در فصل زمستون دیگه یونجه نمیارن و از همین فروشگاه ها میخرم و فقط در این حد میگم که 50 هزارتومان خرید یونجه غذای 1 ماه خرگوش هم نمیشه!
در مورد جوندگان چندمقاله خونده بودم که چوب درخت (سم نخوره باشه)میتونه جایگزین مناسبی برای سنگ های جویدنی باشه.(از چندتا از دوستان باتجربه در زمینه نگهداری از جوندگان شنیدم که چوب سیب درخت رو به نسبت بقیه چوب ها بیشتر طعمش رو دوست دارن)
به هر حال امیدوارم یک راهی پیدا بشه که این فسقلی دیگه سمت این کار خطرناک نره:n06:

خیلی خوبه . درخت سیب توی حیاط داریم . پس یک شاخه کوچک رو خوب شست و شو مدیم و برای امتحان بهش میدم ببینم چی میشه و اینجا نتیجه اش رو اعلام میکنم :n02:

توی تهران میتونید از هایپراستار خرید کنید.البته همیشه همه چیز رو نداره.ولی وسایلی که برای حیوانات داره نسبت به مغازه های بیرون قیمتش خیلی مناسب تره

ممنون ولی بنده ساکن تهران نیستم .

mmaali136555555
17-11-2015, 14:07
دوستان سلام
من از اول شروع كردم به خودن اين تاپيك در اوايل خيلي از دوستان پاسخ هايه خوبي مي دادن اما وقتي يواش يواش به انتهاي تاپيك ميرسيدم ديدم ديگه جواب ها نه كه خوب نباشه ديگه كارامدي خودشو از دست داده بود
خيلي برام جايه تعجب هست كه دوستاني كه تجربه بالاي در نگهداري اين حيوان داشتن بعد از گذاشتن 5 الي 6 پست يهو ناپديد ميشدن و ديگه خبري از شون نبود البته دلايل مختلفي داره حتما
من تو اين 3 هفته اي كه يك خوكچه واگذار شده رو به طور كاملا اتفاقي قبول كردم مي تونم بگم گوگل از دستم عصباني شده انقدر مطلب در مورد اين حيون سرچ كردمو خوندم
و بعد از اين مدت يك چيز رو فهميدم كه بحثهايي كه در حول و حوشه اين حيوان مي چرخه بسيار بالا پايين داره و بر خلاف حيوانات شبيه خوكچه از قبيل خرگوش و همستر اصلا يك منبع خواص و يك روند يك نواخت رو نداره
و اين صحبت كاملا با مثالهايي كه براتون ميزنم مشهوده
مثلا در بخشي از نت گفته شده اگر به اين حيوان كلم داده بشه بسيار براي سلامتيش مضره در بخشي گفته شده كلم هم جز غذاي خوكچتون قرار بدين
مثلا در بخشي گفته شده اين حيوان اصلا شبزي نيست و مثلا مابقي حيوانات زندگي ميكنه ولي در بخشي گفته شده اين حيوان صبح ها بيشتر استراحت كرده و در شب ها بازي مي كنه
و.....چندين چيز شبيه اين ها كه هم در كتاب ها و هم در نت و هم از طريق فروشندگان و هم از طريق صاحبان اين حيوان نقل شده
در حالي كه شما اگر چند روز در نت سرچ كنيد در مورد نحوه نگهداري همستر يا خرگوش به منابعي بر مي خوريد كه همه متوفق القول از يك چيز سخن مي گن اميدوارم حرفامو تا اينجا قبول كرده باشيد
به خاطر همين امثال من كه مدت زيادي خوكچه نداشتيم دچار سردرگمي ميشيم و سعي ميكنيم از كساني كسب تجربه كنيم كه مدت مديدي از اين حيون نگهداري كردن و زيرو بم كارو مي دونن
من خودم به شخصه به جرات ميگم تو اين سه هفته خدايي خيلي در مورد اين حيون تحقيق كردم ولي بازم سر در گمم
من خودم همستر داشتم, ماهي كه خيلي مرغ عشق كه 2 تا خريدم شدن 26 تا در كل مي خوام بگم حيون داشتم و عشق ميورزم به حيون
اصلا از روزيكه اين پسر اومده تو خودنمون دقيقا انگار بچه خودمونه واقعا واقعا دوست داشتنيه
منظورم اينكه مي خوام بگم من خيلي به حيون اهميت ميدم و به خاطر همين مي خوام بهترين رسيدگي رو براش انجام بدم واسه همين اين حرفا رو ميزنم
درسته تو نت شما ميايد تاپيك ميزنيد و از تجربيات هم استفاده ميكنيد ولي همونتور كه اولش گفتم يه چيزايه روتين رو ما به هم منتقل ميكنيم (اينو قبول دارين يا نه)؟؟؟
ولي من خودم به شخصه ترجيح ميدم برم از دوست يا آشنايي كه حد اقل 2 يا 3 سال خوكچه داره سوال كنم (كه خدارو شكر هيچ كدوم از دوستام حيون دوست نيستن)
يه چيزي ميگم اميد وارم به دام پزشك ها بر نخوره
البته بازم ميگم همه دامپزشكا مثل هم نيستن ولي من از اون موقع اي كه حيون دارم نه تنها خوكچه بلكه پت هايه ديگه تا حالا پيشه 3 تا دام پزشكه متفاوت رفتم و هيچ وقت هم نتيجه نگرفتم
يه مثال مي زنم
من وقتي اين بچه رو گرفتم بر دمش دامپزشكي چون تو وضعيت ظاهري اسف باري بود تمام مدفوعش به علت بلند بودن بیش از حد موهاش به زیرش جسبیده بود
خداشاهده بهش گفتم آقاي دكتر نگهداري اين حيون چطوري برام توضيح ميدي به ول الله قسم عينه گفته هاشو براتون مي گم
در روز 20 دقيقه تو آفتاب مستقيم باشه
كلم بهش بده بخوره نخود سبز بده و غیره
شما از اين بگير برو تا آخرش
بخدا مي خواست تو نسخش برام بنويسه كه چيا بهش بده بخوره من بهش ميگفتم آقاي دكتر كرفسم براش خوبه ها مي گفت آها كرفسم بده می گفتم آقای دکتر هویجم خوبه ها می گفت آره هویجم بده همرو من میزاشتم تو دهنش
ببنيد در اين حد
حالا اين آقا حيونه منو ديده ميگه خيلي حالش خوبه پيشه خودم گفتم آخه بی..... تو هنوز اين حيونو لمس هم نكردي ميگي حالش خوبه خداشاهده 30 تون هم ويزيت گرفت از من

کنار نسخش نوشته دارای برد تخصصی از دانشگاه تهران متخصص حیوانات کوچک

ببینید حالا این آدم اگر خوکچت مریض بشه ببریش پیشش ببین دیگه چه تشخصی میده خدا رحم کنه

من نمیگم همشون اینجورین البته بخدا حق هم دارن تو کشور عزیزمون کدوم یکی از این دسته رشته ها خوب تدریس میشه که من بخوام از این بدبخت انتظار داشته باشم وقتی سگ کشی تو کشور عزیزمون مثل آب خوردن انجام میشه و این حیوان نازنین که از هزار تا دوست برای آدم بهتره بهش میگن نجس شما دیگه چه انتظاری از تدریس درس اونم در مورد حیوانات کوچک که تخصصی تر از دام های بزرگ هست تویه دانشگاههای کشور عزیزمون دارین همشون بیشتر تخصصشون دامهای بزگه

بازم میگم همشون اینجوری نیستن

وقتی وارد یه پت شاپ میشی وقتی میبینی که حیوانات اعم از پرنده و جونده و .... در وضع اسفناکی نگهداری میشه و فقط فروشنده به خاطر سود خودش هر توری شده با هزار دوز و کلک می خواد جنسشو بهتون بفروشه شما چه انتظاری داری وقتی میری خوکچه بخری طرف بهت بگه نه این مریضه اون یکی رو ببر بخدا خودم دیدم یا رو اومد همستر بخره بچش از یکی از رنگ هایی که تو قفس بود خوشش خودم و گفت فقط اینو می خوام یا رو همسترو اورد بیرون به خدا قسم گوششو همسترایه دیگه گاز گرفته بودن دوره مقعدش لذج بود یارو بدبخت گفت آقا این چرا خیسه اینجاش گفت هیچی جیش کرده الان ترسیده گرفتمش در صورتی که اون حیون مریض بود و نهایت تا 2 هفته دیگه بیشتر زنده نمی موند ببنید ما در کشور عزیزمون با کیا سرو کله میزنیم

بعد دوست عزیزی در تاپیک جواب دوسته دیگه ای رو داده که موقع خریدن خوکچه :خوکچه باید چنان باشدو چنان خوب وقتی منه نوعی میرم خوکچه میخرم تاحالا نداشتم که بدونم خوکچه سالم چه مدلیه شما هرچقدرم از دور توضیح بدی طرف تا خودش از نزدیک نبینه نمیفهمه پس اون فروشندس که باید توضیحات کامل رو به این بنده خدایی که میره خوکچه بخره بده و باید وجدان داشته باشه و اون حیونی که مریض هست رو نده ولی کاملا برعکس این قضیس.

اگر اینجور نبود چرا خیلی از دوستان تو تاپیک پیغام میدن که آره خوکچمو 2 روزه گرفتم ولی فلانجاش مو نداره رو پستش چیزایه سیاه هست و غیره

حالا از اینا بگذریم میدونم خسته شدید از بس حرفایه صد من یک غاز منو خوندید

ببنید دوستان من خوکچه 1 ساله ای رو که بهم واگزار شده بود رو براتون توصیف می کنم

این خوکچ 1 سال تو انباری نگهداری میشده

صاحبش که دوسته نادان خودم بوده بهم میگفت یه روز بهش یه مشت جعفری میدادم فردا مثلا یه دونه کوچه بعد روز بعد یکی 2 تا کاهو

من که قبلا همستر داشتم گفتم از این پلت ها بهش میدی گفت پلت چیه؟؟

دیدم یه بسته یک کیلویی یونجه هم همراه این بنده خدا به من داد گفتم محمد این چیه گفت از اینم هر 2 هفته یه بار به مشت براش بریز گفتم آب چی گفت آب نمیخوره

هیچی ما این خوکچه که اسمش لیو هست رو گرفتیم و آوردیم خونه بعد دیدم خدایا چرا پوشال هایه این بدبخت انقدر خیسه بخدا دست میزدی به کفه پایه حیون یخ کرده بود از سرما

اودم خونه و از پوشالی که ساله پیش برای همسترم مونده بود ریختم زیرشو خلاصه کلی تمیزش کردم بدبخت نمیشد بری سمت قفسش انقدر که بود میداد شما فک کن کله پوشاله زیرش از ادرارش کلا خیس بود

هیچی حیون رو گذاشتم تو حال خونه و رفتم دنباله تحقیقات گسترده در زمینه خوکچه که بهتون گفتم کلی مطلب خودندم و فهمیدم که این خوکچه تو چه وضعی بزرگ شده

حالا سوالم اینه که چطوری این بیچاره یک سال بدونه آبو غذای کافی زنده مونده و مریض نشده

اصلا هزارتا سوال تو ذهنمه که چطوری این زنده مونده دندوناش خودش اصلا یه وضعی

الان خدارو شکر کلی حالش خوبه

اولین چیزی که می خوام از دوستانی که تجربه کافی در بزرگ کردن خوکچه ها دارن بپرسم اینکه برنامه غذایی که خودتون برای خوکچتون در نظر گرفتید چیه که الان سالم و سرحاله لطفا اون رو به من بگید ؟؟؟؟؟؟

بعد اینکه من چون صبح ساعت 6 میزنم بیرون و ساعت 5 بعد از ظهر هم میام خونه صبح که میخوام برم هر روز براش یه دسته جعری میریزم با یونجه

بعد ظهر که بر می گردم یه روز بهش یه نصفه گوجه نصفه استکان پلت درجه یک مخصوص خوکچه میم با 4 برگ کاهو و یونجه

یه روز دیگه کرفس می دم 3 4 تا شاخه با برگ با یونجه و یه نصفه گوجه و فل فل دلمه از نصف کمتر

یه روز دیگه بهش یه نصف گوجه با 5 6 حلقه خیار و 5 6 حلقه هویچ و یونجه

ولی همیشه بعد از اینا همش سوت میزنه و گرسنشه

من نمی دونم این رژیم غذایی آیا کافیه ؟؟؟؟

آیا باید بشترش کنم مقدارشو ؟؟؟

آیا چیز هایه دیگه ای باید اضافه کنم بهش ؟؟؟

ممنون میشم اول این سوالاتمو پاسخ بدید تا برسم به مباحث دیگه
خواهش میکنم دوستانی که تجربه دارن جوابمو بدن
بازم ممنون که مطالب بالا رو خوندید اگر هم نظری داشتید خوشحال میشم با هم در موردش بحث کنیم

Doctor Splinter
25-12-2015, 12:10
سلام!
عمر همستر به طور متوسط چقدره؟؟؟؟

B3HZ@D
26-12-2015, 00:17
سلام!
عمر همستر به طور متوسط چقدره؟؟؟؟

عمر معول همستر 2 تا 3 سال هست .
در کل بستگی به نوع نگهداری و مواظبت داره . اگه رسیدگی کامل بشه و به بهداشت و خوراکش بخوبی رسیدگی کنید میتونه تا سه سال هم عمر کنه .
الان همستر بنده بیشتر از سه سال از عمرش میگذره و همچنان زنده و سرحال هست (:

mmaali136555555
26-12-2015, 08:08
چقدر جالبه كه بنده چندين هفته پيش خودمو پاره كردم اون همه مطلب نوشتم در پست بالا تا الان هيچ كس جوابي بهش نداد
ولي امروز ميبينم يكي از دوستان يه سوال كرده و چقدر سريع جواب گرفته واقعا واسه تاپيكتون متاسفم و بيشتر واسه خودم متاسفم كه .........

666regab
23-06-2016, 13:44
دوستان سلام
من از اول شروع كردم به خودن اين تاپيك در اوايل خيلي از دوستان پاسخ هايه خوبي مي دادن اما وقتي يواش يواش به انتهاي تاپيك ميرسيدم ديدم ديگه جواب ها نه كه خوب نباشه ديگه كارامدي خودشو از دست داده بود
خيلي برام جايه تعجب هست كه دوستاني كه تجربه بالاي در نگهداري اين حيوان داشتن بعد از گذاشتن 5 الي 6 پست يهو ناپديد ميشدن و ديگه خبري از شون نبود البته دلايل مختلفي داره حتما
من تو اين 3 هفته اي كه يك خوكچه واگذار شده رو به طور كاملا اتفاقي قبول كردم مي تونم بگم گوگل از دستم عصباني شده انقدر مطلب در مورد اين حيون سرچ كردمو خوندم
و بعد از اين مدت يك چيز رو فهميدم كه بحثهايي كه در حول و حوشه اين حيوان مي چرخه بسيار بالا پايين داره و بر خلاف حيوانات شبيه خوكچه از قبيل خرگوش و همستر اصلا يك منبع خواص و يك روند يك نواخت رو نداره
و اين صحبت كاملا با مثالهايي كه براتون ميزنم مشهوده
مثلا در بخشي از نت گفته شده اگر به اين حيوان كلم داده بشه بسيار براي سلامتيش مضره در بخشي گفته شده كلم هم جز غذاي خوكچتون قرار بدين
مثلا در بخشي گفته شده اين حيوان اصلا شبزي نيست و مثلا مابقي حيوانات زندگي ميكنه ولي در بخشي گفته شده اين حيوان صبح ها بيشتر استراحت كرده و در شب ها بازي مي كنه
و.....چندين چيز شبيه اين ها كه هم در كتاب ها و هم در نت و هم از طريق فروشندگان و هم از طريق صاحبان اين حيوان نقل شده
در حالي كه شما اگر چند روز در نت سرچ كنيد در مورد نحوه نگهداري همستر يا خرگوش به منابعي بر مي خوريد كه همه متوفق القول از يك چيز سخن مي گن اميدوارم حرفامو تا اينجا قبول كرده باشيد
به خاطر همين امثال من كه مدت زيادي خوكچه نداشتيم دچار سردرگمي ميشيم و سعي ميكنيم از كساني كسب تجربه كنيم كه مدت مديدي از اين حيون نگهداري كردن و زيرو بم كارو مي دونن
من خودم به شخصه به جرات ميگم تو اين سه هفته خدايي خيلي در مورد اين حيون تحقيق كردم ولي بازم سر در گمم
من خودم همستر داشتم, ماهي كه خيلي مرغ عشق كه 2 تا خريدم شدن 26 تا در كل مي خوام بگم حيون داشتم و عشق ميورزم به حيون
اصلا از روزيكه اين پسر اومده تو خودنمون دقيقا انگار بچه خودمونه واقعا واقعا دوست داشتنيه
منظورم اينكه مي خوام بگم من خيلي به حيون اهميت ميدم و به خاطر همين مي خوام بهترين رسيدگي رو براش انجام بدم واسه همين اين حرفا رو ميزنم
درسته تو نت شما ميايد تاپيك ميزنيد و از تجربيات هم استفاده ميكنيد ولي همونتور كه اولش گفتم يه چيزايه روتين رو ما به هم منتقل ميكنيم (اينو قبول دارين يا نه)؟؟؟
ولي من خودم به شخصه ترجيح ميدم برم از دوست يا آشنايي كه حد اقل 2 يا 3 سال خوكچه داره سوال كنم (كه خدارو شكر هيچ كدوم از دوستام حيون دوست نيستن)
يه چيزي ميگم اميد وارم به دام پزشك ها بر نخوره
البته بازم ميگم همه دامپزشكا مثل هم نيستن ولي من از اون موقع اي كه حيون دارم نه تنها خوكچه بلكه پت هايه ديگه تا حالا پيشه 3 تا دام پزشكه متفاوت رفتم و هيچ وقت هم نتيجه نگرفتم
يه مثال مي زنم
من وقتي اين بچه رو گرفتم بر دمش دامپزشكي چون تو وضعيت ظاهري اسف باري بود تمام مدفوعش به علت بلند بودن بیش از حد موهاش به زیرش جسبیده بود
خداشاهده بهش گفتم آقاي دكتر نگهداري اين حيون چطوري برام توضيح ميدي به ول الله قسم عينه گفته هاشو براتون مي گم
در روز 20 دقيقه تو آفتاب مستقيم باشه
كلم بهش بده بخوره نخود سبز بده و غیره
شما از اين بگير برو تا آخرش
بخدا مي خواست تو نسخش برام بنويسه كه چيا بهش بده بخوره من بهش ميگفتم آقاي دكتر كرفسم براش خوبه ها مي گفت آها كرفسم بده می گفتم آقای دکتر هویجم خوبه ها می گفت آره هویجم بده همرو من میزاشتم تو دهنش
ببنيد در اين حد
حالا اين آقا حيونه منو ديده ميگه خيلي حالش خوبه پيشه خودم گفتم آخه بی..... تو هنوز اين حيونو لمس هم نكردي ميگي حالش خوبه خداشاهده 30 تون هم ويزيت گرفت از من

کنار نسخش نوشته دارای برد تخصصی از دانشگاه تهران متخصص حیوانات کوچک

ببینید حالا این آدم اگر خوکچت مریض بشه ببریش پیشش ببین دیگه چه تشخصی میده خدا رحم کنه

من نمیگم همشون اینجورین البته بخدا حق هم دارن تو کشور عزیزمون کدوم یکی از این دسته رشته ها خوب تدریس میشه که من بخوام از این بدبخت انتظار داشته باشم وقتی سگ کشی تو کشور عزیزمون مثل آب خوردن انجام میشه و این حیوان نازنین که از هزار تا دوست برای آدم بهتره بهش میگن نجس شما دیگه چه انتظاری از تدریس درس اونم در مورد حیوانات کوچک که تخصصی تر از دام های بزرگ هست تویه دانشگاههای کشور عزیزمون دارین همشون بیشتر تخصصشون دامهای بزگه

بازم میگم همشون اینجوری نیستن

وقتی وارد یه پت شاپ میشی وقتی میبینی که حیوانات اعم از پرنده و جونده و .... در وضع اسفناکی نگهداری میشه و فقط فروشنده به خاطر سود خودش هر توری شده با هزار دوز و کلک می خواد جنسشو بهتون بفروشه شما چه انتظاری داری وقتی میری خوکچه بخری طرف بهت بگه نه این مریضه اون یکی رو ببر بخدا خودم دیدم یا رو اومد همستر بخره بچش از یکی از رنگ هایی که تو قفس بود خوشش خودم و گفت فقط اینو می خوام یا رو همسترو اورد بیرون به خدا قسم گوششو همسترایه دیگه گاز گرفته بودن دوره مقعدش لذج بود یارو بدبخت گفت آقا این چرا خیسه اینجاش گفت هیچی جیش کرده الان ترسیده گرفتمش در صورتی که اون حیون مریض بود و نهایت تا 2 هفته دیگه بیشتر زنده نمی موند ببنید ما در کشور عزیزمون با کیا سرو کله میزنیم

بعد دوست عزیزی در تاپیک جواب دوسته دیگه ای رو داده که موقع خریدن خوکچه :خوکچه باید چنان باشدو چنان خوب وقتی منه نوعی میرم خوکچه میخرم تاحالا نداشتم که بدونم خوکچه سالم چه مدلیه شما هرچقدرم از دور توضیح بدی طرف تا خودش از نزدیک نبینه نمیفهمه پس اون فروشندس که باید توضیحات کامل رو به این بنده خدایی که میره خوکچه بخره بده و باید وجدان داشته باشه و اون حیونی که مریض هست رو نده ولی کاملا برعکس این قضیس.

اگر اینجور نبود چرا خیلی از دوستان تو تاپیک پیغام میدن که آره خوکچمو 2 روزه گرفتم ولی فلانجاش مو نداره رو پستش چیزایه سیاه هست و غیره

حالا از اینا بگذریم میدونم خسته شدید از بس حرفایه صد من یک غاز منو خوندید

ببنید دوستان من خوکچه 1 ساله ای رو که بهم واگزار شده بود رو براتون توصیف می کنم

این خوکچ 1 سال تو انباری نگهداری میشده

صاحبش که دوسته نادان خودم بوده بهم میگفت یه روز بهش یه مشت جعفری میدادم فردا مثلا یه دونه کوچه بعد روز بعد یکی 2 تا کاهو

من که قبلا همستر داشتم گفتم از این پلت ها بهش میدی گفت پلت چیه؟؟

دیدم یه بسته یک کیلویی یونجه هم همراه این بنده خدا به من داد گفتم محمد این چیه گفت از اینم هر 2 هفته یه بار به مشت براش بریز گفتم آب چی گفت آب نمیخوره

هیچی ما این خوکچه که اسمش لیو هست رو گرفتیم و آوردیم خونه بعد دیدم خدایا چرا پوشال هایه این بدبخت انقدر خیسه بخدا دست میزدی به کفه پایه حیون یخ کرده بود از سرما

اودم خونه و از پوشالی که ساله پیش برای همسترم مونده بود ریختم زیرشو خلاصه کلی تمیزش کردم بدبخت نمیشد بری سمت قفسش انقدر که بود میداد شما فک کن کله پوشاله زیرش از ادرارش کلا خیس بود

هیچی حیون رو گذاشتم تو حال خونه و رفتم دنباله تحقیقات گسترده در زمینه خوکچه که بهتون گفتم کلی مطلب خودندم و فهمیدم که این خوکچه تو چه وضعی بزرگ شده

حالا سوالم اینه که چطوری این بیچاره یک سال بدونه آبو غذای کافی زنده مونده و مریض نشده

اصلا هزارتا سوال تو ذهنمه که چطوری این زنده مونده دندوناش خودش اصلا یه وضعی

الان خدارو شکر کلی حالش خوبه

اولین چیزی که می خوام از دوستانی که تجربه کافی در بزرگ کردن خوکچه ها دارن بپرسم اینکه برنامه غذایی که خودتون برای خوکچتون در نظر گرفتید چیه که الان سالم و سرحاله لطفا اون رو به من بگید ؟؟؟؟؟؟

بعد اینکه من چون صبح ساعت 6 میزنم بیرون و ساعت 5 بعد از ظهر هم میام خونه صبح که میخوام برم هر روز براش یه دسته جعری میریزم با یونجه

بعد ظهر که بر می گردم یه روز بهش یه نصفه گوجه نصفه استکان پلت درجه یک مخصوص خوکچه میم با 4 برگ کاهو و یونجه

یه روز دیگه کرفس می دم 3 4 تا شاخه با برگ با یونجه و یه نصفه گوجه و فل فل دلمه از نصف کمتر

یه روز دیگه بهش یه نصف گوجه با 5 6 حلقه خیار و 5 6 حلقه هویچ و یونجه

ولی همیشه بعد از اینا همش سوت میزنه و گرسنشه

من نمی دونم این رژیم غذایی آیا کافیه ؟؟؟؟

آیا باید بشترش کنم مقدارشو ؟؟؟

آیا چیز هایه دیگه ای باید اضافه کنم بهش ؟؟؟

ممنون میشم اول این سوالاتمو پاسخ بدید تا برسم به مباحث دیگه
خواهش میکنم دوستانی که تجربه دارن جوابمو بدن
بازم ممنون که مطالب بالا رو خوندید اگر هم نظری داشتید خوشحال میشم با هم در موردش بحث کنیم

دقیقا به همین شکلی که میگید هست . اگه بتونید اطلاعات کاملتری از تحقیقاتتون بزارید ممنون میشم .
حداقل بنده بتونم استفاده بهتری کنم

mojt90
22-07-2016, 17:43
بیماری از این حیوان به انسان ، انتقال پیدا نمیکنه ؟

666regab
22-07-2016, 18:51
در ارتباط با بیماری بین انسان و خوکچه این موارد وجود داره :
1- سرماخوردگی از انسان به این حیوان منتقل میشه .
2- اگه خوکچه دچار بیماری شپش یا انگلی بشه که به دلیل کثیفی محیط زیست هست این شپش ها و انگلها از خوکچه به انسان هم منتقل میشه . البته خوکچه ها حیوونات تمیزی هستند .
3- برخی اوقات افراد نسبت به خوکچه ها آلرژی دارند که به دلیل بو یا مواد موجود در پوستشون باشه که به صورت خارش و سرخ شدن و حساسیت معمولی رخ می ده .

در کل بنده سخ چهار ماهه که دارمشون مشکلی اتفاق نیافتاده .

B3HZ@D
22-07-2016, 19:20
تا حالا مورد خاص و خطرناکی مشاهده نشده .
بنده خودم بیشتر از 10 سال هست که همستر نگهداری میکنم و تا الان هیچ مورد مشکوک و یا بیماری زای مشترکی ندیدم .
اگر بهشون رسیدگی بشه و محل زندگیشون تمیز باشه و غذای تازه بهشون بدین مشکلی براشون پیش نمیاد و عمرشون هم طولانی میشه .