PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درد شکم سمت چپ و یبوست

kinglife
19-03-2013, 23:52
سلام دوستان من شکمم سمت چپ درد میکند دقیقا چسبیده به استخوان لگن و گاهی اوقات این درد به سمت بیضه همون سمت و پهلو سمت راست و حتی کمرم سرایت میکند. به تازگی با اندوسکپی مشخص شد که من التهاب مهده و روده دارم .
اما این درد گنگ هست و گاهی اوقات درد به صورت بی حسی باسنم هم میشه ، نکته جالبش هم اینه که درد با نفخ رودم متغیر
تا امروز هم به چندین پزشک مراجعه کردم و ازمایش خون و سنوگرافی هم کردم ولی چیزی نبوده و دکتر ها گفتن سندرم روده تحریک پذیر دارم
دوستان می تونن راهنمایی کنن که این درد چرا انقدر گنگ هست و چرا به نفخ انقدر حساسیت نشون میده ، ایا تشخیص درست بوده یا حدس دیگری دارن دوستان
پیشاپیش نوروز مبارک

kinglife
21-03-2013, 21:02
یعنی عاشق این سرعت پاسخگوی هستم

kinglife
24-03-2013, 11:27
نظیر نداره این پاسخگویی

raana
24-03-2013, 15:11
سلام دوست عزیز.....

سال نو شما هم مبارک.....

دوست عزیز مطمئن باشین تو این انجمن اگر راجع به مشکلی که شما دارین تجربیاتی داشته باشیم....حتما راهنماییتون میکنیم....
اگر تا الان پاسخی دریافت نکردین....یکی به خاطر این ایام تعطیلی هست که دوستان در انجمن حضور ندارن تا پاسخگو باشن..ودیگری
شاید تو این زمینه کسی تجربه نداشته باشه..که در این صورت اگر پاسخی داده نشه بهتره تا اینکه شما رو به اشتباه راهنمایی کنیم...

خوب حالا میریم سر بررسی مشکل شما:
دوست عزیز در قسمت چپ و پایین شکم که بهش اشاره کردی ..خم روده .....قرار داره

خم‌روده (کولون سیگموئید) یا خاصره لگنی : دنباله پس‌روده نزولی، خم‌روده است که در حفره خاصره سمت چپ قرار دارد، سپس داخل لگن کوچک شده و به راست‌روده، منتهی می‌شود. پس‌روده خاصره لگنی از پرده صفاق کاملا پوشیده شده، دارای بند مخصوص و حرکات آزاد است. در این قسمت، روده متسع‌تر می‌شود، زیرا مدفوع در آن جمع می‌شود تا موقع تخلیه فرا رسد.

که این قسمات میتونه بر اثر التهاب روده دردناک بشه و باعث ایجاد نفخ و سایر ناراحتی ها بشه.....

البته سندرم روده ی تحریک پذیر هم باعث ایجاد همین علائم میشه.......در واقع میشه گفت علائم مشابهی دارن....

ولی با آزمایش خونی که دادین مشخص میشه که مشکل التهاب دارین یا سندرم:

بالا بودن تعداد گلبول‌هاي سفيد در تست‌هاي آزمايشگاهي، نشانه عفونت يا التهاب است. همچنين كاهش گلبول‌هاي قرمز خون (كم‌خوني)، كاهش پروتئين خون و مواد معدني كه از طريق اسهال از دست مي‌رود نيز مي‌تواند نشان‌دهنده بيماري كرون باشد.

و همین طور بهترین راه تشخیص این مشکل علاوه بر آزمایش خون کولونوسکوپی هست....

kinglife
24-03-2013, 16:32
با تشکر از پاسخگوی شما دوست عزیز
توی ازمایش خون نکته غیر عادی وجود نداشت و cbc کاملا نرمال بود و مشکلی مبنی بر عفونت نبود
من به غیر از درد این ناحیه شکم تحتانی چپم و گاهی بیضه سمت چپ و گاهی اوقات تا پام فقط مشکل یبوست دارم و مشکل دیگه ای ندارم. نه تب دارم و نه تا حالا استفراغ کردم و اشتهام هم کم نشده
به نظرت چه مشکلات و بیماری های رو میشه نسبت داد؟
امکان وجود پولیپ هست؟

raana
26-03-2013, 15:50
خواهش می کنم دوست عزیز......

خوب پس میشه گفت فاکتور بیماری التهاب روده حذف میشه...

میمونه سندرم روده تحریک پذیر و پولیپ....

علائم وجود پولیپ هم تقریبا مشابه دو بیماری بالا هست....ولی یه نشانه ی خیلی مهم داره.....اونم وجود خون در مدفوع
برای تشخیص این مشکل معمولا کولونوسکوپی و آزمایش مدفوع رو در مراحل اولیه انجام میدن ....

ولی به احتمال زیاد مشکل شما همون روده ی تحریک پذیر هست.....غذا

برخی از افراد دریافته اند که با خوردن برخی غذاها علائم سندرم روده تحریک پذیر در آن ها تشدید می شود، به عنوان مثالشکلات، شیر و الکل منجر به یبوست یا اسهال می شوند و نوشیدینی های کربوناته(نوشابه های گازدار) و برخی میوه ها وسبزیجات منتهی به نفح و ناراحتی گوارشی در افراد مبتلا به این سندرم می شوند. تحقیقات بیشتری به منظور شناخت دقیق تر نقش آلرژی غذایی و یا عدم تحمل غذایی در سندرم روده تحریک پذیر مورد نیاز است.

چنانچه بعد از خوردن لبنیات، غذاهای حاوی کافئین، یا شیرینی و آدامس بدون شکر، درد و گرفتگی شکمی و نفخ را تجربه می نمایید باید بدانید که مشکل شما سندرم روده تحریک پذیر نیست! بلکه در واقع بدن شما قادر به تحمل لاکتوز موجود در لبنیات و یا کافئین و یا سوربیتول موجود در شیرین کننده های مصنوعی نیست.

استرس

چنان چه مبتلا به سندرم روده ی تحریک پذیر هستید حتماً متوجه شده اید که علائم بیماری تان در طول وقایع استرس زا مانند تغییر برنامه روتین روزانه تان و یا دعواهای خانوادگی تشدید می شوند و یا تکرر علایم بیماری تان در این مواقع بیشتر می شود. استرس علائم بیماری شما را تشدید می کند ولی علت ایجاد کننده آن ها نیست.
بیماری های دیگر
گاهی اوقات بیماری های دیگری مانند ابتلا به اسهال حاد عفونی(آماس گوارشی) می تواند محرک IBS گردد.

درمان:

1-تغییر رژیم غذایی

بعضی غذاها IBS را بدتر می کنند.
در اینجا برخی غذاها که نشانه ها را ایجاد می کنند آورده شده اند:
غذاهای چرب مانند سرخ کردنی ها
محصولات لبنی مانند پنیر یا بستنی
شوکولات
الکل
کافئین (در قهوه و بعضی نوشیدنی ها یافت می شود)
نوشیدنی های کربنات دار مانند سودا
اگر غذاهای خاصی علائم را باعث می گردند، باید مصرف آنها را متوقف کنید یا کمتر مصرف کنید.

2-دارو
در صورت لزوم، پزشک برای کمک به برطرف شدن نشانه ها دارو تجویز می کند:
مسهل ها: برای درمان یبوست
ضد اسپاسم ها: برای کاهش انقباضات روده ای
داروهای ضد افسردگی برای کمک به آنها که دردهای شدید دارند.این داروها غیر از تأثیر بر اختلالات خلق می توانند در کاهش درد بیمار بسیار مؤثر باشند و ممکن است در کاهش علائم مربوط به نفخ ، اسهال یا یبوست هم نقش بسزایی داشته باشند ، البته انتخاب نوع دارو کاملاً به تجربه پزشک معالج و بر اساس علامت غالب بستگی دارد .
باید از راهنمایی های پزشک خود را در هنگام مصرف این داروها پیروی کنید. در غیر اینصورت ممکن است به آنها وابستگی پیدا کنید.

3-رهایی از استرس

منبع ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

kinglife
26-03-2013, 22:18
واقعا ازتون متشکرم
جدیدا کمر درد شدید هم میگیرم ، نظرتون درباره ارتباط با این بیماری چیه؟
پزشک گوارش که واقعا متخصص زبردستی باشد سراغ دارید؟

raana
28-03-2013, 01:33
خواهش میکنم دوست عزیز......

کمر درد به خاطر نفخ بیش از حد معده و روده هست........گاهی اوقات این درد ممکمن به ناحیه قفسه سینه هم بزنه(البته بیشتر تو موارد التهاب معده این مشکل پیش میاد) که معمولا افراد این درد رو با مشکلات قلبی اشتباه میگیرن......

در هر صورت بهتره به پزشک متخصص مراجعه کنید تا درمان موثر براتون انجام بشه......

در مورد معرفی پزشک هم تو پ.خ جوابتون رو دادم......