PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهکار برای جبران کندی هارد دیسک

Life24
13-03-2013, 11:05
سلام

من رم و سی پی یو بالایی دارم برای کاری که میکنم.(روش سیتسم عامل زیاد ران میکنم مثلا 8 تا 10 تا ویندوز با هم.)
موفع خرید پول نداشتیم هارد بهتر بخریم.
مادربورد هم از raid ساپورت نمی کنه.
راهکار شما چیه؟ SSD خرید؟
هارد فعلی هم 500 گیگ 16 مگ بافر فکر کنم سیگیت باشه.
هادر های SSD گران هستند و اصلا حجم ندارند . 120 گیگ حدود 460 تومن
به نظر شما بیام یک هارد 500 گیگ 32 مگ بافر معمولی 7200 دور بخرم.
به صورت عادی بزارمش. بعد 5 تا ویندوز رو هارد 1 بالا بیارم و 5 ویندوز بعد با سیتستم عامل رو ی هارد 2 بالا بیارم.
تغیر محسوسی ایجاد میشه؟

Ali*Reza
23-03-2013, 12:48
به نظر من اونجوری که شما انتظار دارین و مد نظرتون هست تغییر نمیکنه.
همونطور که خودتون هم گفتین پیشنهاد من هم SSD هست که پرفرمنستون بطور محسوسی بالامیره.

Life24
23-03-2013, 12:50
همونطور که خودتون هم گفتین پیشنهاد من هم SSD هست که پرفرمنستون بطور محسوسی بالامیره.

سلام
SSD نمی صرفه. حجمش خیلی کمه. مثلا 60 گیگ که انگار که هارد نخریدی. باید بریم روی 120 گیگ که خیلی بالاست :n22:

SSD برای ویندوز اصلی میفرمائید یا سیستم هایی که برای آزمایش میارم بالا؟

Life24
23-03-2013, 18:49

منظور از خرید هارد معمولی این هست که کمکش بزارم.
یعنی ویندوز اصلی و 3 تا 4 ویندوز روی یک هارد و 5 تا ویندوز روی هارد دوم. تقسیم بار کنم

ata.royalfalcon
23-03-2013, 20:03
پیشنهاد اول : تا اونجایی که امکان داره بالاترین ظرفیت SSD را بخرید و سعی کنید تمامی ویندوز به همراه فقط درایورهای ضروری (برای صرفه جویی در حجم) را روی همین SSD نصب کنید تا سرعت بوت ویندوز بالا بره . برنامه های متفرقه را روی هارد دوم نصب کنید .

پیشنهاد دوم : از آنجایی که سرعت read و write در ترکهای بیرونی هارد دیسکها سریعتر از ترکهای داخلی هست ، پیشنهاد میدم که برای هر هارد سه یا چهار پارتیشن کم حجم برای نصب win بسازید (که به ترتیب در بیرونیترین ترک ساخته میشوند) و الباقی فضا که برای دیتاهای متفرقه هست . ویندوزها را روی این پارتیشنها نصب کنید (با این فرض که هارد دوم هم خواهید خرید و الباقی را در هارد دوم نصب میکنید) . برای سریعتر شدن ویندوزها میتونید مثلاً آنتی ویروس (به جزء ویندوز اصلی) و یا برنامه های غیر ضروری را نصب نکنید و سرویسهایی که مورد نیاز نیست را غیر فعال کنید . همچنین میتونید برای سریعتر سازی بوت ویندوز برنامه Ultimate Defrag را هم نصب کنید و از قسمت Consolidate پوشه windows را در اولین ترکها قرار دهید . کلاً با این برنامه میتونید فایلها و برنامه ها و پوشه هایی که سرعت دسترسی بالا برای شما مهم هست در بیرونی ترین ترک مرتب کنید .

چند نکته :
1. اگر میخواهید هارد دیگری بخرید بهتره که WD black بخرید (WD5003AZEX ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) .
2. پیشنهاد میدم قبل از خرید هارد دیسک جدید و یا SSD روش دوم را بر روی هارد فعلی اجرا و بررسی کنید آیا سرعت تغییری داشته یا خیر و سپس برای خرید تصمیم گیری کنید .

Life24
26-03-2013, 19:07
پیشنهاد اول : تا اونجایی که امکان داره بالاترین ظرفیت SSD را بخرید و سعی کنید تمامی ویندوز به همراه فقط درایورهای ضروری (برای صرفه جویی در حجم) را روی همین SSD نصب کنید تا سرعت بوت ویندوز بالا بره . برنامه های متفرقه را روی هارد دوم نصب کنید .

پیشنهاد دوم : از آنجایی که سرعت read و write در ترکهای بیرونی هارد دیسکها سریعتر از ترکهای داخلی هست ، پیشنهاد میدم که برای هر هارد سه یا چهار پارتیشن کم حجم برای نصب win بسازید (که به ترتیب در بیرونیترین ترک ساخته میشوند) و الباقی فضا که برای دیتاهای متفرقه هست . ویندوزها را روی این پارتیشنها نصب کنید (با این فرض که هارد دوم هم خواهید خرید و الباقی را در هارد دوم نصب میکنید) . برای سریعتر شدن ویندوزها میتونید مثلاً آنتی ویروس (به جزء ویندوز اصلی) و یا برنامه های غیر ضروری را نصب نکنید و سرویسهایی که مورد نیاز نیست را غیر فعال کنید . همچنین میتونید برای سریعتر سازی بوت ویندوز برنامه Ultimate Defrag را هم نصب کنید و از قسمت Consolidate پوشه windows را در اولین ترکها قرار دهید . کلاً با این برنامه میتونید فایلها و برنامه ها و پوشه هایی که سرعت دسترسی بالا برای شما مهم هست در بیرونی ترین ترک مرتب کنید .

چند نکته :
1. اگر میخواهید هارد دیگری بخرید بهتره که WD black بخرید (WD5003AZEX ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) .
2. پیشنهاد میدم قبل از خرید هارد دیسک جدید و یا SSD روش دوم را بر روی هارد فعلی اجرا و بررسی کنید آیا سرعت تغییری داشته یا خیر و سپس برای خرید تصمیم گیری کنید .

سلام
راستش چند بار این متن رو خوندم اما پیشنهاد دوم شما را متوجه نمی شوم متاسفانه.
اصلا نفهمیدم منظور چیست :n22:

پیشنهاد دوم : از آنجایی که سرعت read و write در ترکهای بیرونی هارد دیسکها سریعتر از ترکهای داخلی هست ، پیشنهاد میدم که برای هر هارد سه یا چهار پارتیشن کم حجم برای نصب win بسازید (که به ترتیب در بیرونیترین ترک ساخته میشوند) و الباقی فضا که برای دیتاهای متفرقه هست . ویندوزها را روی این پارتیشنها نصب کنید (با این فرض که هارد دوم هم خواهید خرید و الباقی را در هارد دوم نصب میکنید)
و از قسمت Consolidate پوشه windows را در اولین ترکها قرار دهید . کلاً با این برنامه میتونید فایلها و برنامه ها و پوشه هایی که سرعت دسترسی بالا برای شما مهم هست در بیرونی ترین ترک مرتب کنید .

ata.royalfalcon
26-03-2013, 21:08
سلام
راستش چند بار این متن رو خوندم اما پیشنهاد دوم شما را متوجه نمی شوم متاسفانه.
اصلا نفهمیدم منظور چیست :n22:

پیشنهاد دوم : از آنجایی که سرعت read و write در ترکهای بیرونی هارد دیسکها سریعتر از ترکهای داخلی هست ، پیشنهاد میدم که برای هر هارد سه یا چهار پارتیشن کم حجم برای نصب win بسازید (که به ترتیب در بیرونیترین ترک ساخته میشوند) و الباقی فضا که برای دیتاهای متفرقه هست . ویندوزها را روی این پارتیشنها نصب کنید (با این فرض که هارد دوم هم خواهید خرید و الباقی را در هارد دوم نصب میکنید)
و از قسمت Consolidate پوشه windows را در اولین ترکها قرار دهید . کلاً با این برنامه میتونید فایلها و برنامه ها و پوشه هایی که سرعت دسترسی بالا برای شما مهم هست در بیرونی ترین ترک مرتب کنید .

برای نمونه تست زیر مربوط به هارد سیگیت باراکودا 7200.11 هست . سرعت read از 124.8MB/s (ماکزیمم) شروع میشه در انتها به 51.5MB/5 (مینیمم) میرسه . چرا ؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به خاطر قطر بیشتر ترکهای بیرونی ، چگالی بالاتر و وجود سکتورهای بیشتر نسبت به ترکهای داخلی و ... باعث میشه که ترکهای بیرونی سرعت بیشتری داشته باشند .

در نتیجه برای داشتن حداکثر کارایی باید سعی کنید اطلاعاتی که به دفعات زیاد خوانده و نوشته میشوند در بیرونیترین ترکها ذخیره بشه . ساخت پارتیشنهای کم حجم باعث باقی ماندن فضا برای ساخت پارتیشنهای بعدی بر روی ترکهای سریع (بیرونی) هست .

نرم افزار دفرگ کننده Ultimate Defrag یک خصوصیات جالبی داره که میتونید فایلها و پوشه ها یا هر اطلاعاتی که میخواهید بالاترین سرعت را داشته باشه با انتخاب خودتون در بیرونی ترین ترک هر پارتیشن مرتب کنید و فایلهایی که خیلی مهم نیستند در ترکهای داخلی هر پارتیشن ذخیره کنید .

برای این منظور باید گزینه Consolidate را انتخاب کنید .

همانطوریکه در عکس زیر دیده میشه از قسمت high performance باید اطلاعاتی که سرعت بالا برای شما مهمه انتخاب کنید . دقت کنید در این حالت اگر در قسمت option تنظیماتی را اعمال نکرده باشید تمام اطلاعات ذخيره شده پشت سر هم در بيرونيترين ترک بدون هیچ قاعده ای مرتب ميشوند . به عبارت دقیقتر قرار گرفتن اطلاعات پشت سر هم در بيرونيترين ترك بر اساس تعداد دفعات فراخواني اطلاعات نيست ولی در حالت auto بر اساس تعداد دفعات فراخواني اطلاعات ، هارد را با بيشترين كارايي ممكنه دفرگمنت ميكنه .

در نهایت این تنها روش سریع سازی نیست . عدم نصب برنامه هایی که واقعاً مورد نیاز نیست و همچنین غیر فعال کردن سرویسهای مختلف در بهبود سرعت موثر هست . حتی وجود یک مشکل در هارد باعث کاهش کارایی و سرعت میشه ....

Life24
27-03-2013, 18:56
سلام
اول تشکر بابت پاسخ و وقتی که می زارید.

پیشنهاد میدم که برای هر هارد سه یا چهار پارتیشن کم حجم برای نصب win بسازید (که به ترتیب در بیرونیترین ترک ساخته میشوند) و الباقی فضا که برای دیتاهای متفرقه هست .
به جز اون نرم افزار که فرمودید من بیام چند تا درایو کم حجم بسازم و ویندوز هایی که میخوام روش بالا بیارم. مثلا 10 تا ویندوز.
اون 10 تا رو مثلا هر 2 یا 3 ویندوز بریزم توی یکی از این درایو های کم حجم؟
بعد درایو پر حجم بسازم برای متفرقه ؟ این طور منظورتون هست؟
بعد بیام با اون نرم افزار پوشه های ویندوزم رو انتخاب کنم درسته؟
منظور شما از کم حجم چقدر است؟ برای هارد 500 گیگ و 1 ترا بایت چقدر است؟

ata.royalfalcon
27-03-2013, 19:28
سلام
اول تشکر بابت پاسخ و وقتی که می زارید.

سلام .

به جز اون نرم افزار که فرمودید من بیام چند تا درایو کم حجم بسازم و ویندوز هایی که میخوام روش بالا بیارم. مثلا 10 تا ویندوز.
اون 10 تا رو مثلا هر 2 یا 3 ویندوز بریزم توی یکی از این درایو های کم حجم؟

اول یه تست read و write از هر دو هارد 500 و یکترابایتی بگیرید و مینیمم/ماکزیمم را بررسی کنید . ویندوزی که میخواهید بالاترین سرعت را داشته باشه روی هارد پرسرعتتر نصب کنید . روی هارد پرسرعتتر تعداد بیشتری ویندوز میتونید نصب کنید . مثلاً 6تا ویندوز روی هارد پرسرعتتر و 4تا ویندوز روی هارد دوم نصب کنید .

بعد درایو پر حجم بسازم برای متفرقه ؟ این طور منظورتون هست؟
بله ، یک پارتیشن پرحجم در داخلی ترین ترک برای دیتاهایی که به ویندوز یا برنامه های نصب شده روی ویندوز ربطی نداره درست کنید مثل فیلمها و یا سریالها و ... . ولی اگر برنامه هایی مثل آنتی ویروس که همراه با ویندوز بالا میاد را در این پارتیشنها نصب کنید ممکنه روی سرعت ویندوز تاثیر بذاره .

بعد بیام با اون نرم افزار پوشه های ویندوزم رو انتخاب کنم درسته؟
بله ، پس از نصب ویندوز و درایور ها و نرم افزارهای ضروری میتونید با استفاده از آن برنامه پوشه های مهم را در بیرونی ترین ترک مرتب کنید . به نظر من بهتره که چند روز با سیستم کار کنید تا برنامه Ultimate Defrag فایلهای مهمی که به طور دایم فراخوانی میشوند را تشخیص بده و به بهترین روش دفرگ کنه (گزینه auto) .

منظور شما از کم حجم چقدر است؟ برای هارد 500 گیگ و 1 ترا بایت چقدر است؟

باید بررسی کنید که برای نصب هر ویندوز و درایور ها و نرم افزارهای ضروری چه قدر حجم لازم هست (نه فضا کم بیاد و نه زیاد) اگر برنامه زیادی نصب میکنید که باید حجم زیادی اختصاص بدید و ...

من پیشنهاد میدم فعلاً روی یکی از هاردها این کار را انجام بدید و فعلاً یکی دوتا ویندوز نصب کنید . ممکنه تغییر سرعت خیلی چشمگیر نباشه ...

Life24
27-03-2013, 19:54
سلام
ممنون از پاسخ و وقتی که می زارید.
اشتباه بزرگ من خرید مادربورد ی بود که Raid رو ساپورت نمی کنه.
اون موقع من گفتم مشکل بخورم میرم سمت SSD اما با جهش شدید قیمتی که پیدا کرد به خاطر وضعیت دلار پیش بینی های ما درست در نیومد.
ما الان یک هارد داریم و بعضی وقت ها برای چند ثانیه وسط کار قفل میکنه.یعنی اسمی 7200 دور با مثلا 8 تا ویندوز.
خوب 2 تا هارد بزاریم. 7200 دور دیگر اضافه میشه.و 4 تا ویندوز رو این بالا میاد و 4 تا ویندوز هارد بعدی.
اما این طور که من متوجه شدم زیاد به هارد دوم و بازدهی اون امیدوار نیستید. چرا؟
مگر حجم کاری هارد تقسیم به 2 نمیشه ؟
به نظر شما عاقلانه ترین کار کدام هست؟ با بودجه 400
1- فروش مادربورد asus p8b75 و خرید یک مادروبرد msi که از raid پشتیبانی کنه + خرید هارد دوم.
2-خرید SSD با حجم 120 گیگ به قیمت حدودی 450
3- هارد دوم در همین شرایط

ata.royalfalcon
27-03-2013, 21:32
اما این طور که من متوجه شدم زیاد به هارد دوم و بازدهی اون امیدوار نیستید. چرا؟
مگر حجم کاری هارد تقسیم به 2 نمیشه ؟

تنها زمانی وجود دو هارد باعث افزایش کارایی میشه که بصورت raid باهم ترکیب بشوند (مثلاً raid0) .

یک پیشنهاد : میتونید سرعت read/write رو با ترکیب این دو هارد به روش stripping افزایش بدید (یه جور raid0 نرم افزاری) .با توجه به اینکه دو هارد 500 و یکترابایتی دارید در این روش حداکثر حجم موجود فقط 500 گیگ خواهد بود . هارد دیسکها باید به حالت داینامیک فرمت و پارتیشن بندی بشوند در نتیجه قبل از انجام هر کاری از داده ها بکاپ بگیرید . برنامه مناسب برای این کار Acronis Disk Director Home نسخه بوتیبل هست . اگر برای هریک از هاردها مشکلی پیش بیاد ممکنه کل اطلاعات رو از دست بدید .