PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل با دمای cpu...

mehdy.z
01-03-2013, 23:38
سلام دوستان من یه مشکل با ماردبورد و cpu_م دارم همینطور که در عکس میبینید:(شرمنده spoiler درست کار نمیکنه)
عکس
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])وقتی دمای cpu توی بازی فوق سنگین مثل crysis 3 و همچنین نرم افزارهای سنگین(که تقریبا همیشه cpu بالای 90 درصد داره کار مکینه) به بالای 58-57 میرسه ناگهان قسمتی که دمای cpu رو در کنار power نشون میده میره روی 255 وایمیسه!!!!!...البته کاملا مشخصه که فیکه یعنی عمرا دمای یه قطعه ظرف کمتر از یک دهم ثانیه از 58 برسه به 255 ضمن اینکه کلا این دماهایی که در این قسمت نشون میده کاملا بیخوده یعنی مثلا گاهی در حالت بی باری در حالی که دمای اطاق بالای 30 درجه هست دمای cpu رو 20 نشون میده که معمولا کلا دماهاش فیکه!!!!...البته دمای واقعی cpu میشه همونی هست که اون پایین دورش خط قرمز کشیدم،همیشه هم اعدادش منطقی و با دمایی که بایوس بورد نشون میده یکیه....
ولی در کل مشکل اینجاست که وقتی این ایراد بوجود میاد فکر کنم مدار محافظتی بورد وارد عمل میشه و یکباره کلاک و ولتاژ cpu رو میاره روی حالت idle که به طبع باعث افت فریم و کارایی شدید یکباره cpu میشه که واقعا روی اعصابه که البته خودتون هم میدونید که وقتی cpu رو حالت full load باشه حتی اگه بهترین خنک کننده ها رو هم روش سوار کنید واقعا مشکله که بتونید دمای رو زیر 58 نگه دارید پس در نتیجه این شده یه دردسر واقعی!!!
دوستان راه حلی اگه دارند ممنون میشم....

EXTREME
01-03-2013, 23:43
سلام دوستان من یه مشکل با ماردبورد و cpu_م دارم همینطور که در عکس میبینید:(شرمنده spoiler درست کار نمیکنه)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
وقتی دمای cpu توی بازی فوق سنگین مثل crysis 3 و همچنین نرم افزارهای سنگین(که تقریبا همیشه cpu بالای 90 درصد داره کار مکینه) به بالای 58-57 میرسه ناگهان قسمتی که دمای cpu رو در کنار power نشون میده میره روی 255 وایمیسه!!!!!...البته کاملا مشخصه که فیکه یعنی عمرا دمای یه قطعه ظرف کمتر از یک دهم ثانیه از 58 برسه به 255 ضمن اینکه کلا این دماهایی که در این قسمت نشون میده کاملا بیخوده یعنی مثلا گاهی در حالت بی باری در حالی که دمای اطاق بالای 30 درجه هست دمای cpu رو 20 نشون میده که معمولا کلا دماهاش فیکه!!!!...البته دمای واقعی cpu میشه همونی هست که اون پایین دورش خط قرمز کشیدم،همیشه هم اعدادش منطقی و با دمایی که بایوس بورد نشون میده یکیه....
ولی در کل مشکل اینجاست که وقتی این ایراد بوجود میاد فکر کنم مدار محافظتی بورد وارد عمل میشه و یکباره کلاک و ولتاژ cpu رو میاره روی حالت idle که به طبع باعث افت فریم و کارایی شدید یکباره cpu میشه که واقعا روی اعصابه که البته خودتون هم میدونید که وقتی cpu رو حالت full load باشه حتی اگه بهترین خنک کننده ها رو هم روش سوار کنید واقعا مشکله که بتونید دمای رو زیر 58 نگه دارید پس در نتیجه این شده یه دردسر واقعی!!!
دوستان راه حلی اگه دارند ممنون میشم....

اول از همه یک تست 10 دقیقه ای با نرم افزار prime95 در حالت blend بگیرید و حین تست دمای سی پی یو رو با نرم افزار hw monitor آخرین ورزنش مشاهده کنید یکی این دما رو بگین یکی هم دمای idle میخوام با این نرم افزار گزارش کنید دمای مین رو هم گزارش کنید

mehdy.z
02-03-2013, 00:10
بدبختی اینجاست که حتی یک دقیقه هم به نرم افزار prime 45 اجازه کار دائم نمیده!!
یعنی نا دما به بالای 57 میرسه فرکانس رو به idle تغییر میده!!...البته prime 45 اخطار نمیده ولی خوب تست هم در این صورت فایده نداره!!
اینم عکسش:
عکس
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])هینطور هم که میبیند توی حالت بیکاری دمای cpu رو 26 نشون داده(تازه نیم ساعت بعد از کار با ویندوز)که غیر ممکنه چون دمای طاق الان حداقل 30 هست!!
البته دمای واقعی cpu همونه که دورش خط قرمز کشیدم چون دقیقا با دمای بایوس بورد برابری میکنه....دمای بورد هم زیر سومیه هست که بایوس هم همین رو نشون میده که همگی عادی هستند...

EXTREME
02-03-2013, 01:29
اگه میشه عکس رو که میخواین بزارین لینکشو بزارین اینطوری لودش طول میکشه

بهرحال اگه مثلا دما به 60 درجه میرسه و یک دفعه فرکانس به حالت idle میره این طبیعی نیست

و مشکل است اول از همه بایوس مین رو آپدیت کنید و سپس دیفالت کنید درست نشد باید پاور و مدار تغذیه مین بررسی بشه

mehdy.z
02-03-2013, 03:49
اگه میشه عکس رو که میخواین بزارین لینکشو بزارین اینطوری لودش طول میکشه

بهرحال اگه مثلا دما به 60 درجه میرسه و یک دفعه فرکانس به حالت idle میره این طبیعی نیست

و مشکل است اول از همه بایوس مین رو آپدیت کنید و سپس دیفالت کنید درست نشد باید پاور و مدار تغذیه مین بررسی بشه
شرمنده این اسپویلر هم برای من درست کار نمیکنه نمیدونم چشه!!
راستش با دستکاری بایوس درست نشد برای اطمینان هم یه بار در کیس رو بار کردم و تمام اتصالات رو هم چک کردم مشکلی نداشتند!!
میگم اصلا نمیشه این سنسور رو یه جورایی از کنترلهای بورد حذفش کنم؟؟..چون معلومه که دماش فیکه و چون یکباره به صورت عجیب بالا میره من حدس میزنم مدار حفاظتی بورد وارد عمل میشه و فرکانس رو پایین میاره!!!
ممنون....

EXTREME
02-03-2013, 10:06
شرمنده این اسپویلر هم برای من درست کار نمیکنه نمیدونم چشه!!
راستش با دستکاری بایوس درست نشد برای اطمینان هم یه بار در کیس رو بار کردم و تمام اتصالات رو هم چک کردم مشکلی نداشتند!!
میگم اصلا نمیشه این سنسور رو یه جورایی از کنترلهای بورد حذفش کنم؟؟..چون معلومه که دماش فیکه و چون یکباره به صورت عجیب بالا میره من حدس میزنم مدار حفاظتی بورد وارد عمل میشه و فرکانس رو پایین میاره!!!
ممنون....

تنظیم ولتاژ سی پی یو که سی پی یو با چه مقدار ولتاژ کار کنه به عهده pwm است

ess_1362
02-03-2013, 10:41
بعضی پلتفرم های am3+ این مشکل را داشتند و سبب کاهش کارایی سیستم در پروسس های سنگین میشه
من توصیه می کنم شما کلیه پارامترهای صرفه جویی توان مصرفی را از درون بایاس غیر فعال کنید از جمله cool&quiet و epu و c1 و ...

EXTREME
02-03-2013, 12:02
بله درسته پارامترهای مصرفی رو هم غیرفعال کنید و دوباره تست کنید

mehdy.z
02-03-2013, 12:06
تنظیم ولتاژ سی پی یو که سی پی یو با چه مقدار ولتاژ کار کنه به عهده pwm است

الان دقیقا جایی یا نرم افزاری هست که بشه دستی جلو ی این کاهش ولتاژ رو بگیرم؟؟
البته ولتاژ CPU رو دستی تنظیم کردم ولی فرقی نکرد و وقتی دمای CPU بالا بره بازم به حالت IDLE برمیگرده!!!

بعضی پلتفرم های am3+ این مشکل را داشتند و سبب کاهش کارایی سیستم در پروسس های سنگین میشه
من توصیه می کنم شما کلیه پارامترهای صرفه جویی توان مصرفی را از درون بایاس غیر فعال کنید از جمله cool&quiet و epu و c1 و ...
ممنون....
ولی قبلا تمام اینها رو هم چک کردم ولی جون به جونش کنی بالای 58 درجه فرکانس رو به شدت میاره پایین!!!
+++
البته یه نکته هم هست که فرکانس دقیقا فرکانس idle نیست!!
چون فرکانس IDLE برابر 1400 ولی این مشکل فرکانس رو میاره روی 1900 که اینم برای خودش یه نکته عجیبه!!!!!
خلاصه دوستان راه حل دیگه اگه دارند واقعا ممنون میشم.....

EXTREME
02-03-2013, 12:55
الان دقیقا جایی یا نرم افزاری هست که بشه دستی جلو ی این کاهش ولتاژ رو بگیرم؟؟
البته ولتاژ CPU رو دستی تنظیم کردم ولی فرقی نکرد و وقتی دمای CPU بالا بره بازم به حالت IDLE برمیگرده!!!

ممنون....
ولی قبلا تمام اینها رو هم چک کردم ولی جون به جونش کنی بالای 58 درجه فرکانس رو به شدت میاره پایین!!!
+++
البته یه نکته هم هست که فرکانس دقیقا فرکانس idle نیست!!
چون فرکانس IDLE برابر 1400 ولی این مشکل فرکانس رو میاره روی 1900 که اینم برای خودش یه نکته عجیبه!!!!!
خلاصه دوستان راه حل دیگه اگه دارند واقعا ممنون میشم.....

نه از روی برد توسط اون آی سی اینکار انجام میشه شما نمیتونید کاری بکنید همونطور که گفتم اگه با آپدیت بایوس درست نشه باید پاور و مدار تغذیه مین بررسی بشه

vahid5530
02-03-2013, 12:56
فکر نکنم به خاطر بازی سنگین باشه
cpu رو خاکزدایی و یا خمیرشو عوض کن
راه حل بعدی اینکه یه بازی بهتر بازی کنی مثل Virtua.Cop.v2
همش بکش بکشه

EXTREME
02-03-2013, 12:57
فکر نکنم به خاطر بازی سنگین باشه
cpu رو خاکزدایی و یا خمیرشو عوض کن
راه حل بعدی اینکه یه بازی بهتر بازی کنی مثل Virtua.Cop.v2
همش بکش بکشه

دمای سی پی یو اونقدر بالا نیست که به خاطر دما اینطوری بشه
ایشون در تست پرایم هم مشکل داشتن فقط محدود به بازی نمیشه

mehdy.z
02-03-2013, 15:32
ممنون...
ولی بد بختی هم اینجاست که گارانتی واقعا بعیده زیر بار چنین مشکلی بره....
احتمالا میگن سیستم که درست کار میکنه و ایراد خاصی نداره پس مشکل خاصی نیست....فوقش هم میگن ما دیگه ضامن این نیستیم که سیستم شما تمام بازیها و نرم افزارها رو بدون کوچکترین مشکلی پاس کنه،چون اکثرا اونا چیزی غیر از صفحه آبی و یا بالا نیومدن و یا نصب نشدن ویندوز رو به عنوان مشکل حساب نمیکنند!!!

EXTREME
02-03-2013, 17:46
ممنون...
ولی بد بختی هم اینجاست که گارانتی واقعا بعیده زیر بار چنین مشکلی بره....
احتمالا میگن سیستم که درست کار میکنه و ایراد خاصی نداره پس مشکل خاصی نیست....فوقش هم میگن ما دیگه ضامن این نیستیم که سیستم شما تمام بازیها و نرم افزارها رو بدون کوچکترین مشکلی پاس کنه،چون اکثرا اونا چیزی غیر از صفحه آبی و یا بالا نیومدن و یا نصب نشدن ویندوز رو به عنوان مشکل حساب نمیکنند!!!
نه به گارانتی توضیح بدین حتما پیگیری میکنن

همون تست رو بهشون بگین انجام بدن

mehdy.z
02-03-2013, 23:09
نه به گارانتی توضیح بدین حتما پیگیری میکنن

همون تست رو بهشون بگین انجام بدن
ممنون از راهنماییهاتون:»
بازم به امید خدا با اینکه شهرستانم و دنبال کردن این قضیه یه کم مشکله ولی بازم باید دید چی پیش میاد....

mehdy.z
03-03-2013, 00:05
شرمنده دوستان حالا که پی گیر شدم یه سوال دیگه هم برام پیش اومد توی نرم افزار hwmonitor ولتاژ هسته دائما داره تغییر میکنه(البته مقدارش تغییرش کمه) یعنی اصلا ثابت نمیشه میخواستم بدونم این عادیه یا اینکه کلا مدار pwm بورد مشکل اساسی داره!!!
عکس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ممنون...

ess_1362
03-03-2013, 08:12
مدل دقیق مادربرد چی هست؟
شما یک تست prime95 دیگه بگیرید و با cpuz هم وضعیت فرکانس پردازنده را چک کنید ببینید این مشکل پیش میاد یا نه؟
اگر این مشکل در این نرم افزار هم وجود داشت کلیه پارامترهای توان مصرفی را غیر فعال کنید و ضریب پردازنده را نیم واحد زیاد کنید و vcore را هم بذارید روی 1.35 یا 1.36 و ببینید مشکل باز هم وجود داره یا خیر؟!

mehdy.z
03-03-2013, 09:26
مدل دقیق مادربرد چی هست؟
شما یک تست prime95 دیگه بگیرید و با cpuz هم وضعیت فرکانس پردازنده را چک کنید ببینید این مشکل پیش میاد یا نه؟
اگر این مشکل در این نرم افزار هم وجود داشت کلیه پارامترهای توان مصرفی را غیر فعال کنید و ضریب پردازنده را نیم واحد زیاد کنید و vcore را هم بذارید روی 1.35 یا 1.36 و ببینید مشکل باز هم وجود داره یا خیر؟!
مدلش msi 870 c45 v2 هستش!!
راستش این کارها هم فایده نداشت...تا دما در حدود همون 58 میرسه فرکانس هسته میاد پایین البته زیاد به نرم افزار cpu.z نیازی هم نیست چون توی بازی کاملا ضایع میشه،چون فریم یکباره به شدت افت میکنه که البته OSD که نرم افزار HWinfo نشون میده که فرکانس هسته اومده روی 1900!!!
البته همینطور که توی این سایت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) میبینید این پردازنده دارای Low power P states هست که یکی از اونها همین فرکانس و ولتاژی هست که گفتم حالا چرا توی این شرایط در حالت low power قرار میگیره نمیدونم!!!!

ess_1362
04-03-2013, 07:53
چرا توی این شرایط در حالت low power قرار میگیره نمیدونم!!!!
مشکل pwm مادربرد!!
ما چقدر داریم میگیم بردهای msi مدار تغذیه مشکل دار دارند ولی همه میگن بر طرف شده:n01:
همین مشکل را خودم با 790fx-gd80 داشتم که موفق شدم حلش کنم ولی بدلیل همین مشکل مدار تغذیه زیر بار آتیش گرفت و گارانتی هم نه تنها تعمیو و تعویض را انجام نداد در نهایت تاسف حتی حاضر به پس دادن لاشه برد هم نشد!!:n02:
من توصیه اکید می کنم که برد را با یک مدل از ایسوس یا ازراک تعویض کنید

موفق باشید

mehdy.z
04-03-2013, 18:37
مشکل pwm مادربرد!!
ما چقدر داریم میگیم بردهای msi مدار تغذیه مشکل دار دارند ولی همه میگن بر طرف شده:n01:
همین مشکل را خودم با 790fx-gd80 داشتم که موفق شدم حلش کنم ولی بدلیل همین مشکل مدار تغذیه زیر بار آتیش گرفت و گارانتی هم نه تنها تعمیو و تعویض را انجام نداد در نهایت تاسف حتی حاضر به پس دادن لاشه برد هم نشد!!:n02:
من توصیه اکید می کنم که برد را با یک مدل از ایسوس یا ازراک تعویض کنید

موفق باشید

اگه اینجوره نکنه این دمای 226 درجه که میزنه واقعیت داره؟؟البته توی bios که دماش کاملا طبیعیه ضمن اینکه با توجه با اینکه دمای cpu رو در حالت بیکاری 19 درجه نشون میده معلومه که کاملا فیکه...ولی با حرف شما یه کم ترسیدم نکنه یهو آتیش بگیره بد بخت شم:n02::n03:
البته زنگ زدم گارانتی گفتند که cpu و بورد رو با هم برامون بفرست ببینیم چی میشه منم از شانسم دوتاش گارانتی ماتریکسه میتونم براشون بفرستم بعد بگم هر تاش ایراد داشت دیگه خودتون درستش کنید: دی
البته باید قبلش تا جایی که میتونم دقیق تر بررسی کنم که واقعا مشکل سخت افزاریه یا فعلا صرف میکنه بفرستم گارانتی یا نه چون شهرستانم و دنگ و فنگش بالاست و ممکنه تا دو سه هفته ای بدون سیستم شم که یه کم مشکله!!
++++
راستی دوستان در مورد سوال قبلیم طبیعیه که توی نرم افزاری مثل argus monitor ولتاژ هسته و فرکانس اون دائما متغییر نشون داده بشه؟؟ عکس رو هم ضمیمه کردم:
عکس
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])ممنون...

ess_1362
04-03-2013, 20:14
شما شک نکن که مشکل از مادربرد هست
قبلا هم چند تا از کاربرها همین مشکل را با این برد و البته پردازنده های پر مصرف داشتند و در نهایت برد را تعویض کردن و مشکل حل شد
این عکسی هم که گذاشتی مربوط به تغییرات فرکانس میشه
داره مشخص می کنه که به یک علتی پردازنده نمی تونه در پیک فرکانس کار کنه و مدام downclock میشه

mehdy.z
04-03-2013, 20:49
شما شک نکن که مشکل از مادربرد هست
قبلا هم چند تا از کاربرها همین مشکل را با این برد و البته پردازنده های پر مصرف داشتند و در نهایت برد را تعویض کردن و مشکل حل شد
این عکسی هم که گذاشتی مربوط به تغییرات فرکانس میشه
داره مشخص می کنه که به یک علتی پردازنده نمی تونه در پیک فرکانس کار کنه و مدام downclock میشه
ممنون....
البته این در حالت idle هست...برای اون حالت هم عادی نیست؟؟؟
ضمنا الان منظورتون دقیقا این بورد هست یا کلا برند msi؟؟....یعنی به نظر شما کلا دور msi رو خط بکشم یا اینکه فقط مشکل در این نوع بورد هست؟؟
اصلا به نظر شما فایده داره بفرستم گارانتی؟؟؟...قراره زیر بار برن؟؟

ess_1362
05-03-2013, 08:27
ضمنا الان منظورتون دقیقا این بورد هست یا کلا برند msi؟؟
کلا بردهای MSI از دوسال پیش به این طرف این مشکل را دارند و این بردی که شما داری دقیقا همین مشکل را چند تا کاربردیگه با 1100 و 1090 داشتند

اصلا به نظر شما فایده داره بفرستم گارانتی؟؟؟...قراره زیر بار برن؟؟
شما بفرست گارانتی نهایتش این هست که میگن مشکلی نداره ، چون گارانتی نمیاد برد را با یک 1090 یا 6100 تست کنه و برای تست از یک سمپروم 140 یا آتلون 250 استفاده می کنه که مصرف پایینی دارند

mehdy.z
05-03-2013, 12:10
به خدا شانس رو میبینی!!!
طرفی که ازش بورد رو میخریدم مدل آزرک هم داشت ولی ارزونتر!!...من خیر سرم گفتم چون MSI برند معتبرتری هست و من زیاد از PC استفاده میکنم پس بهتره MSI بگیرم که باهاش مشکل نداشته باشم،ولی زهی خیال باطل!!!
به هر حال ممنون باید دید تا قسمت چی باشه!!

mehdy.z
05-03-2013, 19:14
با سلام مجدد...
با توجه به راهنمایی های اساتید که این بورد یه جورایی قادر پاسخگویی به توان مصرفی بالای این cpu نیست راستش من یک کار کردم که تقریبا مشکل این cpu رو برام حل کرد ولی نمیدونم خطرناک هست یا نه؟؟
راستش من turbo core رو خاموش کردم و cpu رو به صورت دستی روی 3.9 قفل کردم...البته معلوم شد که مشکل از مادربورد هست که به خاطر مدل پایین بودنش نمی تونه توان مرد نیاز cpu رو در حالت turbo تامین کنه!!
و برای اطمینان از آسیب نرسیدن به cpu اون رو با پرایم هم چک کردم که کوچترین مشکلی نداشت حالا نظرتون این کار آسیبی به cpu نمیزنه؟؟...اصلا وقتی تست پرایم راحت پاس شد دیگه خطری برای cpu هست؟؟....
واقعا ممنون میشم اگه جواب بدین...

ess_1362
05-03-2013, 20:25
به نظرتون این کار آسیبی به cpu نمیزنه؟؟.
فقط ممکن هست ناپایداری داشته باشید که اگر در تست خودش را نشون نداده مشککلی نداره و به پردازنده آسیب وارد نمی کنه

اصلا وقتی تست پرایم راحت پاس شد دیگه خطری برای cpu هست؟؟
خیر مشکلی برای پردازنده پیش نمیاد

mehdy.z
05-03-2013, 20:34
خیلی خوب پس خدا رو شکر....
با تشکر فراوان از اساتیدی که کمک کردن مشکلم رو حل کنم و دیگه درگیر گارانتی و چند هفته نداشتن سیستم که سر آخر هم معلوم نبود چی جوابی بدن نشم:n16: