PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : روی هر هارد میشه چند تا درایو پریماری ایجاد کرد؟

Golbarg01
26-02-2013, 13:25
سلام دوستان
روی هر هادر دیسک میشه چند تا درایو پریماری ایجاد کرد؟
3 تا یا بیشتر هم میشه؟
من یه هارد 500 گیگ دارم می خوام 3 تا درایو پریماری روش ایجاد کنم برای نصب سیستم عامل های مختلف ولی فقط دو تاشون رو می تونم make primary کنم.8 تا درایو ایجاد کردم که دو تاشون پریماری هستن ولی یکی دیگه رو که می خوام تبدیل به پریماری کنم نمیذاره و بقیه همه logical هستن.
هم با پارتیشن مجیک و هم برنامه پاراگون امتحان کردم نشد.
نرم افزار دیگه ای هست که بشه این کارو کرد؟

ata.royalfalcon
26-02-2013, 14:09
در هاردهاي MBR حداكثر 4 عدد پارتيشن primary ميتونيد بسازيد . در عكس زير هارد لپتاپم 4 پارتيشن primary دارد .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Golbarg01
26-02-2013, 16:40
هاردهای MBR یعنی چی؟
حالا من چجوری می تونم دو تا درایو پریماری دیگه درست کنم؟
در واقع logical رو تبدیل به primary کنم بدون نیاز به پارتیشن بندی دوباره و حذف و ساختن دوباره پارتیشن ها.

ata.royalfalcon
26-02-2013, 18:18
هاردهای MBR یعنی چی؟
در واقع logical رو تبدیل به primary کنم بدون نیاز به پارتیشن بندی دوباره و حذف و ساختن دوباره پارتیشن ها.

هاردها معمولاً به دو صورت initialize و پارتیشن بندی میشوند . GPT و MBR . نوع GPT برای هاردهای بزرگتر از دوترابایت بکاربرد میره که حداکثر 128 پارتیشن primary میتونید بسازید . با Acronis Disk Director Home تست کردید ؟ البته توصیه میکنم برای راهنمایی بهتر یه عکس از disk management اینجا بذارید .

Golbarg01
27-02-2013, 12:05
ممنون
فکر کنم الان مشکل حل شده
حالا اگر باز ایرادی پیش اومد میگم.
فقط دو تا سوال
این فضای MBR که اطلاعات بوت درش ذخیره میشن دقیقا کجای هارد هست و چطور میشه پاکش کرد یا از صدمه دیدنش جلوگیری کرد؟
یه سوال دیگه اینکه لیست هاردها رو که با برنامه های مدیریت پارتیشن باز می کنیم اون بالای لیست درایوها نوشته مثلا 490 gig extended primary گاهی هم نوشته logical این یعنی همه اون درایوهای پایین logical یا primary هستن؟پس چرا فقط بعضی هاشون هستن؟
ضمن اینکه بالای همون هم یک فضای free با حجم 7.8 مگابایت وجود داره.اون برای چیه؟

EXTREME
27-02-2013, 13:22
هاردهای MBR یعنی چی؟

با نرم افزار paragon partion میتونید پارتیشن های logical رو کانورت کنید به primary

Golbarg01
27-02-2013, 13:40
با نرم افزار paragon partion میتونید پارتیشن های logical رو کانورت کنید به primary

خوب مساله همینجاست که نمی تونم تبدیل کنم.
روی درایو مورد نظر که کلیک می کنم گزینه make primary خاموش هست.
البته یکی دیگه از درایوها رو میشه تبدیل به پریماری کرد منتها من روی اون درایو 100 گیگ اطلاعات دارم نمی تونم روش ویندوز نصب کنم و در عوض یه درایو 20 گیگی دیگه که خالیه اجازه تبدیل به پریماری نمیده!
تنها درایوی که میشه make primary کرد همون درایو 100 گیگی هست برای بقیه درایو ها گزینه make primary خاموش هست.

EXTREME
27-02-2013, 18:54
خوب مساله همینجاست که نمی تونم تبدیل کنم.
روی درایو مورد نظر که کلیک می کنم گزینه make primary خاموش هست.
البته یکی دیگه از درایوها رو میشه تبدیل به پریماری کرد منتها من روی اون درایو 100 گیگ اطلاعات دارم نمی تونم روش ویندوز نصب کنم و در عوض یه درایو 20 گیگی دیگه که خالیه اجازه تبدیل به پریماری نمیده!
تنها درایوی که میشه make primary کرد همون درایو 100 گیگی هست برای بقیه درایو ها گزینه make primary خاموش هست.
یک عکس از disk managment سیستم بدین

Golbarg01
28-02-2013, 15:28
مشکل حل شد.
اون درایو 100 گیگی رو اسپلیت کردم البته قبلش اطلاعاتش رو به یک درایو دیگه منتقل کردم.پروسش وقت گیر بود ولی انجام شد.

فقط یه سوال داشتم.
ما وقتی یک درایو پریماری از نوع active ایجاد می کنیم وقتی ویندوز میریزیم فایل های مربوط به بوت شدن ویندوز روی همون درایو ریخته میشن یا در جاید یگری ذخیره میشن؟یعنی با فرمت درایو مربوطه اطلاعات بوت سیستم هم پاک میشه؟
حالا اگر دو یا چند درایو پریماری و همگی از نوع Active داشته باشیم وقتی روی یکیشون ویندوز میریزیم اطلاعات بوت اون ویندوز روی همون درایو ریخته میشه؟یعنی با پاک کردن دیگر درایو های پریماری این اطلاعات پاک نمیشن؟
لازمه بقیه درایو های پریماری رو inactive کنیم موقع ریختن ویندوز روی یک درایو خاص یا نیازی نیست؟

EXTREME
28-02-2013, 15:33
مشکل حل شد.
اون درایو 100 گیگی رو اسپلیت کردم البته قبلش اطلاعاتش رو به یک درایو دیگه منتقل کردم.پروسش وقت گیر بود ولی انجام شد.

فقط یه سوال داشتم.
ما وقتی یک درایو پریماری از نوع active ایجاد می کنیم وقتی ویندوز میریزیم فایل های مربوط به بوت شدن ویندوز روی همون درایو ریخته میشن یا در جاید یگری ذخیره میشن؟یعنی با فرمت درایو مربوطه اطلاعات بوت سیستم هم پاک میشه؟
حالا اگر دو یا چند درایو پریماری و همگی از نوع Active داشته باشیم وقتی روی یکیشون ویندوز میریزیم اطلاعات بوت اون ویندوز روی همون درایو ریخته میشه؟یعنی با پاک کردن دیگر درایو های پریماری این اطلاعات پاک نمیشن؟
لازمه بقیه درایو های پریماری رو inactive کنیم موقع ریختن ویندوز روی یک درایو خاص یا نیازی نیست؟

تو ویندوز سون تو همون درایوی که ویندوز بریزین در همون پارتیشن بوت سکتور قرار میگیره برای بوت شدن ویندوز

ata.royalfalcon
28-02-2013, 17:13
مشکل حل شد.

فقط یه سوال داشتم.

با اجازه دوستان ...

اطلاعات مربوط به بوت ویندوز (مثلاً NTLDR در سیستمهای مبتنی بر NT و BOOTMGR در ویندوز ویستا و سون) در پارتیشن system قرار میگیره ولی در پارتیشن boot فایلها و برنامه های ویندوزی و کلاً هر فایلهای دیگری به جزء فایلهای مورد نیاز برای بوت وجود دارد مثل پوشه system32 . در عکس زیر پارتیشن boot و system و active مشخص هست (ستون status) .

همین الان هم با disk management ویندوز و هم با برنامه Acronis Disk Director Home تست کردم ، در هر هارد فقط یه پارتیشن active میتوان داشت . active بودن پارتیشن بعنوان یه راهنما برای برنامه های موجود در زنجیره بوت هست . بطور خلاصه برای بوت شدن ویندوز چندین برنامه باید پشت سر هم اجرا بشوند یعنی یک برنامه کوچک کارش رو انجام میدهد و سپس برنامه بعدی رو فراخوانی میکند .

بعبارت دقیقتر ...

اولین برنامه در زنجیره بوت از bios شروع میشود . اگر سیستم عامل را از روی هارد اجرا میکنید بدیهی هست برنامه بعدی از روی هارد اجرا خواهد شد . برای اینکه بایوس بتواند براحتی این برنامه دوم رو پیدا و فراخوانی کنه این برنامه دقیقاً در بایتهای آغازین اولین سکتور هارد نوشته میشود . برنامه دوم ILP هست (مخفف initial program loader) این برنامه به همراه جدول پارتیشنها MBR نامیده میشود . تنها وظیفه ILP پیدا کردن برنامه بعدی در زنجیره هست . ILP به جدول پارتیشنها نگاه میکند تا ببیند کدامیک Active هست . تا اینجا دو برنامه اجرا شده است یعنی Bios و ILP . برنامه سوم که در اولین بایتهای پارتیشن Active قرار دارد BPR نامیده میشود (مخفف partition boot record) . چهارمین و آخرین برنامه ntldr یا BOOTMGR هست که وظیفه آن اجرای ویندوز از پوشه system 32 هست .

Golbarg01
28-02-2013, 17:37
با اجازه دوستان ...

اطلاعات مربوط به بوت ویندوز (مثلاً NTLDR در سیستمهای مبتنی بر NT و BOOTMGR در ویندوز ویستا و سون) در پارتیشن system قرار میگیره ولی در پارتیشن boot فایلها و برنامه های ویندوزی و کلاً هر فایلهای دیگری به جزء فایلهای مورد نیاز برای بوت وجود دارد مثل پوشه system32 . در عکس زیر پارتیشن boot و system و active مشخص هست (ستون status) .

همین الان هم با disk management ویندوز و هم با برنامه Acronis Disk Director Home تست کردم ، در هر هارد فقط یه پارتیشن active میتوان داشت . active بودن پارتیشن بعنوان یه راهنما برای برنامه های موجود در زنجیره بوت هست . بطور خلاصه برای بوت شدن ویندوز چندین برنامه باید پشت سر هم اجرا بشوند یعنی یک برنامه کوچک کارش رو انجام میدهد و سپس برنامه بعدی رو فراخوانی میکند .

بعبارت دقیقتر ...

اولین برنامه در زنجیره بوت از bios شروع میشود . اگر سیستم عامل را از روی هارد اجرا میکنید بدیهی هست برنامه بعدی از روی هارد اجرا خواهد شد . برای اینکه بایوس بتواند براحتی این برنامه دوم رو پیدا و فراخوانی کنه این برنامه دقیقاً در بایتهای آغازین اولین سکتور هارد نوشته میشود . برنامه دوم ILP هست (مخفف initial program loader) این برنامه به همراه جدول پارتیشنها MBR نامیده میشود . تنها وظیفه ILP پیدا کردن برنامه بعدی در زنجیره هست . ILP به جدول پارتیشنها نگاه میکند تا ببیند کدامیک Active هست . تا اینجا دو برنامه اجرا شده است یعنی Bios و ILP . برنامه سوم که در اولین بایتهای پارتیشن Active قرار دارد BPR نامیده میشود (مخفف partition boot record) . چهارمین و آخرین برنامه ntldr یا BOOTMGR هست که وظیفه آن اجرای ویندوز از پوشه system 32 هست .

ممنون
اطلاعات مفیدی بود
اگر سیستم عامل با مشکل بوت نشدن مواجه شد باید چیکار کرد که مجبور به تعویض ویندوز نشیم؟

EXTREME
28-02-2013, 17:41
ممنون
اطلاعات مفیدی بود
اگر سیستم عامل با مشکل بوت نشدن مواجه شد باید چیکار کرد که مجبور به تعویض ویندوز نشیم؟

باید ویندوز رو ریپیر کنید و فایل های سیستمی رو تعمیر کنید این بهترین راهه اگه میخواین ویندوز عوض کنید راه های دیگری هم مثل دیسک لایو و ... هم است

Golbarg01
28-02-2013, 17:52
باید ویندوز رو ریپیر کنید و فایل های سیستمی رو تعمیر کنید این بهترین راهه اگه میخواین ویندوز عوض کنید راه های دیگری هم مثل دیسک لایو و ... هم است

بدون تعویض ویندوز میخوام باشه
این راه دیسک لایو رو یه توضیحی میدین؟

EXTREME
28-02-2013, 18:44
بدون تعویض ویندوز میخوام باشه
این راه دیسک لایو رو یه توضیحی میدین؟

اون راهی که هم گفتم بدون تعویض ویندوزه از cmd یا دستور sfc \scannow میتونید فایل های سیستمی رو تعمیر کنید سی دی ویندوز هم باشه تو درایو
راه های زیادی است مثلا استفاده از ریکاوری ویندوز یا بکاپ ویندوز که ویندوز رو دوباره برگردونید
با دیسک لایو مثلا بعضی از فایل های ضروری رو بتونید کپی کنید بعضی اوقات اینکار جواب میده