PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش سرمايه گذاري در بازارهاي مالي، بورس، فاركس تحليل تكنيكال و فاندامنتال از طريق اينترنت

vesta.insta
22-02-2013, 15:18
:n19:
در اين تاپيك مي خواستم از تجربيات هم در ضمينه فعاليت در بازارهاي مالي استفاده كنيم. براي شروع بحث مايلم تجربيات خود در اين خصوص را در اختيار دوستان قرار دهم. تابستان 91 در بهبوهه تورم براي اينكه از افت شديد سرمايه خود جلوگيري كنم مي خواستم تا سرمايه خود را در بازاري وارد كنم كه علاوه بر سود آوري از افت ارزش آن ناشي از تورم جلوگيري كنم. نتايج فعاليتم در اين حوزه منجر به مواردي خوبي شد كه بدرد دوستان هم مي خورد.

:n13:قدم اول تعريف افزايش سرمايه (سود):

افزايش سرمايه در يك بازار (مانند سكه، ارز، سهام و زمين ...) در يك بازه زماني(ماه ، سال) مي باشد.
با اين تعريف اينكه ما سرمايه اي مانند 100 سهم يك شركت به قيمت 1.000.000 مي خريم و پس از مدتي قيمت آن 1.200.000 مي شود، ما سودي نداشتيم. چون اول ما 100 سهم داشته ايم و الان هم 100 سهم داريم پس افزايش نبوده فقط سرمايه طبق تورم بالا رفته است. اگر تعداد سهم افزايش پيدا كرده باشد و 110 سهم داشته باشيم تازه 10 درصد سود كرده ايم. اينه مفهوم سود كردن.

TLSD
17-03-2013, 15:33
پس قدم دوم کو ؟:n13:

TATU_TATY
17-03-2013, 16:18
دقیقا یه همچین تاپیکی مفیدی اینجا کم بود ...اگر مشکلی با قوانین انجمن نداشته باشه عالیه ...

hajoo
17-03-2013, 16:23
دوست عزیز کی گفته قیمت سهام افزایش پیدا کنه سود نیست؟
کی گفته این افزایش قیمت بر اساس تورمه؟

szh_1367
17-03-2013, 23:50
قصد توهین به کسی رو ندارم اما دوستان خواهش میکنم خواهش میکنم خواهش میکنم با نشون دادن باغ سبز فریب نخورید

من خودم سالهاست که در بورس ( داخلی ، خارجی ) فعالیت میکنم چه افرادی رو دیدم ( دکتر ، مهندس و دانشجو و کارگر و . . . ) که بدون اطلاع وارد این بازارها شده اند و الان هیچی ندارن

اینجا نمی تونم صحبت کنم ( میدونم که همه شما درک میکنید )

فقط این رو بگم که در حال حاضر فارکس از نظر قوانین جمهوری اسلامی ایران جزء دسته شرکت های هرمی محسوب میشود ( به درست و اشتباه بودنش کاری ندارم )

دوست عزیز vesta.insta منتظر نوشته هایتان هستم

hajoo
18-03-2013, 01:06
منم با این دوستمون موافقم که فعالیت در بورس نیازمند مطالعه فراوانه. سعی کنید با احتیاط و سرمایه کم وارد بشید.
در مورد ممنوع شدن فارکس تا جایی که من اطلاع دارم به خاطر کلاه برداری های کارگزاران بوده. نظر مراجع تقلید هم این بود که فارکس مشکلی نداره

TLSD
18-03-2013, 09:47
البته این دوستمون فقط تا حدی درست گفتن.
من چند وقت پیش با مشاور سرمایه گذاریم توی شرکت پارمیر در ایناره صحبت کردم. خیلی خلاصه و ساده بگم اینطوره که افزایش سرمایه یه چیزه ، و سود یه چیز دیگه ! حالا ممکنه اینها از دل همدیگه در بیان یا اصلا به هم ربطی نداشته باشن. سود ، سوده ! از اسمش هم مشخصه ! به عاملهای مختلفی هم بستگی داره! ولی افزایش سرمایه در بورس یا کلاً مقوله ی سرمایه گذاری ، به معنی زیاد کردن مقدار سهم یا فعالیتهایی از این قبیل هست که شما در اون بخش، سرمایه ی بیشتری رو در اختیار اون صنعت یا هرچیز دیگه ای میذاری ! بطور مثال اگر شما مقدار سهمی به ارزش یک میلیون تومان خریدید و بعد از مدتی ارزشش شد دو میلیون تومن، شما سود کردی ولی مقدار سهمتون هنوز همون اندازه ی سابقه.
یکی قدم دوم رو برداره !:n11:

TLSD
18-03-2013, 10:00
دوست عزیز کی گفته قیمت سهام افزایش پیدا کنه سود نیست؟
کی گفته این افزایش قیمت بر اساس تورمه؟

-----

البته حق با شماست ولی درمورد افزایش قیمت ، چیزی که در حال حاضر شاهدش هستیم اینه که اندازه ی قابل توجهی از این افزایشها، همین عامل تورمه !

dirt road
21-03-2013, 23:14
:n19:
در اين تاپيك مي خواستم از تجربيات هم در ضمينه فعاليت در بازارهاي مالي استفاده كنيم. براي شروع بحث مايلم تجربيات خود در اين خصوص را در اختيار دوستان قرار دهم. تابستان 91 در بهبوهه تورم براي اينكه از افت شديد سرمايه خود جلوگيري كنم مي خواستم تا سرمايه خود را در بازاري وارد كنم كه علاوه بر سود آوري از افت ارزش آن ناشي از تورم جلوگيري كنم. نتايج فعاليتم در اين حوزه منجر به مواردي خوبي شد كه بدرد دوستان هم مي خورد.

:n13:قدم اول تعريف افزايش سرمايه (سود):

افزايش سرمايه در يك بازار (مانند سكه، ارز، سهام و زمين ...) در يك بازه زماني(ماه ، سال) مي باشد.
با اين تعريف اينكه ما سرمايه اي مانند 100 سهم يك شركت به قيمت 1.000.000 مي خريم و پس از مدتي قيمت آن 1.200.000 مي شود، ما سودي نداشتيم. چون اول ما 100 سهم داشته ايم و الان هم 100 سهم داريم پس افزايش نبوده فقط سرمايه طبق تورم بالا رفته است. اگر تعداد سهم افزايش پيدا كرده باشد و 110 سهم داشته باشيم تازه 10 درصد سود كرده ايم. اينه مفهوم سود كردن.

سلام
قبلا تاپيكي با اين موضوع ايجاد شده بود :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

5ajad
23-03-2013, 18:27
سایت اصلی برای خرید و فروش سهام کدومه؟ tsetmc ؟ seo ؟ irbourse ؟ ... ؟

کاربر شماره ی یک
23-03-2013, 19:27
من فکر میکنم منظورشون این بوده که وقتی کاری میکنید ارزش پولتون حفظ بشه ، کار خاصی نکردید و سود نیست فقط حفظ سرمایه کردید .

TLSD
25-03-2013, 10:28
سلام
قبلا تاپيكي با اين موضوع ايجاد شده بود :

فکر کنم با هم فرق داشته باشن. به نظرم اینجا ، مطالب به نوعی دربارش حرف زده میشه که هم جنبه ی بحث و هم آموزش داشته باشه نه صرفاً صحبت درباره ی بورس.

TLSD
25-03-2013, 10:38
من فکر میکنم منظورشون این بوده که وقتی کاری میکنید ارزش پولتون حفظ بشه ، کار خاصی نکردید و سود نیست فقط حفظ سرمایه کردید .

البته این جدی منو شوخی بگیرید ولی انصافا توی این دوره زمونه آدم بتونه همونو هم حفظ کنه شاهکاره ! کار خاص که مال یه دیقشه !:n09:
کاربر شما یک ارادتمندیم. درست گفتید. ولی اگر اصولی پیش بری قطعا به سود میرسی.
مهم اینه که باید پله ها رو دونه دونه شناخت و قدم ها رو به ترتیب برداشت.
توی این تاپیک قدم دومی که به نظر من خوبه دربارش صحبت شه انواع سرمایه گذاریه.

کاربر شماره ی یک
25-03-2013, 16:35
یه نفر بره تو نت یه تحقیق کنه بیاد بزاره انواعش رو ممنون میشم ، من الان تقریبا توی یه موقعیتی مثل داخل کره شمالی هستم ، سرعت اینترنتم در حد هیچه .....

dirt road
27-03-2013, 08:13
سایت اصلی برای خرید و فروش سهام کدومه؟ tsetmc ؟ seo ؟ irbourse ؟ ... ؟

tsetmcسایتی برای دیده بانی بازار و ارائه اطلاعاتی از سهام و کلیتی از بازار است و شما برای خرید و فروش بایستی یا حضورا به کارگزاری ها مراجعه کنید و یا بعد از دریافت کلمه عبور از آنها از طریق سایت خود کارگزاری ها اقدام به خرید و فروش آنلاین کنید.خرید و فروش اینترنتی هم هست که باز هم بایستی از طریق کارگزاری ها اقدام کنید و درخواست های خرید و فروش خودتون رو با ایمیل برایشان ارسال کنید.الا ایحال این سایت هایی که عنوان کردید مستقیما برای ثبت اردر استفاده نمی شود و نمی تونید از طریق آن اقدام به خرید و فروش کنید.

hajoo
29-03-2013, 00:08
من چندتا كارگزاري برنامه انلاينشونو ديدم مال مفيد از بقيه بهتر بود، البته شلوغي كارگزاري مفيد بعضي مواقع كار دست ادم ميده

Sent from my iPad using Tapatalk

hajoo
29-03-2013, 00:14
بزاريد من چند مورد رو توضيح بدم. اين سايت tsetmc سايت سازمان بورسه كه كلا اطلاعات لحظه اي معاملات بورس و خيلي اطلاعات ديگه رو داره.
اگر دنبال يادگيري و مشاوره هستيد بهتره به انجمن هاي تخصصي بورس سر بزنيد. به نظر من بهترينش انجمن تالار بورسه. البته به حرف همه كس اعتماد نكنيد،
افراد شناخته شده با سوادي اونجا هست كه ميشه بهشون اعتماد كرد.
در ضمن گزارش مالي شركت ها و اطلاعات ديگه در مورد شركت ها رو هم ميتونيد در سايت codal.ir ببينيد.

Sent from my iPad using Tapatalk

5ajad
29-03-2013, 16:50
من از چند نفر در مورد بورس پرسیدم میگن شرکت های خوبی توش نیست و مثل قبلا سود نمیده!
درسته این حرف؟ من تازه میخوام یاد بگیرم و شروع کنم!:eh:

TLSD
30-03-2013, 08:28
یه نکته ای که خیلی مهمه و به نظرم اومد که اینجا باید مطرح شه اینه که بورس مثل دریا می مونه البته این تعبیر خودمه. گاهی وقتا برای شنا محل بسیار خوب و آرامش بخشیه. گاهی هیجان انگیز میشه و گاهی هم خطرناک و کشنده. منتهی تنها فرقی که داره اینه که توی بورس هیچ پرچم هشدار دهنده یا علائم خطری نصب نمی کنن. هرچقدر هم که از نظر تئوری قوانین بورس و طرز کارش رو یاد بگیری ولی تا بومی اونجا نباشی نمی تونی بفهمی که خطر نزدیکه یا نه ! با توجه به اینکه عنوان اینجا سرمایه گذاری توی بازارهای مالی و بورس و غیره از اینترنته ، پیشنهاد می کنم حتما مشاور سرمایه گذاری بگیرید. کارگزاری ها مشاوره نمیدن متأسفانه! خطی بهت نشون میدن و میگن خواستی بیا نخواستی نیا. ولی مشاورهای سرمایه گذاری جدای از راهنمایی و مشاوره، حتی در صورت نیاز برای مبتدی ها حاشیه امن میسازن. همین عبارت تحلیل تکنیکال که در عنوان اینجا اومده، یه بخشیه که معمولا بعد از بحث آشنایی با مفاهیم اولیه بورس ، مطرح میشه و آموزش داده میشه ! اگر نگیم که تحلیل تکنیکال از مهمترین مسائله خیلی بیراه نگفتیم. کارگزاری هیچ وقت برای شما نمیشینه تحلیل تکنیکال بده و بهتون بگه اصلا چی هست . یه سایتی رو می شناسم با اینکه درباره ی مسائل اقتصادیه ، ولی چیزهای خوبی برای شروع یادگیری توشه. خوبیش اینه که مطالبش کوتاهه و حوصله آدم سر نمیره. اون دوستمون هم که گفت شنیده شرکتهای خوبی توش نیستن، نه اینطور نیست. بورس مثل سابق داره خوب جواب میده. فقط باید بلد باشی صداش کنی تا اون هم جواب بده.

Lugah
15-04-2013, 14:53
پس آموزشش کو ؟ :n13:
چرا اینجا مطالب انقدر ناقصه ؟ همه چی نصفه دربارش حرف زده شده و ول شده !:n15:

کاربر شماره ی یک
21-04-2013, 11:43
ديدنش خالي از لطف نيست ...

TLSD
27-04-2013, 09:49
قدم اول تعریف بورس و بازارهای مالی
قدم دوم معایب و مزایای هر کدوم نسبت بهم
قدم سوم تحلیل تکنیکال
قدم چهارم تحلیل فاندامنتال
و همینطور ادامه !
اگر موافقید اینطوری پیش بریم.

TLSD
30-04-2013, 08:34
بورس چيست؟

بورس، در اصطلاح علم اقتصاد، مکاني است که کار قيمت گذاري و خريد و فروش کالا و اوراق بهادار در آن انجام مي‌گيرد و به دو نوع بورس کالا و بورس اوراق بهادار است. بورس ايران درسال ۱۳۴۶ راه‌اندازي شد. بورس اوراق بهادار يک بازار متشکل سرمايه است که در آن سهام شرکتهاي خصوصي ودولتي طبق قانون خاصي خريد وفروش مي‌شود واز سويي محلي براي جمع آوري پس انداز ونقدينگي بخش خصوصي به منظور انجام پروژه‌هاي سرمايه گذاري بلند مدت است و مرجعي است براي مردم که وجوه مازاد خود رابراي سرمايه گذاري در شرکت ها به کار انداخته و از سود آن به برخوردار شوند.

واژه بورس از نام خانوادگي شخصي در شهر بروژ، بلژيک به نام واندر بورس بر گرفته شده که صرافان شهر در مقابل خانه او جمع مي‌شدند و به دادو ستد کالا و پول واوراق بهادار مي‌پرداختند.

فکر اصلي ايجاد بورس اوراق بهادار در ايران، به سال ۱۳۱۵ برمي‌گردد. در اين سال، يک کارشناس هلندي و يک کارشناس بلژيکي به‌منظور بررسي و اقدام در مورد تهيه و تنظيم مقررات قانوني به ايران آمدند؛ اما مطالعات آن دو، با آغاز جنگ جهاني دوم متوقف شد. در سال ۱۳۳۳، ماموريت تشکيل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگاني و صنايع و معادن، بانک مرکزي و وزارت بازرگاني وقت محول شد. اين گروه، پس از ۱۲ سال تحقيق و بررسي، در سال ۱۳۴۵ قانون و مقررات تشکيل بورس اوراق بهادار تهران را تهيه کردند. لايحه تشکيل بورس اوراق بهادار تهران در ارديبهشت‌ماه سال ۱۳۴۵ در مجلس شوراي ملي تصويب شد.

TLSD
06-05-2013, 08:38
بازار مالی

بازار مالی بازاری است که در آن افراد حقیقی و حقوقی می توانند به معامله اوراق ضمانت مالی، کالا و دیگر دارایی های مثلی (عوض دار) با هزینه مبادلاتی پایین، و در قیمت هایی که تابع عرضه و تقاضا هستند، بپردازند. اوراق ضمانت شامل سهام، اوراق قرضه و کالاهایی (شامل فلزات گرانبها یا محصولات کشاورزی) می شوند.

دو نوع بازار عمومی (جایی که انواع زیادی از کالاها در آن معامله می شود) و بازار اختصاصی (جایی که تنها یک نوع کالا معامله می شود) وجود دارند. بازارها خریداران و فروشندگان علاقه مند زیادی شامل خانوارها، شرکت ها و آژانس های دولتی را در یک «مکان» جمع می کند، لذا پیدا کردن همدیگر را برای آنها آسان می سازد. اقتصادی که اصولا برای اختصاص منابع بر معاملات میان خریداران و فروشندگان وابسته است، به عنوان اقتصاد بازاری شناخته می شود و این در مقابل اقتصاد دستوری یا اقتصاد غیر بازاری مثل اقتصاد هدیه محور است.

در علم مالی، بازار های مالی این موارد را تسهیل می کنند:

افزایش سرمایه در بازارهای سرمایه
انتقال ریسک در بازارهای مشتقات مالی
کشف قیمت
داد و ستدهای بین المللی با همکاری بازارهای مالی جهان
انتقال نقدینگی در بازارهای پولی
معاملات بین المللی در بازارهای ارز

- و در کل افرادی که نیازمند سرمایه هستند را به افرادی که تمایل سرمایه گذاری دارند معرفی می کنند.

عموما قرض گیرنده رسیدی را به قرض دهنده می دهد که بازپرداخت سرمایه را تضمین می کند. این رسید ها اوراق ضمانت هستند که به سادگی خریده و فروخته می شوند. در مقابل قرض دادن پول به قرض گیرنده، قرض دهنده انتظار پاداشی در غالب بهره یا سود سهام دارد.

منبع:ویکی پدیا

saeed_allamehzad
27-12-2015, 20:27
اساس پایه فارکس و باینری آپشن تریدینگ در شرط بندی بر روی تغییر قیمت ها هست. شرکتهای فارکس با خرید فید تغییر قیمتها از شرکتهای بزرگی مانند بلومبرگ و امثالشان٬ اجازه پیدا میکنند که بصورت خرده فروشی(retail) این فید را برای استفاده عموم عرضه کنند. سپس این فید ها را در سیستم خودشان استفاده کرده و برای خریدو فروش- در واقع شرطبندی بر روی تغییر قیمت- ارایه میکنند. شما هم به عنوان یک تاجر خرده پا در واقع برروی تغییر این قیمتها در یک فاصله زمانی شرط میبندید. اگر درست حدس بزنید-البته فقط حدس کافی نیست٬ زیرا لازمه پیش بینی درست دانش تحلیل بازار است-آن هنگام شما به اندازه ای که در ایتدا تغیین کرده بودید برنده میشوید و در غیر این صورت به اندازه ای که تعیین شده پول خود را می بازید.

شما هیچ بروکر فارکس یا باینری آپشنی رو در هیچ جایی نمیتونید پیدا کنید که سهام واقعی شرکتهای دنیا رو بفروشند. هرکدوم هم که ادعای فروش سهام واقعی رو دارند دروغ میگویند. برای خرید سهام رسمی این شرکتها مانند گوگل و اپل باید از طریق شرکت های رسمی فروشنده این سهام که به بورس نیویورک و سایر بورسهای مهم متصل هستند و از طریق بانکهای عاملشون اقدام کنید. و در اینصورت شما مالک رسمی اون تعداد سهام خواهید بود.

تقریبا همه شرکتهای فارکس٬ مارکت میکر هستند.یعنی از باخت من و شما سود میکنند.گاهی در شرط بندی می برند وگاهی می بازند. در مجموع هم آن شرکتهایی که مجموع بردشان بیشتر از باختشان باشد در بازار می مانند. البته این شرکتها همواره پورسانتی هم از روی بردهای ما کاربرها برمیدارند دارند.

کل فارکس هم برای ما همین است. مابه عنوان یک تاجر خرد در بازار جهانی فارکس٬گاهی می بریم و گاهی می بازیم. در مجموع اگر کل بردمان بیشتر از کل باختمان بود میتوانیم بگوییم سود کردیم. بهتر است یک پورتفولیو داشته باشیم شامل بروکرها و پروداکت های مختلف. مهم پورتفولیوی شماست و اینکه شرکت فارکس که انتخاب میکنید معتبر و تحت نظارت مراجع معتبر باشد و در صورت برد٬ پول شما را به موقع بدهد. پس همیشه در این مورد دقت کنید. سعی کنید سایت انگلیسی را به خوبی بخوانید و فقط به حرفهای ایرانیان در فرومها توجه نکنید. منطورم این نیست که اعتماد نکنید٬ نه! ولی فکر خودتان را هم بکار بیندازید. از مبالغ کم شروع کنید و سعی کنید ابتدا طرحها و استراتژی های خودتان را در حساب دمو به کار ببندید و با آن تمرین کنید. وقتی کمی راه افتادید٬ با مبالغ کم شروع کنید و اندک اندک مقادیر سرمایه گذاری خود را بالاببرید. هیچوقت طمع نکنید. یک اصل حیاتی از نظر من: هیچگاه بر روی در امد فارکس به عنوان منبع درامد اصلی تان حساب نکنید و تمام سرمایه زندگی تان را در این بازار نگذارید.

من خودم ترجیحم این است که با چند شرکت فارکس معتبر کار کنم و به اصطلاح تمام تخم مرغها رو در یک سبد نگذارم.
با چندین بروکر مختلف از جمله آلپاری و هات اف ایکس و پی سی ام مارکت و فیبوگروپ(Fibogroup) کار کرده ام و سعی میکنم تجربیات خودم در مورد نقاط قوت و ضعف هرکدام را با دوستان به اشتراک بگذارم.