PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : طريقه شبكه كردن چند كامپيوتر توسط كابل (Wired) و بدون كابل ( Wireless ) و تلفيقي از اين دو با استفاده از مودم ADSL

8086
18-01-2013, 18:13
با سلام
در اين تاپيك قصد دارم طريقه شبكه كردن چند كامپيوتر توسط كابل (Wired) و بدون كابل ( Wireless ) و تلفيقي از اين دو را با استفاده از يك مودم ADSL كه از استاندارد Wi-Fi يا همون ( Wireless-Fildelity ) پشتيباني ميكند و داراي چند پورت Ethernet ميباشد را آموزش دهم.

ما فرض بر اين داريم كه شما به اينترنت متصل هستين.

براي اين كار ابتدا بايد بدانيم IP مودم شما چنده ؟! كه زير مودم ها معمولا نوشته شده كه در اكثر مواقع به صورت پيش فرض 192.168.1.1 و يا 192.168.0.1 هستند. ( بر فرض مثال IP مودم ما اينجا 192.168.1.1 هستش. )
ابتدا مودمتون رو Reset كنين ( از طريق سوراخ ريزي كه پشت يا زير مودم قرار داره و توسط سوزن كه بايد به مدت 13 ثانيه نگه دارين ).
مودم ها معمولا يك control panel دارند كه وقتي كه شما سيستمتون رو با كابل به مودم متصل كردين ميتونين با نوشتن IP مودم در قسمت Address-Bar مرورگر اينترنتي خودتون وارد كنين كه هنگامي كه Enter بزنين از شما يك Username و Password ميخواد كه معمولا هر دوي آنها كلمه ي admin هستند. مانند شكل زير :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

و بعد از اينكه ok كنين وارد control panel مودم ميشين.

اين مرحله ديگه باشه واسه زماني كه لازم شد به Controlpanel مودم دسترسي داشته باشيم.

خوب حالا ميريم سراغ شبكه كردن سيستم هايي كه به مودم Connect هستن.

ابتدا بايد IP سيستم هارو هم رنج IP مودم DSL Set كنيم كه معمولا اين كار رو يه قابليت كه روي خود مودم DSL هست به نام DHCP تنظيم ميكنه ولي من به صورت دستي به شما آموزش ميدم.

ابتدا به مسير زير بروين :

فرض بر اينكه منوي نمايشي Control Panel در حالت Classic View قرار داشته باشد.

Win XP : Start ==> Control Panel ==> Network Connections

Win Seven 7 : Start ==> Control Pnael ==> Network and Sharing Center ==> Change adapter settings

ميرويم.

اگر با كابل به مودم وصل شديم بايد بر روي Local Area Connection كليك راست كرده و اگر با وايرلس به مودم وصل شديم بايد بر روي Wireless Network Connection كليك راست كرده و گزينه ي properties را انتخاب ميكنيم. مانند شكل زير :

در كادر محاوره اي باز شده در Win XP بايد بر روي گزينه ي Internet Protocol ( TCP/IP )a و در ويندوز سون 7 بايد بر روي گزينه ي Internet protocol Version 4 ( TCP/IPv4 ) دوبار كليك كرده تا كادر محاوره اي زير باز شود.

بعد از انتخاب properties كادر محاوره اي زير برايتان باز ميشود كه آن را شرح خواهم داد :

در تصوير بالا كه مشاهده ميكنيد :

گزينه ي اول Obtain an IP address automatically هست كه براي زماني هست كه سيستم به صورت خودكار توسط DHCP از مودم IP گرفته باشد.

گزينه ي دوم Use the folloeing IP address كه براي زماني است كه ما خودمون بخوايم IP رو به صورت سفارشي set كنيم.

كه ما به شرح گزينه ي دوم ميپردازيم :

1 - IP address : اين گزينه مشخص كننده ي IP سيستم است كه بايد هم رنج مودم انتخاب شود.
براي مثال اگر IP مودم 192.168.1.1 باشد بايد براي سيستم اول 192.168.1.2 و براي سيستم سوم 192.168.1.3 و همين طور به ترتيب در هر سيستمي IP را ست كنيم.

2- Subnet mask : زير شبكه يا همان ماسك ip است كه براي مشخص كردن كلاس IP از آن استفاده ميشود. كه در انجا وقتي شما IP‌ را در فيلد بالايي تايپ كنيد و كليد tab را بزنيد به صورت خودكار با توجه به كلاس IP انتخاب شده توسط شما subnet mask ست ميشود. كه اينجا با توجه به كلاس c بودن IP Address ما اين گزينه به 255.255.255.0 تغيير ميابد.

3 - Default Gateway : اين گزينه دروازه ي ورود به اينترنت ميباشد. يعني بايد آن را IP مودم يا سيستمي بگذاريم كه ميخواهد به اينترنت وصل بشود. كه در اينجه با فرض اينكه IP مودم 192.168.1.1 است و مودم بر روي حالت pppo3 تنظيم شده باشد اين گزينه را 192.168.1.1 تنظيم ميكنيم.

گزينه هاي DNS هم به همان صورت بالاست. بايد براي تنظيم دستي بر روي گزينه ي دوم آن كليك كرده و دو تا از DNS Server هاي معروف رو ست ميكنيم. مثلا : اولي 4.2.2.4 و دومي 8.8.8.8
در ضمن DNS Server كار تبديل اسم به IP رو انجام ميده.

شكل زي يك نمونه ي ست شده ي IP و DNS‌ رو نشون ميده. شكل زير :

خوب. با راهكار هاي شبكه كردن يه سيستم آشنا شديم.
در پست هاي بعدي به آموزش كافيگ مودم و حالت bridge ميپردازيم.

با تشكر

8086
18-01-2013, 18:14
اميدوارم مديران مربوطه اين پست رو جزو پست هاي مهم قرار بدند. ممنون

Eblis 2011
18-01-2013, 19:18
خب من الان طبق آموزش پست اول انجام دادم .... الان چی میشه ؟ شبکه شد ؟

الان بخوام از لپ تاپ فایل به پی سی انتقال بدم چطوریاس ؟

مودمم قابلیت وای فای داره .

javid_hector
24-01-2013, 14:15
دوست عزیز طبق اموزش پیش رفتم ip laptop که با وایرلس وصله رو هم 192.168.1.3 زدم.ولی no internet acces شد.(به وای فای مودم وصله ولی اینترنت نداره!) مشکلش کجاست؟
و

سوال منم هست.

GOLDFINCH
28-01-2013, 21:56
بازی نمی تونم بکنم . اما شیر می تونم . کمکم کنید . نام بازی the line یا ...:n03:

mahdi2elve
25-06-2014, 10:29
بقیش چی شد دوست عزیز؟

مهندس الهه
28-06-2014, 10:57

تو یکی از سیستم ها cmd رو باز کن و تایپ کن
ping IP address -t
به جای IP address باید آی پی آدرسی که واسه اون یکی سیستم تعریف کردی رو بذاری
بعد اینتر بزن ببین پینگ میکنه یا نه
اگه پینگ کرد یعنی این سیستم اون یکی رو میبینه
میتونی این کارها رو واسه اون یکی سیستم هم انجام بدی
اگه سیستمها همدیگه رو پینگ کردند میتونی واسه شیر کردن فایلها روی فایل یا فولدر راست کلیک کرده و از تو properties بری به تب sharing

مهندس الهه
28-06-2014, 10:59
دوست عزیز طبق اموزش پیش رفتم ip laptop که با وایرلس وصله رو هم 192.168.1.3 زدم.ولی no internet acces شد.(به وای فای مودم وصله ولی اینترنت نداره!) مشکلش کجاست؟

اگه مودم رو ریست کرده باشید (همون دکمه که 13 ثانیه نگه داشتید) باید مودم رو طبق تنظیمات isp که ازش اینترنت میگیرید از نو کانفیگ کنید
با توجه به مدل مودم کانفیگها متفاوت هستند

reza0707
07-07-2014, 13:50
بعد این که میرم تو تب شیرینگ چه باید بکنم؟
پینگ شدن جفتشون بعدش نمیدونم چیه اگه میشه دقیق توضیح بدین
البته من مودمو ریسد نکردم ولی پینگ شدش.

reza0707
07-07-2014, 17:38
گزینه های DNS رو برای هر دو کامپیوتر یکی بزنم؟

reza0707
07-07-2014, 21:29
آقا نمیفرسته.مودمو ریست کردم بازم نمیفرسته.میگه ادمین سرور پیدا نشد.چیکار کنم؟