PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آیا فن CPU من کار نمی کنه؟

mohsen_rkh
16-01-2013, 17:07
دوستان عزیز من یه لپ تاپ Acer 5742G دارم که موقع اجرای بازی های سنگین و نیمه سنگین داغ میکنه و خاموش میشه (تا به CPU آسیب نرسه). حدس زدم که فن CPU خراب باشه و CPU رو خنک نکنه و علت این خاموشی ها همین باشه. از برنامه ی Everest و SpeedFan و CPUID Hardware Monitor برای مشاهده سرعت چرخش فن ها استفاده کردم که ببینم فن سالمه یا نه ولی هیچ کدوم اصلاً فنی رو تشخیص ندادن! حالا با این تفاسیر فن CPU خرابه؟
ضمناً خود لپ تاپ یه فن داره که از زیر مشخصه و اون کار می کنه.

hasanoooooooo
17-01-2013, 13:41
لپتاپ ها اکثرا یک فن دارن... و تو این برنامه ها هم سرعتشون قابل رویت نیست.. ولی شما دما رو در حالت معمولی ذکر کن ببینیم چند هست>؟ اگه در حالت معمولی بالای 55 بود ممکنه فن مشکل پیدا کرده باشه.... این خاموش شدن هم همونطور که خودت گفتی بخاطر گرماست... حتما زیرش کولپد بزار و اگه هم میتونی فنشو سرویس کن... باید فن از گرد و خاک تمیز بشه.... در زمانی هم که بای میکنی این برنامه hwmonitor رو باز بزار ببین بعد از 10 تا 15 دقیقه بازی دما به چند میرسه؟

pasha-85
18-01-2013, 03:50
باید سینک فن رو تمیز کنید ..احتمال زیاد مشکل همینه و شاید پرز گرفته باشه

mohsen_rkh
18-01-2013, 18:42
لپتاپ ها اکثرا یک فن دارن... و تو این برنامه ها هم سرعتشون قابل رویت نیست.. ولی شما دما رو در حالت معمولی ذکر کن ببینیم چند هست>؟ اگه در حالت معمولی بالای 55 بود ممکنه فن مشکل پیدا کرده باشه.... این خاموش شدن هم همونطور که خودت گفتی بخاطر گرماست... حتما زیرش کولپد بزار و اگه هم میتونی فنشو سرویس کن... باید فن از گرد و خاک تمیز بشه.... در زمانی هم که بای میکنی این برنامه hwmonitor رو باز بزار ببین بعد از 10 تا 15 دقیقه بازی دما به چند میرسه؟
الان 45 دقیقه هست که لپ تاپ روشنه و فقط باهاش وبگردی کردم توی این مدت، الان دمای هسته 1، °53 و دمای هسته 2، °52 هست (بدون کول پد) و هر دو ماکسیممشون تا الان °57 بوده.
برای بازی هم فکر نمی کنم بدون کول پد بتونه 15 دقیقه دوام بیاره و خاموش نشه ولی بعد از تست نتیجه اش رو میذارم.

mohammad ahmadi
25-01-2013, 21:09
دوست من سعی کن با لپ تاپ بازی نکنی همه ی اونایی که با لپ تاپ بازی میکنن به این عاقبت دچار میشن بعد از یه مدتی، سی پی یو به فنا میره