PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمایی تعمیر کارت گرافیک 5770 سافایر

morteza5921
01-01-2013, 14:40
سلام دوستان من یه دونه کارت گرافیک یک گیگ 5770 برند سافایر دارم که سوخته و متاسفانه شهر ما تعمیرکار خوب نداره و پیش یکی بردم گفت gpu مشکل داره و باید بره تهران ، حالا میخوام بدونم باید چکارش کنم شما کسی رو میشناسین گرافیک رو حتمی تعمیر کنه ، یا اصلا قابل تعمیر هست؟!
پیشاپیش ممنون

EXTREME
01-01-2013, 15:08
سلام دوستان من یه دونه کارت گرافیک یک گیگ 5770 برند سافایر دارم که سوخته و متاسفانه شهر ما تعمیرکار خوب نداره و پیش یکی بردم گفت gpu مشکل داره و باید بره تهران ، حالا میخوام بدونم باید چکارش کنم شما کسی رو میشناسین گرافیک رو حتمی تعمیر کنه ، یا اصلا قابل تعمیر هست؟!
پیشاپیش ممنون

مشکلش دقیقا چیه تصویر نمیده ؟

morteza5921
01-01-2013, 21:50
بله فنش روشن میشه اما تصویر نمیده!! خیلی دوست دارم درست شه

EXTREME
02-01-2013, 09:49
یا مشکل از بایوسشه باید با پروگرمربراش بایوس بریزین یا مشکل از مدار pwm و مدار تغذیه گرافیک است که قطعاتش باید تست بشه

علت بعدی لحیم سردی gpu باید با هیتر به مدت 1دقیقه حرارتش بدین در دمای 250 درجه

morteza5921
02-01-2013, 17:13
دوست عزیز ممنون از راهنماییت ، راستش پیش همون تعمیرکارکه بردم گفت به بهترین نحو برات هیتر گرفتم gpu رو ولی من باز هم به حرف اونا اطمینان ندارم ، من خودم دستگاه پروگرامر دارم چندتا پایه آی سی هم دارم که فکر کنم آسی بایوس گرافیک رو هم ساپورت کنه حالا میخوام بدونم چجوری بفهمم از مدار pwm و منبع تغذیه است ؟ و برنامه بایوس رو از کجا گیر بیارم؟
اگه در مورد مدار pwm و منبع تغذیه عکس یا اطلاعاتی دارین لطف کنید به ما هم بگید
باز هم ممنون
راستی دوست عزیز extreme من نمیتونم پیغام خصوصی بفرستم ، ولی یه راه واسه تماس با شما میخواستم!! اگه امکانش هست

EXTREME
02-01-2013, 18:11
ببینید برای تست ماسفت و خازن باید از مولتی متر استفاده کنید
ماسفت هارو میتونید از روی برد با تست بازر تست کنید خازن رو باید دربیارین و تست کنید با مولتی متر
تست pwm باید آخر انجام بشه متاسفانه آی سی ها تنها راه تستشون تعویض و تست با یک آی سی دیگست

شما اول از همه باید gpu رو حرارت بدین
بعد برین سراغ بایوس
بایوس های گرافیک رو از سایت techpowerup میتونید بگیرید اگه با پروگرمر میشه کههیچی وگرنه نیاز به تبدیل دارین

در آخر مدار تغذیه گرافیک

morteza5921
02-01-2013, 21:31
ممنون دوست عزیز که اطلاعاتتون رو به اشتراک میذارید این کارو کمتر کسی انجام میده امیدوارم همیشه موفق باشید
و یه خواهش دیگه این چیزایی رو که گفتید دستورالعملش هم دارید
مثلا من نمیدونم pwm کجاست و چگونه تست میشه
مدار تغذیه کدوم قسمته و چگونه تست میشه؟
پیشاپیش ممنون
در ضمن من هم در بعضی کارهای فنی و فکری میتونم کمکتون کنم خیلی خوشحال میشم کمکتون کنم

EXTREME
02-01-2013, 22:35
این ها چیزی است که نمیشه از این محیط دقیق بهتون گفت pwm یک آی سی است معمولا با sc یا rt یا ut اسمش شروع میشه نزدیک gpu است

بایوس یک آی سی 8 پایه است معمولا

کلا به خازن ماسفت چوک و pwm میگن مدار تغذیه

morteza5921
03-01-2013, 00:01
دوست عزیز میتونم با شما تماس بگیرم ؟
راستش من نمیتونم پ خ بدم (فکر میکنم پیغام میده تعداد پست هاتون کمه ) دقیق نفهمیدم چرا؟
من gpu رو هیتر گرفتم یعنی شما میگید ممکنه بتونم درست کنمش؟ اگه بشه که عالیه:n19:

boyebaran
03-01-2013, 13:02
دوست عزیز میتونم با شما تماس بگیرم ؟
راستش من نمیتونم پ خ بدم (فکر میکنم پیغام میده تعداد پست هاتون کمه ) دقیق نفهمیدم چرا؟
من gpu رو هیتر گرفتم یعنی شما میگید ممکنه بتونم درست کنمش؟ اگه بشه که عالیه:n19:

سلام
دوست عزیز شما یک مایع فلکس که داخل تیوب هست از بازار بخر(داخل باکسی شبیه بدنه سرنگه و مخصوص لحیم کاریه)بعد چهار طرف gpu از اون ماده فلکس بذار بعد با هیتر کمی داغش کن طوری که قشنگ بره زیر ای سی.بعد حدود 1 دقیقه با همون روشی که دوستمون گفت حرارتش بده.دائم سر هیتر رو روی سطح ای سی بچرخون که دما تو یه نقطه متمرکز نباشه و میزان باد هیتر هم زیاد نباشه که قطعات اس ام دی رو روی ای سی بپرونه.این 1 دقیقه باید از زمانی شروع بشه که دمای هیتر رو 250 یا 300 فیکس باشه.در ضمن برای تست اولیه pwm میتونه سر کویل رو با ولتمتر بگیری که در واقع ولتاژ هسته هست که حدودا 1.5 ولت هست.معمولا سوختن ای سی pwm contoroler ،باد کردن خازنها و یا جدا شدن لحیم چیپ وی جی ای علت ندادن تصویر هست.بهترین شروع برای یه تعمیر خوب اول نگاه کردن دقیق به قطعات برد هستش چون گاهی اوقات تغییر شکل قطعه مستقیم میبردت سر ایراد.در ضمن وقتی که gpu رو داغ کردی به هیچ وجه تا سرد نشده تحت فشار قرار نده.

morteza5921
03-01-2013, 20:44
ممنون دوست عزیز
میشه درباره این ها(
در ضمن برای تست اولیه pwm میتونه سر کویل رو با ولتمتر بگیری که در واقع ولتاژ هسته هست که حدودا 1.5 ولت هست.معمولا سوختن ای سی pwm contoroler) یکم توضیح بدی که چجوری باید اانجام شه؟
مثلا pwm و سر کویل کجا قرار داره ؟

morteza5921
03-01-2013, 20:47
البته اینم بگم وقتی سیستم رو روشن میکنم سه تا بوق میزنه پشت هم و تصویر هم نمیده

morteza5921
06-01-2013, 01:09
دوستان؟ چی شد؟

EXTREME
06-01-2013, 12:47
دوست من تعمیر گرافیک نیاز به به ابزارهایی دارد که شما ندارین شما هیتر و روغن فلکس دارین ؟

پروگرمر چی ؟ تونستین باهاش بایوس بریزین ؟
مولتی متر دارین ؟

morteza5921
07-01-2013, 00:33
دوست عزیز همه اینا رو دارم ولی جای آی سی ها و قطعاتی که مربوط به منبع تغذیه میشه و pwm رو نمیدونم کجاست!!!!

EXTREME
07-01-2013, 15:21
دوست عزیز همه اینا رو دارم ولی جای آی سی ها و قطعاتی که مربوط به منبع تغذیه میشه و pwm رو نمیدونم کجاست!!!!

خوب از حرارت دادن gpu و بایوس شروع کنید نتیجه نداد برین سراغ قطعات مدار تغذیه

اول ماسفت ها 3 پایه است با مولتی متر از پایه گیت نباید به پایه های دیگه بوق بزنه میتونید از پایه عقبیش هم تست کنید اگه بوق نزد که هیچی اگه بوق زد باید از برد خارج کنید و رو تست دیود ماسفت رو چک کنید ماسفت ها معمولا به الکتریسیته ساکن حساسند بهتره دستبند عایق هم داشته باشین رو تست دیود ماسفت رو از روبه رو بگیرین 3 تاپایه داره از چپ به راست gate , drain ,sourc از پایه drain به source باید تست دیود بگیرید اگه ژرمانیم بود دو دهم الی سه دهم اگه سیلیسوم بود 5دهم الی 7 دهم از گیت به پایه های دیگه باید ol باشه فعلا این موارد رو تست کنید

morteza5921
08-01-2013, 22:24
سلام دوست عزیز من انشالله اگه خدا بخواد فردا میام مشهد ، میشه اونجا کسی رو معرفی کنید بتونه برام درستش کنه ؟
یه سوال دیگه من نتونستم با یاهو بیام آیا شما نسخه ای از یاهو داری که مشکل نداشته باشه یا راه حلی

morteza5921
10-01-2013, 14:34
سلام دوست عزیز من انشالله اگه خدا بخواد فردا میام مشهد ، میشه اونجا کسی رو معرفی کنید بتونه برام درستش کنه ؟
یه سوال دیگه من نتونستم با یاهو بیام آیا شما نسخه ای از یاهو داری که مشکل نداشته باشه یا راه حلی

سلام دوستاني كه در مشهد مقدس زندگي ميكنند كي جاي رو ميشناسه گرافيك رو با هزينه مناسب درست كنه؟ حدودا هزينه ها چقدره،
يه تعميركار خوب باشه

morteza5921
15-01-2013, 22:52
خوب از حرارت دادن gpu و بایوس شروع کنید نتیجه نداد برین سراغ قطعات مدار تغذیه

اول ماسفت ها 3 پایه است با مولتی متر از پایه گیت نباید به پایه های دیگه بوق بزنه میتونید از پایه عقبیش هم تست کنید اگه بوق نزد که هیچی اگه بوق زد باید از برد خارج کنید و رو تست دیود ماسفت رو چک کنید ماسفت ها معمولا به الکتریسیته ساکن حساسند بهتره دستبند عایق هم داشته باشین رو تست دیود ماسفت رو از روبه رو بگیرین 3 تاپایه داره از چپ به راست gate , drain ,sourc از پایه drain به source باید تست دیود بگیرید اگه ژرمانیم بود دو دهم الی سه دهم اگه سیلیسوم بود 5دهم الی 7 دهم از گیت به پایه های دیگه باید ol باشه فعلا این موارد رو تست کنید
سلام دوست عزیز من gpu رو گرما دادم همونطور که گفتید ماسفت ها هه از برد خارج کردم و تست گرفتم همه سالم بودن ولی باز هم وقتی سیستم رو روشن میکنم چند تا بوق میزنه و تصویر نمیده ، حالا میخواستم بدونم ای سی بایوس کدوم هست رو برد چند پایه است و کجا قرار داره (آخه چند تا آی سی 8 و 6 پایه و .... شبیه به هم وجود داره) و شما فایل بایوس برای پروگرام کردن رو میدونید باید از کجا گیر بیارم؟(چجوری؟)
و pwm هم هنوز نفهمیدم کجا قرار داره و چجوری تست میشه؟
پیشاپیش ممنون

EXTREME
15-01-2013, 23:04
آی سی بایوس معمولا 8 پایه است و نزدیک gpu است
باید بایوسشو از سایت techpowerup بگیرین
معمولا یک ic چند پایه است pwm که با اسم sc ,rt یا uk شروع میشه

morteza5921
15-01-2013, 23:57
دوست عزیز پشت gpu نزدیک به gpu چند تا آی سی 8 پایه وجود داره و متاسفانه من دوربین ندارم عکس بذارم ولی میخوام بدونم کدوم بایوسته علامته خاصی داره که فرق با دیگری رو نشون بده ؟ و pwm چجوری تست میشه ؟
ببخشید خیلی اذیتتون کردم انشالله بتونم جبران کنم

EXTREME
16-01-2013, 10:15
دوست عزیز پشت gpu نزدیک به gpu چند تا آی سی 8 پایه وجود داره و متاسفانه من دوربین ندارم عکس بذارم ولی میخوام بدونم کدوم بایوسته علامته خاصی داره که فرق با دیگری رو نشون بده ؟ و pwm چجوری تست میشه ؟
ببخشید خیلی اذیتتون کردم انشالله بتونم جبران کنم

متاسفانه نه علامت خاصی نداره و تشخیصش یکم سخته

برای تست pwm تنها راهش تعویض است

morteza5921
16-01-2013, 12:59
عکسی از برد نیست که نشون بده جای بایوس و ای سی های دیگه رو ؟

morteza5921
16-01-2013, 13:39
دوست عزیز همین سه 8پایه رو برد هست که دورشون خط کشیدم اون دوتا عین هم هستن و اونی که با فلش مشخص کردم شمارش فرق میکنه
بنظرتون کدوم بایوس و pwm هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

EXTREME
16-01-2013, 14:58
دوست عزیز همین سه 8پایه رو برد هست که دورشون خط کشیدم اون دوتا عین هم هستن و اونی که با فلش مشخص کردم شمارش فرق میکنه
بنظرتون کدوم بایوس و pwm هست

این پشت گرافیک باید باشه اونور گرافیک نزدیک gpu آی سی 8 پایه نیست ؟

morteza5921
16-01-2013, 18:52
نه دوست عزیز سمت gpu اصلا ای سی چند پایه وجود ندارد

EXTREME
16-01-2013, 20:46
نمیدونم والا باید دیتاشیتشو آی سی هارو در بیاری

morteza5921
16-01-2013, 22:16
منظورتونو نفهمیدم یعنی همه آی سی هارو در بیارم و امتحان کنم ببینم کدام بایوسه؟ و کدام pwm ?

EXTREME
17-01-2013, 17:41
منظورتونو نفهمیدم یعنی همه آی سی هارو در بیارم و امتحان کنم ببینم کدام بایوسه؟ و کدام pwm ?

pwm که بهتون گفتم
ولی بایوس رو یکم تشخیصش سخته و باید دیتاشیتشو دربیارین

i_m_p
17-01-2013, 19:03
من اینجا یه سئوال پرسیدم بعد محو شد :n04:

i_m_p
17-01-2013, 19:09
سلام کسی میدونه این دونه های رنگی چیه توی عکس ؟ ( مشکل از کارت گرافیکه ولی سیسنم کاملا تائید مکنه کارت گرافیکی رو توگیم هیچ مشکلی نداره تو فوتوشاپ و کا ام پلییر و .... اینجور چیزا دونه رنگی ها تشریف میارن دمای کارت اکثرا 40 درجه هست

javad2015
17-01-2013, 21:12
این دونه های رنگی معنیش اینه که گرافیک شما در پردازش این نقاط دچار مشکل شده (درست نتونسته پردازش کنه)
معمولاً هم دلیلش اور غیر استاندارد هست

EXTREME
17-01-2013, 23:14
اگه گرافیک اصولی اور نشده باشه این یکی از علائم ناپایداری گرافیک است اگه در حالت عادی اینطوری است و با آپدیت درایور هم درست نشه مشکل از گرافیک میتونه باشه بیشتر از نداشتن ارتباط درست با gpu است

morteza5921
18-01-2013, 03:02
دوست عزیز یه 4890 هم هست به همین درد دچار شده ولی من میخوام حتما این 5770 رو درست کنم به نظر شما (کار نشد نداره) اینجا صدق میکنه؟

i_m_p
18-01-2013, 06:43
ممنون از راهنمایتون من اصلا اور نکردم مشکل کاملا از گرافیکه ( تست کردم ) درست بشو هست ؟ چند در صد ؟ میتونه از بایوس باشه ؟ با آپدیت بایوس حل میشه ؟ و کلا چرا اینجوری شده به نظرتون ؟ و هر راهنمایی دیگه که به نظرتون به دردم بخوره :n01:

EXTREME
18-01-2013, 19:04
دوست عزیز یه 4890 هم هست به همین درد دچار شده ولی من میخوام حتما این 5770 رو درست کنم به نظر شما (کار نشد نداره) اینجا صدق میکنه؟

تصویر ندادن علت های مختلفی برای گرافیک داره شاید اون 4890 یک نوع مشکل دیگه ای داشته باشه

EXTREME
18-01-2013, 19:04
ممنون از راهنمایتون من اصلا اور نکردم مشکل کاملا از گرافیکه ( تست کردم ) درست بشو هست ؟ چند در صد ؟ میتونه از بایوس باشه ؟ با آپدیت بایوس حل میشه ؟ و کلا چرا اینجوری شده به نظرتون ؟ و هر راهنمایی دیگه که به نظرتون به دردم بخوره :n01:

فکر نکنم از بایوس باشه باید gpu ریبال بشه

morteza5921
27-01-2013, 14:56
دوستان آیا امکان داره که از خازن ها باشه گرافیک توسط سیستم شناخته نمیشه ؟ دیگه راهی ندارید پیشنهاد بدین

EXTREME
27-01-2013, 15:30
دوستان آیا امکان داره که از خازن ها باشه گرافیک توسط سیستم شناخته نمیشه ؟ دیگه راهی ندارید پیشنهاد بدین

اگه به خازن ها مشکوکین باید از برد دربیارین و تستش کنید با مولتی متر

دو تا تست داره یکی برید رو تست ظرفیت یکم پروپ ها رو به خازن نگه دارین و ol نشون بده بعد بزارین رو تست مقاومت به صورت خطی باید عددش زیاد بشه و بعد به صورت خطی کاهش پیدا کنه

morteza5921
27-01-2013, 15:58
ترانزیستور ها روی برد به چه شکل در این گرافیک ها آخه یه جا خوندم سه تا بوق میزنه از ترانزیستور هست!!!؟

EXTREME
27-01-2013, 16:17
ترانزیستور ها روی برد به چه شکل در این گرافیک ها آخه یه جا خوندم سه تا بوق میزنه از ترانزیستور هست!!!؟

چک کنید به هر قطعه ای که مشکوک هستین چک کنید

morteza5921
27-01-2013, 16:28
ترانزیسنور روی این برد ها به چه شکل است چند پایه است؟ تستش به چه صورته

morteza5921
17-02-2013, 17:06
سلام دوستان
راستش از وقتی تاپیک زدم تا الان کلی مطلب و تجربه درباره تعمیر گرافیک جمع کردم اما هنوز نتونستم این گرافیکو راه بندازم
آیا دوستان کسی از ریبال کردن چیپ آموزش دقیق تری داره یا (فوت کوزه گری) :دی
پیشاپیش ممنون

EXTREME
17-02-2013, 17:33
سلام دوستان
راستش از وقتی تاپیک زدم تا الان کلی مطلب و تجربه درباره تعمیر گرافیک جمع کردم اما هنوز نتونستم این گرافیکو راه بندازم
آیا دوستان کسی از ریبال کردن چیپ آموزش دقیق تری داره یا (فوت کوزه گری) :دی
پیشاپیش ممنون

برای ریوال کردن شما باید ir یا bga machin داشته باشین دست خالی نمیشه ریوال کرد شابلون میخواین متناسب با چیپ حدودا 3 الی 4 میلیون باید خرج کنید که این چیز هارو داشته باشبن

morteza5921
18-02-2013, 15:49
حالا طریقه ریوال کردن به چه صورته یعنی چکار میکننش ؟ بر میدارن دوباره میذارن جاش؟

EXTREME
18-02-2013, 15:55
حالا طریقه ریوال کردن به چه صورته یعنی چکار میکننش ؟ بر میدارن دوباره میذارن جاش؟

میاین اول مخلوط الکل و روغن فلکس میزنن روی چیپ بعد میزارن روی ir حرارت ببینه از زیر برد که بخار کنه بعد با هیتر یکم روش میگیرن چیپ رو بر میدارن
پایه های روی چیپ رو همرو برمیدارین جزئیاتش زیاده روی برد هم همینطور بعد از اون با شابلون مخصوص چیپ و ساچمه قلع یا خمیر قلع پایه هارو روی چیپ میزارن باز با ir حرارت میدن و میزارن روی برد و با روغن فلکس با ir و هیتر حرارت میدن

morteza5921
04-03-2013, 02:41
دوستان کسی هست گرافیک 5770 رو براش بفرستم و برام ریوال کنه هزینش هم پرداخت کنم
فقط میخوام تضمینی درست شه