PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بهترین نهال میوه ها در شمال کدام است

hes25
23-12-2012, 10:41
سلام خدمت دوستان بزرگوار

ما کشاورز هستیم و در شهرستان ساری زندگی می کنیم
ما باغ هلو داریم اما من می خواستم چند قلم نهال متفرقه هم توش بکارم اما نوع خوبش را نمی شناسم

مثلا بهترین نهال برای انار انگور و بوته توت فرنگی کدام میشه؟
آیا موز اناناس و درختانی مثل این هم میشه کاشت ؟

Dj_aghamajid
23-12-2012, 12:04
من اظلاعات دقیق ندارم. اما این نهال ها رو در شمال می کارن:
پرتقال- نارنگی- نارنچ- بالنگ- فوجی- گریپ فروت- هلو- شبرنگ- کیوی-توت فرنگی -گوجه سبز و...
برای هر کدوم از اینها یک سری شرایط آب و هوایی لازم هست. مثلا مرکبات تو ساری عالیه. توت فرنگی هم باید خاک ماسه ای داشته باشه و اون هم فکر کنم تو ساری میگیره. برای اطلاع دقیقتر یه سرچی تو اینترنت بکن.
موز و آناناس هم تا جایی که میدونم یا نمیگیره یا محصولی نمیده. چون نیاز به آب هوای استوایی داره. رطوبت رو تو ساری داریم. اما گرما فقط 3 ماه تابستونه که تو اون فصل شاید محصولی نصفه و نیمه بده.

V E S T A
23-12-2012, 21:29
سلام

اول باید ببینین شرایط آب و هوایی شهرتون و نوع و شرایط خاک (ph) باغ شما برای پرورش توت فرنگی انگور اناناس و موز مناسب هست یا نه. بعد بسته به شرایطی که دارین میتونید رقم مناسب رو انتخاب کنید

مثلا برای توت فرنگی خاک سبک شنی یا شنی رسی با زه کش مناسب با Ph 5.5-5.6 آب و هوای نسبتا گرم و مرطوب با آب کافی بهترین رشد رو داره .اگه هوا گرم هست باید رقمی انتخاب بشه که مقاوم به

گرماست و آب کافی هم به بوته برسه ارقام مناسب رو میتونید تو اینترینت سرچ کنید پیدا کنید مثلا چند تا از ارقام توت فرنگی :

ارقام توت فرنگی به گروه ارقام بهاره یعنی بوته‌هایی که د‌ر سال یکبار میوه می‌د‌هند‌ و ارقام چهار فصله که د‌ر سال بیش از یکبار میوه می‌د‌هند‌، تقسیم می‌شوند‌.

مهم‌ترین ارقام بهاره عبارتند‌ از گورلا، آلیسو، تیوگو، رد‌ گانتلت، اسیتا، کاتس کیل، فرسنا.

ارقام چهار فصله: این ارقام بسیار قوی و خزند‌ه بود‌ه و از اواخر ارد‌یبهشت تا اواخر تابستان و گاهی اوایل پاییز میوه می‌د‌هند‌. میوه‌ها ریز و به تعد‌اد‌ زیاد‌تری د‌ر هر بوته تولید‌ می‌شوند‌. ارقام چهار فصله، استرا، هومی جنتو هستند‌.

برای بقیه نهال ها هم باید شرایط مناسب رو فراهم کنید و نوع رقم مناسب با شرایط آب هوایی و خاک رو پیدا کنید .

موز مختص آب و هوای گرم هست اطلاعاتم زیاد قوی نیست فک میکنم تو ساری هم بشه کاشت .ولی برای موز اسیدیته (ph 5.5 تا 8) و نوع خاک برای بعضی رقم های که محصول زیاد میدن اهمیت داره مثلا رقم

دوارف کاونديش و روبوستا محصول دهی بالا دارن که نباید تو خاک های سنگین و چسبنده کاشته شن.

برای اینکه رقم های مناسب شرایط باغتون رو بتونید پیدا کنید بذر رو از مراکز تحقیقات کشاورزی استانتون تهیه کنید. اینجا لینک سایتشو میذارم:

تماس با مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي مازندران ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید