PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمایی در رابطه با مشکلم

Gilopa
22-12-2012, 17:33
سلام
مشکل من از اونجاییست که هر چقدر مطالعه میکنم متاسفانه حافظه کوتاه مدت هم جوابگو نیست و شاید به 6 ساعت هم نکشیده کلا اون مبحث فراموشم میشه .
روشهای اصولی درس خوندن رو بلدم و خیالتون جمع آدمی نیستم که بلد نباشه مطالعه کنه ..
وقتی مثلا مبحثی رو مطالعه میکنم کاملا مفهومی یاد میگیرم و هیچ مشکلی ندارم تا اینکه چند ساعت میگذره کلا فراموشش میکنم.. اگر الکی حفظ کرده باشم یه چیزی اما من آدمیم که مطالب رو مفهومی یاد میگیرم و نشون میده مشکل از جای دیگه ایه ..
رفتم دکتر به من گفت افسردگی داری و اینها همه به خاطر افسردگیه تو هست .. یک سال تمام قرصی با نام efexor با دوز 75 رو مصرف کردم اما متاسفانه جز تنظیم خواب در من تاثیری نداشت ..

این معذل جند ساله گریبانگیر من شده و دیگه داره آزارم میده .. چون میبینم خیلی از دوستان با یه بار خوندن کتاب به راحتی وارد آزمونها میشند در حالی که من باید جدیدا حداقل 4 تا 5 دور بخونم تا شاید یادم بمونه .. یجورایی بیتارف خنگ شدم تو یادگیری
حس میکنم سلولهای مغذیم نابود شدند..

چکار کنم ؟

V E S T A
22-12-2012, 18:07
سلام
مشکل من از اونجاییست که هر چقدر مطالعه میکنم متاسفانه حافظه کوتاه مدت هم جوابگو نیست و شاید به 6 ساعت هم نکشیده کلا اون مبحث فراموشم میشه .
روشهای اصولی درس خوندن رو بلدم و خیالتون جمع آدمی نیستم که بلد نباشه مطالعه کنه ..
وقتی مثلا مبحثی رو مطالعه میکنم کاملا مفهومی یاد میگیرم و هیچ مشکلی ندارم تا اینکه چند ساعت میگذره کلا فراموشش میکنم.. اگر الکی حفظ کرده باشم یه چیزی اما من آدمیم که مطالب رو مفهومی یاد میگیرم و نشون میده مشکل از جای دیگه ایه ..
رفتم دکتر به من گفت افسردگی داری و اینها همه به خاطر افسردگیه تو هست .. یک سال تمام قرصی با نام efexor با دوز 75 رو مصرف کردم اما متاسفانه جز تنظیم خواب در من تاثیری نداشت ..

این معذل جند ساله گریبانگیر من شده و دیگه داره آزارم میده .. چون میبینم خیلی از دوستان با یه بار خوندن کتاب به راحتی وارد آزمونها میشند در حالی که من باید جدیدا حداقل 4 تا 5 دور بخونم تا شاید یادم بمونه .. یجورایی بیتارف خنگ شدم تو یادگیری
حس میکنم سلولهای مغذیم نابود شدند..

چکار کنم ؟

سلام

احتمالا شما تمرکز ندارین من تجربه خودمو میگم شاید کمکتون کنه شاید جزو همون روشهایی باشه که خودتون بلد باشین ولی خیلی کمک میکنن

به نظر من بهترین راه اینه که درسی که باید حفظ کنید رو اول فصل بندی کنید .

بعد هر فصل رو یه دور مثل روزنامه بخونید فقط بفهمین ماجراش چیه

دور دوم با دقت بخونید و پایان هر فصل هر چیزی فهمیدین یادداشت کنید . یا زمانی که در حال خوندن هستین همون لحظه نکات رو حفظ کنید و یادداشت کنید

بعد از این یادداشت شده ها رو بخونید..

کم کم این یادداشت ها رو به ذهنتون منتقل کنید یعنی متن رو میخونید و تو ذهن خودتون چیزی که فهمیدین یا در حال خوندنش هستین رو به خاطر بسپارید .مثل زمانی که چیزی که فهمیدین رو یادداشت میکنید ولی

این بار این یادداشت رو سعی کنید تو قسمتی از حافظه انجام بدین کم کم با گذشت زمان میتونید همون لحظه در عین خوندن در حدی تمرکزتون رو بالا ببرین که همون لحظه مطالب رو تو مغزتون یادداشت کنید. با تمرین

میتونیید حافظتون رو قوی کنید فقط باید تمرکز داشته باشین .این روش رو اکثرا کسایی که کنکور دارن دیدم استقاده میکنن.

من خودم برای درس خوندم تو سکوتِ محض سعی می کنم درباره موضوع درسم سوال طرح کنم تو ذهنم. یعنی هر پاراگراف رو که میخونم تو ذهنم ازون پاراگراف علت و چرا و چگونش رو میپرسم این هم باعث

میشه جواب سوالتون رو به دست بیارین و متن مدت بیشتری تو ذهنتون بمونه هم اینکه اگر اون سوال هایی که تو ذهن خودتون بوده دوباره براتون مطرح شه خود به خود جواب یعنی متن درستون یادتون بیاد.. در کل از

چیزی که میخونید مدام از خودتون سوال بپرسید . این سوال پرسدن ها خیلی خوب کمک میکنه متنی رو بتونید به خاطر بسپارید ..

برای درس خوندن من توصیه میکنم قشنگ لم بدین پشت میز هم نشینین در کل هر جور راحتین درس بخونید محیط هم اروم و ساکت باشه

Gilopa
22-12-2012, 18:28
ممنون از پاسخگوییتون ..
این روش رو قبلا در زمان دانشگاه انجام میدادم اما الان برای آزمونی که قصد شرکت دارم با کتابهای بالای هزار صفحه سروکار دارم که یجورایی امکان خلاصه کردنشون وجود نداره و بسیار خسته کنندست ...
اما سوال بنده اینجاست اگر بحث تمرکز مطرح باشه چرا تا چند ساعت مطالب تو ذهنمه و قدرت تحلیل دارم و به یکباره کلا فراموشم میشه ؟
باز هم روش شمارو تا حدودی اعمال میکنم و همینجا جواب میدم ..

a6543210
22-12-2012, 18:51
مشکلیه که من همیشه درگیرشم.نمی تونم حتی دو خط رو با 30 بار خوندنش هم حفظ کنم.این قد حافظم خاکستر شده! یادش بخیر دوستام فقط نصف روز درس می خوندن و من 5 روز آخرشم نمرم ازشون کم بود.نمی دونم خیلی عجیبه .خیلی راحلارو رفتم ولی به روش خیلی خوبی نرسیدم فقط همین مفهومی خوندن یکم کمکم کرده تا حالا!:n03:

V E S T A
22-12-2012, 18:55
اینکه میگم تو سکوت درس بخونیم بخاطر همین تمرکز نداشتنه منم تمرکزم کمه ولی انقدر باید تمرکز بالا باشه که بمب ام منفجر شد حواسمون پرت نشه ..

ولی این سوال پرسیدن تو ذهن خیلی به حفظ شدن و فهمیدن درس کمک میکنه

raana
22-12-2012, 20:54
سلام

منم یه چند وقتی بود که نمی تونستم موقع درس خوندن درست تمرکز کنم...ولی الان هر وقت امتحان دارم همه رو از خونه بیرون

میکنم:n02:تا بتونم رو درسم تمرکز کنم..بعد شروع میکنم با صدای بلند روزنامه وار درس میخونم ...

انقدر تند میخونم تا 3 -2دور اول نمی فهمم چی دارممی خونم ...ولی بعد از چند دور خوندن انقدر خوب تو مطلب میره تو ذهنم

که شاید تا 5 روزم یادم نره ... یه موقع دیدی یه کتاب رو 10 بار خوندم ولی چون تند میخونم زیاد وقتمو نمیگیره....

الان نزدیک 2 ساله اینجوری درس میخونم ...تو امتحانات خیلی راحتتر از اون موقع که سعی میکردم درس رو حفظ کنم

جواب سوالا میاد تو ذهنم....

Gilopa
22-12-2012, 21:23
مرسی از دوستان ..
مثل اینکه خیلی هم تنها نیستم تو این مشکل

brad pitt
22-12-2012, 22:45
سلام

1.جینسینگ بخور . خارجی

2.قاووت

Eblis 2011
22-12-2012, 22:58
با سلام و عرض ادب .
هر کی یه عادتی داره تو درس خوندن . روشی که بالا گفتید تو کتاب های دانشگاهی مثل پیام نور اصلا جوابگو نیست . در عرض کمتر از 3 ماه باید بالای 2000 صفحه کتاب رو بخونی و یاد بگیری . مگه کتاب داستان 20صفحه باشه که هر پاراگراف رو تحلیل کنیم ؟

من خودم عادت دارم تو جمع درس بخونم ... یعنی تو هر دو حالت میتونم /// چه سکوت محض چه شلوغ .....

در رابطه با مشکل شما باید عرض کنم شما احتمالا ذهن مشغول و درگیری دارین .... اول از همه باید دل مشغولی ها و مشغله فکریتونو موقع درس بزارین کنار .... باید تمرکز اصلیتونو تو اون تایم فقط روی درس بزارید .... هیچکی نمیتونه به شما کمک کنه جز خودتون .... من اعتقادی به دکتر روانشناس و روانپزشک ندارم .... فقط خودت ...... اول سعی کن هر وقت یه خورده فکرت آزاده بری سر درس ... مثلا اگه هر روز عادت داری ساعت های 17 تا 19 درس میخونی ایندفعه هر وقت که فکرت کمی آزاد بود بشین سر درس .....

خلاصه به نظرم باید با فکر آزاد بری سراغ درس تا تمرکزت بالا بره و بتونی مطالب رو به درستی تو ذهنت بسپاری ....

موفق باشی .

V E S T A
23-12-2012, 00:21
مگه کتاب داستان 20صفحه باشه که هر پاراگراف رو تحلیل کنیم ؟

ما هم که دانشگاه دولتی روزانه رفتیم کتاب داستان نخوندیم دو برابر کتاب های 2000 صفحه ای پیام نور رو مجبور بودیم بخونیم

Eblis 2011
23-12-2012, 00:30
ما هم که دانشگاه دولتی روزانه رفتیم کتاب داستان نخوندیم دو برابر کتاب های 2000 صفحه ای پیام نور رو مجبور بودیم بخونیم

یعنی شما تو دانشگاه دولتی هر ترم ، بالای 2000صفحه کتاب میخوندین ؟ بعدشم هر پاراگراف رو تحلیل میکردین ؟ نکنه منظورت تو طول دوره دانشگاهی 2000صفحه ؟

V E S T A
23-12-2012, 00:38
نه من برای هر درسم چند تا منبع داشتم 200 صفحه جزوه 300 صفحه کتاب + اجزوه هایی که باید برای آزمایشگاه هر درس میخوندم این برای یه درس ! خودتون 142 واحد درس ( 8 ترم تحصیلی) رو حساب کنید تا آخر دانشگاه چند صفحه میشه

part gah
23-12-2012, 21:33
ســـلام

سایت هست به اسم اطلاعات دارویی حتما حتما حتما تو موارد خاص که با بیماری رو به رو هستین که نیاز به مصرف دارو برای طولانی مدت هست از عوارض دارو باخبر باشین.
من خودم 2 بار این تجربه بد رو داشتم.
الانم توی سایت اطلاعات دارویی ذکر شده که بعد 8 هفته اگه با دارو به نتیجه نرسیدید مصرف اونو قطع کنید.بعد شما یک ساله دارین این دارو رو مصرف میکنید :n15:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممکنه از عوارض جانبی باشه مشکلت .ممکنه یه مشکل موقت باشه به دلیل شرایط خاصی که الان توش هستی.
مصرف دارو رو کم کم ، کمش کن و بعد یه مدت قطع کن.
اگه افسرده ای یا هر بیماری روحی دیگه ای با توجه به سنتون نیازی به مصرف قرص اونم به این شدت نیست.من مادر 50 سالمو نمیزارم قوص اعصاب و کلا روان بخوره بعد شما با این سن
از این قرصها مصرف میکنید.:n29: