PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : یه سوال شاید ساده از دیودها

saeed_136915
18-12-2012, 14:46
سلام دوستان کسی میدونه توی این مدار چجوری میشه تشخیص داد که دیودها روشن هستن یا خاموش؟؟ میدونم که ولتاژ آند باید بیشتر از کاتد باشه واسه اینکه دیود هدایت کنه ولی تو مدار های این شکلی نمیتونم تشخیص بدم.
خیلی ممنون.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

saeed_136915
18-12-2012, 19:09
دوستان لازم نیست که کل جواب مساله رو بزارین ها فقط یه مقدار راهنمایی کنین که مثلا دیود D5 رو چجوری تشخیص بدم که on هست یا off کفایت میکنه. (این سوال فکر نکنم واسه بچه های رشته ی برق سخت باشه)

hermione
18-12-2012, 19:28
سلام

سر مشترک D1 , D2 , D3 = A
سر مشترک D3, D4 = B
سر مشترک D4,D5 = C

( فرض اول )در نظر می گیریم که D3 : off
واضحه که D1 : on و D2:off( چون 2>0 ) و در نتیجه >> V(A)=2v

حالا میریم سراغ سمت راست مدار
( فرض دوم )اگر D5 : off و D4: on داریم :
Vb=Vc= 10*20/(10+100) -10 = -8.18v
بنابراین میفهمیم که فرض دوم اشتباه بوده و D5 : on و در نتیجه پتانسیل نقطه B و C = صفر

فرض اول درست بوده .

hassanshaikhi
18-12-2012, 19:52
حذف شود....

aref62
04-01-2013, 12:10
سلام
در اینگونه مدارات ابتدا بایستی یک حالتی از دیود ها رو بررسی نمود که احتمال روشن یا خاموش بودن دیود ها بیشتره
در این مدار به نظر من ابتدا دیود های 1 ،3،و4 رو روشن در نظر میگیرم و دیود های 2و 5 رو خاموش ....
حال مدار معادل را مجدداً می کشیم با فرض ایده آل بودن دیودها ، آنهایی را که روشن هستند اتصال کوتاه و دیودهای خاموش رو اتصال باز در نظر می گیریم .
حال از دو طریق می توان فهمید که فرض ما درسته یا نه ؟
1- جریان عبوری از هر دیود را بدست آورده(دیودی که اتصال کوتاه شده)، حال اگر علامت جریان بدست آمده منفی بود پس فرض ما در مورد روشن بودن دیود مذکور اشتباه است .
2 -ولتاژ دو سر دیود ها را بدست می آوریم که اگر ولتآژ آند بیشتر از کاتد شد دیود روشن و فرضیه صحیح است .
اگر فرض ما اشتباه بود حالت های احتمالی نزدیک به واقیت بعدی را انتخاب و مجدداً مدار را حل می نماییم .
در این مدار من بعد از فرضی که در ابتدا گفتم مدار را حل کردم و فرضم به اثبات رسید که جواب شما خط دوم این توضیح می باشد .:n26: