PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : شبیه سازی با Multisim

kiar
27-11-2012, 12:07
سلام

من میخوام یه مدار با آی سی 555 رو با مولتی سیم شبیه سازی کنم و شکل موج خروجی رو از ثانیه 1 تا 10 داشته باشم با نرم افزار Pspice میتونم این کارو بکنم ولی توی مولتی سیم نمیتونم
اگه بتونید یه راهنمایی بفرمایید و روش کار رو توضیح بدین ممنون میشم.

یه سوال دیگه هم داشتم
توی این نرم افزار یا نرم افزار های مشابه سرعت شبیه سازی مستقیما با سرعت CPU در ارتباطه؟ من این مدار رو توی دو سیستم قوی و ضعیف امتحان کردم ولی سرعت شبیه سازی فرق نکرد!!!
چطور میشه سرعت رو افزایش داد؟

kiar
01-12-2012, 23:50
کسی میتونه کمک بکنه؟

mad86
02-12-2012, 00:52
سلام
بنظرم برای 555 خیلی فرقی نیست شبیه سازتون چی باشه...تقریبا همه کار رو راه میندازن
شبیه سازها زمانی تفاوت هاشون خیلی مهم میشه که هدف خاصی رو بخواید دنبال کنید مثلا یکی تو آنالوگ قوی تره یکی تو شبیه سازی مخابراتی RF و...یکی دیجیتال و...

مطمئنا شبیه سازها هم مثل بقیه برنامه ها به سرعت و نوع cpu حتی گرافیک وابسته اند...بهرحال رفتار یک قطعه محاسبه میشه و بعد نتایج بصورت گرافیکی و مجازی نمایش میزاره و این محاسبه هرچه مدارتون گسترده تر و پیچیده تر باشه بیشتر میشه قاعدتا

این لینک یک مدار آستابل با 555 گذاشته تو multisim امیدوارم بدردتون بخوره :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یک برنامه ساده هم با ویژیال بسیک هست که تو گوگل بزنید فارسی پیدا میکنید...برای طراحی سریع تو 555 خیلی بدرد میخوره و میتونید حتی مثلا فرکانس بدید و اون مقادیر مقاومت ها و..بهتون بده

kiar
02-12-2012, 19:24
ممنون بابت اطلاعات کاملتون.

من مدارم مشخصه چیه که باید توی multisim شبیه سازی بشه. وقتی توی Pspice شبیه سازی میکنم توی چند ثانیه شکل موج خروجی رو توی فاصله زمانی مشخصی که خودم تعیین میکنم نشون میده
ولی توی مولتی سیم همونطور که میدونین شبیه سازی به صورت real time انجام میشه ولی با دقت زیاد که به همین خاطر خیلی طول میکشه که مثلا به ثانیه 1 برسه.
من سوالم دقیقا اینه که چطور میتونم دقت شبیه سازی رو پایین بیارم تا سرعت بیشتر بشه؟
امیدوارم متوجه سوالم شده باشین! :دی

mad86
03-12-2012, 02:51
حقیقتش من از جزئیات تفاوت ها اطلاعی زیادی ندارم و کمک زیادی نمیتونم بکنم ، اما این که میگید سرعت شبیه سازیش کمتره بله درسته (بنسبت پرونئوس یا بعضی spice ها و..)علتش هم بخاطر نوع موتور شبیه سازش هست که برنامه نویس هاش با نگاهی متفاوت طراحی کردن...هم یک سری پارامترها که رو المان ها اضافه شده و....
اما نمیشه بسادگی گفت خوب یا بد، کند یا سریع . هر شبیه سازی ویژگی های خودش و کاربرد خودشو داره...منظورم اینه مثلا ممکنه زمان بیشتری برای تحلیل بگیره اما چون اطلاعات و پارامترهای بیشتری از قطعات رو لحاظ کرده پس قاعدتا خروجی کندتر میشه این نشونه کندتر بودن نیست و یابرعکس بگید اون چون خروجی سریع میده...بخصوص تو مدارهای سبک و ساده

بنظرم اینکه میگید real time هست خیر این ادعایی هست که خیلی از شبیه سازها دارند... بخصوص تو کار شما یک شبیه سازی آفلاین یک شماتیک از مدار هست بنظرم معنی خاصی نداره...این ویژگی ها زمانی خودشو نشون میده که واسطه ها و کارت های مخصوص خود شرکت سازنده رو تهیه کنید و بطور واقعی رو سیستم بیارید

بهرحال به لینک زیر یک نگاه بندازید سوال شما مطرح شده و توضیحاتی داده شده که مقدار TMAX رو اگر تغییر بدید و یا مقدار پارامترهای اولیه قطعات رو ایده آل در نظر بگیرید و همینطور ی تغییرات دیگه.. سرعت تحلیل کمتر خواهد شد
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]