PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تعویض موتور؟×!

unknown47
24-11-2012, 12:45
درود
دوستان میشه موتور یه ماشین رو روی یه ماشین دیگه انداخت؟!
مثلا موتور tu5 روی پراید![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ممنون میشم یکی بیاد راجع به این موضوع یه توضیحی بده
آخه مثلا میبینم توی مسابقات رالی و ... ماشین هایی حضور دارن که موتورشون نسبت به ماشین های رقیب (به طور پیشفرض) خیلی ضعیفتره ولی خب بازم شرکت میکنن و پا به پای ماشین های دیگه مسابقه میدن!

mehdi_08
25-11-2012, 12:08
درود
دوستان میشه موتور یه ماشین رو روی یه ماشین دیگه انداخت؟!
مثلا موتور tu5 روی پراید![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ممنون میشم یکی بیاد راجع به این موضوع یه توضیحی بده
آخه مثلا میبینم توی مسابقات رالی و ... ماشین هایی حضور دارن که موتورشون نسبت به ماشین های رقیب (به طور پیشفرض) خیلی ضعیفتره ولی خب بازم شرکت میکنن و پا به پای ماشین های دیگه مسابقه میدن!
تیونینگ موتور بحث بسیار گسترده ایه
درمورد تعویض موتور که گفتین بله می شه موتور ماشین رو تعویض کرد وهر موتوری رو نمی شه رو یه ماشین مثلا پراید نصب کرد
برای پراید از موتور های bp یا b6 استفاده می کنن که ازخانواده موتور های مزدا هست
برای پزو ها هم از موتور های خانواده پژو استفاده می کنن

مهم اینه که موتور توی ماشین جدیدجا بشه !!

البته این کار غیر قانونیه و فقط برای مسابقات انجام می شه

nikaien
25-11-2012, 14:04
من موتور زانتیا رو روی سمند انداختم شد، خوب هم شد

mehdi_08
25-11-2012, 18:25
من موتور زانتیا رو روی سمند انداختم شد، خوب هم شد
حالا کی گفته نمی شد
اغلب موتور های خانواده پژو و سیتروئن به هم می خوره

karvas
30-01-2013, 00:28
اقا موتور جنسیس کوپه 3800سی سی رو میشه انداخت رو 206:n02::n13:؟

rami_hemi
09-03-2013, 09:14
دوستان عزیز دقت کنن شرایط تعویض موتور برای هر ماشینی چه قانونی چه غیر قانونی طابع شرایطی هست
اولین مورد عرض یا طولی بودن موتور هست . شاید بعضی از موتورها هم به صورت طولی روی یک پلتفورم قرار گرفته باشن و رو ی کی پلتفرم دیگه به صورت عرضی ولی این موارد خیلی کم هستن
موتور اولا بیاد از نظر اندازه های خارجی با پلتفرم مورد نظر همخوانی داشته باشه
مثلا 206 فضای محفظه موتور بر خلاف 405 محدود هست
روی خانواده 405 / پرشیا / سمند حتی میشه موتورهای 6 سیلندر جا داد
برای مواردی که مثلا ریس و درگ و دریفت محدودیت ها کمتر میشه چون این ماشینها دیگه کاملا از حالت استاندارد خارج میشن و براشون میشه پایه های دسته موتور روی شاسی ساخت ولی باز هم تیونر ها سعی میکنن با کمترین تغییرات موتور رو تعویض کنن
مثلا استفاده از موتور 1jتویوتا سوپرا روی انواع بی ام و مرسدس بنز و نیسان آلتیما های قدیمی که موتورهای طولی داشتن .
ولی در مورد موتروهای پژو سیتروئن در واقع همه این موتروهای بخصوص انواع موجود در ایران از یک خانواده هستن یعنی سری xu
از این سری سه نوع دسته و 4 نوع موتور وارد ایران شده
اولین xu9 2c نوع کاربراتوی دو دهانه ای 1905 سی سی که روی اولین سری های glx بود
این موتور همخانواده های بسیار پرقدرت انژکتوری داره که دو نمونه از اونها به MI16 مشهور هستن
همچنین یک سری محدود xu5 هم روی 405 gl های اولیه موجود بود (از سرنوشتشون خبر ندارم )
دومین سری موتور های xu7 jp و xu7jp4 هستن که هر دو از مشهورتین موتورهای موجود در ایران هستن هر دو از نوع انزکتوری اولی 8 سوپاب و دومی 16 سوپاب که دومی همون نوع زانتیای هست و نکته جالب اینکه میشه هر دو این موتورها رو به هم دیگه دیگه تبدیل کرد تنها سر سیلندر و پولی سر میلنگ باید عوض بشه (به این سادگی ها هم که میگم نیست ) و نکته جالبتر اینکه کسی حوصله داشته باشه میتونه این موتور ها رو بدون تعویض بلوک سیلندر و مخدوش شدن شماره موتور به xu9 j یا xu9 jp4 تبدیل کنه چون تنها تفاوت این دو موتور فقط در کورس پیستون هست
آخرین مدل این سری هم که در ایران هست xu10jp4 هست که روی زانتیا های 2000 هست این موتور قویترین مدل این سری نیست ولی به دلیل مدلهای مختلفی که داره ظرفیت زیادی برای تیون داره مثلا این موترو هم روی نمونهای اروپایی mi16 405 نصب شده و حتی روی 206 wrc هم این موترو به صورت توربو نصب شده بود
در مورد موتورهای پراید با توجه به اینکه این ماشین در اصل یکی از پلتفرمهای فورد / مزدا هستش بیشتر موتورهای عرضی مزدا / فورد تا حجم 1.8 لیتر به راحتی در محفظه موترو این ماشین قرار میگیره
توی ایران نصب موترو تویوتا کرولا های قدیمی هم روی پراید رو من دیدم
ولی بهتره برای ماشین تیون شهری از موتروهای مربوطه استفاده کنید
قوانین کلی تعویض موتور از طرف راهنمایی و رانندگی اینا هستن :
1-داشتن برگ سبز گمرکی یا مدرک از طرف فروشگاه مبنی بر استوک بودن موتور (عدم سرقتی )
2- عدم تغییر تعدا د سیلندر . نوع سوخت
3- همخانواده بودن موتور و ماشین (هم برند بودن )

برای این قوانین راههای در رو هم گذاشتن
مثلا در مورد تعداد سیلندر این شرط رو گذاشتنکه مثلا اگه ماشین 6 سیلندر رو به 8 سیلندر تبدیل کردی باید نوع 8 سیلندر اون هم وارد ایران شده باشه (مثل اکثر آمریکایی های قدیمی )
یا هم خانواده بودن موتور برای پراید میتونید بگید موتور اروپایی بود و چون این ماشین خیلی وقته غیر ایران تولید نمیشه موتور قدیمی فورد یا مزدا هست که روی اینم نصب شده تو اروپا
ولی هنوز برای نوع سوخت چون ماشینهای دیزلی مجوز کافی ندارن هنوز نمیشه کاری کرد

amir.orc
09-03-2013, 09:30
rami_hemi ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) اشون خیلی خوب راهنمایی کردن . ولی آخه واقعا اگه یه مقدار عقل تو کله آدم باشه آخه پراید که تازه ماشین تجملاتی شده رو :n08:ور میداره مثلا موتور bmw ببنده روش؟مگر اینکه آدم مریض باشه.
البته من دیدم دوستان ماشین های قدیمی آمریکایی رو موتورشون رو تعویض می کردن و با تغییراتی در وزن و نقطه اتکای ماشین کار های تمیزی از آب در میومد.
ولی خداییش تعویض موتور پراید مثل این میمونه بیای cpu آیفون رو بکنی ببندی رو 1202 .خب مسخرس دیگه!هر چیزی رو بهر کاری ساختن.:n07:

rami_hemi
09-03-2013, 23:01
نه اصلا هم هیچ چیز خنده داری نیست
پلتفرم فستیوا خارج ایران هم محبوب تیونرهایی شخصی با بودچه کم بوده
الان من اگه بخوام موتور ماشینم رو همینطوری تبدیل به xu7jp4 کنم حداقل 5 میلیون خرج داره اونم بددون تغییر بلوک موتور و اگه بخوام به xu9j2 تبدیل کنم کم کمش با هزینه ECU حداقل 3 تومن
ولی با همین هزینه ها میشه روی پراید یک موتور با برگ سبز خرید و گذشات البته از نوع کاربراتوری

amir.orc
10-03-2013, 01:13
عزیز دل یه دوستی ما داشتیم اون موقع که پراید بود 8 تومن خریده بود و تیون آپ کرده بودتش در حد خودکشی (اون موقع 7 تومن خرج کرده بود) دیگه خودت حساب کن چی کار کرده بوده اونم تو یه به اصطلاح تیونینگ فوق حرفه ای تو تهران.از لاستیک تا موتور و رینگ و باتری و هر چی که فکر کنی رو عوض کرده بود.بعد از این که یه تست گرفتن متوجه شدن که نسبت به پراید معمولی تو همه موارد ضعیف تر عمل کرد. ذات یه چیز رو که نمیشه عوض کرد.راستی یه چیز دیگه من به شما نمی خندیدم اتفاقا خیلی هم بابت مطلب زیبا ت ازت متشکرم اشتباه برداشت کردی.:n16:
حالا اگر کسی پراید رو تونست بهبود ببخشه ما رو هم دعوت کنه از نزدیک ببینیم البته اگه مزاحم نیستیم.:n11:

Amir..H
10-03-2013, 03:13
عزیز دل یه دوستی ما داشتیم اون موقع که پراید بود 8 تومن خریده بود و تیون آپ کرده بودتش در حد خودکشی (اون موقع 7 تومن خرج کرده بود) دیگه خودت حساب کن چی کار کرده بوده اونم تو یه به اصطلاح تیونینگ فوق حرفه ای تو تهران.از لاستیک تا موتور و رینگ و باتری و هر چی که فکر کنی رو عوض کرده بود.بعد از این که یه تست گرفتن متوجه شدن که نسبت به پراید معمولی تو همه موارد ضعیف تر عمل کرد. ذات یه چیز رو که نمیشه عوض کرد.راستی یه چیز دیگه من به شما نمی خندیدم اتفاقا خیلی هم بابت مطلب زیبا ت ازت متشکرم اشتباه برداشت کردی.:n16:
حالا اگر کسی پراید رو تونست بهبود ببخشه ما رو هم دعوت کنه از نزدیک ببینیم البته اگه مزاحم نیستیم.:n11:
از اون حرفا بوداااااا:n04:
با یه توربو و هدرز و .... با همون موتور لاجون پراید میشه کاری کرد ماشینایی با 3.4 برابر قیمتشو شرمنده کنه
حالا تعویض موتور بماند !!
شما بد نیست برا اطلاعات عمومی هم! شده یه سر به اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])بزنی ببینی بچه هاش چطوری تیونینگ میکنن !!حتما برو پروژه های استیج 2 رو ببین و توی تاپیک ماشینای هر کشور(مثلا ژاپنی) کلی ماشین هست که حسابی روشون کار شده
اگه اینجوری بود یه ابوالفضل مرادی نامی! پیدا نمیشد که با لنسر(البته فقط اتاقش) بشه سریعترین ماشین ایران و تو درگ پورشه پانمرا با اون عظمتو بزنه!!
دیگم از این حرفا نزن خواهشاا:n02:[

rami_hemi
10-03-2013, 07:34
امکانش هست چرا نباشه
هر تیونینگ غیر علمی میتونه یه گند حسابی باشه
بعضی ها میان در ساده ترین حالت روی ماشین مثلا رینگها بزرگ میندازن مثلا روی پراید رینگ 16 و لاستیک پهن
این کلا عملکرد فرمان رو تضعیف میکنه
ذات موتور b3 پراید که مگا موتور تولید میکنه زیاد جا برای کار نداره ولی میشه روش کار کرد
کار روی موتور کار پیچیده و حساب شده ای هست همینطوری نیست بیاریم یه موتور بذاریم روش تموم کوچیکترین اشتباه میتونه یک فاجعه فنی باشه
کسی رو میشناسم که روی آلتیما 90 موتور اسکای لاین گذاشت ولی به خاطر اشتباهات خودش موتور نابود شد و آخرش از ماشین و موتوری به اون خوبی که میشه ازش تا 1000 اسب هم در اورد یه آهن پاره ساخت و ماشین رو همونطوری فروخت و کسی رو میشناسم که با پراید bp توی درگ بهمن ماه تهران تونست تایمی بالاتر از خیلی ماشینهای قویتر بذاره .

amir.orc
10-03-2013, 20:14
از اون حرفا بوداااااا:n04:
با یه توربو و هدرز و .... با همون موتور لاجون پراید میشه کاری کرد ماشینایی با 3.4 برابر قیمتشو شرمنده کنه
حالا تعویض موتور بماند !!
شما بد نیست برا اطلاعات عمومی هم! شده یه سر به اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])بزنی ببینی بچه هاش چطوری تیونینگ میکنن !!حتما برو پروژه های استیج 2 رو ببین و توی تاپیک ماشینای هر کشور(مثلا ژاپنی) کلی ماشین هست که حسابی روشون کار شده
اگه اینجوری بود یه ابوالفضل مرادی نامی! پیدا نمیشد که با لنسر(البته فقط اتاقش) بشه سریعترین ماشین ایران و تو درگ پورشه پانمرا با اون عظمتو بزنه!!
دیگم از این حرفا نزن خواهشاا:n02:[
اولا سلام.دوما این شما نیستی که تعیین می کنه من چه حرفی بزنم چه حرفی نزنم من صرفا مشاهدات خودم رو نوشتم.سوما من راجع به پراید این مطالب رو گفتم نه مثلا ژاپنی که شما اومدی میگی .بهتره اول کل مطالب تاپیک رو بخونی مخصوصا اولین پست من در این تاپیک بعد اظهار فضل کنی.
کارشناسی هم که این نظر رو داد یکی از اساتید این کار هست و مشخصات رو با پراید استاندارد مقایسه کرد که در تمام موارد میشد ضعف عمل تیونینگ رو دید در همه چیز.
در ضمن اون پست مربوط به جواب دوست عزیز rami_hemi ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بود که خیلی خوب راهنمایی کرده بودند .حالا چرا به شما بر خورده من نمی دونم؟من که آخر پست هم پیغام دادم اگه کسی تیونینگ تمیزی رو پراید انجام داد دعوت کنه ما هم ببینیم.

danial13
10-03-2013, 20:45
اولا سلام.دوما این شما نیستی که تعیین می کنه من چه حرفی بزنم چه حرفی نزنم من صرفا مشاهدات خودم رو نوشتم.سوما من راجع به پراید این مطالب رو گفتم نه مثلا ژاپنی که شما اومدی میگی .بهتره اول کل مطالب تاپیک رو بخونی مخصوصا اولین پست من در این تاپیک بعد اظهار فضل کنی.
کارشناسی هم که این نظر رو داد یکی از اساتید این کار هست و مشخصات رو با پراید استاندارد مقایسه کرد که در تمام موارد میشد ضعف عمل تیونینگ رو دید در همه چیز.
در ضمن اون پست مربوط به جواب دوست عزیز rami_hemi ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بود که خیلی خوب راهنمایی کرده بودند .حالا چرا به شما بر خورده من نمی دونم؟من که آخر پست هم پیغام دادم اگه کسی تیونینگ تمیزی رو پراید انجام داد دعوت کنه ما هم ببینیم.
سلام
دوست عزیز اتفاقا یکی از بیشترین اتاق هایی که تو ایران تیون شده همین اتاق پراید هستش.با علم 10 سال پیش ماکسیما رو نقطه میکردن چه برسه به الان که هم خرید لوازم اسونتر شده و هم علم تیونرها بیشتر شده.اتفاقا همین درگ اسفند پراید تایم 13/13 هم داشتیم.پس دلیل نمیشه چون یه نفر گند زده به ماشینش ما بیایم بگیم که پراید نمی تونه و نمیشه.
ممنون

rami_hemi
11-03-2013, 00:38
اولا بحث بکنید دعوا نه دوما احترام نگه دارید
سوما حرف من سندی نمیشه برای کسی که حرفش رو به کرسی بنشونه
من گفتم امکانش هست بله پرایدی داریم که تایمهای زیر 14 هم زده توی ایران هم من خیلی ها رو دیدم که ادعای کارشناسی میکنن ولی هیچی بارشون نیست
یه عده هستن فقط از تیونینگ کیت سوار کردن بلدن موتور عوض کر دن بلندن ولی نمیفهمن این موتور چه گیربکسی چه صفحه ای میخواد همه چیز به موتور ماشین نیست
پس اولا اون بالای ها رو رعایت کنید اخطار میگیرن بعدش هم هر چیزی رو که گفتن باور نکنید هر کسی رو هم کارشناس ندونید .

alicamaro
18-03-2013, 16:54

سلام دوستاان
بحث داغ شما باعث شد من عضو بشم تا بتونم پیام بدم
امیر جان من 3تا پراید تیون شده قدرتمند در دسترس دارم اگه خواستی بهم پیام بده آدرس بدم بیای ببینی ی دوری هم بزنیم تا متوجه شی ماکسیما سوسک میشه یعنی چی :n13::n04:
اولیش: صندوق دار موتور بی پی با کاربرات پژو های 2000 قدیمی ران شده
دومی: هاچ بک موتور بی پی با کمی لوازم از قبیل سوپاپ و میل سوپاپ با 4دهنه کاربرات معمولی ران شده
سومی: هاچ بک موتور بی پی فوووول لوازم یا 4دهنه کاربرات 46 اصل وبر (هیوووولا) :n19:
با این سومی تو جاده کاشان یه ب ام و رو که داشت 230 تا میرفت با 260 تا از کنارش رد شدیم
راستی اگه اومدی باید خودتو جای ماشین باز جا بزنی یه جوری که فکر کنن این کاره ای تا دوستان زحمت بکشن یه گازی به ماشیناشون بدن واست

rami_hemi
06-04-2013, 00:03
دوباره اختار میدم
اینجا تی تی نیست کسی چیزی نگه

شاخ و شونه کشیدن ممنوع بحث فنی دارید بفرمایید
نه میخوایید رو دست هم بزنید اینجا جاش نیست

علی انگلستان
24-01-2016, 05:12
سلام دوستان ،من در کشور انگلیس زندگی میکنم و یک پیکان مدل ۴۸ دارم ، تازگیها برای پیدا کردن وسایل پارت ماشین دچار مشکل شدم ،ولی با هر وضعیت این ماشین پر از خاطرات رو در کنار خودم در غربت نگه داشتم. سوالم اینه که ایا میتونم موتور ماشین جدید تری رو که وسایلش اینجا زیاد پیدا میشه مثل ۲۰۶ روی این عزیز قدیمی بزارم ؟

anti-military
28-01-2016, 00:43
چطوره یه بدنه مازراتی بخریم و روش موتور پراید بندازیم اینجوری با یه خرج کم همه فکر میکنن ماشین آخرین سیستم داریم :n02:

moeen34539
20-12-2016, 14:04
سلام دوستان خسته نباشید جایی میشناسید تئ تهران که موتور تعویض کنن؟
پی کی نیو دارم.
بعد رو این ماشین بیشتر از چه خانواده ای میشه روش انداخت؟

mohamad skystar
20-12-2016, 14:20
سلام دوستان خسته نباشید جایی میشناسید تئ تهران که موتور تعویض کنن؟
پی کی نیو دارم.
بعد رو این ماشین بیشتر از چه خانواده ای میشه روش انداخت؟

تعویض موتور عموما از طریق نمایندگی ها صورت میگیره
چون یک سری مراحل باید انجام بشه
برای PK موتور پراید که روش هست خوبه فکر نکنم موتور دیگه ای روی این اتاق ضعیف بشه نصب کرد

Wolg
02-07-2019, 23:15
سلام.میشه بگین به پژو پارس پر قدرت ترین در عین حال کم خرج ترین موتوری که به غیر از زانتیا میشه انداخت چیه؟

mohamad skystar
03-07-2019, 23:24
سلام.میشه بگین به پژو پارس پر قدرت ترین در عین حال کم خرج ترین موتوری که به غیر از زانتیا میشه انداخت چیه؟

موتور tu5 هست که الان روی پارس lx چند ساله نصب میکنن

Ali_sh79
28-10-2019, 15:20
سلام
دوستان به نظرتون موتور Ef7 بهتر رو ماشین RDi جواب میده یا tu5؟

Afshin405
28-10-2019, 18:31
سلام
دوستان به نظرتون موتور Ef7 بهتر رو ماشین RDi جواب میده یا tu5؟

میتونم بدونم برای چی میخای موتور اردی رو عوض کنی؟ ///

Ali_sh79
29-10-2019, 08:37
برای این که تو سربالایی ها کم میاره و در کل موتور ضعیفی نسبت به وزن بدنش داره. قصدمم کورس و مسابقه و ... نیس. چون پولم نمیرسه ماشین بخرم میخام موتورشو عوض کنم چون بدنه ماشین واقعا تمیزه چ داخلش چ بیرون

aminravari
29-10-2019, 08:50
سلام دوستان آیا میشه موتور پارس یا زانتیا بذاری روی پژو آردی؟ کسی هست اطلاعات کامل داشته باشه در این مورد راهنمایی میخوام