ورود

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : توزیع احتمالی

prisa_srr
12-11-2012, 23:13
سلام
دوستان من تا حدودی با احتمالات و توزیع های گسسته و پیوسته آشنایی دارم. اما یه مساله ای بهش برخوردم که جوابشو نمیدونم. برای اینکه بتونیم برای وقوع خرابی یک جزیی از دستگاه (مثل یک لپ تاپ) از یک نویع احتمالی استفاده کنیم ، حتما باید به صورت تجربی رفتار اون کامپیوتر رو بررسی کنیم تا بتونیم یک توزیع مناسب با اون رو پیدا کنیم؟
مثلا من میخوام بدونم آیا میشه برای یک لپ تاپ تعیین کرد که احتمال خرابی هر یک از اجزای اون مثل باتری، پردازنده، حافظه و ... از چه توزیعی میتونه پیروی کنه؟
خیلی برام مهمه . اگه کسی هست بتونه راهنماییم کنه ممنون میشم.

kvhsade
14-11-2012, 18:29
سلام
دوستان من تا حدودی با احتمالات و توزیع های گسسته و پیوسته آشنایی دارم. اما یه مساله ای بهش برخوردم که جوابشو نمیدونم. برای اینکه بتونیم برای وقوع خرابی یک جزیی از دستگاه (مثل یک لپ تاپ) از یک نویع احتمالی استفاده کنیم ، حتما باید به صورت تجربی رفتار اون کامپیوتر رو بررسی کنیم تا بتونیم یک توزیع مناسب با اون رو پیدا کنیم؟
مثلا من میخوام بدونم آیا میشه برای یک لپ تاپ تعیین کرد که احتمال خرابی هر یک از اجزای اون مثل باتری، پردازنده، حافظه و ... از چه توزیعی میتونه پیروی کنه؟
خیلی برام مهمه . اگه کسی هست بتونه راهنماییم کنه ممنون میشم.

سلام بنظرم اينگونه مسائل از توزيع نمايي پيروي ميكنند شما ميتوانيد به كتاب (نظريه احتمالات و نتيجه گيري آماري)نوشته هرولد لارسن ترجمه غلامحسين همداني يا هر كتاب آمار رياضي و توزيع نمايي هم مراجعه كنيد

prisa_srr
14-11-2012, 20:17
من اتفاقا از روی یه کتاب توزیع ها رو نگاه کردم اما سوالم این جاست که میشه این توزیعات تئوری رو برای پدیده های عملی ، بدون آزمایش های تجربی در نظر گرفت؟

kvhsade
15-11-2012, 14:26
من اتفاقا از روی یه کتاب توزیع ها رو نگاه کردم اما سوالم این جاست که میشه این توزیعات تئوری رو برای پدیده های عملی ، بدون آزمایش های تجربی در نظر گرفت؟

سلام شايد در اين مورد بتوان از آزمون فرض استفاده كرد شما ميتوانيد به فصل آزمون فرضها در كتابهاي آمار مراجعه كنيد اميدوارم مفيد باشد

ali_hp
15-11-2012, 14:41
سلام
کلا برای پیدا کردن توزیع مناسب برای توصیف یک پدیده دو تا راهنما داریم:
1) ساختار و ماهیت اون پدیده
2) داده های تولید شده توسط اون پدیده( همون ازمایش تجربی، مثلا در مورد عمر باتری ، یعنی عمر تعداد خوبی باتری رو داشته باشیم)
با توجه به این دو راهنما و با توجه به توزیع هایی که میشناسیم( نمایی ، دو جمله ای ، نرمال ، پواسون ، گاما و ...) توزیع مناسب برای پدیده مورد نظر انتخاب می کنیم.
اما مشکل اینجاست که اگه ما نخوایم از داده استفاده کنیم پدیده های بسیار محدودی هستند که میشه فقط با بررسی ماهیتشون و ساختارشون توزیع مناسبی برای توصیفشون پیدا کرد.(مثلا پرتاب سکه!) و پدیده های واقعی تر و پیچیده تر قابل بررسی به این شکل نیستند.و ما نیاز به داده داریم!
البته نکته مهم اینه که حتی ما اگه برای خود پدیدمون داده نداشته باشیم ، و لی برای پدیده هایی که ساختار و ماهیت مشابه با پدیدمون دارن داده داشته باشیم ، باز میشه یه کارایی کرد!اصلا ممکنه اون پدیده ها قبلا توزیعهاشون بدست اومده باشه و ما بتونیم استفاده کنیم ازشون.
خلاصه اینکه بدون ازمایش تجربی معمولا نمی توان توزیع اینجور پدیده ها رو پیدا کرد ، ولی میشه از اطلاعات و شناختی که از پدیده های مشابه داریم استفاده کرد و توزیع مناسبو پیدا کرد.
در نهایت هم حتی اگه ما بدونیم چه توزیعی مناسب مسالمون هست ، پارامتر توزیعو نمی دونیم! و معمولا(همیشه نه ، معمولا!) پیدا کردن اون پارامتر نیاز به ازمایش تجربی در مورد پدیده خودمون داره.
مثلا شما ممکنه که برای زمان خرابی باتری لپ تاپ به این نتیجه برسی که توزیع نمایی توزیع مناسبیه. حالا برای این که توزیعو داشته باشی باید پارامترشو پیدا کنی.فرض کنیم شرکت دل قبلا اینکارو کرده و باتریهاش دارای توزیع نمایی با پارامتر 1 سال هستند.اما شما برای بدست اوردن پارامتر توزیع زمان خرابی باتریهای خودت باید روی باتری های خودت ازمایش کنی....یا اینکه با توجه به ساختار باتریها و مقایسه اون با دل ، مثلا نتیج بگیری که پارامتر توزیع شما دو سال هست.
البته در مورد اینکه توزیع نمایی برای زمان خرابی توزیع مناسبی هست یه نه ، هم میشه بحث کرد.توزیع نمایی بی حافظه است که نتیجه میده احتمال خرابی در یک لحظه با گذشت زمان تغییر نمی کنه...ایا واقعا در مورد باتری اینطور هست؟فکر می کنم باید مفهوم خرابی و پایان عمرو کمی شفاف سازی کنیم!این دو مفهوم مثل همن؟

prisa_srr
15-11-2012, 23:03
البته در مورد اینکه توزیع نمایی برای زمان خرابی توزیع مناسبی هست یه نه ، هم میشه بحث کرد.توزیع نمایی بی حافظه است که نتیجه میده احتمال خرابی در یک لحظه با گذشت زمان تغییر نمی کنه...ایا واقعا در مورد باتری اینطور هست؟فکر می کنم باید مفهوم خرابی و پایان عمرو کمی شفاف سازی کنیم!این دو مفهوم مثل همن؟

ممنون از پاسخ هاتون اما فکر میکنم گیج تر شدم ! میشه در رابطه با همین جمله آخرتون کمی بیشتر توضیح بدید.

ali_hp
18-11-2012, 00:30
سلام
شما می دونی منظور از بی حافظگی توزیع نمایی چیه؟ یعنی مستقل از گذشتست...به عبارت دیگه احتمال رخ دادن پدیده به این که در چه مقطعی از زمان هستیم ربطی نداره!
پس اگه ما فرض کنیم زمان خرابی مثلا باتری توزیع نمایی داره ، یعنی فرض کردیم که گذر زمان احتمال خرابی باتری رو تغییر نمیده....و به عبارت دیگه یعنی فرض کردیم که یک باتریه یکسال کار کرده همونقد احتمال خرابی داره که یک باتری تازه ممکنه خراب شه....خوب حالا واقعا اینجوری هست؟ یعنی احتمال خرابی باتری نو در یک لحظه با احتمال خرابی یک باتری یک سال کار کرده در یک لحظه برابره؟ اگه اینجوری نیست یعنی توزیع نمایی خوب نیست برای توصیف این پدیده!

prisa_srr
18-11-2012, 18:04
آره. الان فهمیدم. حق با شماست . ممکنه آدرس ایمیل شما رو داشته باشم . چون میخوام در رابطه با موضوع احتمالی پروپوزالم یه راهنمایی بگیرم و گفتم شاید درست نباشه این جا بحث رو کشدار کنم.

elena1993
16-12-2012, 21:50
با سلام.من یکم در حل سوالای توزیع های اماری مشکل دارم یعنی در واقع مهارت حلشو ندارم.نمیدونم چطوری سوال میدند ازش.نمونه سوال هاشو از کجا میتونم تهیه کنم.،؟اگه میشه راهنمایی کنید

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk 2