PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ایران،رتبه چهارم تولید علم تا ۲۰۱۸

hamid_diablo
08-11-2012, 17:39
«سایمگو» – از پایگاه های معتبر علمی رصد کننده علم و فناوری مستقر در کشور اسپانیا – در یک گزارش تحلیلی با عنوان «تولید علمی جهان در سال ۲۰۱۸ چگونه خواهد بود؟» با استفاده از اطلاعات علمی دریافت شده از پایگاه معتبر علمی «اسکوپوس» ایران را در بین چهار کشور اول دنیا قرار داده است.

سیدی، معاون علمی و پژوهشی معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در گفت‌وگویی اختصاصی با ایسنا خاطرنشان کرد:بر اساس این گزارش تحلیلی که در سال ۲۰۱۲ و با بررسی وضعیت ۵۰ کشور برتر دنیا در تولید علم طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ میلادی، صورت گرفته پیش‌بینی شده که جمهوری اسلامی ایران در صورت ادامه روند سال‌های گذشته با سرعت و شتاب فعلی با ۱۵ رتبه صعود نسبت به سال ۲۰۱۰، در سال ۲۰۱۸ به رتبه چهارم دنیا خواهد رسید. این در حالی خواهد بود که ایران همچنان در رتبه نخست منطقه قرار دارد.

وی افزود: ایران در سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ به ترتیب، چهار و ۱۱۳ مقاله،پنج هزار و ۵۵۶،هفت هزار و ۷۶۷ مقاله،۱۰ هزار و ۹۷۴ مقاله،۱۴هزار و ۶۱۴ مقاله،۱۸ هزار و ۸۵۰ مقاله،۲۲ هزار و ۹۶۰ مقاله و ۲۷ هزار و ۷۴۴ مقاله در پایگاه علمی «اسکوپوس» نمایه کرده است که در نهایت با ادامه این رشد، در سال ۲۰۱۸ میلادی،۱۸۷ هزار و ۱۳۳ مقاله منتشر خواهد کرد.

بر اساس داده های این پایگاه در سال ۲۰۱۰، ده کشور اول تولید کننده علم به ترتیب آمریکا، چین، انگلستان، آلمان، ژاپن، فرانسه، کانادا، ایتالیا ، هند و اسپانیا بودند که ایران در این رتبه بندی در جایگاه نوزدهم تولید علم دنیا قرار داشت؛ اما بر اساس این پیش بینی، ۱۰ کشور اول تولید کننده علم دنیا در سال ۲۰۱۸ به ترتیب کشورهای چین، آمریکا، انگلستان،ایران، آلمان، هند، فرانسه، ژاپن، کانادا و کره جنوبی خواهند بود.

کشور چین که در سال ۲۰۱۰ رتبه دوم جهان را داشته در این پیش بینی به جایگاه اول تولید علم جهان در سال ۲۰۱۸ صعود خواهد کرد و شمار تولیدات علمی این کشور در آن سال به یک میلیون و ۳۸۵ هزار و ۲۸۸ مقاله خواهد رسید.

نکته جالب این گزارش این است که کشور ترکیه به عنوان رقیب اصلی ایران در منطقه طی سال های گذشته، در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۰ میلادی، هیچ پیشرفتی نخواهد داشت و همچنان در رتبه هجدهم تولید علم جهان قرار خواهد گرفت.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همچنین این گزارش نشان می دهد که کشورهای قدرتمندی مانند آلمان، ژاپن، فرانسه، اسپانیا، کانادا و ایتالیا در سال ۲۰۱۸ در رتبه هایی بعد از ایران قرار خواهند گرفت.

بر اساس این پیش بینی، رژیم اشغالگر قدس با تولید ۱۸ هزار و ۷۳۱ مقاله در سال ۲۰۱۸ با ۱۳ رتبه نزول نسبت به سال ۲۰۱۰ که بیش از ۱۹هزار مقاله تولید کرده بود، در جایگاه ۳۹ جهان قرار خواهد گرفت.

از دیگر نکات جالب این گزارش، صعود ۱۷ پله‌یی کشور مالزی و قرار گرفتن در جایگاه ۱۳ تولید علم جهان در سال ۲۰۱۸، صعود ۱۶ رتبه ای کشور پاکستان و جاگرفتن در رتبه ۲۷ دنیا و صعود کشور رومانی به جایگاه ۲۰ تولید علم دنیا با ۱۵ پله صعود است.

اسکوپوس بزرگترین پایگاه داده استنادی مقالات علمی دارای داوری همتراز علمی جهان، شامل چکیده مقالات انتشارات علمی و مقالات کنفرانس‌های علمی است. بر اساس آمار این پایگاه، سال گذشته ایران کشور ترکیه – رقیب همیشگی ایران در منطقه – را پشت سرگذاشت و با تولید بیش از ۳۴ هزار به رتبه نخست تولیدات علمی در منطقه دست یافت.
منبع: ایسنا

Reza31001
08-11-2012, 18:04
دلیل این موضوع علاقه و عطش بی اندازه ایرانیها به تحصیلات تکمیلی هست در حالی که در کشورهای توسعه یافته این شرایط وجود نداره
در واقع اونجا ملت بعد گرفتن لیسانس جذب بازار کار میشن اما در ایران همه به دنبال فوق لیسانس و دکتری هستند که برای رسیدن به این مدارک نوشتن مقالات علمی در نشریه ها و پایگاههای معتبر علمی دنیا از نون شب هم واجب تره!!

خلاصه که این مقاله ها هست ولی مهم اجرایی شدنشونه

hamid_diablo
08-11-2012, 20:50
میدونید چیه....

کشور ما دلشو به همین رتبه بندی ها خوش کرده و فکر میکنه اگه تو ISI رتبمون بالاتر بره پیشرفته تر هستیم

اما این یه اشتباه بزرگه.خیلی از مقاله هایی که تو این موسسات ثبت میشه از نظر کیفیت قابل مقایشه با مقالات دیگر کشورها نیست و اعتبار چندانی نداره

پس نتیجه میگیریم این رتبه بندی ها فقط دلخوشکونکی بیش نیست و ما سالها از نظر علمی و مخصوصا نوآوری و تکنولوژی در دیگر کشورها عقب هستیم

Aref_2008
08-11-2012, 20:58
ایران بودجه لازم برای عملی کردن علم و دانشش رو نداره!

نتیجه اش میشه فرار مغز ها و ضرر های چند میلیارد دلاری

hamed29
08-11-2012, 21:27
میدونید چیه....

کشور ما دلشو به همین رتبه بندی ها خوش کرده و فکر میکنه اگه تو ISI رتبمون بالاتر بره پیشرفته تر هستیم

اما این یه اشتباه بزرگه.خیلی از مقاله هایی که تو این موسسات ثبت میشه از نظر کیفیت قابل مقایشه با مقالات دیگر کشورها نیست و اعتبار چندانی نداره

پس نتیجه میگیریم این رتبه بندی ها فقط دلخوشکونکی بیش نیست و ما سالها از نظر علمی و مخصوصا نوآوری و تکنولوژی در دیگر کشورها عقب هستیم

من هم موافقم؛ مسئولین هم فقط یه چیز براشون مهمه، اون هم اینه که به یک شکلی پرچم ایران رو ببرن بالا، فقط همین. دیگه هیچی براشون مهم نیست.
دیگه براشون مهم نیست درصد قابل توجهی از مقالاتی که توسط محققان ایرانی تولید میشه هیچ وقت به فارسی ترجمه نمیشه که محققان بتونن به راحتی بهش دسترسی داشته باشند. این مقالات مفت و مسلم در ازای زیاد شدن همین دل خوش کنکها در اختیار صنایع غربی قرار میگیره و اون ها در عوض میان چی کار میکنن؟ ما رو تحریم میکنن! این یعنی اوج توحش مدرن
تازه اگه قرار باشه یه محقق ایرانی به همون مقالاتی که هموطنش نوشته در ISI دسترسی داشته باشه باید یه هزینه ای رو متحمل بشه! این یعنی اوج بی تدبیری
چرا نباید این مقالات در ISC ثبت بشن تا دسترسی اون ها برای بقیه ی ایرانی ها راحت تر بشه؟

eAmin
09-11-2012, 14:57
ایران بودجه لازم برای عملی کردن علم و دانشش رو نداره!
عزیزم این حرف رو نزن!
سربسته میگم کشش ندید: اگه 50,000 میلیارد و 15000 میلیارد تومان که این 3000 میلیارد تومان در برابرش هیچی نیست رو چند نفر گردن کلفت از بیت المال هاپولی نکنن، بودجه لازم برای همه چی میمونه.

Pami
09-11-2012, 15:09
این اعداد و ارقام برا مردم رفاه و امنیت و آسایش نمیشه ، بعضی ها چه راحت گول میخورن !

omid-p30
09-11-2012, 15:19
من با سه کلمه میتونم ثابت کنم که چنین چیزی امکان پذیر نیست : اقتصاد زیر بناست.

Highbury
09-11-2012, 15:41
تو دانشگاه ما که فقط کپی پیست بود. کمیت عالی کیفیت پایین

H A M A S
09-11-2012, 16:19
اول باید بگم این رتبه ها خیلی خوبه به شرطی که در کنارش این مقاله ها بیان تولید علم کنن و به صورت عملی ما شاهدش باشیم...نه اینکه در حد تئوری بمونن

hamid_diablo
09-11-2012, 17:08
اصلا این رده بندیها مهم نیست

شما لیست 500 شرکت برتر دنیا رو که مجله فوربس منتشر میکنه رو ببینید...........

هیچ شرکت ایرانی و حتی اسلامی تو این لیست نیست .حتی تو 1000 شرکت و برند برتر

حالا ما دلمون رو خوش کنیم به این رتبه بندیها....وقتی علم تبدیل به تکنولوژی نشه.......اقتصادمون همینطور ناقص میمونه

hamed29
09-11-2012, 21:30
من با سه کلمه میتونم ثابت کنم که چنین چیزی امکان پذیر نیست : اقتصاد زیر بناست.

زیر بنای اقتصاد چیه عزیز؟
اقتصاد بی حساب و کتابی که بر اساس تئوری و مدل درست بنا نشده باشه میشه همین اقتصاد بی در و پیکر ما
حرف ما این نیست که تولید علم چیز بدی هست. به هر حال سالیان سال ما چشممون به غرب بود ولی الان داریم میبینیم که با تکیه بر توان خودمون داریم ازشون جلو میزنیم!
حرف ما اینه:

1 - به جای اینکه مقاله ها رو در ISI ثبت کنیم که در عوضش چند تا عدد و رقم بیخاصیت بهمون بدن بیایم این رو در اختیار محققان خودمون قرار بدیم تا به راحتی بهشون دسترسی داشته باشند.
2 - همین علمی رو هم که ما داریم تولید میکنیم و بدون هیچ چشم داشتی در اختیار مجامع علمی دنیا قرار میدیم. این دانش هم مسلما در اختیار صنایع غربی و شرقی قرار میگره. اونها میان از علمی که ما براشون تولید میکنیم استفاده میکنند ولی در عوض ما رو تحریم میکنن!
3 - چرا این علم خروجی درست و درمونی نداره.

Reza31001
09-11-2012, 21:44
1 - به جای اینکه مقاله ها رو در ISI ثبت کنیم که در عوضش چند تا عدد و رقم بیخاصیت بهمون بدن بیایم این رو در اختیار محققان خودمون قرار بدیم تا به راحتی بهشون دسترسی داشته باشند.
2 - همین علمی رو هم که ما داریم تولید میکنیم و بدون هیچ چشم داشتی در اختیار مجامع علمی دنیا قرار میدیم. این دانش هم مسلما در اختیار صنایع غربی و شرقی قرار میگره. اونها میان از علمی که ما براشون تولید میکنیم استفاده میکنند ولی در عوض ما رو تحریم میکنن!
دقیقا

الان من دانشجو میخوام تو یه موضوع تحقیق کنم که منابع کتابی تقریبا وجود نداره تو کتابخونه ها
میمونه isi و scopus و... حالا میرم اونجا میگه 30$ بده که مقاله رو برات آزاد کنم:sq_14:
بعد من میمونم بخندم یا گریه کنم که این بابا نمیدونه اینجا دلار دونه ای چنده و یا خنده دارترش که اصلا تو بگو مقاله ای 20 سنت مگه من میتونم پولم رو از اینجا به تو برسونم :sq_24:

omid-p30
09-11-2012, 21:54
زیر بنای اقتصاد چیه عزیز؟
اقتصاد بی حساب و کتابی که بر اساس تئوری و مدل درست بنا نشده باشه میشه همین اقتصاد بی در و پیکر ما
حرف ما این نیست که تولید علم چیز بدی هست. به هر حال سالیان سال ما چشممون به غرب بود ولی الان داریم میبینیم که با تکیه بر توان خودمون داریم ازشون جلو میزنیم!
حرف ما اینه:

خب منم همین رو گفتم دیگه.

من مقاله رو اصلا نخوندم ولی تیترش که زده بود ابران در سال فلان میشه فلان و فلان، میدونم که همچین نخواهد شد. چون اقتصاد، زیر بنای همه چیز هست و تا وقتی زیر بنا درست نشه، هیج بنایی من جمله مورد اشاره شده در این مقاله درست نخواهد شد.