PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : یه سوال فیزیکی بسیار ساده ...

Переклад не
15-10-2012, 18:31
سلام دوستان
سوال: جسمی به جرم 2 kg را با سرعت 10m/s در راستای قائم به سمت بالا پرتاب میکنیم.انرژی مکانیکی جسم در نصف ارتفاع اوج چقدر است؟

خب همون طور که میدونید سوالی بسیار ساده هستش اما من با یکی از دبیر های فیزیک (معلم دبیرستان پسر خاله ام)اختلاف نظر پیدا کردم
من جواب رو 50 اوردم اما ایشون توسط پسر خاله ام بهم رسوندن که جواب 100 هست.

وقی پرتاب میکنیم ارتفاع اولیه صفره
و ارتفاع ثانویه مخالف صفر

از طریق قانون پایستگی انرژی ارتفاع اوج رو بدست میاریم 5 متر

خب مرحله ی دومه که گیج کنندس.
فرمول انرژی مکانیکی رو براش اعمال میکنیم:
E=1/2mv^2 +mgh
چون در روی مسئله گفته در نصف ارتفا اوج و ارتفاع اوجمون رو 5 متر اوردیم، در نصف راه این سرعت هست که میل به صفر میکنه و یعنی انرژی جنبشی داره تدبیل میشه به پتانسیلی
پس طرف معادله ، 1/2mv^2 حذف میشه و این E=mgh هست که تعیین کنندس و جواب در نصف 5 میشه 50 ژول
اما ایشون (همون دبیر) معتقد هستن که نخیر در نصف ارتفاع انرزی پتانسیلی نداریم و فقط جنبشیه و جواب رو میاره 100 و اصلا ارتفاع هیچ دخالتی نمیده! چون mgh حذف میشه

همچنین چون تو وسط راه انرژی مکانیکی مد نظر هست میشه گفت تو نصف راه هم از انرژی جنبشی سهم هست و هم انرژی پتانسیلی .چون هنوز کاملا به همدیگه تبدیل نشدن

اصلا نظر شما چیه ؟

Reza31001
15-10-2012, 19:15
ببینید اصلا این قدر پیچیده نیست
طبق همون قانون پایستگی انرژی -اگه اتلاف انرژی رو صفر بگیریم- نه فقط در نیمه راه بلکه در تمام لحظه های این آزمایش انرژی مکانیکی کل جسم 100 ژول هست!

اشکال جواب شما اینه که در نیمه راه سرعت به صفر میل نمیکنه یعنی من نمیدونم اصلا این مورد رو چطور بیان کردین!

*M!L4D*
15-10-2012, 19:18
سلام
با توجه به اینکه اتلاف انرژی ناچیز هست میتونیم بگیم : E1=E2
پس انرژی مکانیکی تو کل مسیر ثابت و برابر همون انرژی مکانیکی نقطه ی پرتاب هست . چون در نقظه ی پرتاب U صفر هست E=K یعنی 100 ژول !
اگه خیلی اصرار دارید میتونید بعد از به دست آوردن نصف ارتفاع اوج و سرعت متحرک در اون نقطه انرژی مکانیکی رو از رابطه ی E = U + K بدست بیارید ( ک معقول نیس ... )

Переклад не
15-10-2012, 21:10
ببینید اصلا این قدر پیچیده نیست
طبق همون قانون پایستگی انرژی -اگه اتلاف انرژی رو صفر بگیریم- نه فقط در نیمه راه بلکه در تمام لحظه های این آزمایش انرژی مکانیکی کل جسم 100 ژول هست!

اشکال جواب شما اینه که در نیمه راه سرعت به صفر میل نمیکنه یعنی من نمیدونم اصلا این مورد رو چطور بیان کردین!

سلام
با توجه به اینکه اتلاف انرژی ناچیز هست میتونیم بگیم : E1=E2
پس انرژی مکانیکی تو کل مسیر ثابت و برابر همون انرژی مکانیکی نقطه ی پرتاب هست . چون در نقظه ی پرتاب U صفر هست E=K یعنی 100 ژول !
اگه خیلی اصرار دارید میتونید بعد از به دست آوردن نصف ارتفاع اوج و سرعت متحرک در اون نقطه انرژی مکانیکی رو از رابطه ی E = U + K بدست بیارید ( ک معقول نیس ... )

پس بدین ترتیت ارتفاع هیچ نقشی نخواهد داشت چون تماما E=K هستش؟

Reza31001
15-10-2012, 21:39
نه

اگه بخوایم جزئی تر نگاه کنیم تا مسئله روشن بشه:
میدونیم که E=K+U
در لحظه پرتاب h=0 بنابراین U=0 و E=K=100
در ارتفاع اوج V=0 و K=0 در نتیجه E=U=100

اما در نیمه راه میدونیم h=2.5 بنابراین U=50 حالا اینجا قانون پایستگی انرژی میگه اون 50 ژول دیگه از بین نرفته بلکه فقط حالتش عوض شده بنابراین قطعا خواهیم داشت K=50 و باز هم E=U+K=100 ضمنا با توجه به اینکه انرژی جنبشی به دست اومده می فهمیم که V=7.14
می بینید که سرعت کم شده اما اصلا به طرف صفر میل نکرده

ضمنا جواب اون دبیر هم 100% اشتباه هست
عددش درسته ولی توضیحش اشتباهه

مرتضی nvcd
20-10-2012, 18:46
دقیقا درسته