PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فریز شدن سیستم در حالت xmp

vzsoft
30-09-2012, 11:15
سلام

وقتی توی Bios مادربورد فرکانس رمها روی Auto هست هیچ مشکلی نیست ولی وقتی که فرکانس رمها روی پروفایل X.M.P قرار میدم سیستم بعضی وقت فریز میشه و باید خودم ریست کنم

رم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

cpu i7 3770k
G.SKILL - Dual Channel 8GB - 2400-(2x4GB) - Trident X - CL10 - F3-2400C10D-8GTX
main asus p8z77-v deluxe
os win 7 x64

داخل برنامه cpu-z دو پروفایل xmp رو روی 2000mhz و2286mhz نشون میده
در بایاس دو پروفایل xmp رو روی 2400mhz و2399mhz نشون میده

cpu-z
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

سپاس

EXTREME
30-09-2012, 11:57
الان رم هاتون که تو فرکانس 1600 داره کار میکنه
بایوس مین رو آپدیت کنید
شما وقتی از xmp استفاده کنید فرکانس سی پی یو هم تغییر میکنه این مورد رو هم در نظر داشته باشین ممکنه فرکانس سی پی یو بالا بره و نیاز به اعمال ولتاژ به سی پی یو باشه
پارامترهای مصرفی توان رو هم غیرفعال کنید و دوباره تست کنید

vzsoft
30-09-2012, 12:09
روی فرکانس 2400 فریز میشه
بایاس آپدیته
فرکانس سی پی یو تغییر نمیکنه یعنی همون قبلیه معمولی 3.5 و auto target 3.9 میشه
نمیدونم چیه (پارامترهای مصرفی توان رو هم غیرفعال کنید) :(

ولتاژ سی پی یو از کجا مشخص میشه که چقدر باید زیاد کنم ؟
چرا xmp dram timing control که برنامه cpu-z با اونی که در بایاس هست فرق داره ؟

EXTREME
30-09-2012, 12:26
یعنی شما با xmp فرکانس رو رو 2400 میزارین در بایوس فرکانس سی پی یو. تغییر نمیکنه ؟

به vcore به اندازه 20 میلی ولت ولتاژ بدین و turbo boost و cpu speed step , cpu eist function , cpu thermal monitor هر چی گزینه مشابه این هست رو غیرفعال کنید و دوباره تست کنید
تو پروفایل xmp فرکانس 2400 رو با چه تایمینگی زده ؟

vzsoft
30-09-2012, 12:34
پروفایل xmp داخل بایاس 2400mhz 6-8-6-20-2N 1.65v

EXTREME
30-09-2012, 12:49
اونکارهایی که گفتم بکنید و نتیجرو اعلام کنید

ess_1362
30-09-2012, 13:47
اول اینکه برای اجرای رمهایی با این فرکانس بایاس حتما باید آپدیت باشه(که ظاهرا هست)
شما از پروفایل XMP اقدام نکنید
وارد بایاس بشید و ضریب dram frequency را از حالت خودکار خارج و مقدارش را روی 20 قرار بدین
در تنظیمات قسمت dram timing مقدار تایمینگ را بصورت زیر را ست کنید
cas : 10
ras : 13
ras precharged : 13
tras : 32
trc : 43
command rate : 2t
سپس در تنظیمات dram voltage مقدار ولتاژ را دستی روی 1.7 ست کنید و تنظیمات را دخیره کنید و یک تست کنید
اگر سیستم بدون مشکل اجرا شد که می تونید همین فرایند را با افزایش ضریب dram frequency از 20 به 22 یا 24 ادامه بدین در غیر اینصورت اطلاع بدین تا راه کار دیگه ای بررسی بشه

EXTREME
30-09-2012, 13:58
پروفایل xmp داخل بایاس 2400mhz 6-8-6-20-2N 1.65v

رم شما در 2400 با تایمنیگ cl10 کار میکنه فکر نکنم اونی که تو cpu-z نشون میده مشکلی داشته باشه
اونکارهارو بکنید ببینید چی میشه

به نظر من ولتاژ رم رو auto باشه چون رم داره تو فرکانس خودش کار میکنه فکر نکنم نیازی به اعمال ولتاژ به رم باشه

vzsoft
01-10-2012, 20:47
این مشکل با پشتیبانی gskill هم گفتم و این جواب و دادن

Doesn't look like the BIOS is setting to the SPD timings as it should, i.e. it's showing 128 for the tRFC where it calls for 193 in the SPD.....Leave things with XMP enabled, and go to advanced timings, change tose to match what's in the SPD reading in you first Image. Then raise the CPU from 3.5 to like 3.9 or 4.0, and set VCCIO voltage to 1.15

اینی که من فهمیدم گفته به صورت دستی تایمینگ ها رو ست کنم و tRFC بزارم روی 193 (ایا درست متوجه شدم)

اینم تصاویر از بایاس

Asus spd information
P8Z77-V_DELUXE-memory-QVL

Main Auto

Main in xmp

EXTREME
01-10-2012, 21:02
شما از گزینه ی dram speed ratio فرکانس رم رو فکر کنم بتونید تغییر بدین با xmp کاری نداشته باشین و با اون فرکانس رم رو تغییر بدین
اگه فرکانس سی پی یو بالا رفت به اندازه 20 میلی ولت ولتاژ بدین بهش
تایمنیگ هم تایمینگی که احسان جان گفتنند ست کنید

ess_1362
02-10-2012, 08:40
اینی که من فهمیدم گفته به صورت دستی تایمینگ ها رو ست کنم و tRFC بزارم روی 193 (ایا درست متوجه شدم)
خوب من هم که همین را گفتم:31:
شما در شات زیر :
57057
'گزینه memory frequency را از auto خارج کنید و مقدارش را دستی بذارید روی 20 یا همون 2000 مگاهرتز
در همین شات وارد بخش dram timing control بشید و مقادیری را که قبلا اعلام کردم شامل موارد زیر را تغییر بدین :

cas : 10
ras : 13
ras precharged : 13
tras : 32
trc : 43
command rate : 2t

بعدش در شات زیر :

57058

سپس در تنظیمات dram voltage مقدار ولتاژ را دستی روی 1.7 ست کنید و تنظیمات را دخیره کنید و یک تست کنید

ولی باز هم می گم اجرا کردن این ماژول ها در حداکثر فرکانس اعلام شده کار بسیار سختی هست