PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نحوه محاسبه مالیات مستغلات

AliSub
24-08-2012, 23:46
سلام
من میخواستم بدونم اگر یک واحد تجاری ماهیانه به مبلغ 1/300/000 تومان اجاره داده بشه، مالیات اون چقدر میشه؟

طبق محاسبه ای که من کردم ماهیانه چیزی در حدود 400/000 تومان میشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :19:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Kurosh
02-12-2014, 02:25
تاپیک زیرخاکی می‌کشم بالا : دی

این مالیات بر اجاره چه جوری محاسبه میشه دقیقاً؟

قانونش رو در قوانین مالیاتی خوندم، خیلی مبهمه

مثلاً واحدی که 10 میلیون پیش و 700 تومن اجاره ی ماهیانشه، میشه ماهیانه یک میلیون تومن اجاره

حالا مالیات مشمول درآمد سالیانه میشه یا ماهیانه؟

اگه سالیانه باشه که خیلی میشه !

طبق قانون، 25 درصد از مبلغ به خاطر استهلاک ساختمون مشمول مالیات نمیشه

25 درصد از 12 میلیون سالیانه کسر بشه، می مونه 9 میلیون تومن ...

حالا چقدر از این مبلغ به عنوان مالیات حساب میشه؟

یه جا خوندم 25 درصد!!! این که خیلی زیاده! یعنی نزدیک به 2.5 میلیون باید مالیات بده طرف ؟!!!

nimahandsomboy
02-12-2014, 18:22
حالا از کجا میفهمن که مالک اجاره داده؟؟

Kurosh
04-12-2014, 10:58
حالا از کجا میفهمن که مالک اجاره داده؟؟
الان اجاره نامه ها باید کد رهگیری داشته باشن
کد رهگیری هم یعنی ثبت اجاره نامه در سامانه ی املاک کشور ...
از این طریق می فهمن که ملک اجاره رفته

الان کد رهگیری هر اجاره نامه یا مبایعه نامه ای رو در سامانه بزنید،‌مشخصات کامل فروشنده/موجر و خریدار/مستاجر رو به همراه مشخصات کامل ملک می تونید ببینید

nimahandsomboy
04-12-2014, 18:38
حالا مگه این قانون تصویب شده؟؟ که ز اجاره ها مالیات بگیرن؟؟

هنوزم خیلی از بنگاها ها کد رهگیری ندارن ...اونارو چطوری میفهمن ؟؟

اگر بنگاه یه رقم الکی بزنه چی مثلا مبلغ پایین بزن رهن و اجاره را

Kurosh
04-12-2014, 21:07
بله، خیلی وقته از اجاره مالیات می‌گیرن
البته خود مالک باید بره اظهارنامه پر کنه
اجاره جز درآمدهای مستقیم حساب میشه و مشمول مالیاته

تخلف که خیلی زیاده
ولی اتحادیه موظف کرده همه بنگاه‌ها رو
و این جور که شنیدم گهگداری میاد سر می زنه و معاملات ثبت شده رو با پیش نویس اسناد و مدارک مقایسه می کنه
خود مستاجران هم (از اون جایی که مالیاتی بهشون تعلق نمی گیره) می تونن در صورت خودداری مشاور املاک به اتحادیه خبر بدن تا واحد صنفی پلمپ بشه ...

الان خونه‌ای که خودم اجاره کردم کد رهگیری نداره، چون مالک قبول نکرد ثبت بشه (به خاطر مالیات)
یه جورایی خونه رو به شرط عدم ثبت به من اجاره داده !
من هم چون برام اهمیتی نداشت، پیگیرش نشدم، چون سال بعد هم می خوام تمدید کنم و دنبال دردسر نیستم

اگه در پیش نویس معامله رقم پایین‌تری بزنن و با همون رقم پایین هم ثبت کنن، این خطر وجود داره که مثلاً مالک یا مستاجر بزنن زیرش
و دست اون یکی هم به جایی بند نباشه (مثلاً پول پیش رو بزنن 5 میلیون، در صورتی که 15 میلیون رد و بدل شده ... دست آخر مالک می‌تونه بگه من همین 5 میلیون رو دریافت کردم، مدارکش هم موجوده!)

nimahandsomboy
05-12-2014, 18:05
نه بابا از این خبرا نیست

پسر دایی من تو بازار تهران جمهوری تو پاساژ مغازه اجاره کرده ماهی 20 میلیون اجاره میده

کد رهگیری هم نداره

گفت قولنامه دستی نوشتیم

حالا دولت چطوری میفهمه که مالک این مغازه ماهی 20 میلیون اجاره میگیره؟؟؟

مالک یه پیر مرد 80 ساله هست که تو خونه میخوابه هیچ شغلی هم نداره

اینا که واحد اپارتمان مسکونی اجاره میدن چی؟؟؟ اونارو چطوری میفهمن. اگر قولنامه دستی باشه چطوری میفهمن؟؟