PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد خطای نمونه گیری در آمار؟

srh124
14-08-2012, 00:59
سلام
توی متن زیر عبارت درون پرانتز رو نمیتونم بفهمم. ممنون میشم کمکم کنید.

. Ideally, researchers know the full extent of the population they want to study, and they can select a sample from this population at random. Statisticians can calculate the probability that such random samples represent the population; this is
usually expressed in terms of sampling error (for example, there
might be a 95 percent probability that the distribution of responses in a sample will be within 3 percent of the distribution in the population).

ضمنا توی آمار اصطلاح نمونه برداری به کار نمیره؟ فقط میگن نمونه گیری؟
آخه ما توی مهندسی میگیم نمونه برداری. ولی توی گوگل همش نمونه گیری اومد.

ali_hp
14-08-2012, 22:12
والا معنای دقیقش برای من مشخص نیست ، شاید اگه قسمت بیشتری از متن بزارین بهتر باشه!اما برداشت من اینه:
به احتمال نود پنج درصد ، توزیع نتایج(؟) در نمونه در فاصله سه درصدی توزیع جمعیت قرار دارد.(یعنی اختلاف توزیع نمونه با توزیع جمعیت ، کمتر از سه درصد توزیع جمعیت هست)
این یک مثالیه از اینکه امار دانها چطوری خطای نمونه گیری رو بیان میکنن.
پس به عنوان مثال اگه بدونیم یک نمونه گیری ویژگی بالا رو دارد ( خطای نمونه گیری مثل بالا باشه)و میانگین کل 100 باشه.نتیجه میشه که میانگین نمونه به احتمال نود و پنج درصد بین 97 و 103 هست.

srh124
15-08-2012, 11:16
خب این احتمال 95 درصد یعنی چی؟ از کجا اومده؟
تا اونجایی که من فهمیدم خطای نمونه گیری با مثبت منفی یک عدد بیان میشه مثل چیزی که شما گفتید. پس این احتمال 95 درصد چی جوری وارد میشه؟

ali_hp
15-08-2012, 13:18
خطاي نمونه گيري يك عدد ثابت نيست ، يك عدد تصادفيه! در حقيقت يك متغير تصادفيه. و ما نمي تونيم براي خطا نمونه گيري كران بديم ، و بگيم مثلا از سه درصد كمتره . چون واقعا ممكنه از هر درصدي هم بيشتر باشه. شما وقتي نمونه مي گيري واقعا ممكنه اختلاف نمونه با جامعه خيلي زياد باشه! اما مثلا مي دونيم كه بعيده اختلاف نمونه مون با جامعه زياد باشه!و با احتمال بالايي نمونه مون تا حد خوبي شبيه جامع هست .و اين يعني اينكه با احتمال خوبي(همون نود و پنج درصد) نمونه تا حد خوبي ( سه درصد) نزديك جامعه هست!
اين نود پنج درصد و سه درصد معمولا با توجه به شيوه نمونه گيري و .... توسط امار دانها و با استفاده از نتايج امار و احتمال تعيين ميشه. مثلا هر چقدر شما نسبت نمونه به جامعت بزرگتر باشه ، با قطعيت بيشتري ميتوني در مورد نز ديكي نمونه و جامع صحبت كني.

srh124
15-08-2012, 15:32
ممنون
من توی یکی از فروم های خارجی پست داده بودم طرف اومد گفت که این جمله بی معنیه. اما با توضیحات شما متوجه شدم منظور نویسنده چی بوده.

ضمنا شما فرمودید جمعیت. تو فارسی جمعیت میگن یا جامعه؟
یا همون سوال قبلی. نمونه گیری یا نمونه برداری؟

ali_hp
15-08-2012, 19:00
خواهش مي كنم.
من هم جمعيت شنيدم ، هم جامعه ، نمي دونم دقيقا كدوم بيشتر استفاده ميشه ، اما توي امار نمونه برداري نمي گن ، ميگن نمونه گيري .