PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشاوره حقوقی در مورد مالکیت پارکینگ آپارتمان مسکونی

Mr_100_dolari
02-08-2012, 23:52
کمک فوری

با سلام دوستان برای یکی از دوستان یک مشکلی پیش اومده به این صورت که ایشان مالک 3 واحد و 2 پارکینگ از یک آپارتمان هستند و یکی از واحدهای دیگر برای مالک بعدی می باشد حالا اون مالکی که یک واحد دارد داره واحد خودش رو اجاره میده و مستجرش موتور داره و میخواد بیاره تو پارکینگ و دوست من میگه پارکینگ برای اونه و مستاجر اجازه نداره موتور بیاره توی پارکینگ و اون یکی مالک میگه اصل پارکینگ برای شماست اما طبق قانون دور پارکینگ مشاء میباشد و هیچ حقی نسبت به فضای اطراف پارکینگ ندارد میخواستم از دوستانی که اطلاع دارند بپرسم واقعا طبق قانون همچین چیزی هستش ؟
و اگر همچین قانونی وجود داره چی کار میشه کرد که اون فضای اطراف هم برای خودش بشود که کلا پارکینگ دست خودش باشه (تا جای ممکن میخواد که کار به شکایت نکشه)

با تشکر

مصطفی
04-08-2012, 18:33
منظورت از دور پارکینگ و فضای اطرافش چیه ؟ اگه مثلا پارکینگ داره و روبروی پارکینگ هم 2 متر فضای خالی داره این 2 متر فضای مشاع (صحیحش مشاعه) هست و هر دو طرف میتونند به شرطی که ضرری به دیگری نرسونه ازش استفاده کنند

danavan
04-08-2012, 19:45
احتمالا پارکینگ همسایه دوست شما ، پارکینگ مزاحم به حساب میاد ، عملا هر یک از ساکنین آپارتمان هر وقت که اراده کنن میتونن جلو استفاده ایشان رو بگیرن. البته باید به سند مراجعه کرد. یه قسمتی هست به نام حقوق ارتفاقی که همه چیز رو مشخص کرده. اگر در اون صفحه همچین حقی برای دوستتون قائل شده باشن میتونه عملا هر کاری که خواست بکنه !
مثلا فرض کنید پارکینگ یکی از واحد ها در جایی قرار گرفته که رفت و آمد به داخل انباری ها رو مشکل کنه در این صورت اون پارکینگ مزاحم به حساب میاد و داشتنش با نداشتنش هیچ فرقی نمیکنه اگر همسایه هات آدم های مراعات کننده ای نباشن و حتی میتونن با نشان دادن سند با جرثقیل ماشنتون رو خارج کنن اینها چیزهایی که موقع فروس ملک به خریدارا نمیگن پس موقع خرید ملک دقت کنید که پارکینگ مزاحم رو بهتون نندازن :D
.
.
اگر همسایه دوستتون پارکینگ داشته باشه که دوستتون هیچ کاری نمیتونه بکنه.
اگر همسایه دوستتون پارکینگ مزاحم داشته باشه ، دوستتون هر کاری بخواد میتونه بکنه !
اگر همسایه دوستتون اصلا پارکینگ نداشته باشه حق نداره حتی وارد محوطه پارکینگ بشه چطور بهش کلید پارکینگ دادید که حالا موتور بیاره ؟ واسه اینه که تو آپارتمان های جدید حتی قسمت انباری رو هم از پارکینگ جدا میکنن تا الکی هر کسی به بهانه انباری نیاد قسمت پارکینگ.
ولی در کل اگر همسایه هوای همسایه رو نداشته باشه که دیگه واویلا.

senaps
05-08-2012, 00:29
سلام...
دوست شما، دو واحد داره و اختیار دو پارکینگ.... اون اقای دیگه، یه واحد داره و یه پارکینگ.... خوب پارکینگ خودش رو داده به مستاجرش..... در این حالت دوست شما حقی نداره...
اگر خیر! اون همسایه پارکینگ نداره، پس از فضای پارکینگ هم نمیتونه استفاده بکنه....(اگر مزاحم دوستتون بشه که دیگه هیچی....)...

با این وجود، تمام این مسایل تو سند ها مشخص شده و طبق اون باید عمل بشه.... حواستون باشه مجبور نشید یه موتور 0 کیلومتر برا اون همسایه بخرید!

Shadow-Man
05-08-2012, 11:30
جدای از حق و حقوق قانونی، یه موتور مگه چقدر جا میگیره؟ چه مزاحمتی برای دوستتون داره؟ تعجب میکنم چرا دوستتون مخالفت میکنه. همسایه ها باید هوای همو داشته باشن وگرنه برای جفتشون سخت میشه. توی این مسئله ممکنه حرف دوستتون جلو باشه ولی تو یه مسئله دیگه که بعدا ممکنه پیش بیاد ممکنه اینطور نباشه

M A M M U T
05-08-2012, 11:53
معمولا تو سند مینویسن که چه مقدار مشاع هست ولی دوست شما مالکه پارکینگش هست و میتونه هیچکس رو به اونجا راه نده...اما معمولا یه مقدار از اطراف پارکینگ رو برای دسترسی به حیاط خلوت میذارن...در اینصورت دوست شما اختیاری نسبت به اون حیاط خلوت ویا فضای اطراف پارکینگ نداره......

جدای از حق و حقوق قانونی، یه موتور مگه چقدر جا میگیره؟ چه مزاحمتی برای دوستتون داره؟ تعجب میکنم چرا دوستتون مخالفت میکنه. همسایه ها باید هوای همو داشته باشن وگرنه برای جفتشون سخت میشه. توی این مسئله ممکنه حرف دوستتون جلو باشه ولی تو یه مسئله دیگه که بعدا ممکنه پیش بیاد ممکنه اینطور نباشه
فقط موتور نیست که...بعضی رعایت نمیکنن میان موتور میشورن یا مثلا روغن از موتورش میچکه کل پارکینگ رو به گند میکشه یا مثلا شما ماشینت رو پارک کردی اون میاد با موتورش رد بشه یهو خش میافته رو اتومبیل شما.... شما به خاطر پارکینگ پول دادی در نتیجه لزومی نداره از حق خودت بگذری....

AMIR MOHAMMAD . M
06-08-2012, 21:42
طبق قانون و از نظری سندی کسانی که پارکینگ دارن فقط حق استفاده از 11 متر رو در پارکینگ برای هر واحد دارن و بقیه جزء مشا حساب میشه و دیگران میتونن از اون استفاده کنن و دوست شما هیچ حقی نداره که مانع از آوردن موتور به داخل پارکینگ بشه چون به جز اون 11 متر باقیش مشا حساب میشه و اگه دقت کرده باشین در بعضی از آپاتمان های پر واحد این حدود دقیقا مشخص شده .الان ما خودمون پارکینگ داریم و ماشین میزاریم و همسایمون هم که مستاجره موتورش رو گوشه پاکینگ میزاره .

Mr_100_dolari
14-08-2012, 16:32
با تشکر از راهنمایی شما دوستان عزیز

من متوجه شدم که حرف دوستمون آقای امیر محمد درست میباشد طبق قانون فقط 11 مترو نمیدونم چند سانت که تقریبا طول یه ماشین میشه متعلق به مالک هستش و فضای اطراف پارکنیگ مشاع میباشد یعنی غیر از قسمتی که برای رفت و آمد به انباری و حیاط میباشد حتی قسمت های دیگه هم مشاع هستش و اگر حتی کل واحد ها برای شما باشد و فقط یه واحد برای مالک دیگر باشد در صورتی که بخواد میتونه طبق قانون به شما اجازه نده که خارج از 11 متر شما موتور یا هر چیز دیگه ای بزاری و حتی نمیتونی به مالک دیگه بگی چون 3 واحد برای من هستش و 1 واحد برای تو پس من از فضای مشاع بیشتری نسبت به تو برخوردارم در کل به صورت توافقی هستش یعنی خب اگر مالکی که صاحب 1 واحد بخواد موتور بیاره تو خب مسلما شما هم میتونی از فضای مشاع بیشتری با توجه به مالکیت 3 واحد استفاده کنی اما در کل توافقی هستش یعنی حتی مستجر خود شما هم میتونه ازتون شکایت کنه که منم میخوام از فضای مشاع استفاده کنم مشکلی که وجود داره و خیلی ها بی اطلاع هستند اینه که کسی که مالک هستش فکر میکنه اگر مثلا کل پارکینگ های یه آپارتمان براش باشه دیگه کسی نمیتونه از فضای مشاع اون استفاده کنه در صورتی که این جوری نیستش

سوالی که دارم اینه که در مورد خونه نوساز که الان آمادست اما 6 ماه دیگه سندش میاد و طبق قرار داد مشخص نشده که هر پارکینگ روک کدوم واحد هاست الان با توجه به اینکه هر واحد میخواد توش مستجر بیاد پارکینگ روی واحد هایی میاد که دارن براش کد رهگیری میگیرن یعنی مثلا واحد 1 و 4 داره با پارکینگ اجاره میره و واحد 3 هم که خود مالک باشه بعدم با توجه به اینکه واحد 1 و 4 با پارکینگ اجاره رفته پس تو سند هم پارکینگ رو همین واحد ها باید باشه یا میشه تغییرش داد و یه پارکینگ رو بیاری رو واحد 3 (که بنگاهی گفتش نمیشه الان هر واحدی با پارکینگ اجاره بره بعدم تو سند پارکینگ روی همون واحد میوفته)
آیا میشه بعد ها پارکینگ رو بدون واحد فرختش ؟ (گفتن پارکینگ رو بدون واحد نمیشه فرختش) ؟
طول پارکینگ و شرایط استفاده از پارکینگ و طول فضای مشاع پارکینگ توی کدوم قسمت از سند میاد آیا میشه برای استفاده از فضای مشاع و فضای خود پارکینگ تو سند شرطی هم گذاشتش؟ الان که هنوز ساختمون پایان کار نگرفته و سنداش حاظر نیستش باید این کار رو کنیم یا بعدم هم میشه ؟ (اصلا باید به کی بگیم مامور اداره ثبت یا شهرداری یا باید تو محضر بریم ؟ با شریک باید توافق بشه ؟

Mr_100_dolari
14-08-2012, 16:38
دوستان یه سوال دیگم داشتم برای اینکه بخوای جلوی درخانه فضای سبز ایجاد کنی یعنی یه باغچه کوچیک درست کنی که جلوی درب منزل و پارکینگ ماشین پارک نکنن باید از شهرداری مجوز بگیری یا میشه بعد از پایان کار خودت اقدام به ساخت باغچه کنی جلوی در خانه؟

اگر شهرداری بفهمه جریمه داره ؟

باید رضایت مالکین واحد های دیگه هم باشه ؟

اگر بخوای از شهرداری مجوز بگیری چقدر هزینه داره ؟ کسی اطلاعی داره ؟

amir parto
04-01-2013, 05:29
با عرض سلام خدمت دوستان,سوالي داشتم كه در موردش راهنمايي ميخواستم.من دو تا ماشين دارم و در منزلي كه زندكي ميكنم در سند ان مالكيت يك باركينك قيد شده است كه براي ماشين دوم باركينك همسايه را اجاره كرده بودم. اين همسايه مستاجر بود و واحد را تخليه كرد و تا 3 ماه هم اثري از صاحب خانه نبود و من اصلا ايشان را نديده بودم.در نهايت خود مالك اصلي ساكن شدند و من هم ماشين را از انجا برداشتم و بيرون بارك كردم.حالا ناميرده از من خواسته كه براي اون 3 ماه كه كسي سكونت نداشته اجاره اش را بدهم و كرنه از مجراي قانوني و شكايت وارد ميشود.لطفا راهنمايي نماييد.

MehranVB
04-01-2013, 10:05
من پستای دوستان رو به دلیل طولانی بودن وقت نشد بخونم.
اما مشکلی مشابه چند سال پیش برای خودم به وجود اومده بود که شاید کمک کنه.
مشکل من این بود که با همسایه بر سر اینکه کدوم قسمت از پارکینگ متعلق به کدوم واحده بحث بود. توی سند به صورت مبهم نوشته شده بود پارکینگ شمالی برای فلان واحد، پارکینگ جنوبی برای فلان واحد و ...

کاری که من کردم، به همراه سند خونه رفتم ثبت اسناد، اونجا بهم یه برگه دادم که نقشه ساختمون به همراه اندازه دقیق همه قسمتهای ساختمون توش کشیده شده بود.
پارکینگ هر هر واحد هم به صورت خط کشی شده روی نقشه مشخص بود. مشاعات هم روی اون نقشه مشخص بود و خلاصه همه چیز توی اون واضح بود.
این نقشه یه اسم خاصی داشت که فراموش کردم، اما اگه به ثبت اسناد بگید، خودشون میدونن.

قدم بعدی، این رو به همسایه نشون میدید و اون هم قاعدتاً قانع میشه.
هر گونه مزاحمت، مثلاً قرار دادن ماشین و موتور و وسایل اضافه توی مسیر پارکینگ شما، و یا حتی برای کسایی که حساس تر هستن، قرار دادن وسایل اضافی توی قسمتی از پارکینگ که مشاعه و شما با این کارشون مخالف باشید، بر خلاف قانونه و میتونید از اون شکایت کنید.
اولین و ساده ترین مرحله شکایت هم مراجعه به شورای حل و اختلاف هست که معمولاً همونجا مشکل حل و کار به جاهای باریک تر نمیکشه.
شورای حل و اختلاف هیچ فشار قانونی نمیتونه وارد کنه و فقط برای حل مسائل با صحبت ساده ساختنش، در موارد حادتر کار به دادگاه میکشه که اون موقع هم تبعات سنگینی داره، مثلاً ممکنه جریمه سنگینی واسه همسایه بذارن و ....

MehranVB
04-01-2013, 10:05
تکراری.... حذف شود لطفاً

MehranVB
04-01-2013, 10:10
با عرض سلام خدمت دوستان,سوالي داشتم كه در موردش راهنمايي ميخواستم.من دو تا ماشين دارم و در منزلي كه زندكي ميكنم در سند ان مالكيت يك باركينك قيد شده است كه براي ماشين دوم باركينك همسايه را اجاره كرده بودم. اين همسايه مستاجر بود و واحد را تخليه كرد و تا 3 ماه هم اثري از صاحب خانه نبود و من اصلا ايشان را نديده بودم.در نهايت خود مالك اصلي ساكن شدند و من هم ماشين را از انجا برداشتم و بيرون بارك كردم.حالا ناميرده از من خواسته كه براي اون 3 ماه كه كسي سكونت نداشته اجاره اش را بدهم و كرنه از مجراي قانوني و شكايت وارد ميشود.لطفا راهنمايي نماييد.

خواسته شما رو بترسونه! توی اون زمان هم پارکینگ متعلق به همسایه شما بوده و نه صاحب خونه (البته اگه توی قرارداد اون دو نفر، ذکر نشه که پارکینگ متعلق به مستاجر نیست)
ضمن اینکه اثباتی برای این حرفش نداره که ماشین شما اونجا پارک بوده و این مسئله مربوط به گذشته ای میشه که خود صاحب خونه حضور نداشته.
نگران نباشید، فقط یه تهدید الکی بوده!

Saeed System
04-01-2013, 10:22
پاک شود.........لطفا

amir parto
04-01-2013, 12:10
Mamnoonam azat dooste man,vali manzoore in hamsaye ine ke babate oon 3 mahih ke vahedesh khali boode va mostajeresh takhliye karde boode va khodesham be sakhtemoont sat nazade, az man ke mashino oonja mizashtam ejare begire

osmaan
04-01-2013, 12:30
جدا مردم افتاد به گاز گرفتن هم دیگه تو این شرایط سخت
شما به دوستتون بگو که تو این اوضاع که همه ما اعصاب درست و حسابی نداریم اعصابش رو به خاطر یه موتور که نه مزاحمش میشه ( اگر میشه که هیچی داستان فرق میکنه)نه از پولی که دوستت به خاطر پارکینگ داده کم میشه بره بهش بده درسته که پارکینگ مال خودشه اما این لطف رو میکنه که اون اقا موتورش رو بیاره تو پارکینگ

به خدا هوای هم دیگرو داشتن بهتر از دعوا کردنه

Ezel
05-01-2013, 11:59
Mamnoonam azat dooste man,vali manzoore in hamsaye ine ke babate oon 3 mahih ke vahedesh khali boode va mostajeresh takhliye karde boode va khodesham be sakhtemoont sat nazade, az man ke mashino oonja mizashtam ejare begire

تذکر :

زبان اصلی انجمن زبان فارسی است ، بنابراین فارسی تایپ کنید لطفا .

ملا نصرالدین
06-01-2013, 10:09
دوستان کسی اطلاعی داره که شرایط پیش خرید خانه چجوریه؟یعنی توی قرارداد چه چیزهایی باید باشه تا کلاه برداری نباشه.چجوری میشه به طرف اعتماد کرد.

Mahdi/s
06-01-2013, 10:33
دوستان کسی اطلاعی داره که شرایط پیش خرید خانه چجوریه؟یعنی توی قرارداد چه چیزهایی باید باشه تا کلاه برداری نباشه.چجوری میشه به طرف اعتماد کرد.
ســلام...چیز زیادی نمیدونم..اما نکاتی که به ذهن من رسید ...
اول اینکه شما باید باتوجه به شرایط پیش رفت ساختمون پول رو پرداخت کنید...توی قرار داد به این صورت ذکر میکنید.و زمان تعیین نکنید...چون ممکنه شما مثلا بنویسید هر 2ماه مبلغی رو پرداخت کنید اما توی 2 ماه ساختمون پیش رفتی نداشته باشه...
میتونید سقف زمان تعیین کنید که مثلا این ساختمون بعد از 9ماه دیگه تموم میشه و اگر نشد به ازاء زمان عقب افتاده به شما مبلغی رو بدن../
بسته به مرحله ایی که شما میرید برای خرید.....تعداد اقساط و مقدار مبلغ پرداختی متفاوته....هرچی به اتمام کار برسید مبلغ بیشتر و در دفعات کمتری باید پرداخت بشه...
نکته خیلی مهم

بسته به مرحله ایی که شما میرید خرید مثلا کاشی کاریش مونده....توی قرار داد باید ذکر بشه..که پیمانکار فلان کاشی..فلان درجه...رو استفاده میکنه....
یا خیلی چیزای دیگه...اگه اوایل کار هست مثلا لوله های تاسیساتش این مارک هست...یا خیلی چیزای دیگه....چون ممکنه بعد از فروش از یه سری چیزا بزنن..یا مثلا بجای درجه 1 از درجه 3 استفاده کنن..
========
میتونید توی قرارداد ذکر کنید..هرچیزی که به سلیقه شما نبود تغییر داده بشه اما مابه تفاوت مبلغ رو شما باید بدید....مثلا پیمانکار یه سینک انتخاب کرده 120تومن...اما شما از 150 تومنیه خوشت میاد..میتونی 30 تومن رو بدی و اون رو برات انجام بدن..............////اگر ذکر نکنید پیمانکار خیلی راحت میتونه از زیرش در بره...
=================
خیلی نکته دیگه هم هست...و البته یادتون باشه پیمانکار هم شرایط خودش رو داره و این قانون و شرایط 2طرفه اس..
در مورد اعتماد هم هیچی نمیشه گفت.:n29:.شما هرچی توی قرارداد آورده باشی و امضا شده باشه میشه سند در غیر این صورت..//////.
مثلا میتونید از اطرافیان و همسایه ها در مورد پیمانکار سوال کنید/

مصطفی
06-01-2013, 16:01
درود
دوست عزیز به نظرم اگه تاپیک جداگانه می زدید بهتر بود چون این تاپیک برای پارکینگ هست و اگه پیش خرید می زدید شاید بازدیدکننده بیشتری داشت ( البته جرات به خرج دادم و این تذکر رو به شما که سابقه تون بیشتر از من هست گفتم :n02: )
بدرود

Golbarg01
06-01-2013, 16:56
تا جایی که می دونم پارکینگ برای ماشین هست نه موتور.
پس موتور هم می تونن بی اجازه بیارن تا جایی که برای عبور و مرور ماشین ها مشکلی پیش نیاد.