PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سطح توقع ( نسخه شماره 2 )

anti-military
18-06-2012, 19:46
سلام این بازی نیست این همون تاپیک سطح توقع بازی سازهاست اما نسخه دومشه :31:

چند وقت پیش که تازه شروع کرده بودم به کار و زیاد کردن پول یه تاپیک زدم با اسم سطح توقع بازی سازهای ایرانی

اون موقع تقریبا همه اومدن و گفتن ما زیر 1 تومن کمتر حقوق بدن جایی کار نمی کنیم یا با بعضی طراح ها و برنامه نویس های خیلی حرفه ای صحبت میکردم
مبلغ هایی میگفتن که شاید شرکت های خارجی هم نمی تونستن یه همچین پولهایی بدن

خوب الان من تقریبا آماده ام یه همچین شرکتی رو بزنم اما بازم پولم در حدی نیست که یه تیم خیلی قوی جمع کنم . نهایت میشه یه چیزی در حد شرکت های دیگه ایرانی
اگه میشد بعضی ها خیال پرداز نبودن و به حقوق ها 500 - 600 - 700 راضی بودن خیلی خوب بود

بعضی ها انقدر مبلغ های وحشتناکی می گفتن که من خودم وسوسه شدم برم کد نویسی یاد بگیرم که ماهی 1 میلیون کمتر هزینه کنیم و واسه همین هم الان تو کد نویسی
یونیتی خودمو بالا کشیدم و 1 تومن صرفه جویی کردم

الان من با اینکه خودم دارم کار میکنم اما اگه یکی بهم پیشنهاد بده با حقوق 800 حتما میرم اونجا هم فعالیت میکنم

به هرحال سطح توقع ایرانی ها خیلی زیاده. به یه طراح کاراکتر حرفه ای میگم با ماهی چقدر حاضری تو یه شرکت کار کنی ؟
میگه من ماهی کار نمی کنم میام هر کاراکتری بزنم 700 میگیرم ( خوب کدوم شرکتی تو ایران میتونه واسه شروع کار واسه هر کاراکتر 700 هزینه کنه ؟ )

سطح توقع ایرانی ها خیلی بالاست. مثلا یه شرکت میاد یه دوغ تولید میکنه توقع داره از هر دوغ 800 تومن سود کنه
واسه همین هم همیشه تو ایران تورم هست چون اینجا منطق خیلی کمه
یارو خودش هزارتا تخلف میکنه تو رانندگی اما تا یکی یه اشتباه کوچیک کنه هزارتا فحش ناجور میده بهش

درکل بازم میگم سطح توقعتون رو کمتر کنید الان حتی اداره های دولتی هم واسه شروع نهایت 500-600 میدن

اگه هرکسی به 500 راضی بود همین الان هم میشد به تیم 10 نفره دور هم جمع بشیم اما الان
تصمیم دارم 2 تا پروژه اقتصادی دیگه رو همزمان شروع کنم شاید پولم بیشتر شد که اونم حداقل 1 سال طول میکشه

البته میشه پیدا کرد کسایی رو که با این پولها یا کمتر هم بیان اما آدم حرفه ای تو ایران کمه و اونا هم با این پولها راضی نمیشن

M0hsen3D
18-06-2012, 20:08
سلام
بابا خیلی هم خوبه 500-600 واسه شروع کار ... حالا درسته خدایی حق یه برنامه نویس یا مدل سازخوبو ... بیش تر از این مبالغ هست ولی دیگه چه کنیم؟؟؟ اول راهیم دیگه 4 ساله کلا بازی سر زبون ها افتاده انتظار حقوق های نجومی عقلانی نیست.
حتی اگه اطرافمونو نگاه کنیم میبینیم شرکت هایی هستن که با حقوق های ظالمانه کدنویس و مدل سازو ... استخدام کردن که من اصلا شاخ در اوردم!!!

siavash_rad
19-06-2012, 09:45
اینجا 2 تا بحث مجزا داریم یکی پول یکی سطح حرفه ای بودن نفر .

من هفته ای پیش یه بحثی با احسان جان داشتم.

واقعیت اینه که اکثر کسایی که تو این رسته کار میکنن خودشون از سطح توقعشون دید درستی ندارن.

طرف میخواد بیاد ماهی یه تومن پول بگیره ( من میگم 1 تومن حقشه حالا ) 4 5 کاه کار کنه حداکثر شاید هم کمتر . با این احتساب یه تیم خرجش میشه چیزی حدود 10 تا 15 میلیون . بعد خود پروژه میره بیرون 500 - 600 تومن میفروشه.

بعد همه غر میززنن که بازی سازی پول توش نیست. خود عزیزان دل وقتی خودتون نمیخواید درست پول بگیرید به سرمایه گذار چه ربطی داره؟

به نطر من عاقلانش اینه که تیمی که داره رو یه پروژه کار میکنه سهام بگیره از پروژه با یه استودیو هم بیشتر کار نکنه نه اینکه امروز کار بکنه فردا بیکار باشه . ت. مدت بیکاری هم هر چی رو که دراورده بخوره تموم شه.

البته این نظر به ضرر آدمایی مثل من هست ولی فکر کنم کمک میکنه به صنعت بازی سازی.

اگه تیمی داریم تو تهران که میتونه این کار رو بکنه ( البته احسان داره یه کارایی میکنه پیشرفتش رو نمیدونم ) خبر بده به من ببینیم چه کار میشه کرد.

فقط رو گیم در سطح آتاری فکر نکنید به کال آو فکر کنید.

قربونتون

Armin060
19-06-2012, 11:12
یه صنعتی که تو یه کشوری نیست تو دنیای امروز ایجوری پا نمی گیره. یه سرمایه گذاری درست حساب می خواد که اولا نیروی متخصص تولید کنه که خودش کلی خرج داره و تازه بعد از تولید نیروی متخصص صنعت کم کم توی اون کشور پا میگیره و مردم دیگه هم که می بینن تو این صنعت پول هست میرن تو صنعت و کم کم رشد می کنه. البته این روش خیلی کلی هست.
بحث فقط سطح توقع برنامه نویس حرفه ای ( که من تو ایران ندیدم غیر از یکی و تقریبا همه رو هم میشناسم ) یا گرافیست حرفه ای یا ... نیست، بحث سطح توقع شما هم هست ( نمی دونم بهتون چی میگن، بازی ساز؟ ). می خواید در بهترین حالت با 400 500 میلیون تو یه کشوری که نه نیروی متخصص داره و نه مردمش اهمیتی میدن، یه بازی بسازید که قابل مقایسه با بازی هایی مثل call of duty و این چیزا باشه یا حداقل نصفشون باشه ( وقتی اسم این بازی و بازی های مثل این به گوشم میرسه حالم بد میشه، نمی دونم چرا این بازیا با اینکه انقدر تکراری شدن اینهمه فروش می کنند!! ).

siavash_rad
19-06-2012, 11:58
یه صنعتی که تو یه کشوری نیست تو دنیای امروز ایجوری پا نمی گیره. یه سرمایه گذاری درست حساب می خواد که اولا نیروی متخصص تولید کنه که خودش کلی خرج داره و تازه بعد از تولید نیروی متخصص صنعت کم کم توی اون کشور پا میگیره و مردم دیگه هم که می بینن تو این صنعت پول هست میرن تو صنعت و کم کم رشد می کنه. البته این روش خیلی کلی هست.
بحث فقط سطح توقع برنامه نویس حرفه ای ( که من تو ایران ندیدم غیر از یکی و تقریبا همه رو هم میشناسم ) یا گرافیست حرفه ای یا ... نیست، بحث سطح توقع شما هم هست ( نمی دونم بهتون چی میگن، بازی ساز؟ ). می خواید در بهترین حالت با 400 500 میلیون تو یه کشوری که نه نیروی متخصص داره و نه مردمش اهمیتی میدن، یه بازی بسازید که قابل مقایسه با بازی هایی مثل call of duty و این چیزا باشه یا حداقل نصفشون باشه ( وقتی اسم این بازی و بازی های مثل این به گوشم میرسه حالم بد میشه، نمی دونم چرا این بازیا با اینکه انقدر تکراری شدن اینهمه فروش می کنند!! ).

500 600 میلیون ؟

چه خبره دوست عزیز مثل اینکه شما فراموش کردید قیمت دلار الان چنده؟ حقوق نیروی کار چه متخصص چه غیر متخصص بستگی به سرانه درآمد و نرخ ار داره.

فکر میکنید برای چی الان بیشترین تولید نرم افزار رو هند داره؟

بقیه بحث ایشالا برا عصر سرم خلوت شد.

anti-military
19-06-2012, 18:21
طرف میخواد بیاد ماهی یه تومن پول بگیره ( من میگم 1 تومن حقشه حالا ) 4 5 کاه کار کنه حداکثر شاید هم کمتر . با این احتساب یه تیم خرجش میشه چیزی حدود 10 تا 15 میلیون . بعد خود پروژه میره بیرون 500 - 600 تومن میفروشه.

4 - 5 ماه ؟ بازی که تو این مدت ساخته بشه 5 میلیون هم نمیتونه فروش کنه چه برسه به 500 میلیون. بازی هم که 4 - 5 ماه وقت واسه ساختش لازم داشته باشه دیگه نیازی به برنامه نویس و طراح حرفه ای و انیماتور نداره که
میشه هرکی رو از تو کوچه آورد و با ماهی 300 هزار تومن هم طراح و برنامه نویس و گرافیست و ... پیدا میشه

اما من دارم در مورد یه تیم خوب حرف میزنم که حداقل 15 نفر از بهترین استعدادهایی که تو ایران پیدا میشه. من یه حساب کردم دیدم باید حداقل 800 میلیون پول داشته باشی که بتونی ریسک کنی
و این کارو شروع کنی. چون اگه 800 میلیون داشته باشی و حتی تو بانک هم بذاری ماهیانه سودش بالای 15 میلیونه( حالا بانک دیگه بدترین حالتش بود) راحت میشه از 800 میلیون ماهی بیشتر از 30 میلیون درآمد داشت

درکل من دنبال پول نیستم. اگه میخواستم پول در بیارم سراغ بازی سازی نمی رفتم میرفتم یه شرکت تکثیر میزدم و بازی خارجی هارو در عرض 5 دقیقه رایت میکردم رو دی وی دی
و کدوم رو 5 هزار تومن میفروختم. وقتی قیمت بازی ایرانی و بازی کپی خارجی یکسانه چه نیازی هست آدم بازی بسازه ؟ خوب میره بازی خارجی هارو کپی میکنه. فروشش هم بیشتره

پس کسی که تو ایران دنبال بازی سازیه هدفش پول نیست .البته نه مثل بعضی ها که میرن یه بازی ضعیف میسازن فقط واسه گرفتن حمایت

الان هر بازی ایرانی رو که می بینی احساس میکنی به شعورت توهین شده. مثلا همین مبارزه در خلیج عدن ! خوب این یعنی چی ؟
یعنی من با این سنم بیام بشینم در خلیج عدن مبارزه کنم ؟ وقتی بازی اسمش هم انقدر کوتاه فکرانه میشه دیگه ارزش بازی کردن هم نداره
من حتی این بازیو نخریدم و نمیخرم چون از همون اسمش مشخصه این بازی واسه گرفتن حمایت و پول درآوردن ساخته شده و ارزش معنوی نداره

اسم بازی حتی اگه خلیج عدن بود من بازیو می خریدم اما مبارزه در خلیج عدن نشون میده که بازی هم مثل اسمش خزه

تنها چیزی که نزد ایرانی ها نیست همین هنره

Reza Azimy_RW
19-06-2012, 19:31
ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﺍﺭﺯﻭ ﺑﻪ ﺩﻝ ﻣﻮﻧﺪﻡ ﯾﻪ ﺗﺎﯾﭙﯿﮏ ﻣﻔﯿﺪ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺑﺸﺮ ﺑﺒﯿﻨﻢ

anti-military
19-06-2012, 19:41
آخه تا وقتی که شما انقدر تاپیک مفید داری تو انجمن کی تاپیک های منو میخونه که حالا بخواد مفید باشه یا نه ؟ :16:

MARTIN
19-06-2012, 20:09
به نظر من اول باید ادم چند پروژه تجاری بازی کوچک رو به اتمام و فروش برسونه(مثلا یه خارجی ها...) بعد که تجربه کار(چه از نظر تیمی به ابعاد کوچک و روند کار و ...) اومد دستش بیاد چنین سرمایه گذاری کنه... در غیر این صورت به نظر من خطرش خیلی بالاست و منطقی نیست.
مثلا الان شما اصلا به تیمی که می خوای تشکیل بدی و کار اینده ای که می خوای انجام بدی هیچ اعتماد و اطمینانی نداری و می خوای اصلا اصل پولت چیزی استفاده نشه و فقط سودش کار کنه تا متضرر نشی!

بعد من یه نکته رو متوجه نشدم الان شما می خوای 800 میلیون!!! جمع کنید و بعد بازی بسازید؟

Expert32
19-06-2012, 21:31
بحث فقط سطح توقع برنامه نویس حرفه ای ( که من تو ایران ندیدم غیر از یکی و تقریبا همه رو هم میشناسم ) یا گرافیست حرفه ای یا ... نیست، بحث سطح توقع شما هم هست ( نمی دونم بهتون چی میگن، بازی ساز؟ ). می خواید در بهترین حالت با 400 500 میلیون تو یه کشوری که نه نیروی متخصص داره و نه مردمش اهمیتی میدن، یه بازی
میشه لطفا نام اون یکنفر رو بگید.من شدیدا دوست دارم با ایشون آشنا بشم.با تشکر.
(میخواستم در پ.خ ازتون بپرسم ولی باید حداقل بیست پست داده باشم)

anti-military
19-06-2012, 22:16
به نظر من اول باید ادم چند پروژه تجاری بازی کوچک رو به اتمام و فروش برسونه(مثلا یه خارجی ها...) بعد که تجربه کار(چه از نظر تیمی به ابعاد کوچک و روند کار و ...) اومد دستش بیاد چنین سرمایه گذاری کنه... در غیر این صورت به نظر من خطرش خیلی بالاست و منطقی نیست.
مثلا الان شما اصلا به تیمی که می خوای تشکیل بدی و کار اینده ای که می خوای انجام بدی هیچ اعتماد و اطمینانی نداری و می خوای اصلا اصل پولت چیزی استفاده نشه و فقط سودش کار کنه تا متضرر نشی!

آخه بازی کوچیک و کارهای ساده نمیشه رو فروشش حساب کرد. چون بازی های کوچیک رو ساده رو مستقل هم میشه ساخت و نمیشه روش پول خرج کرد
البته یه سری بازی های ساده هم هستن که خیلی فروش کردن اما تقریبا شانسیه و خیلی نمیشه روش حساب کرد
ما لیمبو هم بسازیم کسی حاضر نمیشه بازی کنه ...

بعد من یه نکته رو متوجه نشدم الان شما می خوای 800 میلیون!!! جمع کنید و بعد بازی بسازید؟

نه. من گفتم تو ایران واسه یه گروه 15 نفره که همشون گلچین شده باشن 800 میلیون پول لازمه
که کسی نمیتونه یه همچین پولی رو بذاره رو بازی سازی تو ایران. مگر اینکه پسر یکی از مسئولین اسلامی باشه

من گفتم الان هم میتونیم یه تیم 10 نفره بشیم با حقوق ماهی 500 اما خوب اون کسایی من تو فکرمه با این پول حاضر نیستن بیان

siavash_rad
20-06-2012, 10:26
دوست گرامی قبل از راه اندازی هر پروژه باید رفت سراغ بیزنس پلن اون .

طبق بیزنس پلنی که بنده توی دستم دارم و تقریبا خیلی حرفه ای هم کار شده این مبلغی که شما میفرمایید در ایران مورد نیاز نیست .

در رابطه با هنر ایرانی هم ما هنر مندان بسیار وزینی رو هم داریم اتفاقا .

لااقل تیمی که ما افتخار کار کردن با اونها رو داریم بسیار خلاق و پویا هستند ، مهم اینه که من خودم بدونم چی میخوام از گرافیست .

به نطر من اگه شما تو مرحله شخصیت سازی و اسکچ موفق عمل کنید 50% راه رو رفتید متاسفانه تو ایران همه تو این 50% مشکل دارن.

مشکل بعدی هم سر هم بندی و عجله تو بازی سازا هست که میخوان کارشون سریع تموم شه به پول برسن و این به کیفیت کار ها لطمه میزنه.

سومین مشکل هم نداشتم سناریست قوی هست که عملا پایه کار هست و اینجا هم مشکلات زیادی وجود داره.

یک مشکل دیگه هم عدم نظارت هست که راجع به اون خیلی مفصل باید بحث بشه .

تو ماه گذشته در کمال تعجب در صنعت بازی سازی ایران به موردی برخورد کردیم که فقط میشه در بارش گفت تاسف.

اگه با مدیران به توافق برسم ( که انشالله میرسم یک متن کامل ازش اینجا میاد انشالله دوستان لذتشو ببرن )

پایدار باشید

Expert32
20-06-2012, 19:20
جناب Armin060 که نگفتن منظورشون از برنامه نویس حرفه ایی کی هست ولی حالا بنظر شما بهترین برنامه نویس این انجمن کی میتونه باشه؟؟

Expert32
21-06-2012, 14:35
بعد از یکروز هنوز هیچکس هیچ نظری نداده!
نظر ندادن یعنی اینکه یا همه اینجا استاد برنامه نویسی هستند (که غیر ممکنه حتی در انجمنی مثل gamedev)
یا هیچکس چیزی از برنامه نویسی نمیدونه!
یا کاربرا میترسن نظر دادن باعث دلخوری دیگران بشه.(که این اصلا درست نیست.کسی که واقعا حرفه ای باشه باید قابل شناخت نسبت به فرد مبتدی باشه)
--------
من حدودا یکسال یا شاید کمتر این انجمن رو دنبال میکنم البته یه دو سه ماهی نبودم ولی شناخت کلی از همه کاربران این بخش دارم.ولی الان که فکر میکنم به این نتیجه رسیدم که برنامه نویس حرفه ایی در این انجمن شاید یک نفر بیشتر نباشه و به احتمال زیاد این شخص همون شخص مد نظر Armin060 هست چون خیلی کم پیش میاد که در یک مجموعه دو نفر دو شخص متفاوت رو به عنوان بهترین انتخاب کرده باشن.از بردن نام خود داری میکنم شاید اون شخص راضی نباشه.

iload
21-06-2012, 15:25
بعد از یکروز هنوز هیچکس هیچ نظری نداده!
نظر ندادن یعنی اینکه یا همه اینجا استاد برنامه نویسی هستند (که غیر ممکنه حتی در انجمنی مثل gamedev)
یا هیچکس چیزی از برنامه نویسی نمیدونه!
یا کاربرا میترسن نظر دادن باعث دلخوری دیگران بشه.(که این اصلا درست نیست.کسی که واقعا حرفه ای باشه باید قابل شناخت نسبت به فرد مبتدی باشه)
--------
من حدودا یکسال یا شاید کمتر این انجمن رو دنبال میکنم البته یه دو سه ماهی نبودم ولی شناخت کلی از همه کاربران این بخش دارم.ولی الان که فکر میکنم به این نتیجه رسیدم که برنامه نویس حرفه ایی در این انجمن شاید یک نفر بیشتر نباشه و به احتمال زیاد این شخص همون شخص مد نظر Armin060 هست چون خیلی کم پیش میاد که در یک مجموعه دو نفر دو شخص متفاوت رو به عنوان بهترین انتخاب کرده باشن.از بردن نام خود داری میکنم شاید اون شخص راضی نباشه.

سلام

اخه مشکل اینه که این تاپیک جای این بحث نیست - فکر کردم تازه کار هستید و نمیدونید تو انجمن ها چجوری پست میدن ! ولی شما که مدت هاس میایید انجمن باید بدونید که این پست شما اسپم حساب میشه و باید برای این پست یه تاپیک جدا بزنید تا جواب بگیرید . لطفا رعایت کنید .

Expert32
21-06-2012, 16:37
اخه مشکل اینه که این تاپیک جای این بحث نیست - فکر کردم تازه کار هستید و نمیدونید تو انجمن ها چجوری پست میدن ! ولی شما که مدت هاس میایید انجمن باید بدونید که این پست شما اسپم حساب میشه و باید برای این پست یه تاپیک جدا بزنید تا جواب بگیرید . لطفا رعایت کنید .
درسته و کاملا موافقم.
ولی تا وقتی که کسی نمیدونه یا میدونه و نمیخواد بگه که برنامه نویس یا گرافیست حرفه ایی چه کسی هست, چطور میشه تشخیص داد سطح توقع اون شخص از نظر مالی چقدر هست؟!!
تاپیک جدا ایجاد میکنم و این چندتا پست هم اگر مدیریت دوست داشت پاک کنه.دستش هم درد نکنه.

Hotsun
24-06-2012, 00:08
میگه من ماهی کار نمی کنم میام هر کاراکتری بزنم 700 میگیرم ( خوب کدوم شرکتی تو ایران میتونه واسه شروع کار واسه هر کاراکتر 700 هزینه کنه ؟ )

این رو خوندی,البته خیلی ربطی به شروع کار نداره ولی در مورد استودیویی هست که تا الان فقط یک بازیش در اومده(شیطنت های علیمردان خان از رسانا شکوه کویر):

بیش از 40 کارکتر، دو کارکتر قابل بازی
برو اینجا پیداش کن اطلاعات یکی از بازیای ماست:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
در ضمن من یه چیزی بهش اضاف میکنم:بیش از 40 کاراکتر فقط کسایی که توی داستان بازی هستند بقیه افراد معمولی که ولو هستند تو خیابون هم حساب کنی متوجه میشی که استودیویی هست که فقط طراحی کاراکترش از کل هزینه های تولید بیشتر بازیای ایرانی هم بالاتره,اگه میخوای کیفیت کاراکترها رو ببینی 6ام تا 10ام بیا نمایشگاه بازی سال های سیاه رو ببین/.

الان استاد مایا من بهش بگی ماشین مدل کن 600 کمتر نمیگیره,تازه همینو من دیدم طرف رو هوا زده,یعنی نسبت به کیفیت کاراش خیلی کم گفته(از سازنده های بازی خانم طلا هست:31: ).
وقتی کسایی هستن که چنین پولایی میدن پس اعتراض نکن و بدون داری راهت رو اشتباه میری,تو بهتره بری برای سگا بازی بزنی با این دید غلطت.

نکته اینجاست که هی میری پول در میاری میای میگی میخوای تیم بزنی بعد میبینی پولت 2 برابر شده حقوق افراد 4 برابر دوباره میری کار میکنی برای پول و همین دقیقاً مفید ترین چیزیه که بازی سازی برای تو داشته,به خاطرش آخر سر میشی یکی از پولدار ترین افراد دنیا :39: