PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : قیمت گاز رو چرا هیچ کس نمیدونه؟

Soalziad
13-06-2012, 11:06
سلام. من دیگه دارم دیوونه میشم. بابا مگه قیمت گاز مثل بنزین مشخص نیست؟ پس چرا هر کسی یه چیزی میگه؟ الان تو خیابون یکی جلوی شما رو بگیره بپرسه قیمت بنزین چقدره بهش چیزی غیر از این میگین مگه:

بنزین سهمیه لیتری 400 تومان
بنزین آزاد لیتری 700 تومان

خوب. حالا من دارم خیلی ساده از شما دوستان میپرسم و راهنمایی میخوام:

1) قیمت گاز چقدره؟ لطفا خیلی ساده بگین. مثل قیمت بنزین که بالا مطرح شد.
2) سهمیه گاز مثل بنزین ماهانه میاد؟ اگر میاد چقدر هست هر ماه؟
3) گاز هم آزاد و سهمیه ای داره؟

خیلی ممنونم از شما.

mohamad skystar
13-06-2012, 12:41
سلام. من دیگه دارم دیوونه میشم. بابا مگه قیمت گاز مثل بنزین مشخص نیست؟ پس چرا هر کسی یه چیزی میگه؟ الان تو خیابون یکی جلوی شما رو بگیره بپرسه قیمت بنزین چقدره بهش چیزی غیر از این میگین مگه:

بنزین سهمیه لیتری 400 تومان
بنزین آزاد لیتری 700 تومان

خوب. حالا من دارم خیلی ساده از شما دوستان میپرسم و راهنمایی میخوام:

1) قیمت گاز چقدره؟ لطفا خیلی ساده بگین. مثل قیمت بنزین که بالا مطرح شد.
2) سهمیه گاز مثل بنزین ماهانه میاد؟ اگر میاد چقدر هست هر ماه؟
3) گاز هم آزاد و سهمیه ای داره؟

خیلی ممنونم از شما.

از اونجایی که گاز در جایگاهای CNG بر حسب متر مکعب محاسبه میشه:
قیمت گاز هر متر مکعب 300 تومان
قیمت گاز هر کیلوگرم 405 تومان

در مورد سهمیه بندی گاز صحبتی نشده و هیچی مشخص نیست و نمیشه نظر داد
قیمت گاز به صورت تک نرخی هست و آزاد و سهمیه ای نداره

Soalziad
13-06-2012, 13:25
آقا خدا شما رو خیر بده. من الان چند تا سوال دیگه دارم.

1) هر ماشینی مخزنش فرق داره؟ مثلا پراید - پرشیا - پرادو هر کدوم یک مقداری گاز میگیرن؟
2) مخزن استاندارد پرشیا که از اول روش هست چند متر مکعب گاز میگیره؟
3) به طور تقریبی هر چند متر مکعب میشه معادل 30 لیتر بنزین؟ اصلا اینجوری میشه حساب کرد؟ میخوام ببینم به فرض مثال اگر با 30 لیتر بنزین 400 کیلومتر بشه رفت (و این 30 لیتر به قرار لیتری 400 بشه 12000 تومان) حالا چند هزار تومان باید هزینه کرد برای گاز تا 400 کیلومتر بره؟ تقریبش رو بگید هم ممنون میشم. میخوام ببینم به طور تقریب (به طور تقریب) چند هزار تومان گاز باید زد تا 400 کیلومتر بشه رفت. میخوام با 12 هزار تومان بنزین مقایسه کنم.
4) مراحل زدن گاز چیه؟ مثل بنزین هست یا فرق داره؟ آیا درسته که موقع گاز زدن هیچکس (چه جلو چه عقب) نباید توی ماشین باشه؟ آیا درسته که گاز رو بر خلاف بنزین فقط و فقط و فقط خود مامور پمپ میزنه؟
5) اگر ماشینی دوگانه سوز باشه باید کامل خاموش بشه بعد سوئیچ بشه روی گاز دوباره روشن بشه؟ یعنی مثلا الان روی بنزین هست, بعد باید خاموش کنیم و سوئیچ کنیم یا وسط کار باید این کار رو بکنیم؟

با تشکر از شما

mohamad skystar
13-06-2012, 13:47
آقا خدا شما رو خیر بده. من الان چند تا سوال دیگه دارم.

1) هر ماشینی مخزنش فرق داره؟ مثلا پراید - پرشیا - پرادو هر کدوم یک مقداری گاز میگیرن؟
2) مخزن استاندارد پرشیا که از اول روش هست چند متر مکعب گاز میگیره؟
3) به طور تقریبی هر چند متر مکعب میشه معادل 30 لیتر بنزین؟ اصلا اینجوری میشه حساب کرد؟ میخوام ببینم به فرض مثال اگر با 30 لیتر بنزین 400 کیلومتر بشه رفت (و این 30 لیتر به قرار لیتری 400 بشه 12000 تومان) حالا چند هزار تومان باید هزینه کرد برای گاز تا 400 کیلومتر بره؟ تقریبش رو بگید هم ممنون میشم. میخوام ببینم به طور تقریب (به طور تقریب) چند هزار تومان گاز باید زد تا 400 کیلومتر بشه رفت. میخوام با 12 هزار تومان بنزین مقایسه کنم.
4) مراحل زدن گاز چیه؟ مثل بنزین هست یا فرق داره؟ آیا درسته که موقع گاز زدن هیچکس (چه جلو چه عقب) نباید توی ماشین باشه؟ آیا درسته که گاز رو بر خلاف بنزین فقط و فقط و فقط خود مامور پمپ میزنه؟
5) اگر ماشینی دوگانه سوز باشه باید کامل خاموش بشه بعد سوئیچ بشه روی گاز دوباره روشن بشه؟ یعنی مثلا الان روی بنزین هست, بعد باید خاموش کنیم و سوئیچ کنیم یا وسط کار باید این کار رو بکنیم؟

با تشکر از شما

سوالات رو به ترتیب جواب میدم:

1. ظرفیت مخزن هر خودرو فرق داره. مثلا نخزن پراید از مخزن پارس و 405 کوچکتر هست. بعضی از مخزن هایی که روی پارس یا سمند یا 405 نصب میشه بازم از نظر ظرفیت متفاوت هستن.
خودروهای خارجی هیچکدام دوگانه سوز نیستن که مخزن داشته باشن.

2.مخزن فابریک پارس حدود 12 متر مکعب گاز میگیره.

3. اگر کاری به مصرف سوخت خودرو نداشته باشیم و به طور فرضی در نظر بگیریم.
اگر 30 لیتر بنزین 400 کیلومتر مسافت رو باهاش بریم با گاز حدود 2 تا کپسول نیاز هست برای مسافت 400 کیلومتر ( البته بحث ما گاز CNG هست )
در ضمن یادتون باشه ما خودروی خاصی رو در نظر نگرفتیم و این مثال رو زدیم. مثلا سمند با موتور EF7 تو مصرف گاز خیلی بهتر از سمند با موتورهای XU7 قدیمی عمل میکنه که ما اینارو در نظر نگرفتیم
چون بحثش برای هر خودرو مفصل هست.

4.مراحل سوختگیری CNG هم مثل بنزین هست با این تفاوت که هیچ شخصی نباید داخل خودرو نشسته باشه. طبق قوانین میگن فقط باید خود مامور سوختگیری رو انجام بده
اما افرادی که بلد باشن هم مشکلی نداره چون نصب نازل گاز یه کمی نیاز به دقت و احتیاط داره.

5. تو خودروهای دوگانه سوز برای انتخاب نوع سوخت مورد نظر نیازی به خاموش کردن ماشین نیست و حتی در حین حرکت هم میتونید به راحتی با فشار یه دکمه اینکارو انجام بدین.

Soalziad
13-06-2012, 16:12
آقا خیلی لطف کردین. واقعا ممنون.