PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تفاوت ساتا 2 و ساتا 3 در چیست؟

ebrahimjan
11-06-2012, 00:03
سلام دوستان قرار هیه هارد یه ترا اینترنال بگیرم بعضی از دوستان میگند ساتا 2 می خوای یا 3 نمی دونم این دو چه تفاوتی با هم دارند اگه میشه یه توضیح مختصری در مورد تفاوت این دو بدید؟
ممنون

robert
11-06-2012, 00:16
سلام دوستان قرار هیه هارد یه ترا اینترنال بگیرم بعضی از دوستان میگند ساتا 2 می خوای یا 3 نمی دونم این دو چه تفاوتی با هم دارند اگه میشه یه توضیح مختصری در مورد تفاوت این دو بدید؟
ممنون

فکرکنم تفاوت اصلیشون در میزان انتقال داده در واحد زمان هست که برای ساتا 3 بیشتر از ساتا 2 هستش...

amir_t6262
11-06-2012, 14:50
سرعت انتقال اطلاعات sata3 بیشتره. البته مادربردت هم باید sata3 داشته باشه.

SATA revision 1.0 (SATA 1.5 Gbit/s) سرعت انتقال اطلاعاتش به 157 MB/s
SATA revision 2.0 (SATA 3 Gbit/s) به 300MB/s
و SATA revision 3.0 (SATA 6 Gbit/s) به 600mb/s رسیده
البته این سرعتها در شرایط آزمایشگاه هستند و شما انتظار این سرعت را نداشته باش

در کل سرعت انتقال اطلاعات هارد sata 2 من حدود 90
و sata3 به حدود 130 میرسید

ebrahimjan
11-06-2012, 20:55
حالا از کجا باید بفهمم که مادربردم ساتا 3 رو ساپورت می کنه
اگه ممکنه راهنماییم کنید
ممنون

lovely_killer
11-06-2012, 21:06
حالا از کجا باید بفهمم که مادربردم ساتا 3 رو ساپورت می کنه
اگه ممکنه راهنماییم کنید
ممنون

سلام
روی جعبه و دفترچه ی مادربورد مشخصاتش رو نوشته. یا میتونید برید توی سایت سازنده و مدل مادربوردتون رو سرچ کنید و مشخصاتش رو بخونید. یا مدل دقیق و برند مادربوردتون رو اینجا بگین واستون چک میکنم.

موفق باشید:11:

ebrahimjan
11-06-2012, 23:44
چیزی پیدا نکردم دوستان مشخصات رو میدم اگه میتونید ببینید ساتا 3 رو ساپورت می کنه یا نه

Foxccon P31A-S

ممنون

MR.CART
12-06-2012, 01:07
از یه چیپست P31 انتظار ساتا3 دارید؟:31:
خیر ساپورت نمیکنه.

lovely_killer
12-06-2012, 02:25
چیزی پیدا نکردم دوستان مشخصات رو میدم اگه میتونید ببینید ساتا 3 رو ساپورت می کنه یا نه

Foxccon P31A-S

ممنون

سلام

متاسفانه مادربورد شما sata3 رو ساپورت نمیکنه. زیاد روی این قضیه حساس نباشید.میتونید یه هارد خوب sata 2 پیدا کنید. :46:

مشخصات main شما(بدون فاصله وارد کنید) :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

موفق باشید :11:

saeidsmxo
12-06-2012, 17:39
اگه یک هارد ساتا 6 رو بروی مادربرد p5q3 اسوس که ساتا 3 رو ساپورت داره نصب کنیم آیا هارد جواب میده؟

ata.royalfalcon
12-06-2012, 18:14
اگه یک هارد ساتا 6 رو بروی مادربرد p5q3 اسوس که ساتا 3 رو ساپورت داره نصب کنیم آیا هارد جواب میده؟

سلام
بلی جواب میدهد و میتونید از هارد استفاده کنید اما حداکثر سرعت در حد sata3 خواهد بود .

saeidsmxo
12-06-2012, 20:50
سلام
بلی جواب میدهد و میتونید از هارد استفاده کنید اما حداکثر سرعت در حد sata3 خواهد بود .
پس من که 1T با 64مگ میخوام مجبورم که ساتا 6 رو بخرم؟

ata.royalfalcon
12-06-2012, 21:07
پس من که 1T با 64مگ میخوام مجبورم که ساتا 6 رو بخرم؟

اگر قصد خرید هارد وسترن caviar black با 64 مگابایت کش رو دارید چاره ای ندارید که از انواع sata6 رو بخرید .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

shabe.saket
25-06-2013, 20:12
سلام
دوستان من یک هارد باراکودا 1000 گیگ دارم
الان که مادربردم و نگاه میکنم میبینم نوشته جای ساتا 3 دارد

آیا هارد منم ساتا 3 هست؟
الان کابل هارد و زدم روی ساتا 2 مادربرد

بزنم روی ساتا 3؟

اینجا مشاوره خرید هست، مثل اینکه بدجا زدم پست رو.....شرمنده

ata.royalfalcon
25-06-2013, 20:37
سلام
دوستان من یک هارد باراکودا 1000 گیگ دارم
الان که مادربردم و نگاه میکنم میبینم نوشته جای ساتا 3 دارد

آیا هارد منم ساتا 3 هست؟
الان کابل هارد و زدم روی ساتا 2 مادربرد

بزنم روی ساتا 3؟

اینجا مشاوره خرید هست، مثل اینکه بدجا زدم پست رو.....شرمنده

سلام .
با توجه به اینکه مدل نامبر هارد شما ST1000DM003 هست (لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) هارد دارای اینترفیس SATAIII هست و بهتره که به پورتهای SATAIII مادربرد متصل کنید . گرچه سرعت تفاوتی نخواهد کرد .

naeim7
16-10-2013, 23:33
سلام

مین بورد من sata 3 رو ساپورت نمیکنه ،میخوام هارد وسترن دیجیتال یک ترا بگیرم
با توجه به اینکه بیشتر فروشنده ها از موضوع 3 و 2 بودن هاردها اطلاعی ندارن چجوری از روی
خود هارد متوجه بشم که ساتا 2 هست یا 3
امروز رفتم هارد بخرم اما اکثرا از این موضوع خبر نداشتن و فقط میگن همینه که داریم

ممنون

ata.royalfalcon
16-10-2013, 23:58
سلام

مین بورد من sata 3 رو ساپورت نمیکنه ،میخوام هارد وسترن دیجیتال یک ترا بگیرم
با توجه به اینکه بیشتر فروشنده ها از موضوع 3 و 2 بودن هاردها اطلاعی ندارن چجوری از روی
خود هارد متوجه بشم که ساتا 2 هست یا 3
امروز رفتم هارد بخرم اما اکثرا از این موضوع خبر نداشتن و فقط میگن همینه که داریم

ممنون

سلام .

بهترین راه این هست که مدل دقیق را انتخاب و از سایت سازنده (که مشخصات هارد را اعلام میکند) مدل نامبر (model number) آنرا روی یک ورق کاغذ یادداشت و سپس همان مدلی را خرید کنید که model number چاپ شده روی لیبل هارد با نوشته های روی ورق کاغذ یکسان باشد .

قصد خرید چه مدلی دارید WD Black یا WD Blue یا WD Green ؟ در حال حاضر اکثر هارد دیسکهای 3.5 اینچی SATAIII هستند که جای نگرانی نیست و میتوان روی مادربردهای SATAII نصب کرد .

naeim7
17-10-2013, 05:20
سلام .

بهترین راه این هست که مدل دقیق را انتخاب و از سایت سازنده (که مشخصات هارد را اعلام میکند) مدل نامبر (model number) آنرا روی یک ورق کاغذ یادداشت و سپس همان مدلی را خرید کنید که model number چاپ شده روی لیبل هارد با نوشته های روی ورق کاغذ یکسان باشد .

قصد خرید چه مدلی دارید WD Black یا WD Blue یا WD Green ؟ در حال حاضر اکثر هارد دیسکهای 3.5 اینچی SATAIII هستند که جای نگرانی نیست و میتوان روی مادربردهای SATAII نصب کرد .

سلام

این سه مدل چه تفاوتهایی با هم دارن؟

اینجا فقط Green Power هست
بیشتر دوستان میگن که sata 3 روی مینبوردهای sata 2 کار نمیکنه و همین باعث شد که به شک بیافتم
نمیدونم چکار کنم چون فعلا تو بازار بیشتر sata 3 هست و اگر 2 هم باشه نمیتونم تشخیص بدم کاش راهی
برای تشخیص این دو نمونه هارد وجود داشت

ata.royalfalcon
17-10-2013, 09:04
سلام

اینجا فقط Green Power هست
بیشتر دوستان میگن که sata 3 روی مینبوردهای sata 2 کار نمیکنه و همین باعث شد که به شک بیافتم
نمیدونم چکار کنم چون فعلا تو بازار بیشتر sata 3 هست و اگر 2 هم باشه نمیتونم تشخیص بدم کاش راهی

سلام .

WD Black : در این سری ، تولید حرارت ، مصرف برق ، صدا و ... تماماً در اولویت های بعدی قرار دارد و اولویت اول سرعت می باشد . این مدل از هاردها Dual processor هستند و همچنین با داشتن خصوصیاتهایی چون Dynamic Cache و StableTrac و ... هاردی با سرعت بالا (مخصوصاً access time پایین) مناسب برای سیستمهای حرفه ای و اجرا و فراخواني چندین برنامه بطور همزمان و ... هست .

هاردهاي WD Green با داشتن قابليتهايي چون IntelliSeek و يا IntelliPower و ... بيشتر روي كاهش صدا و مصرف انرژي و گرما تاكيد شده و سرعت در آخرين اولويت هست و به همين دليل مناسب براي هاردهاي اكسترنال جهت آرشيو كردن اطلاعات يا نصب بصورت هارد دوم سيستم و کلاً سیستمهایی که قرار نیست کار پرسرعتی انجام بدهند .

هاردهای WD Blue تعادلی بین سرعت و دیگر موارد مانند تولید حرارت ، مصرف برق ، صدا برقرار نموده است که برای سیستم و استفاده های معمولی توصیه می شود .

قطعاً درست نیست ، هارد های SATAIII قابلیت نصب روی مادربردهای SATAII را دارد . ولی اگر حجم بالا مثلاً 3TB یا 4TB میخواهید بخرید ممکنه روی مادربردهای قدیمی جواب نده .

معمولاً روی لیبل هارد نوشته میشه . برای مثال عکس زیر مربوط به هارد WD Green با مدل نامبر WD20EZRX هست که SATAIII و 64MB cache دارد .

در عکس زیر لیستی از هاردهای WD Green به همراه یکسری از مشخصات دیده میشه . همانطوریکه میبینید همگی SATAIII هستند . اینها جدیدترین مدل هستند و اگر WD Green میخواهید بخرید سعی کنید یکی از اینها را بخرید .

دو هارد دوترابایت با مدل نامبر WD20EZRX و WD20EARX در لیست دیده میشه که با بررسی دقیقتر از طریق دیتاشیت WD20EZRX سرعت بیشتری دارد .

naeim7
19-10-2013, 09:23
سلام

خیلی ممنون بابت توضیحات کامل و جامعی که دادید .
بعد از مطالعه پست شما به بازار رفتم و چون WD20EZRX نبود
هارد WD20EARX گرفتم و خیلی خوب جواب داد قبل از این از خریدن
هارد با ظرفیت 1TB ترس داشتم اما الان 2TB بستم و هیچ مشکلی نداره.

خیلی ممنون که حوصله کردید و جواب دادید

amir200812
19-10-2013, 12:07

بیشتر دوستان، هچی بلند نیستند(منظورم فروشنده های گرامی هست)
تک توک بینشون کسی هست که واقعا از علم کامپیوتر و سخت افزار سردربیاره!

هارد های SATA3 براحتی روی مین برد SATA2 و برعکس ، کار میکنند!

arman665
09-11-2013, 12:15
سلام دوستان،

بر روی مین p5q pro ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])هارد تا چه ظرفیتی میتونم داشته باشم ؟ الان یه 1 ترا و یک 500 گیگ دارم. میخوام 2 یا 3 ترا دیگه بگیرم ساپورت میکنه ؟ و آیا ساتا 3 هست مادر بورد ؟
ممنون

ata.royalfalcon
09-11-2013, 12:41
سلام دوستان،

بر روی مین p5q pro ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])هارد تا چه ظرفیتی میتونم داشته باشم ؟ الان یه 1 ترا و یک 500 گیگ دارم. میخوام 2 یا 3 ترا دیگه بگیرم ساپورت میکنه ؟ و آیا ساتا 3 هست مادر بورد ؟
ممنون
سلام .
مادربرد شما SATAII يا SATA 3Gb/s دارد ولي مشكلي در استفاده از هارد هاي SATAIII نيست .

abas1371
13-03-2014, 14:58
سلام من لپ تاپم ace5750g i7 هست میخواستم ببنم می تونمرش یه هارد 2.5 اینچی ساتا 3 اس اس دی ببندم ساپورت میکنه تو مشصات لپ اپ ننوشه ستا چنده فقط نوشه 6 گیگا بیت بر ثانیه

ata.royalfalcon
13-03-2014, 16:29
سلام من لپ تاپم ace5750g i7 هست میخواستم ببنم می تونمرش یه هارد 2.5 اینچی ساتا 3 اس اس دی ببندم ساپورت میکنه تو مشصات لپ اپ ننوشه ستا چنده فقط نوشه 6 گیگا بیت بر ثانیه

1. میتونید SSD Drive SATAIII هم نصب کنید .
2. برای اینکه بدونید لپتاپ شما SATAII دارد یا SATAIII ، میتونید از نرم افزار AIDA64 Extreme Edition استفاده کنید. طبق عکس زیر از قسمت Chipset در پانل سمت چپ روی South Bridge کلیک کنید . Chipset لپتاپ بنده Intel HM55 هست که اگر به سایت اصلی مراجعه کنید (لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) فقط از SATAII پشتیبانی میکند.

arzf22
13-07-2014, 18:09
سلام
روی جعبه و دفترچه ی مادربورد مشخصاتش رو نوشته. یا میتونید برید توی سایت سازنده و مدل مادربوردتون رو سرچ کنید و مشخصاتش رو بخونید. یا مدل دقیق و برند مادربوردتون رو اینجا بگین واستون چک میکنم.

موفق باشید:11:
سلام
میشه راهنمایی بفرمایید که مادربرد من هم ساتا3 را ساپورت میکنه یا نه؟ مدل abit AN78HD
اگه ساپورت نمیکنه من میتونم هارد ساتا3 بخرم و استفاده کنم با همون سرعت ساتا2 یا نه؟

ata.royalfalcon
13-07-2014, 18:55
سلام
میشه راهنمایی بفرمایید که مادربرد من هم ساتا3 را ساپورت میکنه یا نه؟ مدل abit AN78HD
اگه ساپورت نمیکنه من میتونم هارد ساتا3 بخرم و استفاده کنم با همون سرعت ساتا2 یا نه؟

سلام .

مادربردتان SATAIII یا SATA 6Gb/s ندارد ولی مشکلی با استفاده از هارد دیسکهای SATAIII نخواهید داشت .

deejaydeejay
08-10-2014, 15:49
با سلام. مادربورد من FOXCONN G41MXE-K هست که یه هارد 250 گیگ IDE وسترن روش هست. میخوام یه هارد سریعتر روش نصب کنم بلکه سرعتش یه مقدار بالاتر بره.سیستمم همیشه روشنه و هارد اکسترنال دارم برای دیتاو .... میخواستم بدونم هارد اینترنال ساتا 2 بهتره یا اس اس دی ساتا 2 (ADATA SSD SP600 - 64GB). سرعتشون چقدر با هم اختلاف داره؟
و اینکه میتونم یه رم 4 (1066) به 2 گیگ رم (1333) که روش هست اضافه کنم!؟ یا بهتره اونم 1333 باشه. با تشکر.

ata.royalfalcon
08-10-2014, 21:53
با سلام. مادربورد من FOXCONN G41MXE-K هست که یه هارد 250 گیگ IDE وسترن روش هست. میخوام یه هارد سریعتر روش نصب کنم بلکه سرعتش یه مقدار بالاتر بره.سیستمم همیشه روشنه و هارد اکسترنال دارم برای دیتاو .... میخواستم بدونم هارد اینترنال ساتا 2 بهتره یا اس اس دی ساتا 2 (ADATA SSD SP600 - 64GB). سرعتشون چقدر با هم اختلاف داره؟
و اینکه میتونم یه رم 4 (1066) به 2 گیگ رم (1333) که روش هست اضافه کنم!؟ یا بهتره اونم 1333 باشه. با تشکر.

سلام .

مادربردتان فاقد SATAIII هست . سرعت Read مدلی که انتخاب کردید در حدود 540MB/s هست (تئوری و طبق گفته سایت ADATA) و از آنجایی که حداکثر پهنای باند SATAII در حدود 300MB/s هست از کارائی آن کاسته خواهد شد. با اینجال به خاطر Access Time پایین و نزدیک به صفر SSD درایوها سرعت خیلی بهتری در مقایسه با HDD مخصوصاً در بوت سیستم عامل و اجرای نرم افزارها خواهید داشت .

اگر توقع زیادی دارید میتونید SSD درایو بخرید در غیر اینصورت میتونید یک هارد دیسک جدید بخرید که سرعت بهتری در مقایسه با هارد دیسک فعلی IDE خواهد داشت.

.... میخواستم بدونم هارد اینترنال ساتا 2 بهتره

گرچه اینترفیس اکثر هارد دیسکهای موجود در بازار SATAIII هستند ولی سرعت آنها در حدی هست که حتی SATAII هم کاملاً کفایت میکند .

در مورد سوال آخر میتونید اینکار را انجام بدید و مادربردتان هم تا 8 گیگ رم پشتیبانی میکند ولی اگر از رم با فرکانسهای متفاوت استفاده کنید ، سیستم با پایینترین فرکانس (یعنی 1066) کار خواهد کرد .

mehr7400
06-12-2014, 15:55

سلام
متاسفانه به خاطر نداشتن فعاليت در اين سايت امكان ارسال پيام خصوصي به شما را ندارم
من بدجور دنبال رم 1066 هستم و هيچ كجا هم پيدا نميكنم
شما اين رم رو داريد يا جايي پيدا كرديد؟
اگر ممكنه به من پيام خصوصي بدهيد
ايميلم هم اينه (ترجيحا ايميل)
Mehr7400@gmail.com
ممنونم

(از مدير بخش معزرت ميخواهم كه مطلبي نوشتم كه ربطي به بخش نداره ولي از روي ناچاري بود)
مرسي

deejaydeejay
08-12-2014, 00:35
با سلام،سوالی که پرسیدم فقط بخاطر این بود که روی جعبه مادر بردم این عدد نوشته شده بود و واقعیتش من نمیدونستم که این نوع رم انقد نایاب هستند. وگرنه متاسفانه نه خودم این نوع رم رو دارم و رمی که روسیستم خودم هست 1333 هست و نه اینکه سراغ دارم .:n36:

mehr7400
08-12-2014, 08:14
با سلام،سوالی که پرسیدم فقط بخاطر این بود که روی جعبه مادر بردم این عدد نوشته شده بود و واقعیتش من نمیدونستم که این نوع رم انقد نایاب هستند. وگرنه متاسفانه نه خودم این نوع رم رو دارم و رمی که روسیستم خودم هست 1333 هست و نه اینکه سراغ دارم .:n36:

ممنونم از لطفتون
ديشب بالاخره يكي 2 گيگ پيدا كردم
مرسي

fuladpanjeh
16-12-2014, 22:55
سلام . مادربرد من ساتا 3 ساپورت نمی کنه . میخواستم بپرسم خرید هارد SSD به صلاحه ؟ میتونه عملکرد خوبی نسبت به HDD خودم (7200rpm) داشته باشه؟
همچنین خرید کارت USB 3.0 برای وصل کردن فلش و هارد اکسترنال دسکتاپ USB 3.0 تاثیری روی سرعت داره ؟

ata.royalfalcon
17-12-2014, 08:53
سلام . مادربرد من ساتا 3 ساپورت نمی کنه . میخواستم بپرسم خرید هارد SSD به صلاحه ؟ میتونه عملکرد خوبی نسبت به HDD خودم (7200rpm) داشته باشه؟
همچنین خرید کارت USB 3.0 برای وصل کردن فلش و هارد اکسترنال دسکتاپ USB 3.0 تاثیری روی سرعت داره ؟

سلام .

ميتونيد بخريد ولي اگر Sequential Transfer Speed درايو مورد نظر بيشتر از 300MB/s اينترفيس SATAII باشد پس عملكردش مخصوصاً در Copy/Paste كردن حجم زيادي از اطلاعات از يك درايو به يك درايو ديگرمحدود خواهد شد . ولي نكته مهم در مورد SSD درايوها Access Time/IOPS هست كه باعث افزايش سرعت بوت سيستم عامل و اجراي نرم افزار ميشود نه Sequential Transfer Speed و اينترفيس SATAII تاثير منفي بر روي Access Time/IOPS درايو نخواهد داشت .

در مورد سوال آخر قطعاً تاثير مثبتي در ترانسفر ديتا دارد . مشروط بر اينكه خود هارد اكسترنال يا فلش مموري هم USB 3.0 باشند .

tahashakib
02-11-2015, 10:42
سلام .من می خوام هارد دیسک زیر رو بگیرم مادربرد من از ساتا 2 پشتیبانی میکنه ولی هارد ساتا 3 هست می خواستم بدونم ایا با درگاه ساتا 2 کار می کنه
Western Digital Green WD10EZRX Internal Hard Drive

ata.royalfalcon
02-11-2015, 13:41
سلام .من می خوام هارد دیسک زیر رو بگیرم مادربرد من از ساتا 2 پشتیبانی میکنه ولی هارد ساتا 3 هست می خواستم بدونم ایا با درگاه ساتا 2 کار می کنه
Western Digital Green WD10EZRX Internal Hard Drive

سلام .

میتونید استفاده کنید و مشکلی نداره .

rez1985
06-07-2016, 20:31
سلام . لپ تاپ من dell 5010 میباشد و اینجوری که از شواهد پیداست ساتا 3 ساپورت نمیکنه و ssd samsung evo 500G 850 که براش خریدم به حداکثر کارایی نمیرسه ایا این باعث ضعیف شدن ssd میشود ؟! تغییر سرعت محسوس شده ولی از 1/5 کارایی sdd فعلی هم استفاده نمیشود پس از پنچمارک گیری ؟
ممنون

yousef32
25-09-2016, 00:10
سلام استاد عزیز
لپ تاپ من vaio f23 vpc cgx هست.مادر بردشو با نرم افزار اسکن کردم نوشته sony vpc f23 cgx
میخواستم هارد اس اس دی بخرم نمیدونم ساتا تری ساپورت میکنه یا نه؟
سیستم usb 3 داره.
بنظرتون منطقی هست براش 500 تومن برای هارد اس اس دی هزینه کنم.

ata.royalfalcon
25-09-2016, 07:48
سلام استاد عزیز
لپ تاپ من vaio f23 vpc cgx هست.مادر بردشو با نرم افزار اسکن کردم نوشته sony vpc f23 cgx
میخواستم هارد اس اس دی بخرم نمیدونم ساتا تری ساپورت میکنه یا نه؟
سیستم usb 3 داره.
بنظرتون منطقی هست براش 500 تومن برای هارد اس اس دی هزینه کنم.

با سلام .

مدل مادربردی که نوشتید چیز زیادی رو مشخص نمیکنه . اگر Southbridge رو مشخص میکردید احتمالاً میشد گفت SATAIII داره یا خیر . در برنامه CPU-Z قسمت mainboard این قسمت وجود داره . با این حال حتی اگر هم SATAIII نداشته باشه در مقایسه با زمانی که از HDD استفاده میکنید ، تفاوت سرعت کاملاً محسوس و بهتر خواهد بود .

yousef32
25-09-2016, 22:26
با سلام
مهندس جان مشخصات مادربورد به شرح زیر هست

manufacturer : sony corporation
model : vaio
chipset : intel - sandy Bridge
southbridge : intel - HM65

ata.royalfalcon
26-09-2016, 07:34
با سلام
مهندس جان مشخصات مادربورد به شرح زیر هست

manufacturer : sony corporation
model : vaio
chipset : intel - sandy Bridge
southbridge : intel - HM65

سلام .

HM65 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]_chipsets) دو پورت SATAIII و چهار پورت SATAII داره ولی بازهم معلوم نمیشه کدومشون به هارد و رایتر اختصاص پیدا کرده .

VampireW
09-04-2017, 18:09
سلام و خسته نباشید
من میخوام هارد ADTA SU800 SSD Drive-256GB رو به عنوان هارد اصلی
و هارد فرعی ینی دومی Seagate Surveillance ST8000VX0002 Internal Hard Drive-8TB به سیستمم اضافه کنم
مدل و مارک مادربوردمم P5KPL/1600 ASUSهست
آیا این هاردهایی که ذکر کردم مادربوردم ساپورت میکنه یا اینکه باید مادربورد جدید بخرم؟؟؟
با تشکر از انجمن مفید و کاربردیتون.

VampireW
09-04-2017, 18:30
سلام
آیا پورت های SATA3 با SATA2 فرق میکنند یا ایکنه یکی هستند؟؟؟

ata.royalfalcon
12-04-2017, 17:50
سلام و خسته نباشید
من میخوام هارد ADTA SU800 SSD Drive-256GB رو به عنوان هارد اصلی
و هارد فرعی ینی دومی Seagate Surveillance ST8000VX0002 Internal Hard Drive-8TB به سیستمم اضافه کنم
مدل و مارک مادربوردمم P5KPL/1600 ASUSهست
آیا این هاردهایی که ذکر کردم مادربوردم ساپورت میکنه یا اینکه باید مادربورد جدید بخرم؟؟؟
با تشکر از انجمن مفید و کاربردیتون.

سلام .
SSD و HDD های انتخابی رو بدون مشکل میتونید روی مادربرد نصب کنید . فقط دقت کنید که هارد دیسک رو باید بصورت GPT باشه تا بتونید به تمام ظرفیت دسترسی داشته باشید و پارتیشن بندی کنید .

سلام
آیا پورت های SATA3 با SATA2 فرق میکنند یا ایکنه یکی هستند؟؟؟

فقط از نظر سرعت متفاوت هستند و از نظر شکل و ظاهر هیچ تفاوتی ندارند و در نتیجه میتونید هارد دیسکهای SATAIII رو به پورتهای SATAII متصل کنید و بلعکس .

h_5700
02-06-2017, 11:02
سلام دوستان
مادربرد من مدلasus p5q pro هست آیا ساتا 3 رو داره ممنون میشم راهنمایی کنید

EhsanCPU
09-06-2017, 03:37
سلام دوستان
مادربرد من مدلasus p5q pro هست آیا ساتا 3 رو داره ممنون میشم راهنمایی کنید
سلام مادربورد شما 6 عدد پورت SATA II یا SATA 3Gb/s داره ...

daneshniya
27-12-2019, 19:39
سلام مادر بورد من GA-EP31-DS3L (rev. 2.0) هستش
ظاهرا ساتا 2 ساپورت می کنه فقط
ایا هارد ssd ساتا 3 روی این برد قابل نصبه و اگر بله سرعتش در حدی میشه که تفاوتی در سرعت کلی سیستم حس کنم ؟

mehr7400
28-12-2019, 23:35
سلام مادر بورد من GA-EP31-DS3L (rev. 2.0) هستش
ظاهرا ساتا 2 ساپورت می کنه فقط
ایا هارد ssd ساتا 3 روی این برد قابل نصبه و اگر بله سرعتش در حدی میشه که تفاوتی در سرعت کلی سیستم حس کنم ؟
بله
مشخصات مین برد شما به شرح زیر است

Revolution energy saving design with GIGABYTE Dynamic Energy Saver(DES) technology.
Supports Intel® Core™ 2 multi-core and 45nm processors to FSB 1600 (O.C.)
Dual Channel DDR2 1066(O.C.) for remarkable system performance
Ultimate graphics performance with PCI-E x16 interface
Integrated high speed SATA 3Gb/s
Features high speed Gigabit Ethernet connection
Home theater quality 8-channel High Definition Audio

مسلما سرعت متفاوت خواهد بود ولی میزان رم سیستم هم موثر هست
موفق باشید