PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اخبار نمایشگاه های هنریMiss Artemis
29-10-2010, 17:33
جشنواره فیلم «تصویر استاندارد» در خانه هنرمندان برگزار می‌شود

نخستین جشنواره فیلم «تصویر استاندارد» دهم تا چهاردهم آذر ماه در در خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نخستین جشنواره فیلم «تصویر استاندارد» در قالب بخش های کوتاه داستانی، مستند و پویانمایی در خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان ایران شهر برگزار می‌شود.
آثار انتخاب شده در سالن‌های بتهون، ناصری نمایش داده می‌شوند و نشست‌ای ویژه این جشنواره شامل نمایش و تحلیل آثار هنرمندان مطرح و پیشکسوت در سالن انتظامی برگزار خواهد شد.
همچنین فیلم‌های رسیده به دبیرخانه جشنواره استاندارد از سوی دو گروه انتخاب و داوری مورد بررسی قرار خواهند گرفت که نام دقیق این دو گروه در خبرهای بعدی اعلام می‌شود.
آثار برگزیده دیگر بخش‌های جشنواره تصویر استاندارد شامل عکس، پوستر و کاریکاتور به صورت هم زمان در گالری فصل‌ها و ممیز خانه هنرمندان در معرض نمایش عموم قرار خواهد گرفت.
نخستین جشنواره تصویر استاندارد در سطح ملی به همت سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، پردازش موضوعاتی چون استاندارد و جامعه (زندگی فردی و اجتماعی)، استاندارد و فرهنگ و آموزش، استاندارد و بهداشت و سلامت، استاندارد و اقتصاد و صنعت، استاندارد و انرژی، استاندارد و محیط زیست را مورد نظر دارد.
علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با تلفن‌های 88889801 و 88889805 تماس بگیرند
همچنین سایت جشنواره در نشانی:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید قابل دسترس است.

منبع:پایگاه خبری فیلم کوتاه

Miss Artemis
31-10-2010, 12:33
معرفی فیلم‌های تجربی بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران

فیلم‌های تجربی منتخب مسابقه بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌الملل فیلم کوتاه تهران عناوین 15 فیلم تجربی راه‌یافته به بخش مسابقه بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به این ترتیب است:
ناشنوایی میروسلاو اسلابوش پیتسکی از کشور اکراین، بیماری‌های جنگ ماریا ماگسکاس از فرانسه، رقص خیابان آبی تینگ وو از کشور تایوان، منطقه ب 19 ندا مورفاوا از کشور اسکاتلند، خانه‌ام ابریست کریم عظیمی از ایران، شش قطعه از بی نهایت مارکوس چان از چین، فریاد کنان روبرتوپ تولدو از اسپانیا، مخصوصا موسیقی سینا عطاییان از ایران، رویای ناقوس مهدی تنگستانی زاده از ایران، پنجاه، پنجاه کیوان محسنی از ایران، احساس کن آنچه آنها حس می کنند چین تنگساکولتاچورن از آمریکا، آفتاب هزار رنگ میهای گریکو از فرانسه، خام، پخته، سوخته شهرام مکری از ایران، مترسکی برای مزرعه غریب منوچهری از ایران، موقعی که دستم را مشت می‌کنم عمر رابرت همیلتون از کشور یونان.
بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از 28 آبان تا 3 آذر در تهران و همزمان در هشت منطقه فرهنگی کشور برگزار می‌شود.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Miss Artemis
31-10-2010, 12:54
برگزیدگان ششمین جشنواره رویش معرفی شدند
برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» ساعتی پیش طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد معرفی شدند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش پس از بررسی 47 فیلم راه یافته به بخش مسابقه جشنواره آرای خود را به این شرح اعلام کرد.

مسابقه فیلم پویا نمایی

۱- تقدیر و مبلغ بیست میلیون ریال به خاطر کارگردانی پویانمایی سلام دایی تعلق گرفت به جلال نعیمی
2ـ لوح تقدیر و مبلغ بیست میلیون ریال به خاطر کارگردانی پویانمایی موج های گمشده تعلق گرفت امیر مهران
3ـ لوح تقدیر و مبلغ بیست میلیون ریال به خاطر کارگردانی پویانمایی زندگی و دیگر هیچ تعلق گرفت به امیر واحدی
4ـ هیات داوران هیچ کدام از آثار را حائز شرایط دریافت بهترین فیلم پویانمایی جشنواره ششم تشخیص نداد.
مسابقه فیلم مستند
هیات داوران به جهت ایفای نقش اساسی تحقیق پژوهش در فیلم مستند جایزه تحقیق و پژوهش مناسب در این بخش را به طور مشترک اهدا کرد:
1. لوح تقدیر و مبلغ پانزده میلیون ریال به فیلم سقا تالار به کارگردانی مجید قربانی آهودشتی
2ـ لوح تقدیر و مبلغ پانزده میلیون ریال به فیلم پنجره شرقی به کارگردانی محسن رمضان زاده
3.لوح تقدیر و مبلغ پانزده میلیون ریال به خاطر تصویربرداری مناسب به تصویر بردار فیلم صحرای زنده سیدحسین صافی
4ـ لوح تقدیر و مبلغ بیست میلیون ریال به خاطر کارگردانی فیلم مستند مشترک مورد نظر تعلق گرفت به لقمان خالدی
5ـ لوح تقدیر و مبلغ بیست میلیون ریال به خاطر کارگردانی فیلم مستند من پشت این دریچه چشم به راه بهارم تعلق گرفت به جواد توانا
6ـ لوح تقدیر و مبلغ بیست میلیون ریال به خاطر کارگردانی فیلم مستند آسکو تعلق گرفت به
محمد علی هاشم زهی
7ـ هیات داوران جایزه بهترین فیلم مستند، شامل : تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ سی میلیون ریال را اهدا کرد به فیلم جنایت در سکوت به کارگردانی بهروز نورانی پور

مسابقه فیلم داستانی
1ـ لوح تقدیر و مبلغ پانزده میلیون ریال به خاطر بازی مناسب و تأثیرگذار تقدیم شد به بازیگر نقش زن فیلم شیر تلخ راضیه احمدی
2ـ لوح تقدیر و مبلغ پانزده میلیون ریال به خاطر تصویربرداری مناسب تقدیم شد به تصویربردار فیلم ما در راهیم عارف نامور
3ـ هیات داوران هیچ کدام از آثار این بخش را شایسته تقدیر کارگردانی تشخیص نداد و به اتفاق آرا از میان تمام فیلم‌ها و به جهت تمایز تکنیکی دو فیلم از سایر آثار به طور مشترک عنوان بهترین فیلم داستانی جشنواره ششم را به شرح زیر اعلام کردند:
الف : تندیس جشنواره ،لوح افتخار و مبلغ سی میلیون ریال اهدا شد به فیلم خانه ام ابری است کریم عظیمی
ب : تندیس جشنواره ،لوح افتخار و مبلغ سی میلیون ریال اهدا شد به فیلم شیر تلخ ناصر ضمیری

جوایز ویژه هیات داوران هیات داوران جایزه بدیع ترین فیلم منطبق با موضوع جشنواره شامل : لوح افتخار و مبلغ بیست میلیون ریال را اهدا کرد به فیلم داستانی همنوا با زینب به کارگردانی عبدالرسول آذر شب


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

منبع پایگاه خبری فیلم کوتاه fa.shortfilmnews.com

Miss Artemis
31-10-2010, 23:26
نمایش "زندگی میان آتش" راهی کرواسی می‌شود


نمایش"زندگی میان آتش" درجشنواره تئاتر اروپاي شرقي كه در کرواسی برگزار مي‌شود، اجرا خواهد شد.
"شيوا مكي‌نيان" بازيگر نمایش با اعلام اين خبر در گفت‌وگو با سایت ایران‌تئاتر گفت: «نمایش "زندگی میان آتش" نوشته "اصغر خلیلی" قرار است نيمه دوم بهمن‌ماه با 2 اجرا در جشنواره تئاتر اروپاي شرقي کرواسی به صحنه برود.»
وي افزود: «اين نمايش پيش از اجرا در جشنواره كرواسي، با اختصاص بخشي از درآمدهاي حاصل از گيشه به كودكان بي‌سرپرست، از 9 تا 27 آبان در تالار سایه اجرا مي‌شود.»‌
مكي‌نيان كه در این نمایش در نقش يك معلم ظاهر شده، در اين خصوص گفت:« نقش "سعیده" معلمی را دارم كه می‌خواهد شب کریسمس جشنی را در مدرسه برای شاگردانش بگیرد. در اين كار همراه اتابک نادری، میثم جهانگیری و علی قوچانی در صحنه حاضر خواهم شد.»
وي در خصوص نمایش "زندگی میان آتش" گفت: «این نمایش به علت خاصيت جهان‌شمول و انسانی که دارد، نسبت به دیگر کارهای نمایشی‌ام بسیار متفاوت‌تر و جذاب‌تر است.»
گفتنی است شیوا مکی‌نیان و اصغر خلیلی نمایش "من نمی‌تونم ما می‌تونیم"را ماه گذشته در جشنواره تئاتر جوان آلمان اجرا کردند که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Miss Artemis
01-11-2010, 16:37
چاپ دوم کتاب «درباره نگاه به عکس‌ها»

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]کتاب «درباره نگاه به عکس‌ها»، گفت‌وگوی بیل جی و دیوید هورن است که با ترجمه‌ محسن بایرام‌نژاد، در زمستان سال گذشته توسط انتشارات حرفه هنرمند به چاپ رسیده بود، تجدید چاپ شد. این کتاب در 5 بخش با عناوین: چهار اصل مهم در عکاسی، معنا و دلیل بی­ثبات بودن آن، شایستگی و دلیل کمیاب بودن آن، هنر و دلیل متفاوت بودن آن، اخلاقیات و دلیل با اهمیت بودن آن، و دیدن عکس‌ها، به نقل مطالب می‌پردازد.
چاپ دوم کتاب «درباره نگاه به عکس‌ها»، در شمارگان 2000 نسخه، در قطع رقعی و 160 صفحه، با قیمت 4000 تومان، منتشر شده است.
علاوه‌ بر تغییر طرح روی جلد، برخی اشکالات تایپی کتاب نیز رفع شده است.برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Miss Artemis
01-11-2010, 16:49
سيدجواد هاشمي به سمت دبيري نخستين جشنواره تئاتر تهران منصوب شد.

به گزارش دريافتي سايت ايران تئاتر، سید جواد هاشمی بازيگر و كارگردان تئاتر، سينما و تلويزيون طي حكمي از سوي "ناصر يكه" رئيس ستاد جشنواره تئاتر تهران و مديرعامل كانون خلاق به عنوان دبير اين جشنواره معرفي شد.
در حكم وي آمده است:
اينك كه اين فرصت در عرصه هنري كشور پديد آمده، جاي آن است كه تمامي وقت مسئولان، پيش‌كسوتان و هنرمندان كشور، به خدمت و تلاش صادقانه در اين امر سپري شده و همگام با سال همت مضاعف و كار مضاعف، عزم و همت تمامي هنرمندان، به سوي رشد و تعالي هنر اين مرز و بوم معطوف گردد. بدين منظور مراتب تنفيذ جنابعالي را به سمت دبير نخستين جشنواره تئاتر تهران اعلام مي‌دارم.
در بخش ديگر اين حكم آمده است: اينجانب با سپاس از خداوند متعال و عرض تبريك بدين مناسبت يقين دارم انتخاب شما بدين سمت گامي بلند در رشد و تعالي عرصه هنر نمايش بوده و برپايي هر چه باشكوه‌تر نخستين جشنواره تئاتر تهران را در پي خواهد داشت.
از خداوند منان موفقيت شما را به عنوان دبير نخستين جشنواره تئاتر تهران آرزومندم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Miss Artemis
01-11-2010, 21:18
بخش‌های مستند، کوتاه و پویانمایی جشنواره فیلم فجر حذف شد

اولین جلسه شورای سیاستگذاری بیست ‌و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به ریاست معاون امور سینمایی و سمعی وبصری و با حضور اعضا برگزار و بخش‌هایی از جشنواره حذف شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این نشست مقرر شد به منظور تقویت جایگاه و منزلت جشنواره‌های بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و نیز مستند حقیقت، از این دوره بخش فیلم کوتاه و مستند جشنواره فیلم فجر حذف شود.
همچنین با طراحی و تدارک جشنواره مستقلی برای فیلم‌های پویانمایی که در سال آینده برگزار خواهد شد، این بخش نیز از جشنواره فیلم فجر حذف شد.
زمان آغاز جشنواره بیست و نهم فجر، 16 بهمن یعنی پس از پایان ماه صفر، در نظر گرفته شد.
همچنین همانند سال گذشته علاوه بر مسابقه اصلی سینمای ایران ، فیلم های اول کارگردانان در بخش مستقلی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. با توجه به تأسیس مؤسسه جشنواره‌های فیلم، مهدی مسعود شاهی امسال نیز دبیر بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر است.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

karin
01-11-2010, 21:49
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

گالری اثر
۷ تا ۱۹ آبان‌ماه ۱۳۸۹
ساعات بازدید: ۱۱-۲۰ / جمعه‌ها ۱۷-۲۱
کریم‌خان زند، خیابان ایرانشهر، کوی برفروشان، شماره ۱۶

Miss Artemis
01-11-2010, 22:33
نمايشگاه منتخب آثار احمد نادعليان

حجاری، خاک نقاشی، پيکره‌ها و مهرها

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

افتتاحيه: دوشنبه ۲۶ مهر ماه ۱۳۸۹ ساعت ۱۶ تا ۲۰

نمايشگاه تا تاريخ ۱۷آبان ۱۳۸۹ از ساعت ۱۶ تا ۲۹ ادامه خواهد داشت.

نگارخانه روزهای جمعه تعطيل است.

عصر روزهای ۲۶ مهر تا ۹ آبان، با حضور هنرمند، کارگاه‌های عملی و بحث و گفتگو برگزار خواهد شد.

آدرس: خيابان آفريقا، کوچه نيلوفر، پلاک 7

تلفن: 22059131-22058630- تلفکس: 22050693

karin
02-11-2010, 17:01
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

با آثاری از فرشید منفرد، پویا عباسیان، محمود مختاری، ندا عظیمی و دیگران
موسسه‌ی صبا، گالری خیال نو
۱۰ تا ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۸۹
ساعات بازدید: ۱۰ تا ۱۹ / به‌جز روزهای تعطیل
میدان فلسطین، خیابان برادران مظفر، شماره‌ی ۱۲۵

Facon_Archi
03-11-2010, 18:12
خبرگزاري آريا- در آستانه يكم ذي الحجه سالروز ازدواج حضرت علي(ع) و حضرت فاطمه(س) و روز ملي ازدواج از پوستر اين روز رونمايي شد. ‏ به گزارش خبرگزاري آريا سيد مهدي حجازي دبير ستاد هفته ازدواج استان همدان در آئين رونمايي از اين پوستر اظهار داشت: ويژه برنامه هاي روز ملي ازدواج در راستاي اطلاع رساني و فرهنگ سازي و جلب توجه بيشتر مسئولان، فرهنگ سازي و ترويج ازدواج آسان، آگاهانه و به هنگام و پايدار برگزار مي گردد.
وي تاكيد داشت: توجه و اهتمام ملي به موضوع بنيادي ازدواج جوانان به عنوان يک نياز فردي، ضرورت اجتماعي، ديني و حکومتي در طول سال مي باشد. حجازي تصريح كرد: مسئولان بايد جهت الگوسازي ونهادينه کردن فرهنگ ازدواج اسلامي در جامعه تلاش نمايند.
رئيس سازمان جوانان استان همدان ابراز داشت: اصلاح ملاکها و معيارهاي مربوط به ازدواج در چهارچوب ارزشهاي ديني، ملي، قومي و طبقاتي در جهت افزايش پايــداري ازدواج زوجهــاي جوان امري مهم مي باشد.
وي ابراز داشت: تقويت حس مسئوليت پذيري خانواده ها در امور مربوط به ازدواج جوانان، تقويت نقش و کارکرد حمايتي نهادهاي سنتي از جوانان، فرهنگ سازي در زمينه معرفي الگوهاي مناسب در امر ازدواج و اصلاح مصرف در مراسم ازدواج و ترويج آن در سطح جامعه از اهداف برگزاري جشنواره در جامعه مي باشد.
وي در پايان گفت: پوستر روز ملي ازدواج در همدان توسط حامد ميرزا محمدي طراحي شده كه از هنرمندان جوان همداني است.
حامد ميرزا محمدي طراح اين پوستر نيز گفت: سنتي و با شكوه بودن، دو ويژگي بارز ازدواج هاي ايراني است كه در اين اثر استفاده شده است.
لازم به ذكر است ويژه برنامه هاي روز ملي ازدواج از تاريخ 17 آبان ماه به مدت يك هفته در همدان برگزار خواهد شد.
شيما قبادي خبرنگار آريا در استان همدان


نقاشي‌هاي ژيلا مناني و بهروز والياني در نگارخانه هنر ايران
نمايشگاه نقاشي هاي ژيلا مناني و بهروز والياني از هنرمندان استان اصفهان در نگارخانه هنر ايران به نمايش درمي‌آيد.

به گزارش موج به نقل از روابط عمومي موزه هنرهاي معاصرتهران؛‌ موسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر در خصوص حمايت از هنرمندان هنرهاي تجسمي، نمايشگاه آثار دو هنرمند از استان اصفهان، ‌ژيلا مناني و بهروز والياني را از روز 12 آبان ماه به نمايش مي گذارد.
علاقه‌مندان در خصوص بازديد از اين نمايشگاه مي توانند تا پايان روز 24 آبان ماه همه روزه به جز ايام تعطيل از ساعت 9:30 صبح تا 19:30 به نگارخانه هنر ايران واقع در خيابان انقلاب- خيابان خارك – ضلع غربي تالار وحدت – شماره 19 مراجعه و يا با شماره تلفن 66754403 و 66754400 تماس حاصل نمايند

---------- Post added at 06:12 PM ---------- Previous post was at 06:08 PM ----------

نمايشگاه نقاشي‌هاي ژيلا مناني و بهروز والياني از هنرمندان استان اصفهان در نگارخانه هنر ايران به نمايش درمي‌آيد.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، موسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر در خصوص حمايت از هنرمندان هنرهاي تجسمي، نمايشگاه آثار دو هنرمند اصفهاني يعني ‌ژيلا مناني و بهروز والياني را از روز 12 آبان ماه به نمايش مي‌گذارد.

علاقه‌مندان براي بازديد از اين نمايشگاه مي‌توانند تا پايان روز 24 آبان ماه همه روزه به جز ايام تعطيل از ساعت 9 و 30 دقيقه صبح تا 19 و 30 دقيقه به نگارخانه هنر ايران واقع در خيابان انقلاب،خيابان خارك، ضلع غربي تالار وحدت، شماره 19 مراجعه كنند

هشت تصویرگر ایرانی در مسابقه‌ سالانه‌ سی‌جی کره پذیرفته شدند

ایران با هشت تصویرگر بیشترین شرکت کننده را در مسابقه‌ سالانه‌ تصویرگری سی‌جی کره دارد.
به گزارش خبرگزاری مهر اسامی 50 تصویرگر برتر راه‌یافته به‌سومین کاتالوگ مسابقه‌ سالانه‌ تصویرگری سی‌جی کره اعلام شد.
در میان برگزیدگان، ایران با هشت تصویرگر شامل بهزاد بزرگی، آیلین بهمنی‌پور، غزاله بیگدلو، حسن عامه‌کن، پگاه کاظمی، آزاده مدنی، زینب ملک‌زاده و سرور یزدی رتبه نخست را از آن خود کرد.
پس از آن، کره به عنوان کشور میزبان با هفت تصویرگر، اسپانیا و روسیه هرکدام با پنج تصویرگر، ایتالیا و فرانسه هرکدام با چهار تصویرگر، کلمبیا با سه تصویرگر و ژاپن و مکزیک هرکدام با دو تصویرگر رتبه‌های بعدی را به‌دست آوردند.
کشورهای آلمان، بلغارستان، بلژیک، آمریکا، پرتغال، لهستان، هلند، اتریش، اسراییل و مجارستان سایر کشورهایی هستند که هرکدام با یک تصویرگر در کاتالوگ حضور دارند.
در این مسابقه 1100 تصویرگر از 30 کشور جهان شرکت کرده بودند و تنها 50 تصویرگر از 19 کشور به‌کاتالوگ راه یافتند

Facon_Archi
03-11-2010, 18:26
نمایشگاه سالانه منتخب آثار اعضای انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران با عنوان «سرو نقره‌ای» همراه با برنامه‌های جنبی چون معرفی گرافیك آلمان و نمایشگاه گزیده‌اى از آثار انجمن طراحان گرافیك كانادا روز 16 آبان در خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تهمتن امینیان ـ دبیر نمایشگاه سرو نقره‌ای ـ درباره این نمایشگاه گفت: نمایشگاه سالانه‌ی منتخب آثار اعضای انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران برای نخستین بار با عنوان «سرو نقره‌ای» در بخش‌هایی همچون طراحی نشانه و نشانه نوشته، پوستر، جلد نشریات (کتاب و مطبوعات)، صفحه آرایی نشریات (کتاب و مطبوعات)، گرافیک تبلیغات، بسته بندی، بروشور و کاتالوگ، طراحی الکترونیک و سایر آثار طراحی گرافیک از 16 تا 23 آبان ماه سال جاری در 9 بخش در خانه‌ هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

او ادامه داد: این نمایشگاه در راستای تحقق گسترش کیفی فعالیت‌های گوناگون اعضای انجمن طراحان گرافیک، کسب اعتبار بیشتر برای آن‌ها، جلب توجه عموم مردم به اهمیت طراحی گرافیک و کاربرد آن در زمینه‌های تولیدی، ارتباطی و اجتماعی برگزار می‌شود. همچنین نمایاندن نقش و اهمیت طراحی گرافیک، پویایی و کاربرد آن در سطح جامعه به همکاران، سفارش‌دهندگان، مدیران صنایع، سازمان‌های دولتی و غیر دولتی از دیگر اهداف این نمایشگاه است.

به گفته امینیان،نمایشگاه «سرو نقره‌ای» روز یكشنبه - 16 آبان‌ماه - پس از برگزاری مجمع عمومی انجمن،ساعت 18 در خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود و مراسم پایانی آن به همراه اهدای جوایز روز 23 آبان ماه ساعت 17 و 30 دقیقه برگزار خواهد شد.

نایب رئیس هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران درباره برنامه‌های جنبی این نمایشگاه توضیح داد: نشست طراحی گرافیک جوان آلمان با نمایش آثار و سخنرانى «جنز مولر» - طراح گرافیك آلمانى - تحت عنوان روز دوشنبه 17 آبان‌ماه ساعت 17 و 30 دقیقه در سالن اجتماعات خانه هنرمندان ایران، نشست «دیزاین یا طراحی مسئله این است ...» با نگاهی اجمالی به «تفكر دیزاین» و افق‌های جدید پیش روی حرفه‌ی دیزاین با سخنرانی نژده هوانسیان روز سه‌شنبه - 18 آبان‌ماه ساعت 17 و 30 دقیقه در سالن اجتماعات خانه هنرمندان ایران برگزار خواهند شد.

امینیان اضاقه كرد: فیلم «طراحان گرافیك برجسته‌ جهان» كه به معرفی طراحانى همچون میلتون گلیزر، استفان زاگ مایستر، پائولا شر، جیمز ویكتور، دیویدكارسون و همچنین استودیوى طراحى گرافیك پنتاگرام و نحوه‌ى كار آنها می‌پردازد از دیگر برنامه‌های جنبی این نمایشگاه است كه روز سه‌شنبه - 18 آبان ‌ماه ساعت 19 در سالن اجتماعات خانه‌ى هنرمندان ایران نمایش می‌شود.

این طراح گرافیست برگزاری سخنرانی مسعود سپهر با عنوان «چی، کجا، چطور» با گفتارى درباره‌ نشانه‌هاى شهرى در روز پنج‌شنبه - 20 آبان‌ماه - ساعت 17 و 30 دقیقه و نمایش فیلم‌هاى «ویدیوگرافیك» كه شامل منتخبى از بهترین نمونه‌هاى ویدیوگرافیك معاصر جهان در زمینه‌هاى عنوان‌بندى فیلم، فیلم كوتاه، آگهى تبلیغاتى و ... می‌شود، در روز پنج‌شنبه - 20 آبان‌ -ساعت 19 در سالن اجتماعات خانه هنرمندان ایران را از دیگر برنامه‌های این هفته دانست.

او همچنین از برگزاری نمایشگاه «گرافکس 2010» در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) خبر داد و گفت : این مجموعه بازتاب بهترین طراحان كانادا و نمایشگاه گزیده‌اى از آثار انجمن طراحان گرافیك كانادا است كه روز جمعه - 21 آبان‌ماه - ساعت 17 و 30 دقیقه در موزه هنرهای دینی امام على(ع) افتتاح می‌شود.

به گفته امینیان ،کنفرانس خبری مربوط به این رویداد روز یکشنبه - 16 آبان ماه - ساعت 14 و 30 در خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

طراح پوستر - پدرام حربی

Miss Artemis
04-11-2010, 16:59
نمايش قاتل بي‌رحم هسه كارلسون با ترجمه و كارگرداني مسعودرايگان از 13 آبان‌ماه ساعت 20 در سالن استاد سمندريان تماشاخانه ايرانشهر به صحنه مي‌رود.

به گزارش سايت ايران تئاتر، روز گذشته -9 آبان- عوامل و گروه نمايش، به منظور طراحي دكور و ادامه تمرينات در تماشاخانه ايرانشهر مستقر شدند.
"قاتل بي‌رحم هسه كارلسون" از جمله آثار هنينگ مانكل يكي از بزرگترين و برجسته‌ترين ‏نمايشنامه‌نويسان و رمان‌نويسان اروپاست كه به خاطر رمان‌ها و نمايشنامه‌هاي جنايي كه از اين نويسنده ‏منتشر شده به وي لقب مرد جنايي و مرد تئاتر داده‌اند. آثار مانكل به 40 زبان دنيا ترجمه شده كه 30 ميليون ‏نسخه از آثار اين نويسنده در دنيا توزيع و منتشر شده است. ‏
رويا تيموريان، هومن سيدي، محمد سلوكي، شبنم مقدمی و جواد عزتي در اين نمايش به ايفاي نقش مي‌پردازند.
همچنين احمد كچه‌چيان طراح صحنه، رويا تيموريان مشاور كارگردان،فرشاد فزونی آهنگساز و سعيد ملكان طراح چهره‌پردازي، داريوش فائزي دستيار اول كارگردان و برنامه‌ريز و عليرضا سعیدی به عنوان مشاور رسانه‌اي ديگر عواملي هستند كه در اين اثر با رايگان همكاري دارند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Facon_Archi
04-11-2010, 22:20
اهدا جوایز نفرات برتر مسابقه طراحی پوستر با عنوان امانتداری و وجدان کاری با همکاری آموزشگاه ایده در تاریخ 6/9/89 ساعت 15الی17در فرهنگسرای امید برگذار میگردد.نگارخانه آبی با (ساختاری جدید) افتتاح می شود؛ بزرگداشت استاد احمد وکیلی و نمایشگاهی از آثار طراحی و نقاشی ایشان 19 آبان ماه سال جاری، ساعت 15 الی 17 در این نگارخانه برگزار می شود. این نمایشگاه تا 30 آبان ماه سال جاری برپاست و علاقمندان می توانند همه روزه از ساعت 9 الی 17 به جز ایام تعطیل از این آثار بازدید نمایند.

همچنین آثاری از احمد وکیلی در نگارخانه آبی به نمایش در می آید بیشتر انتزاعی (آبستره) است.

از دیگر برنامه های آتی نگارخانه آبی ، مراسم اختتامیه و اهدا جوایز نفرات برتر مسابقه طراحی پوستر با عنوان امانتداری و وجدان کاری است کهکه با همکاری آموزشگاه ایده در تاریخ 6 آذر ماه سال جاری ساعت 15 تا 17 در فرهنگسرای امید برگزار می شود. این نمایشگاه تا 16 آذر ماه سال جاری در نگارخانه آبی برپا است و علاقمندان می توانند از آن بازدید نمایند.

فرهنگسرای امید، بالاتر از میدان شهدا،خ 17شهریور شمالی، خیابان خشکبارچی، بوستان خیام واقع شده است.

Facon_Archi
04-11-2010, 22:33
آزمون عملي تعدادي از متقاضان عضويت و بيمه كانون نوازندگان سنتي خانه موسيقي ، روز گذشته در ساختمان شماره 2 برگزار شد.به گزارش سايت خانه موسيقي، اين آزمون با حضور زيدالله طلوعي، ميرجعفر حيدري و رضا موسوي زاده از اعضاي هيئت مديره كانون نوازندگان سنتي برگزار شد.در اين جلسه از تعداد 34 نفر از متقاضيان بيمه و عضويت و تعيين سطح، آزمون به عمل آمد كه 4 نفر به عنوان وابسته 1 و 30 نفر به عنوان وابسته 2 تعيين گرديدند.شهرام ناظری در کنگره بین المللی شمس تبریزی برنامه اجرا می کند


ارومیه - خبرگزاری مهر: مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان غربی از اجرای کنسرت موسیقی شهرام ناظری در کنگره بین المللی شمس تبریزی خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر در ارومیه، رضا محبوبی ظهر چهارشنبه در جلسه کارگروه امور اجتماعی و فرهنگی آذربایجان غربی افزود: اجرای سخنرانی‌های کنگره علمی، برگزاری کنسرت موسیقی شهرام ناظری، اجرای مراسم ستنی مثنوی‌خوانی در محل هتل ثمین خوی، اهدای نشان بارگاه مولانا توسط بیست و سومین نواده مولانا به استاد شهرام ناظری از جمله برنامه‌های این کنگره بین المللی است.


وی با بیان اینکه در کنگره شمس 60 میهمان خارجی از کشورهای مختلف حضور می یابند، بیان داشت: در این راستا آماده سازی محیط شهر و خیابان‌ها از بدو ورود به فرودگاه تا هتل برای این مهمانان ضروری است.


حضور سفرای عضو اکو در کنگره بین المللی شمس تبریزی


مدیر کل امور اجتماعی استانداری آذربایجان غربی از حضور سفرای فرهنگی سازمان اکو نیز در این کنگره خبر داد و اظهار داشت: هر یک از دستگاه‌های اجرایی استان باید ابتکارات خود را در این زمینه به کار گیرند.


محبوبی افتتاح نمایشگاههای خط و نقاشی در خوی، رونمایی از تندیس مشاهیر استان در پارک ائللرباغی ارومیه، اجرای شب شعر در دانشگاه ارومیه، کنگره علمی، تاثیر آیات و روایات در شکل‌گیری افکار و شخصیت شمس را از برنامه‌های هفته آینده که به عنوان آخرین هفته از ماه فرهنگی نامگذاری شده است، عنوان کرد.


وی با تاکید بر تبلیغ محیط درون سازمانی، خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش آذربایجان غربی فضای تبلیغی را باید تا پایین‌ترین سطح اجرا کند که به صدا در آمدن زنگ شمس، ارائه موضوع انشا و برگزاری اردوهای مزار شمس می‌تواند در این زمینه موثر باشد.


این مقام مسئول گفت: لازم است تا تمام مهمانسراها و خودروهای تشریفاتی ادارات استانی نیز آماده استقبال از مسافران خارج از استان و خارج از کشور باشند تا در صورت ایجاد مشکل احتمالی بتوان آنها را در این مهمانسرا‌ها سکونت داد.

Facon_Archi
04-11-2010, 22:45
داریوش طلایی نوازنده تار و سه تار از عدم برگزاری دومین دوره کارگاه "خلاقیت در موسیقی ایرانی" خبر داد.
داریوش طلایی مدیر و مدرس موسیقی نخستین کارگاه تخصصی "خلاقیت در موسیقی ایرانی" با اعلام این خبر درخصوص چرایی عدم برگزاری دومین دوره این کارگاه ها در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به دلیل تغییر و تحولاتی که در فرهنگستان هنر اتفاق افتاده است پیگیری تشکیل دومین دوره کارگاه تخصص "خلاقیت موسیقی ایرانی" صورت نگرفت و من با وجود برنامه ریزی برای برگزاری دور دوم این کارگاه و همچنین تعیین سرفصل های آموزشی از برگزاری مجدد این کارگاه منصرف شدم.


این نوازنده تار در ادامه صحبتهای خود به سرفصلهایی که قرار بود در کارگاههای تخصصی خلاقیت در موسیقی ایران مطرح شود اشاره کرد و گفت: نخستین دوره از برگزاری کارگاه تخصصی خلاقیت موسیقی ایرانی به طرح مباحث عام تر در حوزه موسیقی اختصاص داشت و رفته رفته مباحثی براساس کتابهایی چون تئوری موسیقی ایرانی و نگرشی به شیوه های نوین موسیقی ایرانی که از تالیف های خودم بود مطرح شد و قصد داشتم سرفصل دور دوم این کارگاه را در همین راستا بیان کنم ؛ به همین دلیل تنها آموزش صرف موسیقی مدنظرم نبود و دوست داشتم تمام علاقمندان موسیقی اصیل ایرانی به سمت و سوی درستی در جهت خلاقیت در موسیقی ایرانی هدایت شوند درهمین راستا تعریف بداهه نوازی، تکنوازی و آهنگسازی در موسیقی ایران از سرفصلهای مهم دور دوم کارگاه تخصصی خلاقیت در موسیقی ایرانی بود که متاسفانه طرح این مباحث عملی نشد.


طلایی در ادامه به برنامه های خود اشاره کرد و گفت : درحال حاضر مشغول تدریس در دانشگاه هستم و تحقیق هایی بر روی جنبه های مختلف موسیقی دستگاهی انجام می دهم البته درحال حاضر در زمینه آواز تحقیق و نگارش می کنم ضمن اینکه ردیف آوازی استاد سروستانی که در قالب 13 سی دی منتشر شده و قرار بود توزیع شود به دلایل نا معلوم هنوز دست ناشر مانده است این درحالی است که این مجموعه سال گذشته در خانه موسیقی رونمایی شد اما نمی دانم چرا ناشر از توزیع این آلبوم امتناع می کند وقتی دلیل را جویا می شوم مدیر انتشارات مشکات می گوید که منتظر فرصت مناسب است و نمی دانم این فرصت چه زمانی از راه می رسد.


وی در پایان افزود : این آلبوم حاصل چندین سال فعالیت من بر ردیف های آوازی استاد سروستانی است و میراثی متعلق به مردم است و هرچه زودتر باید توزیع شود و من بیش از این نمی توانم پاسخگوی درخواست علاقمندان باشم.سيمين غانم 17 آبان دوباره در تالار وحدت مي‌خواند
کنسرت موسيقي «سيمين غانم» ويژه بانوان براي يك روز و در تاريخ 17 آبان ماه تمديد شد.


به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سيمين غانم خواننده قطعه به يادماندني «گل‌گلدون من» در روزهاي 5، 6 و 7 آبان در تالار وحدت در ساعت 15 كنسرت اجرا كرده بود، اما بليت اين اجرا پنج روز قبل از برگزاري تمام شد و مسئولان بنياد خيريه فيروزنيا تصميم گرفتند كه با اخذ مجوز، يك روز ديگر اين كنسرت را تمديد كنند.


كنسرت روز 17 آبان ماه جاري نيز مانند سه كنسرت گذشته‌ي آبان ماه، در ساعت 15 آغاز مي‌شود و بهاي بليت آن 15، 20 و 25 هزار تومان است.

Facon_Archi
06-11-2010, 11:00
تابلو نقاشی اثر ادگار دگا پس از 40 سال در حراجی سوتبی در نیویورک پیدا شد. سخنگوی وزارت فرهنگ فرانسه با اعلام این خبر در روز چهارشنبه گفت این نقاشی از موزه‌ای در فرانسه به سرقت رفته بود

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

وب‌سایت «تریبون هنر» اولین خبرگزاری بود که ضمن تایید این خبر گفت حراجی سوتبی پس از اطلاع رسانی وزارت فرهنگ فرانسه به سرعت این تابلو را که متعلق به موزه لوور است از میان آثار حراجی هنر امپرسیونیستی خود خارج کرد.

این تابلو «رخت‌شوی‌ها و دندان درد» نام دارد و بین سال‌های 1871 تا 1873 کشیده شده است. تابلوی دگا از سال 1960 در موزه «هارو» در نورماندی نگهداری می‌شد و سال 1973 به سرقت رفت.

در این تابلو دو زن رخت‌شو را می‌بینیم که یکی از دندان درد رنج می‌برد و دیگری در حال بررسی ورم دندان است.

در کاتالوگ حراجی سوتبی قیمت این تابلو بین 350 تا 450 هزار دلار تخمین زده شده بود. یکی از کارکنان موزه «هارو» هنگام ورق زدن کاتالوگ این حراجی متوجه تابلو مشهور دگا می‌شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ فرانسه گفت: «ما با سوتبی تماس گرفتیم و آنها موافقت کردند تابلو را در حراجی شرکت ندهند. ما به زودی به شکلی کاملا دوستانه با صاحب اثر وارد صحبت می‌شویم تا اثر را به فرانسه بازگردانیم. حراجی سوتبی اعلام کرده صاحب اثر فردی آگاه و قابل اعتماد است.»

با اینکه نام این تابلو در فهرست اطلاعات موزه در فرانسه است، اما نام آن در فهرست آثار سرقتی پلیس بین‌الملل نبوده است. این درحالی است که پلیس آمریکا و فرانسه از طریق پلیس بین‌الملل در جستجوی سارق اثر هستند.

سال گذشته اثر دیگری از دگا از موزه‌ای در مارسی به سرقت رفت و فعلا ردی از آن نیست.

---------- Post added at 11:00 AM ---------- Previous post was at 10:56 AM ----------

به بهانه برپایی نمایشگاه انفرادی عكس كاوه گلستان در گالری شماره 6

امروز (14 آبان‌ 1389) بعد از قریب به سه دهه نمایشگاه عكس‌های كاوه گلستان با عنوان «توانا بود هركه دانا بود» از مجموعه مدارس و دانش‌آموزان روستایی در گالری شماره 6 رونمایی می‌شود
حدود سال‌ 1351 انتشارات «فرانكلین» كه آن زمان چاپ كتاب‌های مدارس را برعهده داشت، پیشنهاد عكاسی از دانش‌آموزان مدارس سراسر كشور را به زنده یاد كاوه گلستان داد و از او خواست تا دور تا دور ایران‌زمین را بگردد و عكاسی كند تا آنها با دانش‌آموزانی كه قرار است این كتابها را برایشان چاپ كنند، آشنا شوند.
همان سال‌ها بخشی از این مجموعه پرتعداد در گالری سیحون به نمایش گذاشته و بعد از سه دهه یكی از عكس‌های آن مجموعه برای نمایشگاه گروهی «تداوم» كه چندی پیش در گالری شماره 6 برپا شده بود، انتخاب شد.
این بار قرار است گالری شماره 6 مجموعه كامل‌تری از این عكس‌ها را كه شامل 30 عكس به انتخاب هنگامه گلستان - همسر زنده یاد كاوه گلستان می‌شود، در قالب نمایشگاه انفرادی این هنرمند با عنوان «توانا بود هر كه دانا بود» به نمایش درآورد.
بر اساس این گزارش، ماه گذشته در حاشیه برپایی نمایشگاه گروهی «تداوم»، یك روز از برنامه گالری به نام كاوه گلستان نام‌گذاری شد.
در این روز، شادمهر راستین، فیلم‌نامه‌نویس و منتقد هنری درباره شخصیت كاوه گلستان و مجموعه آثار این هنرمند گفت: «گلستان علاقه‌ای به اساطیر زنده و مرده نداشت و این را نه از آشنایی با ایشان كه از دیدن عكاس‌هایش دریافت كرده‌ام».
او همچنین درباره تك عكس گلستان از كلاس درس در رودبار الموت قزوین (1353) كه در این نمایشگاه ارائه شده بود و بخشی از همان مجموعه‌ای است كه امروز در این گالری رونمایی خواهد شد، عنوان كرد: «این عكس نشان می‌دهد كه گلستان بیشتر از آنكه درگیر ثبت حادثه باشد به كشف حادثه علاقه داشته است. او نه می‌خواهد آشنازدایی كند، نه مدرن باشد و نه به مخاطب هشدار دهد یا به بیننده عكس‌هایش فخر بفروشد، بلكه او می‌خواهد مخاطب را با «حال» عكس‌هایش شریك كند. برای همین است كه همیشه در عكس‌های خبری گلستان تاكید بر چهره انسانی و حال آنها مهم‌تر از گزارش حادثه بوده و این را حاصل پیوند حس هنری با خود رسانه‌ای می‌دانم كه گلستان آن را به خوبی در عكس‌هایش جلوه‌گر می‌ساخت، تا جایی كه او در اوج حوادث، فقط انسان را می‌دید.»
حجت سپهوند، عكاس نیز در این نشست مطرح كرد: «كاوه گلستان به مثابه انسانی دردآشنا و آگاهی‌بخش در تمام عمر هنری خودش بوده است. شرایط زندگی كاوه گلستان درست در چند بزنگاه تاریخی سپری شد. یكی قبل از انقلاب كه بیشتر انسان‌های عكس‌هایش افرادی ناتوان و معلول و آسیب‌پذیر بودند كه همگی آنان در موضوع «درد» با هم مشترك بودند. دردی كه چنان غنایی به عكس‌های كاوه داده كه هر بیننده‌ای را به تلاش برای كمك و رهایی این انسان‌ها به چالش می‌كشاند. گلستان را از این منظر كه نگاهی كلی به انسان زمان خود دارد می‌توان یك جامعه‌شناس دانست. جامعه‌شناسی كه دوربین در دست بی‌هیچ ترس و دلهره‌ای به میان مردم می‌رود و چون روانشناسی دقیق انسان‌ها را جلوی دوربینش می‌نشاند و درد و رنج آنها را بازگو می‌كند.»
او همچنین درباره مجموعه عكس‌های مدارس گلستان گفت: «مجموعه مدرسه‌اش نگاهی عمیق دارد و به تعلیم و تربیت بچه‌ها و موقعیت زندگی آنان می‌پردازد . عكس‌های اسن مجموعه‌ سندی جدی و تاثیرگذار از زندگی كودكان در قبل از انقلاب به شمار می‌رود.»
سپهوند معتقد است: «همان انسان‌هایی كه دورانی را با درد و رنج سپری كرده‌اند این بار در خیابان‌ها سوژه عكس‌های كاوه می‌شوند. باید بگوییم انسان، جنگ، مرگ، و رنگ تمام حیات هنری او را شكل داده‌اند. بسیاری از شما آثار بعد از جنگ كاوه را ندیده‌اید. او در پایان جنگ باز عكس‌های انسانی دردكشیده را به صورتی گرافیكی و آبستره طراحی كرده و این بار با كمك «رنگ» می‌خواهد همان پیام همیشگی‌اش را بدهد كه «هنوز در كنار ما انسان‌هایی هستند كه درد دارند.»
این نمایشگاه امروز (جمعه 14 آبان‌ماه) سال جاری افتتاح و تا 24 آبان به نشانی خیابان خردمند شمالی، كوچه هجدهم، پلاك 66، طبقه همكف ادامه دارد.

Miss Artemis
11-11-2010, 14:09
مجموعه عکس مادربزرگ‌های الموت منتشر شد

سجاد پیشدادی، مجموعه پرتره‌های زنان مسن سرزمین الموت را در قالب طرح مردم نگاری این منطقه تاریخی ایران تهیه و منتشر کرد.
این مجموعه به همراه اطلاعاتی از منطقه الموت قزوین به به زبان‌های فارسی و انگلیسی در یک بسته، شامل 12 عکس در ابعاد 13×18 سانتیمتر منتشر شده و هر عکس توضیحات زمان و مکان عکاسی را به همراه دارد.
علاوه بر این مجموعه سجاد پیشدادی در تدارک چاپ کتاب عکس مردم نگاری سرزمین الموت همراه با توضیحاتی مردم شناسانه به همراه هر عکس است.
سجاد پیشدادی، متولد 1361 شوشتر است و از سال 1387 عکاسی می‌کند.وی دانش آموخته رشته مرمت آثار تاریخی در مقطع کارشناسی ارشد است.
این مجموعه به مبلغ شش هزار تومان عرضه شده و برای خرید آن باید با شماره 09122492409 تماس گرفت.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Miss Artemis
20-11-2010, 12:52
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار فهرست اولیه انیمیشن‌های نامزد جایزه اسکار 2011 را اعلام کرد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» 15 انیمیشن در فهرست اولیه هشتاد و سومین دوره جایز اسکار قرار دارند.
داستان اسباب‌بازی 3، چگونه به قطار اژدها، شرک جاودانی، مگامایند، درهم، تینکر بل و پری بزرگ رهایی، نکوهشم کن، گربه‌ها و سگ‌ها:انتقام کیتی گالور، افسانه نگهبان: جغدهای گاهول، خیال باف، آلفا و امگا، رویای جینشا، احمق‌ها و فرشتگان، لاله سگ من و جنگ تابستان‌ها انیمیشن‌های راه یافته به مرحله نخست رقابت اسکار هستند.
هشتاد و سومین دوره اهدای جوایز اسکار 27 فوریه در سالن کداک تیه‌تر لس آنجلس برگزار می‌شود.

Miss Artemis
20-11-2010, 22:55
نمايش ح دو چشم كاري از سيروس همتي كه در قالب نخستين جشنواره تئاتر حقيقت به صحنه رفته است به مدت يك هفته در دو نوبت اجرا خواهد شد.به گزارش دريافتي سايت ايران تئاتر از روابط عمومي مركز هنرهاي نمايشي، نمايش "ح دو چشم" نوشته و كارگرداني سيروس همتي 30 آبان و اول آذرماه ساعت 17:30 در تالار سايه مجموعه تئاتر شهر به صحنه مي‌رود؛ اما اين نمايش از دوم تا 8 آذر ماه در دو سانس 17:30 و 18:45 ميزبان تماشاگران است.
داستان نمايش درباره خطاطي است كه واژه حقيقت را با ه‍‍ دو چشم مي‌نويسد و اين باعث بروز مشكلاتي مي‌شود اما در نهايت همين امر سبب سير و سلوك او مي‌شود.
اتابك نادري، علي يعقوب زاده، ناديا فرجي، روح الله كماني، سپيده پهلوان زاده، سيروس همتي، مهدي نوري، محمود عمو، محسن بال سيني، بهار همتي، نگار همتي و كوروش زارعي در اين نمايش نقش آفريني مي‌كنند.

Facon_Archi
20-11-2010, 23:04
روز یکشنبه (۲۳ آبان ماه ۸۹) و در تالار بتهوون خانه ی هنرمندان ایران برگزیدگان سرو نقره ای معرفی شدند.
در این مراسم پس از قدردانی های معمول که توسط تهمتن امینیان از همکاران این نمایشگاه صورت گرفت، فرشید مثقالی بیانیه هیات داوران را که متشکل از فرشید مثقالی، علیرضا مصطفی زاده، فرهاد فزونی، مهران زمانی وامیرعلی قاسمی بودند اعلام کرد و برگزیدگان را بدین شرح معرفی نمود:
بخش نشانه
کاندیدا: علیرضا انوش فر، علی سجادیه، مهدی محمدی
برگزیده: علیرضا انوش فر برای نشانه نگارخانه سین

بخش پوستر
کاندیدا: بهراد جوانبخت، آریا کسایی، رضا عابدینی
برگزیده: رضا عابدینی پوستر نمایشگاه

بخش طراحی جلد نشریات
کاندیدا: ریحانه شیخ بهایی و سها شیروانی، پدرام حربی، اونیش امین الهی
برگزیده: پدرام حربی برای طزاحی جلد مجموعه ی کتاب های قفسه آبی

بخش طراحی و صفحه آرایی نشریات
کاندیدا: کورش پارسانژاد، مجید عباسی، وحید عرفانیان
برگزیده: مجید عباسی برای طراحی کتاب مجموعه شعر های احمد رضا احمدی

بخش طراحی گرافیک تبلیغات
کاندیدا: نیلوفر ابریشم کار، علی افسر پور، رضا علوی
برگزیده: نیلوفر ابریشم کار برای پوسترهای تبلیغاتی چای گلستان

بخش طراحی بسته بندی
کاندیدا: مهرزاد دیرین، علیرضا قاسم زاده ایروانی، نیلوفر ابریشم کار
برگزیده: مهرزاد دیرین برای طراحی بسته بندی محصولات غذایی ب.آ

بخش طراحی بروشور و کاتالوگ
کاندیدا: کورش جدی، ایمان راد، محمد رضا رفاهی
برگزیده: ایمان راد برای طراحی مجموعه بروشور های نگارخانه ی ۶۶

بخش طراحی الکترونیک
کاندیدا: اشکان شفاعتی، بهراد جوانبخت، علیرضا انوشفر
برگزیده: بهراد جوانبخت برای تیتراژ فیلم کوتاه خط ممتد

بخش سایر آثار طراحی گرافیک
کاندیدا: رضا غفاری، نغمه فلور ذبیحی، آریا کسایی
برگزیده: نغمه فلور ذبیحی برای طراحی هویت سازمانی گروه پاز

جایزه سفارش دهنده برگزیده
برگزیده: نشر چشمه

جایزه ویژه هیات داوران
برگزیده: مسعود سپهر و پدرام حربی برای پروژه مترو تهران

Facon_Archi
20-11-2010, 23:13
نخستین جلسه کارگاه طراحی پوستر با مضمون " آب زندگی است" در جهت حضور در فستیوال جهانی ۲۰۱۱ آلمان در دانشکده هنر جهاد دانشگاهی استان یزد واقع در اردکان به اهتمام حسین عبدی و همراهی گروه گرافیک، برگزار شد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این کلاس توجیهی و تئوریک، با حضور جمعی از دانشجویان دانشکده و تعدادی از اعضای گروه هنری "اتوبوس فرمز"، برپا شد. یادآور می شود، جلسات اجرایی و نهایی آن در هفته های آتی برگزار می گردد.

Facon_Archi
20-11-2010, 23:28
نمایشگاهی با عنوان «طراحی جلد کتاب» در نگارخانه هنر به نمایش گذاشته خواهد شد. مضمون این آثار رمان‌های تاریخی- اجتماعی است و روی جلدها با گرایش تصویرسازی کار شده‌اند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در این نمایشگاه آثار؛ طه‌حسین احمدی مقدم، بهنام اُسروش، مهدی حق‌شناس، صادق خداپرست، علی خلجی، فائزه رحمتی، الهه رنجبر ایرانی، شیما سلطانی، مهدیه شجاعت حسینی، رزیتا صفری، الهام عاشوری، محمود علیمرادی، مهستا کسمایی، مریم مشایخی، امیرحسین نوری، علیرضا وکیلی، و سیمین هاشمی به نمایش در خواهد آمد.
علاقه‌مندان می‌توانند از ۲۹ آبان‌ تا ۳ آذرماه ۱۳۸۹ از این نمایشگاه در نگارخانه هنر، واقع در چهار‌راه ولی عصر، کوی شهید بالاور، بن‌بست دوم، پلاک دوم دیدن فرمایند.

Miss Artemis
20-11-2010, 23:34
نخستين جشنواره تئاتر حقيقت روز گذشته 28 آبان‌ماه در ميان استقبال تماشاگران در محوطه مجموعه تئاتر شهر، تالار محراب و محوطه برج آزادي افتتاح شد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به گزارش دريافتي سايت ايران تئاتر از روابط عمومي مركز هنرهاي نمايشي، اجراهاي نمايشي نخستين جشنواره تئاتر حقيقت در حالي آغاز شد كه طيف گسترده‌اي از علاقمندان به هنر نمايش و هنرمندان، مخاطبان اصلي اين آثار را تشكيل مي‌دادند.
روز گذشته تكيه تالار محراب كه ميزباني مجلس شبيه‌خواني "جنگ خندق" (نوآوران و نوجوانان) را در ساعت 16 و محوطه مجموعه تئاتر شهر كه ميزباني نمايش‌هاي ميداني و مجالس شبيه‌‌خواني (پيش‌كسوتان) را از ساعت 15:30 به عهده داشتند، شاهد استقبال وسيع مخاطبان بودند.
محوطه برج آزادي نيز به همين منوال با اجراي "علي‌نامه‌خواني" كار ابوالفضل ورمزيار در بخش نمايش‌هاي ميداني و آيين‌هاي نمايشي توانست تماشاگران و رهگذران را به جمع خود دعوت كند.
در بخش اجراهاي صحنه‌اي نمايش"ح دو چشم" نوشته و كار سيروس همتي در تالار سايه مجموعه تئاتر شهر نيز در نخستين شب اجرا با مخاطبان زيادي مواجه شد به گونه‌اي كه ظرفيت تالار سايه در اين شب تكميل شد.
اما فردا 30 آبان و در سومين روز جشنواره در بخش نمايشنامه‌خواني دو نمايشنامه "پريدن ماهي آزاد " كار مجيد كاظم‌زاده مژدهي از رشت و "رد غربت" كار شكوفه آروين از تهران در تالار كنفرانس مجموعه تئاتر شهر به ترتيب در ساعت‌هاي 15 و 16:30 خوانش مي‌شوند.
در بخش مجالس شبيه‌خواني، تكيه تالار محراب ميزبان مجلس شبيه‌خواني "آرش" كار علي عظيمي از ساري در ساعت 16 و محوطه مجموعه تئاتر شهر ميزبان مجلس شبيه‌خواني "سليمان و ملكه سبا" كار علائ‌‌الدين قاسمي از تهران در ساعت 17:30 است.
در بخش نمايش‌هاي ميداني و آيين‌هاي نمايشي، محوطه مجموعه تئاتر شهر در اين روز ميزبان 4 نمايش از تهران و ملاير است.
نمايش "تبر در دست" كار مهدي حبيبي ساعت 15:30 و نمايش "به سرعت نور" كار نرگس خاك‌كار ساعت 16:30 هر دو از ملاير و نمايش" علي‌نامه خواني" كار ابوالفضل ورمزيار ساعت 16 و نمايش" الله‌وردي" كار محسن ميرزاعلي ساعت 17:30 هر دو از تهران در محوطه مجموعه تئاتر شهر اجرا مي‌شوند.
نمايش "بزم و رزم" كار مجتبي مرادي از كرمانشاه نيز ساعت 16 در محوطه برج آزادي اجرا مي‌شود.
در بخش صحنه‌اي نمايش "گفتگو با باد" به كارگرداني شيوا مكي‌نيان ساعت 18:30 در كارگاه نمايش مجموعه تئاتر شهر اجراي خود را آغاز مي‌كند.
همچنين "ح دو چشم" نوشته و كارگرداني سيروس همتي ساعت 17:30 در تالار سايه مجموعه تئاتر شهر به صحنه خواهد رفت.
"دم هشتي" به كارگرداني كاوه مهدوي عنوان ديگر نمايشي است كه ساعت 16:30 در تالار مولوي اجرا مي‌شود.
نخستين جشنواره تئاتر حقيقت كه از 28 آبان آغاز شده تا 4 آذر در تهران و شهرستان‌ها ادامه دارد.

F l o w e r
21-11-2010, 12:55
"یادداشـت‌های مـعاصر" به نـگارخـانه اثـر آمد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نگارخانه "اثر" از روز گذشته 28 آبان ماه میزبان نمایشگاه گروهی هفت طراح جوان با عنوان "یادداشت‌های معاصر" شد.

نمایشگاه "یادداشـت‌های مـعاصر" توسط وحید شریفیان گردآوری شده و میزبان آثار نازگل انصاری‌نیا، کامروز آرام، علی بنی‌صدر، آلا دهقان، طلا مدنی، آرش صداقت کیش و ستاره شهبازی است.

لازم به یادآوری است نمایشگاه "یادداشـت‌های مـعاصر" تا 11 آذر ماه در نگارخانه "اثر" میزبان علاقمندان است. نگارخانه اثر در خیابان ایرانشهر، خیابان برفروشان، روبروی خانه هنرمندان، شماره 16 واقع است.

Miss Artemis
21-11-2010, 13:05
جواد نمكي كه نمايش « در بيشه» را براي شركت در بخش تجربه‌هاي نو بيست و نهمين جشنواره‌ي تئاتر فجر آماده‌ي اجرا مي‌كند، گفت: اين نمايش با تمركز بر شيوه‌هاي نمايش شرقي به ويژه كابوكي، نمايش نو و ... آماده‌ي اجرا مي‌شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اين كارگردان تئاتر گفت: سال 2007 روي پروژه‌ي فوق ليسانسم كار مي‌كردم و همزمان با اين كار با پيگيري‌ شخصي در كارگاه جامع نمايشهاي سنتي ژاپن در اين كشور حضور يافتم و اولين ايراني بودم كه در اين زمينه تخصص پيدا كردم و مدرك گرفتم.
نمكي با اشاره به تحقيقاتش بر شيوه‌هاي نمايش شرقي اضافه كرد: بعد از اين تجربه تصميم گرفتم متن « در بيشه » را كه برگرفته از داستان كوتاهي به همين نام نوشته‌ي «ريونوسوکه آکوتاگاوا» نويسنده‌ي ژاپني است، براي اجرا انتخاب كنم كه اين داستان در كتاب «راشومون» چاپ شده و شهرت جهاني دارد.
وي كه خودش اين داستان را دراماتوژي كرده، افزود: در وهله‌ي اول نسخه‌ي اوليه اين نمايش را در قالب كار پايان‌نامه‌ام ارائه كردم و حالا نسخه‌ي دوم آن را به شكل بسيار كاملتر و توسعه‌يافته‌تر براي اجرا در جشنواره‌ي فجر آماده مي‌كنم.
جواد نمكي افزود: داستان « در بيشه» شهرت جهاني دارد و يكي از دو داستاني است كه آكيرا كوراساوا فيلمساز مشهور ژاپني در ساخت فيلم معروف « راشومون» از آن استفاده كرده است. اين داستان جريان روايت را به گونه‌اي متفاوت نشان مي‌دهد.
او در بخش ديگري از اين گفت‌وگو درباره‌ي ارزيابي عملكرد جشنواره‌ي بيست و نهم در ارائه تسهيلات و امكانات تمرين به گروه‌هاي شركت كننده در جشنواره متذكر شد: با توجه به اينكه اين نمايش پيش از اين به عنوان كار پايان‌نامه‌ي من اجرا شده بود، گروه ما آمادگي تقريبا كاملي براي اجراي آن داشت. چرا كه عوامل نمايش چندين ماه با اين كار درگير بودند. البته در اين ميان حدود چهار پنج ماه بين كار ما فاصله افتاد. اما از 10 مهرماه دوباره تمرين‌هايمان را از سر گرفتيم.
بازيگر نمايش‌هايي همچون « ددالوس و ايكاروس»، « آگاممنون» و « ليرشاه» اضافه كرد: براي گرفتن سالن تمرين ما را به اداره‌ي تئاتر فرستادند. وقتي كه به اين اداره مراجعه كرديم، تنها دو گروه پيش از ما براي گرفتن سالن تمرين آمده بودند.با اينكه فرصت اندك است اما برخي از گروه‌ها هم براي گرفتن سالن تمرين دير مراجعه كرده بودند.از سوي ديگر ظاهرا قانوني بود مبني بر اينكه گروه‌هاي متقاضي شركت در بخش تجربه‌هاي نو به صورت يك روز در ميان مي‌توانستند از سالن تمرين استفاده كنند كه اين مساله باعث شد براي گروه‌ها نگراني و مشكلاتي ايجاد شود. هر چند گروه ما در اين زمينه مشكلي نداشت. اما طبيعي است كه گروه‌هاي ديگر زمان كافي براي تمرين‌هايشان در اختيار نداشتند.
اين هنرمند تئاتر با اشاره به سابقه اداره‌ي تئاتر از مسوولان درخواست كرد، اداره‌ي تئاتر را پيش از پيش مورد توجه قرار بدهند.
نمكي تاكيد كرد: اداره‌ي تئاتر تنها جايي است كه به رغم قدمت ساليانه‌اش همچنان پاسخگوي گروههاي نمايشي است. بچه‌هاي تئاتر بسيار خوشحال خواهند شد اگر روزي اين اداره گسترش پيدا كند و ساختمان‌هاي اطرافش خريداري شوند. ما اميدواريم مسوولان اين اداره را نگه دارند و در حفظ و گسترش آن بيش از پيش تلاش كنند.
وي همچنين از برخورد مناسب كاركنان اداره‌ي تئاتر تقدير كرد و افزود: بچه‌هاي اداره‌ي تئاتر برنامه‌ريزي بسيار خوبي انجام دادند. آنها تلاش كردند گروه‌ها را به حفظ نظم و نظافت پايبند كنند. ضمن اينكه به هر حال هميشه گروههاي شركت كننده در جشنواره براي گرفتن مكان و زمان تمرين دچار مشكل مي‌شوند.
جواد نمكي اين نمايش را با بازي بازيگراني همچون محمدرضا علي‌اكبري، وحيد راد، عباس آبست، مريم كاتوزي، مهناز ذبيحي و رويا دعوتي آماده‌ي اجرا مي‌كند.
نمكي خود طراحي صحنه، كارگرداني و دراماتوژي اين نمايش را بر عهده دارد و همچنين افسانه‌ اعياني و مريم شوقي به عنوان مشاوران صحنه و ساخت دكور، مجيد عبدي به عنوان دستيار اول كارگردان و برنامه‌ريز و مارتين شمعون‌پور به عنوان آهنگساز با اجراي اين اثر نمايشي همكاري مي‌كند.
ساناز بهدار منشي صحنه‌ي اين نمايش است. فرنوش كاتوزيان طراحي و دوخت لباس را بر عهده دارد. پويا نشاط‌پور و مهدي آشنا هم عكاسان اين نمايش هستند.
وي در پايان سخنانش با اشاره به اينكه در نسخه‌ي اوليه اين نمايش مريم بخشي، هنا همتي ونسيم پركار به عنوان بازيگر حضور داشتند، از حضور اين بازيگران تقدير كرد.

Miss Artemis
21-11-2010, 13:17
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اسامی پانزده فیلم مستند به عنوان فهرست اولیه نامزدهای جایزه اسکار بهترین فیلم مستند از سوی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اعلام شد.
به گزارش به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» 15 مستند در فهرست اولیه هشتاد و سومین دوره جایز اسکار قرار دارند.
داستان تیلمن، رسترپو، در انتظار سوپرمن، حرفه درونی، مشتری 9: ظهور و سقوط الیوت اشپیتزر، دشمنان مردم ، خروج از فروشگاه هدایا، سرزمین گاز، نابغه درون، زندگی خصوصی گلن گولد، بخت آزمایی، زندگی پر ارزش، به دنبال افتخار، این شیوه زندگی، زمین سوخته و ویلیام کونستلر: آزار جهان در این فهرست قرار دارند.
هشتاد و سومین دوره اهدای جوایز اسکار 27 فوریه در سالن کداک تیه‌تر لس آنجلس برگزار می‌شود.

F l o w e r
23-11-2010, 00:50
نمایشگاه نقاشی خط در فرهنگسرای نیاوران

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نمایشگاه نقاشی خط فهیمه محمدی عصر روز چهارشنبه سوم آذر در گالری دو فرهنگسرای نیاوران افتتاح می شود .

وی در خلق تابلوهایش از رنگ های پاییزی و رنگ فیروزه ای استفاده که رنگ فیروزه ای در این آثار تداعی کننده ایرانی و سنتی بودن آثار است.

نمایشگاه نقاشی خط فهیمه محمدی تا تاریخ یازدهم آذر ماه در گالری دو فرهنگسرای نیاوران دایر است.

F l o w e r
24-11-2010, 01:45
کالیگرافی فریدون امیدی در نگارخانه حنا

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

فریدون امیدی از روز جمعه پنجم آذرماه نمایشگاه کالیگرافی های خود را در نگارخانه حنا برپا می کند.

نمایشگاه کالیگرافی های امیدی از ساعت16 روز جمعه، پنجم آذرماه افتتاح می شود. این نمایشگاه تا 19 آذرماه در نگارخانه حنا واقع در قیطریه، خیابان دولت، خیابان اخلاقی، خیابان جهانتاب، کوچه بیگلرپورشرقی شماره 19 میزبان علاقمندان است.

Facon_Archi
24-11-2010, 11:19
چهارمین نشست، از سلسله نشست های تخصصی مشترک هفته نامه گرته و مدرسه ویژه؛ با عنوان «فاصله ی میان دو حرف» برگزار می شود.
این نشست به بهانه ی حضور «برونو مونگوتسی»، (طراح گرافیک سویسی) که به دعوت بنیاد ممیز در ایران به سر می برد،سازماندهی شده است.
برونو مونگوتسی، ساعد مشکی و سعید باباوند در طی این مراسم، به بررسی گرافیک سوییس و آثار مونگوتسی خواهند پرداخت.
نشست «فاصله ی میان دو حرف»، شنبه ۶ آذر ماه۱۳۸۹ از ساعت۱۷ تا ۱۹ در محل مدرسه ویژه
واقع در خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی(نوبخت)، خیابان سوم، ضلع جنوب غربی میدان، شماره ۵ برگزار می شود.
شرکت در این نشست برای علاقه مندان آزاد است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

پوستر این رویداد/ اثر: مجید کاشانی

Facon_Archi
24-11-2010, 11:39
مسابقه موشن گرافیک « شهرفرنگ در۲۰۲۰» تا ۲۰ آذرماه تمدید شد

به علت تقاضا و تمایل فراوان علاقه مندان برای شرکت در اولین مسابقه موشن گرافیک شهرفرنگ با موضوع (( شهرفرنگ در۲۰۲۰ ))، مهلت ارسال آثار تا ۲۰ آذرماه ۱۳۸۹ تمدید شد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


فراخوان اولین مسابقه موشن گرافیک شهرفرنگ
فراخوان اولین مسابقه موشن گرافیک شهرفرنگ منتشر شد.
متن این فراخوان بدین شرح است:

موضوع: شهرفرنگ در ۲۰۲۰
دستگاه شهرفرنگ یک سرگرمی سنتی ایرانی بود که شاید خیلی از افراد جامعه آن را از نزدیک هم ندیده باشند. ولی همه ما نسبت به آن تصویر ذهنی خودمان را داریم که بعضاً هم مشترک است.

محور های پیشنهادی:
شما شهرفرنگ سال۲۰۲۰ را چگونه می بینید وتصویر ذهنی شما از دستگاه شهرفرنگ در سال ۲۰۲۰ چیست؟
همچنین تصور شما از آینده رسانه و مدیا چگونه است ؟

قوانین ومقررات:
ویدئوهای ارسالی می بایست ۵ ثانیه باشند.
ویدئوهای ارسالی با سیستم ۴۸۰ X ۷۲۰ پیکسل باید باشند.
آثار می بایست مرتبط با موضوع باشند.
آثار باید درقالب موشن گرافیک باشند و نه فیلم.
شرکت در مسابقه برای تمامی افراد آزاد ورایگان می باشد.
هرشرکت کننده مجاز به ارسال ۳ اثر برای مسابقه می باشد.
ویدئوهای خلاف موازین شرع درمسابقه راه پیدا نخواهند کرد.
پر کردن فرم الکترونیکی شرکت در مسابقه برای تمامی افراد الزامیست.
استفاده از لوگوی شهر فرنگ در انتهای ویدئو الزامیست.

نحوه ارسال آثار:
هرشرکت کننده ابتدا می بایست عضو وب سایت Vimeo.com شود. (عضویت رایگان می باشد.)
پس از تکمیل صفحه و پر کردن اطلاعات شخصی، آثار خود را Upload کنید.
لینک مربوط به ویدئو را برای ما به آدرس زیر ارسال کنید: competitions@iranmotiongraphics.com]
درصورت بروز با هر نوع مشکل در عضویت Vimeo و یا Upload آثار ،می توانیدآثار را به [info@iranmotiongraphics.com] ارسال نمایید.

زمانبندی:
مهلت ارسال آثار تا ۲۰ آذر ۱۳۸۹

هیات داوران:
پروفسور Matthew Burge (آمریکا)
رضا علوی (آمریکا)
ساعد مشکی (ایران)
علیرضا مصطفی زاده (ایران)

جوایز:
نفر اول ۳ سکه بهار آزادی
نفر دوم ۲ سکه بهار آزادی
نفر سوم۱ سکه بهار آزادی
اعلام نفرات برگزیده واهداء جوایز متعاقبا اعلام خواهد شد

Facon_Archi
24-11-2010, 12:08
کارگاه یک روزه طراحی نام نوشته فارسی با هدف تبادل تجربیات دانشجویان واطلاعات عملی و تئوری برگزار می گردد.
این کارگاه روز سه شنبه ۸۹/۹/۹ با حضورگروه اتوبوس قرمز و دانشجویان گروه گرافیک جهاددانشگاهی اردکان با راهنمای مهران حمزه نژاد تشکیل می شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Facon_Archi
28-11-2010, 20:35
(کاربرای فعال انجمن بابا تاپیک خوابید!یه تکونی بدین به تاپیک ها دیگه!):41::31:

جلسه انتخاب و داوری بخش پوستر اولین جشنواره استاندارد روز گذشته در محل سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران برگزار شد.
در این جلسه که با حضور هیات انتخاب و داوری متشکل از ابراهیم حقیقی، پریسا تشکری و پدرام حربی برگزار شد، در ابتدا آقایان حسین آزارشی و رشیدی فر به بیان دیدگاه های خود در زمینه استاندارد و آثار رسیده پرداختند.
هیات انتخاب از میان نزدیک به ۳۰۰ اثر رسیده به دبیرخانه، ۴۸ اثر از ۴۲ هنرمند را برای نمایش در اولین دوره جشنواره تصویر استاندارد که از ۱۰ تا ۱۴ آذر ماه در گالری صبا برگزار خواهد شد انتخاب نمود.
در ادامه هیات داوران از میان آثار منتخب آثار اول تا سوم را مشخص کردند که اسامی این هنرمندان در مراسم اختتامیه این جشنواره اعلام خواهد شد.
اسامی هنرمندان راه یافته به اولین دوره جشنواره تصویر استاندارد به شرح زیر است:
سید میثم هاشمی، پویا احمری پور، محمد درویشی، مهدیه صدرالساداتی، خشایار تیموری، مهرداد علی صداقت، جمال پیر مرزآباد، سید اسماعیل دلیر صفت، الهام زند وثوقی، علی عمرانی، میثم یعقوبی، محمد افشار، مرتضی رحمتی، یحیی علیزاده، سید مهدی حسینی، اعظم امینی سردشت، پژمان حق جو، مهرداد پور مشکی، پریسا مهدی زاده فرساد، آیدا نایبان، محمد مهدی بیگ مرادی، سید محمد عددنانی، ایمان یزدان پژوه، راحیل کریملو، آرمین سعیدنیا، علیرضا نبئی، بابک معدندار، محمد طالبی، نگار کاغذچی محمدی، مجید ارونقی، رضا محبوبی مطبوع، فرشید عبدالخالقی، امین میری مقدم، علی رضا خاکپور، سید محمد حسین ذولفقاری فر، بابک صفری، امیر حسام رنجبری، کیانوش فریور تنها، بهراد جوانبخت، محمد حاج هاشمی، امیر خجسته بخت، صالح الهی
همچنین در کنار این آثار راه یافته، آثاری از فرزاد ادیبی، بیژن صیفوری، کورش پارسانژاد، مهدی سعیدی، ایمان صفایی، بهراد جوانبخت، لیلا میری، کسری عابدینی، مریم عنایتی، امیر حسین قوچی بیک، هما دلورای، پیمان پورحسین، آرش تنهایی، مهدی فاتحی، علیرضا انوش فر، احسان رضوانی، مریم پالیزگیر، وحید عرفانیان، مریم پروانه و شهاب تندر به نمایش در خواهد آمد


یک ایرانی برنده جایزه دوم هفته گرافیک توکیو

خشایار تیموری جایزه دوم هفته گرافیک توکیو با موضوع « حیوانات درحال انقراض » را از آن خود کرد.
این رویداد هنری توسط مجله الکترونیکی دیزاین بوم سازماندهی و با همکاری انجمن طراحان توکیو در ژاپن برگزار شد و ۲۰۷۸ شرکت کننده از ۸۶ کشور دنیا در آن شرکت نمودند. اعضای هیات داوران این مسابقه را کاتسومی آسابا(۱) ، کاشیوا ستو(۲)، کنجی کاوازاکی(۳)، شوبون ناکاشیما(۴) و نوریاکی هیاشی(۵) تشکیل میدادند.
همچنین آقایان علیرضا نصرتی، هژیر روشنگر، امیر خجسته و محمد ابوالحسن زاده نیز از دیگر شرکت کنندگان ایرانی برگزیده این مسابقه بودند.

karin
28-11-2010, 21:46
نمایشگاه تخصصی برندهای برتر مبلمان خانگی و دکوراسیون

محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران - بزرگراه حکیم - خروجی بزرگراه چمران جنوب - ضلع جنوبی پارک گفتگو
۹ تا ۱۳ آذر از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 2F)

Facon_Archi
29-11-2010, 09:45
سخن رنگ
بدیهی است نظرات مطرح شده در این مطلب، الزامن نظر "رنگ" نبوده و "رنگ" مطالب مختلف را برای هرچه بهتر شدن فضای نقد و بررسی تحولات گرافیک ایران منتشر می نماید.
مجله الکترونیکی "رنگ"

نورالدین زرین کلک

در مراسم پایانی سرو نقره‌ای که در خانه هنر مندان برگزار شد حرفی زدم که به تکرار در جاهای دیگر نیز گفته ام و اگر چه تازه نیست اما تاکید بر آن لازمست و آن این بود که:
من باور دارم نسلی که اینک در عرصه هنر ایران حاضر است نسلی متحول و پویاست که نه تنها در صحنه ی گرافیک، تصویرگری، نقاشی، حجم سازی، سینما، انیمیشن، موسیقی وادبیات و شعر مشغول بالیدن است؛ بلکه در صحن علوم و فنون و... نیز می درخشد و اوج می گیرد. اما این تعریف ناتمام است و شاید حتا مبالغه آمیز نیز به نظر برسد اگر آن را تکمیل نکنیم با این متمم که"هرز خواهد رفت و خواهد خشکید اگر شرایط رشد و بستر بالیدن آن فراهم نشود" ـ با کمال تأسف؛ چنان که اکنون به نظر می رسد که به این سو می رود.ـ
هیچ کس نیست که نداند مبحث فرهنگ و هنر آن چنان پیچیده و تنیده از مولفه های متنوع و مختلف ـ حتا گاه متضاد ـ است که تجزیه و تحلیل جامعی باید و سال های دراز، تا رازهائی گشوده و سهم هر یک مشخص شود.
در این مجموعه ی مولفه ها ـ بدون شک ـ سهم بزرگی می رسد به مو لفه های اجتماعی/محیطی/ پرورشی/سیاسی که جامعه در کل و جامعه هنری در جزء، در آن ممزوج و آمیخته است.
برای نمونه در هفتاد سال سیطره اختناق کمونیستی و با وجود کوشش و هزینه های نامحدود دیکتاتوری های ریز و درشت، حتا یک چخوف و یک شیشکین ظهور نکرد که در تاریخ جائی باز کند... و آن که باز کرد سولژنیتسین بود که رازهای جزایر گولاک را به چشم جهانیان فرو کرد! یا ییری ترانکای چک بود که با فیلم "دست"، دست رسوای حکومتگران چکسلواکی(آن روز) را باز کرد که تا بن دندان نوکر مسکو و تا مغز استخوان جنایتکار بودند.
آثار بسیار عظیم سنگی و آهنی و سیمانی این دوره از تاریخ شرق اروپا که قرار بود نمایش قدرت و شکوه حکومت های مدعی"خَلقی" بودن باشد، اکنون زباله های زشتی شده اند که خار روح و شکنجه روانی نسل های بعدی شده اند.
پس مکانیسم تولید هنر، سنتزِ بر آمده از جریان های درونی جامعه است که هنرهای گرافیک، سینما، انیمیشن، شعر، موسیقی و ... را هدایت می کند و جهت می دهد.
شک نکنیم که بذرهای کاشته شده ی هنر ایران در دهه های چهل و پنجاه بود که پس از خواب زمستانی دهه ی شصت، در دهه ی هفتاد بار آور شد و اینک در دهه ی حاضر با حسرت و تأثر رو به پلاسیدگی و پوسیدگی دارد.
وقتی هر جزء یک اثر چاپ شدنی، از روی جلد کتاب (که نباید عکس هنرمند "زنده" باشد) تا خرده آرایش های لی آوت صفحات را باید یک سلیقه ی خاص فیلتر کند، چگونه باید منتظر بار دهی درخت ذوق و قریحه ی خلاق بود؟
درست است که سرو نقره ای به رغم موانع و محدودیت های کمرشکن بالاخره باید کارش را تمام می کرد و جوایزی می داد، اما شاید خود برندگان جوایز نیز می دانند این حقی نیست که برایشان مسلم باشد (اما شاید خود برندگان جوایز نیز می دانند این تمام وسع و توان گرافیک ما نیست) و همگان نیز می دانند که می توانست چه پربارتر، خلاقانه تر و پر توان تر باشد.
عجبا که جوان گرافیستی ادعا کرد"...به خاطر نزول سطح کیفی کارها، در این بی ینال (سه سالانه) شر کت نکردم!" این سخن به رغم مغایرتی که با منطق و انگیزه دارد (زیرا در چنین شرایطی شانس بردن جایزه بیشتر است)، معنای بزرگی در بطن می پرورد و آن این که "چنین رزمایشگاه گرافیک که برگزار شد کو چک تر از وسعت نگاه یک گرافیست جوان تازه کار" است!
***
در حالی که این یادداشت را می نویسم- به تصادف- بروشور فراخوان "جشنواره ملی پوستر آب" روی میز و در برابر دیدگانم است. تنها محض مروری بر آنچه نوشتم و ذهنم را پر کرده کو شیدم ارزیابی گذرائی بر عناصر گرافیک این جزوه بکنم و در اینجا تنها به یک بعد آن می پردازم :
لو گوی شش سازمان بر پیشانی این بروشور ردیف شده اند که عبارتند از:
وزارت نیرو، شرکت آب و فا ضلاب استان یزد، شرکت آب منطقه ای یزد، مر کز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها و گروه مارلیک یزد، (لوگوی وزارت ارشاد را حذف کردم که بوی سیاسی نگیرد) سوای آن که لو گو ها آن چنان ریز و ناخوانا اند که باید به کمک ذره بین دید و خواندشان آن هم در خلاء یک صفحه ی سفید A۳ !
به رغم چاپ پاکیزه و مقوای اعلا و ظاهر شیک بروشور، در یک جمع جبری، چنان فقر گرافیکی ای در همه ی لو گو ها موج می زند که کمبود آب شهر کویری یزد باید بر آن اشک بریزد! این تنها یک نمونه از صد ها بود و امید وارم اداره ی جشنواره ی ملی پوستر آب و گرافیست های خالق این لوگو ها - که خوش بختانه نمی شناسمشان - از این مثال استنباط غرضی نکند.

Facon_Archi
29-11-2010, 09:54
مریم خالقی یزدی دانشجوی کارشناسی گرافیک جایزه‌ی اول مسابقه‌ی بین‌المللی پوسترهای دانشجویی «اکولوژیک» را از آن خود کرد.
سومین مسابقه‌ی بین المللی پوسترهای دانشجویی را با همکاری موزه‌ی شهر اسکوپیا، موزه‌ی پوستر ورشو، انجمن طراحان گرافیک چک(AUG) و دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه مرمره‌ی استانبول برگزار شد.
اعضای هیات داوران این مسابقه را لش ماجفسکی/ لهستان, رضا عابدینی/ ایران, ایستوان اُروس/ مجارستان و سرجیو اولیوُتی/ ایتالیا تشکیل می دادند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Facon_Archi
01-12-2010, 09:54
پوستر این رویداد/ اثر: بهراد جوانبخت
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اولین جشنواره تصویر استاندارد، با نمایش آثار نزدیک به ۱۳۰ هنرمند در گالری صبا افتتاح می شود.
این جشنواره که اولین دوره برگزاری خود را پشت سر می گذارد فردا ۱۰ آذر ماه ۸۹ (ساعت ۱۷) در گالری صبا افتتاح خواهد شد و تا ۱۴ آذر ادامه خواهد داشت و شامل آثار طراحان گرافیک، عکاسان، کارتونیست ها و فیلمسازان است.
همچنین مراسم اختتامیه و اهدا جوایز این جشنواره روز ۱۴ آذر برگزار می شود.
در بخش پوستر این جشنواره آثار ۴۲ هنرمند راه یافته به بخش مسابقه که شامل آثار سید میثم هاشمی، پویا احمری پور، محمد درویشی، مهدیه صدرالساداتی، خشایار تیموری، مهرداد علی صداقت، جمال پیر مرزآباد، سید اسماعیل دلیر صفت، الهام زند وثوقی، علی عمرانی، میثم یعقوبی، محمد افشار، مرتضی رحمتی، یحیی علیزاده، سید مهدی حسینی، اعظم امینی سردشت، پژمان حق جو، مهرداد پور مشکی، پریسا مهدی زاده فرساد، آیدا نایبان، محمد مهدی بیگ مرادی، سید محمد عددنانی، ایمان یزدان پژوه، راحیل کریملو، آرمین سعیدنیا، علیرضا نبئی، بابک معدندار، محمد طالبی، نگار کاغذچی محمدی، مجید ارونقی، رضا محبوبی مطبوع، فرشید عبدالخالقی، امین میری مقدم، علی رضا خاکپور، سید محمد حسین ذولفقاری فر، بابک صفری، امیر حسام رنجبری، کیانوش فریور تنها، بهراد جوانبخت، محمد حاج هاشمی، امیر خجسته بخت، صالح الهی است به نمایش گذاشته خواهد شد.
همچنین در بخش جنبی آثار طراحان مدعو شامل فرزاد ادیبی، بیژن صیفوری، کورش پارسانژاد، مهدی سعیدی، ایمان صفایی، بهراد جوانبخت، لیلا میری، کسری عابدینی، مریم عنایتی، امیر حسین قوچی بیک، هما دلورای، پیمان پورحسین، آرش تنهایی، مهدی فاتحی، علیرضا انوش فر، احسان رضوانی، مریم پالیزگیر، وحید عرفانیان، مریم پروانه، سام کشمیری و شهاب تندر نمایش داده می شوند.

Miss Artemis
03-12-2010, 17:43
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کانون عکاسان اصفهان پنجشنبه یازدهم آذر 89 میزبان نصرالله کسرائیان خواهد بود.
این نشست ساعت 18 تا 20 در سالن آمفی تئاتر مجموعه فرهنگی هنری استاد فرشچیان واقع در پل آذر، ابتدای خیابان توحید برگزار می‌شود.
کانون عکاسان اصفهان از عکاسان و علاقه‌مندان برای شرکت در این جلسه دعوت کرده است.

Facon_Archi
07-12-2010, 17:30
آیین پایانی نخستین جشنواره "تصویراستاندارد" شب گذشته با حضور هنرمندان و جمعی از اهالی مطبوعات در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد.
همچنین در این مراسم مهندس نظام الدین برزگری رییس سازمان استاندارد، سید محمد صادق رشیدی فرد؛ معاون توسعه مدیریت و امور پشتیبانی، حسین آزارشی؛ دبیر جشنواره و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان استاندارد، در تالار ایران فرهنگستان هنر حضور داشتند.
در این مراسم مهندس برزگری؛ رییس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، استاندارد هنر را تبلوری از حقایق جهان خلقت برشمرد و افزود: باید استاندارد را به عنوان فرهنگ و باور ملی مطرح کرده و آن را به عنوان زبان مشترک جهانی در مسیر تعالی جامعه به کار بریم.
در ابتدای مراسم نیز آزارشی؛ دبیر جشنواره با اشاره به نقش و اهمیت استانداردسازی هنر، این فرآیند را امری مهم در تعالی هنر برشمرد و گفت: جایگاه ویژه هنرمندان در زمینه سازی برای استقرار تفکر استاندارد جامعه امری قابل تامل است و استقبال ۷۵۰ هنرمند عرصه پوستر، عکس، کاریکاتور و فیلم که از ۲۳ استان کشور در این جشنواره شرکت کردند جای تقدیر و قدردانی دارد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تلاش ۵ ماهه ستاد اجرایی وخبری جشنواره برای به سامان رساندن آن، پیشنهاد کرد تا در تقویم سالانه سازمان استاندارد هفته ای تحت عنوان هنر و استاندارد در نظر گرفته شود.
در ادامه این مراسم بزرگداشت و تقدیر استادان "هوشنگ کاووسی" به پاس فعالیت های ارزنده خود در عرصه سینما و ساخت اولین فیلم با موضوع استاندارد، پروفسور "محمود حسابی" به عنوان پایه گذار سازمان استاندارد، استاد "مرتضی ممیز" به پاس طراحی لوگوی بی نظرسازمان استاندارد، استاد "کامران شیردل" پدر سینمای مستند ایران و سازنده مستنداتی با موضوعات استاندارد صنعتی و دکتر "ناصر فکوهی" انسان شناس، مترجم و آسیب شناس اجتماعی و فرهنگی صورت گرفت.
در پایان این مراسم جوایز بخش های مختلف نخستین جشنواره تصویر استاندارد متشکل از بخش فیلم، پوستر وعکس به برگزیدگان به اهدا شد.
در بخش پوستر هیات داوران محمد حاج هاشمی را به عنوان نفر اول، امیر خجسته بخت نفر دوم و صالح الهی را به عنوان نفر سوم این جشنواره معرفی کردند که جوایز این بخش با حضور پریسا تشکری (عضو هیات داوری)، حسین آزارشی (دبیر جشنواره) و شهاب اشتری (دبیر بخش پوستر) به برگزیدگان اهدا شد

Facon_Archi
07-12-2010, 17:47
مدرسه تخصصی طراحی گرافیک و ارتباطات « ویژه » به مناسبت «۵ سال مطالعه، برنامه ریزی و آموزش»، با همکاری و حمایت شرکت "تتراپک ایران"، سمینار طراحی بسته بندی در روزهای پنجشنبه ۱۸ و جمعه ۱۹ آذر ماه در خانه هنرمندان ایران برای۱۵۰ نفر از دانشجویان و هنرجویان منتخب این مدرسه و دانشگاه های کشور و همچنین کاربران حرفه­ ای تکنولوژی بسته بندی تتراپک برگزار می­ کند.

طراحی بسته بندی
با هدف جایگاهسازی برای برند
فرآوردهها و تولیدات صنایع لبنی و نوشیدنی در ایران نیز همانند سایر کشورهای جهان بسیار گسترده شده و غالباً از پیشرفته ترین و بهداشتی ترین تکنولوژی بسته بندی صنایع غذایی در دنیا (تتراپک) استفاده می کنند. به همین لحاظ زمینه های همکاری فراوانی بین صاحبان این صنایع و دفاتر طراحی گرافیک فراهم آمده است.امّا لازمه این همکاری، داشتن دانش کافی و اشراف کامل به قواعد، مقدورات و محدودیت های طراحی برای تکنولوژی پیشرفته بسته بندی، چاپ روی مقواهای چند لایه و قوانین طراحی برای خانواده های محصولی است.
مدرسه تخصصی طراحی گرافیک و ارتباطات « ویژه » به مناسبت «۵ سال مطالعه، برنامه ریزی و آموزش»، با همکاری و حمایت شرکت «تتراپک ایران»، سمینار ۲ روزهای را در روزهای پنجشنبه ۱۸ و جمعه ۱۹ آذر ماه در خانه هنرمندان ایران برای۱۵۰ نفر از دانشجویان و هنرجویان منتخب این مدرسه و دانشگاههای کشور و همچنین کاربران حرفهای تکنولوژی بسته بندی تتراپک برگزار میکند.
سخنرانان:
شهرزاد اسفرجانی (طراح گرافیک / پژوهشگر / طراح و برنامه ریز و مدرس تبلیغات )
نژده هوانسیان (استراتژیست دیزاین، برند و نوآوری)
نسیم صادقیان (Design Coordinator، شرکت تتراپک ایران)
اهداف سمینار:
آشنا کردن طراحان گرافیک جوان و با استعداد با:
مبانی و عناصر کلیدی طراحی بسته بندی مدرن
اهمیت تکنیکها، ویژگیها و ملاحظات فنی در تکنولوژی پیشرفته تتراپک
مطالعات بازار، شناخت خصوصیات و ملاحظات خریداران
نقش و اهمیت طراحی بسته بندی در جایگاه سازی برند

Facon_Archi
11-12-2010, 19:57
خط وخطا(تاریخچه تجاوز به حروف ایرانی) عنوان سخنرانی دامون خان جانزاده در دانشگاه هنر اصفهان است که در روز دوشنبه ۸/۹/۱۳۸۹ و به دعوت دفتر انجمن علمی گرافیک در محل ساختمان فرانسوی ها انجام شد.
وی دراین سخنرانی به بررسی تاثیر و تاثر خط و مدیوم های تصویری برهم پرداخت و به چند انحراف جدی دراین بستر اشاره کرد.
در بخش دوم این سخنرانی وی به توضیح و چگونگی طراحی تایپ‌فیس جدیدی که برای هویت سازمانی مدرسه ویژه طراحی کرد پرداخت و روز سه شنبه ۹/۹/۱۳۸۹ کارگاه عملی با راهنمایی وی و در محل ساختمان فرانسوی‌های دانشگاه هنر اصفهان برگزار شد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Miss Artemis
12-12-2010, 01:09
فراخوان سومین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

اداره کل هنرهای تجسمی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و با همراهی فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی، ‌مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، مؤسسه فرهنگی هنری صبا، خانه هنرمندان ایران، فرهنگسرای نیاوران، بنیاد رودکی، موزه هنرهای دینی امام علی(ع) و مؤسسات و انجمن‌های هنری فعال کشور، سومین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر را در هفت رشته عملی (نقاشی، پوستر، سفال و سرامیک، نگارگری، خوشنویسی، عکاسی و کاریکاتور)، یک رشته نظری (همایش علمی) و دو رشته جنبی (هنر خیالی‌نگاری و هنر جدید) از 12 بهمن ماه تا 12 اسفندماه 1389 برگزار می‌کند.

- شرایط و مقررات کلی

* شرکت درسومین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر برای تمامی هنرمندان عرصه تجسمی آزاد است.
* تکنیک خلق اثر در تمامی رشته‌ها آزاد است.
* بخش‌های نقاشی، سفال و سرامیک، نگارگری و خوشنویسی به صورت 2 مرحله‌ای (انتخاب اولیه بر اساس تصاویر ارسالی و انتخاب نهایی از اصل اثر) صورت می‌پذیرد. لذا اعلام اسامی مرحله اول به عنوان پذیرش قطعی تلقی نمی‌شود و شرکت‌کننده طبق تاریخ اعلام شده باید اصل اثر را به دبیرخانه تحویل نماید. در غیر این صورت از جشنواره حذف خواهد شد.

* جهت ثبت‌نام، تکمیل فرم شرکت، ارسال تصویر آثار و دریافت برچسب، به سایت جشنواره ivafestival.ir بخش ثبت ‌نام مراجعه نمایید. اطلاعات فرم شرکت و برچسب‌های مربوطه در تهیه مطالب انتشاراتی و نمایشگاهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، لذا صحت اطلاعات ارسالی بر عهده شرکت‌کننده است.
* شرکت‌کنندگانی که امکان استفاده از رایانه برای ثبت‌نام نداشته باشند، می‌توانند برای تکمیل فرم مربوطه و تحویل تصاویر آثار به دبیرخانه مراجعه نموده و یا پس از پرکردن فرم مربوطه تصاویر (عکس، پرینت رنگی) آثار را به دبیرخانه ارسال کنند..
* کد ثبت‌نام اعلام شده توسط سیستم سایت به منزله ارتباط دبیرخانه با شرکت‌کنندگان است.
* تکمیل فرم و ارسال آثار به منزله قبول شرایط و مقررات جشنواره است.
* به کلیه شرکت‌کنندگانی که آثارشان به نمایشگاه راه یابد، گواهی شرکت و کتاب جشنواره تعلق خواهد گرفت.
* استفاده از آثار نمایشگاه برای چاپ در کتاب و سایر اقلام انتشاراتی و تبلیغاتی، بانک اطلاعاتی و برگزاری نمایشگاه با ذکر نام صاحب اثر برای برگزارکنندگان مجاز است.
* تصمیم‌گیری در خصوص موارد پیش‌بینی و اعلام‌نشده بر عهده دبیران هنری و اجرایی جشنواره است.
* هر گونه خسارت ناشی از پست یا حمل و نقل آثار، متوجه فرستنده خواهد بود و دبیرخانه هیچ‌گونه مسؤولیتی در قبال ارسال آثار نخواهد داشت.
* ‌شرکت‌کنندگان در بخش‌های نقاشی، نگارگری، سفال و سرامیک و خوشنویسی، حداکثر دو هفته پس از اتمام نمایشگاه می‌توانند آثارشان را تحویل بگیرند. در غیر این صورت هیچ مسؤولیتی به عهده دبیرخانه نخواهد بود.

- شرایط و مقررات اختصاصی رشته عکاسی

* موضوع این دوره، عکاسی مستند با عنوان ایران‌شناسی (بناهای تاریخی، طبیعت، اقوام و ...) در نظر گرفته شده است.
* آثار می‌تواند به صورت فتوشیمی (آنالوگ)، دیجیتال، سیاه و سفید و یا رنگی عرضه شود.
* هر هنرمند می‌تواند حداکثر با ارائه 7 عکس در جشنواره شرکت کند.
* عکس‌ها‌ نباید با برنامه‌های رایانه‌ای دستکاری شده باشد.
* علاوه بر ارسال تصاویر، یک CD حاوی عکس‌های مورد نظر با فرمت tiff (برای چاپ نمایشگاهی) وبا دقت dpi 300 به دبیرخانه ارسال و یا تحویل گردد.
* فایل عکس‌های خود را روی CD بدین ترتیب شماره‌گذاری نمایید. (شماره تصویر + نام + نام‌خانوادگی). به عنوان مثال (Tehrani Ali 01)
* روی CD نام، نا‌م‌خانوادگی، شماره کد ثبت نام و تلفن خود را بنویسید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


شروع ثبت‌نام و ارائه آثار: اول آذر ماه 1389
آخرین مهلت ارسال تصاویر آثار: 30 آذر ماه 1389
آخرین مهلت ارسال CD آثار بخش‌های پوستر، عکاسی و کاریکاتور: 5 دی‌ ماه 1389
تذکر: CD آثار باید حاوی تصاویر با کیفیت مطلوب، دقت dpi 300 ، فرمت tiff و قابلیت چاپ نمایشگاهی داشته باشد.
انتخاب آثار رشته پوستر، عکس و کاریکاتور: 6 تا 9 دی ماه 1389

نشانی دبیرخانه جشنواره:
تهران، خیابان کارگر شمالی، روبروی پارک لاله،‌ کوچه شهید صدوقی، پلاک 17 - کدپستی: 414-14185
تلفن: 66946910 تلفکس: 66946911

Facon_Archi
12-12-2010, 12:28
مرکز موسیقی بتهوون که قدیمی‌ترین مرکز رسمی عرضه موسیقی در ایران به شمار می‌رود، 25 آذرماه 57 ساله می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، به همین مناسبت دوم دی‌ماه و با دو هفته تاخیر جشنی در سالن بتهوون خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

مرکز موسیقی بتهوون سال 1332 به همت کریم چمن‌را و برادرانش احد، محسن و عباس با نام صفحه فروشی بتهوون در خیابان منوچهری بنیانگذاری شد. کسی حدس نمی‌زد این صفحه‌فروشی خیلی زود بتواند محفلی برای علاقه‌مندان موسیقی شود.
به دلیل گنجینه عظیمی از صفحه‌های موسیقی که مدیران این فروشگاه از سراسر جهان گرد‌آوری و در این فروشگاه عرضه می‌کردند، بتهوون خیلی زود به پاتوقی فرهنگی تبدیل شد، پاتوقی که تنها اهالی موسیقی به آنجا سر نمی‌زدند، بلکه تمام کسانی که می‌خواستند با موسیقی روز جهان آشنا شوند، حداقل یک بار گذرشان به این فروشگاه افتاده است.

این مرکز در سال‌های پس از انقلاب با تمام مشکلات و چند بار تعطیلی توانست به حیات فرهنگی خود ادامه بدهد و نام خود را به عنوان قدیمی‌ترین مرکز موسیقی رسمی ایران که همچنان به حیات فرهنگی ادامه می‌دهد، به ثبت برساند.
صفحه‌فروشی که ابتدا سال 1332 در خیابان منوچهری آغاز به کار کرد و 10 سال بعد به فروشگاهی در خیابان ولی‌عصر نقل مکان کرد، سال‌ها در کنار دانشگاه هنر به فعالیت خود ادامه داد. این مرکز پس از یک دوره چند ساله تعطیلی، در میدان محسنی فعالیت خود را پی گرفت و در تابستان 88 افتتاح مجدد خود را در خیابان سنایی جشن گرفت.
مرکز موسیقی بتهوون به عنوان ناشر موسیقی هم فعالیت می‌کند. بتهوون پیش از انقلاب با عنوان «آهنگ روز» و از سال 1384 با عنوان موسسه فرهنگی- هنری «آوا خورشید» به نشر و توزیع صدها اثر موسیقی در شاخه‌های کلاسیک ایرانی و جهانی، موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی مقامی، پاپ و تلفیقی اقدام کرد.

Facon_Archi
12-12-2010, 12:39
مدیرعامل خانه تئاتر اعلام کرد طبق توافقی با مدیرعامل شرکت مترو و نماینده شورای شهر تهران طبقه فوقانی پروژه تکیه شهر در خیابان صبای جنوبی برای احداث موزه تئاتر اختصاص می‌یابد.

به گزارش مهر، در حالیکه اهالی و خانواده تئاتر سال‌ها است که در انتظار اختصاص فضایی برای موزه تئاتر هستند ایرج راد مدیرعامل خانه تئاتر از تاسیس چنین فضایی خبر داد. راد با اعلام این خبر گفت: «چندی پیش تفاهم نامه‌ای را با شورای شهر و مدیرعامل شرکت متروی تهران منعقد کردیم که طی آن قرار شد تکیه شهر در فضای زیرین کارگاه مترو در جنوب غربی تئاتر شهر در کوچه سرمد خیابان صبای جنوبی احداث شود.»

وی افزود: «طی جلسه‌ای که یکشنبه گذشته با مدیرعامل شرکت متروی تهران و نماینده شورای شهر تهران داشتیم قرار شد در فضای بالای تکیه شهر امکانات و فضایی برای موزه تئاتر اختصاص پیدا کند.»

پیش از این بارها صحبت از تخصیص فضایی برای موزه تئاتر مطرح شد و در آخرین بار از این وعده‌ها قرار شد تا تئاتر نصر بعد از انجام بازسازی‌های مورد نظر به موزه تئاتر ایران تبدیل شود. اما متأسفانه نه تنها تئاتر نصر به موزه تئاتر تبدیل نشد بلکه بازسازی آن هم متوقف شد و جامعه تئاتری باز هم به سوگ از دست دادن سالنی دیگر نشست و انتظار برای احداث و راه‌اندازی موزه تئاتر به نتیجه نرسید.

طی سه سال گذشته که احداث ایستگاه مترو در مقابل تئاتر شهر واکنش‌های متفاوت و بسیاری را از طرف هنرمندان و جامعه تئاتری به همراه داشت، قرار شد تا ایستگاه مورد نظر به نام مجموعه تئاتر شهر به ثبت برسد. اما با راه‌اندازی و افتتاح این ایستگاه تنها نام ورودی ایستگاه متروی چهارراه ولیعصر به نام تئاتر شهر به ثبت رسید.

این در حالی است که ثبت ایستگاه به نام تئاتر شهر در قالب تفاهم نامه‌ای میان خانه تئاتر، مدیریت تئاتر شهر، شورای شهر تهران و مدیرعامل شرکت متروی تهران منعقد شده بود. همچنین قرار بود که فضای داخلی ایستگاه متروی چهارراه ولیعصر متناسب با مجموعه تئاتر شهر و هنر تئاتر طراحی شود که این وعده هم عملی نشد.

اما طی جلسه اخیر خانه تئاتر با شورای شهر و شرکت متروی تهران قرار شد ابراهیم حقیقی به عنوان نماینده اهالی تئاتر طراحی فضای داخلی ایستگاه مذکور را انجام دهد. همچنین قرار شد فضاها و امکاناتی برای فعالیت‌های تئاتری در ایستگاه چهارراه ولیعصر به خانه تئاتر اختصاص پیدا کند.

امید است بر خلاف وعده‌های پیشین این بار وعده احداث تکیه شهر، موزه تئاتر، طراحی فضای داخلی ایستگاه چهارراه ولیعصر متناسب با تئاتر و اختصاص فضا و امکانات برای فعالیت‌های تئاتری عملی شوند.

Facon_Archi
13-12-2010, 13:30
نشر نظر در موضوع هنر و به ویژه هنر معاصر آثار انتشاراتی خود را عرضه می‌کند. هنر معاصر ایران و گسترهٔ تلاش‌های هنرمندان ایرانی از محورهای اصلی و جدی فعالیت نشر نظر است. تاریخ هنر معاصر جهان، تحلیل آثار هنرمندان بزرگ و نقد مفاهیم و نظریه‌های هنر معاصر از اصلی‌ترین محورهای فعالیت نشر نظر است.

عمر هنر معاصر در ایران عمری کوتاه است شاید کمی بیشتر از ۷۰ سال از تلاش‌های مهم هنرمندان ایران در همین دوران کوتاه سپری شده باشد اما هنر ایران چنان گسترده و قابل توجه است که شناخت ابعاد آن نیازمند زمانی طولانی است برنامه نشر نظر ارائه تصویری از بخش‌های مهمی از این تلاش‌هاست.
هنر و شناخت آثار هنری برای کودکان از محورهای دیگر فعالیت انتشاراتی نشر نظر است. این گروه کتاب‌ها که با عنوان کتاب خروس منتشر می‌شود نگاهی تحلیلی به آثار هنرمندان ایران و جهان دارد. کودکانی که هنر می‌دانند سازندهٔ دنیایی زیباتر خواهند بود.
_________________________________________________

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
از سیر تا پیاز هنر
نویسنده: مریل و ملکم دانی
ترجمه و تالیف: توکا ملکی
قطع: رحلی
صفحات: ۱۲۴ صفحه
قیمت: ۱۰۴۰۰۰ ریال
در این کتاب می‌خواهیم تعدادی از تصاویر و اشیایی را که توسط مردم سراسر دنیا، در زمان‌های مختلف ساخته شده، نشان بدهیم. همچنین می‌خواهیم شما را با برخی آدم‌های شگفت انگیز که آنها را ساخته‌اند آشنا کنیم. ممکن است بعضی چیزها را دوست نداشته باشید، یا همیشه همه آنها را درک نکنید –گاهی حتی خود هنرمندان نیز قادر به توضیح کاری که انجام می‌دهند، نیستند! اما ما امیدواریم شما بخواهید جستجو درباره دنیای هیجان انگیز و مرموز هنر را شروع کنید.
این کتاب را می‌توان به عنوان دایرۃ المعارف جمع و جوری مورد توجه قرار داد که با شناخت مهمترین جریان‌ها و مفاهیم خواننده را با تعاریف هنرهای قدیم و جدید آشنا می‌کند.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
پابلو پیکاسو
نویسنده: کیت اسکاربرو
ترجمه: شروین شهامی‌پور
قطع: رحلی
صفحات: ۴۸ صفحه

قیمت: ۶۰۰۰۰ ریال[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
کلود مونه
نویسنده: سوزی هاج
ترجمه: آرش حجازی
قطع: رحلی
صفحات: ۴۸ صفحه
قیمت: ۶۰۰۰۰ ریال

ادامه دارد...

Facon_Archi
13-12-2010, 14:55
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دیزاین
صفحه‌ آرایی و طرح روی جلد: فرشید مثقالی
قطع: خشتی
صفحات: ۸۴ صفحه
نوبت و تاریخ انتشار: اول ۱۳۸۹
قیمت: ۷۸۰۰۰ ریال
این کتاب مقدمه ایست در امر تعریف و توضیح مفهوم دیزاین بطور کلی و خصوصاً درباره گرافیک دیزاین.
گرافیک دیزاین و تعاریف مربوطه با وجود علاقه روزافزون علاقه‌مندان به این رشته از لحاظ تئوریک بسیار مهجور و محدود باقی مانده‌اند. امیدوار است این کتاب کوچک در واضح کردن تعاریف مربوطه مقدمه‌ای مفید و راه گشای بحث و تدریس این مفهوم گردد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
هنری مور
نویسنده: سالی اریلی
مترجم: آرزو احمی
قطع: رحلی
صفحات: ۴۸ صفحه
قیمت: ۶۵۰۰۰ ریال[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ونسان ونگوگ
نویسنده: جن گرین
مترجم: آرزو احمی
قطع: رحلی
صفحات: ۴۸ صفحه
قیمت: ۶۰۰۰۰ ریال[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ادوارد هاپر
نویسنده: اما فوئا
مترجم: آرزو احمی
قطع: رحلی
صفحات: ۴۸ صفحه
قیمت: ۶۵۰۰۰ ریال[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
جورجیا اوکیف
نویسنده: روت تامسون
مترجم: سهراب مهدوی
قطع: رحلی
صفحات: ۴۸ صفحه
قیمت: ۶۰۰۰۰ ریال[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
هانری ماتیس

نویسنده: جود ولتون
ترجمه: رضا علیزاده
قطع: رحلی
صفحات: ۴۸ صفحه
قیمت: ۶۰۰۰۰ ریال[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
جکسون پولاک
نویسنده: کلر ایور
ترجمه: هادی تقوی
قطع: رحلی
صفحات: ۴۸ صفحه
قیمت: ۶۰۰۰۰ ریال[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
آلبرتو جیاکومتی
نویسنده: جکی گف
مترجم: سپیده یوسف‌زاده
قطع: رحلی
صفحات: ۴۸ صفحه
قیمت: ۶۵۰۰۰ ریال

Facon_Archi
18-12-2010, 01:16
كانسپتی خیابانی باعنوان «سایه ای ماندگار» درشهرهای انزلی، كرمانشاه، تهران، همدان، بروجرد، كرج، سنندج، ساری، شیراز، نوشهر برای پاسداشت پنجمین سال درگذشت استاد مرتضی ممیز درتاریخ ۶ تـا ۱۰آذرماه ۱۳۸۹شكل گرفت.
این یادمان به صورت برچسب هایی (A۵) بود كه درسطح شهر پخش وچسبانده شد.
طراحی این آثار را، علی معتمدیان، میلاد نیكو، محمدرضا فرحبخش، فواد شریفی، نفیسه نجاری، سپیده زارعی، سامان خسروی انجام داده اند وباحمایت چاپ سیلك دارا تكثیرشد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Facon_Archi
22-12-2010, 13:26
شركت تبلیغاتی سان جهت تکمیل کادر طراحی (گرافیک) خود تنها از طراحان گرافیك حـــــــــرفه ای ،‌بصورت تمام وقت دعوت به همکاری می نماید .

شرایط همکاری
۱- دقت و سرعت اجرایی مناسب جهت اجرای موارد مختلف طراحي گرافيك،نظير طراحي نشانه و نوشته نشانه،پوستر، طراحي كاتالوگ، بروشور
۲- تجربه كافي در حوزه طراحي گرافيك ،سابقه ي همكاري حرفه اي در اجراي كمپين هاي تبليغاتي و داشتن نمونه كارهاي مناسب (ارائه نمونه كاري هاي مربتط با موارد ياد شده در بند ۱ الزامي است)
۳- تسلط و به نرم افزار های مربوطه نظير Photoshop ,In design , Illustrator (شرط لازم)
۴- دارای روابط عمومی مناسب

حقوق و مزایا
حقوق ماهیانه: توافقی
بیمه تامین اجتماعی: پس از عقد قرارداد


جهت تماس و هماهنگی با شماره ی :۲۲۹۰۵۲۲۵ تماس حاصل نموده و یا می توانید نمونه كارهای خود را به آدرس ایمیل درج شده در این آگهی ارسال بفرمایید.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدinfo@sandesign.ir

Facon_Archi
23-12-2010, 13:42
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

عنوان: باران
طراح: مریم پالیزگیر | محمد جهانگیر
نوع اثر: کتاب
سایز: ۱۵*۱۸
سال طراحی: ۱۳۸۸
سفارش دهنده: انتشارات کتاب یوسف

درباره ی اثر:
باران مجموعه داستانهای قرآنیست که برای طراحی یونیفرم جلد، تصویرسازی و صفحه آرایی سفارش داده شد. بنابراین برای تصویرسازی از هایلایتِ عنوان نوشتاری هر فصل، به عنوان ایمیج استفاده کرده تا از طریق فرم تصویری که مرتبط با محتوای هر فصل است ایجاد شود.
همچنین با نظر ناشر که تاکید بر فضایی با وجود قطرات باران داشت، خط های موربی به کار اضافه شد تا هم تناسب آن با اسم کتاب حفظ شود و هم خللی به فرمال بودن کار وارد نشود. در انتهای هر فصل از حرف "ه" نیز به عنوان ایمیجی برای تصویرسازی ِ نتیجه داستان استفاده شد.
در این کتاب ، سعی شده تا "تصویر سازی"، "صفحه آرایی" و "یونیفرم" همگی به عنوان عناصری برای طراحی کتاب(Book Design) متحد و از آن برای رسیدن به ایده های تلفیقی از تصاویر بر مبنای حروف استفاده شود.

درباره ی طراحان:

مریم پالیزگیر . لیسانس گرافیک از دانشگاه الزهرا
طراح گرافیک آزاد
عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران
عضو تحریریه مجله الکترونیکی رنگ
طراح / مدیر هنری شرکت فرم نگار، پارس دیجیتال، شرکت زیراکس ایران ،انتشارات عماد
مدرس گرافیک/ جهاد دانشگاهی هنر
شرکت در نمایشگاههای در ایران، آلمان، مسکو، هنگ کنگ، ایالات متحده و فرانسه.

محمد جهانگیر . لیسانس حقوق . دانشگاه تربیت معلم
طراح گرافیک آزاد / عکاس مستند
طراح / مدیر هنری شرکت سيگما، سامانه پرداز ايران، گسترش فضاي مجازي، مسیر، طلايه داران، كانون فرهيختگان، انتشارات نسیم بخارا
نمایشگاه انفرادی "گالری دادابیس" و دانشگاه UBCکانادا، " Little Mountain Studio " نیویورک

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

karin
23-12-2010, 16:50
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مجید سعیدی عکاس ایرانی آژانس گتی ایمیجز آمریکا بعنوان برگزیده دوم مسابقه عکس سال ۲۰۱۰ یونیسف انتخاب شد.
مجموعه مجید سعیدی در مورد زندگی پسر ۸ ساله‌ای بنام اکرم است که همراه با خانواده‌اش بخاطر شرایط جنگ از افغانستان خارج شده و به پیشاور پاکستان رفته است. او که همراه با خانواده‌اش در پاکستان به جمع آوری زباله مشغول شده، در حین جمع‌آوری زباله بر اثر انفجار ناشی از برق گرفتگی دستانش را از دست داده است.
عکس برگزیده مجید سعیدی که یکی از سه عکس برتر سال ۲۰۱۰ سازمان حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسیف) شد، خواهر ۶ ساله‌ اکرم به نام مینا را نشان می‌دهد که همراه با دوستش با دست مصنوعی برادرش بازی می‌کنند.
سازمان بین‌المللی یونسیف هرساله “جایزه عکس سال یونیسف” را به عکسها و مجموعه‌هایی که به بهترین شکل ممکن شخصیت و شرایط زندگی کودکان جهان را به شکل برجسته‌ای نمایش می‌دهد، اعطا می‌نماید. این جایزه یکی از معتبرترین جایزه‌های تخصصی عکس محسوب می‌شود که هر ساله از میان تصاویر بهترین عکاسان جهان انتخاب می گردد.
جایزه عکس سال یونیسف دسامبر امسال در برلین اعطا می‌شود و امسال “اد کاشی” از آژانس VII، “مجید سعیدی” از آژانس گتی ایمیجز و “جی‌ام‌بی آکاش” از آژانس پانوس عکاسان برگزیده این مسابقه شدند. همچنین از هفت عکاس دیگر تقدیر شده است


برای دیدن مجموعه کامل مجید سعیدی به این صفحه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %2Faktionen%2Ffoto-des-jahres-2010%2F2-preis%2F)مراجعه کنید.


aksonline.ir

Miss Artemis
26-12-2010, 17:34
دوازدهمین کارگاه انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دوازدهمین کارگاه انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران با موضوع «انجماد حرکت» توسط فرهود حقی را در روز پنجشنبه شانزدهم دی 89 از ساعت 15 تا 18 برگزار می‌شود.
در مورد این کارگاه فرهود حقی می‌گوید:
در عکاسی صنعتی، انجماد حرکت Freezing Motion همواره از تکالیف مشکل استودیویی بوده و برای این کار امکانات و تجهیزات بسیار گران قیمتی اختراع و تولید شده است. بدیهی است تهیه و خرید این امکانات از صرفه اقتصادی برای عکاسان صنعتی که استودیوهای شخصی دارند بیرون است. در این کارگاه به چندین روش ابداعی برای «انجماد حرکت» می‌پردازد. هر عکاس بسته به تخیل و نوآوری خود می‌تواند روش‌های جدیدی را بوجود آورده و به آن بیافزاید و سپس با آزمون و خطا به نتایجی مشابه نتایج روش‌های گران قیمت برسد.
در حقیقت این کارگاه در میان و به اشتراک گذاشتن بازیگوشی‌های استودیویی من است.

Facon_Archi
28-12-2010, 11:14
جایزه دوم مسابقه بین المللی طراحی پوستر «مبارزه با خشونت علیه زنان» به یک طراح ایرانی تعلق گرفت.
«نادیا آقا بیگی» در مسابقه بین المللی طراحی پوستر شهر فون تنی- سو- بوآ(۱) (فرانسه) مقام دوم را کسب کرد. این کمپین که به منظور مبارزه و جلوگیری از خشونت علیه زنان، طراحان حرفه ای را از سراسر جهان به رقابت فراخوانده بود در ماه نوامبر برگزار شد و آثار شرکت کنندگان برتر را به نمایش گذاشت.
اعضای هیات داوران این مسابقه را پیر برنارد(۲) ، فیلیپ شاو(۳) ، پاسکال بیژون(۴)، ژولیت ویسبک(۵) وایولین شاو(۶) تشکیل می دادند. این رویداد توسط فون تنی-آن-سن(۷) (انجمن برگزارگنندگان گرافیک خیابانی) و با همکاری نمایندگان حقوق برابر برای زنان، برگزار و از حمایت مالی اداره محلی امور فرهنگی ایل-دو-فرانس(۸) (DRAC) برخوردار می باشد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


‏Fontenay-sous-Bois, France -۱
‏Pierre Bernard -۲
‏Philippe Chat -۳
‏Pascal Béjean -۴
‏Juliette Weisbuch -۵
‏Evelyne Chat -۶
‏Fontenay-en-Scènes (les organisateurs de Graphisme Dans la rue -۷)
‏DRAC (Direction régionale des affaires culturelles), Ile-de-France -۸

Facon_Archi
28-12-2010, 11:26
قباد شیوا
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]همین چند روز پیش شنیدم که به همت تنی چند از دوستان و پسرم به زودی در گالری بیست مراسمی برای من ترتیب داده‌اند، انگار یک جور بزرگداشت که به مناسبت ۷۰‌سالگی من است.

لابد قرار است تنی چند از دوستان و همکاران درباره کارهای من سخنرانی کنند و چندتایی هم از تصویرگری‌های کمتر دیده‌شده‌ام به نمایش دربیاید.
شاید این ۷۰‌سالگی همان آینه‌ای است که می‌توان همه عمر را در آن دید، همه تجربه‌گرایی‌ها، این سو و آن سو رفتن‌ها و اتودها ثمر داده است و حالا یک کارنامه طول و طویل نیم‌قرن پیش‌روی من مانده است که بخشی از آنها بیشتر و بخشی‌شان کمتر به دل می‌نشیند.
اما این وسط نکته‌ای هست که اگر کمی زودتر پی به آن ببرید، نزدیک شدن به ۷۰‌سالگی لذت‌بخش خواهد شد، درست مثل همان اتفاقی که برای من افتاد. من در تمام این سال‌ها عاشق کارم بودم. در واقع از همان ابتدا گرافیک و نقاشی به تار و پود جان و زندگی‌ام تنیده شده است و مادامی که کار می‌کنم از این تنیدگی لذت می‌برم.
تصور کنید قرار باشد ۵۰ سال تمام یا بیشتر سراغ کاری بروید که هیچ علاقه‌ای به آن ندارید و مدام در عذاب باید برای امرار معاش تن به آن بدهید، این عذاب حتی زمانی که دیگر کار را کنار گذاشته‌ باشید با شما می‌ماند و آزارتان می‌دهد. دست آخر همه عمر کاری کرده‌اید که تنها و تنها برای غم نان بوده و بس.
اما رسیدن به دهه هفتم زندگی زمانی لذت‌بخش خواهد بود که در همه این سال‌ها امرار معاش از همان کاری باشد که شما شیفته آن بودید، تنها این موقع است که گذر عمر روی جان و صورت ردهای عمیق نمی‌اندازد. حالا این کارنامه پیش‌رویم است. هر کدام را به نوعی دوست دارم.
بعضی‌هایشان سرشار از خاطره هستند، درست مثل پوسترهایی که برای ارکستر مجلسی رادیو و تلویزیون طراحی کردم یا آنهایی که برای تئاتر بودند. کارهای پیش از انقلابم یک جورهایی با قلبم بازی می‌کنند. شاید خود خاطره واضح یادم نمانده باشد، اما پس‌ذهن‌ام حسی هست، حسی همراه با عشق که به من یادآوری می‌کند موقع طراحی این پوسترها یا این تصویرگری‌ها از اینکه کار می‌کردم حال خوشی داشتم و قدر این حال خوش را حالا خیلی بیشتر می‌دانم.
بعد از انقلاب هم طراحی پوسترهای زیادی دارم که خاطره‌انگیزند، در واقع هیچ‌وقت از انجام هیچ کاری و هیچ طراحی پشیمان نشدم و دلیل‌اش هم همانی است که پیشتر گفتم. بعدها رنگ و لعاب‌ها بیشتر شدند، پای پوسترهای رنگی که باز شد سلیقه‌ها بنجل شدند، اما سعی کردم جنبه‌های ایرانی که هسته اصلی این علاقه به کار بود را حفظ کنم، رنگکی به کار ما داد که بدک نبود.
و دست آخر در آستانه ۷۰ سالگی از هیچ کاری پشیمان نیستم، هنوز وقتی از من می‌پرسند بهترین کارت کدام است، می‌گویم شاید همانی که فردا شروع می‌کنم. و این یک راز است، راز مردی که در ۷۰ سالگی هنوز به کاری که فردا آغاز می‌کند، عشق می‌ورزد. پس عاشق کارتان باشید و بس، از همین حالا

Facon_Archi
28-12-2010, 11:39
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

فرزاد ادیبی، طراح گرافیک در خصوص ماهیت «گرافیک مذهبی» گفت: پیام‌های بیشتر ادیان مبتنی بر راستی و درستی و همه ویژگی‌های نیک بشری است که هرگز کهنه نمی‌شوند که برای ابراز این پیام‌ها و اصلاح کژی‌ها می‌توان از هنر گرافیک بهره برد.
وی ادامه داد: در هنر گرافیک سبک‌ها، شیوه‌ها و بالاخره تکنیک‌هایی در اجرا وجود دارد که برای بیان هر موضوعی می‌توان زبانی متناسب با آن را برگزید. به اعتقاد بنده، دین و مذهب را از دو زاویه می‌توان نگریست: یکی آموزه‌های فرازمانی و فرامکانی ادیان است که هرگز قالب‌مند نیستند و متعلق به همه بشریتند، همچون دادگری و ستم‌ستیزی، آزادگی، مهرورزی و... و دومین زاویه نگرش به دین، انگاره‌های تاریخی، آرکائیک و گاه نائیف (بدوی) است که هنر گرافیک برای بیان ساختارگرایانه هر دو این نگرش‌ها تواناست که البته ناتوانی برخی طراحان در انتقال درست این مفاهیم در پیام، محتوا و ساختار را نباید ضعف هنر گرافیک انگاشت.
وی با انتقاد از برخی کارهای نه‌چندان مطلوبی که در این عرصه به بهانه متناسب بودن با سطح سلایق عمومی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: برای ارتباط و قابل فهم بودن هنر برای توده مردم، لازم است با تدبیر و تلاش، سطح آگاهی و سلیقه مردم را بالا ببریم، نه خود را تا سطح سلیقه عوام پایین بیاوریم.
ادیبی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد دلایل شمایل‌نگاری گفت: مخاطب عام با طبیعت‌گرایی (ناتورالیسم) بیش از هنر انتزاعی (ابستره) ارتباط برقرار می‌کند ولی شمایل‌ها نه مستند هستند و نه از نظر هنر گرافیک عیار بالایی دارند. این آثار با زبان ادبی قدیس‌ها را می‌ستایند اما با زبان هنری، نازل و ناسزایند. از سوی دیگر، همین مخاطب عام با نوشتار اعم از تایپوگرافی، خوشنویسی و... ارتباطی آیینی برقرار می‌کند که گاه از مرز ادعیه و تعاویذ می‌گذرد و با رسیدن به اعداد، طلسم‌ها و نوشته‌های سحرآمیز به خرافه هم می‌رسد.
وی در ادامه درخواست کرد طراح گرافیک، هیأت انتخاب و داوری و در نهایت شورای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی جشنواره‌ها و سوگواره‌ها و کلاً نمایشگاه‌ها به این جزئیات توجه ویژه کنند و همیشه به بالابردن سطح بینش و سلیقه توده مردم بیندیشند.

Facon_Archi
02-01-2011, 00:14
گفتگو با دو طراح گرافیک ایران درباره وضعیت طراحی پوسترهای تئاتر

نمایش هملت، تبریز، سال ۱۳۰۹... بر اساس مدارک موجود اینگونه به نظر می رسد که این نمایش اولین نمایشی است که پوستر برایش طراحی شده است. در پوسترهای اولیه خوشنویسی عنصر اصلی است که بعدها و با رشد صنعت چاپ تصویرسازی ، استفاده از نقش و نگار و گل بوته های تزئینی، حاشیه ها و فرم های مختلف نیز در آنها به چشم می خورد. با گذشت زمان و تا امروز پوستر به عنوان رسانه ای قوی و نیرومند، پدیده ای آشنا در زمینه اطلاع رسانی است. ضمن اینکه یک پوستر به دلیل دارا بودن ارزش های هنری و نیز محتوا می تواند در سطح فرهنگ جامعه و به ویژه فرهنگ بصری تاثیرگذار باشد. و آیا به ویژه پوستر تئاتر امروز ایران واجد چنین خصوصیاتی است؟ برای این منظور پای صحبت دو هنرمند گرافیست نشسته ایم: آرش تنهایی، طراح ، پژوهشگر و مدرس گرافیک و بهراد جوانبخت مدرس و طراح گرافیک.
اثر: آرش تنهایی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اثر: بهراد جوانبخت
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


به نظر می رسد که حال و هوای پوستر تئاتر در این سالها کمی نا بسامان است! نظر شما چیست؟
تنهایی: بررسی جایگاه پوستر تئاتر نیازمند بررسی تامل بیشتری است ، اما اگر نظر شخصی من را بخواهید ، در سالهای اخیر پوستر تئاتر سر آمد پوسترهایی است که بر اساس یک سفارش طراحی و در شهر نصب می شوند است. ودر مقایسه با گونه های دیگرپوستر های فرهنگی چون پوستر فیلم ویا پوستر موسیقی بی شک وضعیت بهتری دارند ، بنابرنظری شخصی و نه بر پایه بررسی علمی که موجود باشد معتقدم که در سالهای اخیر طراحی پوستر برای تئاتر رشد خوبی نیز داشته است. چرا که وقتی در محدوده فرهنگی تهران چهارراه ولی عصر تا انقلاب قدم می زنم یا به کافه هایی که محل نصب پوستر تئاتر هستند سر می زنم، می بینم که پوسترهای تئاتری که توسط طراحان گرافیک حرفه ای طراحی می شوند روز به روز بیشترمی شوند ،و این به دلیل رشد کمی طراحان گرافیک و زیاد شدن افراد تحصیل کرده این رشته است که اتفاقا رغبت زیادی به طراحی پوستر تئاتر دارند، داوطلبانه و اغلب با دریافت دستمزدهای بسیار اندک. یعنی طراحان گرافیک علیرغم بودجه های کم ، عجله و شتاب گروه ها ، وجود نداشتن جایی برای نصب و چندین و چند مشکل دیگر تلاش می کنند تا کیفیت پوسترهای تئاتر را بالا ببرند.

جوانبخت: من هم با عقیده آقای تنهایی موافقم. به نظر من اوضاع پوستر تئاتر آنگونه که شما می گویید بد نیست. حتی معتقدم نسبت به پوسترهایی که برای رویدادهای دیگر طراحی می شود وضعیت مناسب تری از نظر گرافیکی دارد. اما نسبت به رسانه پوستر اگر بخواهم صحبت کنم باید به این نکته مهم اشاره کرد که اگر بپذیریم پوستر یکی از عناصر تبلیغاتی برای تئاتر است و به مخاطب اطلاع رسانی می کند، فقط در محدوده تئاتر شهر یا پیرامون محل اجرا دیده می شود در حالی که تماشاگری که وارد محیط تئاترشهر شده، آمده تا تئاتر را ببیند و در نتیجه دیگر مخاطب پوستر نخواهد بود! و دلیل این است که جایی برای نمایش و نصب پوستر در سطح شهر وجود ندارد که البته بحثی است بسیار گسترده که شاید در مجال این گفتگو نمی گنجد. از دیگر سو خود من به عنوان یک طراح گرافیک از یک سو و تماشاگر علاقه مند به تئاتر از سوی دیگر، معمولا به صورت خودخواسته پوسترهای تئاتر را می بینیم اما شاید کسی که تماشاگر همیشگی تئاتر نیست و گرافیست هم نیست به دلیلی که عرض کردم این پوسترها را نمی بیند و یا شاید پوستر مجالی نمی یابد تا خود را به او نشان دهد.

و در این صورت مهمترین کارکرد یک پوستر تئاتر چیست؟
جوانبخت: معتقدم که پوستر یک نمایش مثل پوستر یک همایش یا کارهای تبلیغاتی نیست که وظیفه اش فقط اطلاع رسانی مقطعی باشد برای کار و وقتی اجرا تمام شد، پوستر هم تمام شود. پوستر تئاتر تاریخ مصرف ندارد. شناسنامه ای است که تا همیشه به کار وصل است. و حتی نسبت به عکسهای همان تئاتر، ویترین قوی تری است برای شناساندن نمایش. خیلی کامل است و در یک فریم اطلاعات وسیعی را به بیننده اش منتقل می کند.

تنهایی:اطلاع رسانی نخستین وظیفه یک پوستر است ، اما نباید از بعد زیبایی شناسانه و هنرمندانه آن غافل شد ، آنچه از نمایش " آمباسادور "موجود است پوستری است که هنری تولوز لوترک پیش از ۱۰۰ سال پیش برای آن طراحی کرده است یا تنها نشانه ای که من از "خاطرات یک جامه دار ازمرگ میرزا تقی خان امیر کبیر " دارم پوستری است که قباد شیوا ساخته است پس پوستر شناسنامه یک نمایش و سند یک اجرا نیزهست . پوستر تئاتر به ما می گوید که در تبریز در ۱۳۰۷ تئاتر ها پوستر داشتند ، بهای بلیت ۵ تا ۵۰ ریال بوده و نسوان محترم هم می توانسته اند به تماشایش بنشینند! یک پوستر علاوه بر اطلاعات تاریخی زیادی که در بر دارد نام افراد بسیاری را ماندگار می کند که در نمایش نقش داشته اند و از سویی حاوی اطلاعاتی از سلیقه و پسند مردم وسفارش دهنده ، اوضاع اجتماعی، اقتصادی و خیلی اطلاعات دیگر است . بسیاری از دوستانم بارها به من گفته اند که کارشان با پوستر من ماندگار شده است و پوستری که برای کار شان طراحی کرده ام بارها بیشتر از خود کار دیده شده ، البته این لطف وفروتنی آنهاست . ولی دقت کنیم که طراحان درجه سه و چهار نیستند که برای تئاتر پوستر طراحی می کنند بلکه اغلب از صد طراح خوب و تراز اول مملکت هستند. وآنقدر که دوستان طراح گرافیک برای پوستر تئاتر ارزش قائل هستند که شاید کمتر کارگردان ها این ارزش را قائل نباشند.

پس چگونه است که از طرف سازندگان نمایش، پوستر آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نمی گیرد؟
تنهایی: ببینید قسمت عمده بر می گردد به آموزش ؛ آموزش رشته های هنری در دانشکده های ما وپیش از آن در مدارس ما نیازبه بازنگری دارد ، یک دانشجوی تئاتر در دانشکده چیزی مربوط به گرافیک و پوستر نمی خواند گرچه در باره موسیقی ، عکاسی و معماری هم نمی خواند اما به جایش ... . بنظر من کاملا ضروری است تا کارگردان تئاتر با هنرهای مختلف از جمله گرافیک در حیطه و حوزه کارش آشنا شود. گرچه این خلا فقط مختص دانشجوی تئاتر نیست دانشجوی گرافیک هم این مشکل را دارد ، یعنی بچه های گرافیک هم سواد تئاتری کمی دارند ، و باید خود را ارتقا دهند و یا درسی با عنوان طراحی پوستر های فرهنگی : چون فیلم، موسیقی و تئاتر در واحد های درسی شان گنجانده شود ، خیلی بد است که یک دانشجوی گرافیک که می خواهد پوستر تئاتر طراحی کند نمایشنامه ای از شکسپیر ، چخوف ، برشت ، پینتر و یا ساعدی ، رادی ، بیضایی یا چرمشیر نخوانده باشد.

جوانبخت: این طور بنظر می‌رسد که کارگردانان ما -البته به‌جز عده انگشت شماری- آن آگاهی و شناخت لازم برای تئاتر را نسبت به طراحی گرافیک ندارند. اما از طرف دیگر بر این باورم که شاید خیلی از کارگردان ها و تئاتری های ما خودشان را بسیار جامع و کامل می دانند و به همین دلیل این دیدگاه لزوما تخصصی بودن این کار نزدشان از بین رفته است و فرایند طراحی پوستر را نیز همچون کارهای دیگری که زیر نظر مستقیم خودشان انجام می شود تلقی می‌کنند، بدون در نظر گرفتن تخصصی بودن این مساله. از طرف دیگر بنا به مسایلی که در پاسخ به سوال اول مطرح کرده ام، شاید آنقدر کارکرد پوستر را-به ویژه در بخش جذب مخاطب و وجه تبلیغی کار- محدود می بینند که مانند بخش‌های دیگر به قدر کافی به آن توجه نمی‌کنند. قابل درک است که با توجه به بودجه های بسیار اندکی که به کارهای نمایش اختصاص داده می شود دیگر این پوستر نیست که برایشان کارکرد دارد بلکه شاید در وضعیت فعلی اس ام اس در این زمینه بیشتر برایشان کاربرد داشته باشد! اما با این گفته آقای تنهایی موافقم که نه تنها در زمینه پوستر و بروشور که در بهترین حالت در ساخت کل یک تئاتر-همانگونه که در همه دنیا مرسوم است- لازم است یک مشاور حرفه‌ای گرافیک وجود داشته باشد. به جز تعداد محدودی، گرافیک تئاتر را آنطور که باید نمی شناسند. از طرفی متاسفانه وضعیت تئاتر و بودجه‌های مربوط به آن، مشکلات ممیزی،‌کمبود سالن نمایش و وضعیت اجرا و اصلا شرایط و دیدگاه خود مرکز هنرهای نمایشی آنقدر اسف بار است که شاید خیلی جایی برای پرداختن به گرافیک وجود نداشته باشد. به همین دلیل در فرآیند نفس‌گیر به روی صحنه بردن یک نمایش آنقدر مشکلات متعدد وجود دارد که اصلا بحث پوستر فراموش می‌شود.

تنهایی: ببینید، نمی توان پوستر را از خود تئاتر جدا دانست ، تئاتر در ایران از آغاز تاکنون کمتر همه گیر شده است و به دلیل محذورات سیاسی به تئاتر پروبال داده نشده است ، و مخاطب خاص و اندکی داشته است . اجراهای بسیار محدود در طول سال ، که فقط در تهران اتفاق می افتد نی تواند منجر به یک تئاتر با بنیه و قوی شود پوستر نیز ازتئاترش تبعیت میکند . اگر تعداد تماشاخانه ها و اجرا ها بیشتر بود مسلما تعداد پوستر خوب زیادتر می شد و طراحی پوستر وضعیت بهتری پیدا می کرد. تا چند سال پیش قوانین دست و پاگیری در زمینه طراحی پوستر وجود داشت از جمله کار دو رنگ باشد و اندازه بزرگتر از ۵۰در ۷۰ نمی توانست باشد . نمی خواهم گناه ضعف های خودمان را به گردن کسی بیندازم اما با توجه به ضعف هاو مشکلاتی که تئاتر امروز ما دارد به جرات می توانم بگویم که کارنامه طراحی پوستر تئاتر کارنامه قابل قبولی است.

یعنی معتقدید که بودجه های تئاتر یکی از عوامل تاثیرگذار طراحی پوستر است؟
تنهایی: بله، اقتصاد همیشه مهم و تاثیر گذار است . اما داشتن دید درست یک کارگردان ویا مدیر فرهنگی به نظر من از بودجه پر اهمیت تر است. قطعا ما نمی توانیم یک روزه و با چند مصاحبه و رایزنی وضعیت پوستر تئاتر را متحول کنیم . باید فکر کنیم در شرایط فعلی که یک نمایش دارد با بودجه محدود و با هزاران مشکل پیش رو اجرا می شود ، راهکاری بیابیم که چطور می شود پوستر بهتری داشت وتماشاگر بیشتری را به حضور در سالن ترغیب کرد . ما توانایی تغییر خیلی چیزها را در یک بازه کوتاه مدت را نداریم اما می توانیم حوزه های مربوط به خودمان را بهتر کنیم گرچه این هم کار آسانی نیست.

جوانبخت: شاید اینگونه باشد. اما کمبود بودجه قطعا مهمترین عامل نیست. بسیاری از طراحان گرافیک این را پذیرفته اند که بودجه یک نمایش محدود است و با دریافت دستمزد اندک و حتی گاهی بدون دریافت دستمزد به سمت طراحی این کار می روند. اما تجربه شخصی من چیز دیگری را نشان می‌دهد. به نظر من خیلی از کارگردانان تئاتر این مساله را نمی‌دانند که طراحان حرفه‌ای با بحث دستمزد برای طراحی پوستر تئاتر کنار می‌آیند. در واقع گرافیست در این زمینه دچار نوعی پیشداوری شده است. اما اجازه دهید به سوی دیگر این قضیه هم بپردازم. تصور کنید که یک گرافیست بدون دریافت دستمزد یا با دریافت دستمزدی اندک قرار است یک پوستر را طراحی کند اما کارگردان به دلیل اینکه تصمیم گیرنده اصلی است در یک کار نمایشی، خود را موظف می داند که در این کار هم به نوعی کارگردانی کند و نظرات خود را بدون هیچ گونه کم و کاست اعمال کند و انتظارات بیش از اندازه دارند تا جایی که طراح عطای این کار را به لقای آن می بخشد! یعنی برخورد یک سفارش دهنده با یک سفارش گیرنده حرفه‌ای نیست. حال آنکه همانگونه که کارگردان به نمایش خود اشراف دارد، طراح نیز به تصویر و تک‌تک عناصر پوستر خود اشرف دارد. البته من تعمیم نمی دهم به کل کارگردان‌ها، بلکه همانگونه که اشاره کردم از تجربیات شخصی خودم حرف می زنم. به یک نکته دیگر اشاره کنم و اینکه سوای هزینه، بسیاری از کارگردان‌ها وقت نمی‌گذارند برای اینکه جلسات مختلف با طراحان بگذارند. برای مثال اگر عکس خاصی مد نظر طراح است برای او تهیه شود، یا حتی در صورت نیاز صحنه ای با همه وسایل و بازیگران با مشورت طراح گرافیک، جداگانه اجرا شود تا عکس مورد نظر طراح گرفته شود و او از ابتدا به عنوان یکی از اعضای گروه در جریان روند کار باشد و حضور داشته باشد.

تنهایی: من هم با این موضوع را تئاتری ها از رفتن سراغ طراحان گرافیک می ترسند را قبول دارم. خود من بارها با این مساله مواجه شده ام که وقتی از دوستان تئاتری ام می گویند به خاطر بودجه اندک و کارهای قبلی که نتوانسته اند پولی به من بپردازند دیگر رویشان نمی شود به من مراجعه کنند.از سوی دیگر درتئاتر این اعتقاد وجود دارد که ناخدای کشتی یک نمایش کارگردان آناست و وقتی همه کارهای یک نمایش یعنی بازیگری، طراحی صحنه و لباس و گریم و …از فیلتر ذهن کارگردان رد می شود و با نظارت مستقیم او برنامه ریزی و هدایت می شوند باید طراحی گرافیک کار نیز همینطور باشد و این شاید به مذاق برخی از طراحان گرافیک چندان خوش نیاید .من اعتقادی به استقلال گرافیک ندارم ، به نظرم پوستر تئاتر حاصلتعامل طراح وکارگردان است . کارهای شاخص پوستر تئاتر حاصل همین رفاقت ها و تعامل هابوده مثل پوسترهای مرتضی ممیز برای پری صابری ؛ ابراهیم حقیقی برای حمید سمندریان و هومن مرتضوی برای تئاتر های آتیلا پسیانی . من با افرادی کار می کنم که می دانند من چه کار خواهم کرد ، گرچه شگفت زده می شوند با هم صحبت می کنیم ، تبادل نظر می کنیم ، ولی به دید من احترام می گذارند کار من را قبول دارند چرا که به شناختی که لازم است ازتوانایی یکدیگر رسیده ایم.

جوانبخت: به نظرم این همان مساله آموزش است. در این رفاقت ها کارگردان اطلاعاتی که باید درباره گرافیک بداند را گرفته است و از سویی دیگر طراح نیز آنچه را از تئاتر نیاز دارد از کارگردان آموخته است.

به نظرتان موانع این عدم شناخت دو جانبه چه بوده است؟
تنهایی: اجازه دهید یک خاطره برایتان نقل کنم. در نمایشگاهی نقاشی یک از دوستان در سالهای ۸۰یا ۸۱ یکی از کارگردانان های تئاتر را دیدم. گپ و گفت مان به پوستر های تئاتر رسید ، او گفت که بسیاری از ما کارگردان ها ممیز را می شناسیم، ابراهیم حقیقی و حسین خسروجردی را! و چون دستمزد این ها بسیار گران است ما سراغشان نمی رویم! خود من بعد از طراحی سی چهل پوستر تئاتری برخوردهایی از این دست دارم: شما را فلانی به من معرفی کرده است. آیا شما کار پوستر تئاتر طراحی هم می کنید؟! شاید یکی از دلایلش این است که مجله تخصصی تئاتری که بشود درباره پوستر تئاتر در آن نوشت نداریم و یا کم داریم یا حداقل علاقه مندی به پوستر در میان اهالی تئاتر وجود ندارد. ما طراحان خودمان درباره پوستر و طراحی پوستر چه برای سینما و چه تئاتر در مجلات تخصصی گرافیک بسیار می نویسیم و صحبت های همدیگر را می خوانیم اما مخاطبان اصلی ما که همین کارگردانان و تهیه کنندگان هستند از این بحث ها اصلا خبر ندارند!

جوانبخت: البته این به نظر من چندان طبیعی نیست که هنرمندان و تهیه‌کنندگان ما در هر زمینه‌ای مانند موسیقی یا تئاتر یا سینما که فعالیت می‌کنند، به گرافیک به عنوان یکی از ابزار کارشان نمی پردازند. یعنی می توانند حداقل نمایشگاه‌های گوناگونی که برگزار می شود را رصد کنند و دنبال کنند. در حالی که ما این کارها را می‌کنیم؛ یعنی به کنسرت موسیقی می رویم، فیلم تماشا می کنیم و تئاتر را هم دنبال می‌کنیم. اما بر اساس تجربه آقای تنهایی کارگردانی وجود دارد که بیش از سه طراح گرافیک را نمی شناسد! ما در کدام نمایشگاه تجسمی بیش از یکی دو کارگردان تئاتر پیگیر را می بینیم؟ راستش من فقط یارتا یاران را در خیلی از نمایشگاه‌ها دیده ام! ایشان از دوستان نزدیک من نیست، اما دیده‌ام که خودش پیگیر است، از اکثر نمایشگاههای من بازدید کرده است. به نظر من این مهمترین مشکل است. یعنی گروه سازنده یک نمایش و به ویژه کارگردان‌های تئاتر خیلی برای شناختن گرافیک و مقوله گرافیک وقت نمی گذارند. اتفاق بدتر این است که حتی وقتی شما به عنوان یک طراح گرافیک از وقت و درآمد و خیلی های دیگر می گذرید و کاری را انجام می دهید، با شما به عنوان کسی که گوشه ای از کار را گرفته خیلی برخورد خوبی نمی شود!

تنهایی: من هم در طراحی پوستر تئاتر که اتفاقا نه فقط کاری برای دل خودم بلکه بخش مهمی از دغدغه های حرفه ای من است دچار این موانع و فاصله ها بوده ام و این فاصله ها سبب می شود که این رابطه دو طرفه اهالی تئاتر وگرافیک شکل نگیرد ، همیشه فکر می کنم آنچه یک طراح گرافیک برای رشد و خلق آثار ماندگار نیاز دارد سفارش های مستمرو سفارش دهنده ای آگاه و جسور است ، که خلا ان را بسیار حس می کنیم. اگر این طورپیش برود شاید بتوان گفت که هردو سوی این ماجرا بازنده هستند

Facon_Archi
12-01-2011, 21:11
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حدود دو دهه پیش تر،زنده یاد مرتضی ممیز به همراه جمعی از استادان طراحی گرافیک دانشگاه ها علاقه مند بودند تا با دریافت مجوز نسبت به تاسیس و راه اندازی یک دانشکده هنری خصوصی اقدام کنند،اما متاسفانه علیرغم تلاش های بسیار و تشکیل جلسات متعدد برای برنامه ریزی آموزشی طی قریب ۹ ماه،به نتیجه ای نرسید!

۵ سال پیش در مهر سال ۱۳۸۴، مدرسه ویژه با عنوان ؛ «آموزشگاه آزاد هنرهای تجسمی ویژه»با نمایش پوسترهای بزرگان گرافیک جهان به مناسبت یک صدمین سالگرد تولد تولوز لوترک (از مجموعه شخصی زنده یاد مرتضی ممیز ) افتتاح شد.
آن زمان رئیس شورای طرح و برنامه ریزی مدرسه،مرتضی ممیز بود اما در ناباوری تنهایمان گذاشت.پس از آن ابراهیم حقیقی ریاست این شورا را بر عهده گرفت و اعضاء شورا هم؛ مسعود سپهر – شهرزاد اسفرجانی – رضا عابدینی – علیرضا صدرمحمدی و امراله فرهادی شدند.
در این ۵ سال،مدرسه ویژه توانسته است با یاری و حضور بیش از ۱۲۰استاد ،۷۲ عنوان کلاس های تک درس مستقل را در دوره های ۳ ماهه،۹ عنوان دوره پیوسته ۶ ماهه تا یکساله ،۱۸ کارگاه آموزشی تخصصی ،۱۹ نمایشگاه طراحی گرافیک و پوستر،۱۳ شماره خبرنامه و بیش از ۶۰ نشست تخصصی آزاد را در حوزه طراحی گرافیک ، ارتباطات و تبلیغات برگزارکرده و بیش از ۲۲۰۰ هنرجو را در خانواده کوچک و صمیمی خود آموزش دهد.

مراسم نکوداشت«۵ سال مطالعه،برنامه ریزی و آموزش»مدرسه ویژه با نمایش آثار هنرجویان خود و هم چنین تشکیل جلسات سخنرانی و میزگرد های تخصصی طی یک هفته از ۲۴ تا ۳۰ دی ماه ۱۳۸۹در خانه هنرمندان ایران به شرح زیر برگزار می شود:

مراسم افتتاحیه:
جمعه ۲۴ دی ساعت ۱۷ – تالار بتهوون

نمایشگاه آثار هنرجویان مدرسه:
در گالری های ممیز ، میرمیران ، پاییز و زمستان از جمعه ۲۴ تا پنجشنبه ۳۰ دی
شامل آثار: تصویرسازی- پوستر – حروف و تصویر(Typo Image)-طراحی ۱۰قلم فارسی- طراحی برچسب مالکیت کتاب(ExLibris)- طراحی هویت بصری – طراحی پروژه های تبلیغاتی و رویدادهای ویژه
رونمائی قلم فارسی ويژه (طراح: دامون خانجانزاده)

نشست تخصصی « طراحی قلم فارسی
یکشنبه ۲۴ دی ساعت ۱۷- تالار بتهوون
با حضور: مصطفی اوجی- مسعود سپهر- ساعد مشکی- علی حقیقی و دامون خانجان زاده

نشست تخصصی « مدیریت ارتباطات و تبلیغات
چهارشنبه ۲۹ دی ساعت ۱۷-تالار بتهوون
با حضور: شهرزاد اسفرجانی- علی صالحی- پریسا پروشانی- صفا صیرفی- نژده هوانسیان و امراله فرهادی

در ستایش هفتاد سالگی « محمد احصائی، عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو
جمعه اول بهمن ساعت ۱۷- تالار بتهوون

همکاران و همراهان مدرسه ی ویژه در این مراسم؛ مجله نشان،مجله تندیس،ماهنامه فیلم،موسسه چاپ و نشر نظر،مرکز توسعه ارتباطات و آگهی های روزنامه همشهری،انتشارات دید، گرافیک دید،نشر هفت رنگ،بنیاد ممیز،نشر داروگ، سازمان آگهی های بازرگانی ایران، انتشارات سیته، انتشارات مبلغان،نشر ویژه نگار،مجله تصویر سال، شرکت مشاور طراح مدیا، وب سایت تحلیلی پژوهشی گرته، ،چاپ فرارنگ آریا،چاپ ابیانه، مجله الکترونیکی رنگ و لیتوگرافی رایانه نگار هستند.

Facon_Archi
12-01-2011, 21:22
یک کمپانی طراحی و ساخت لوازم داخلی و تزیینی منازل و ساختمان ها است که در انگلستان مشغول فعالیت است که در دوره ی جدید فعالیت هایش تصمیم گرفته روندی رو به رشد داشته باشد.
آن ها در کنار استخدام دیزاینرهای عمدتن جوان به منظور بهبود طراحی های محصولات؛ اقدام به همکاری با MadeThought برای هویت سازمانی کمپانی در محیط وب کرده است و وب سایت جدید آن ها از اواخر سال گذشته با طراحی منحصر به فرد و عجیب برای یک کمپانی که محصولاتی کاربردی تولید می کند به روی اینترنت آمد.
[MadeThought
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید]علاوه بر فضای مجازی؛ مسولیت مدریت هنری Established & Sons را هم به عهده گرفته است و مجموعه ای بی نقص را از خود به جا گذاشته است.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
[[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Facon_Archi
24-01-2011, 21:21
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]]

پوستر این رویداد/ اثر: احسان رضوانی

امروزه استفاده از هارددیسک قابل حمل و فلش دیسک برای ذخیره و انتقال اطلاعات در سراسر دنیا گسترش یافته است.
ساعت، هارد، نوت بوک، تلفن همراه و... همگی از ابزار های روزمره مورد استفاده ما هستند و تولید کنندگان این محصولات همگی سعی ویژه ای برای طراحی صنعتی محصول خود برای جذب مشتری دارند و حداقل در بازار ایران کمتر برندی بر روی طراحی پوسته بیرونی فعالیت خاصی انجام داده است و اصولن در این روند پیوندی میان طراحان گرافیک و تولید کنندگان وجود ندارد.
شاید بهتر باشد برای درک این همکاری به تروکسلر که یکی از طراحان برجسته سوییس می باشد اشاره کنیم که در یکی از موارد کاری، همکاری را با شرکت سواچ تولید کننده ساعت شروع کرد و در این حرکت اقدام به طراحی روی بدنه ساعت های تولیدی این شرکت نمود که نتیجه رضایت بخشی برای خریداران محصول در پی داشت.
و یا شرکت اپل که برای تعدادی از آی پاد های تولیدی خود پوسته هایی را با طرح هایی از گروه های معروف موسیقی پیاده سازی و وارد بازار کرد و اتفاقن با استقبال خوبی روبرو شد.
در همین راستا و با توجه به جذابیت های بصری و امکان پیاده سازی طرح های خلاقانه و کاربردی بر روی سطح این محصولات، مجله الکترونیکی رنگ نیز با همکاری گروه شرکتهای آواژنگ پروژه ای نو را برای اولین بار در ایران با عنوان «لباس تنم کن» برگزار می کند.
بدین منظور طی جلسات متعدد، تحریریه رنگ با انتخاب ۹ طراح گرافیک زمینه شروع این پروژه را فراهم کرد و در ادامه در نشست گپ و گفت با طراحان به بررسی دیدگاه ایشان و به اشتراک گذاشتن دیدگاه های خود پرداخت.
«لباس تنم کن» با هدف طراحی گرافیک پوشش بدنه ی هارد دیسک قابل حمل و با همراهی تعدادی از طراحان گرافیک به مرحله اجرایی رسید، که پس از بازبینی و انتخاب طرح های برگزیده، در نمایشگاهی که به همین منظور در خانه ی هنرمندان برگزار می شود به نمایش در خواهد آمد.
ساعد مشکی، مهران زمانی، پریسا تشکری، بهراد جوانبخت، تهمتن امینیان، پدرام حربی، فرهاد فزونی، ایمان صفایی و هما دلورای از هنرمندان حاضر در این رویداد هستند.
مراسم معرفی طرح های برگزیده و اهدای جوایز این برنامه با حضور هنرمندان حاضر, در روز جمعه ۸ بهمن ۸۹ در گالری نیلوفر خانه ی هنرمندان و در ساعت ۱۷ برگزار می شود.
نمایشگاه تصاویر آثاراین رویداد با همراهی و همکاری شرکت کینگ مکس, مدرسه ویژه, گروه نفر و خانه ی هنرمندان تا ۱۴ بهمن در گالری نیلوفر ادامه خواهد داشت.
علاقه مندان می توانند برای حضور در این مراسم به خانه ی هنرمندان واقع در خیابان طا‌لقانی، خیابان موسوی شمالی(فرصت)، باغ هنر مراجعه نمایند.

طراحی روی بدنه آی پاد


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ساعت های طراحی شده توسط تروکسلر


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]طراحی روی اسنوبرد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Facon_Archi
24-01-2011, 21:39
در ستایش هفتاد سالگی ۳ هنرمند در خانه ی هنرمندان و در پنجمین سالگرد مدرسه ویژه برگزار شد.
در این مراسم که با حضور عده ی کثیری از هنرمندان و خبرنگاران رسانه همراه بود, هفتاد سالگی آیدین آغداشلو, محمد احصایی و عباس کیارستمی توسط مدرسه ویژه گرامی داشته شد.
در ابتدای این مراسم امراله فرهادی ضمن قدردانی از یک عمر تلاش این هنرمندان از حاضرین خواست تا ایستاده دقایقی را به تشویق این ۳ هنرمند بپردازند و سپس از ابراهیم حقیقی خواست تا برای ایراد صحبت بر روی سن حاضر شود.
ابراهیم حقیقی در مقدمه ای به نقاط مشترک این سه هنرمند اشاره کرد و گفت: ریشه های هنر ایرانی دارند و این ۳ هنرمند همه درزیر سن ۲۰ سالگی فعالیت حرفه ای خود را آغاز کردند , همه جزو خانواده های متوسط و خودساخته بودند و همه در یک بازده زمانی متولد شده اند و شاگردان زیادی را تربیت کردند و شاید بتوان گفت که آن سال سال عجیبی بوده است چراکه به گفته وی در این سال به جز این سه هنرمند هنرمندان دیگری نیز در همین سال متولد شده اند.
وی در ادامه مقاله برنده جایزه ادبی نوبل ادبیات را برای حاضرین قرائت کرد.
در ادامه این مراسم فیلمی مستند از این ۳ هنرمند به نمایش در آمد و از ایشان تقدیر شد


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Facon_Archi
26-01-2011, 20:45
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


چهل و پنج اثر تصویر‌گری و گرافیک «قباد شیوا» از دهه‌ی ۵۰ تاکنون در حالی در گالری تازه تاسیس «ایست» به نمایش درآمد که این هنرمند گرافیست شمع‌های تولد ۷۰ سالگی خود را در جمع دوستانش خاموش کرد.
می بالاتر از میدان درکه، درست در میان کوه‌ها و برف‌ها ، گالری کوچک «ایست» عصر سوم بهمن‌ماه ـ میزبان هنرمندان سه نسلی بود که برای تولد ۷۰ سالگی قباد شیوا گرد‌هم آمده بودند.
گالری کوچک‌تر از آن بود که پذیرای جمع دوستان صمیمی نقاشان و طراحان این سه نسل باشد، با این وجود همه‌ی حاضران تا شب کنار هم ایستادند تا «قباد شیوا» شمع‌های تولدش را بعد از هفت دهه زندگی و کار هنری خاموش کند.

محمد ابراهیم جعفری ـ هنرمند نقاش و از دوستان و همکلاسی‌های قدیمی شیوا در این مراسم گفت: پشتکاری که قباد شیوا داشت و استقامتی که از همان ابتدا در او می‌دیدم ،نشان می‌داد که او تا چه اندازه باید تحمل داشته باشد. قباد شیوا همیشه حرف‌های تازه می‌زد.
او یادآور شد: اولین لحظات آشنایی ما زمانی آغاز شد که در دانشکده‌ی هنرهای زیبا در کنار هم درس می‌خواندیم و قباد عکاسی را که آن روزها خیلی مرسوم نبود، شروع کرده بود و از دستاوردهای آن البته در نقاشی و گرافیک بهره می‌برد.
جعفری خاطرنشان کرد: ما در دوره‌ای زندگی کردیم که باید تاریخ هنر را دنبال می‌کردیم و من همیشه با الهام از حس کنجکاوی و حرکت شیوا فهمیدم که آموزش‌دادن نه امکان‌پذیر است و نه هنر محسوب می‌شود و هنرمند کسی است که باید در جست‌وجوی دانستن حرکت کند.
جعفری در میان حرف‌هایش خاطرات بسیاری را برای حاضران مرور کرد؛ خاطراتی از همکلاس بودن با اصغر محمدی و سفرکردن با محسن وزیری ‌مقدم، این‌چنین صحبت‌های خود را ادامه داد: قباد شیوا حس‌های عجیبی در زندگی‌اش نسبت به حال و هوای آن روزها و حتی کار و آینده‌اش داشت و خیلی ساده از تمام آنها سخن می‌گفت. برای من تمام این حس‌ها درست و در عین حال جالب بود. همان روزها یاد گرفتم که بزرگترین چیزی که در آدمی سبب خلق می‌شود، «باور» است. قباد از همان ابتدا خودش را باور داشت و به همین دلیل همیشه سرجایش بود.
او در ادامه‌ی صحبت‌هایش تصریح کرد: قباد شیوا همیشه به نظر آرام می‌آمد و می‌رفت، ولی آنجایی که سر چیزی می‌ایستاد و پافشاری می‌کرد، تازه معلوم می‌شد که قباد کیست. او در تمام این سال‌ها با عشق، شوق و بی‌تابی کار کرد تا به اینجا رسید و آنچه در ذهنش بود همان مفهومی محسوب می‌شد که می‌خواست خلق کند.

هادی هزاوه‌ای دیگر هنرمند نقاش و دوست قدیمی بود که در این مراسم خاطرات خود را مرور کرد.
او گفت: مردی که اینجا مقابل شما ایستاده حاصل ۵۰ سال دوستی و نیم‌قرن آشنایی است. ما برای مرور خاطراتمان دیگر نیازی به حرف‌زدن نداریم، چه بسا که من از او و نگاهش می‌توانم آنچه را می‌خواهد بگوید بخوانم و او نیز چنین است.
هزاوه‌ای اضافه کرد: از آنجا که در تمام این سال‌ها در ایران نبودم و این دوستان را خیلی از نزدیک نمی‌بینم، همه‌ی افکارم برگرفته از همان هشت سالی است که در هنرهای زیبا کنار هم زندگی کردیم. این دوستی و صمیمیت برای من از سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۸ همان‌طور دست‌نخورده باقی مانده و هر بار که قباد شیوا را می‌بینم این لبخند برایم تازه می‌شود.
این هنرمند نقاش ادامه داد: قباد شیوا برای من از روز اول احساساتی داشت که از نظر فرم، رنگ، بیان تصویری و ... خلاقیتی دارد که همه‌ی شما نیز می‌دانید. من همان گذشته را در کارهایش می‌بینم و این بیان تصویری را حتی در صحبت‌هایش دنبال کرده‌ام.

حمید سوری ـ منتقد و پژوهشگر هنر معاصر ـ نیز در این مراسم حاضر بود، او بعد از سخنان نقاشان درباره‌ی قباد شیوا بیان کرد: امروز در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که ادا و اطوار زیاد است و در چنین زمانه‌ای بسیاری از ارزش‌ها مغازه شده است، در حالی که جان‌مایه‌ی آثار قباد شیوا هم‌چنان بر اساس نگاه ایرانی است، لذا در چنین فضایی آنکه صادقانه درون خودش را بیرون می‌ریزد، ارزشمند تلقی می‌شود.
او خاطر نشان کرد: قباد شیوا آنچه را که هست دقیقا در آثارش نمایان نمی‌کند. کار شیوا این است که مدام برای هر مساله‌ی تصویری، یک خلاقیت دارد و این خلاقیت گاه در نحوه‌ی تصویرگری و گاه در انتخاب متریال و ... دیده می‌شود. به همین دلیل شیوا مخالف فرمول و تثبیت‌شدگی است و این اتفاق به لحظه‌های خالصانه‌ای بر می‌گردد که او دارد. آثاری که به وجود می‌آورد نیز به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند، چون این آثار ادا و اصول نیست.
این هنرمند عکاس سخنان خود را این‌چنین ادامه داد: قباد شیوا به پیرامون خود خیلی حساس است و این نکته در تمام آثارش دیده می‌شود. انتخاب نشانه‌ها، نحوه‌ی تصویر‌کردن و خیلی نکات ظریف در کارهایش جای تحلیل دارد. این آثار آینه‌ای از روزگار ماست که از اتفاقات و دغدغه‌های بصری پیرامون ما در کنار خط‌ها، رنگ‌ها و بیانگری آگاهانه و حساس به پیرامون ساخته شده است.
سوری این هنرمند را آینه‌ی خوبی از چند دهه‌ی اخیر فرهنگ و هنر ایران‌زمین دانست و افزود: پوستر‌های شیوا نمایه‌های بسیار خوبی از اتفاقات فرهنگی است،اما یکی از اتفاقاتی که این روزها افتاده، این است که گاه نهادهای بسیار فاخر نمایشگاه‌های بسیار نازلی برپا می‌کنند و قباد شیوا باید برای آنها پوستر طراحی کند. من دلم گاه برای این پوستر‌های فاخر که برای آن نمایشگاه‌های نازل طراحی شده، می‌سوزد.
او با طرح این سوال که آیا این حرکت شیوا خیانت است یا نه؟ اضافه کرد: به شخصه معتقدم ایشان با آن پوستر خوب انتظار‌های ما را از آن موضوع بیان می‌کند و قباد شیوا این رسالت را به درستی در هنرش دنبال کرده است

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


جلال شباهنگی ـ هنرمند نقاش ـ دیگر دوستی بود که ترجیح داد در این مراسم تنها به ذکر یک جمله اکتفا کند.
او عنوان کرد: خلاقیت یعنی شناکردن در آب‌های عمیق و دست‌یافتن به نادانستنی‌ها. قباد شیوا در این آب‌های عمیق شنا می‌کند.

پرویز کلانتری ـ هنرمند نقاش و طراح ـ نیز در بخشی از یادداشتی که برای هفتاد‌سالگی شیوا نوشته بود،آورده است:«بسیاری از صاحبنظران بر این باورند که هنر گرافیک آینه‌ی تمام نمای وضعیت فرهنگی و خصوصیات روحی و رفتاری جامعه است. کشور ایران نیز پس از انقلاب مشروطه تا امروز از شکل و شمایل یک کشور سنتی آسیایی در معرض مدرنیته قرار گرفت و کمتر از ۱۰۰ سال از گرافیک دوران چاپ سنگی قاجار و تحول آن تا امروز(مثلا در آثار فراوان گرافیست‌های توانای معاصر هم‌چون ممیز، مثقالی، شیوا و ...) این تحول شگفت‌انگیز به سوی مدرنیته را می‌بینیم.»
او سپس به جایگاه «قباد شیوا» در گرافیک ایران پرداخت و نوشته است:«آنچه را که او پس از تحصیل در دانشکده‌ی «پرت» به ایران آورده ،منحصر به فرد محسوب می‌شود. در سفری که به آمریکا داشتم و از این دانشکده بازدید کردم متوجه اهمیت این دانشکده در آموزش‌ شیوه‌های مدرن هنر به هنرجویان شدم. در آن زمان ریاست «پرت» را یکی از بازماندگان مدرسه «باهاس» برعهده داشت که از آلمان به نیویورک مهاجرت کرده بود. یکی از دلایل و ارادت جدی من به قباد شیوا نیز همین حضور محسوب می‌شود.»
او شیوه‌ی کار قباد شیوا را بسیار بحث‌انگیز دانست؛ «بحث‌انگیز از این بابت که در تعریف مدرن گفته‌ شده است، مدرن از آنجا آغاز می‌شود که پشت‌ پا می‌زند به سنت تا نو و جدید جایگزین آن شود.» اما در ایران مدرنیسم همواره بر دوش سنت شکل گرفته است.
کلانتری سپس به مرور آثار قباد شیوا پرداخته است:«در آثار بسیار مدرن قباد شیوا همواره رد پای نگارگری سنتی، خط فارسی و دیگر عناصر بصری سنتی را شاهد هستیم. گرافیست‌های معاصر عمدتا تحت تاثیر بزرگانی از غرب قرار داشتند. قباد شیوا اگرچه رد‌پای گرافیست‌های غربی در آثارش دیده می‌شد، اما از آنجا که دارای تحصیلات آکادمیک از مدرن‌ترین دانشگاه آمریکا داشت و سال‌ها مقیم نیویورک بود (زندگی در شهر قلب تپنده و مرکز ثقل جریانات مدرن در هنر جهان است) او را فراتر از دیگران ساخته است.
آثار قباد شیوا به شدت امروزی است و حرفش در شرایطی که جامعه هنوز از جنس زمان نیست ، از جنس زمان است.»

در آخرین ساعت‌های این برنامه در گالری «ایست»، قباد شیوا در میان دوستان و خانواده‌اش شمع‌های ۷۰ سالگی‌اش را خاموش کرد.

rambo_1386
31-01-2011, 16:04
تهران- دبير ستاد دهه فجر سازمان ميراث فرهنگي،‌ صنايع دستي و گردشگري گفت: علاوه بر 'موزه هنرهاي ملي'،‌ 'موزه نقاشي پشت شيشه' در ايام دهه فجر به ارگ آزادي نقل مكان مي‌كند.


به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا،‌ 'حسن محسني' روز دوشنبه در نشستي با خبرنگاران در موزه ملي ايران گفت: جابه‌جايي اموال موزه نقاشي پشت شيشه و هنرهاي ملي چينش آنها در مكان جديد اين موزه‌ها در ارگ‌ آزادي آغاز شده و نصب سيستم الكترونيكي آن هم اكنون درحال انجام است.
وي با بيان اينكه نصب سيستم حفاظت الكترونيكي در تمام بخش هاي ارگ آزادي اجرايي خواهد شد،‌گفت: از آنجايي كه اين موزه ها در ايام دهه فجر گشايش مي يابند ابتدا سيستم حفاظت الكترونيكي در اين اماكن نصب مي شود.
سخنگوي سازمان ميراث فرهنگي در مورد مكان جديد موزه پشت شيشه توضيح داد: براي اينكه تمام آثار موجود در مخازن اين موزه در مكان جديد آن در ارگ آزادي جا داده شود، فضايي سه برابر فضاي پيشين به آن اختصاص داده شده است.
محسني ادامه داد: با انتقال آثار موجود در اين دو موزه به ارگ آزادي، ساختمان هاي آنها به مكاني آموزشي و پژوهشي براي برگزاري دوره‌هاي تخصصي و كارگاه‌هاي مرمتي تبديل خواهد شد.
**راه اندازي موزه ملي قرآن
دبير ستاد دهه فجر سازمان ميراث فرهنگي،‌ همچنين راه اندازي 'موزه ملي قرآن' را نيز كه قرار بود در ايام دهه فجر امسال در ارگ آزادي انجام شود، به هفته وحدت موكول كرد.
محسني اظهار داشت: مكاني كه براي اين موزه در ارگ آزادي درنظرگرفته شده بود، تغيير كرده و ازطرف ديگر براي آماده سازي مكان جديد زمان و تعبيه دربي مجزا براي رفت و آمد مراجعان به اين موزه زمان بيشتري لازم است به همين خاطر اين موزه در هفته وحدت راه اندازي خواهد شد.
وي گفت: اين موزه تنها يك فضاي نمايشگاهي نخواهد بود، بلكه محلي براي برگزاري جلسات، كارگاه‌ها، نشست‌هاي تخصصي و عمومي مربوط به كتاب‌ها و ادعيه قرآني و نسخ خطي خواهد بود.
**تشريح ساير برنامه هاي دهه فجر 89 سازمان ميراث فرهنگي
دبير ستاد بزرگداشت دهه‌ فجر در سازمان ميراث فرهنگي گفت: امسال بيش از 350 برنامه در ايام دهه فجر در ادارات كل ميراث فرهنگي در استان هاي سراسر كشور برگزار مي شود.
محسني برپايي بيش از 50 نمايشگاه از هنرهاي مختلف در ارتبط با پيروزي انقلاب اسلامي را كه 35 مورد آن به حوزه صنايع دستي و هنرهاي سنتي اختصاص دارد،‌ ازجمله برنامه هاي سازمان ميراث فرهنگي در دهه فجر 89 عنوان كرد.
وي اظهار كرد: اجراي بيش از 160 طرح در حوزه گردشگري مانند راه اندازي هتل و پايگاه‌هاي اقامتي در سراسر كشور و برگزاري بيش از 50 مورد جشنواره‌ و آيين‌ها‌ي تخصصي و تورهاي گردشگري از ديگر برنامه هاي اين سازمان است.
محسني با ‌بيان اينكه بيش از 70 درصد برنامه‌هاي اداره كل ميراث فرهنگي استان تهران در ارگ آزادي برگزار مي‌شود، افزود: در روز 22 بهمن ماه در مسير راهپيمايي ميزبان راهپيمايان در ارگ آزادي خواهيم بود.
وي گشايش 'موزه‌ تاريخ' در شهر آمل پس از حدود سه سال كار عمراني، 'موزه ‌مردم ‌شناسي پارسه' در مازندران، موزه‌هاي 'مردم‌شناسي' و 'فرش' در يزد، موزه‌هاي 'ساعت' و 'سنگ' در آذربايجان غربي، 'موزه‌ باستان‌شناسي' و مجموعه‌ 'صارم‌السلطنه' در اردبيل،
'بانك سفال' در دولتخانه صفوي قزوين و 'پايگاه پژوهشي شمال شرق كشور' در نيشابور را ديگر برنامه هاي ادارات كل ميراث فرهنگي در سراسر كشور عنوان كرد.
محسني همچنين گفت: 'دومين پرچم بزرگ ايران' فردا همزمان با آغاز دهه فجر در محوطه دروازه قرآن شيراز برافراشته مي شود.
**برخي از برنامه هاي مجموعه هاي فرهنگي تاريخي سعدآباد و نياوران در دهه فجر
محسني كه سرپرستي مجموعه هاي سعدآباد و نياوران را نيز برعهده دارد، گفت: در اين مجموعه‌ها بيش از 20 برنامه در اين ايام اجرا مي شود كه ازجمله آنها نمايش آثار نقاشي استاد مهدي‌زاده در موزه نگارستان، برپايي نمايشگاه وسايل صوتي ـ تصويري دربار سلطنتي در كاخ موزه ملت است.
وي افزود: نمايش نخستين فيلم مستند ساخته‌ شده درباره ايران در موزه برادران اميدوار و نمايش بيش از 70هزار شي در موزه ظروف سلطنتي كه تعدادي از آنها تاكنون نمايش داده نشده، از ديگر برنامه هاي سعدآباد است.
محسني درمورد برنامه‌هاي مجموعه نياوران نيز توضيح داد: نمايشگاهي از ناديده‌هاي مخزن كاخ صاحبقرانيه در ايام دهه فجر در اين مجموعه برپا مي شود و اتاق اختصاصي شاه مخلوع نيز بازگشايي خواهد شد.
به گفته وي،‌ تور گردشگري انقلاب از بيت امام خميني (ره) تا مجموعه نياوران و يك اردوي فرهنگي به ‌نام 'از خاك تا افلاك' در اين ايام در تهران برگزار مي‌شود.
**بازگشايي كامل ارگ آزادي در نوروز 90
محسني در مورد بازگشايي تمام بخش هاي ارگ آزادي نيز گفت: ارگ آزادي در نوروز 1390 بطور كامل بازگشايي خواهد شد.
وي گفت: در راه اندازي كامل و استفاده از بخش هاي مختلف ارگ آزادي،‌ 'موزه مردم ‌شناسي' سعد‌آباد نيز به ارگ آزادي انتقال مي يابد و 'گالري موزه رضا عباسي' و 'موزه آبگينه و سفالينه‌هاي ايران' در اين محل راه‌اندازي مي‌شود.

منبع:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Miss Artemis
31-01-2011, 18:00
اجرای نمایش «پس از واقعه» برای عکاسان تئاتردهمین اجرای نمایش عاشورایی «پس از واقعه» به نویسندگی و کارگردانی حفیظ‌الله رفیعی، به جامعه عکاسان تئاتر اختصاص دارد.
به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای سرو، سه‌شنبه دوازدهم بهمن‌ماه جاری،نمایش «پس از واقعه» در سالن اصلی تالار مولوی، رأس ساعت 18.45 دقیقه میزبان عکاسان تئاتر خواهد بود و آنها می‌توانند با حضور در این اجرای ویژه به عکاسی از این نمایش عاشورایی بپردازند. در این اجرا، عکاسان خبرگزاری‌ها، سایت‌های دولتی و خصوصی، روزنامه‌ها و مجلات فرهنگی، هنری و خبری با حضور در تالار مولوی از اجرای نمایش مذهبی «پس از واقعه» به عکاسی خواهند پرداخت و عکس‌های آنان در گالری و نمایشگاه مجازی که توسط آژانس عکس خبری دوربین.نت با همکاری فرهنگ سرای سرو ، برگزار خواهد شد، در معرض نمایش و دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
نمایش «پس از واقعه» به داستان زندگی هنده همسر یزید و درگیری‌های او با یزید پس از واقعه عاشورا می‌پردازد. در این نمایش شیوا ابراهیمی، خسرو شهراز، آیدا کیخایی، یعقوب صباحی، آذر سماواتی، مهدی صباغی و گیتی قاسمی به ایفای نقش می‌پردازند. حمیدرضا نعیمی مشاور کارگردان این نمایش است و رضا مهدی‌زاده طراحی صحنه و الهام شعبانی طراحی لباس این نمایش را انجام داده‌اند. «پس از واقعه» هر روز غیر از شنبه‌ها ساعت 18:45 در سالن اصلی تالار مولوی اجرا می‌شود.
عکاسان جهت ثبت نام و حضور در این برنامه، می‌توانند با روابط عمومی فرهنگ سرای سرو با شماره تلفن‌های 88799154 و 8-88786276 تماس بگیرند.


akkasee.com

rambo_1386
01-02-2011, 08:04
خبرگزاري فارس: مدت‌ها بود خبري از برپايي و فعاليت انجمن‌هاي شعر نبود يا اين محافل كم فروغ جلوه مي‌كرد، اما با آغاز به كار «انجمن ملي شعر امين» اين سكوت ادبي شكست.

به گزارش خبرنگار فارس، اين روزها خصوصا پس از افتتاح و آغاز به كار فعاليت انجمن ملي شعر امين شايد اين نام هنوز براي برخي نا‌آشنا باشد، چرا كه مدتي است خبر از انجمن‌هاي ادبي كمتر به گوش مي‌رسد اما نبايد فراموش كرد كه بسياري از شاعران بزرگ و متعد كشورمان از چنين انجمن‌هايي نام و آوازه يافته‌اند، بر اساس اين مهم براي آشنايي با «انجمن ملي شعر امين» نگاهي گذرا بر نظرات و فعاليت‌هاي اين انجمن شعر را مد نظر قرار داده و نظرات متفاوت درباره آن را در ذيل اين مطلب مقابل ديدگان مخاطبان فراهم مي‌آوريم.

* حمايت كامل وزارت ارشاد از «انجمن ملي شعر امين»

سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره «انجمن ملي شعر امين» مي‌گويد: انجمن شعر امين را برپا كنيم و اطمينان داشته باشيم مسئولان در نگاهداري از اين انجمن كه امين است حمايت كامل را خواهند داشت، نام امين نيز نشانه امانتداري و هم تخلص مقام معظم رهبري در شاعري است.

* استقبال استادان زبان فارسي از شكل‌گيري «انجمن ملي شعر امين»

مجمع بين‌المللي استادان زبان فارسي با حضور اساتيد داخلي و خارجي و جمعي از شخصيت‌هاي برجسته علمي و فرهنگي در تالار عامه اميني دانشگاه تهران برگزار شد؛ در اين مجمع استادان برجسته ادبيات فارسي به بحث و تبادل‌نظر پيرامون يافته‌هاي خود پرداختند، نكته حائز اهميت استقبال كم‌نظير استادان خارجي زبان فارسي از افتتاح «انجمن ملي شعر امين» بود، در اين بين جمعي از استادان دانشگاه‌هاي پارسي‌گوي چون افغانستان و تاجيكستان علاقمندي خود را مبني بر حضور مستمر در انجمن ملي شعر امين ابراز داشتند. همچنين پژوهشگران كشورهاي اروپايي نيز از اين مهم استقبال كردند.

* احمدي: وظيفه اصلي انجمن ملي شعر امين كشف نويسنده‌ها، شعرا و هنرمندان گمنام و مستعد است

حجت‌الاسلام والمسلمين احمد احمدي به عنوان مدير عامل انتشارات دانشگاهي سمت در مورد «انجمن ملي شعر امين» چنين مي‌گويد:اساسا هر حركتي كه در حوزه فرهنگ و ادب شكل مي‌گيرد باعث خشنودي است. اما اين انجمن چه مي‌خواهند كند؟ اصلا پاسخ به چه نيازي در جامعه است؟ اين سوالاتي است كه مسئولان و اعضاي هيئت علمي اين انجمن بايستي بدان پاسخ دهند تا اين انجمن راهش را در چارچوب مشخصه‌ها و مولفه‌هاي استاندارد و علمي طي كند.
مديرعامل انتشارات دانشگاهي سمت يادآور مي‌شود، مديريت خوب شرط اول موفقيت اين انجمن است. اين يك اصل در هر تشكلي است چراكه اگر با مديريت خوب، تاثير‌گذار و موفق خواهد بود.
وي با مهم شمردن اعضاي تشكيل دهنده انجمن اضافه مي‌كند: با جذب هنرمندان برجسته و طراز اول در حوزه شعر و ادب اسلامي مي‌توان به ترويج مفاهيم عالي بشر دست يافت»
احمدي در ادامه مي‌افزايد: «ابزار ترويج فرهنگي ايراني و اسلامي تنها شعر نيست و بايد در حوزه‌هاي ديگر ادبيات چون داستان، رمان و ترجمه آثار برجسته خارجي وارد شد.»
حجت‌الاسلام والمسلمين احمدي در پايان سخنان خود ضمن ابراز خرسندي از تعامل اين انجمن با دانشگاه‌هاي خارجي مي گويد: وظيفه اصلي انجمن ملي شعر امين اين است كه نويسنده‌ها، شعرا و هنرمندان گمنام و مستعد حوزه ادبيات را در سراسر ايران پيدا كرده و با فراهم آوردن امكانات لازم در رشد و شكوفايي ادبيات كشور عزيزمان بكوشد، و اين مهم ميسر نمي‌شود مگر اينكه سياست‌گذاران و مديران اين تشكل افرادي اديب، شعر‌شناسي و خستگي‌ناپذير باشند.

* شاعر تاجيك: تشكيل«انجمن ملي شعر امين» با محوريت شعر، پديده مبارك و ميمون خواهد بود

گلرخسار صفي شاعر تاجيك و پارسي‌گوي نيز به محض آگاهي از انتخاب تخلص شعري مقام معظم رهبري (امين) براي عنوان اين انجمن ابراز خرسندي كرد و يادآور مي‌شود: غزليات حضرت آيت‌الله خامنه‌اي را در انجمن‌هاي شعر شهر دوشنبه به كرات از تريبون‌هاي مختلف خوانده‌اند و برخي از آنها نيز به چاپ رسيده‌اند كه مورد تحسين اهالي ادب قرار گرفته است.
وي كه رياست فرهنگستان شعر جهان را در تاجيكستان به عهده دارد از لزوم حمايت همه‌جانبه دولت و مسئولان فرهنگي ياد مي‌كند و اختصاص بودجه به اين انجمن را از شروط پايداري و استمرار انجمن ملي شعر امين برمي‌شمرد.
اين شاعر تاجيك افزود: ايتاليا صاحب اپرا است، اسپانيا در حركات موزون توانمند، فرانسه در سينما و روسيه در ادبيات داستاني بسيار قدرتمند است، اما ملت ايران و تاجيكستان نعمتي به نام شعر را از خداوند هديه گرفته‌اند، پس به همين دليل توجه ويژه به شعر كه ريشه در فرهنگ گذشته و حال اين دو ملت دارد حائز اهميت است؛ نتيجه اينكه تشكيل اين انجمن كه محور فعاليت آن شعر است، يك پديده مبارك و ميمون خواهد بود.

* چولوخادزه: «انجمن ملي شعر امين» نشست‌ها، سمينار‌ها، كنفرانس‌هايي در مراكز دانشگاهي خارج از ايران تشكيل دهد

الكساندر چولوخادزه استاد زبان و ادبيات فارسي دانشگاه تفليس گرجستان نيز تاسيس انجمن ادبي امين را سودمند برمي‌شمرد و اضافه مي‌كند: زبان فارسي يكي از پرظرفيت‌ترين و قدرتمند‌ترين ادبيات‌هاي جهان است كه باعث به وجود آمدن جريان‌هاي مختلف ادبي شده، جالب اينكه اين جريان‌ها نه تنها در ادبيات فارسي بلكه ادبيات ديگر ملل را نيز تحت تاثير قرار داده است.
اين استاد ادبيات فارسي به مسئولين اين انجمن پيشنهاد مي‌كند: كه با برگزاري نشست‌ها، سمينار‌ها، كنفرانس‌ها و شب‌هاي شعر در مراكز دانشگاهي خارج از ايران تعامل مناسبي را با فارسي پژوهان برقرار كند.
دكتر چولوخادزه كه فارغ‌التحصيل دانشگاه تهران است، با اشاره به اينكه در خارج تنها به ادبيات كلاسيك ايران است مورد توجه است يادآور شد: در اروپا بيشتر ادبيات فارسي قبل از قرن 18 ميلادي كه مطابق با يعني قرن 12 هجري مي‌باشد، مورد توجه است، اين در حالي است كه به ادبيات بعد از دوره صفويه به ويژه ادبيات قرن 20 مانند: شعر انقلاب، شعر جنگ و شعر معاصر كمتر پرداخت مي‌شود. در اين زمينه منابع مرجع نيز محدود است، انتظار مي‌رود اين انجمن تازه تاسيس با برگزاري برنامه‌هاي مختلف در مراكز دانشگاهي كشور‌هاي علاقمند اين مسئله را حل كند. وي در پايان از تشكيل چنين انجمني ابراز خشنودي كرد.

* سيلويا: ورود «انجمن ملي شعر امين» به دانشگاه‌ها و محافل ادبي خارج از ايران يك اتفاق بديع و جالب است

دكتر سيلويا استاد و پژوهشگر زبان و ادبيات فارسي نيز شروع فعاليت اين انجمن را تبريك و به تعاملات بين‌المللي اين انجمن اشاره كرد: ورود انجمن شعر امين متشكل از شعراي برجسته و اساتيد ادبيات در دانشگاه‌ها و محافل ادبي خارج از ايران يك اتفاق بديع و جالب است معمولا اين دست برنامه‌ها را دانشگاه‌ها برگزار مي‌كنند حال اينكه انجمني ادبي يكي از برنامه‌هاي خود را به اين مقوله اختصاص بدهد مي‌بايد در عملكرد دانشگاه‌ها جست‌وجو شود حتما در اين زمينه جامعه فرهنگي احساس نياز كرده‌اند كه اهل ادب به فكر چاره‌انديشي افتاده‌اند.
استاد ادبيات فارسي دانشگاه ورشو لهستان به درك متقابل و فهميدن فرهنگ‌ها تاكيد كرد و توجه به انديشه و تفكر در ادبيات ملل را از مهمترين موضوعات ادبي برشمرد.
دكتر سيلويا در ادامه افزود: ما با درك انديشه‌اي كه در پس يك شعر نهان است به فرهنگ خالق و وضعيت اجتماعي او پي مي‌بريم. من فكر مي‌كنم مهمترين كاري كه بايد انجام شود فهم درست فرهنگ‌هاي مختلف است و لازم است به فرهنگ‌هاي ملل مختلف نزديك‌تر شويم و آنگاه مي‌توانيم هنر و ادب و راز نهان يك اثر نظم يا نثر را به خوبي درك كنيم پيشنهاد مي‌كنم به دوستان مسئول اين انجمن كه برنامه‌هايي براي نزديكي و درك فرهنگ‌هاي مختلف برگزار كنند.

* پروفسور جلانتا: «انجمن ملي شعر امين»به ديگر هنرها نيز بپردازد

پروفسور جلانتا با تاييد پيشنهادات دكتر سيلويا اضافه كرد: ما براي رسيدن به ادبيات يك كشور ابتدا لازم است فرهنگ و آداب رسوم آن كشور را مطالعه كنيم، مسايل و اتفاقاتي است كه تنها به يك جغرافيا و اقليم اختصاص دارد و در خارج از مرزها بي مفهوم مي نمايد از اين حيث فهم درست فرهنگ‌ها حائز اهميت است.
پروفسور سيرا كوسكا ديندو پژوهشگر لهستاني تبار در پايان اضافه كرد شكل‌گيري انجمن شعر امين اتفاق بسيار سودمندي است. پيشنهاد مي‌كنم به سازمان‌دهندگان اين تشكل كه براي نزديكي فرهنگ‌ها بايستي محصولات فرهنگي ملل را افزايش داد يعني نه تنها در حوزه شعر بلكه با برگزاري كنسرت‌هاي موسيقي، اجرا‌هاي تئاتر، برگزاري نمايشگاه‌هاي تجسمي و ديگر هنرها به طور گسترده با فرهنگ، هنر و ادب يك سرزمين آشنايي و نزديكي پيدا كرد.

* تشريح فعاليت‌هاي «انجمن ملي شعر امين» به روايت عليرضا عليزاده

در ادامه با دبير اين انجمن، عليرضا عليزاده به گفت‌وگو نشستيم تا با اهداف تشكيل «انجمن ملي شعر امين» آشنا شويم، وي در اين مصاحبه حاضر شد و در مورد برنامه‌ها و اقدامات آن چنين گفت: «انجمن ملي شعر امين» با اهداف گوناگون، متنوع و با برنامه‌ريزي، فعاليت خود را آغاز كرد كه از آن جمله مي‌توان به؛ ترويج، گسترش و تعميق مفاهيم معنوي و ديني و ولايي در شعر شاعران، تشويق و ترغيب شاعران به توليد آثار ارزشي، ساماندهي و هماهنگ‌سازي شاعران جوان از طريق طرح موضوعات و مضامين مناسب و متعالي، كمك به برقراري تعامل ميان استادان پيشكسوت شعر با جوانان و علاقمندان و دانشجويان؛ توليد آثار نظري در حوزه شعر و انتشار فصلنامه‌ها و ماهنامه‌هايي با هدف كنكاش و جستجو در شناخت شعر ايراني و اسلامي، برگزاري كنگره‌ها و جشنواره‌هايي با هدف معرفي و تشويق شاعران به سرودن و پرداختن به مفاهيم والاي معنوي، برگزاري سلسله نشست‌هاي تخصصي و پژوهشي در حوزه‌هاي آسيب شناسي و معرفتي و بازشناسي و نقد و تحليل.
وي ادامه داد، در حد توان تلاش مي‌كنيم تا با استفاده از ظرفيت‌ها به انديشه‌ها و توصيه‌هاي مقام معظم رهبري نزديك‌تر شويم.
پ.ن
در این خبر نام منبع عنوان گردیده ولی با توجه به روند کلی تاپیک بعد از این نیازی به نوشتن منبع نمیبینم×××

Facon_Archi
04-02-2011, 17:24
آسمان بالای سرش گویی یک سینی نقره‌ای‌ست. ابرهای خاکستری و تیره در هم گره خورده‌اند. خورشید گم شده است. نرده‌ی فلزی‌ای که حریم حیاطش را از خیابان جدا می‌کند مدت‌هاست زنگ زده‌ و رنگش پوسته‌پوسته شده. علف‌های هرز و گیاهان خودرو جا به جا از لای درز کاشی‌ها، موزائیک‌ها و بندهای دیوارش بیرون زده‌اند. راه باریکی که از جلوی در ورودی حیاط تا پای پله‌های عمارت می‌رفت حالا دیگر زیر دسته‌های بلند علف گم شده است. باد از شیشه‌ی شکسته‌ی پنجره‌هایش راهی به درون می‌یابد و می‌پیچد در دهلیزها و راهروهایی که همیشه سوت و کور است مگر گاهی که صدای قیژقیژ خشک تکان خوردن لت‌های یکی از پنجره‌ها خراشی بر سکوتش بیندازد. برگ‌های خشک و خار و خاشاکی که باد در راهروها معلق‌زنان پیش برده است کپه‌کپه در کنج دیوارها روی هم تل‌انبار شده‌اند. گچ دیوارها تبله ‌کرده و گذر روزها لایه‌ای از گردوغباری که یادآور فراموشی و تنهایی‌ست روی اثاثیه‌ی تک و توک برجا مانده در اتاق‌ها و تالارهای بزرگ عمارت پاشیده است. کسانی که در این سال‌های تنهایی و عزلت سراغی از این عمارت گرفته‌اند یا حتی یادی از آن کرده‌اند و نگرانش شده‌اند، شاید به زحمت شمارشان به تعداد انگشتان دست برسد. روزهای زیادی‌ست که این عمارت رنگ زندگی به خود ندیده است.

اشتباه نکنید اینجا خانه‌ای متروک در حومه‌ی شهری مرزی نیست. اینجا شاید شمایلی از سایت کارگاه باشد. سایتی کارآمد با ایده‌ای بدیع که می‌توانست کارکردی بسیار مفید برای هنر معاصر ایران داشته باشد. روزگاری چند پس از پیدایش، تبدیل به نمایشگاه آنلاین و مرجع معتبر دو زبانه‌ای شد برای معرفی هنر و هنرمندان معاصر ایرانی در رشته‌های نقاشی، گرافیک، مجسمه‌سازی و البته عکاسی. «کارگاه» به همت بلند «محمد تهرانی» حدود یک دهه‌ی پیش زاده شد و با یادداشتی از همو بود که فعالیت‌ها و به روزرسانی‌اش دقیقا ۴ سال پیش در ۱۱ بهمن ۸۵، به جز مقطع کوتاهی در آبان ۸۶، تا به امروز متوقف مانده است. به راستی مشکل کجاست؟ چرا رسانه‌ای با ویژگی‌های سایت «کارگاه» که حتی هنوز هم از پس این سال‌های پرشتاب سرشار از دگرگونی، برایش جایگزین و نمونه‌ی مشابهی پیدا نشده است، باید به سرنوشتی چنین گرفتار آید؟ «کارگاه» فقط نمونه‌ای از این داستان تلخ است و کم نیستند موردهای مشابهی که روزی در عرصه‌ی فضای مجازی هنر ایران سربرآوردند ولی امروز یا کارشان به تعطیلی و رکود کشیده است یا خیلی که خوش شانس بوده‌اند فقط مانده‌اند و مشغول درجا زدن و تکرار خود هستند و امروز و دیروزشان کمترین تفاوتی نمی‌کند.

این همه درحالی‌ست که نمودار هنر تجسمی ایران در این سال‌ها از نظر کمی و کیفی نسبت به هر زمان دیگری در گذشته، سیر صعودی داشته است و مگر نه این است که چنین جامعه‌ی رو به رشدی، بخصوص در عصر جهانی شدن هنر و تبادلات روزافزون در این عرصه، باید نیاز بیشتری به ظرفیت‌های رسانه‌های آنلاین و مراجعی چون سایت «کارگاه» داشته باشد؟ پس چگونه است که چنین فرجامی به سراغ رسانه‌های این‌چنینی می‌آید؟ نگارنده‌ی این یادداشت، به گمان خود، ۳ دلیل عمده برای چنین مشکلی می‌تواند سراغ بگیرد. شاید دلایل دیگری هم هستند که کار را به اینجا می‌کشانند ولی با مروری بر تجربه‌های این سال‌ها و موردهای مشابه دریافتم، نقش این ۳ عامل پررنگ‌تر از بقیه است. البته ناگفته نماند که لزوما هر سه‌ی این دلایل در مورد سایت «کارگاه» صدق نمی‌کند و سالگرد تعطیلی «کارگاه» تنها بهانه‌ای‌ شد برای نگاه جامع آسیب‌شناسانه‌ای به چرایی عدم ماندگاری یا رکود برخی رسانه‌های آنلاین «عکاسی» در ایران.

۱. نبود یا کمبود درآمدزایی و گردش مالی نامناسب: مسلما راه‌اندازی و اداره‌ی هر رسانه‌ی مجازی هزینه‌هایی مالی بر گردانندگان آن تحمیل می‌کند. در ابتدا با هزینه‌های بدیهی و اولیه‌ برای طراحی سایت، اجاره‌ی فضا، ثبت آدرس و همچنین اشتراک دائمی اینترنت روبرو هستیم. ولی این‌ها به تنهایی کافی نیست و برای اینکه رسانه‌ای به روز باشد و بتواند پابه‌پای تحولات حوزه‌ی کاری خود رشد کند و مخاطب جذب نماید، باید نیروهایی داشته باشد تا بعنوان خبرنگار، نویسنده یا تحلیل‌گر محتوای اختصاصی تولید کنند. بدون‌شک تمام این موارد هم ایجاد هزینه می‌کنند و بدون درآمدزایی یا پشتیبانی مالی نمی‌توان خرج آنها را پوشش داد. تجربه‌ی موارد مشابه‌ نشان می‌دهد که اگر بحث پرداخت دستمزد مناسب در میان نباشد بسیاری از همکاری‌های داوطلبانه‌ای که از روی علاقه آغاز می‌شوند پس از مدت کوتاهی به قطع همکاری می‌انجامند و خیلی زود آن رسانه‌ی آنلاین نیروهای تولیدکننده‌ی محتوایش را از دست می‌دهد. به عبارت ساده‌تر اداره کردن چنین رسانه‌ای از عهده‌ی تنها یک نفر بیرون است و نیاز به کاری تیمی احساس می‌شود. ولی از طرف دیگر تا زمانی‌ که منابع مالی مطمئن در دسترس نباشد کار تیمی هم دوامی نخواهد داشت و در درازمدت ناممکن می‌شود.

لازم است کسی که گام در چنین راهی می‌گذارد با برخی مفاهیم و مهارت‌های اقتصادی بخوبی آشنا باشد یا دست‌کم مشاورانی کاربلد در این زمینه به او یاری رسانند. مهارت‌هایی چون آشنایی با راه‌های تامین منابع مالی پایدار، قواعد گردش مالی یکنواخت، شناخت نحوه‌ی درآمدزایی با ایجاد یک رسانه و چگونگی سرمایه‌گذاری مناسب در بخش‌های درآمدزا به منظور حفظ حیات بخش‌هایی که درآمدزا نیستند ولی وجودشان برای رسانه می‌تواند ضروری باشد. چرا که هنر آزاد پیوندی نانوشته با اقتصاد آزاد دارد و در چنین سیستمی کار مکمل جزء فرعی برای دوام عملکرد جزء اصلی می‌تواند تعیین‌کننده باشد.

عده‌ای معتقدند که تنها با تکیه بر درآمد آگهی به راحتی می‌توان چنین سایتی را اداره کرد ولی واقعیت این است که این افراد باید پیش از هر اقدامی بررسی کنند که آیا آن‌قدر روابط و برش دارند که آگهی جذب کنند؟ آیا صرفا با درآمد آن آگهی‌ها می‌توان سایت را اداره کرد؟ این درآمد چه سهمی از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد؟ آیا در سایه‌ی چنین درآمدی امکان گسترش سایت و فعالیت‌های آن در آینده میسر است؟ نوسان چنین درآمدی چقدر است و چه ریسکی دارد؟ چگونه می‌توان آسیب‌های ناشی از این نوسان را به حداقل رساند؟ آیا منابع جایگزینی می‌توان تعریف کرد که دست‌کم در موارد ضروری از آنها تامین مالی نمود؟ آیا می‌توان از بخش‌های دیگری از سایت غیر از آگهی‌ها هم درآمدزایی کرد؟ حالا شاید افرادی بگویند که همه‌ی برآورد این‌ موارد سخت‌گیری و وسواس بیش از اندازه است؛ ولی زمان به چنین افرادی ثابت خواهد کرد که بدون لحاظ کردن چنین فاکتورهایی و در نتیجه نداشتن منابع مالی پایدار نمی‌توان و نباید انتظار داشتن رسانه‌ای به روز، خلاق، پرمخاطب، تخصصی، مرجع و ماندگار را داشت. کسی که می‌خواهد وارد این عرصه شود باید پیش از هر کاری تکلیف خود را با این مسائل روشن کرده باشد. هر چه‌قدر هم فرد علاقه‌مند و پرانگیزه باشد، بدون درآمدزایی و داشتن منابع مالی پایدار بالاخره در جایی کم خواهد آورد.

عده‌ای هم معتقدند که دولت باید در چنین مواردی از این رسانه‌ها پشتیبانی مالی نماید. چنین انتظاری نابجاست و بیشتر شبیه پاک‌کردن صورت مساله است تا تلاش برای یافتن پاسخی برای آن. نوعی شانه خالی کردن است از زیر بار مسئولیت و وظیفه. تجربه‌ نشان داده است که این‌گونه راهکارها به جای درمان بیماری به نهادینه و مزمن شدن آن انجامیده و بیماری را بدخیم‌تر هم می‌کنند. فرض کنید که تعداد زیادی از فعالین هر رشته‌ی هنری تصمیم بگیرند در حوزه‌ی کاری خود رسانه‌ای دایر کنند، آیا دولت می‌تواند به تمام آنها کمک مالی کند؟ حالا اگر با هر متر و معیاری هم تعدادی از آنها را انتخاب نماید و تحت حمایت خود قرار دهد، آیا صدای بقیه باز به هر بهانه‌ای بلند نخواهد شد که چرا نسبت به آنها تبعیض روا داشته‌اند؟ و از آن مهم‌تر اینکه بدون تردید پشتیبانی اقتصادی و در اختیار قراردادن منابع مالی چه از سوی دولت، چه نهادی غیردولتی بالاخره سبب ایجاد برخی محدودیت‌ها و انتظارات از آن رسانه‌ می‌شود که احتمالا در درازمدت نه به نفع آن رسانه است و نه به سود مخاطبانش. به نوعی می‌توان گفت که هرگونه «وابستگی مالی ثابت» رسانه به هر منبعی، با خواست داشتن رسانه‌ای خلاق، پرمخاطب، ماندگار و رها از جهت‌گیری‌های مقطعی و مصلحتی در همستیزی آشکار است.

پس بحث درآمدزایی و یافتن منابع مالی پایدار و مستقل باید نخستین فاکتوری باشد که هر کس که به صرافت راه‌اندازی رسانه‌ای آنلاین می‌افتد، باید مورد توجه قرار دهد. هرگونه بی‌گدار به آب زدن در این خصوص یا بی‌توجهی و نادیده‌ گرفتن تجربه‌های مشابه پیشین هم بدون تردید دیر یا زود هر تلاشی را محکوم به شکست می‌کند. آنگاه دیگر نمی‌توان گلایه کرد و از تنگناهای مالی شکوه داشت و تقصیر را بر گردن مسائل اقتصادی انداخت. چرا که این قضیه اصل و اساسی بدیهی‌ست و بنیان‌گذار هر رسانه‌ای باید از پیش به آن بیندیشد و پیش از یافتن منابع مالی وارد این عرصه نشود تا پس از مدتی سرد و گرم چشیدن، به ناچار مجبور به تعدیل، رکود، تعطیلی یا حذف رسانه‌اش نگردد. در سایه‌ی آرامش ناشی از ثبات مالی است که خلاقیت و نوآوری با محتوای غنی گره می‌خورد و رسانه‌ای قدرتمند و تاثیرگذار می‌سازد.

در ضمن باید به این نکته هم توجه شود که ایران کشوری در حال توسعه و پیشاصنعتی است و در چنین اقتصادی، برخلاف یک اقتصاد پساصنعتی، سهم گردش مالی در بازار هنر نسبت به کل گردش پولی آن کشور ناچیز است. مسائلی چون اسپانسری هنری، برگزاری اکسپوها و حراجی‌های پررونق و کسب درآمد بالا در عرصه‌ی هنر هنوز چندان مطمئن و تضمین‌شده به نظر نمی‌رسند و در حالی که بیشتر رسانه‌های سنتی هم با بحران «درآمدزایی مستقل» روبرو هستند، پیدایش و تداوم فعالیت‌های سودده اقتصادی در حوزه‌ی آنلاین کار دوچندان مشکلی‌ خواهد بود که استقامتی سخت و طبعی پرشور و خلاق در برخورد با بحران‌ها، ناگزیرها و تحولات ناشی از امور اقتصادی می‌طلبد.

۲. رابطه‌ی یک‌طرفه‌ی مخاطبان و مصرف‌گرایی صرف اغلب آنها: قطعا بعنوان یک ایرانی بارها شنیده‌اید که می‌گویند "مستمع صاحب سخن را بر سر شوق آورد...". با مروری بر رفتار و واکنش‌های مخاطبان رسانه‌های آنلاین حوزه‌ی «عکاسی» ایران به روشنی دیده می‌شود که بیشتر افراد در بهترین حالت تنها خواننده و به نوعی مصرف‌کننده‌ی مطالب منتشرشده در این سایت‌ها هستند و نه تنها هیچ‌گونه نقشی در تولید محتوا ندارند بلکه در بیشتر ایشان علاقه‌ای هم به بحث‌های چالشی و تحلیلی دیده نمی‌شود و بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد که درباره‌ی مطلبی که خوانده‌اند اظهارنظری هم بکنند. واقعیت تلخی‌ست که اکثریت عکاسان ایرانی هیچ‌گونه دلبستگی و احساس نیازی نسبت به مباحث تحلیلی و دانش نظری این رشته ندارند و هرگز نقشی در تولید محتوا یا حتی شرکت در بحث‌های چالشی این حوزه برعهده نمی‌گیرند. با وجود پیشرفت‌های اخیر، هنوز فقر نظری تا حد زیادی پابرجاست و حتی برخی چهره‌های شاخص و معروف «عکاسی» ما مشمول این فقر تئوریک هستند. حال آنکه عرصه‌ی فرهنگ و هنر عرصه‌ی تبادل آرا و نقد متکی بر استدلال و گفتگوی آزاد است و مسلما تدوام و ارتقای کارایی با نقد و تبادل و چندصدایی بودن آرا نسبتی مستقیم دارد.

این مصرف‌گرایی صرف و بی‌سروصدا نتیجه‌اش این می‌شود که گردانندگان رسانه‌های مجازی به ندرت از سلیقه و نیاز مخاطبان آگاه می‌شوند و گاهی بین‌شان با مخاطب فاصله می‌افتد. گردانندگان رسانه‌ها باید با زیر و بم حساسیت‌های مخاطبان آشنا شوند تا چگونگی مخاطبه با آنان را بیاموزند. همچنین انگیزه‌های گردانندگان سایت‌ها هم در مواجهه با چنین بی‌تفاوتی‌هایی به مرور تحلیل می‌رود و آنها در این شرایط سرخوردگی دیگر دنبال کار جدی نخواهند رفت. ولی اگر مخاطبان با شوق و در عین‌حال با دقتی انتقادی در کار آنها نگاه کنند، آنها نیز به خود ‌آمده و به دنبال ارائه‌ی خروجی بهتری می‌روند. رفتار و واکنش‌های سرد و خنثی از سوی مخاطبان، گردانندگان سایت‌ها و همکاران آنها را برای ادامه‌ی کارشان بر سر ذوق نمی‌آورد و کمکی هم به اصلاح کم و کاستی‌ها نمی‌کند.

از این گذشته، بی‌تفاوتی‌های مخاطبان به مرور باعث عدم تعهد آنها نسبت به رسانه‌ای می‌شود که هر روز از خدماتش استفاده می‌کنند. اگر روزی به هر دلیلی یکی از این رسانه‌ها کارش به تعطیلی بکشد برای چنین مخاطب مصرف‌کننده و بی‌تفاوتی چه فرقی خواهد کرد؟ مثلا در مورد همین سایت «کارگاه»، در این ۴ سالی که از توقف فعالیت‌هایش می‌گذرد انصافا چند نفر از هنرمندانی که از خدماتش استفاده می‌کردند نسبت به تعطیلی‌اش واکنش نشان داده‌اند و برای احیای آن چاره‌ای اندیشیده‌اند؟ باور کنید شمار چنین افرادی به زحمت دو رقمی می‌شود. در چنین فضای سرد و یک‌طرفه‌ای سرنوشت رسانه‌ها برای مخاطبان مهم نیست. مخاطبان مصرف‌گرا تا زمانی که رسانه‌ای باشد از خدماتش استفاده می‌کنند و اگر روزی آن رسانه، به هر دلیلی دیگر وجود نداشته باشد، هیچ کوششی برای کمک به بقای آن نخواهند کرد و به عبارت ساده‌تر تعهدی نسبت به آن ندارند. با این وصف رسانه‌ها هم نمی‌توانند در هنگام بروز بحران‌ها و مشکلات روی کمک و همیاری مخاطبان‌شان حسابی باز کنند. مخاطبی که در تولید محتوا و به روزرسانی رسانه‌ها نقشی برعهده نمی‌گیرد و حتی هرگز نظرش در مورد مطالب را اعلام نمی‌نماید مسلما در هنگامه‌ی سختی و تگنا، بود و نبود رسانه‌ها هم برایش مهم نیست. این در حالی‌ست که هنر به مثابه‌ی یکی از عمده‌ترین کنش‌های فرهنگی، در ارتباطات و تعاملات هنرمندان است که رشد می‌کند.

۳. نبود فضای رقابت در بین رسانه‌های آنلاین: متاسفانه در فضای وب فارسی و به تبع آن وب‌سایت‌هایی که به «عکاسی» می‌پردازند، کپی‌کاری و بازنشر بدون اجازه‌ی محتوای تولید شده توسط دیگران بسیار رایج است. این تفکر ناشیانه و تلقی ساده‌انگارانه که وب‌سایتی راه‌اندازی کنیم و برای به روز رسانی‌اش به جای تولید محتوا، دائم در اینترنت جستجو نماییم و محتوای تولیدی دیگران را بازنشر دهیم، بسیاری از وب‌سایت‌های تخصصی حوزه‌ی عکاسی را - که داعیه‌ی رسانه بودن هم دارند - شبیه یکدیگر کرده است. آنها می‌خواهند آنچه را که نمی‌توانند تولید کنند به سهولت و با کپی‌کاری بدست ‌آورند. بطوری‌که موازی‌کاری و بازنشر بیهوده‌ی مطالب تولیدی توسط یک رسانه‌ در بسیاری از سایت‌های فعال در حوزه‌ی «عکاسی» ایران مشهود است. چنین وضعیتی تنها به سرخوردگی تولیدکنندگان خلاق محتوا منجر می‌شود و نوعی ضربه زدن به بدنه‌ی نه‌چندان نیرومند رسانه‌های نوآور «عکاسی» کشور است.

جالب این‌جاست که معمولا بازنشر مطلب توسط رسانه‌ی کوچک‌تر از روی خروجی رسانه‌ی بزرگ‌تر انجام می‌شود و احتمالا مخاطبان رسانه‌ی کوچک‌تر در درجه‌ی اول مشتری رسانه‌ی بزرگ‌تر هم هستند و پیش‌تر آن مطلب را روی منبع اصلی تولید آن یعنی همان رسانه‌ی بزرگ‌تر هم خوانده‌اند. روشن است که در چنین فضایی که بیشتر رسانه‌ها شبیه هم هستند و از روی هم کپی می‌کنند و امنیت تولید محتوا تضمینی نداشته و ضرورت سرمایه‌گذاری روی آن فاقد هرگونه توجیهی‌ست، رقابت در تولید محتوای بهتر هم بی‌معنا می‌شود. اما از طرفی رقابت همواره شرط لازمی برای دستیابی به کیفیت بوده است. تنها در سایه‌ی رقابت است که می‌توان به رشد کیفیت امید داشت. وقتی که رسانه‌ای رشد کیفی نداشته باشد، دیروز و امروزش تفاوتی با هم نمی‌کند و مخاطبانش روز به روز کمتر خواهند شد یا در بهترین حالت تعدادشان ثابت می‌ماند.

با یک دسته‌بندی ساده، مطالب منتشرشده در یک رسانه‌ی تخصصی «عکاسی» را می‌توانیم به ۲ دسته‌ی عمده تقسیم کنیم. دسته‌ی اول مطالبی مانند اخبار جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و فراخوان‌های هنری هستند که کلی بوده و شکل و محتوای آنها در تمام رسانه‌ها به احتمال زیاد یکسان است چرا که تولیدکننده‌ی چنان اخبار و مطالبی بطور انحصاری برای رسانه‌ای خاص کار نمی‌کند و هدفش از انتشار اخبار تنها آگاهی‌رسانی‌ درباره‌ی یک رویداد است و در نتیجه این دسته از مطالب را با شکلی یکسان برای رسانه‌های مختلف می‌فرستد و امکان خلاقیت یا تغییر چندانی در چنین مطالبی نیست. ولی دسته‌ی دوم، مطالب تولیدی و انحصاری هر رسانه است مانند گفت‌و‌گو‌ها، ترجمه‌ها، گزارش‌ها و یادداشت‌های تخصصی، آموزشی و تحلیلی که توسط نیروهای همان رسانه تولید شده‌اند و پیش از آن در جایی انتشار نیافته‌‌اند. هر چه سهم مطالب دسته‌ی دوم در میان خروجی یک رسانه ‌بیشتر باشد آن رسانه موفقیت بیشتری در جلب مخاطب و تاثیرگذاری در آن حوزه‌ی کاری بدست می‌آورد و می‌تواند امید بیشتری به ماندگار شدن داشته باشد. رقابت در تولید مطالبی از دسته‌ی دوم است که می‌تواند ضامن رشد و تکامل فضای رسانه‌ای بوده و راه‌گشای آینده‌ی کاربران آن عرصه گردد. در نبود چنین رقابتی همه شبیه هم می‌شوند، همدیگر را تکرار می‌کنند، پویایی از بین می‌رود و رسانه‌ها تبدیل به بیمار زمین‌گیر و رخوت‌زده‌ای خواهند شد که ناگزیر در بسترش دراز کشیده و با ضعفی روزافزون، با گردش روزگار مدام به مرگ نزدیک‌تر می‌شود.

بهتر است هر کسی و در هر مقامی اگر جایی مطلبی خواند که با آن موافق بود یا تمایل داشت تعداد بیشتری مخاطب برای آن نوشتار بیابد، بهتر است چکیده‌ای از آن مطلب را روی سایت خود منتشر کند و در ادامه با دادن لینک به منبع اولیه‌ی انتشار، خواننده‌ی علاقه‌مند را برای خواندن کل مطلب به سایت اصلی ارجاع دهد. هر رفتاری غیر از این - حتی بازنشر کل مطلب با ذکر نام مولف و منبع – در فضای رسانه‌ای و روزنامه‌نگاری آنلاین رفتاری غیراخلاقی، غیرحرفه‌ای و کم‌مایه به حساب می‌آید و مسلما اعتبار رسانه‌ی مقلد را زیر سئوال می‌برد. همچنین این کار کمک بزرگی به کسانی است که کارشان تولید محتوای نوآورانه است. البته ناگفته نماند که بخشی از مسئولیت هم در این مورد برعهده‌ی مخاطبان است که با طرد و نفی رفتار مقلدانه و کلیشه‌ای از سوی رسانه‌ها خواستار خلق نوآورانه‌ی متن و محتوای با ارزش شوند تا به مرور سیستم و فضایی ایجاد شود که همگان در آن به دنبال محتوای نو و تازه باشند.

پس یکی دیگر از فاکتورهایی که ماندگاری و طول عمر یک رسانه را تضمین می‌کند، آمار مخاطبان آن را بالا می‌برد و در نتیجه سبب رشد، رونق و تاثیرگذار شدن آن می‌گردد، قرار گرفتن در فضای رقابتی با تولید محتوا و داشتن خروجی اختصاصی است. فقدان رقیبی شایسته و خلاق بطور ناخودآگاه هر رسانه‌ای را در شرایطی رخوت‌آور قرار می‌دهد. از این گذشته، دست‌اندرکاران و مدیران رسانه‌ها باید به این نکته‌ی مهم نیز توجه کنند که هر رسانه‌ای به سهم و توان خود می‌تواند روی مخاطبانش تاثیر بگذارد. بنابراین ممکن است مخاطبان خواسته یا ناخواسته الگوهای رفتاری نادرست رسانه‌های متبوع‌شان را هنجار و ارزش فرض کرده و آنها را در جایی دیگر بازتولید کنند.

تقریبا پس از جنگ سرد و اوایل دهه‌ی ۹۰ میلادی دنیای هنر حرفه‌ای و ساختارها و سازوکارهای آن دگرگونی‌های بسیار ژرفی به خود دید و به تبع آن بسیاری از نیازها و ضرورت‌هایش تغییر کردند و هنوز این روند تحول همچنان ادامه دارد. شاید در پاسخ به همین نیازها هم بوده که می‌بینیم رسانه‌های مربوطه نیز دچار دگرگونی شده‌اند و بخصوص شاهد پیدایش رسانه‌های نوینی هستیم که به جای الگوی تک‌صدایی سنتی و ارتباط یک‌سویه از الگوی ارتباطات تعاملی و متقابل پیروی می‌کنند و نوع جدیدی از ارتباط گسترده و بدون مرز را به وجود آورده‌اند. هنر معاصر ایرانی باید با اتکا به همین افزایش و تسهیل الگوهای ارتباطی، در دنیای فرهنگی جهانی‌شده‌ی امروز بکوشد با روندی برنامه‌ریزی شده و سازمان‌یافته نقش و سهم بیشتری برای خود بدست آورد. بی‌تردید هم‌پای رشد و توسعه‌ی اقتصادی کشور و افزایش پایگان‌های ثروت و سرمایه، در آینده شاهد پیشرفت‌ و گسترش بازارهای تولید و عرضه‌ی آثار هنری خواهیم بود. این یادداشت تنها نگاهی گذرا -در حد طرح مساله- بر موضوع اهمیت وجود رسانه‌های مستقل «عکاسی» و آسیب‌ها و بایسته‌هایی که باید مدنظر قرار گیرند، داشت. امید است با همکاری و همیاری سایر کاربران حوزه‌ی «عکاسی» ایران ابعاد دیگری از این مساله هم روشن شده و بویژه راه‌حل‌های عملی برای حل مشکلات آن اندیشیده شود تا شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که عملکرد رسانه‌های «عکاسی» در تقابل با آرمان‌هایی که قرار است تجسم ببخشند قرار نگیرند.

Facon_Archi
06-02-2011, 10:54
میراث ماندگار در پوستر پیچ به نمایش در آمد.
این نمایشگاه که در مهر ماه برگزار شد پوسترهای کانون پرورش فکری به انتخاب ابراهیم حقیقی برگزار شد.
به مناسبت انتشار این آثار در پوستر پیج یادداشت امراله فرهادی درباره این نمایشگاه در پی می آید:

اگر چه تا کنون هیچ تاریخ و یا حتی تاریخچه ی مدونی برای طراحی گرافیک مدرن در ایران جمع آوری و مستند نشده است اما به وضوح از لابلای اسناد و مدارک موجود و نیز آثاری که به طور پراکنده در آرشیوها و بایگانی افراد و سازمانها مانده است، میتوان به چند جریان سرنوشت ساز و تأثیرگذار در تاریخ طراحی گرافیک مدرن ایران اشاره کرد.
یکی از این جریان ها، پیدایش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که در سال ۱۳۴۳ با هدف ایجاد زمینه های گسترش فرهنگ مطالعه و تولید کتاب مناسب برای کودکان و نوجوانان ایرانی پدید آمد و با حضور و همکاری روشنفکران و هنرمندان ایرانی روز به روز توسعه یافت.
مرکز طراحی گرافیک این مجموعه نیز با حضور هنرمندانی چون فرشید مثقالی، عباس کیارستمی، نورالدین زرین کلک، مرتضی ممیز، ابراهیم حقیقی، علی اکبر صادقی و ... از همان سال ها آغاز به کار کرده و آثاری را پدید آوردند که به جرات می توان گفت؛ میراثی درخشان و ماندگار از تاریخ هنر و طراحی گرافیک ایران است.
آذین فرمندی فارغ التحصیل دانشکده شریعتی تهران یکی ار علاقه مندانی است که توانست طی ۲ سال بیش از ۴۰۰ پوستر کانون را جمع آوری کرده و پایان نامهاش را با عنوان « جستاری در پوسترهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان » و مصاحبه با ۱۱ نفر از اثرگذارترین طراحان گرافیک کانون به پایان برساند، اولین سند مکتوب و قابل اعتنا به شمار میرود.
اکنون « مدرسه ویژه » به عنوان « اولین مدرسه طراحی گرافیک و ارتباطات در ایران » بیش از ۵۰ پوستر از پوسترهای جمع آوری شده ایشان را به انتخاب ابراهیم حقیقی درمهر ماه ۸۹ برای اولین بار در نگارخانه ویژه، به نمایش گذاشت.
این مجموعه گزیدهای است از آثار:
مرتضی مميز، نورالدين زرين کلک، عباس کيارستمی، فرشيد مثقالی، علی اکبر صادقی، ابراهيم حقيقی، مصطفی اوجی، امير نادری،پرويز نادری، بهرام خائف، محمد رضا عدنانی، پرويز محلاتی، محمد رضا دادگر، بهزاد غريب پور، ابوالفضل همتی آهوئی، بهراد امين سلماسی، مهشيد مهاجر، مريم رحمتی اوينی، سودابه آگاه، هوشنگ محمديان، احمد اسبقی، شاپور حاتمی، کوروش پارسا نژاد و مريم خونساری


اثر: مریم خونساری
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Facon_Archi
06-02-2011, 16:45
داوری بخش پوستر جشنواره تئاتر فجر انجام شد.
بنابر این گزارش ۲۸۸ اثر به دبیرخانه بیست و نهمین جشنواره تئاتر فجر ارسال شده بود که پس از بررسی آثار توسط هیات داوران ۹۰ اثر به نمایش عمومی راه پیدا کردند . ۹۰ اثر رسیده در دو بخش پوسترهای نمایش های صحنه ای و پوسترهای جشنواره ای انتخاب شده اند. همچنین هیات داوری این بخش از جشنواره به عهده قباد شیوا ، کوروش پارسا نژاد و مهدی فاتحی بوده است.
طراحان راه یافته به این جشنواره :
مرتضی اتابکی، امیر اسمی، الهه اطمینانی، علی افسرپور، علیرضا الهی، رضا باباجانی، آرش بدرطالعی،‌ پیمان پورحسین،‌ آرش تنهایی، محسن جعفری، الیاس جهانیان‌، بهراد جوانبخت، رسول حق‌جو، بهارک حقوقی، مهدی دوایی، مهدی رایگانی، عباس رجب سلمانی، سعید رضوانی، نرگس رفیعی، مصطفی سید ابراهیمی، جواد شاهوردی، یوسف شیروانیان، کسری عابدینی، کامران غربی، آیرین غریب‌پور، صدیقه غلامی، حسین قازانچایی، مجید کاشانی، کمال کچوئیان، پرناز کریمی، شهلا کوهستانی، محمود محمودی قیداری، طاهره مشایخی، محمد مظفری، علی اکبر معتمدیان، مهدی مهدیان، سید مرتضی میرمنتظمی، مسعود نوروزی

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Facon_Archi
07-02-2011, 15:24
معرفی برترین‌های ششمین جشنواره عکس کودک ( عکاسی )
برگزیدگان ششمین جشنواره عکس کودک در مراسمی که روز 16 بهمن در تهران برگزار شد معرفی شدند.
به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این جشنواره در سه گروه سنی کودک (زیر 12 سال)، نوجوان (12 تا 18 سال) و عکاسان بزرگ‌سال (بالای 18 سال) و با موضوع آزاد برای دو گروه سنی اول و دوم و "کودک" برای گروه سوم برگزار شد و در آن بیش از 3هزار و 274 قطعه عکس از 858 عکاس شرکت داده شده بود.
این جشنواره در عین حال با نگاهی ویژه به کودکان سرزمین ایران در نهایت به رای گروه سه نفره داوری خود شامل افشین شاهرودی، محمد ستاری، محمدحسین حیدری، 150 اثر از 118 هنرمند را واجد شرایط برای شرکت در بخش مسابقه و ارایه در نمایشگاه شناخت.
از میان این آثار نیز 9 اثر در سه بخش حایز رتبه‌های اول تا سوم شدند.
بر این اساس در بخش کودک آنیتا فتاح حسینی 7 ساله از تهران، عمادالدین احمدی 10 ساله از تهران و امینه‌سادات حسینی زهرایی 12 ساله از مشهد رتبه‌های نخست این جشنواره را به خود اختصاص دادند.
در بخش نوجوان نیز جوایز جشنواره همچون بخش کودک شامل لوح افتخار و یک دوربین عکاسی به ترتیب به نفرات اول تا سوم این گروه به نام‌های فاطمه‌سادات حسینی زهرایی از مشهد، الهه صادقی زرنوشه از قم و بهزاد نیرآبادی از نیشابور تعلق گرفت.
جوایز بخش بزرگسال نیز شامل لوح افتخار به همراه 5 سکه، 4 سکه و 3 سکه بهار آزادی به ترتیب به نفرات اول تا سوم این بخش به نام‌های محمد گلچین از تالش، آریز قادری از سنندج و امیرحسین حدادیان زنجانی از گرگان اهدا شد.
در این مراسم حسن مسعودی، قائم‌مقام مدیرعامل کانون و رییس کانون زبان ایران، حمیدرضا شاه‌آبادی معاون تولید و مسوولان کانون به همراه اعضای گروه داوری جوایز برگزیدگان را اهدا کردند.
همچنین کتاب نفیس جشنواره نیز در این آیین رونمایی شد و نمایشگاه آثار برگزیده نیز به صورت رسمی گشایش یافت.
این نمایشگاه هم‌زمان با دهه فجر انقلاب اسلامی تا روز 24 بهمن در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون واقع در خسابان حجاب تهران دایر است.
بر اساس این گزارش بیانیه نهایی گروه داوری جشنواره نیز هم زمان با اعلام اسامی برگزیدگان توسط افشین شاهرودی در این آیین خوانده شد.
در این بیانیه با اشاره به این که بزرگترین ارمغان دیجیتال، ساده کردن و همگانی کردن تکنولوژی عکاسی است و این تکنولوژی ساده و ارزان، شرایطی را فراهم کرده که امروزه دیگر این هنر، هنر قشر خاصی نیست در عین حال آورده است: در چنین شرایطی رقابت نزدیک و دشوار و موفقیت سخت‌تر است و همگانی شدن این هنر، قشرهای تازه‌ای را نیز به این وادی کشانده است که از این میان کودکان و نوجوانان فعالیت‌های چشمگیری از خود نشان می‌دهند.
در ادامه این بیانیه خلاقیت هنری کودکان و نوجوانان بی‌مثال توصیف و گفته شده است که در هنر کودکان بدویتی وجود دارد که اصیل، عاطفی و بی‌ریا است. سهولت عکاسی دیجیتال این امکان را در اختیار قشر کودک و نوجوان قرار داده که حتی بدون آموزش‌های آکادمیک بتوانند دوربین به دست گرفته و عملکردها و کارکردهای فنی این رشته را به سادگی بیاموزند و پس از آن به آموزش‌های عمیق آکادمی بپردازند.
این بیانیه در ادامه با اشاره به استقبال خوب شرکت کنندگان از این جشنواره بر این نکته تاکید می‌کند که این دوره هم از جهت تکنیکی و هم از جهت خلاقیت هنری نشان می‌دهد که هنر عکاسی به عنوان هنر امروز دارد در ساخت فکری نسل آینده‌ی ما ریشه می‌دواند.
در پایان بیانیه نیز اظهار امیدواری شده است که تداوم جشنواره عکس کودک بتواند باعث شناخت استعداد‌های کودک و نوجوان این مرز و بوم در این رشته هنری شود.

Miss Artemis
14-02-2011, 17:42
دومین کارگاه تخصصی جشنواره ملی عکس مشهد

سومین جشنواره ملی عکس مشهد در ادامه روند برگزاری کارگاه‌های علمی و اردوهای تخصصی خود، کارگاهی تحت عنوان «معیار‌های پردازش تصویر در محیط استنادی» برگزار می‌کند.
«کیارنگ علایی» دبیر جشنواره با اعلام این خبر گفت: در این کارگاه به یکی از نیاز‌ها و چالش‌های اساسی عکاسی دیجیتال پرداخته می‌شود که در این سال‌ها همواره مورد بحث و کنکاش در میان عکاسان حوزه دیجیتال بوده است.
مدرس این کارگاه «مهدی رضوی» است و در این کارگاه به مباحثی چون؛ تصویر مستند، معیارهای تصویر مستند از دیدگاه مجامع بین المللی عکاسی، تفاوت پروسس و ادیت، آشنایی با فرآیند‌های پردازشی که استناد تصویر را بر هم نمی‌زنند و... پرداخته خواهد شد.
مهدی رضوی متولد 1362 مشهد، مدرس عکاسی در دانشگاه، و برنده شش مدال طلا در جشنواره‌های بین المللی عکاسی در این سال‌ها است.
این کارگاه عصر روز سه شنبه 26 بهمن 1389 در محل خانه هنرمندان مشهد برگزار می‌گردد. ساعت شروع کارگاه شش بعد از ظهر است و شرکت در آن برای علاقه‌مندان به عکاسی آزاد است.

F l o w e r
25-02-2011, 15:06
هشتمین نمایشگاه تصویر سال روز شنبه هفتم اسفندماه ۱۳۸۹ در خانه هنرمندان ایران گشایش می‌یابد.
به گزارش دبیرخانهٔ تصویر سال، هشتمین دور جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر از هفتم تا بیست و پنجم اسفند ۸۹ در گالری‌های بهار، تابستان، پاییز، زمستان، ممیز، میرمیران، نامی، انتظامی، نیلوفر و تالار بتهوون برپا می‌شود.
گشایش این جشن از ساعت ۱۶ تا ۲۰ روز شنبه هفتم اسفند ماه جاری خواهد بود که بدون مراسم رسمی چراغ‌ گالری‌ها روشن خواهد شد.
مراسم پایانی با معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز جوانان زیر ۲۵ سال و اکسپوی نور، روز جمعه بیستم اسفندماه همراه با ثبت عکس گروهی هنرمندان هشتمین دوره برگزار می‌شود.
اسامی هنرمندان راه یافته به نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر به تدریج در سایت رسمی تصویر سال در دسترس خواهد بود.
در بخش گرافیک هیات انتخاب و داوری همچون دوره‌های گذشته به انتخاب و معرفی انجمن طراحان گرافیک ایران صورت گرفت. پریسا تشکری، بهرام کلهرنیا و اونیش امین‌الهی داوران معرفی شده از سوی انجمن بودند که به بررسی آثار رسیده از سوی هنرمندان، در دو بخش زیر ۲۵ سال و آزاد، پرداختند و آثار راه یافته به هشتمین نمایشگاه تصویر سال را مشخص کردند.
در بخش کاریکاتور کامبیز درم‌بخش، مسعود مهرابی و مهدی کریم‌زاده، انتخاب و داوری آثار هنرمندان کاریکاتوریست را برعهده داشتند.

F l o w e r
27-02-2011, 18:30
پس از انجام سه مرحله داوری، عکاسان پذیرفته شده در دومین دوره مسابقه عکس فرش دستباف ایران معرفی شدند.
محسن زین العابدینی، دبیر دومین دوسالانه مسابقه عکس فرش دستباف ایران ضمن تشکر از ۸۰۴ عکاس شرکت کننده در این مسابقه اعلام کرد: داوری ۷۰۰۸ عکس رسیده به دبیرخانه این مسابقه پس از ۳ جلسه، با حضور اسماعیل عباسی، افشین شاهرودی، ساعد نیک ذات، رضی میری و ناصر تقوایی به پایان رسید و در مجموع ۸۰ عکس از ۶۸ عکاس به نمایشگاه آثار راه یافت.
کمال شب خیز، تکتم ساجد، حمید رضاهلالی، احسان امینی، سعید رنجبر، رضا معتمدی، رضا امن‌زاده، لقمان رحیمی، حجت ا.. عطایی، سید منصور معصومی، عبدا... حیدری، صابر قاضی، نسیم نوبهاری، علی حسن فروغی، حمید گردان، حسین بابایی، مهدی طاهری، سید جلیل حسینی زهرایی، امید امیدواری، مهناز می‌ناوند، سمیرا پهلوانی، سارا رجب دوست، حسن غفاری، هادی دهقان‌پور، سهند رشیدی، بابک کاظمی، زینب روستایی، سهیل زندآذر، پیمان بردبار، حسین بهارلو، سید مهدی مصباحی، محمدرضا سمندر، کاوه بغدادچی، منوچهر تتری، علی سراج همدانی، ساسان جوادنیا، محمود صادقی، حمید صادقی گوغری، فرزاد آریان‌نژاد، حسین بیاری، سعید کرمی، احسان رزازی، علیرضا قمری، پوریا برجیس، علی حسنعلی‌زاده، پرگل عینالو، محمد ادیبی، نوید ریحانی، محمد رضایی، حجت نباتی نصرت آبادی، صادق رحمانی، علی گرامی فر، مریم شکری، اسحاق آقایی، محمد نیک عهد، فاطمه انتظار، علیرضا سریری، محمد امین نادی، محمد رضا چایفروش، مهسا جمالی گلزار، میثم محمدی، سید محسن سجادی، صالح گورابی، امیر عنایتی، جلال شمس آذران، ساسان فهیمی، مصطفی مجیدی نسب عکاسان راه یافته به این مسابقه هستند.

نمایشگاه آثار برگزیده در بهار ۱۳۹۰ و همزمان با رونمایی از کتاب آثار در جزیره کیش برگزار خواهد شد و از ۱۰ عکاس منتخب تقدیر به عمل خواهد آمد.

F l o w e r
01-03-2011, 13:39
دبیرخانه جشنواره عکس گلستانه، اسامی راهیافتهگان را به این جشنواره را اعلام کرد.
کیومرث خوشبینفر، کریم مهرآبادی، ساسان جوادنیا، رضا گلچین کوهی، شهرزاد عیدی مراغه، حامد ملکی ۲عکس، پیمان رشیدی، مهدی بنتمیم محمدی، حمیدرضا بازرگانی ۲عکس، هادی شیرجنگ، مونا گودرزی، میلاد حدادیان ۲عکس، بهنام صدیقی ۲عکس، پوریا خلجی، محمدصادق حسینی، سیدمهدی امیری دشتبیاض، آرش شکورزاد بلوری، معصومه شمس ۲عکس، ابراهیم کوچکی ۳عکس، شیوا خادمی ۲عکس، فرح سواعدی، محمد باقرینژاد، حمید سبحانی ۳عکس، سیدمجید جلالیان، محمدحامد منوچهری ۲عکس، سمیه سالاران ۳عکس، پویان شادپور، جاوید تفضلی ۵عکس، ابراهیم ایزدی، امیر مافی بردبار، مهدی طاهری ۲عکس، عباسعلی صمیمی باغی، احسان رزازی، سمیه حیدری، حسن بهارلو ۲عکس، امین نظری ۵عکس، محمود آزادنیا، جمشید فرجوند فردا، حسین ساکی، علیرضا وحید، مجتبی ملایی، مهدی توکلی ۲عکس، غلامرضا یزدانی، حسین کامشاد، امین خسروشاهی ۳عکس، صادق ذباح ۳عکس، محمود بازدار ۲عکس، ویدا مسگرانی، مجید فکری، فاطمه انتظار، پروانه پاری، سیدمنصور معصومی سنگتراشانی، نیلوفر سرباز، حسین عباسی مقدم، منصوره معتمدی ۳عکس، قاسم براتی، محمدعلی رضایی، غلامحسین شکرانی مقدم، محمدصادق یارحمیدی
فرامرز عامل بردبار، دبیر جشنواره عکس گلستانه کل عکسهای ارسالی را ۱۰۷۳ اثر از ۱۵۴ عکاس از ۴۱ شهر اعلام کرد که عکسهای ارسالی به تفکیک، ۸۱۷ عکس در بخش الف و ۲۵۶ عکس در بخش ب است. پس از داوری ۹۰ عکس از ۵۹ عکاس (در بخش الف، ۶۵ عکس از ۴۵ عکاس و در بخش ب، ۲۵ عکس از ۱۹ عکاس) به جشنواره راه یافته است.
مراسم معرفی و اهدای جوایز برگزیدگان این مسابقه شنبه ۲۱ اسفند ۸۹ در هتل پردیسان مشهد، با حضور هنرمندان و خیرین، برگزار خواهد شد.

Facon_Archi
01-03-2011, 14:20
نمایشگاه آثار گرافیک فرزاد ادیبی با عنوان از بودن و سرودن ساعت ۱۷ روز جمعه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۹ در موزه امام علی گشایش یافت.
کار های به نمایش در آمده در این نمایشگاه شامل پوستر ها وطرح جلدهای چند سال گذشته ادیبی و تصویر سازی های ۱۵ سال پیش تاکنون این طراح بودند که در سه طبقه نمایشگاهی موزه به روی دیوار رفته اند.
پوستر ها در قطع ۱۰۰ در ۷۰ و جلد کتاب ها در اندازه۵۰ در ۷۰ سانتیمتر ارائه شده بودند .
تصویرسازی های مطبوعاتی که در قطع خشتی ۵۰ در ۵۰ سانتیمتر و تک رنگ ارائه شده بودند، با توضیحاتی همراه بودند که سال طراحی وهمچنین تکنیک و موضوع تصویر سازی را شامل می شد.
در مراسم افتتاحیه، قباد شیوا، محد حسین حلیمی، ابراهیم حقیقی ،ژرژ آواکیان،سید محمد فدوی، امرالله فرهادی، علی خسروی، مصطفی اوجی، اسدالله چهره پرداز، ایرج زرگامی، سیما مشتاقی، ساعد مشکی ، پریسا تشکری، حمید عجمی، جمال رحمتی، اسعد نقشبندی، سیروس کهوری نژاد وچهرهای دیگر هنری حضور داشتند.
همچنین از چهره های آشنای ادبی می توان به حضور شمس لنگرودی، حافظ موسوی ، ساعد باقری، شهاب مقربین، فاطمه راکعی، سهیل محمودی، محمد رضا عبدالملکیان، موسی بیدج، محمد رضا ترکی و... در مراسم افتتاحیه از بودن وسرودن اشاره کرد.
این نمایشگاه تا روز چهارشنبه ۱۱ اسفند ادامه دارد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Facon_Archi
01-03-2011, 14:30
تصویر سال و معرفی راه یافتگان بخش گرافیک

‎هفتم اسفند چراغ هشتمین تصویر سال روشن می‌شود


.
هشتمین نمایشگاه تصویر سال روز شنبه هفتم اسفندماه ۱۳۸۹ در خانه هنرمندان ایران گشایش می‌یابد.
هشتمین دور جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر از هفتم تا ۲۵ اسفندماه جاری در گالری‌های بهار، تابستان، پاییز، زمستان، ممیز، میرمیران، نامی، انتظامی، نیلوفر و تالار بتهوون برپا می‌شود. گشایش این جشن از ساعت ۱۶ تا ۲۰ روز شنبه هفتم اسفند ماه جاری خواهد بود که بدون مراسم رسمی چراغ‌ گالری‌ها روشن خواهد شد.

مراسم پایانی با معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز جوانان زیر ۲۵ سال و اکسپوی نور، روز جمعه بیستم اسفندماه همراه با ثبت عکس گروهی هنرمندان هشتمین دوره برگزار می‌شود.

اسامی هنرمندان راه یافته به نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر به تدریج تا چهارم اسفند در سایت رسمی تصویر سال دردسترس خواهد بود.

در بخش گرافیک هیات انتخاب و داوری همچون دوره‌های گذشته به انتخاب و معرفی انجمن طراحان گرافیک ایران صورت گرفت.
سرکار خانم پریسا تشکری و آقایان بهرام کلهرنیا و اونیش امین‌الهی داوران معرفی شده از سوی انجمن بودند که به بررسی آثار رسیده از سوی هنرمندان، در دو بخش زیر ۲۵ سال و آزاد، پرداختند و آثار راه یافته به هشتمین نمایشگاه تصویر سال را مشخص کردند.اسامی راه‌یافته‌های بخش گرافیک

جوانان زیر ۲۵ سال:


۱. ابوسعید اسکندری وطن‌نژاد


۲. آرمان خلعتبری


۳. افشین اسمعیلی


۴. امیر خجسته


۵. امیرحسین نوری‌فرد


۶. حامد حکیمی


۷. خشایار تیموری


۸. رضا خالدی


۹. ریحانه اسدی


۱۰. زرتشت زینالدین


۱۱. سید سیاوش یعقوبی


۱۲. سیدعباس عمادحقی


۱۳. سیدمحسن حضرتی‌فر


۱۴. علی‌اکبر معتمدیان


۱۵. قاسم براتی


۱۶. مجتبی ادیبی


۱۷. مسعود مرگان


۱۸. معصومه میری


۱۹. میلاد فروزنده


۲۰. نوید شاه‌نشین


۲۱. الهام شیاسی


۲۲. هومن علیزاده ثانیگروه سنی آزاد:


۱. بهزاد شفق


۲. تكتم غلام‌حسينيان نجار


۳. ساسان فهیمی


۴. سیامک فرخجسته


۵. سیاوش فانی


۶. صبا سهیلی


۷. علی شوقی‌بنام


۸. علی‌اکبر محمدخانی


۹. علی باقری


۱۰. علی رزم‌پا


۱۱. کامران حیدری ارجلو


۱۲. کیانوش فریور تنها


۱۳. محسن شرفیه


۱۴. محمد اردلانی


۱۵. نقی واسعیFacon_Archi
01-03-2011, 14:46
فینالیست های دوسالانه لاهتی معرفی شدند

فهرست اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی هجدهمین دوسالانه پوستر ۲۰۱۱ لاهتی (فنلاند) بر روی وبسایت این مسابقه قرار گرفت. این برنامه با همکاری موزه پوستر لاهتی و انجمن حرفه ای طراحان گرافیک فنلاند، و در دو بخش پوسترهای فرهنگی- اجتماعی و تجاری و پوسترهای محیط زیست، برگزار می شود. انتخاب اولیه آثار برگزیده توسط پکا لویری(۱) ، هیلپا هیرکاس(۲) ، اسا اوجالا(۳) و کاری پیپو(۴) که داوری مرحله نخست مسابقه را بر عهدا داشتند صورت گرفته است.
درمیان فهرست منتخبان نام ۱۵ تن از طراحان ایرانی بچشم می خورد که بشرح زیر اعلام میگردد:
مجید عباسی، سید محمد علی عدنانی، ایرج میرزا علی خانی، پریسا تشکری، سیاوش فانی ، اونیش امین اللهی، مهرداد عسگری، بهداد نادیا، صالح الهی، مونا گودرزی، مجید کاشانی، داوود خلیلی، نازنین تمدن، محمد جمشیدی، آنیتا هاشمی مقدم و هوشیار ظاهریانی.
پوسترهای راه یافته به مرحله نهایی دوسالانه، اواخر تابستان سال آینده در موزه هنر لاهتی در فنلاند به نمایش در آمده و در کاتالوگی که درباره این رویداد هنری تهیه می شود حضور خواهند داشت.


Pekka Loiri -۱
Hilppa Hyrkäs -۲
Esa Ojala -۳
Kari Piippo -۴

Facon_Archi
01-03-2011, 15:10
برگزیدگان مسابقه پوستر تئاتر فجر معرفی شدند.
۲۸ بهمن ماه بهترین های بخش پوستر بیست و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در مجموعه ایرانشهر انتخاب شدند.
با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید شاه آبادی معاونت هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین مسافر آستانه رئیس مرکز هنرهای نمایشی، محمد حیدری دبیر بیست و نهمین جشنواره تئاتر فجر، مریم معترف رئیس اداره تئاتر، حسین پارسایی رئیس سابق مرکز هنرهای نمایشی، مجید جوزانی ریاست مجموعه ایرانشهر، داوود رشیدی بازیگر و کارگردان تئاتر، پری صابری نویسده و کارگردان تئاتر فجر، محمد خزاعی مشاور دبیر بیست و نهمین جشنواره تئاتر فجر و جمعی از هنرمندان عرصه تئاتر از برگزیدگان بخش های پوستر تجلیل و تقدیر صورت گرفت.
در ابتدای اختتامیه برندگان بخش پوستر جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.
بخش پوستر
در این بخش به دبیری ابراهیم حسینی وهیات داوران متشکل از "قباد شیوا، کوروش پارسا نژاد و مهدی فاتحی" آثار منتخب را به شرح زیر اعلام کردند:
بخش طراحی پوستر جشنواره ها و همایش ها:
برگزیده
پیمان پور حسین برای طراحی پوستر نمایشگاه "۲۵ سال پوستر تئاتر ایران" به عنوان نفر برگزیده این بخش جوایز شایسته دریافت تندیس این بخش معرفی شد.
تقدیر
امیر اسمی برای طراحی پوستر "هفتمین شب بازیگر"
و مجید کاشانی برای طراحی پوستر "چهارمین رپرتوار اجراهای برگزیده جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران" شایسته تقدیر شناخته شدند.
بخش طراحی پوستر نمایش ها
برگزیدگان
رضا باباجانی برای طراحی پوستر نمایش "کاناپه" و مجموعه آثار ارائه شده از سوی وی حائز رتبه اول.
پیمان پورحسین برای طراحی پوستر نمایش "مصاحبه" حائز رتبه دوم.
مرتضی اتابکی برای طراحی پوستر نمایش "کنسرت حشرات" و علی اکبر معتمدیان برای طراحی پوستر نمایش "سرداران قبیله خاک" به طور مشترک حائز رتبه سوم در این دوره از جشنواره تئاتر فجر شد.
تقدیر
آرش تنهایی برای مجموعه آثارش".
مجید کاشانی برای طراحی پوستر نمایش "باغ شکرپاره"
مهدی مهدیان برای طراحی پوستر نمایش "همراز"
مهدی دوایی برای طراحی پوستر نمایش "دهانی پر از پرنده"
کمال کچوئیان برای مجموعه تصویر سازی پوستر های آثارش

Miss Artemis
01-03-2011, 15:18
اسامی راهیافتهگان اولین جشنواره عکس گلستانه


دبیرخانه جشنواره عکس گلستانه، اسامی راهیافتهگان را به این جشنواره را اعلام کرد.
کیومرث خوشبینفر، کریم مهرآبادی، ساسان جوادنیا، رضا گلچین کوهی، شهرزاد عیدی مراغه، حامد ملکی ۲عکس، پیمان رشیدی، مهدی بنتمیم محمدی، حمیدرضا بازرگانی ۲عکس، هادی شیرجنگ، مونا گودرزی، میلاد حدادیان ۲عکس، بهنام صدیقی ۲عکس، پوریا خلجی، محمدصادق حسینی، سیدمهدی امیری دشتبیاض، آرش شکورزاد بلوری، معصومه شمس ۲عکس، ابراهیم کوچکی ۳عکس، شیوا خادمی ۲عکس، فرح سواعدی، محمد باقرینژاد، حمید سبحانی ۳عکس، سیدمجید جلالیان، محمدحامد منوچهری ۲عکس، سمیه سالاران ۳عکس، پویان شادپور، جاوید تفضلی ۵عکس، ابراهیم ایزدی، امیر مافی بردبار، مهدی طاهری ۲عکس، عباسعلی صمیمی باغی، احسان رزازی، سمیه حیدری، حسن بهارلو ۲عکس، امین نظری ۵عکس، محمود آزادنیا، جمشید فرجوند فردا، حسین ساکی، علیرضا وحید، مجتبی ملایی، مهدی توکلی ۲عکس، غلامرضا یزدانی، حسین کامشاد، امین خسروشاهی ۳عکس، صادق ذباح ۳عکس، محمود بازدار ۲عکس، ویدا مسگرانی، مجید فکری، فاطمه انتظار، پروانه پاری، سیدمنصور معصومی سنگتراشانی، نیلوفر سرباز، حسین عباسی مقدم، منصوره معتمدی ۳عکس، قاسم براتی، محمدعلی رضایی، غلامحسین شکرانی مقدم، محمدصادق یارحمیدی
فرامرز عامل بردبار، دبیر جشنواره عکس گلستانه کل عکسهای ارسالی را ۱۰۷۳ اثر از ۱۵۴ عکاس از ۴۱ شهر اعلام کرد که عکسهای ارسالی به تفکیک، ۸۱۷ عکس در بخش الف و ۲۵۶ عکس در بخش ب است. پس از داوری ۹۰ عکس از ۵۹ عکاس (در بخش الف، ۶۵ عکس از ۴۵ عکاس و در بخش ب، ۲۵ عکس از ۱۹ عکاس) به جشنواره راه یافته است.
مراسم معرفی و اهدای جوایز برگزیدگان این مسابقه شنبه ۲۱ اسفند ۸۹ در هتل پردیسان مشهد، با حضور هنرمندان و خیرین، برگزار خواهد شد.

F l o w e r
02-03-2011, 11:38
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سی و ششمین شماره فصلنامه حرفه: هنرمند، بهار ۹۰ منتشر شد. در معرفی این شماره آمده است:
«ظاهرا گمان می‌کنید در تهران زندگی کرده‌اید، تهران را دیده‌اید، در تهران وول خورده‌اید، آن را می‌شناسید... حالا ما برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم: تهران را بخوانید!
شماره ویژه نوروز ۹۰، حرفه هنرمند: تجربه تهران»
در این شماره می‌بینید و می‌خوانید:
تجربه تهران، شمیم مستقیمی - دو تورم در تن تهران: قِر در کمر، فکر در سر، شمیم مستقیمی - تهران: همواره موقت زیستن، باوند بهپور - موجود فراپاشیده، محمد رضایی راد - تنِ تهران مهران مهاجر/ پادگان آباد محمد قائد - بابک احمدی /پاریس/ابوظبی/تهران شهره مهران - برو اینجا وای نستا، شهریار توکلی - ناتوانی در بازنمایی تجربه ترافیک ایمان افسریان - چند صفحه در تهران مجید اخگر - خوشحالید که اینجایید، وحید حکیم - نظرسنجی تهران بازی - قلمروهای مردم تهران - تهران هیچ چیز دارد مهران تمدن - ماجراجویی در مرکز شهر، علیرضا رسولی نژاد - شور شیطانی شهر، سینا دادخواه - ثبت ادبی تهران: تصویر کلان شهرِ اخته، امیر احمدی آریان - شهر همچون مقاله، امید مهرگان - داستان دوشهر:«فرد» و «دولت»، «فرد» و «پول»، محمد سعید حنایی کاشانی - تهران، آزمایشگاه تجدد، آزاده مشایخی، مهدیه کُرد - تهران، شهرِ ای کاش میتوانستم، مسعود بهنود - صبح جمعه با شما، شادی مَلک - از اینجا تا به شمرون تا به تجریش، شرمین نادری - باشگاه بانک سپه، صفی یزدانیان - داستان بلوار، امیرحسین خورشیدفر - خطِ 11 مینا بزرگمهر، هادی کمالی مقدم - در پایتخت، خبری نیست که قابل نوشتن باشد، هدا اربابی

Miss Artemis
04-03-2011, 01:14
دوازدهمین شماره ماهنامه دیده منتشر شد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دوازدهمین شماره ماهنامه دیده به مجموعه ریوایند اثر محمدرضا میرزایی می‌پردازد. زانیار بلوری در متنی به بررسی این مجموعه پرداخته که آن را رامین صدیقی برای نسخه انگلیسی دیده ترجمه کرده است. بلوری درباب این مجموعه می‌نویسد: «عکس‌ها در این مجموعه برای عکاس تکه‌هایی از خاطراتش هستند؛ خاطراتی که ذات دوربین عکاسی، آن‌ها را از متن زندگی جدا کرده و در حافظهٔ خود به شکل تصویر ثبت کرده است؛ خاطره به مثابهٔ تصویر عکاسانه و نه برعکس (در این عکس‌ها خاطرات تبدیل به تصویرعکاسانه می‌شوند و اصولا متفاوت است با تبدیل تصاویر عکاسی به خاطره که خود به خود و به مرور زمان روی خواهد داد.). عکاس با rewind خاطرات خود در واقع ما را به مواجهه‌ای مطلق با تصاویر عکاسی فرا می‌خواند. در اینجا هدف شریک شدن در خاطرات عکاس نیست بلکه هـدف، در واقع، تبدیل به مواجههٔ مطلق با تصاویر می‌شود، مواجهه با خود عکاسی و با مفهوم آن.»

Facon_Archi
07-03-2011, 13:24
برگزیدگان دوسالانه قم معرفی شدند
نشست تخصصی و نقد و بررسی آثار همراه با اهدای جوایز برگزیدگان دهمین نمایشگاه دو سالانه طراحان گرافیک استان قم به همت انجمن هنرهای تجسمی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در تاریخ جمعه ۶ اسفند ۱۳۸۹ در نگارستان اشراق برگزار گردید.
در این مراسم که جمعی از طراح گرافیک قم حضور داشتند؛ مسعود نجابتی، سید حسن موسی زاده و علیرضا قرگوزلو ابتدا ارزیابی خود را از موفقیت طراحان گرافیک قم نسبت به سطح کشور توصیف کردند و در ادامه علاوه بر پاسخ گویی به هنرمندان حاضر به خصوص نحوه داوری تأکید کردند هنرمندان با پرهیز از تقلید و آثار کلیشه ای، موفق شده اند روند رو به رشدی را در گرافیک قم ایجاد کنند.
همچنین به منظور موفقیت هر چه بیشتر طراحان گرافیک یاد آور شده اند تا با ایده پردازی و خلاقیت هنری توجه بیشتری نمایند .
این نشست با تجلیل هنرمندان برگزیده که به شرح ذیل می آید خاتمه یافت.
برگزیدگان بخش پوستر
رضوان مرادی
میثم اشعری
سید هادی قادری
بخش نشانه
محمد حسین همدانیان
حسین سامانی
بخش جلد
فریدالدین ملایی
همچنین به خاطر برپایی نمایشگاه انفرادی نشانه از فرهود مقدم و مسعود رستمی تقدیر به عمل آمد.

alirezastar
10-03-2011, 11:58
سلام چطور می تونم با آقای امیدی تماس بگیرم .لطفا ایمیل بذارید.

alirezastar
10-03-2011, 12:07
Bonjour monsieur omidi .je suis mahnaze.dites sil vous plait

Miss Artemis
22-03-2011, 22:27
راه‌یافته‌گان به نخستین جشن جهانی نوروزدبیرخانه نخستین جشن جهانی نوروز راه‌یافته‌گان بخش عکس را معرفی کرد.
فرزاد آریان نژاد، رضا امن زاده، اسماعیل انباری گوری، محمود بازدار، بابک برزویه، امیر علی جوادیان، اعظم حسن لاریجانی، مختار حسین زاده، فاطمه حسینی لاهیجی، عبدالله حیدری، کیومرث خوشبین فر، بیتا ریحانی تبریزی، سید ایمان سجادی، سعید سروش، علی صارمی، مریم ضعیفی دولابی، علیرضا عباسی، جواد عسکراوغلی، امان عسکری زاد ماسوله، جمشید فرجوندفردا، کاوه فرزانه، احمد رضا کریمی، داود کهن ترابی، مهسا گودرز، مصطفی مجیدی نسب، ناصر محمدی، سحر مختاری، مهناز میناوند، آزاده نوزاد عکاسان راه یافته به جشن جهانی نوروز هستند.

داوری بخش عکاسی را افشین بختیار، فخرالدین فخرالدینی و علیرضا کریمی صارمی برعهده داشتند.
به راه‌یافتگان به نمایشگاه مبلغ سه میلیون ریال، لوح تقدیر و لوح فشرده آثار (کتاب الکترونیکی) جشنواره اهدا خواهد شد.

Facon_Archi
12-04-2011, 12:03
آب زندگی ست!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نتایج مسابقه بین المللی پوسترهای دانشجویی «آب زندگی ست!» منتشر شد.
آیا می دانید ۸۸۴ میلیون نفر در سراسر دنیا با کمبود آب پاکیزه و قابل شرب مواجه اند و بیش از دو میلیارد و ششصد میلیون نفر حتی از امکانات اولیه تصفیه آب محروم می باشند؟ سالیانه ۲ میلیون نفر بر اثر مصرف آب آلوده جان خود را از دست داده و بیشتر این افراد را کودکان تشکیل می دهند.
حال این پرسش مطرح است چگونه می توان اهمیت موضوع صرفه جویی در مصرف آب و نقش حیاتی آن در حفظ زندگی بشر را برای مردم جهان روشن کرد؟
مسابقه بین المللی پوستر «آب زندگی ست!» راه کارهایی برای این مسئله فراهم می آورد. این برنامه با انتشار فراخوانی در سپتامبر ۲۰۱۰ آغاز و از دانشجویان و هنرمندان جوان سراسر جهان دعوت کرد تا تفسیر شخصی و بیان هنری خود را از این مسئله در این رقابت به نمایش بگذارند و نتیجه خیره کننده بود.
۴۸۶۲ طرح از ۸۳ کشور دنیا به ستاد برگزارکننده مسابقه ارائه و توسط تیمی از داوران بین المللی برای انتخاب بهترین آثار مورد بررسی قرار گرفت.
لازم به ذکر است نام سه تن از طراحان گرافیک ایران نیز در میان برندگان بچشم می خورد که عبارتند از: زرتشت زین الدین ، خشایار تیموری و مختار رحمانی تنها.
آثار تمامی برگزیدگان این رقابت از این پس در نمایشگاه هایی در سراسر جهان حضور خواهند یافت.

ترجمه:غزال باباجانی

Miss Artemis
21-04-2011, 19:18
معرفی فیلم‌های کوتاه راه‌یافته به جشنواره شهر

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اسامی آثار بخش مسابقه فیلم کوتاه چهارمین جشنواره فیلم شهر از سوی هیات انتخاب این رویداد هنری معرفی شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی چهارمین جشنواره بین المللی فیلم شهر، هیات انتخاب بخش مسابقه فیلم کوتاه این رویداد هنری متشکل از جعفر صانعی‌مقدم، شهرام مکری، ابوالحسن ریاضی، حسین مهکام و امید روحانی از میان 516 اثر متقاضی بخش مسابقه فیلم کوتاه، 45 فیلم را برای رقابت در این بخش برگزیدند.
اسامی فیلم‌های کوتاه راه یافته به جشنواره به شرح زیر اعلام شده است:
«اتاق آکوستیک» متین ایزدی، «اجسام از آنچه می‌بینید به شما نزدیکترند» نوید سجادی حسینی، «ایستگاه» فرشید اخلاقی‌پور، «این را نشانه‌ها می‌گویند» بابک بهرام‌بیگی، «آهستگی» علیرضا کاظمی‌پور، «با من تکرار کن» فائزه کنشلو، «باد روبرو» علی شاه‌محمدی، «به خاطر نانسی» محمد اوهم، «پایان قرارداد»، سام ارجمندی، «پریشان» مهدی رضایی، «پیاده روی بزرگ» نیما عباس‌پور، «حداقل ما تلاش می‌کنیم» ایمان‌پور قلی‌زاده، «حرمان» کاوه قهرمان، «خانه کاغذی» ابوالفضل مرادی، «در ساعت 8 صبح» مصطفی امامی، «رادیولوژی یک پرتره» امیرتوده روستا، «ریسمان» شهرام ابراهیمی، «زندگی نسبتا معمولی آقای مظفری» عباس نظام‌دوست، «شتاب کن به آهستگی» مینا حسین‌آبادی، «طنین» عاطفه خادم‌الرضا، «غروب حلزون» آزاد محمدی، «غریبه یا آشنا» محمدحسین ساحدی، «قیلوله» نیما جاویدی، «گردش» حامد رجبی، «گلابی» شیدا یوسفی، «لطفاَ از خط قرمز فاصله بگیرید» کاظم ملایی، «لواسان تجریش» احسان امانی، «متامورفوسیس» سینا آذین، «منها» کاظم ملایی، «وضعیت سفید» سهیلا گلستانی، «همین یک ساعت پیش» سینا آذین، «هیچکس حرفی نزد» علی نواصرزاده، «بازی‌نامه» پویا کاکاوند، «تحقیقات محلی» عبدالرضا تبریزی، «آریاناز» به کارگردانی بهاره روحانی، «چاپخانه» رضا شیخ لانی، «گالری تهران»، حسین شمس، «هیما» توفیق امامی، «پانزده دقیقه در تهران» سالم صلواتی، «خانم و آقای داودی» ناهید شمسی، «اصغر، پیکان،...» هومن سیدی، «بن‌بست» شهرام میراب مقدم، «استابول» ابوالفضل کاهانی، «بازهم مدرسه‌ام دیر شد» میثم رازبانی.
چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر در قالب بخش‌های رقابتی فیلم‌های کوتاه، مستند، انیمیشن ، ویدیویی و بلند با رویکرد «شهر انسانی برای انسان شهری» از 24 تا 29 اردیبهشت ماه سال جاری در تهران و گیلان برگزار می‌شود.

Miss Artemis
21-04-2011, 19:38
نمایش ”بهشت روی اقیانوس” پنجشنبه و جمعه دو اجرایی شد

نمایش "بهشت روی اقیانوس" به کارگردانی "سید جواد طاهری"که از امروز ـ چهارشنبه 31 فروردین ـ اجرای خود را در تالار وحدت آغاز می‌کند، روزهای پنجشنبه و جمعه در دو نوبت روی صحنه می‌رود.


به گزارش دریافتی سایت ایران تئاتر از روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، این نمایش نوشته میلاد اکبرنژاد است که در آن بازیگرانی چون رحیم نوروزی، وحید جلیل‌وند، جمال فوادیان، کرامت رودساز، علی فرحناک، حسن سرچاهی ریحانه سلامت، الهام جعفر نژاد و ... ایفای نقش دارند.
نمایش مذکور از یکشنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 18:30 و روزهای پنجشنبه و جمعه نیز در دو نوبت 18:30 و 20:30 روی صحنه می‌رود.
نمایش "بهشت روی اقیانوس" که به مناسبت ایام فاطمیه در تالار وحدت اجرا می‌شود، به بررسی نقش "زن" در دوره‌های مختلف تاریخ می‌پردازد، تا 16 اردیبهشت در تالار وحدت روی صحنه خواهد بود.

karin
26-04-2011, 17:20
یکم خبرش قدیمیه اما چون تا خرداد مهلت داره و پستشو ندیدم لازم دیدم اطلاع رسانی کنم

----

فرهنگسراي نياوران سال 90 را با نمايشگاهي از مجسمه هاي مومي موزه ي سن پترزبورگ آغاز كرد.

به گزارش ايسنا، در اين نمايشگاه كه در گالري شماره ي 2 اين فرهنگسرا برپاست، بيش از 30 پيكره از مشاهير دنيا كه از جنس موم هستند و بسيار زنده و واقعي به نظر مي رسند، به نمايش در آمده اند.

اين پيكره ها كه برخي از آن ها براي نخستين بار در ايران به نمايش درمي آيند، از موزه سن پترزبورگ روسيه به فرهنگسراي نياوران آورده شده اند. در ميان اين مجسمه ها، پيكره هاي هنرمندان، سياستمداران و فوتباليست هاي مشهور دنيا مانند لئوناردو داوينچي، چارلي چاپلين، ناپلئون بناپارت، وينستون چرچيل، آدولف هيتلر، ديويد بكهام، اوليور كان و ... ديده مي شود.

تمام مجسمه ها از جنس موم طبيعي، سليكون و لاتكس هستند و تعدادي از آن ها تصوير انسان هايي را با ظاهر عجيب، ولي واقعي كه در سال هاي گذشته در كشورهاي مختلف جهان زندگي مي كردند، روايت مي كنند.

اين نمايشگاه براي نخستين بار در سال 1383 در فرهنگسراي نياوران برگزار شد و به دليل استقبال علاقه مندان براي دومين بار در همين مكان برپا شده است.

اين نمايشگاه به مدت دوماه تا هفتم خردادماه 90 در نگارخانه ي شماره ي 2 فرهنگسراي نياوران برپاست و علاقه مندان مي توانند هر روز از ساعت 10 تا 19 و روزهاي تعطيل 14 تا 19 از اين آثار ديدن كنند.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Miss Artemis
28-04-2011, 15:33
انتخابات هیات مدیره انجمن عکاسان نگاه

به گزارش روابط عمومی انجمن عکاسان نگاه، ۷ اردیبهشت ۹۰ در قالب نشست هفتگی انجمن، انتخابات سومین دوره هیات مدیره برگزار می‌شود.
در ابتدای این جلسه هیات مدیره دوره پیشین به ارائه گزارش عملکرد و مصوبات تعیین شده در جلسات هیات مدیره می‌پردازد.
سپس کاندیداهای سومین دوره، به معرفی خود و شرح توضیحاتی در مورد برنامه‌های مورد نظر می‌پردازند و در‌‌نهایت انتخابات با رای گیری اعضا برگزار می‌شود.
اعضای هیات مدیره دوره دوم، جواد پورسعید (ریاست هیات مدیره)، علیرضا رنجبر شورابی، سمیه کیانی پی، محمدرضا محرری و سعید شجاعی (بازرس) بودند.
انتخابات هیات مدیره هر دو سال یکبار و انتخاب بازرس هر سال برگزار می‌شود.
حضور کلیه اعضای انجمن عکاسان نگاه ضروری است.
جلسات هفتگی انجمن عکاسان نگاه، چهارشنبه‌ها از ساعت ۱۶/۳۰ الی ۱۸/۳۰ در سالن استاد هادی شفائیه واقع در حوزه هنری برگزار می‌شود.

Miss Artemis
03-05-2011, 12:48
گردهمایی اولین گروه دانشجویان رشته عکاسی


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در بهمن ماه ۱۳۶۲ اولین گروه دانشجویان رشته عکاسی بعد از تعطیلی ۳ ساله دانشگاه‌ها (انقلاب فرهنگی) و با تلاش دکتر هادی شفاییه تحصیل خود را در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران آغاز کردند.
اسامی اولین گروه دانشجویان رشته عکاسی عبارت بود از: مجتبی آقایی، مژگان طریقی، محمد ستاری، محمد جهانبخش، مهرداد زاهدیان، محمد طاهری، محمد تقی ملک نیا، محمود حاجی آقایی، هوشنگ سلامت، محمد غفوری، عطاالله دل ارا، مصطفی فراهانی، بهناز گل عنبری، سکینه رضایی، لاله شرکت، اعظم هیات، مهوش پرنده طوسی، علیرضا ظریف، علی اصغر معصوم بیگی، مرحوم حبیب پزشکی، مرتضی لطفی، سید اشراف حسینی، محسن راستانی، امید ابولقاسمی، شیرحسین عبدی، نوید نور، امیرعلی جوادیان، سید مهدی خوشی، مرحوم کیومرث منزه، مرحوم آریان آرش

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ایستاده از راست: عطالله دل آرا، مسعود امیرلوئی (مهمان)، محمد حاجی آقایی، مهرداد زاهدیان، محمد تقی ملک نیا، علیرضا ظریف، امید ابوالقاسمی، مجتبی آقایی، علی اصغر معصوم بیگی
نشسته از راست: محمد طاهری، هوشنگ سلامت، مژگان طریقی، محمد ستاری، محسن راستانی

و اکنون بعد از ۲۸ سال به همت مژگان طریقی و به بهانه نمایشگاه عطا دل آرا بار دیگر همکلاسی‌ها در موزه عکسخانه شهردور هم جمع شدند تا تجدید خاطره کنند و ساعتی را به یاد آن ایام دور هم باشند، هر چند که گرد سپیدی بر رویشان نشسته ولی دیدار مجدد روحیه جوانی را برایشان زنده کرد.

Miss Artemis
05-05-2011, 13:50
نامزدهای اسکار دانشجویی معرفی شدند

33 فیلم از 22 دانشگاه فینالیست رقابت در سی‌وهشتمین جوایز اسکار دانشجویی شدند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این رقابت را آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا برگزار می‌کند.
جایزه طلا، نقره و برنز به همراه 5 هزار، 3 هزار و 2 هزار دلار به برگزیدگان این رقابت اهدا می‌شود.
برگزیدگان در بخش‌های آلترناتیو، انیمیشن، مستند و داستانی جوایز خود را دریافت می‌کنند.
فیلمسازان برگزیده جوایز خود را روز 11 ژوئن طی مراسمی در لس‌آنجلس دریافت خواهند کرد.
برای نخستین‌بار در بخش‌های بین‌الملل تا سه فیلم علاوه بر جایزه اصلی می‌توانند مورد تقدیر داوران قرار بگیرند.
33 فیلم از دانشجویان کشورهای جمهوری چک، آلمان، نروژ، سوئد و انگلستان در لیست فینالیست‌های این دوره اسکار دانشجویی قرار دارند.

Facon_Archi
05-05-2011, 15:36
گفتگو با ابراهیم حقیقی؛ بسته بندی شکلات اثر هنری نیست
«ابراهیم حقیقی معتقد است، گرافیک پیش از آن که یک هنر باشد ، کاربرد اطلاع رسانی دارد و باید کارش را درست انجام دهد.»
هفته دوم اردیبهشت برای اهالی هنر های تجسمی به نام گرافیک رقم خورده است. روز جهانی گرافیک ۷ اردیبهشت(۱۷ آوریل) است و طراحان گرافیک در سراسر جهان هر سال با گردهم‌آیی‌های خود این روز را گرامی می‌دارند. انجمن طراحان گرافیک ایران نیز به همین مناسبت، همراه با انجمن‌های گرافیک دیگر کشورها، با گردهم‌آیی اعضای خود این روز را پاس می‌دارد و گاه برنامه هایی یک هفته ای را برای این مناسبت تدارک می بیند.

 امروزه گرافیک به زبانی جهانی تبدیل شده است، بیان بسیاری از مفاهیمی که فرهنگ و تمدن جوامع بشری را می‌سازند، بر عهده دارد و آن چنان در تار و پود زندگی جمعی رسوخ کرده است که جهان بدون گرافیک، به سختی قابل تصور است. به همین بهانه با ابراهیم حقیقی - گرافیست - به گفت و گو نشسته ایم:

روز جهانی گرافیک همچنان در تقویم رسمی ایران ثبت نشده است. با این حال انجمن گرافیک برنامه هایی برای این روز داشته و معمولا حتی هفته ای را به آن اختصاص می دهد. در این سال ها به نظرتان این اتفاق ثمری نیز به همراه داشته است؟

اگر چه این روز در تقویم رسمی ما نیامده است، اما همان طور که شما اشاره کردید، انجمن طراحان گرافیک این روز را پذیرفته و سعی می کند که در این روز حضور داشته باشد. هر سال به مناسبت این روز دوستان گرافیست و طراح دور هم جمع می شوند و لااقل یک عکس یادگاری با هم می اندازند و در کنار آن برنامه ها و ورک شاپ هایی را برگزار می کنند که برخی از آن ها بسیار حرفه ای هستند.

این روز جهانی بهانه ای است برای این که بخواهیم گرافیک ایران را با آن چیزی که هم اکنون در جهان اتفاق می دهد، مقایسه کنیم و این که در چه جایگاهی ایستاده ایم.

من اصلا دلیل این سنجش را نمی دانم. ما مدام قد خودمان را با غرب می سنجیم که کار درستی نیست. درست است که گرافیک حرفه ای مثل بسیاری دیگر از هنرها چون عکاسی و سینما از غرب وارد ایران شده است، اما بسیاری از کشورهای دیگر در این زمینه به یک استقلال فرهنگی رسیده اند و بنابراین اگر هم قرار است مقایسه ای انجام شود، باید به شکل کامل و جامع این اتفاق رخ دهد.
به هر حال عمر گرافیک در ایران به ۹۰-۸۰ سال می رسد و به سبب توسعه ای که در حوزه تبادل اطلاعات و ارتباطات در کل دنیا و از جمله ایران رخ داده است، گرافیک نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند.

از طرفی نمی توان منکر نقش این رشته در فرهنگ و همچنین تجارت و خرید و فروش شد، به همین خاطر کسانی که در این حوزه حضور دارند، باید تلاش کنند خود را با علم روزی که وجود دارد، هماهنگ کنند، اما این به معنای آن نیست که بخواهیم قد و قامت خود را با غرب مقایسه کنیم، ما باید تلاش خود را انجام دهیم تا مخاطبان بیشتری جلب شده و در خدمت کالاها و خدمات قرار گیرند.

شما هم به حضور این رشته در عرصه فرهنگی اشاره کردید و هم به نقشش در عرصه خرید و فروش و تجارت. با این اوصاف گرافیک را باید بیشتر در حوزه هنر مورد بررسی قرار داد یا رشته های دیگر؟

من در ابتدا اعتقادی به هنر بودنش ندارم. گرافیک اصلا برای این ساخته شد که در حوزه ارتباط تصویری کاربردی باشد، اما چون این رشته با حوزه های هنری نیز در ارتباط است، می بایست رفتار هنری هم داشته باشد. در این شکل شاید بشود آن را با «معماری» مقایسه کرد که اگر چه در حال حاضر در کشور ما بیشتر به عنوان یک بنا و ساختمان شناخته می شود، اما ما آثار معماری ای داریم که در بسیاری از کشورها و از جمله ایران به عنوان یک اثر هنری شناخته می شوند.


به هر حال همه این ساختمان ها -چه به عنوان اثر هنری شناخته بشوند یا نه - دارای عملکرد هستند. مگر بناهای یادبود که تنها به خاطر آرتیستیک بودنشان ساخته می شوند. بنابراین برای گرافیک در وهله اول نمی توان اهمیت هنری قایل شد، بلکه باید کاربردش را درست انجام دهد. بعد از این مرحله است که مخاطب و جامعه تشخیص می دهد که آیا این یک اثر هنری است یا خیر؟ .
یعنی باید قضاوت را به دیگران سپرد. ما از یک بسته بندی شکلات و یا دستمال کاغذی انتظار اثر هنری نداریم.

با این اوصاف چرا گرافیک در ایران بیشتر به عنوان «هنر» شناخته می شود. نمونه اش نیز نمایشگاه های متعددی که در این زمینه برگزار می شود.

این یک اشتباه مصطلح است. تا اسم گرافیک می آید، همه یاد پوستر می افتند و دلشان می خواهد تا اثری برجسته باشد. در حالی که واقعیت اصلا این گونه نیست. گرافیک در وهله اول وظیفه اطلاع رسانی دارد و در این میان اگر ظرفیت هنرمندانه وجود داشته باشد، چه بهتر.

یعنی در حال حاضر این وظیفه به خوبی انجام می شود؟

ببینید ، وقتی گرافیک تا این اندازه حضور پررنگی در جامعه دارد، یعنی دارد وظیفه خود را انجام می دهد.

اما گاهی ایرادات فراوانی به خصوص به کار برخی از کسانی که به تازگی وارد این عرصه شده اند، وجود دارد. 

در حال حاضر تقاضا در این زمینه به اندازه ای است که به بسیاری از جوانان تازه کار نیز مراجعات فراوانی می شود. در این میان می ماند درک و تفاهم تلقی های متفاوتی که بین نسل ها وجود دارد و البته همیشگی است. ضمن اینکه اگر در گرافیک قایل به هنر صرف باشیم و بسیاری از تولیدات را در حیطه گرافیک هنری تعریف کنیم، ممکن است که با مشکلاتی در این زمینه مواجه شویم.
من منکر توامندی هنرمندانه در عرصه گرافیک نیستم، اما نمی توان این مساله را نادیده گرفت که این دعوی تلقی دوگانه گاه به جدل کشیده می شود. ماجرایی که اتفاقا خوب است. چون دو طرف مباحثه، افق ها دیدگاه و تلقی خودشان را برای هم آشکار می کنند و در این باره شاید بتوانند روی یکدیگر تاثیر هم بگذارند.
اما در عین حال با تمام مشکلات و عدم تفاهم هایی که میان نسل های مختلف گرافیک وجود دارد، نمی توان این مساله را نادیده گرفت که نسل جوان اتفاقا در این سال ها تاثیرات بسیاری را بر گرافیک ایران گذاشته اند.نقش آموزش در این میان چه می شود؟ 

این مهم ترین مساله ای است که باید به آن توجه داشته باشیم. باید بدانیم که می خواهیم گرافیک دیزاین را آموزش دهیم و یا قصد داریم گرافیست هایی هنرمند تربیت کنیم. وقتی این ماجرا شناخته شد، آن وقت است که می توان به شکل درست پیش رفت و مبانی و الزامات آن را در نظر گرفت.

آقای حقیقی بعد از برگزاری نمایشگاه عکس های سفرتان قرار بود که برپایی نمایشگاه عکس را ادامه دهید، اما این اتفاق هنوز رخ نداده است.

دومین نمایشگاه انفرادی من در زمینه عکس به عکس‌هایی از طبیعت شامل درختان و پرندگان اختصاص دارد که این عکس‌ها را فروردین‌ماه سال گذشته گرفته‌ام. 
 عنوان این نمایشگاه «سفر ۲» است که ۲۰ خرداد در گالری «شش» برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه حدود ۲۰ قطعه عکس رنگی از طبیعت به نمایش در می آید. این عکس‌ها را در ابعاد ۵۰×۷۰ و تا سه ادیشن ارائه می شود. اما همان طور که قبلا هم در خبری گفته ام به احتمال زیاد نمایشگاه بعدی من در زمینه عکس به شیوه استودیویی خواهد بود.

Facon_Archi
05-05-2011, 15:48
گاف؛ گفت وگو‌هایی درباره‌ی طراحی گرافیک
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

«گاف» عنوان سلسله نشست‌هایی است درباره‌ی طراحی گرافیک که به‌صورت هفتگی در مشهد برگزار می‌شود.
طی این نشست‌ها که پنجشنبه‌ی هر هفته ساعت ۴ تا ۶ بعدازظهر در سالن فردوسی فرهنگسرای جهاددانشگاهی مشهد برگزار می‌شود هفت نفر از طراحان و مدرسان گرافیک مشهد پیرامون موضوعات مختلفی سخنرانی خواهند کرد.
برنامه نشست‌ها به شرح زیر است:
گاف اول: Art is Work آرا و نظرات میلتون گلیزر درباره‌ی گرافیک دیزاین/ احسان مهدوی/ ۱۵ اردیبهشت
گاف دوم: بررسی ساز و کار استعاره و جناس بصری در طراحی گرافیک/ فرید یاحقی/ ۲۲ اردیبهشت
گاف سوم: بررسی فرم و فضا در سیاه مشق‌های میرزا غلام‌رضا اصفهانی/ کاظم خراسانی/ ۲۹ اردیبهشت
گاف چهارم: حل چندوجهی مساله در طراحی گرافیک/ وحید عرفانیان/ ۵ خرداد
گاف پنجم: تایپوگرافی در خانه تاریک/ رضا باباجانی/ ۱۲ خرداد
گاف ششم: قابلیت‌های خط فارسی در طراحی گرافیک/ محمد درویشی/ چهارشنبه ۱۸ خرداد
گاف هفتم: بده، بستان؛ تاکید بر مشارکت دادن مخاطب در فرآیند درک پیام از دیدگاه طراحی گرافیک/ داوود مرگان/ ۱۹ خرداد

Miss Artemis
08-05-2011, 15:28
فتوشاپ برای عکاسان در مدرسه آنلاین عکاسی

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

امروزه تقریبا تمام عکاسان و علاقمندان عکاسی به اهمیت پردازش‌های پس از عکاسی پی‌برده‌اند وبا جایگاه ویژه آن در فرآیندهای عکاسی آشنا هستند. دیگر اغلب عکاسان حرفه‌ای و علاقمندان به عکاسی می‌دانند که پردازش‌های عکس، جزئی جدانشدنی از این فرآیندهاست و باعث اعتلای آن می‌گردد. فتوشاپ بی‌هیچ شکی، بر قله ابزارهای پردازش عکس می‌درخشد و جایگاه مهمی در ابزارهای ضروری عکاسان دارد. چه برای کسانی که با فرمت خام و چه برای کسانی که با فرمتهای معمول عکاسی می‌کنند، در نهایت فتوشاپ است که حرف آخر را در بسیاری از مراحل پردازشی می‌زند. سایت عکاسی در بخش تاریک‌خانه دیجیتال خود تاکنون مقالات بسیار زیادی در مورد فتوشاپ منتشر کرده است. اما نیاز به ارائه یک سیستم آموزشی مدون و کامل در این زمینه احساس می‌شد. از سوی دیگر فقدان آموزش‌های مدرن و کاربردی فتوشاپ برای عکاسان و علاقمندان عکاسی به‌گونه‌ای که آنها را راضی نماید و در کار با فتوشاپ مهارت لازم را ایجاد کند، انگیزه‌ای شد که درس آنلاین فتوشاپ برای عکاسان را در قالب مدرسه آنلاین سایت عکاسی، طراحی و تدوین نماییم.
در این درس با توجه به پتانسیل‌های مدرسه آنلاین از روش‌های مدرن برای آموزش فتوشاپ استفاده شده است تا در ضمن سهولت یادگیری و استفاده از دروس در زمان مورد علاقه هنرآموز، یک فرآیند آموزشی کامل شامل مدیاهای متنی-تصویری- ویدیویی، ارتباط مستقیم با مدرس و رفع اشکال، تمرین آنلاین، تکلیف برای ارزیابی آموخته و آزمون نهایی به هنرآموز ارائه گردد. در واقع با یک کلاس آموزشی کامل مواجه خواهید شد که می‌توانید در منزل و از طریق اینترنت، محیط جذابش را تجربه کنید و فتوشاپ را بیاموزید.
اگر تصمیم به آموختن فتوشاپ دارید، الان بهترین فرصت برای این هدف است.
برای مطالعه اطلاعات بیشتر و ثبت نام در «کلاس فتوشاپ برای عکاسان: دوره مقدماتی» به [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مراجعه کنید.

در مدرسه آنلاین سایت عکاسی علاوه بر این کلاس، کلاس «پردازش فایل‌های RAW»، کلاس‌های «مبانی عکاسی دیجیتال»، «عکاسی HDR: دوره مقدماتی»، «عکاسی HDR: دوره پیشرفته» و «دیستورشن‌ها و خطاهای اپتیک در عکاسی و روش اصلاح آنها» ارائه شده است که برای آگاهی از محتوای دوره‌ها می‌توانید به [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] در مدرسه آنلاین عکاسی مراجعه فرمایید

Miss Artemis
10-05-2011, 13:10
کتاب زبان عکس منتشر شد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


کتاب زبان عکس، نوشته رابرت اکرت، با ترجمه مشترک اسماعیل عباسی و محسن بایرام‌نژاد منتشر شد.
نویسنده، که روان‌شناس است، عکس هایی را (بیشتر خانوادگی) انتخاب کرده و آن‌ها را بر اساس نشانه های مشهود در تصاویر، تفسیر کرده است.
این کتاب با قیمت ۸۵۰۰ تومان، در تیراژ ۲۲۰۰ نسخه، مصور و با ۲۰۸ صفحه مطلب، توسط انتشارات حرفه: هنرمند منتشر شده است.

در بخشی از پیشگفتار و نوشته پشت جلد کتاب چنین آمده است:
«قضیه بسیار ساده است؛ در بیشتر عکس‌ها نکات بسیاری - بیش از آنچه دیده می‌شود - وجود دارد و این «بیش» شگفت‌انگیز است. با تخیلی سیال و نگاهی موشکافانه به عکس متوجه نکاتی خواهیم شد؛ نکاتی در باره پیچیدگی روابط؛ نکاتی در باره خواسته‌ها و رویکردهای شخصی؛ نکاتی در باره اینکه زندگی چگونه دگرگون می‌شود و چگونه بی‌تغییر می‌ماند؛ اینکه زمان و مکان چگونه زندگی را شکل می‌دهد.»

این کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در غرفه انتشارات حرفه: هنرمند واقع در، شبستان راهرو ۲۶ غرفه ۳۶ عرضه می‌شود و پس از پایان نمایشگاه در کتابفروشی‌ها توزیع خواهد شد.

F l o w e r
13-05-2011, 20:50
برنامه‌ افتتاح نمایشگاه و کارگاه‌های ششمین جشنواره‌ ملّی عکس اردیبهشت هرمزگان که از ۲۴ تا ۲۹ اردیبهشت ۹۰ در بندرعباس برگزار می‌شود به شرح زیر اعلام شد.

شنبه ۲۴ اردیبهشت، ساعت ۱۸، افتتاح نمایشگاه عکس‌های برگزیده جشنواره (نمایشگاه همه روزه تا پایان جشنواره ادامه دارد)

یکشنبه ۲۵ اردیبهشت، ‌ساعت ۱۸، کارگاه آموزشی اسماعیل عباسی با عنوان «مجموعه عکس و گزارش تصویری چیست؟»

دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، ساعت ۱۸، کارگاه آموزشی مهدی وثوق‌نیا با عنوان «عکاسی مستند اجتماعی، گرایش عکاسی خیابانی»

سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، ساعت ۱۸، کارگاه آموزشی دکتر محمد ستاری با عنوان «نگاهی به روند نقد عکس از آغاز عکاسی تا دوران پست‌مدرن»

چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت، ساعت ۱۶، نشست هیات داوران

پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت، ساعت ۱۰صبح، کارگاه آموزشی کیارنگ علایی با عنوان «مصادیق خلاقیت در عکاسی»

پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت، ساعت ۲۰، اختتامیه و اهدای جوایز

تمامی برنامه‌های جشنواره در فرهنگ‌سرای طوبی برگزار می‌شود.

F l o w e r
14-05-2011, 08:48
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در مراسمی که عصر ۲۹ فروردین‌ماه، در دانشگاه کلمبیای نیویورک برگزار شد، برندگان جایزهٔ جهانی پولیتزر در سال ۲۰۱۱، از جمله برگزیدگان دو بخش «عکاسی» آن، معرفی شدند.

جایزهٔ پولیتزر سالانه در ۲۱ رشتهٔ گوناگون اهدا می‌شود که ۱۴ جایزه مربوط به حوزهٔ روزنامه‌نگاری و ۷ جایزهٔ باقیمانده هم مربوط به رشته‌های هنری هستند. از جملهٔ این دسته‌ها می‌توان به گزارشگری کاوشگرانه، تفسیر، نقد، عکاسی خبری فوری و عکاسی مستند (فیچر)، کاریکاتور، گزارشگری بین‌المللی، درام، بیوگرافی، تاریخ، ادبیات و موسیقی اشاره کرد.

جوایز امسال بخش عکاسی این جایزهٔ معتبر جهانی نصیب عکاسانی از آمریکای شمالی شد. کارول گازی، نیکی کان و ریکی کاریوتی، سه عکاس روزنامهٔ «واشنگتن‌پست» مشترکا به خاطر پوشش تصویری زلزلهٔ ویرانگر سال ۲۰۱۰ هائیتی به ‌عنوان برندگان پولیتزر عکاسی خبری انتخاب شدند. همچنین باربارا دیویدسون، عکاس کانادایی، که برای «لس‌آنجلس تایمز» کار می‌کند با ارائهٔ گزارشی تصویری دربارهٔ قربانیان خشونت‌های خیابانی و گانگستری در لس‌آنجلس و حومهٔ آن، جایزهٔ عکاسی مستند فیچر را از آن خود کرد. وی نزدیک به دو سال بر روی این پروژه که «Caught in the Crossfire» نام دارد کار کرده است.

خانم باربارا دیویدسون، که یک‌بار پیش از این در سال ۲۰۰۶ برای پوشش تصویری توفان سهمگین کاترینا در نیواورلئان و می‌سی‌سی‌پی آمریکا به همراه ۷ عکاس دیگر همکارش در نشریهٔ «The Dallas Morning News» مشترکا جایزهٔ پولیتزر عکاسی خبری فوری را کسب کرده بود، این‌بار موفق به دریافت آن در زمینهٔ عکاسی مستند فیچر شد. او دانش‌آموختهٔ رشتهٔ «مطالعات عکاسی و فیلم» می‌باشد و پیش از پیوستنش به «لس‌آنجلس تایمز» در سال ۲۰۰۷ با رسانه‌های مختلفی در کانادا و آمریکا از جمله «واشنگتن‌تایمز» همکاری داشته است. وی طی دوران کاری خود رویدادهای مختلفی را در عراق، افغانستان، کنگو، نوار غزه، کرانهٔ باختری رود اردن، یمن، رواندا، نیجریه و بوسنی و هرزگووین پوشش تصویری داده است. او همچنین از زلزلهٔ پرتلفات سال ۲۰۰۸ در سیچوان چین و سونامی مرگبار اندونزی در سال ۲۰۰۶ عکاسی کرده است. وی تاکنون جوایز معتبر بسیاری در زمینهٔ عکاسی خبری دریافت نموده که از جمله می‌توان به سال ۲۰۰۶ اشاره کرد که او عنوان عکاس خبری سال را در مسابقهٔ معتبر POYi بدست آورد.

اما با جایزهٔ امسال کارل گازی، عکاس ۵۵ سالهٔ آمریکایی، که پیش از این در سال‌های ۱۹۸۶، ۱۹۹۵ و ۲۰۰۰ هم برندهٔ اینجایزه شده بود، تبدیل به نخستین روزنامه‌نگاری شد که توانسته است چهار بار برندهٔ جایزهٔ پولیتزر شود. او یک رکورد دیگر هم دارد: در سال ۱۹۹۰ جایزهٔ عکاس خبری سال در مسابقهٔ POYi را بدست آورد و نخستین برندهٔ زن در تاریخ اینجایزه لقب گرفت. گفتنی‌ست؛ او دو بار دیگر در سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۷ هم همین عنوان را بدست آورد. کارل گازی که از سال ۱۹۸۸ برای «واشنگتن‌پست» کار می‌کند ابتدا در رشتهٔ پرستاری تحصیل کرد ولی بعدا به عکاسی روی آورد و برای عکاسی از رویدادهای مهم مدت‌‌ها در آفریقا، هند و بالکان به سر برد. او بخصوص برای مجموعه‌ای که از زندگی «محمدعلی کلی»، بوکسور مشهور مسلمان آمریکایی، عکاسی کرده مشهور است.

نیکی کان دیگر برندهٔ امسال هم که دارای مدرک کار‌شناسی ارشد «عکاسی» است در سال ۲۰۰۵ به «واشنگتن‌پست» پیوسته و پیش از آن با رسانه‌های مختلفی بعنوان ادیتور عکس و نیز عکاس خبری همکاری داشته است. او که متولد گویان است در حال حاضر بر روی یک پروژهٔ عکاسی مستند دربارهٔ زندگی بیماران مبتلا به ایدز در زادگاهش کار می‌کند. ریکی کاریوتی سومین عکاس برندهٔ مشترک پولیتزر عکاسی خبری امسال هم در سال ۱۹۶۸ از پدر و مادری ایتالیایی در واشنگتن به دنیا آمد و پیش از آنکه در سال ۱۹۹۵ بعنوان عکاس آزاد با آسوشیتدپرس شروع به همکاری نماید مشاغل مختلفی از جمله نجاری، تحویل پیتزا و تعمیرکاری قطعات اتومبیل را تجربه کرده بود و عکاسی برای او تنها یک سرگرمی به حساب می‌آمد که از پدرش به ارث برده بود. او از سال ۱۹۹۸ بعنوان عکاس آزاد با «واشنگتن‌پست» همکاری داشت تا اینکه در سال ۲۰۰۵ رسما به استخدام این رسانه در آمد. وی برای نخستین بار ۷ ماه پس از وقوع زلزله به هائیتی رفت و عکس‌های او در این مجموعه جریان زندگی در آن کشور را ماه‌ها پس از رخ دادن زلزله نشان می‌دهند.

جایزهٔ پولیتزر، جایزه‌ای جهانی با مضمون روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است که بخش روزنامه‌نگاری آن یکی از معتبر‌ترین جوایز این حوزه است بطوریکه بسیاری آن را «اسکار روزنامه‌نگاری» هم می‌خوانند. اینجایزه از سال ۱۹۱۷ تاکنون هر سال زیر نظر دانشگاه کلمبیا در نیویورک به روزنامه‌نگاران، نویسندگان، شاعران و موسیقی‌دانان اهدا می‌شود و بخاطر یادبود بنیان‌گذارش ژوزف پولیتزر (۱۹۱۱- ۱۸۴۷)، روزنامه‌نگار سر‌شناس مجارستانی، که در سدهٔ نوزدهم در آمریکا به روزنامه‌نگاری اشتغال داشت و صاحب امتیاز چندین روزنامهٔ موفق بود به نام «پولیتزر» خوانده می‌شود. اسامی برندگان آنکه علاوه بر نشان ویژه مبلغ ۱۰ هزار دلار وجه نقد نیز دریافت می‌دارند، در ماه آوریل و در محل دانشگاه کلمبیا اعلام می‌شود. عکاس باسابقه، جهانگیر رزمی تنها برندهٔ ایرانی جایزهٔ پولیتزر است که پس از ۲۷ سال، در اردیبهشت ۱۳۸۶ جایزهٔ خود را در دانشگاه کلمبیا دریافت نمود. او برای مجموعه عکسی که در سال ۱۳۵۸ گرفته بود برندهٔ این جایزه شد ولی نامش بعنوان برنده با تاخیری زیاد بطور رسمی در آذر ۸۵ اعلام شد و تا آن زمان برندهٔ جایزهٔ عکاسی پولیتزر سال ۱۹۸۰ نا‌شناس باقی مانده بود

Miss Artemis
14-05-2011, 19:17
فیلم‌های فصل دوم «جشنواره شهر» به خانه هنرمندان می‌روند

فصل دوم نمایش فیلم‌های کوتاه و مستند چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر از یکشنبه 25 اردیبهشت ماه در سالن بتهوون خانه هرمندان آغاز و تا جمعه 30 ماه جاری ادامه خواهد داشت.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» فصل دوم اکران فیلم‌ها از ساعت 16تا 22 به روی پرده خواهند رفت.
از جمله فیلم‌های این بخش می‌توان به: ایستگاه هشت (سید عماد حسینی)، هوای تازه (فریده صارمی)، تهران-شمال غربی (مصطفی شیری)، تولد، ارتفاع 4۶۵(محسن خان جهانی)، صحنه‌ای به نام شهر (رها رضوی)، همه دانا (علا محسنی)، شهر شلوغ (سعید تارازی)، رنگ پریدگی (مهدی کرم پور-بهداد آوند امینی)، تنهایی پر هیاهو (رخساره قائم مقامی)، مشترک مورد نظر (لقمان خالدی)، ماموریت غیر ممکن (عباس امینی)، تماما آرزوهای من (مهدی قربان پور)، اردک آبی(شهرام مکری) و ما به چای عادت داریم (لقمان خالدی) اشاره کرد.

Miss Artemis
14-05-2011, 19:29
90 فیلم در جایزه فیلم کوتاه آسیا ثبت‌نام کردند

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

۹۰ فیلم کوتاه از 15 کشور آسیایی از جمله ایران برای دریافت جایزه فیلم کوتاه آسیا ثبت‌نام کردند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه فیلم کوتاه آسیا مختص آثار آسیایی است و تمام شهرها و کشورهای آسیایی می‌توانند درخواست برگزاری این جایزه را بدهند.
الیور استون کارگردان صاحب سه جایزه اسکار هالیوود به عنوان رئیس هیات داوران این دوره جایزه معرفی شده است.
در این دوره فیلم‌هایی از سنگاپور، مالزی، ژاپن، تایلند، فیلیپین، استرالیا، هند، بنگلادش، کامبوج، نیوزیلند، اندونزی، چین، هنگ کنگ، تایوان و ایران برای حضور در این رقابت ثبت نام کرده‌اند.
این رویداد همزمان با مراسم «اسکرین سنگاپور» 5 تا 12 ژوئن در سنگاپور برگزار می‌شود.
برگزیدگان این جایزه در مجموع 20 میلیون دلار جایزه می‌گیرند و همگی برای حضور در مراسم دعوت می شوند.

Miss Artemis
14-05-2011, 19:35
فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره «هوئسکا» اسپانیا

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یک فیلم کوتاه ایرانی به سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «هوئسکا» اسپانیا راه یافت.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که مختص نمایش فیلم‌ها و مستندهای کوتاه است در این دوره میزبان یک فیلم کوتاه ایرانی است.
و دیگر هیچ ساخته رقیه توکلی به نمایندگی از ایران با فیلم‌هایی از انگلستان، ایتالیا، فرانسه، رومانیا، سوئیس، چک، فنلاند، لهستان، آلمان، ژاپن، ایرلند و... رقابت می‌کند.
سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «هوئسکا» 3 تا 11 ژوئن در اسپانیا برگزار می‌شود.

Miss Artemis
16-05-2011, 23:51
هشتمین جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال در تاریخ يكم خرداد در تالار فارابی واقع در دانشکده ی کاربردی دانشگاه هنر افتتاح خواهد شد.

طی این مراسم از اساتید قدیمی دانشکده هنرهای دراماتیک از جمله استاد اکبرعالمی، استاد احمد ضابطی جهرمی، استاد خسرو سینایی و استاد نصرت الله کریمی تقدیر و قدردانی خواهد شد.
در این دوره از جشنواره دو بخش جدید عکس و پوستر فیلم نیز علاوه بر فیلم کوتاه به بخش رقابتی جشنواره اضافه شده است.
محل برگزاری جشنواره:
جشنواره نهال از تاریخ6-1 خرداد در تالار فارابی واقع در دانشکده کاربردی وتالار بتهوون واقع در خانه هنرمندان برپا خواهد بود. ضمن آنکه عکسها و پوسترهای راه یافته به بخش مسابقه در طول جشنواره در تالار استاد انتظامی واقع در خانه هنرمندان به نمایش در خواهد آمد.

اسامی داوران جشنواره هشتم :

در بخش فیلم کوتاه : عزت الله انتظامی، رخشان بنی اعتماد، کامبوزیا پرتوی، واروژ کریم مسیحی، شهرام مکری، ابراهیم مختاری، بایرام فضلی
در بخش عکس فیلم: محمد آلادپوش، حبیب مجیدی، علی نیک رفتار در بخش پوستر فیلم: فهیمه پهلوان، امیرعلی قاسمی، فرهاد فزونی

M O B I N
17-05-2011, 18:23
بازدید از موزه هنرهای معاصر تهران فردا رایگان است
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


به مناسبت روز جهانی موزه بازدید از نمایشگاه "منتخبی از آثار هنرمندان ایرانی گنجینه" موزه هنرهای معاصر تهران در روز 28 اردیبهشت ماه رایگان است. به گزارش خبرگزاری مهر، نمایشگاه "منتخبی از آثار هنرمندان ایرانی گنجینه" موزه هنرهای معاصر تهران در رشته‌های نقاشی، نگارگری، نقاشیخط، خوشنویسی، سفال و سرامیک، عکاسی و چند اثر هنر جدید در 9 گالری در معرض دید علاقمندان قرار دارد و به مناسبت روز جهانی موزه، (28 اردیبهشت ماه) بازدید از این نمایشگاه رایگان است.
شورای بین المللی موزه‌ها (ایکوم) برای روز جهانی موزه (18ماه می) سال 2011 میلادی که متقارن با 28 اردیبهشت ماه سال جاری می‌باشد شعار "موزه و خاطره" را مشخص و اعلام نموده است.
علاقمندان در خصوص بازدید از نمایشگاه "منتخبی از آثار هنرمندان ایرانی" می‌توانند از ساعت 10 صبح تا 7 بعد از ظهر به موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه کنند.

Facon_Archi
18-05-2011, 09:31
بهراد جوانبخت و امیرعلی قاسمی در اصفهان
سخنرانی و کارگاه آموزشی درباره گرافیک به دعوت انجمن علمی گرافیک دانشگاه هنر اصفهان توسط بهراد جوانبخت و امیرعلی قاسمی در این شهر برگزار شد.
صبح روز یکشنبه هجدهم اردیبهشت ماه، از ساعت ۱۰ تا ۱۳ سخنرانی بهراد جوانبخت، طراح و مدرس گرافیک، با عنوان «تایپوگرافی و چگونگی روند خلق یک اثر گرافیک» به‌صورت نمایش آثار گرافیک این طراح بهمراه اتودها، عکس‌ها و یادداشت‌های تصویری مربوط به‌هر پروژه با توضیح برای دانشجویان گرافیک در سالن اجتماعات «توحیدخانه» دانشگاه هنر اصفهان برگزار شد. جوانبخت در ابتدا متذکر شد که پشت پرده خلق یک اثر، معمولا شامل پیش‌طرح‌ها، مطالعات تحقیقی یا تصاویری است که شاید در اثر نهایی اصلا استفاده نشده باشند. اما در رسیدن به طرح و ایده نهایی قطعا نقش داشته‌اند، که هیچ‌گاه دیده نمی‌شوند. بررسی یک اثر حرفه‌ای با تمام نکات مربوط به سفارش‌دهنده واقعی، با حضور طراح اثر به این شکل می‌تواند نکات آموزشی بسیاری را در اختیار دانشجویان قرار دهد. این نشست همراه با پرسش و پاسخ بود.
بعدازظهر یکشنبه هجدهم اردیبهشت ماه نیز، از ساعت ۱۵ تا ۱۸ سخنرانی درباره ویدیوآرت و بررسی آثار هنرمندان ایران و جهان توسط امیرعلی قاسمی، طراح، هنرمند و گرداننده نمایشگاههای هنری، در جمع دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان انجام شد. همچنین دانشجویان درباره هنرهای تصویر متحرک و ویدیو آرت با این هنرمند به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.
روز دوشنبه نوزدهم اردیبهشت ماه، نیز ورکشاپ تایپوگرافی با عنوان «تصویر حروف» در دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه اصفهان توسط بهراد جوانبخت برگزار شد. در مرحله اول این کارگاه آموزشی دانشجویان به‌صورت عملی با تمرین‌هایی برای شناخت فرم حروف آشنا شدند و در مرحله دوم به تمرین برای بازسازی تصویری از مفهوم واژگان فارسی پرداختند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
پوستر سخنرانی امیرعلی قاسمی/ اثر: حسین ابراهیمی


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
پوستر سخنرانی و ورکشاپ بهراد جوانبخت/ اثر: شهاب محبوبی

Miss Artemis
19-05-2011, 14:08
رونمايی كتاب "من گوساله‌ام"، كميك استريپ‌های بزرگمهر حسين‌پور


در كتاب‌فروشی مثلث.جمعه 90/2/30 از ساعت 4 تا 9 بعدازظهر با حضور بزرگمهر حسين‌پور.تجريش، خيابان دربند، كاشي 44. تلفن: 22709937

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

F l o w e r
23-05-2011, 10:48
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

جیم گلدبرگ، عکاس ۵۸ سالهٔ آمریکایی، در مراسمی که ۶ اردیبهشت‌ماه در دانشگاه وست‌مینیستر لندن برگزار شد برای مجموعه آثار به نمایش درآمده‌اش در نمایشگاهی با عنوان «دریای بی‌ساحل» برندهٔ جایزهٔ ­ عکاسی ۳۰ هزار پوندی «دویچه بورس ۲۰۱۱»لقب گرفت.

نمایشگاه یادشده از ۲۴ مهر تا ۱۱ بهمن‌ماه ۱۳۸۸ در محل «گالری عکاسان» در لندن به نمایش درآمد و روایتگر زندگی افرادی‌ بود که از کشورهای جنگ‌زده یا مناطق دچار بحران‌های اجتماعی و اقتصادی در آسیا، آفریقا و اروپای شرقی به امید یافتن فرصت‌های بهتر زندگی به کشورهای اروپای غربی مهاجرت می‌کنند. آثار گلدبرگ در این نمایشگاه ترکیبی از ویدئو، عکس، مولتی‌مدیا و نوشتار بود که او در کشورهایی چون کنگو، عراق، هند، یونان، سنگال، بنگلادش، چین، اکراین، لیبریا، موریتانی و منطقهٔ بالکان تهیه کرده است. بگفتهٔ گلدبرگ، عنوان نمایشگاه هم برگرفته از عکسی‌ در همین مجموعه است که در آن دو پناهجوی افغان به جمله‌ی «دریای غم ساحل ندارد»، که بر روی در یخچال محل اقامتشان در یونان نوشته‌اند، اشاره می‌کنند.

جیم گلدبرگ دانش‌آموختهٔ دورهٔ کار‌شناسی ارشد هنرهای زیبا با گرایش عکاسی‌ست؛ هم‌اکنون در سانفراسیسکو زندگی می‌کند و در دانشگاهی در این شهر به تدریس عکاسی و هنر می‌پردازد و از سال ۲۰۰۳ بصورت پاره‌وقت و از سال ۲۰۰۶ بصورت عضو دائمی «آژانس عکس مگنوم» پذیرفته شده است. او بخصوص برای مهارتش در ترکیب عکس و نوشتار در میان عکاسان معاصر آمریکایی بسیار شناخته شده است؛ پیش از مجموعهٔ «دریای بی‌ساحل» گلدبرگ بیشتر برای مجموعهٔ عکس و نوشتاری به نام «Raised By Wolves» شناخته می‌شد که حاصل ۱۰ سال کار عکاسی او بر روی موضوع جوانان و نوجوانان بی‌خانمان سانفرانسیسکو بود که به سال ۱۹۹۵ در کتابی توسط یک ناشر آمریکایی به چاپ رسید.

گلدبرگ که از سال ۲۰۰۳ کار بر روی مجموعهٔ «دریای بی‌ساحل» را در یک اردوگاه پناهندگان در یونان شروع کرده، پیش‌تر برای تعدادی از عکس‌های همین مجموعه در سال ۲۰۰۷ برندهٔ جایزهٔ معتبر «هانری کارتیه برسون» هم شده است. همچنین مجموعه آثاری که در نمایشگاه «دریای بی‌ساحل» در لندن به معرض تماشای عموم گذاشته شد در سال ۲۰۰۹ بصورت کتابی به همین نام توسط موسسهٔ انتشاراتی «Steidl» در آلمان به چاپ رسید.
دیگر عکاسان فینالیست امسال توماس دیماند، رو اتریج و الاد لاسری بودند که نهایتا هر کدام ۳ هزار پوند بعنوان جایزهٔ راه‌یابی به مرحلهٔ نهایی دریافت کردند. برت راجرز یکی از داوران این دوره در اظهارنظری، که حاکی از فشردگی رقابت امسال بود، گفت: «هر کدام از این چهار نفر فینالیست می‌توانستند برندهٔ اینجایزه باشند.» به گفتهٔ او مجموعهٔ «دریای بی‌ساحل» نهایتا به دلیل «نگاهی بجا و مبتکر در پرداختی مستند» برندهٔ اینجایزه شد.
سال گذشته‌ هم اینجایزه به «سوفی ریستراوبر»، عکاس فرانسوی رسید؛ بخاطر مجموعه آثاری که حاصل ۲۵ سال کار متمرکز عکاسی او بر روی سوژه‌ای خاص بود. موضوع عکس‌های ریستراوبر ناسازگاری‌ها، ناهمگونی‌ها و ویرانی‌هایی بودند که در اثر فعالیت‌ها، درگیری‌ها و کشمکش‌های بین انسان‌ها در معماری و چشم‌اندازهای نقاط مختلف جهان بوجود آمده است.

گفتنی‌ست؛ اینجایزهٔ ارزشمند «عکاسی» در سال ۱۹۹۶ توسط گالری عکاسان در لندن پایه‌گذاری شد و از سال ۲۰۰۵ موسسهٔ فرهنگی - هنری «دویچه بورس» یا بورس آلمانی ، که در لوکزامبورگ مستقر است، به مهم‌ترین حامی مالی آن تبدیل شد. موسسهٔ «دویچه بورس» هم‌اکنون دارندهٔ یکی از ارزشمند‌ترین و غنی‌ترین گنجینه‌های هنر معاصر بخصوص آثار رشتهٔ «عکاسی» در اروپاست. جایزهٔ معتبر این موسسهٔ فرهنگی هر سال به عکاسی اهدا می‌شود که آثاری موثر و ماندگار برای «عکاسی معاصر» آفریده باشد بطوریکه این آثار کمکی به گسترش و پیشرفت مرزهای «عکاسی هنری» نمایند. عکس‌هایی که در اینجایزه کاندیدا می‌شوند می‌بایست در طول سال سپری شدهٔ پیش از داوری جایزه، در یک گالری اروپایی به نمایش درآمده یا در قالب کتاب توسط یک ناشر اروپایی روانهٔ بازار شده باشند.

Facon_Archi
24-05-2011, 09:16
پوستر این رویداد/ اثر: کتایون ارفعی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نشست تخصصی طراحی جلد کتاب با عنوان تن‌پوش با همکاری مدرسه‌ی ویژه و دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرکز برگزار می‌شود.
در این نشست بیژن صیفوری، محمودرضا بهمن‌پور، کیانوش غریب‌پور، سعید باباوند و مجید کاشانی به گفت‌وگو و بحث درباره‌ی طراحی جلد کتاب می‌پردازند.
نشست تن‌پوش چهارشنبه ۴خردادماه۹۰ از ساعت۱۵ تا ۱۷ در محل سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واقع در تقاطع فلسطین و انقلاب برگزار خواهد شد. ورود برای تمام علاقمندان آزاد است.
این ششمین برنامه از سلسله نشست‌های تخصصی سایت تحلیلی-پژوهشی گرته است.

Facon_Archi
24-05-2011, 09:50
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دانشکده هنر دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، با همکاری استودیو کارگاه «گــــــــــره» را برگزار می کند.
گره عنوان مجموعه نمایشگاه ، سخنرانی و کارگاه در یزد می باشد.
در گره آثار مسلم ابراهیمی، مرتضی اتابکی، فرزاد ادیبی، سعید اسکندری، محمد اعتمادی، اونیش امین اللهی، محمود بازدار، پرویز بیانی، کوروش پارسانژاد، مریم پالیزگیر، مریم پروانه، پیمان پورحسین، نیما پیراسته، آرش تنهایی، محمد جمشیدی، بهراد جوانبخت، شهرزاد چنگلوایی، ابراهیم حقیقی، علیرضا خاکپور، علی خورشید پور، هما دلورای، ایمان راد، نورالدین زرین کلک، مهدی سعیدی، امین سلامی، فیروز شافعی، میلاد شکوهی، ریحانه شیخ بهایی و سها شیروانی، قباد شیوا، ایمان صفایی، وحید عرفانیان، رضا علوی، مریم عنایتی، امرالله فرهادی، فرهاد فزونی، امیر علی قاسمی، امیرحسین قوچی بیک، مجید کاشانی، آریا کسایی، سام کشمیری، رسول کمالی، بهروز متین صفت، فرشید مثقالی، مرتضی محلاتی، هومن مرتضوی، مسعود مرگان، ساعد مشکی، علیرضا مصطفی زاده، آرمین مهدوی، احسان مهدوی، مهسا میری، حمید نیک خواه، رامبد والا، علیرضا وکیلی ورجوی، فرید یاحقی و حسین یزدی به نمایش درخواهد آمد.
برنامه های گره به شرح ذیل است:
پترن در طراحی گرافیک
خرداد ۱۳۹۰ – گنجینه ی فرهنگ و هنر یزد
- نمایشگاه پترن در پوستر معاصر ایران؛ به انتخاب پیمان پورحسین، سوم تا دوازدهم خرداد ماه ۱۳۹۰، گنجینه ی فرهنگ و هنر یزد
- سخنرانی ایمان راد؛ چهارم خرداد ماه ۱۳۹۰، ساعت ۱۱، تالار فرهنگ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد
- کارگاه سه روزه هما دلورای؛ سوم، چهارم و پنجم خرداد ماه ۱۳۹۰، گنجینه ی فرهنگ و هنر یزد

F l o w e r
24-05-2011, 12:25
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


جمعه ششم خردادماه ۹۰ نمایشگاه شهرام انتخابی با عنوان «They Go Bang Bang On My Head» در گالری آران افتتاح می‌شود. در این نمایشگاه ویدئو، پرفورمنس‌ها و طراحی‌های اخیر شهرام انتخابی به نمایش گذاشته خواهد شد.
کا‌ترین بکر، کیوریتور و مورخ هنری در توضیح کار‌های این مجموعه آورده است: در اثر ویدئویی «من؟» (سال ۲۰۰۴) شهرام انتخابی برای اولین بار در قامت «مهاجر» به صحنه می‌آید و از آن لحظه به بعد این خود به مولفه مهمی در آثار هنری او تبدیل می‌شود. شخصیت مورد نظر که خود هنرمند است کت و شلوار ارزانی پوشیده و دگمه‌های پیراهنش را تا گلو بسته و کفش‌های کهنه و از مد افتاده به پا دارد. با ژستی خودآگاهانه، هنرمند حالاتی به خود می‌گیرد که این شخصیت را متعلق به گروه اجتماعی «کارگران مهمان» تصویر می‌کند. گروهی که از زمان جهش اقتصادی دهه ۱۹۵۰ در آلمان حضور دارند. با ایفای نقش این شخصیت، هنرمند که خود بیش از ۲۰ سال است که در برلین اقامت دارد پیچیدگی‌های رابطه دوگانه «خود‌شناسی» و «درک دیگران از خود» را به تصویر می‌کشد؛ مساله دیدن و دیده شدن.
از سال ۲۰۰۵ هنرمند در یک سلسله ویدئو پروفرمانس شخصیت مهاجر را به وجوه مختلف تقسیم می‌نماید - همچون بیماری چند شخصتی - و از این طریق تفسیر جدیدی از شخصیت رادیکالیزه شده ایده اولیه را به نمایش می‌گذارد. با بازسازی کلیشۀ تصور رایج از مهاجران، هنرمند بازتاب منفی مفاهیمی نظیرمردسالاری، تروریسم و جنایتکاری - که در جوامع غربی مخصوصا «پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ رایج شده– را به چالش می‌کشد. با ایفای نقش این افراد، پرخاشگری بالقوه آن‌ها را که به واسطه حس پنهان تهدید به بیننده منتقل می‌شود، به شخص خود ارجاع می‌دهد و به واسطه شخصیت‌پردازی این کلیشه‌ها، که موضوع توجه عموم هستند جلوه‌های سرافکندگی و بیزاری از بروز می‌یابند.
برخلاف آثار ویدئو و پروفورمانس و چیدمان‌های شهرام انتخابی که از شهرت جهانی برخوردارند، آثار طراحی وی کمتر دیده شده‌اند. طی دهۀ گذشته، طراحی‌های او نیز وجوه مختلف نگاه کلیشه‌ای جهان غرب در مواجهه با مهاجران خاورمیانه‌ای و مسئله هویت و پیچیدگی دیدن و دیده شدن را به چالش کشیده‌اند. برای مثال در مجموعه ‌«من؟» (۲۰۰۴-۲۰۰۵) با استفاده از طراحی‌های قوم‌شناسی اوج دوره اورینتالیسم ترجمان جدیدی از کلیشه مرد قهرمان در قالب خودنگاره ارائه می‌دهد. در مجموعه بیست و یک قسمتی«طراحی‌های من» (۲۰۰۶) هنرمند تلاش می‌کند که توفق خود بر یک چمدان را به نمایش بگذارد، که این خود از سمبل‌های استفاده شده در پروفرومانس‌های قبلی هنرمند می‌باشد که در آن وضعیت زیستن میان دو فرهنگ را به نمایش می‌کشد.
در سال‌های اخیر، طراحی به مرکز ثقل آثار وی تبدیل شده. او از ترکیب ابزارهای مختلف نظیر قلم و کاغذهای براق - بطور مثال در مجموعه «بدون عنوان‌ها» (۲۰۱۱) - استفاده می‌کند. این مجموعه نیز مجددا با مفهوم خودنگاری مربوط است و جلوه‌های پرخاشگری فطری و خود تخریبی رابه تصویر می‌کشد. در مقایسه با ویدئو پرفورمانس‌ها، طراحی‌های به هنرمند اجازه می‌دهند که توصیف پیچیده تری از روند درونی و فاکتورهای بیرونی برای حرکات قهرمان گونه ارائه دهد. صورت‌های چندگانه هنرمند در این طراحی‌های سوررئال و کاراکترهای عجیب و رویاگونه لایهٔ گوناگونی را با هم ترکیب می‌کنند: اساطیر، تصورات آخرزمانی، و عناصر امروزی. از این طریق هنرمند لایه‌های جدیدی از معنا را که ریشه‌های عمیق در پدیده زیستن میان دو فرهنگ در تاریخ انسان دارد باز می‌نماید.»

افتتاحیه: ساعت ۳ بعد از ظهر جمعه ۶ خردادماه
نمایشگاه تا ۱۸ خرداد از ساعت ۱۱ تا ۷ بعد از ظهر ادامه دارد.
گالری آران: تهران، خیابان خردمند شمالی، کوچه دی، پلاک ۱۲

Miss Artemis
24-05-2011, 15:32
سمینار اصغر فرهادی در دانشگاه هنر

سمینار اصغر فرهادی با عنوان دکوپاژ و میزانسن امروز در تالار فارابی در دانشگاه هنر با حضور پرشور دانشجویان برگزار شد.
اصغر فرهادی در ابتدا ابراز خوشحالی کرد که بار دیگر در محیط دانشگاهی به خصوص در محیط دانشگاهی هنری قرار گرفته است محیطی که خاطرات دوران دانشجویی اش را برای او تداعی می کند. اصغر فرهادی گفت: بر خلاف نظر عده ای که می گویند محیط آکادمیک به دانشجو آموزش درستی نمیدهد و در واقع تاثیری در هنرمند شدن او ندارد، من معتقدم که دوره دانشجویی دوره مهم و تاثیرگذاری است.( و اتفاق مهمی برای دانشجو در محیط دانشگاه حتی در راهرو وموقع ناهار خوردن، برگشتن، در گپ و گفت ها می افتد) در واقع دانشجویان در این دوران به یک سلیقه بصری و شنیداری می رسند. در این دوران آنها تشخیص می دهند بد و خوب در یک اثر هنری چیست. به همین دلیل من قدر دوران دانشجویی خود را می دانم و معتقدم اگه این دوران را طی نمی کردم ، من به عنوان کسی که فیلم میسازد وضعیتی این گونه نداشتم. و توصیه من به شما این است که قدر این روزهارا بدانید، علی را رغم بدبینی هایی که آنهایی که این را نپیموده اند بر شما وارد می کنند. چرا که اتفاق بزرگی که باید برای شما بیفتد در همین سالها خواهد افتاد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 06_l_276547.jpg
بعد از آن فرهادی در مورد دکوپاژ و میزانسن توضیحاتی داد: “موضع دوربین را نسبت به آنچه در مقابلش روی میدهد، دکوپاژ و موضع آنچه در مقابل دوربین است نسبت به محیط و نسبت به اشخاصی که ممکن است در صحنه وجود داشته باشند را میزانسن می گوییم. حرکت لازمه میزانسن نیست ممکن است یک میزانسن کاملا ساکن باشد.این دو اصطلاح در سینما همیشه در کنار هم معنی پیدا می کنند. تا به اینجای این تعاریف برای همه تکراریست اما نکته ای که بارها دیده ام دانشجویان بر سرکلاس می پرسند این است که مفهوم نماها به چه معنی است. مثلا اینکه نمای متوسط نمای بی قضاوتی است به چه معناست؟ یک پلان هرگز به تنهایی ماهیت معنایی ندارد و فرقی بین مدیوم شات و یا کلوز آپ به تنهایی در یک پلان وجود ندارد. و در واقع آنقدر نامحسوس است که نمی توانیم به آن پی ببریم. اما تکرار موضع دوربین نسبت به یک اتفاق به دکوپاژ ما معنا و ماهیت می دهد یعنی اگر ما در طول یک فیلم غالب پلانهایمان، نماهایی متوسط باشند در اثر تکرار آن در دکوپاژ به یک معنا دست پیدا می کنیم. و به نظر می آید که دوربین، دوربین بی طرف و بی قضاوتی نسبت به شخصیتها است. پس برخلاف آنچه که به ما آموختند و من به شخصه در تجربه به آن پی بردم، این است که یک دکوپاژ و میزانسن به تنهایی نمی تواند بار معنایی به بار آورد و خیلی هدفمند نیستند و یا آنقدر نامحسوس است که دیده نمی شود. مثلا تصور کنید در فیلمی در اغلب پلانها، دوربین ارتفاعش پایین است و سقف را در بک گراند شخصیتها می بینیم. تکرار این شیوه در مجموع حسی را به تماشاگر می دهد که دکوپاژ آن بار احساسی را بر او وارد کرده است. ما در میزانسن خیلی محدودتر از دکوپاژ هستیم چون در میزانسن الگو واقعیت است، حتی در فیلمهای فانتزی که از واقعیت تبعیت نمی کنند. مثلا میزانسن نشستن در همیشه به یک شکل است. به همین دلیل در میزانسن دادن نمی توان خیلی خلاقانه عمل کرد. اما آیا این به این معناست که شما در میزانسن کارگردان خلاقی نمی توانید باشید؟ توضیح خواهم داد که می توانید باشید و چرا. در میزانسن شما محدودترید. اگر فیلمتان فیلمی واقع گرا باشد محدودیتتان بیشتر است. واقعیت، میزانسن را از قبل به شما دیکته کرده است مثلا در همه جای دنیا به هنگام صرف غذا دور میز می نشینند نه در زیر میز. وقتی دکوپاژ وجود دارد و در واقع شما چیزی دارید به نام زاویه نگاه دوربین، این موضوع به کمک شما می آید تا بر این محدودیت غلبه کنید. پس آدمهای دور میز را که واقعیت از پیش گفته است باید چگونه باشند به شیوه ای ببینید که قبل از شما کسی ندیده است. در دکوپاژ دستتان بازتر است اما باید به این نکته دقت کرد که هم دکوپاژ هم میزانسن تابع چیزی هستند به نام زبان فیلم . تعریفی که من برای زبان فیلم پیدا کرده ام و بر سرکلاسها می گویم چیست؟ فاصله قصه ی فیلم با واقعیت زبان فیلم را تعریف می کند. یعنی چقدر یک فیلم به واقعیت نزدیک است و چقدر دور است. اگر فیلمی تصمیم می گیرد که به واقعیت نزدیک باشد زبان واقعگرایی دارد و دکوپاژ و میزانسن شما هم تابع این زبان است. دکوپاژ و میزانسن به دور از هم نمی توانند کار خلاقانه ای را به عمل آورند و این دو بسیار به هم وابسته اند. چیزی که من بسیار تجربه کرده ام اصرار بر روی یک دکوپاژ و تکرار ان بر روی یک فیلم می تواند قرار دادی را برای تماشاگر بگذارد و تماشاگر آن را به شکل ناخوداگاه درک کند.قرارداد ها را شما می سازید و در جای دیگری ( در کتاب یا الگویی) وجود ندارد . قراردادها راشما خلق می کنید و با تکرار کردن آن تماشاگر آن را می پذیرد. مثلا سیاه و سفید بودن یک فیلم در این روزگار در حالیکه همه فیلمها رنگی هستند در ابتدا در ذهن تماشاگر سوال ایجاد می کند. اما وقتی که شما ان را تکرار می کنید، تماشاگر آن را می پذیرد.البته اگر خودتان بر قراردادی که بر فیلم گذاشته اید معتفد باشید و جنبه خودنمایی و تکلف نداشته باشد.”
در ادامه فرهادی درباره واقعیت و ماهیت آن صحبت کرد و باقی جلسه به پرسش و پاسخ گذشت. که مشروح ان را در اولین فرصت منتشر خواهیم کرد.

F l o w e r
31-05-2011, 11:43
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نمایشگاه عکس‌های مونا بزرگی با عنوان «تن جای رخت آویز» جمعه ششم خرداد در گالری آتبین برگزار شده است.
در این نمایشگاه ۱۴ عکس رنگی با چاپ دیجیتال در ابعاد ۹۰×۶۰ به صورت صحنه سازی ارائه شده است.
مونا بزرگی در این آثار درگیری اولیه با تکنولوژی ظاهر و پوشش را به نمایش گذاشته است. در این عکس‌ها جا لباسی به چشم می‌خورد که هر بار لباس‌های روی آن تغییر کرده و از لباس‌های مختلف پر و خالی می‌شود که هر کدام فرم و شکل خاص و ترکیب بندی‌های مربوط به خود را دارد.
او به رخت آویزجان داده و به آن هویت بخشیده، بدن انسان را در آثار حذف کرده است اما نقش یک انسان را به آن داده است. لباس‌های آویزان شده به آن تن پوشی است که برای آن برگزیده شده است. او خود در این باره می‌گوید: من بدن انسان‌ها را همانند اینجا لباسی در نظر گرفته‌ام و فرم‌ها و استایل‌های مختلفی که در مکانهای مختلف برای خود در نظر می‌گیرند را روی آن قرار داده‌ام تا نشان دهم چقدر این مسائل گذراست و چقدر راحت آدم‌ها عوض می‌شوند. با پوشیدن لباس‌های متفاوت رنگ و روی انسان‌ها در مکانهای مختلف تغییر می‌کند و یک لباس چقدر می‌تواند در عوض کردن وجهه افراد تاثیر گذار باشد و حتی می‌تواند نگاه ما را نسبت به آن‌ها تغییر دهد.
او در این عکس‌ها از لباس‌های سنتی و روسری تا لباس‌های مدرن مهمانی و به روز استفاده کرده است و به شکلی فضای سنتی و مدرن را با هم ترکیب کرده است. هنرمند در این آثار درگیری‌های ذهنی خودش را وارد کرده است بزرگی در این مورد می‌گوید: من لباس‌هایی را در نظر گرفته‌ام که معمولا خودم از آن‌ها استفاده می‌کنم و نشان دادم همه ما در مواقعی هنوز از لباس‌های سنتی استفاده می‌کنیم و درگیری‌های سنتی داریم و در جاهایی هم گرایش‌های مدرن داریم و بعضی اوقات می‌خواهیم از هر دو در کنار هم استفاده کنیم اما می‌بینیم در ‌‌نهایت هیچکدام را نداریم. من در این عکس‌ها دغدغه‌هایی که در زندگی خودم و اطرافیانم احساس می‌کردم را نشان داده‌ام.
او افزود: من در آخرین عکس رخت آویزی کفن پوش را قرار داده‌ام تا نشان دهم آنقدر به بدنمان بی‌توجه شده‌ایم و آن را نادیده می‌گیریم که در واقع فرقی نمی‌کند لباس‌های مختلف بپوشیم یا لباس مرگ را به تن کنیم.
او در این عکس‌ها تیپ نگاری کرده است و هر کدام از لباس‌ها بر روی رخت آویز را می‌توان به عنوان یک پرتره در نظر گرفت که ویژگی‌های شخصیتی یک انسان را نشان می‌دهند و افراد مختلف را به ما می‌شناساند.
فرهاد آذرین مدیر گالری آتبین در مورد عکس‌های مونا بزرگی می‌گوید: عکس‌های مونا بزرگی را دنبال کنید می‌بینید او همیشه درگیر تن است یا بهتر بگویم درگیر حذف تن است. او می‌خواهد از شر تن خلاص شود انگار باری باشد دست و پا گیر که نمی‌داند با آنچه کند.
مونا بزرگی متولد ۱۳۵۸ است. او کار‌شناسی عکاسی خود را از دانشگاه هنر و معماری دریافت کرده است و این نمایشگاه دومین نمایشگاه انفرادی او در گالری آتبین بشمار می‌آید.
این نمایشگاه تا سه شنبه ۱۷ خرداد در گالری آتبین دایر خواهد بود و علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت ۵ تا ۹ از آثار دیدن کنند.
گالری آتبین واقع در خیابان ولیعصر، ضلع جنوب چهارراه پارک وی، کوچه خاکزاد، پلاک ۴۲ واقع است

F l o w e r
31-05-2011, 11:51
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

آثار چهار هنرمند کشورمان محمدمهدی و منیر قان بیگی، محسن راستانی و مرتضی دره باغی در پنجاه و چهارمین دوسالانه ونیز به نمایش در می‌آید.
به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصرتهران، پنجاه و چهارمین دوسالانه بین‌المللی ونیز باموضوع «نور و روشنایی» از روز ۱۴ خردادماه (۴ ژوئن) به مدت شش ماه در شهر ونیز ایتالیا برگزار می‌شود. در همین راستا محمدمهدی و منیر قان بیگی با اثر مکعب‌های سفالی، مرتضی دره باغی با اثر چیدمان روشنایی و صلح، ‌محسن راستانی با تعدادی اثر فتو آرت در پنجاه و چهارمین دوسالانه بین‌المللی ونیز شرکت می‌کنند.

در خصوص انتخاب هنرمندان ایرانی فراخوان دوسالانه در دی ماه سال گذشته منتشر شد و ۲۳۵ اثر به موزه هنرهای معاصرتهران رسید که توسط شورای انتخاب و داوری آثار متشکل از اصغر کفشچیان مقدم، بهروز دارش، ‌تا‌ها بهبهانی، عبدالمجید حسینی راد، غلامعلی طاهری و ایرج اسکندری مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت. پس از بررسی‌ها در ‌‌نهایت آثار محسن راستانی، مرتضی دره باغی و محمدمهدی و منیر قان بیگی (کار مشترک) برای شرکت در پنجاه و چهارمین دوسالانه ونیز انتخاب شد.

محسن راستانی با چهار اثر عکس در دوسالانه ونیز شرکت می‌کندکه در این آثار افسانه‌های گذشته را در کنار آدم‌های امروزی و قصه‌های جدیدشان در کنار یکدیگر قرار داده است که‌گاه بی‌خبر از هم درکنار هم ایستاده‌اند و گاهی با یکدیگر کار مشترکی را انجام می‌دهند و قاب عکس‌های راستانی مکانی برای تأمل درباره این حضوراند.
محسن راستانی متولد ۱۳۳۷ دارای کار‌شناسی عکاسی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، عضو هیأت موسس انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران و عضو هیأت مدیره و هیأت موسس انجمن عکاسان ایران است و سابقه داوری چند جشنواره عکاسی داخلی و خارجی را در کارنامه خود دارد و تاکنون در نمایشگاه‌های متعدد داخلی و خارجی به نمایش درآمده است.
راستانی برگزیده بهترین عکس ژورنالیستی طنز از نمایشگاه بین‌المللی عکاسی خلاقه انگستان (۱۹۹۲) وجایزه ویژه برای عکس‌های سیاه و سفید موزه هنرهای معاصر تهران (۱۳۷۰) است.
راستانی گزارش تصویری از دفاع مقدس، ‌جنگ داخلی بیروت و جنگ بوسنی و هرزگوین را در کارنامه خود دارد.

محمدمهدی و منیر قان‌بیگی ۱۲ مکعب سفالی را در پنجاه وچهارمین دوسالانه ونیز ارائه می‌کنند که این اثر را با الهام از مکعب‌های کشف شده در نزدیکی شاهرود (مربوط به هزاره ششم قبل از میلاد) و تأ‌ثیر از خانه خدا ساخته شده است.
محمدمهدی قان بیگی متولد ۱۳۲۴ دارای کار‌شناسی نقاشی مدرن از کالج هنری کان‌تر بری در سال ۱۳۵۷ و کار‌شناسی ارشد تاریخ هنر از مورلی کالج لندن در سال ۱۳۵۹ و دارای درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
قان بیگی سابقه دبیری و داوری در جشنواره‌های مختلف سفال، سرامیک و نقاشی را دارد و از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۲ عضو شورای انتخاب آثار برگزیده موزه صنایع دستی و از سال ۱۳۸۲ تا کنون عضو شورای ارزشیابی میراث فرهنگی است.
قان بیگی چندین نمایشگاه انفرادی در داخل و خارج از کشور برگزار کرده است و آثارش در بیش از ۵۰ نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از کشور به نمایش درآمده است.
قان بیگی در فستیوال هنری ایران در دوسلدورف سال ۱۳۷۰ نیز شرکت داشته است و به عنوان اولین برگزیده صنایع دستی جایزه‌ای را از رئیس جمهور سریلانکا در سال ۱۳۷۰ دریافت کرده است.
مرضیه کریم‌زاده ترابی (منیرقان بیگی) متولد ۱۳۲۸فارغ‌التحصیل رشته سرامیک دانشکده کمبل بری انگلستان، دارای مدرک درجه ۲ هنری از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، گذراندن دوره عکاسی و باتیک درکالج ایلینگ لندن وهمچنین وی در دانشگاه الزهراو دانشکده میراث فرهنگی تدریس می‌کند.

مرتضی دره باغی اثر «‌روشنایی و صلح» را با تکنیک لایت باکس و چاپ روی آینه به طول ۴ متر و عرض و ارتفاع ۲ متر برای پنجاه و چهارمین دوسالانه ونیز ارائه می‌کند. این اثر برگرفته از ۲۴۰ هزار شهید ایرانی است که در جنگ ایران و عراق کشته شده‌اند که با روشنایی و نور از آن‌ها یاد می‌شود. تصاویر در این اثر بر روی آینه چاپ شده و بسته به موقعیت سنی در ارتفاعی مشخص نصب شده است و اگر کسی از این اثر دیدن کند در افق صورت خود تصویر شهیدی را خواهد دید که به خاطر آینه‌ای بودن تصاویر انعکاس صورت خود را مشاهده می‌کند و موقعیت صورت هر بیننده با تصویر چاپ شده منطبق می‌شود.
دره باغی در این اثر به لحاظ حسی به دنبال کشف و انتقال این مفهوم است که مخاطب در ذهن خود جابجایی را تصویر کندکه می‌توانست این شهید بازدید کننده اثر باشد و یا تصویر خود ما بر این دیوار نقش بسته باشد.
مرتضی دره باغی متولد ۱۳۴۸ فارغ التحصیل هنرستان هنرهای زیبای تهران و لیسانس نقاشی از دانشکده هنر دانشگاه آزاد تهران است که تاکنون در ۲۲ نمایشگاه انفرادی و ۴۳ نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از کشور شرکت داشته است.
دره باغی برگزیده سومین دوسالانه نقاشی معاصر جهان اسلام (۱۳۸۳)، ‌چهارمین دوسالانه ملی نقاشی (۱۳۷۶) و دومین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه تهران (۱۳۷۲) است.

rambo_1386
31-05-2011, 22:04
ببخشید دیگه خبری مربوط به نقاشی نیست؟! یه دوستی چندتا نقاشی بهم هدیه داده میخوام ببینم اگه جشنواره ای هست بفرستم حتما جایزه میاره خدایی خیلی زیبا هستن:40:
ممنون از اطلاع رسانیتون:11:

Facon_Archi
22-06-2011, 11:38
لزچک زبروسکی

لزچک زبروسکی(۱) (متولد ۱۹۵۰ / شچچین(۲)-لهستان)، فارغ التحصیل مدرسه هنرهای زیبای شهر گدانسک(۳) است.
تخصص او در زمینه طراحی، نقاشی ، پوسترسازی و انتشارات بوده و با طراحی بیش از ۳۵۰ پوستر فرهنگی، بعنوان یکی از بهترین تصویرسازان و طراحان گرافیک دنیا شناخته شده است. مدل طراحی های او به سبک پرتره معروف است.
او نیز همچون استانیسلاو ویتکوویچ(۴) - نقاش، نمایشنامه نویس و نویسنده بزرگ لهستان - در تصاویری که اغلب با تکنیک ایربراش ساخته می شوند تلاش میکند تا روح و جان مدل را از لابلای کژی ها و دگردیسی ها نمایان سازد. زبروسکی با طراحی مستقیم روی پلیت افست برای چاپ آثار خود یک تکنیک شخصی ساخته است. در میان طراحان پوستر، او جز معدود هنرمندان باقی مانده است که هنوز کار خود را منحصرا با دستان خود انجام می دهند. ت
کنیک خاص او در طراحی مستقیم روی پلیت افست با یک دستگاه ایربراش قدیمی روسی، از آن رو که باعث حذف یک گام در فرایند تولید اثر میشود، برای کسی که در زادگاه کوچک خود و بدور از رفت و آمد و شلوغی پایتخت کار میکند، نه تنها صرفه اقتصادی دارد بلکه باعث غنای فوق العاده ای در جزئیات و پدید آمدن سایه روشنهای دقیق و ظریف در کارهای او شده است.
زبروسکی تا بحال در بسیاری از نمایشگاههای جمعی پوسترهای لهستانی در بوداپست، برلین، لندن، کانتون، لنسکرونا، رم، اسن، پنسیلوانیا، مسکو و ادینبورگ حضور داشته و در مسابقات و برنامه های مرسوم بین المللی نیز شرکت می کند، که از آن جمله می توان به سه سالانه پوستر تویاما، هنگ کونک، بینال نینگبو، شومون، لاهتی، مسکو، برنو، فورت کولینز، اوسنابروک و مونز اشاره کرد. او هم اکنون در یکی از مدارس هنری شهر شچچین مشغول به تدریس بوده و به عنوان نماینده اعطای جوایز هنری آن شهر شناخته می شود.
جوایز مهم: برنده جایزه اصلی سه سالانه پوستر مونز / جایزه دوم دوسالانه بین المللی پوستر تهران / مدال برنز دوسالانه بین المللی پوستر ورشو / جایزه پوستر هفتمین مسابقات گلدن بی مسکو / لوح تقدیر مسابقه مبارزه با ایدز خارکوف-اوکراین / جایزه سوم دوسالانه بین المللی پوستر تئاتر شهرژاشوف(۵)-لهستان.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Facon_Archi
22-06-2011, 11:48
مدرسه ویژه در تابستان ۹۰

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


مدرسه تخصصی طراحی گرافیک و ارتباطات ویژه کلاس ها و کارگاه های آموزشی خود را با۲۱ عنوان درسی برای تابستان ۹۰ برنامه ریزی کرده است.
به همین منظور نشست های آزاد این مدرسه برای ۸ عنوان درسی در روزهای ۱۴، ۱۵و۱۶ تیر برگزار می شود.
علاوه بر این برنامه ها، ثبت نام برای ۸ عنوان دوره های بلند مدت این مدرسه نیز در تابستان ۹۰، آغاز خواهد شد.
برای اطلاعات بیشتر به


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

بخش تازه ها مراجعه کنید.

part gah
10-07-2011, 16:59
پوستر جشنواره‌‌ آیینی و سنتی رونمایی شد


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


پوستر پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی با حضور مسئولان و مدیران جشنواره رونمایی شد.
ایمان ملاجعفری طراح پوستر این دوره جشنواره آیینی و سنتی است. او پارسال پوستر جشنواره تئاتر حقیقت را هم طراحی کرد.
مراسم رونمایی پوستر جشنواره‌‌ آیینی و سنتی با حضور محمود عزیزی دبیر جشنواره، محمدحسین ناصربخت مشاور دبیر و مدیر کمیته آثار ویژه و نمایشگاه، حمیدرضا اردلان دبیر سمینار، رحمت امینی مسئول کمیته انتخاب آثار، مهدی حاجیان مدیر دبیرخانه جشنواره، یزدان عشیری مسئول کمیته روابط عمومی و تبلیغات، اردشیر صالحپور مدیر کمیته میدانی و تعزیه، سیدعظیم موسوی مسئول بخش نمایش‌های قهوه‌خانه، نصرالله قادری مسئول کمیته پژوهش و انتشارات، پیمان شریعتی‌ مدیر اجرایی و ... برگزار شد.
پانزدهمین جشنواره آیینی سنتی در پنج بخش «صحنه‌ای»، «مجالس و شبیه‌خوانی»، «آیین‌ها و بازی‌های نمایشی»، «بین‌الملل» و «سیمنارها» 23 تیر تا 1 مردادماه در تهران برگزار می‌شود.

part gah
15-07-2011, 15:50
گران‌ترین تابلوهای نقاشی جهان معرفی شدند

نام پنج تابلو نقاشی گران دنیا منتشر شده است و در این بین سه تابلو اثر پابلو پیکاسو است.

تمامی این تابلوها در سال‌های اخیر در حراجی‌ها عرضه شده‌اند و چهار تای آنها به رقمی بالاتر از 100 میلیون دلار به فروش رفته‌اند. هر پنج اثر متعلق به آثار هنری معاصر هستند و پیکاسو با سه اثر در این پنج اثر محبوب‌ترین نقاش در بین حراجی‌ها و مجموعه‌داران آثار هنری است.


1. «شماره پنج» اثر جکسن پولاک - 140 میلیون دلار

گران‌ترین تابلو نقاشی دنیا این اثر جکسن پولاک است که «شماره پنج» نام دارد و سال 1948 کشیده شده. این اثر در حراجی سال 2006 سوتبی به قیمت 140 میلیون دلار به فروش رفت. این اثر به سبک تمامی آثار پولاک که با عنوان «چکه» شهرت دارد کشیده شده. این اثر را دیوید گِفِن، یکی از سران هالیوود فروخت، نام خریدار آن فاش نشد.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

..........«شماره پنج» اثر جکسن پولاک

2. «پرتره آدل بلاخ-بائر» اثر گوستاو کلیمت - 135 میلیون دلار

کلیمت، نقاش بزرگ اتریشی این اثر را سال 1907 کشید. سال 2006 این تابلو را رونالد اس. لادر، که میراث‌دار یک امپراتوری ساخت لوازم آرایشی است به قیمت 135 میلیون دلار خریداری کرد. این اثر شهرتش را مدیون دعوای قضایی بر سر صاحب اصلی آن بود. نازی‌ها در طول جنگ دوم جهانی و اشغال اتریش این تابلو را به یغما برده بودند. در این اثر که چهره آدل را نشان می‌دهد رنگ زرد مثل همیشه در تابلو غالب است.

3. «برگ‌های سبز و تندیس» اثر پابلو پیکاسو - 106.5 میلیون دلار
پیکاسو این اثر را براساس چهره ماری-ترز والتر کشیده و ماه مه سال 2010 در حراجی کریستی به قیمت 106.5 میلیون دلار به فروش رفت. پیکاسو این اثر را یک روزه در سال 1932 در نورماندی کشیده است. پیکاسو چند اثر معروف خود را براساس چهره والتر کشیده است.


4. «پسری با پیپ» اثر پابلو پیکاسو - 104 میلیون دلار
این نقاشی رنگ روغن که پسری پیپ به دست را نشان می‌دهد در دوران مشهور به «رُز» پیکاسو کشیده شده، زمانیکه پیکاسو علاقه بسیاری به استفاده از رنگ‌های نارنجی و صورتی در آثارش داشت. این اثر ماه مه سال 2004 در حراجی سوتبی در نیویورک به قیمت 104 میلیون دلار فروخته شد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

............................«پسری با پیپ» اثر پیکاسو


5. «دورا مار با گربه» اثر پابلو پیکاسو - 95 میلیون دلار

طراحی پیکاسو از دورا مار سال 2006 در حراجی سوتبی به قیمت 95 میلیون دلار به فروش رفت، این درحالی بود که حراجی تخمین می‌زد تابلو حداکثر نصف این قیمت فروخته شود. مار خودش عکاس و هنرمند بود و پیکاسو 10 سالی در دهه 1930 و 1940 براساس چهره او طراحی می‌کرد. این اثر سال 1941 کشیده شده است.
-----------------------------------------------------------
تلگراف / 2 ژوئیه / ترجمه: حسین عیدی‌زاده

part gah
28-08-2011, 10:55
مردم برای تماشای این نقاشی سر و دست می‌شکنند + عکس


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


یک تابلو نقاشی که گفته می‌شود تنها نقاشی موجود از هیبت تمام قد ونسان ونگوگ، نقاش معروف هلندی است جنجال به پا کرد.

این تابلو نقاشی سه هفته است که در گالری «ابی واک» واقع در منطقه گریمزبی در بریتانیا به نمایش گذاشته شده و سیل متقاضیان تماشای آن وضعیت عجیبی در گالری به وجود آورده است.

این نمایشگاه هفته‌ای 200 نفر بازدیدکننده دارد که از سه هفته پیش به هزار نفر در هفته رسیده و علاقه‌مندان برای تماشای تابلو باید یکدیگر را کنار بزنند.

جیلیان گیبسن، یکی از صاحبان این گالری گفت: «واکنش بسیار عجیب بوده است. شور و اشتیاق عجیبی در گالری ایجاد شده و افراد بسیاری برای تماشای اثر به گالری می‌آیند.»

او افزود: «حتی اتفاق افتاده دم در گالری مراجعه‌کنندگان مستقیما درخواست می‌کنند تابلو ونسان ونگوگ را ببینند. برخی از علاقه‌مندان پس از تماشای تابلو گریه کرده‌اند. باور کردنش سخت است که بالاخره در یک نقاشی می‌شود این هنرمند را تمام قد دید.»

این تابلو نقاشی متعلق به یک زوج اهل لوت است که نقاشی را حدود 18 ماه پیش در حراجی در فرانسه خریدند. این دو مایکل کروک‌شنک 41 ساله و همسر 45 ساله‌اش وندی هستند، آن‌ها تابلو را به قیمت هزار و 700 یورو خریدند و پس از آن متوجه شدند تابلو تصویر ونسان ونگوگ را نشان می‌دهد.

به نظر می‌رسد مسئولان حراجی نیز متوجه نبوده‌اند این تابلو چهره و هیبت ونگوگ را نشان می‌دهد. زوج خوش‌شانس یک سال گذشته را صرف تحقیق درمورد کشف خود کردند و نظر متخصصان بسیاری را درمورد این تابلو خواسته بودند.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


آن‌ها با موزه ونسان ونگوگ در هلند و متخصصان تشخیص چهره دانشگاه داندی نیز مشورت کردند. کارولین ارولین که در دانشگاه داندی در رشته چهره‌شناسی هنری سخنران است پس از مقایسه این تابلو با پرتره‌های تائیدشده ونگوگ نتیجه گرفت این اثر به احتمال بسیار چهره و هیبت نقاش مشهور را نشان می‌دهد.

او گفت: «نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم این خود ونگوگ است، اما با مقایسه آن با سه پرتره از چهره ونگوگ که یکی را خودش کشیده بود، یکی را پیتر راسل و یکی هم عکسی است که بسیاری معتقد هستند متعلق به ونگوگ است به این نتیجه رسیدم که به احتمال بسیار زیاد این تابلو چهره و هیبت ونگوگ را نشان می‌دهد.»

در این بررسی شکل ابروها، چشم‌ها، بینی، دهان و دیگر جزئیات چهره ونگوگ و چهره نقاشی بررسی شده است.

پشت این نقاشی به زبان فرانسه کلمه «L'Incompris» به معنای «سوءتعبیر» نوشته شده و امضای ژان دونادو، هنرمند فرانسوی را پای خود دارد. در مورد این زن نقاش اطلاعات کمی در دست است، اما تحقیقات نشان داده خانه او با محل زندگی ونگوگ تنها چهار خانه فاصله داشته است.

با این‌که تحقیق درمورد صحت تابلو ادامه دارد، هجوم مردم موجب شده این گالری زمان نمایش تابلو را دو هفته (تا 17 سپتامبر) تمدید کند.

اگر ثابت شود این تابلو چهره و هیبت ونگوگ را نشان می‌دهد ارزش آن به 10 هزار تا سه میلیون پوند می‌رسد. هرچند صاحبان آن علاقه‌ای به فروش تابلو ندارند و دوست دارند مردم و دوستداران هنر بتوانند در گالری‌های عمومی از تابلو دیدن کنند.

چندی پیش تابلو نقاشی از چهره ونگوگ جنجال به راه انداخته بود.

part gah
10-11-2011, 22:13
این تابلو ۴۳ میلیون دلار ارزش دارد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یک تابلوی نقاشی اثر روی لیختنشتاین، هنرمند پاپ آرت به قیمت 43 میلیون دلار به فروش رفت.
این تابلو در حراجی کریستی در نیویورک به فروش رفت و رکوردی جهانی برای لیختنشتاین ثبت کرد.

این تابلو سال 1961 کشیده شده و «تمام اتاق را می‌بینم!... هیچکس در آن نیست.» نام دارد و چهره مردی را نشان می‌دهد که از دریچه‌ای کوچک و دایره‌ای شکل داخل اتاقی را نگاه می‌کند.

تابلو لیختنشتاین روز سه‌شنبه در حراج آثار هنری معاصر و پس از جنگ کریستی فروخته شد. کورتنی راس، مجموعه‌دار و بیوه استیون جی. راس، مدیر ارشد سابق کمپانی تایم وارنر در سال 1988 این تابلو را در یک حراجی به قیمت 2.1 میلیون دلار خریداری کرده بود.

تابلوی رکوردشکن قبلی لیختنشتاین «اوه...باشه» نام دارد که در سال 1964 کشیده شد. این تابلو نوامبر گذشته به قیمت 42 میلیون دلار به فروش رفته بود. هر دو تابلو شبیه نقاشی‌های کتاب‌های مصور هستند. تابلوی سال 1964 زنی را نشان می‌دهد که گوشی تلفن به دست دارد.

لیختنشتاین به دلیل شباهت نقاشی‌هایش به سبک طراحی‌های کتاب‌های مصور شهرت داشت و در کنار اندی وارهول و جسپر جان جنبش هنر پاپ را به راه انداخت. این هنرمند در سال 1997 درگذشت.

حراجی سه‌شنبه شب کریستی در مجموع 247.6 میلیون دلار سود برای این حراجی به همراه داشت. چارلز ری، پل مکارتی و باربارا کروگر از جمله هنرمندانی بودند که در این حراجی رکوردشکنی کردند.

عکس «راین 2» اثر آندرس گورسکی به قیمت 4.3 میلیون پوند به فروش رفت و به گرانترین عکس فروخته شده در حراجی بدل شد.

الی براد مجموعه‌دار معروف درمورد اشتیاق خریداران گفت: «مردم ترجیح می‌دهند به جای پول کاغذی و طلا، آثار هنری جمع‌آوری کنند.»

کریستی که در حراج آثار امپرسیونیستی خود توانسته بود تنها 61 درصد کل آثار را به فروش برساند، سه‌شنبه شب موفق شد جبران کند و 90 درصد از 91 اثر هنری ارائه شده را به فروش برساند.

شروع حراجی با فروش 26 اثر از مجموعه پیتر نورتون، پیشکسوت دنیای نرم‌افزار بود. ستاره این مجموعه 26تایی مجسمه طنز «کله گوجه‌ای (سبز)» اثر پل مکارتی بود که به فیمت 4.6 میلیون پوند به فروش رفت.

مجسمه سرزنده تاکاشی موراکامی که با مجسمه‌های کوچک شبیه قارچ درست شده به نام «داب در جنگل غریبه» نیز به قیمت 2.8 میلیون دلار فروخته شد.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
عکس «راین 2»

این حراجی بخشی از برنامه دوهفته‌ای پاییزه کریستی، سوتبی و دیگر حراجی‌ها در نیویورک است که انتظار می‌رود در مجموع 1.1 میلیارد دلار سود به همراه داشته باشد.
سهم کریستی از فروش آثاری که قیمت نهایی آن‌‌ها 50 هزار دلار است 25 درصد، آثاری که بین 50 هزار تا یک میلیون دلار فروخته می‌شوند 20 درصد و آثاری که بالای یک میلیون دلار فروخته می‌شوند 12 درصد است.

part gah
24-11-2011, 21:15
صالح علا، نگارخانه داری و نقاشیخط

نگارخانه محمد صالح علاء که کارش را از روز جمعه آغاز کرده‌است این روز‌ها میزبان آثار نقاشیخط است.
این نگارخانه با نام «کبک» راه افتاده و در مراسم افتتاحیه اش میزبان شخصیت های مختلفی بوده است.
در این نگارخانه حالا میزبان آثار برگزیده ای از استادان برجستۀ نقاشیخط از جمله رضا مافی ، نصرا... افجه ای، ابراهیم الفت ، هادی روشن ضمیر ، حسین کاشـیان، عین الدین صادق زاده، جواد بختیاری، کیوان رحیمی نژاد، محسن دائـی نبـی، بهرام حنفی و صادق تبریزی است.
نمایش این نقاشیخط ها تا روز سـه شـنبـه 8 آذر ماه ادامه دارد. جعفر پناهی ، همایون ارشادی، انوشیروان روحانی، بیتا فرهی، حمید نعمت الله ، جمشید گرگین، رضا بانکی، ایرج اسکندری، خسرو دهقان ، شادمهر راستین، اسماعیل میر فخرایی، و ... از جمله میهمان های مراسم افتتاخیه این نگارخانه بوده اند.

F l o w e r
09-06-2012, 19:08
نمایشگاه گروهی نقاشی و طراحی در گالری «احسان»


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


نمایشگاه گروهی نقاشی و طراحی ۸ هنرمند به كوشش آسیه صوفی در گالری «احسان» به روی دیوار می رود.


در مقدمه این نمایشگاه با عنوان «اشتیاق پر تلاطم خطوط» آمده است:« ذهن ناخودآگاه در تعامل با آگاهی و هماهنگی دست و چشم، در غالب خطوط انسان و فیگورهای پیچیده اش تبلور پیدا می كند و تجربه ای ویژه را متبادر می سازد. اشتیاق هنرمند در فاصله یافتن دریچه ورود به ذهن مخاطب در حلق فضاها منتشر است که گاه جنبه ای نوستالوژیک به خود می گیرد تا بلکه مخاطب را دریابد، عالم مجاز و واقعیت را به هم بتاباند، رشته ای دوگانه به وجود آورد و در تافته اثر به نمایش درآورد.»

در ادامه این مقدمه نوشته شده است:« مجموعه پیش رو حاصل آثار گردآوری شده از دانش آموختگان هنرمند فقید مجتبی رجب شعبانی است که با انتخاب ایشان از نظر زیباشناختی بصری و هنری به نمایش درآمده است. آزادی آموزش این استاد و آموختن رهایی و باز نگه داشتن ذهن هنرجویان از نظر انتخاب مفهوم ،سوژه و تکنیک و دادن آزادی عمل اجرا از بارزترین نشانه های دیده شده در آثار شاگردانش است. نمود دنیای واقعی و تاکید بیشتر بر نقاشی فیگوراتیو که در مقابل هنر انتزاعی است، یكی دیگر از مشخصات این آثار است.»

در این نمایشگاه آثاری از مجتبی شعبانی، آسیه صوفی، راضیه سری،رعنا جعفری،رویا حاتم بیگی،سحر کریمی،لیلا غفاری،ندا طویا و نفیسه موسوی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.


این نمایشگاه از ۲۶ شروع شده و تا ۳۱ خرداد ادامه دارد و علاقه مندان می توانند از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۰ از این آثار دیدن كنند.

گالری احسان به نشانی : اقدسیه ، آجودانیه ، خیابان ۱۴شرقی ، شماره ۲۲ در تاریخ ۲۹ خرداد تعطیل است.

ایسنا

F l o w e r
09-06-2012, 19:14
نقاشي‌هاي نوید بیژنی در نگارخانه لاله


نمایشگاه نقاشی‌هاي نوید بیژنی از امروز ـ 20 خرداد ماه ـ در نگارخانه لاله وابسته به معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به نمايش درمي‌آيد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در این نمایشگاه 20 اثر با موضوع آزاد برای علاقه‌مندان به نمایش در خواهد آمد.
بیژنی در مورد آثارش گفت: نقاشی‌هایم فقط سوالاتی است که جواب آن را نمی‌دانم. واقعیاتی که دیده نمی‌شوند ولی تمام
قد ایستاده‌اند. واقعیاتی که طعم زنده ماندن (بی جواب به) سوالات را تلخ می‌کنند،مثل چاي تلخ.


این نمایشـگاه تا 30 خـرداد ماه ادامـه دارد و گالری لاله همه روزه به جز ایام تعطیـل ،
صبح‌ها از ساعت 9 تا 13 و عصرها از ساعت 15 تا 19 پذیرای مراجعه کنندگان است.
علاقه‌منـدان برای کسب اطلاعات بیشتر و بازدیـد از نمایشـگاه می‌توانند به نشانی :
خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی پارک لاله، جنب هتل لاله، روبروی پارکینگ طبقاتی
لاله، نگارخانه لاله مراجعه كنند.


ایسنا

F l o w e r
10-06-2012, 19:51
جایزه برتر «ایکوگرادا» برای هنرمند ایرانی


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


مهدی مهدیان هنرمند ایرانی در بیست و سومین دوسالانه بین المللی پوستر ورشو ۲۰۱۲ ، جایزه برتر «ایکوگرادا» را از آن خود کرد.
در این دوره از دوسالانه پوستر ورشو، بیش از ۸۰۰ هنرمند با دو هزار و ۲۰۰ اثر طراحی از ۵۰ کشور جهان حضور داشتند و جایزه برتر ایکوگرادا (انجمن بین المللی مجامع طراحی گرافیک) از بین تمام آثار بخش های مختلف، فقط به یک اثر تعلق می گرفت که امسال این جایزه برای طراحی پوستر «تئاتر همزاد» به مهدی مهدیان اهدا شد.
مهدیان متولد ۱۳۵۸، فارغ التحصیل رشته گرافیك از هنرستان هنرهای تجسمی مالك اشتر، فارغ التحصیل طراحی گرافیك از دانشگاه هنر تهران، کارشناس ارشد رشته گرافیک است و علاوه بر طراحی و تدریس در استودیوی شخصی اش، سابقه تدریس طراحی گرافیک در دانشکده های هنری تهران را دارد.
مهدیان در ده ها دوسالانه و نمایشگاه بین المللی از جمله در فرانسه، اكراین، چین، مكزیک، ایران، فنلاند، چک، لهستان، ژاپن، آمریکا، تایوان، بلژیک، اسلواكی، بولیوی، روسیه و... حضور داشته و جوایز مختلفی را به دست آورده است. آثار او در بسیاری از موزه ها و مجموعه های معتبر دنیا ارائه و ثبت شده است.
او همچنین عضو انجمن طراحان گرافیك ایران و عضو موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر ایران است.
از دیگر فعالیت های او می توان به مدیریت هنری، دبیر اجرایی و طراح گرافیک چندین دوسالانه، نمایشگاه و رویداد بین المللی اشاره کرد.

دوسالانه پوستر ورشو که از سال ۱۹۶۶ کار خود را آغاز کرد با قدمتی نزدیک به نیم قرن، قدیمی ترین و معتبرترین جشنواره طراحی پوستر در جهان است. این دوسالانه از سوی انجمن بین المللی مجامع طراحی گرافیک «ایکوگرادا» اعتبار بهترین دوسالانه را کسب کرده است.


بیست و سومین دوسالانه جهانی پوستر ورشو از روز ۱۳
خرداد در موزه ویلانو شهر ورشو لهستان افتتاح شده و تا
۲۶ شهریور ۱۳۹۱ برپا خواهد بود.

ایسنا

LittLe_BeAr
10-11-2012, 10:47
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نتایج مسابقه بین‌المللی کارتون Red Man چین اعلام شد و همچون همیشه هنرمندان کاریکاتوریست ایرانی، جوایز برتر این مسابقه را نیز از آن خود کردند....


بانوی کاریکاتوریست ایرانی جایزه برتر مسابقه بین‌المللی کارتون Red Man چین را از آن خود کرد.
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نتایج مسابقه بین‌المللی کارتون Red Man چین اعلام شد و همچون همیشه هنرمندان کاریکاتوریست ایرانی، جوایز برتر این مسابقه را نیز از آن خود کردند، با این تفاوت که این بار برنده جایزه برتر این مسابقه بین‌المللی یک بانوی ایرانی است.

در بخش کاریکاتور مسابقه Red Man چین که با موضوع آزاد برگزار شده بود، نسرین شیخی از ایران جایزه برتر این بخش را از آن خود کرد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اثری از نسرین شیخی

جوایز بخش ویژه این بخش نیز به دو کاریکاتوریست ایرانی و یک هنرمند کلمبیایی رسید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اثری از یوسف علی‌محمدی

«سلام محمدی» و «یوسف علی‌محمدی» از ایران و رائل آلفونسو از کلمبیا برندگان جایزه ویژه این مسابقه بودند.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اثری از سلام محمدی

همچنین در بخش کارتون این مسابقه که با موضوع گدا (آواره و ولگرد، آزاد) برگزار شده بود کنستانتین سونربرگ از بلژیک جایزه برتر این بخش را به دست آورد، دیوید ولا از اسپانیا جایزه دوم این بخش را از آن خود کرد و میخائیل زلاتکفسکی از روسیه به جایزه سوم دست یافت.
جوایز ویژه بخش کارتون این مسابقه نیز به 5 هنرمند دیگر اهدا شد.
داوری آثار این مسابقه را هنرمندانی از چین،‌اسپانیا،‌ مکزیک و فرانسه بر عهده داشتند.

LittLe_BeAr
10-11-2012, 10:51
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
این اثر موفق به کسب جایزه 5هزار و 500 پوندی هنرهای زیبای المپیک لندن شد و در نمایشگاهی که در حاشیه این رویداد جهانی برپا شده است، به روی دیوار رفت....


نقاشی داریوش حبیب‌خانی با عنوان «صلح مخدوش» به نمایشگاه هنرهای زیبای المپیک لندن راه یافت.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])


این اثر موفق به کسب جایزه 5هزار و 500 پوندی هنرهای زیبای المپیک لندن شد و در نمایشگاهی که در حاشیه این رویداد جهانی برپا شده است، به روی دیوار رفت.

نمایشگاه این آثار در حاشیه برپایی المپیک در خیابان سیلک لندن ادامه دارد.

LittLe_BeAr
14-11-2012, 16:59
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


اولین حراج خاورمیانه ی اپرا شامگاه روز دوشنبه اول آبان ۱۳۹۱ و با معرفی آثار هنرمندان ایرانی در مجموعه‌ی ریتز کارلتون شهر دوبی برگزار می شود.
کیوریت این مجموعه ی 141 قطعه ای را ویدا زعیم و لیلا وارسته بر عهده دارند. در این حراج که با همکاری بنیاد فرانسوی میلو برگزار می‌شود، نزدیک به یک سوم آثار به هنرمندان ایرانی اختصاص دارد.
ویدا زعیم درباره ی این مزايده می گوید: تا پیش از این آثار ایرانی معمولا در کنار هنر عرب، ترک و هند ارايه می‌شدند؛ این بار سعی کردیم با قرار دادن نمونه های مهمی از هنر مدرن اروپا و هنر معاصر در کنار هنر ایران کلکتور های بین المللی را با گوشه هایی از فرهنگ امروز ایران همراه کنیم.
بنا بر اعلان اخیر دبیر خانه ی اپرا در این شب آثاری از فرناندو بوترو ،آرمان ، آنیش کاپور. دیمین هرست در کنار آثار تاریخی از رنوار ، پیکاسو ، دالی ، وان دوگن، عرضه خواهد شد. در بخش مدرن ایران هم قطعاتی از سهراب سپهری، پرویز تناولی، حسین کاظمی، بهجت صدر، کوروش شیشه گران، سیراک ملکونیان، محمد احصایی و جعفر روحبخش به نمایش گذاشته می‌شوند. در کنار این اسامی نمونه هایی از هنر معاصر ایران به چشم می خورد که از آن جمله می‌توان به آثاری از شادی قدیریان، احمد مرشدلو، لیلا خرازی، فرهاد مشیری، علیرضا آستانه، فرناز ربیعی جاه، سمیرا علیخان زاده، باب فر، علیرضا فانی، محمد بزرگی، بابک رشوند، آرش نظری، پرستو فروهر و محمد سررشته اشاره کرد.
ایده ی این حراج ها به شکل رویداد های متوالی از طرف ژیل دیان مدیر مجموعه ی اپرا پیشنهاد شده و با اجرای در 14 شعبه ی این گالری در سه قاره ادامه پیدا خواهد کرد.

nar nia
29-11-2012, 17:48
پدر نقاشی نوگرای ایران درگذشت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 8%B3)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

«محمود جوادی‌پور» یکی از مفاخر نقاشی نوگرای ایران چند روز پیش در کشور آلمان درگذشت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمود جوادی‌پور روز یکشنبه 5 آذر ماه در کشور آلمان به دلیل آسیب دیدگی لگن و عوارض ناشی از آمبولی ریه دار فانی را وداع گفت.

جوادی‌پور در روز 13 شهریور 1299 در محله امیریه تهران به دنیا آمد.

پدرش علی‌نقی در 15 سالگی از کرمان به تهران آمده بود و در یکی از وزارتخانه‌ها کار می کرد و اوقات بیکاری‌اش را به طراحی نقوش قالی می‌گذراند.

جوادی‌پور ابتدا در دبستان سلطانی و سپس در دبستان علامه تحصیل کرد و در سال 1312 گواهینامه ششم هنرستان صنعتی ایران و آلمان (تهران) را در رشته آهنگری و ماشین‌سازی دریافت کرد.

در هنرستان، نیمایوشیج معلم ادبیات او بود. این هنرمند در سال 1320 در آزمون ورودی دانشکده هنرهای زیبا که به تازگی تاسیس شده بود پذیرفته شد و جزء دومین گروه هنرجویان رشته نقاشی دانشکده به شمار می‌رفت.

او در این دوره با لیلی تقی پور، احمد اسفندیاری، عبدالله عامری و چند نفر دیگر همکلاس شد.

جوادی‌پور در سال 1322 در چاپخانه بانک ملی ایران به عنوان نقاش چاپخانه به صورت نیمه وقت استخدام شد و در این زمان بود که با مطالعه و تلاش، شیوه چاپ رنگی عکاسی را آزمود و موفق شد اولین کار چاپ رنگی را در این سال انجام دهد.

نشانه‌های مراکز و سازمان‌های بسیاری حاصل هنر و طراحی اوست.

پس از گذراندن دوره 6 ساله دانشکده، تابلوی بزرگ «سیل زدگان» را نقاشی کرد که این اثر در محل دانشکده تا سال‌ها باقی ماند.

در اوایل سال 1328 در نمایشگاه گروهی انجمن فرهنگی ایران و فرانسه (تهران) به همراه حسین کاظمی، احمد اسفندیاری و مهدی ویشکایی شرکت کرد.

در همین سال نخستین نگارخانه خصوصی ایران را با همکاری حسین کاظمی و هوشنگ آجودانی با نام «آپادانا» تاسیس کرد و اولین نمایشگاه انفرادی‌اش در این گالری برپا شد. در سال‌های فعالیتش به تصویرسازی برای کتاب‌های درسی، شعر و داستان نیز می‌پرداخت.

وی نمایشگاه‌های بسیاری از آثار بی‌شمارش را در طول سال‌های فعالیت هنری خود در ایران و کشورهای خارجی برگزار کرده است و در مراکز هنری مختلف به تدریس پرداخته است.

در سال 1386 از سردیس وی در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) رونمایی شد و کتاب «نمدهای ایران، پژوهشی در زمینه نمدهای منطقه گرگان و دشت» توسط انتشارات فرهنگستان هنر انتشار یافت.

از جوادی‌پور به عنوان یکی از نخستین پایه‌گذاران جنبش نقاشی نوگرای ایران تجلیل شده است و از طرف وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی دارای نشان عالی است.

آثار این هنرمند در برخی موزه‌های ایران و آمریکا نگهداری می‌شوند.

rayka.d
05-12-2012, 15:02
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، نمایشگاه فصلی انجمن هنرمندان نقاش به روال هر سال با منتخبی از آثار اعضای وابسته انجمن، از سوم تا 13 دی ماه برگزار خواهد شد.

هنرمندان نقاش برای حضور در این نمایشگاه می توانند جدیدترین اثر خود را بدون قرار دادن در قاب شیشه ای به دبیرخانه انجمن ارسال کنند.

این آثار باید روز پنجشنبه 30 آذر ماه از ساعت 12 تا 15 و روز جمعه اول دی ماه، از ساعت 10 تا 18 ارائه شوند.

آثار ارسالی روز شنبه، دوم دی ماه سال جاری از ساعت 11 از سوی ˈایرج اسکندریˈ،ˈحسینعلی ذابحیˈ و ˈآریا اقبالˈ بازبینی و انتخاب خواهند شد

rayka.d
05-12-2012, 15:07
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از سازمان زیباسازی شهر تهران، سومین دوسالانه مجسمه های شهری، با حضور 180 اثر از 172 هنرمند 15 آذر ماه در نگارخانه برگ آغاز به کار می کند.

ˈسید مجتبی موسویˈ رییس اداره حجم سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: سومین دوسالانه مجمسه سازی به مدت 45 روز و تا آخر دی ماه در محل نگارخانه برگ برپا خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه آثار منتخب از میان 776 اثر انتخاب شده است، ادامه داد:ˈفرشید مثقالیˈ،ˈبهروز دارشˈ،ˈسعید شهلاپورˈ،ˈفاطمه حدادیانˈو ˈطاهر شیخ الاحکماییˈ اعضای شورای انتخاب آثار هستند که به بررسی آثار رسیده پرداختند.

به گفته موسوی، سیاستگذاری و برنامه ریزی برای برگزاری سومین دوسالانه مجسمه سازی از سال 90 آغاز شده و در نهایت با انتشار فراخوان در اسفند ماه سال گذشته 978 هنرمند آثار خود را برای داوری به دبیرخانه دوسالانه ارسال کردند.

رییس اداره حجم سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه در روز اختتامیه سومین دوسالانه مجسمه های شهری به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد، گفت:هیات داوران متشکل از حمید شانس، مرتضی نعمت اللهی، مهرداد ایروانی، رضا قره باغی و سهند حسامیان است که در نهایت این آثار را بررسی کرده و به 5 نفر از افراد برگزیده تندیس دوسالانه، دیپلم افتخار و هدیه نقدی اهداء می شود.

وی با تاکید بر اینکه تمامی آثار منتخب در نگارخانه برگ به نمایش در خواهد آمد، ادامه داد: برگزیدگان دور اول و دوم دوسالانه مجسمه های شهری نیز می توانند بدون داوری اولیه یک اثر خود را در بخش نمایشگاهی ارائه کنند

rayka.d
05-12-2012, 15:09
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، موضوع جشنواره ˈعکس گردشگری دالاهوˈ، گردشگری از نگاه دوربین (در ایران و جهان) است و این رقابت هنری با محورهای گردشگری و هنر، گردشگری و جاذبه های فرهنگی وتاریخی،گردشگری ایران،جهانی و شهری،جایگاه گردشگری در فرهنگ مردم ،زندگی و گردشگری،اقتصاد وگردشگری، گردشگری عشایری و روستایی و طبیعت گردی برگزار می شود.

عکس های برگزیده در نمایشگاهی زمستانه (23 بهمن تا 4 اسفند 1391) و هم زمان با مراسم افتتاحیه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

براساس این گزارش،در مجموع 80 عکس برای نمایشگاه پذیرفته خواهد شد، 60 عکس برتر از میان کلیه آثار ارسالی و 20 عکس از میان آثار همسفران دالاهو انتخاب خواهد شد و پس از اختتامیه، آثار منتخب به صورت گالری مجازی به نمایش گذاشته می شود.

داوری این آثار را ˈافشین بختیارˈ،ˈحسن غفاریˈوˈآرش حمیدیˈ برعهده دارند.

جایزه عکس سال دالاهو (از میان 20 عکس برتر همسفران دالاهو) و لوح تقدیر و بن سفر پنج میلیون ریالی خواهد بود و به عکس اول تا سوم این رقابت نیزلوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال اهدا خواهد شد.

هیات داوران علاوه بر انتخاب اولیه حداکثر پنج لوح تقدیر به آثار برتر اهدا می کند.

علاقه مندان تا 27 دی ماه فرصت دارند از طریق سایت رسمی جشنواره، ثبت نام و آثار خود را ارسال کنند.

اعلام اسامی این رقابت 15 بهمن و اختتامیه آن 25 بهمن ماه 91 خواهد بود.

این جشنواره عکاسی باهمکاری گردشگری دالاهو و کلوپ عکس ایران برگزار می کند

Iloveu-ALL
20-12-2012, 18:34
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تا به حال هنرمندان زیادی را دیده ایم که با وسایل مختلف مانند چای خشک، شن و یا حتی زباله نقاشی می کنند اما در این میان برخی هستند که با قلم نقاشی می کنند اما خلاقیت های خاصی در آن به کار می برند.

در نگاه اول شاید این پرتره به نظر یک عکس به نظر برسد اما این نقاشی حاصل زحمات چندین روزه نقاشی به نام "میگوئل اندرا" است که هنر اصلی اش نقاشی با نقطه هاست.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

او پس از 138 ساعت کار بر روی این پرتره و با کشیدن 2.1 میلیون نقطه آن را به پایان رسانده است و به عنوان جدیدترین کار خود آن را به نمایش عمومی گذاشته است. این هنرمند تا به حال نقاشی های متفاوتی با نقطه گذاری کشیده است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

چهره ای که او در این تصویر کشیده است نیز خود بسیار خاص است. "بنجامین کایل" کسی است که در سال 2004 در سطل زباله یک رستوران پیدا شد و هیچ چیز را به خاطر نمی آورد از همین رو نام او را بنجامین گذاشتند و تا به امروز نیز کسی به دنبال او نیامده است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نکته دیگری که در مورد بنجامین جالب است تست های گرفته شده از او نیز حتی هویت اصلی اش را نشان ندادند و هیچ پرونده ای در هیچ کجای دنیا ندارد و هم چنان کسی واقعیت های او را نمی داند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

"میگول آندرا" یکی از اهداف کشیدن نقاشی خود را پیدا کردن خانواده بنجامین اعلام کرد و گفت شاید بدین وسیله بتوان او را دوباره نشان جهانیان داد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Miss Artemis
03-02-2013, 12:53
مسعود پاکدل و علی زارع در گالری راه ابریشم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]جمعه ۱۳ بهمن، مسعود پاکدل و علی زارع نمایشگاه گزیده عکس‌های تا‌تر و سینمای ایران را با عنوان «دو نگاه» در گالری راه ابریشم افتتاح می‌کنند.
گزیده‌ای از ۲۰ سال عکاسی مسعود پاکدل و ۱۴ سال عکاسی علی زارع از تا‌تر و سینمای ایران در ۲۷۵ عکس در ابعاد مختلف با چیدمانی متفاوت در این نمایشگاه ارایه شده است.
عکس‌های این نمایشگاه هر یک سندی ماندگار از تاریخ تا‌تر و سینمایی ایران در دو دهه گذشته است. هر عکس یادآور نام‌های فاخر از کارگردانان و بازیگران تا‌تر و سینما است.
همزمان با افتتاح نمایشگاه از کتاب عکس «دو نگاه» رونمایی می‌شود.
این نمایشگاه و چاپ کتاب با حمایت پرستو جنیدی و شرکت نورنگار برگزار می‌شود.
کتاب «دو نگاه» بزودی در فروشگاه محصولات فرهنگی سایت عکاسی ارایه می‌شود.
افتتاح جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۱ از ساعت ۱۶ تا ۲۰
نمایشگاه تا ۳۰ بهمن شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۵ تا ۱۹ و پنج‌شنبه‌ و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ ادامه دارد.
گالری راه ابریشم، خیابان لواسانی (فرمانیه)، جنب فروشگاه شهروند، شماره ۱۰۳، واحد ۲

Miss Artemis
03-02-2013, 13:07
نمایشگاه گروهی عکس - متن در گالری شیرین[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]جمعه ۱۳ بهمن ۹۱ نمایشگاه گروهی عکس و متن با عنوان «خموشی» در گالری شیرین افتتاح می‌شود.
عکس‌ها: مهدی عبدالکریمی، ساسان ابری، مهرداد افسری، صفاالدین امامی، شاهین اسفندیاری، علیرضا فانی، پیمان هوشمندزاده، ایمان صفایی، ستاره سنجری، محسن یزدی‌پور، علی زنجانی به انتخاب ایمان صفایی
متن‌ها: پریما آوانی، محمود بوستانی، بهنود بهادوری، شایان حامدی، افشین دشتی، علیرضا دولت شاهی، فرزانه رضایی، جلیل شاه چشمه، داریوش شفیعی، سلیمه غلامی، رضا غنی راینی، افشین کریمی فر، داریوش کیارس، سام گیوراد، هادی محیط، علی مومنی، عابد نیک پو، سمیرا یحیایی، پیمان یگانه، خشایار فهیمی به انتخاب خشایار فهیمی و ایمان صفایی

درباره نمایشگاه: «بهمن خط تیره شادی خط تیره پیروزی خط تیره سکوت خط تیره سیاه خط تیره گوشه خط تیره امید خط تیره هنر خط تیره سیاه خط تیره سفید خط تیره تنها که می شوم خط تیره در سکوت خط تیره هیچ نیست فاصله جز همانی که نمی دانم سه نقطه فاصله تن ها خط تیره تنهایی علامت سؤال شهر خط تیره مرز خط تیره انسان خط تیره اتاق خط تیره جواب خط تیره خلوت خط تیره سایه خط تیره لِه خط تیره صورت خط تیره اشک خط تیره لبخند خط تیره تیره خط تیره خاموش خط تیره شخصی خط تیره من خط تیره من خط تیره من خط تیره خ م و ش ى خط تیره سه نقطه باز هم نمی دانم خط تیره همانی را خط تیره که خط تیره اما ویرگول دوست می دارَمَت ویرگول تو نقطه سی و چهار خط تیره»

ساعت بازدید در روز افتتاح ۱۶ تا ۲۰
نمایشگاه تا ۲۵ بهمن از ساعت ۱۱ تا ۲۰ ادامه دارد.
گالری شیرین، خیابان ولنجک، کوچه هجدهم، شماره ۹

Miss Artemis
27-02-2013, 11:25
اختتامیه چهارمین جشن عکس دانشجویی در دانشگاه هنر

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
نشست هیات داوران چهارمین جشن عکس دانشجویی با حضور محمد خدادادی مترجم‌زاده، محمد غفوری، مهران مهاجر و نقد و بررسی آثار چهارشنبه ۹ اسفند ساعت ۱۴ در تالار فارابی دانشگاه هنر برگزار می‌شود.
همچنین پس از این نشست مراسم اختتامیه چهارمین جشن عکس دانشجویی دانشگاه ساعت ۱۷ در تالار فارابی برگزار می‌شود.
در این مراسم نفرات اول تا هشتم معرفی و جوایز خود را دریافت می‌کنند.
جوایز نفر اول تا سوم علاوه بر تندیس جشن عکس و لوح تقدیر دو میلیون، یک و نیم میلیون و یک میلیون تومان برای نفرات اول تا سوم و فرصت آموزشی جهت شرکت در کلاس‌های تخصصی عکاسی در آموزشگاه عکاسی حرفه ای به نفرات چهارم تا هشتم در نظر گرفته شده است.
دانشگاه هنر، خیابان ولی عصر، بالا‌تر از چهار راه ولی عصر، روبروی خیابان بزرگمهر، تالار فارابی

manadstudio
01-03-2016, 17:32
با سلام
آتلیه عکاسی کودک ماناد با سال ها تجربه در زمینه ی عکاسی پرتره و مدلینگ
لطفاً از نمونه کار های ما دیدن فرمایید و ما را در اینستاگرام دنبال کنید :
سایت آتلیه عکس کودک در کرج ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اینستاگرام آتلیه کودک در کرج ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

namaye-nazdik
15-10-2017, 12:31
بسیار عالی