PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : باکس اکسترنال هارد

ramiy
18-04-2012, 19:18
سلام
من به علت ازدیاد هاردام مجبور شدم و چند بار باکس اکسترنال خریدم
اما هر کردوم به علل مختلف بعد از مدتی مشکل پیدا کردن
هرچی هم گشتم مطلبی پیدا نکردم که بتونم خودم برد الکترونیکی مبدل رو بسازم
از دوستان متخصص می خوام اگه کسی اطلاعاتی داره در این تپیک قرار بده تا هم مشکل من رفع بشه و هم به درد بقیه بخوره
مرسی

ata.royalfalcon
18-04-2012, 21:03
سلام
من به علت ازدیاد هاردام مجبور شدم و چند بار باکس اکسترنال خریدم
اما هر کردوم به علل مختلف بعد از مدتی مشکل پیدا کردن
هرچی هم گشتم مطلبی پیدا نکردم که بتونم خودم برد الکترونیکی مبدل رو بسازم
از دوستان متخصص می خوام اگه کسی اطلاعاتی داره در این تپیک قرار بده تا هم مشکل من رفع بشه و هم به درد بقیه بخوره
مرسی

سلام
اگر تعداد هاردها و میزان آرشیوهای شما زیاده به نظرم این روش ذخیره سازی اساساً اشتباه هست . با توجه به قیمتهای نجومی هاردها ، بهتر هست که با دقت هرچه تمامتر از هاردهاتون نگه داری کنید و کوچکترین ریسکی نکنید .

اول از همه بفرمایید که سیستم شما چه نوع اینترفیسهایی دارد . مثلاً esata یا usb2 یا usb3 . اگر سیستم شما esata داشته باشه و همچنین هاردهای شما از نوع sata باشه 95 درصد مشکل شما حل شده هست . بعبارت دیگه با خرید یکعدد پاور کیس استاندارد برای برق رسانی و یک تبدیل esata to sata از سرعت بالای اینترفیس esata بهرمند شوید . البته این روش نیاز به توضیحات بیشتری هست ....

اما اگر سیستم شما esata ندارد به نظرم بهترین و استانداردترین روش خرید dock یا کارتریج سیگیت هست . بعبارت دیگه همانطوریکه در عکس پایین میبینید هارد اکسترنال سیگیت مدل goflex دارای کارتریج قابل جدا شدن هست (عکس زیر مدل آداپتوری هست) که هر هارد 3.5 اینچی قابلیت نصب بر روی این کارتریج رو دارد . این کارتریج دارای اینترفیس usb2 یا usb3 هست ، در صورتیکه قصد خرید رو دارید بهتره که نوع usb3 رو بخرید .

نکته اول : این کارتریج به راحتی در بازار پیدا نمیشه . پیشنهاد میدم با نمایندگی سازکار مکاتبه کنید .
نکته دوم : احتمالا آداپتور برق همراه این کارتریج موجود نیست که باید جداگانه خریداری بشه .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ramiy
19-04-2012, 01:20
مرسی دوست عزیز از توضیح شما
حقیقت من به خاطر رشیو داشتنم هاردای زیادی دارم که کامل توضیح میدم
مادربردم asus p5q هست
این مادربرد 1 پورت ide و 8 پورت ساتا داره که من از 1 ide دوتا هارد و از 8 تا ساتا 6 تا هارد وصل کردم ، اون 2 تا ساتای خالی هم بقلش نوشته sata e1 و sata e2 که چون نمی دونم چیه ازش استفاده نکردم (میشه بگین چیه ؟)
تا جایی که مادربرد رو چک کردم esata نداره ولی اگه شما هم این مدل رو چک کنید ممنون میشم
و آیا میشه با روش دیگری مثل pci این esata رو نصب کرد ؟
و توضیح هاردام :
sata :
1 ترابایت * 2
512 گیگ * 2
360 گیگ * 1
160 گیگ *1

ide :
360 * 1
dvd rw * 1

ممنون میشم راجب اتصال این هارد ها هم روی سیستم بهم توضیح بدین
آیا مشکلی با اتصال همزمان اینها پیش میاد ؟
مرسی

ata.royalfalcon
19-04-2012, 19:40
مرسی دوست عزیز از توضیح شما
حقیقت من به خاطر رشیو داشتنم هاردای زیادی دارم که کامل توضیح میدم
مادربردم asus p5q هست
این مادربرد 1 پورت ide و 8 پورت ساتا داره که من از 1 ide دوتا هارد و از 8 تا ساتا 6 تا هارد وصل کردم ، اون 2 تا ساتای خالی هم بقلش نوشته sata e1 و sata e2 که چون نمی دونم چیه ازش استفاده نکردم (میشه بگین چیه ؟)
تا جایی که مادربرد رو چک کردم esata نداره ولی اگه شما هم این مدل رو چک کنید ممنون میشم
و توضیح هاردام :
sata :
1 ترابایت * 2
512 گیگ * 2
360 گیگ * 1
160 گیگ *1

ide :
360 * 1
dvd rw * 1

ممنون میشم راجب اتصال این هارد ها هم روی سیستم بهم توضیح بدین
آیا مشکلی با اتصال همزمان اینها پیش میاد ؟
مرسی
سلام
با بررسی دفترچه راهنمای این مدل از مادربردتان ، متاسفانه پورت esata ندارد . همچنین با بررسی pdf ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مربوط به تکنولوژی Drive Xpert متوجه شدم که sata e1 و sata e2 برای raid0 یا raid1 هست که فکر نمیکنم به کارتون بیاد .

خلاصه ای درباره این raid
raid0 : توزیع کردن بلوک داده ها بدون خطایابی و همچنین بدون همانند سازی بین دو درایو فیزیکی که باعث سرعت بالای ذخیره سازی میشود . در صورت خراب شدن یکی از هارد کلیه اطلاعات نابود خواهد شد .
raid1 : همان اطلاعاتی که در هارد اول ذخیره میشود در هارد دوم هم ذخیره میشود . در صورت خرابی یکی از دو هارد اطلاعات در هارد دیگری هنوز باقی هست .

مشکل شما کمی پیچیده هست. چند پیشنهاد

1. یکی از علت خرابی باکسهای هارد ، احتمالاً آداپتور نامرغوب و غیر استاندارد هست در نتیجه پیشنهادم اینه که یک تبدیل sata to usb مثل عکس زیر بخرید (یعنی بصورت باکس هارد نیست و فقط از تبدیل sata to usb استفاده کنید) . برای برق آن از پاور کیس استفاده کنید . یه مدت استفاده کنید و ببینید آیا به مشکل برمیخورد یا خیر !!

2. پیشنهاد بعدی : همانطوریکه در پستهای پیشین هم گفتم خرید کارتریج یا dock هارد سیگیت مدل goflex هست که حداقل به خاطر برندش میتوان به کیفیتش مطمئن بود (این کارتریج کمیاب و بدون آداپتور برق و قیمتی حدود 40 الی 50 هزارتومن هست ).

3. اگر برای شما مقدور هست کلیه هاردهاتون رو بفروشید و هارد اکسترنال بخرید گرچه در این روش متحمل ضرر هم میشوید .

4. خرید کارت sata to pci هست (مثل عکس زیر) این روش توصیه نمیشه در صورتیکه از این روش استفاده میکنید ابتدا با یک رایتر ساتا یا با کم ظرفیتترین هارد تست کنید تا مطمئن بشید برای هارد اصلی مشکلی پیش نمیاره .

5. مادربردتان را عوض کنید .

پ . ن
خودم لپتاپ دارم دو تا هارد 1.5 ترابایتی اینترنال دارم که با استفاده از کابل sata to esata به لپتاپ وصل میکنم ، حتی وقتی لپتاپ روشن هست .
مادربردهایی که قابلیت AHCI دارن حتی در زمانی که سیستم روشن هست میتوان کابل sata رو متصل کرد (همچنین esata) و نیازی نیست سیستم خاموش باشه .

بهتره که این روش رو فراموش کنید و اگر میخواهید کارت بخرید از نوع sata to pci رو بخرید که در بالا اشاره کردم .

kaveh.amin
08-05-2012, 10:31
با عرض سلام. دوست عزیر اون دو پورتی که شما فرمودید با نام sata e1 , sata e2 روی مادربورد شما وجود داره همون esata هست که می تونید ازشون برای اتصال هارد های ساتای معمولی بیرون از کیس استفاده کنید. در واقع مادربورد شما بجای ارایه پورت esata روی پنل مادربورد این پورت رو به عنوان هدر روی بورد به شما میده برای استفاده از این هدرها نیاز به یه براکت ارزان قیمت دارید که میتونید توی مغازه های فروش تجهیزات جانبی پیدا کنید با قیمت بسیار کمتر از کارت esata چون این براکت نقش یه کابل رو فقط بازی میکنه و برد و چیپ و این داستانا نداره. ضمنا برای اطمینان عرض کنم خود من روی پی سی های محل کار و منزل دارم ازشون استفاده میکنم. البته بدلیل خطرات جابجایی هارد ( به خاطر مکانیکی بودن و ضربه پذیری) توصیه میکنم اگر حجم زیادی از اطلاعات دارید اونها رو روی یک هارد دیسک شبکه ذخیره کنید. البته اگر هزینش براتون مشکلی نیست. هارد دیسکهای تحت شبکه هم از تعداد ۱ تا ۱۶ هارد رو پشتیبانس می کنن که برای کاربردای خونگی و دفاتر کوچیک انواع ۴ هاردش کافیه که تا ۱۲ ترابایت فضای ذخیره هم به شما میده. البته این تجهیزات حرفه ای بدون هارد فروخته میشه و هاردش رو به طور مجزا میخرید. امیدوارم توضیحاتم بدردتون بخوره. سوال دیگری هم بود در خدمتتون هستم.