PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : 0 A.D.

Lesordiavek
09-04-2012, 09:11
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خوب میخوام یه بازی رو بهتون معرفی کنم که تا الان با وجود این که هنوز توی ورژن آلفا 9 هست خیلی سر و صدا به پا کرده. اسم این بازی 0 A.D. (زیرو ای دی) یا همون سال صفره. سبک بازی استراتژی هست و در مورد دنیای قدیم 500 سال بعد و قبل سال صفر میلادیه. این بازی قراره توی دو ورژن بیرون بیاد یکیش برای قبل از سال صفر و یکیش هم برای بعد از اون. 6 تا گروه توی بازی ورژن اول (قبل از سال 0) کارتاژ ها، سلت ها، یونانی ها، ایبریایی ها (ایبری همون شبهه جزیره ایه که اسپانیا توشه)، امپراتوری هخامنشی و امپراتوری روم هستن. برای ورژن بعدی احتمالا ساسانیان، روم غربی و شرقی، هون ها و دو تا گروه بربر دیگه رو میبینیم.

اما چیزی که این بازی رو واقعا جالب میکنه اینه که اپن سورس و مجانی هست! شما میتونید یکراست برید به سایت بازی و آخرین ورژنش رو دانلود کنید که آلفا 9 هست. بازی هنوز در دست ساخته اما تا الان خیلی از قسمت هاش ساخته شده به طوری که به راحتی میشه بازیش کرد.

نکته ی دیگه اینه که شما اگر در زمینه های مختلف ساخت بازی مثلا طراحی دو بعدی و سه بعدی، برنامه نویسی، کار با صدا و این جور چیزا مهارت دارین میتونید عضو تیم سازندگان بشید و بهشون کمک کنید (البته سازندگان انگیزه ی مالی ندارن و این کار بیشتر برای تفریح، مسلط شدن به برنامه نویسی و ... هست). برای همین کد بازی شاید توسط 100 نفر مختلف نوشته شده باشه. برای همین سازنده ها از کشورهای مختلف هستن.

و اما مورد بعدی گرافیک جالب بازیه. سازنده ها سعی کردن با طراحی یه موتور گرافیکی بهینه بیشترین نتیجه رو با کمترین میزان مصرف جی پی یو داشته باشن. از طرف دیگه خود بازی مشکل لگ داره چون تا الان داشتن روی ایجاد قابلیت های جدید برای بازی کار میکردن تا کم کردن لگ که این مشکل توی نسخه های بعدی قراره برطرف بشه. برای همین فعلا بعتون پیشنهاد میکنم موقع بازی حداکثر با دو یا سه هوش مصنوعی توی نقشه های کوچیک بازی کنید. بازی مولتیپلیر رو هم ساپورت میکنه ولی باید آی پی طرف رو بدونید تا بتونید بهش کانکت شید.

زیرو ای دی به شدت به تاریخ وابستس و شما حتی اسم یونیت ها رو به زبان اون قوم میبینید. من خودم اسم های ایرانی ها رو به زبان فارسی باستان براشون پیدا کردم. تا جایی که تونستن سعی کردن بر اساس واقعیت های تاریخی کار کنن.

و نکته ی آخر اینه که این بازی هنوز کامل نیست. یعنی خیلی چیز های دیگه هستن که قراره بهش اضافه بشن و جالب ترش کنن. به علاوه شما میتونید پیشنهاد ها و نظراتتونو توی فوروم های بازی درمیون بزارید.
حالا من براتون گروه ها و مشخصاتشون رو توی بازی مینویسم:
1:کارتاژ: دارای قویترین ناوگاه و تجارت دریایی بازی هستند. نیروهایی چون فیل های جنگی و گروه مقدس در ارتش آنها دیده میشود. گرچه بیشتر ارتش آن ها از مزدوران گرانقیمت تشکیل شده است.
2:سلت ها:در جنگ های تن به تن عالی هستند اما در زمینه ی نیروی دریایی و ادوات محاصره ضعیفند. خانه های آنها چوبی و ارزان قیمت است و به سرعت ساخته می شود. گرچه این باعث میشود ضعیف تر نیز باشند.
3:یونانی ها:خانه ها و کشتی های قوی از خوبی های یونانی هاست. به علاوه آنها ارزانتر تر به تکنولوژی ها دست پیدا می کنند. سربازان هاپلایت آنها میتوانند با استفاده از روش فالانکس تقریبا از جلو نفوذ ناپذیر شوند.
4:ایبریایی ها: سربازان آنها از سریعترین سربازان بازی چه از نظر سرعت پرتاب نیزه و سنگ و چه از نظر سرعت دویدن هستند. بعضی از سربازانشان قابلیت شلیک نیزه های آتشین را نیز دارند. فولاد مخصوص آنها نیرو هایشان را قویتر میکند.
5:ایرانی ها از تمام ساتراپی های خود سربازان مختلفی جمع آوری میکنند. سربازان پیاده ی آنها ضعیفند و تجهیزات قدرتمندی ندارند. اما میتوانند به سرعت به تعداد زیادی ساخته شوند. آنها قویترین و گرانقیمت ترین سواران بازی را دارند. از فیل گرفته تا ارابه های تیغ دار. ساختمان های آنها قویترین ساختمان های بازی هستند. به علاوه در تجارت زمینی موفق ترند.
6:رومی ها قویترین شمشیرزن و ادوات محاصره ی بازی را دارند. به غیر از این آنها میتوانند در زمین دشمن دیوار های چوبی برای محاصره ی آنها بسازند.

سایت اصلی (دارای لیک دانلود)

فوروم های بازی:

Lesordiavek
15-04-2012, 15:35
با توجه به این که قسمت عکس moddb هم فیلتر شد عکس های جدید میذارم:

Rhodes
15-04-2012, 15:43
عکس هاش رو که دیدم باحاله ... حالا خودش چه طوری باشه ... :5:

FerineFast
11-07-2012, 14:09
بازی بسیار جالب و Multi-platform هست من چند باری روی ubuntu 12.04LTS تستش کردم خوب و روان اجرا شد

ورژن alfa10 هم منتشر شده و پروژه 0AD هم در رای گیری سایت source forge برترین پروژه ماه شد.

ورژن ویندوز :

ورژن لینوکس ... :

ورژن ۳۲ بیت مکینتاش :

ورژن ۶۴ بیت مکینتاش :