PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد نحوه اضافه کردن هارد جدید به سیستم

Karmenwet
19-03-2012, 06:46
سلام.سال نو مبارک.

در مورد وصل کردن دو تا هارد ديسک به مادربرد سوال داشتم.

من دو تا هارد ديسک با اتصال از نوع IDE دارم يکي وسترن 250 گيگابايتي هستش و ديگري هم
مکستور 60 گيگابايتي هستش.

يک سيستم دارم که قديمي هستش و الان هم هارد ديسک 250 گيگابايتي روي اون نصب هستش.
حالا مي خواهم هارد ديسک مکستور 60 گيگابايتي رو هم اضافه کنم.

من مي خوام روي يک هارد مثل وسترن 250 گيگ فقط ويندوز رو داشته باشم.
و روي هارد مکستور 60 گيگ فقط لينوکس رو داشته باشم.

حالا چطوري مي تونم هارد مکستور رو به سيستم اضافه کنم؟ و اينکه چطوري مي شه تظنيم کرد که

هنگام روشن کردن سيستم فقط يک هارد و سيستم عامل بوت بشه و هارد ديگه و سيستم عاملش بوت نشه؟

يعني هر موقع که انتخاب کرديم هارد مکستور 60 گيگ با سيستم عامل لينکوس بالا بياد و هارد ديگه که
وسترن 250 گيگ هستش در حالت غيرفعال(قطع) بمونه و فقط از هارد مکستور استفاده کنيم.
و يا زماني که خواستيم از هارد مکستور قطع بشويم و با رست کردن سيستم هارد وسترن و سيستم عامل
ويندوز بالا بياد.

* در ضمن دليل نصب نکردن لينوکس در کنار ويندوز هم اين هستش که هارد وسترن 250 گيگم رو براي دانلود استفاده مي کنم و تا خرخره پر هستش.

ممنونم.

ata.royalfalcon
19-03-2012, 10:55
سلام.سال نو مبارک.

در مورد وصل کردن دو تا هارد ديسک به مادربرد سوال داشتم.

من دو تا هارد ديسک با اتصال از نوع IDE دارم يکي وسترن 250 گيگابايتي هستش و ديگري هم
مکستور 60 گيگابايتي هستش.

يک سيستم دارم که قديمي هستش و الان هم هارد ديسک 250 گيگابايتي روي اون نصب هستش.
حالا مي خواهم هارد ديسک مکستور 60 گيگابايتي رو هم اضافه کنم.

من مي خوام روي يک هارد مثل وسترن 250 گيگ فقط ويندوز رو داشته باشم.
و روي هارد مکستور 60 گيگ فقط لينوکس رو داشته باشم.

حالا چطوري مي تونم هارد مکستور رو به سيستم اضافه کنم؟ و اينکه چطوري مي شه تظنيم کرد که

هنگام روشن کردن سيستم فقط يک هارد و سيستم عامل بوت بشه و هارد ديگه و سيستم عاملش بوت نشه؟

يعني هر موقع که انتخاب کرديم هارد مکستور 60 گيگ با سيستم عامل لينکوس بالا بياد و هارد ديگه که
وسترن 250 گيگ هستش در حالت غيرفعال(قطع) بمونه و فقط از هارد مکستور استفاده کنيم.
و يا زماني که خواستيم از هارد مکستور قطع بشويم و با رست کردن سيستم هارد وسترن و سيستم عامل
ويندوز بالا بياد.

* در ضمن دليل نصب نکردن لينوکس در کنار ويندوز هم اين هستش که هارد وسترن 250 گيگم رو براي دانلود استفاده مي کنم و تا خرخره پر هستش.

ممنونم.

سلام

پیشنهادم اینه که هاردی که ویندوز روی آن نصب شده بعنوان هارد اصلی یا master و هارد دیگر بعنوان slave باشد . در عکس زیر یک کابل IDE رو مشاهده میکنید که دارای سه قسمت هست و اکثرا به همین رنگی هست که در عکس میبینید .
قسمتی که آبی رنگ هست به پورت IDE مادربرد متصل میشود .
قسمتی که مشکی رنگ هست به هارد master متصل میشود .
قسمتی که طوسی رنگ هست به هارد slave متصل میشود .
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
در عکس زیر دو کانکتور Primary IDE و Secondary IDE رو روی مادربرد میبینید . کانکتور کوچک مربوط به floppy هست .
در نهایت کابل رو مثل عکس زیر به هر دو هارد متصل کنید .
مهمترین مسئله ، تنظیم جامپر هست . در هاردهای IDE جامپری وجود دارد که master یا slave بودن رو تنظیم میکند . Jumper setting معمولا روی لیبل هارد نوشته میشود (عکس زیر) جامپر هاردی که بصورت master هست بایستی روی master تنظیم شود و همینطور درباره هارد slave که باید روی slave ست شود .

در نهایت اول ویندوز رو روی هارد اصلی نصب کنید و سپس لینوکس رو روی هارد slave نصب کنید . پس از نصب لینوکس برنامه مدیریت بوت نیز توسط لینوکس نصب خواهد شد ، بطوریکه قبل از بوت ویندوز یا لینوکس حق انتخاب اینکه کدام os بوت شود رو خواهید داشت .