PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : استفاده از سالبوتامول یا سالمترول

mo.mo
23-02-2012, 11:30
سلام دوستان. من حدودا 2 ساله که از سالبوتامل استفاده میکنم. ولی چند وقت پیش دکترم به من اسپری سالمترول و اتروونت داد. حالا من نمیدونم این 2تا اسپری جدید یعنی من دارم بهتر میشم یا اینکه تنگی نفسم شدید تر شده؟
میشه موارد استفاده ی این اسپری ها رو برام بنویسید؟

Mehran-King
23-02-2012, 13:28
سلام دوستان. من حدودا 2 ساله که از سالبوتامل استفاده میکنم. ولی چند وقت پیش دکترم به من اسپری سالمترول و اتروونت داد. حالا من نمیدونم این 2تا اسپری جدید یعنی من دارم بهتر میشم یا اینکه تنگی نفسم شدید تر شده؟
میشه موارد استفاده ی این اسپری ها رو برام بنویسید؟

سالمترول
سالمترول یک مقلد سمپاتیکی با اثر مستقیم است که فعالیت تحریکی بتا-آدرنوسپتور و فعالیت انتخابی نسبت به گیرنده‌های بتا-۲ دارد (یک آگونیست بتا۲می باشد). هنگامی که به صورت استنشاقی تجویز گردد به عنوان یک گشادکننده برونش عمل می‌کند. ظهور عملکرد بعد از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه می‌باشد اما ممکن است اثر کامل آن تا تجویز منظم چندین دوز ظاهر نشود. بر خلاف آگونسیت‌های کوتاه اثر بتا-۲ مانند سالبوتامول) سالمترول برای فرونشاندن علایم در یک حمله حاد برونکواسپاسم مناسب نمی‌باشد. این دارو طولانی اثر با طول مدت فعالیت حدود ۱۲ ساعت است و در مواقع نیاز به تجویز یک آگونیست طولانی اثر بتا-۲ مثلاً در انسداد برگشت پذیر پایدار راههای هوایی مثلاًدر آسم مزمن یا در بیمارانی که مبتلا به بیماریهای مزمن انسدادی ریه هستند مفید واقع می‌شود. ممکن است در موارد حملات آسم شبانه و حملات آسم در اثر فعالیت سودمند باشد. البته در این موارد استفاده از آگونیست‌های کوتاه اثر بتا-۲ و درمان ضد التهاب می‌بایست ادامه یابد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

میزان مصرف

سالمترول به فرم xinafoate مصرف می‌شود و دوزهای تجویزی بر حسب مقادیر معادل سالمترول بیان می‌شوند. ۴۵/۱ میکروگرم salmetrol xinafoate تقریباً معادل با یک میکروگرم سالمترول می‌باشد. دوز معمول ۲ دم سالمترول ۲۵ میکروگرمی به میزان دو بار در روز از مهپاش (اسپری) می‌باشد و در صورت لزوم تا ۱۰۰ میکروگرم ۲ بار در روز می‌تواند استنشاق گردد. متناوباً ممکن است مصرف فرم پودر خشک به میزان ۵۰ میکروگرم استنشاقی یا در صورت لزوم ۱۰۰ میکروگرم، ۲ بار در روز استفاده شود. در مورد کودکان ۴ سال تمام و بالاتر می‌توان دوز ۵۰ میکروگرم سالمترول استنشاقی، ۲ بار در روز تجویز کرد.

عوارض جانبی

استنشاق سالمترول ممکن است با برونکواسپاسم پارادوکس مرتبط باشد و در بیمارانی که تا به حال کورتیکواستروئید استنشاقی دریافت نکرده‌اند نباید مصرف شود. آگونسیت‌های بتا-۲ با اثر طولانی مثل سالمترول جهت درمان برونکواسپاسم حاد یا در بیمارانی که آسم آنها بدتر شده‌است مناسب نیستند.

منابع

وب-سایت دارویاب
ویکی‌پدیای انگلیسی

maa6482
25-02-2012, 17:35
[QUOTE=mo.mo;6861269]سلام دوستان. من حدودا 2 ساله که از سالبوتامل استفاده میکنم. ولی چند وقت پیش دکترم به من اسپری سالمترول و اتروونت داد. حالا من نمیدونم این 2تا اسپری جدید یعنی من دارم بهتر میشم یا اینکه تنگی نفسم شدید تر شده؟
میشه موارد استفاده ی این اسپری ها رو برام بنویسید؟[/QUOT

دوست عزیز بماری آسم مراحل مختلفی داره (تا جایی که یادمه 4 تا). در خفیف ترین حالت درمان ما یک بتا2آگونیست کوتاه اثر مثل سالبوتامول فقط در مواقع حمله است.
در مرحله شدیدتر یک بتا2آگونیست طولانی اثر مثل سالمترول میدیم که منظم 2 تا 4 بار در روز استفاده بشه.
در مرحله بعد یک کورتیکو استروئید استنشاقی یا بعضا آنتی کولینرژیک مثل آتروونت میدن.
اگر بیماری شما فقط آسم هست و سیگاری نیستید، به نظر من آتروونت کمک چندانی به شما نمیکنه (البته این نظر منه که شما رو ندیدم و معاینه هم نکردم)
موفق باشید.

mo.mo
25-02-2012, 21:41
ممنون از نظرات دوستان.
من فقط آسم دارم و سیگاری هم نیستم.
آزمایش اسپرومتری دادم (البته چیزی ازش سر در نمیارم) دکترم که میگه آسم خفیفه داری بهتر میشی ولی من که روز به روز دارم بدتر میشم.
یه عکس از اسپرومتری گرفتم (کیفتش زیاد خوب نیست) اگه کسی چیزی از این آزمایش میفهمه یه کمکی بکنه.
ممنون.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

maa6482
25-02-2012, 23:43
دوست عزیز FEV1/FVC=99.6% دارید که این یعنی مرحله 1 یا 2 هستید و به نظر میرسه آتروونت کمکی به شما نکنه و سالمترول کافی است. (البته باز هم تاکید میکنم که این نظر شخصی منه)
در کل با توجه به اسپیرومتری که دارید، اگه آسم داشته باشید توع خفیف هست و جای نگرانی نیست.
موفق باشید.
(البته جاش اینجا نیست ولی پیشنهاد میکنم حتما آسم یار استفاده کنید.)

mo.mo
26-02-2012, 10:58
دوست عزیز FEV1/FVC=99.6% دارید که این یعنی مرحله 1 یا 2 هستید و به نظر میرسه آتروونت کمکی به شما نکنه و سالمترول کافی است. (البته باز هم تاکید میکنم که این نظر شخصی منه)
در کل با توجه به اسپیرومتری که دارید، اگه آسم داشته باشید توع خفیف هست و جای نگرانی نیست.
موفق باشید.
(البته جاش اینجا نیست ولی پیشنهاد میکنم حتما آسم یار استفاده کنید.)
ممنون از کمکت.
فقط یه سوال دیگه:
آسم یار چیه؟

morsadr
26-02-2012, 12:10
ممنون از کمکت.
فقط یه سوال دیگه:
آسم یار چیه؟

دوست عزیز سالبوتامول و سالمترول از یک رده دارویی می باشند با این تفاوت که تاثیر سالمترول طولانی تر و عوارض آن کمتر می باشد . ولی در موارد حاد تنگی نفس و مواردی که فرد اذیت می شود سالبوتامول بصورت اورژانسی بهترین درمان می باشد .
آسم یار همان Spacer می باشد یک محفظه است که اسپری در آن تخلیه می شود و با تنفس هوای آن را وارد ریه می کنید و کل دارو وارد ریه می شود . با استفاده از این وسیله هدر رفتن دارو به حداقل می رسد

maa6482
26-02-2012, 17:07
به پاسخ کامل دوست عزیز morsadr اینم اضافه کنم که آسم یا عوارض سیستمیک این داروها مثل تپش قلب رو کمتر میکنه و اثربخشی دارو رو هم بیشتر میکنه.