PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمایی : درمورد انواع فرمت های تصویری

alone one
12-02-2012, 17:37
سلام خدمت دوستان
یه سوالی فکرمو همیشه تو دانلود کردن فیلما از اینترنت مشغول میکنه!
اینکه کدوم فرمت از همه بهتر هس؟
میشه یکی از اساتید بیاد اول همه فرمتای تصویریو نام ببره،بعد به ترتیب براساس کیفیتشون اونارو رده بندی کنه؟
مثلا جدیدیترین سوالی که فکرمو مشغول کرده اینه که mp4 فرمتش با کیفیت تره یا flv؟
همینطور بین بقیه فرمتا ...
پیشاپیش از همه کسانی که وقت میذارنو جوابمو میدن ممنون

arashlolos
12-02-2012, 18:31
سلام خدمت دوستان
یه سوالی فکرمو همیشه تو دانلود کردن فیلما از اینترنت مشغول میکنه!
میشه یکی از اساتید بیاد اول همه فرمتای تصویریو نام ببره،بعد به ترتیب براساس کیفیتشون اونارو رده بندی کنه؟
همینطور بین بقیه فرمتا ...
پیشاپیش از همه کسانی که وقت میذارنو جوابمو میدن ممنون
كلي اطلاعات تو سرچ گوگل به دست مياري.
يا اينكه ميتوني نرم افزار Xilisoft Video Converter Ultimate رو دانلود كني و هرچي فرمت كه اونجا هست ميشه كل فرمتايي كه داريم.
فرمتا با توجه به حجمشون معمولا كيفيتاي متفاوتي دارن.
مثلا mpg كيفيتش بالاست يا mkv كه معمولا تو نت و سايت ميهن دانلود mkv هستند.(اگه كيفيتشون بالا باشه)
mp4 كيفيتش بالاتر از flv هستش.
دومي رو تو سايتاي پخش آنلاين معمولا استفاده ميكنن كه نسبت كيفيت به حجمش خوبه.ولي اولي رو چون حجمش بالاست استفاده نميكنن.

alone one
13-02-2012, 00:43
كلي اطلاعات تو سرچ گوگل به دست مياري.
يا اينكه ميتوني نرم افزار Xilisoft Video Converter Ultimate رو دانلود كني و هرچي فرمت كه اونجا هست ميشه كل فرمتايي كه داريم.
فرمتا با توجه به حجمشون معمولا كيفيتاي متفاوتي دارن.
مثلا mpg كيفيتش بالاست يا mkv كه معمولا تو نت و سايت ميهن دانلود mkv هستند.(اگه كيفيتشون بالا باشه)
mp4 كيفيتش بالاتر از flv هستش.
دومي رو تو سايتاي پخش آنلاين معمولا استفاده ميكنن كه نسبت كيفيت به حجمش خوبه.ولي اولي رو چون حجمش بالاست استفاده نميكنن.

ممنون داداش که جواب دادی
اتفاقا دارم و دیدم اکثر فرمتارو اما همونطور که گفتم دقیق نمیدونم کدوم فرمت از همه بهتر و یا کدوم نازلترین کیفیتو داره،متاسفانه در این مورد مطلبی پیدا نکردم تو نت
اگه کسی پیدا بشه لینکی در این مورد پیدا کنه و یا توضیح مختصری بده ممنون میشم

alirezaasemani49
14-02-2012, 01:51

سلام,این سؤالهای شما خیلی جواب به دنبال خود دارد,اما تا آنجا که برای اطلاعات پایه ای کافی است توضیح میدم.
بطور کل فایلهای گرافیکی ,فیلم ,صوتی و...را فایلهای چندرسانه ای(multimedia) میگویند.اگر منظور شما از فرمتهای تصویری همان فیلم است,میشه به فرمتهای: AVI,MPEG,MP4,FLV,WMV,MOV,DVD,DIVX,3GP, و ....اشاره کرد.
3gp وMP4 فرمت فیلمی که توسط موبایل پخش میشود است.
MPEG فرمت استانداردCD های ویدیویی است.
WMV فرمت استاندارد ویندوز است.
MOV فرمت Quick Time مربوط به کمپانی اپل است که زیاد فراگیر نیست.
FLV که فرمت فراگیر در اینترنت است و حجم کمی هم دارد.
AVI که در اوائل تقریبا تنها فرمت فیلم در کامپیوتر بوده.
DIVX در واقع فرمت جداگانه ای نیست,فقط یک codec برای فایلهای فیلم مثل AVI .
DVD که از فرمتهای مهم است.برای پلیرهای خانگی استفاده میشود.
در جواب سؤال شما که کدام بهتر است باید بگم که شما انتخاب کنید که برای چه کاری میخواهید.
در مورد اینکه MP4 بهتر است یا FLV همانطور که عرض کردم هر کدام برای کاری است.
این موارد از مهمترین فرمتهای استاندارد رایج هستند.امیدوارم توانسته باشم کمکی کرده باشم.اگر باز هم سؤالی بود در خدمتم.

alone one
15-02-2012, 00:12

سلام,این سؤالهای شما خیلی جواب به دنبال خود دارد,اما تا آنجا که برای اطلاعات پایه ای کافی است توضیح میدم.
بطور کل فایلهای گرافیکی ,فیلم ,صوتی و...را فایلهای چندرسانه ای(multimedia) میگویند.اگر منظور شما از فرمتهای تصویری همان فیلم است,میشه به فرمتهای: AVI,MPEG,MP4,FLV,WMV,MOV,DVD,DIVX,3GP, و ....اشاره کرد.
3gp وMP4 فرمت فیلمی که توسط موبایل پخش میشود است.
MPEG فرمت استانداردCD های ویدیویی است.
WMV فرمت استاندارد ویندوز است.
MOV فرمت Quick Time مربوط به کمپانی اپل است که زیاد فراگیر نیست.
FLV که فرمت فراگیر در اینترنت است و حجم کمی هم دارد.
AVI که در اوائل تقریبا تنها فرمت فیلم در کامپیوتر بوده.
DIVX در واقع فرمت جداگانه ای نیست,فقط یک codec برای فایلهای فیلم مثل AVI .
DVD که از فرمتهای مهم است.برای پلیرهای خانگی استفاده میشود.
در جواب سؤال شما که کدام بهتر است باید بگم که شما انتخاب کنید که برای چه کاری میخواهید.
در مورد اینکه MP4 بهتر است یا FLV همانطور که عرض کردم هر کدام برای کاری است.
این موارد از مهمترین فرمتهای استاندارد رایج هستند.امیدوارم توانسته باشم کمکی کرده باشم.اگر باز هم سؤالی بود در خدمتم.

خیلی ممنون از جواب شیوا و کاملتون
بله منظورم درست متوجه شدین،همینی که شما گفتینو منظورم هس
یعنی این فرمتایی که شما گفتین جزء مولتی مدیا هستن یا فیلم؟یا جفتش یکیه؟

اون سوالمم تو کیفیت منظورم بود
یعنی بین این فرمت ها،کدومش بالاترین کیفیت ممکنه رو داره؟
mkv کجای این ردس؟
بعد این 1024p و 720p چه فرقی با اینا میکنن؟
یعنی منظورم کجای مشخصات یه فایل تصویریو نشون میدن؟
آیا اینا قسمتی از مشخصات یکی از فرمتان یا میتونن جزئی از مشخصات هر فرمتی باشن؟
bluray هم فرمته؟
rip چی هس؟

ببخشید سوالام زیاده ولی خوب دوس دارم وقتی دارم چیزیو دانلود میکنم حداقل اطلاعاتی ازش کسب کنم
باتشکر

A M ! N
15-02-2012, 13:58
خیلی ممنون از جواب شیوا و کاملتون
بله منظورم درست متوجه شدین،همینی که شما گفتینو منظورم هس
یعنی این فرمتایی که شما گفتین جزء مولتی مدیا هستن یا فیلم؟یا جفتش یکیه؟

یعنی بین این فرمت ها،کدومش بالاترین کیفیت ممکنه رو داره؟بین اونها فرمتها دی وی دی از همه با کیفیت تره..

mkv کجای این ردس؟mkv هم یه کمپرس جدید ویدئو هست که قابلیت های جدیدتر داره مثلا نگه داری هم صدا و هم تصویر در کنار هم و همچنین زیر نویس رو هم شامل میشه که دیگه نیازی به فایل جدای زیر نویس نباشه ، پشتیبانی از اکتنشنهای صوتی OGG و یا ویدئوی با قابلیت تغییر Framrate

بعد این 1024p و 720p چه فرقی با اینا میکنن؟720p به ویدئویی میگن که اندازه ی افقیش 720 پیکسل باشه و Aspect rate ش هم 16:9 باشه.. اما 1024p نداریم و 1080p هستش که با همون aspect rate 16:9 هست و میتونه با همین ریت تا 1920 در 1080 باشه..

یعنی منظورم کجای مشخصات یه فایل تصویریو نشون میدن؟شما اگه KM player داشته باشین وقتی ویدئو داره پخش میشه روش راست کلیک کنید و گزینه ی media info رو بزنین همه ی جزییات رو نشون میده

آیا اینا قسمتی از مشخصات یکی از فرمتان یا میتونن جزئی از مشخصات هر فرمتی باشن؟اونایی که نام برده شد خودشون فرمت هستن و به خودی خود اسکتنشن یعنی پسوند هستند..اما DVD نه ، دی وی دی به نوع کیفیت گفته میشه.

bluray هم فرمته؟بلو ری هم جدیدترین ها هست که خودش پسوند نیست اما پسوندهایی که میتونه داشته باشه :

mk2v هستش بلو ری های قدیمی تر هم بودن که اونها ازهمون Mpeg2 استفاده میکردن

rip چی هس؟Rip هم تاجایی که میدونم تبدیل سی دی های صوتی به فایلهای موسیقی قابل خواندن روی سیستم هست.. اینکار توسط مدیا پلیر انجام میشه.. اگه تاحالا سی دی صوتی کپی کرده باشین فایلهای صوتی با پسوند cda هستن که با اینکار روی سیستم ذخیره میشن با پسوند mp3 یا هرچیزی که شما تعیین کنید..

شاد باشید..[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

alone one
15-02-2012, 19:50
بین اونها فرمتها دی وی دی از همه با کیفیت تره..

mkv هم یه کمپرس جدید ویدئو هست که قابلیت های جدیدتر داره مثلا نگه داری هم صدا و هم تصویر در کنار هم و همچنین زیر نویس رو هم شامل میشه که دیگه نیازی به فایل جدای زیر نویس نباشه ، پشتیبانی از اکتنشنهای صوتی OGG و یا ویدئوی با قابلیت تغییر Framrate

720p به ویدئویی میگن که اندازه ی افقیش 720 پیکسل باشه و Aspect rate ش هم 16:9 باشه.. اما 1024p نداریم و 1080p هستش که با همون aspect rate 16:9 هست و میتونه با همین ریت تا 1920 در 1080 باشه..

شما اگه KM player داشته باشین وقتی ویدئو داره پخش میشه روش راست کلیک کنید و گزینه ی media info رو بزنین همه ی جزییات رو نشون میده

اونایی که نام برده شد خودشون فرمت هستن و به خودی خود اسکتنشن یعنی پسوند هستند..اما DVD نه ، دی وی دی به نوع کیفیت گفته میشه.

بلو ری هم جدیدترین ها هست که خودش پسوند نیست اما پسوندهایی که میتونه داشته باشه :

mk2v هستش بلو ری های قدیمی تر هم بودن که اونها ازهمون Mpeg2 استفاده میکردن

Rip هم تاجایی که میدونم تبدیل سی دی های صوتی به فایلهای موسیقی قابل خواندن روی سیستم هست.. اینکار توسط مدیا پلیر انجام میشه.. اگه تاحالا سی دی صوتی کپی کرده باشین فایلهای صوتی با پسوند cda هستن که با اینکار روی سیستم ذخیره میشن با پسوند mp3 یا هرچیزی که شما تعیین کنید..

شاد باشید..[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مرسی رفیق
اسم شریفتو نمیدونم،زیاد تو تاپیکای مختلف از مطالبت استفاده کردم
ممنون
فقط اون فرمتارو براساس کیفیت اگه پشت سرهم بذاری که خیلی عالی میشه

A M ! N
15-02-2012, 20:17
مرسی رفیق
اسم شریفتو نمیدونم،زیاد تو تاپیکای مختلف از مطالبت استفاده کردم
ممنون
فقط اون فرمتارو براساس کیفیت اگه پشت سرهم بذاری که خیلی عالی میشه
ســـلــــــ ـــــ ـــ ــ ـا م

من امین هستم عزیز..

اینارو نمیشه دسته بندی کرد ، چون مثلا همین Mpeg میتونه VCD باشه ، همینطور میتونه DVD یا حتی بلو-ری هم باشه..

اما چیزی که من معمولا برداشت کردم ( نظر خودمه ) :

1-- MKV...MPEG ( DVD ) ....DVD...AVI....FLV...MP4....MOV

2-- (...MPEG ( VCD

3-- WMV

4-- 3GP...3G2

اما بهترین فرمت شناخته شده
H.264

که این فرمت میتونه با پسوندهای زیر باشه :

avi
mp4
mkv
و حتی H264 که البته هنوز به صورت رسمی استفاده ای ازش نشده..

لیستی از پسوندهای ویدئویی :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شاد باشید...:)

alone one
15-02-2012, 23:09
ســـلــــــ ـــــ ـــ ــ ـا م

من امین هستم عزیز..

اینارو نمیشه دسته بندی کرد ، چون مثلا همین Mpeg میتونه VCD باشه ، همینطور میتونه DVD یا حتی بلو-ری هم باشه..

اما چیزی که من معمولا برداشت کردم ( نظر خودمه ) :

1-- MKV...MPEG ( DVD ) ....DVD...AVI....FLV...MP4....MOV

2-- (...MPEG ( VCD

3-- WMV

4-- 3GP...3G2

اما بهترین فرمت شناخته شده
H.264

که این فرمت میتونه با پسوندهای زیر باشه :

avi
mp4
mkv
و حتی H264 که البته هنوز به صورت رسمی استفاده ای ازش نشده..

لیستی از پسوندهای ویدئویی :

شاد باشید...:)

مرسی امین جان
استفاده کردم
باید یکم بیشتر درمورد این اطلاعات مطالعه کنمو سوادمو تا حد معقول بکشم بالا اما فعلا که گرفتار درسای خودمم
بازم ممنون رفیق:40::40:

alone one
15-02-2012, 23:17
راستی بازم اگه دوستان اطلاعات دیگه ای داشتن که مطالبو تکمیل میکنه خوشحال میشم استفاده کنم
ممنون

alirezaasemani49
17-02-2012, 01:29
سلام,من که کاری نکردم.با توجه به سؤالهای دیگه میخوام این توضیحات را به توضیحات دوستان دیگه اضافه کنم.
این فرمتایی که شما گفتین جزء مولتی مدیا هستن یا فیلم؟یا جفتش یکیه؟
همانطور که در بالا اشاره کردم, بطور کل فایلهای گرافیکی ,فیلم ,صوتی و...را فایلهای چندرسانه ای(multimedia) یا تصویری میگویند.
یعنی بین این فرمت ها،کدومش بالاترین کیفیت ممکنه رو داره؟
شما باید توجه داشته باشید که هر کدام این فرمتها(flv و mp4) برای استفاده خاصی است.mp4 فرمت موبایل است.یعنی اگر با موبایلتان فیلمی بگیرید,فرمت آن mp4 است که همان را اگر بخواهید در پلیر خانگی ببینید باید تبدیل بکنید به فرمت DVD تا پخش شود.flv هم فرمتی است که برخلاف فرمتهای دیگر سه ویژگی دارد.اول اینکه فرمتی است که در اینترنت زیاد استفاده میشود,دوم اینکه معمولا حجم کمی دارد,سوم اینکه قابل Streamشدن است(یعنی میتوان بدون ذخیره کردن در کامپیوتر ,فیلم را بطور مستقیم در اینترنت ببینیم).
mkv کجای این ردس؟
در اصل فرمت کیفیتهای Full_HD و Blu-ray, معمولا MKV میباشد.
بعد این 1024p و 720p چه فرقی با اینا میکنن؟مقدار پیکسل را نشان میدهد.
یعنی منظورم کجای مشخصات یه فایل تصویریو نشون میدن؟
آیا اینا قسمتی از مشخصات یکی از فرمتان یا میتونن جزئی از مشخصات هر فرمتی باشن؟بله,مشخصات یک فایل است.
bluray هم فرمته؟
Blu-ray در واقع نوع جدیدی از DVD است که میتوان روی هر dvd تا 50 گیگابایت اطلاعات ذخیره کرد.البته روش تبدیل فرمت آن با دی وی دی معمولی فرقی ندارد.در ضمن برای رایت هم باید رایتر Blu-ray داشته باشید.در حال حاضر این فرمت یکی از بهترین کیفیتها را دارد.

shabnam1986
18-02-2012, 19:17
دایو ایکس اچ دی بهتره یا mpeg2 ؟

alirezaasemani49
18-02-2012, 19:41
دایو ایکس اچ دی بهتره یا mpeg2 ؟
سلام,DIVX در واقع فرمت جداگانه ای نیست,یک Codec است که برای فایلهای فیلمی مختلفی از جمله AVI بکار گرفته میشود.اینرا در نظر داشته باشید که باید ببینید که هر کدام به چه کاری میآید.اما اگر کلی بخواهیم بگیم که, DIVX بهتر است یا MPEG2؟ DVIX بهتر است.که فرمتی مناسب برای YouTube و google Video میباشد.

alone one
19-02-2012, 01:16
امین جان سایتی،مطلبی چیزی سراغ نداری که خیلی خوب کلا فرمتو codec و type و ... رو توش تعریف کرده باشه؟
هرچی که باید درمورد مولتی مدیا بدونیم

alirezaasemani49
19-02-2012, 03:11
امین جان سایتی،مطلبی چیزی سراغ نداری که خیلی خوب کلا فرمتو codec و type و ... رو توش تعریف کرده باشه؟
هرچی که باید درمورد مولتی مدیا بدونیم
سلام,اسم من امین نیست,علیرضا است.
من خودم وقتی میخواستم در مورد فرمتها چیزی بدونم هر چه در اینترنت گشتم سایتی که بطور کامل و بطوری که هر تازه کاری مثل من راحت یاد بگیرد,پیدا نکردم.(از سایتهای فارسی زبان)اما در یک سایت انگلیسی زبان بود که خیلی خوب توضیح داده بود و خیلی چیزها در مورد فرمت از آن سایت یاد گرفتم.ولی مدتی پیش کتابی دیدم که خیلی عالی است.برای هر کاربری مفید است.یکسری کتاب است که در مورد کامپیوتر (نرم افزار و سخت افزار )چاپ شده.هر مبحثی را جداگانه چاپ میکند.اسم کتاب کلید است که شما مبحث فرمت را بخرید,قیمتش 2000هزار تومان است.به فروشنده بگو:کتاب کلید که در مورد فرمت است را میخواهی .هر چی بخواهی در آن است.
به این سایت و وبلاگ هم سری بزن :

alone one
20-02-2012, 03:12
سلام,اسم من امین نیست,علیرضا است.
من خودم وقتی میخواستم در مورد فرمتها چیزی بدونم هر چه در اینترنت گشتم سایتی که بطور کامل و بطوری که هر تازه کاری مثل من راحت یاد بگیرد,پیدا نکردم.(از سایتهای فارسی زبان)اما در یک سایت انگلیسی زبان بود که خیلی خوب توضیح داده بود و خیلی چیزها در مورد فرمت از آن سایت یاد گرفتم.ولی مدتی پیش کتابی دیدم که خیلی عالی است.برای هر کاربری مفید است.یکسری کتاب است که در مورد کامپیوتر (نرم افزار و سخت افزار )چاپ شده.هر مبحثی را جداگانه چاپ میکند.اسم کتاب کلید است که شما مبحث فرمت را بخرید,قیمتش 2000هزار تومان است.به فروشنده بگو:کتاب کلید که در مورد فرمت است را میخواهی .هر چی بخواهی در آن است.
به این سایت و وبلاگ هم سری بزن :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] orum%2Fshowthread.php%3F5205)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] com%2Fpost-73.aspx)
مرسی علیرضا جان
اتفاقا با این کتابا آشنام،تو نمایشگاه تلکام و الکامپ دیدمشون
مرسی از راهنماییت

arashlolos
23-02-2012, 19:34
اينو واست آپ كردم بخونش
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

alone one
23-02-2012, 23:35
اينو واست آپ كردم بخونش
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] oads%2Fba44cd9e5e9cf79494fd45a6918a71c2.rar)
ممنون مطلب خیلی مفیدی بود
امیدوارم بقیه ام استفاده کنن

morteza.1975
12-03-2012, 02:35
یک سوالی که پیش میاد اینه که فیلمی که MPEG2 هست و اگر بخواهیم تبدیلش کنیم به یک فرمتی که حجم کمتری پیدا کنه ولی زیاد افت کیفیت پیدا نکنه شما کدام یک از این فرمتها رو پیشنهاد میکنید MKV_ DVIX_XVID

arashlolos
14-03-2012, 16:53
یک سوالی که پیش میاد اینه که فیلمی که MPEG2 هست و اگر بخواهیم تبدیلش کنیم به یک فرمتی که حجم کمتری پیدا کنه ولی زیاد افت کیفیت پیدا نکنه شما کدام یک از این فرمتها رو پیشنهاد میکنید MKV_ DVIX_XVID

اولا فكر ميكنم mpeg2 كيفيتش پايين تر از كيفيت هاي MKV_ DVIX_XVID باشه(مطمئن نيستم)
اما در هر صورت با برنامه Xilisoft Video Converter Ultimate ميري تو قسمت فرمت هاي موبايل.از اونجا فرمت wmv رو انتخاب ميكني.هم كيفيتش خوبه هم حجمش كمه.ضمنا ميتوني حجمشو با گزينه هايي كه سمت راست داره كمترم كني.
اين تجربم بود.

HORROR
17-03-2012, 15:19
درمیان فرمتهای جدید من mkv و mp4 رو پیشنهاد میدم.دلیلشم میتونی موقع نتیجه کار بدونی و همچنین استفاده از کدک h264 باعث میشه با وجود حجم کم تصویری با کیفیت رو داشته باشی....نرم افزار هم بین همشون من media coder رو پیشنهاد میدم واقعا نرم افزار حرفه ای و همه فن حریف هست/.:11:

Mahjongg
06-07-2012, 10:38
سلام به همگی
من تا اینجا توضیحات همه دوستان رو خوندم وتا حدودی آشنا شدم با اصل قضیه
سوالی که من دارم :

من با دستگاه مبدل دیجیتال چند تا فیلم ضبط کردم
بعد با نرم افزار TMPGEnc Video Mastering Work 5 بخشهایی از اونها رو بریدم
بعد که خواستم ذخیره کنم ، کلی فرمت بود و سردرگم شدم که کدوم مناسب تره
میخوام حجم کمتری داشته باشه ولی کیفیت خیلی خوب باشه و بتونم باز تو همون دستگاه مبدل ببینم فیلمها رو

چند تا فرمت رو خودم تست کردم . مثلا mpeg2 که حجمش بالا بود.
mpeg 4 avc حجمش نسبتا خوب بود ولی تصویر نسبت به فیلم اصلی کمی مات شده بود. کدکشون رو هم ط264 انتخاب میکردم

خود فیلم پسوندش mts هست که تو properties اینا رو نوشته :
System Format : MPEG-2 Transport Stream
Video Format : MPEG-4 AVC
Using Decoder : Standard Decoder

میشه یکی منو راهنمایی کنه که چرا تصویر مات میشه ؟
من بیت ریت رو روی 1500 گذاشتم . به این مربوط میشه؟