PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دو شبکه مجزا با یک اکسس پوینت؟

reza41
01-02-2012, 21:50
سلام
من یک مودم وایرلس + اکسس پوینت + روتر سیسکو دارم. و 7 تا سیستم.
اینا رو با هم شبکه کردم. بگذریم از اینکه شبکه خیلی پایداری نیست و چون وایرلس هست قطعی زیادی داره.
اما سوال من اینجاست که چطور می تونم دو تا شبکه تعریف کنم. بهتر بگم من میخوام چهار تا از سیستم ها به صورت جدا باشن که نتونن به این سه تا سیستم دیگه دسترسی داشته باشن و اگر چیزی در اون سه تا سیستم به اشتراک گذاشته شد این سه تا نتونن ببینن. اصلا نتونن اون سیستم ها رو تو شبکه ببینن.
اومدم دو تا workgroup تعریف کردم اما باز هم همه کامپیوترها به هم متصل هستند.

توضیح بیشتر:
چهار تا از این سیستم ها تو کتابخونه ان و سه تای دیگه مربوط به مدیریت و آموزش و ... من می خوام چهار تا سیستمی که تو کتابخونه هستن نتونن به این سه تا سیستم دسترسی داشته باشن ولی از سیستم مدیریت بشه همه سیستم ها رو دید و کنترل کرد.
نکته دیگه اینکه من نوع شبکه را هم شبکه عمومی انتخاب کردم و رفتم و محافظت با پسورد رو هم در تنظیمات اشتراک گذاری فعال کردم اما نمی دونم چرا این تنظیم خودش خاموش میشه و دوباره هر چی فایل به اشتراک گذاشته می شه همه می بینن. هر چقدر هم گشتم نتونستم در شبکه های نظیر به نظیر راهی برای پسورد گذاری روی فایل های به اشتراک گذاشته شده پیدا کنم و راه هایی که تو سایت های مختلف ذکر شده رو همه رو تست کردم.
لطف کنید و نظرتون رو بنویسید.
ممنون

Amir Varasteh
01-02-2012, 23:37
سلام.

خب مشکل چیه الان؟

برای هر گروه یک رنج IP متفاوت تعریف کن. برای این سیستمها هم Default Gateway نزار تا نتونن همدیگ رو ببینن.

اما برای سیستم خودت Default Gateway بزار که بتونی به کل شبکه دسترسی داشته باشی.

درضمن روی سوییچت هم اگه امکانش رو داشته باشه میتونی VLAN تعریف کنی.

reza41
02-02-2012, 00:12
سلام.

خب مشکل چیه الان؟

برای هر گروه یک رنج IP متفاوت تعریف کن. برای این سیستمها هم Default Gateway نزار تا نتونن همدیگ رو ببینن.

اما برای سیستم خودت Default Gateway بزار که بتونی به کل شبکه دسترسی داشته باشی.

درضمن روی سوییچت هم اگه امکانش رو داشته باشه میتونی VLAN تعریف کنی.

سلام و ممنون از جوابت.
خوب اول اینکه من DHCP رو فعال کردم که خودشون آی پی دریافت می کنن. یعنی به نظر شما غیر فعالش کنم و از دو رنج مختلف آی پی بدم؟
مشکل دیگه اینه که اگر دستی آی پی دادم خوب وقتی Default Gateway رو تعریف نکنم دیگه سیستم ها نمی تونن به اینترنت دسترسی داشته باشن در حالی که من میخوام همه سیستم ها به اینترنت وصل باشن.
اگر می تونی در مورد vlan روی سوییچ توضیح بیشتری بدی ممنون میشم.

Amir Varasteh
02-02-2012, 02:44
ببین DHCP که بهتره غیر فعال شه و دستی IP بدی. البته راه هست که بشه با DHCP هم IP داد که واسه این تعداد سیستم نمی ارزه بخوای وقت بزاری.

خب الان اینترنت چطوری اومده براشون؟ مودم وصله به سوییچ؟ روتر سیسکو که داری چیکاره اس این وسط؟ DHCP کجاست؟ رو مودم؟

یکم توضیح بیشتر راجع به ساختار شبکت بده من دقیق میگم چیکار کنی.

VLAN هم چیزی نیس که بخوام من اینحا توضیح بدم. میتونی راجع بهش توی لینک زیر بخونی:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اما خب فکر نکنم به VLAN نیاز باشه. خیلی ساده تر از این حرفا میشه حل کرد مشکلو. فقط توضیح بده که من دقیق بدونم چی به چیه تا بهت بگم چیکار کنی.

موفق باشی.

reza41
02-02-2012, 13:39
ببین DHCP که بهتره غیر فعال شه و دستی IP بدی. البته راه هست که بشه با DHCP هم IP داد که واسه این تعداد سیستم نمی ارزه بخوای وقت بزاری.

خب الان اینترنت چطوری اومده براشون؟ مودم وصله به سوییچ؟ روتر سیسکو که داری چیکاره اس این وسط؟ DHCP کجاست؟ رو مودم؟

یکم توضیح بیشتر راجع به ساختار شبکت بده من دقیق میگم چیکار کنی.

VLAN هم چیزی نیس که بخوام من اینحا توضیح بدم. میتونی راجع بهش توی لینک زیر بخونی:

اما خب فکر نکنم به VLAN نیاز باشه. خیلی ساده تر از این حرفا میشه حل کرد مشکلو. فقط توضیح بده که من دقیق بدونم چی به چیه تا بهت بگم چیکار کنی.

موفق باشی.

سلام از اینکه وقت گذاشتی ممنون
ببین مودم من یک مودم سیسکو هست به مدل linksys WAG120N که تمامی این چیزا مثل سوییچ و مودم adsl و روتر و ... توی همونه. و DHCP هم روی مودم هست. توضیح بیشتر در مورد مودم رو می تونی توی این صفحه ببینی
خوب من این مودم رو پیکربندی کردم یعنی تنظیمات ADSL رو روش گذاشتم و وایرلس رو هم تنظیم کردم مثل مک آدرس های مجاز و پسورد و ...
و بعد هم تمام سیستم های موجود رو با کارت وایرلس وصل به این مودم کردم. خوب سیستم ها به طور خودکار از مودم آی پی میگیرن و شبکه هم شبکه دامین که سرور و کلاینت داره نیست بلکه شبکه نظیر به نظیره. چون اونجایی که استفاده می کنن دانش لازم برای استفاده از شبکه دامین و سرور و کلاینت رو ندارن.
خوب این وضعیت کلی سیستم ها
و گفتم میخوام همه این سیستم ها به هم شبکه باشن به این صورت که چهار تا سیستم تو کتابخونه هستن و سه تا هم در بخش اداری.
اول اینکه میخوام سیستم مدیریت بتونه به همه سیستم ها دسترسی داشته باشه و کنترل کنه.
دوم اینکه سه تا سیستمی که تو بخش اداری هستن با هم شبکه باشن و بتونن از هم استفاده کنن.
سوم اینکه چهارتا سیستمی که تو کتابخونه هستن هم با هم شبکه باشن که بتونن از هم استفاده کنن و نتونن از سیستم های تو بخش اداری استفاده ای بکنن.
بازم ممنون

---------- Post added at 01:39 PM ---------- Previous post was at 01:37 PM ----------

یادم رفت بگم.
اگر احساس می کنی از نظر سخت افزاری احتیاج به تجهیزات دیگه یا جدید یا جدا از هم هست راهنمایی کن. ممنون

reza41
07-02-2012, 23:00
دوست عزیز چی شد؟