PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دندانه دار شدن گوشه های گرد

mathbahram
31-01-2012, 12:23
سلام

می خواستم بپرسم چرا توی نرم افزار فتوشاپ، وقتی می خواهیم گوشه ها رو گرد کنیم و یا دایره و خطوط انحنا دار رسم کنیم، کناره ها به صورت دندونه دار در میاند؟! باید برای رفع این مشکل چی کار کنم؟ چون این حالت، ظاهر کار رو به هم میریزه. توی نرم افزارهای گرافیکی دیگه هم این مشکل وجود داره؟

با تشکر...

pcforlife
31-01-2012, 14:31
نرم افزار فتوشاپ ماهیتش پیکسلی (مربعی) است. یعنی تمای اجزای موجود از مربع هایی تشکیل شده که یا دارای رنگ هستند یا دارای رنگ نیستند. (0 و 1).
به واسطه همین جمله ما دو مورد رو متوجه میشیم:
1- هرچه ما بخوایم پیکسل ها رو از نزدیک ببینیم، (زوم کنیم) کیفیت کلی تصویرمون کاهش پیدا می کنه.
2- هر چه رزولوشن تصویر کمتر باشه، مورد شماره یک تشدید پیدا می کنه و ایجاد گوشه های گرد، فرم درستی نخواهند داشت. (به قول شما دندونه دار میشه)

برای این مشکل شما من پیشنهاد می کنم از تصاویری با رزولوشن مناسب برای کارتون استفاده کنید و تصاویرتون رو با رزولوشن واقعی (با استفاده از گزینه actual pixels دربخش زوم یا زدن کلید های ترکیبی Alt+Ctrl+0) تماشا کنید و اگر مشاهده کردید بخش های منحنی کارتون پیکسل پیکسل شده، تصویرتن رو اینجا بگذارید تا رفع اشکال بشه.

توی نرم افزارهای گرافیکی دیگه هم این مشکل وجود داره؟
منظورتون چه نرم افزار هاییه؟
اگه مثلا نرم افزار PhotoImpact مد نظرتونه که این نرم افزار هم مشابه فتوشاپ ماهیتش پیکسلی هست... اما نرم افزار هایی مثل کورل، فری هند و... مد نظرتونه، این نرم افزار ها ماهیتشون برداریه و کلا زوم معنایی در آنها نداره.

mathbahram
01-02-2012, 11:07
ممنون از جوابتون...
پس اگر من همون کاری که توی فتوشاپ انجام می دادم رو توی نرم افزار کورل انجام بدم، قسمتهایی که انحنا دار هستند دندونه دار نمی شند دیگه؟

pcforlife
03-02-2012, 01:14
ممنون از جوابتون...
پس اگر من همون کاری که توی فتوشاپ انجام می دادم رو توی نرم افزار کورل انجام بدم، قسمتهایی که انحنا دار هستند دندونه دار نمی شند دیگه؟
بله...:20: ولی توجه داشته باشید که شما در صورت گرفتن خروجی تصویر با فرمت های معمول تصاویر در ویندوز مثل jpg یا bmp و...، مجددا با زوم روی تصویر خروحی شاهد کاهش کیفیت تصویر، پیکسل پیکسل شدن (یا به قول شما دندونه دار شدن) تصویر خواهید بود که البته موضوع مهمی هم نیست...:20:
در کل فقط در نرم افزار های برداری مثل کورل زوم کردن، کیفیت رو کاهش نمیده... : )