PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل با هارد وسترن دیجیتال-اکسترنال جیبی-ظرفیت 500

brain
30-01-2012, 18:08
سلام.

من یه هارد وسترن دیجیتال اکسترنال جیبی 500 گیگی دارم که 2 تا درایو براش تعیین کردم که هریک 250 گیگ هست.
یکی شون ntfs و دیگری fat می باشد.

جدیدا به مشکلی با درایوی که فرمتش ntfs هست برخوردم :
من نزدیک به 17 گیگ اطلاعات روی این درایو دارم. ولی ظرفیت باقیمانده را ویندوز 4 گیگ نشان میدهد. هیچ فایل دیگری هم روی هارد نیست چه مخفی و ... - حتی روی مک هم دیدم و همینطور بود.

قبلا یه سری اطلاعات دیگه ای هم داشتم که الان ناپدید شده و من حدس میزنم که حجمی که الکی پر نشون داده میشه به خاطر اوناس.

به نظرتون مشکل از کجاست؟
ویروس ؟

faraname
30-01-2012, 20:11
سلام.

من یه هارد وسترن دیجیتال اکسترنال جیبی 500 گیگی دارم که 2 تا درایو براش تعیین کردم که هریک 250 گیگ هست.
یکی شون ntfs و دیگری fat می باشد.

جدیدا به مشکلی با درایوی که فرمتش ntfs هست برخوردم :
من نزدیک به 17 گیگ اطلاعات روی این درایو دارم. ولی ظرفیت باقیمانده را ویندوز 4 گیگ نشان میدهد. هیچ فایل دیگری هم روی هارد نیست چه مخفی و ... - حتی روی مک هم دیدم و همینطور بود.

قبلا یه سری اطلاعات دیگه ای هم داشتم که الان ناپدید شده و من حدس میزنم که حجمی که الکی پر نشون داده میشه به خاطر اوناس.

به نظرتون مشکل از کجاست؟
ویروس ؟

احتمال اش زیاده ویروس باشه . فایل های hidden سیستم عامل رو آزاد کن بزار نشون بده , شاید فایل های قبلی تون به صورت فایل های مخفی سیستم عامل در اومده باشن . فایل های مخفی سیستم عامل فایل هایی هستن که در فرایند نصب ویندوز و ... بر روی بخش های مختلف سیستم شما ایجاد میشن و به صورت پیش فرض مخفی هستند و حتی اگر hidden سیستم شما در حالت show hidden هم باشه قایل دیدن نیستن . فقط از همون بخش نمایش فایل های hidden یک بخش هست که تصویرش رو تو عکس زیر می بینی . این تیک رو بردار ببین چیزی می بینی . خیلی احتمال اش زیاده که با این کار مشکل ات حل بشه . یادت باشه بخش show hidden فایل عادی هم فعال باشه و تیک اش خود باشه و در حال hidden نباشه .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

brain
30-01-2012, 20:35
اینکارو کردم قبلا فایده ای نداشته... حتی تو مک هم نشون نمیده...

faraname
31-01-2012, 10:34
اینکارو کردم قبلا فایده ای نداشته... حتی تو مک هم نشون نمیده...
دیسک لینوکس داری ؟ می تونی با اون امتحان کنی ببینی چیزی نشون میده یا نه ؟

brain
04-02-2012, 10:25
دیسک لینوکس داری ؟ می تونی با اون امتحان کنی ببینی چیزی نشون میده یا نه ؟
نه ندارم.

با نود 32 به روز هم ویروس کشی کردم ولی چیزی نشد.

حالا نمیدونم جریان چیه. از کابلشه چیه. تو سیستم های اپل هم چک کردم و نشون نداد.

faraname
04-02-2012, 11:33
واسه انتی ویروس تو این شرایط نود انتخاب خوبی نیست . Avira خیلی واسه این کاری که شما می خوای بکنی بهتره هست . با اون چک کن ببینی چیزی پیدا می کنه یا نه . امیدوارم هر چه زودتر مشکل ات حل بشه .

brain
07-02-2012, 00:18
مشکلم رفع شد. ویروس نبود.
من چون همیشه safe remove نمیکردم ، رفیم گفت که اطلاعاتت نمیدونم چی شده و ناپدید شده از روی نمیدونم چی (یکم تخصصی بود یادم رفته) .... و scan disk error زد از طریق ویندوز و بعد از 2 ساعت اوکی شد.

در کل ممنون دوست عزیز که وقت گذاشنی و رسیدگی کردی!

mohsen_n94
07-02-2012, 11:25
خدارو شكر كه مشكلتون حل شد
ولي نميدونم چطور شما 250 گيگ درايو fat ساختين به دليل اينكه حداكثر ميزان فضاي قابل اختصاص به هر درايو fat32
32 گيگ مي باشد مگر اينكه extended fat باشد.
دوستان ديگه اگه به اين مشكل برخوردن ميتونن اين دستورات رو داخل cmd امتحان كنند:

با اين دستور برخي از مشكلات فايهاي داخل درايو و سيستم فايل حل ميشوند.

:chkdsk /f drivelater
:chkdsk /f d :مثال

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اگر هم درايوي دارين كه fat هست ميتونيد از اين دستور براي تبديل به ntfs استفاده كنيد :
كه پيشنهاد ميكنم اگر درايوي با حجم بالا دارين به ntfs تبديل كنيد.

convert drivelater:/fs:ntfs
convert d:/fs:ntfs :مثال

ata.royalfalcon
07-02-2012, 11:31
ولي نميدونم چطور شما 250 گيگ درايو fat ساختين به دليل اينكه حداكثر ميزان فضاي قابل اختصاص به هر درايو fat32
32 گيگ مي باشد مگر اينكه extended fat باشد.

عزيزم حتي ميتوان يك پارتيشن primary به حجم 1.5 ترابايت رو بصورت fat32 درست كرد كه خودم بصورت عملي اينكار رو انجام دادم .
به تاپيك زير مراجعه كنيد .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mohsen_n94
07-02-2012, 11:46
بله كار نشد نداره دوست عزيز ولي دليلي نداره كه با اينكار از كارايي و سرعت درايومون كم كنيم.
چند نكته هم وجود داره :
به صورت پیش فرض سیستمهای ویندوز می توانند تنها یک درایو را به اندازه حداکثر 32 گیگابیت فرمت کنند. تازه وقتی با این اندازه فرمت انجام شود، FAT32 کارایی اش را تا حد زیادی از دست می دهد.
یک پوشه FAT32 حداکثر می تواند 65536 فایل یا پوشه درون خود داشته باشد.
حداکثر اندازه فایلی که می تواند بروی یک درایو FAT32 قرار بگیرد، 4 گیگابایت است.

با تشكر از شما