PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کمک برای سیم پیچی چوک

!hamed joon
23-01-2012, 20:13
با سلام خدمت دوستان میخواستم یک چوک رو خودم سیم پیچی کنم چون تو بازار هر چی گشتم نبود و برای این که این چوک رو بپیچم نمیدونم تعداد دور سیم پیچ ورودی و خروجی باید چقدر باشه لطفا اگر کسی میدونه کمک کنه و فرمول محاسبه رو بگه چوکی که میخوام بپیچم مبدل ولتاژ 10 ولت به 300 ولت هستش.
با تشکر

mad86
24-01-2012, 06:18
قوانین بر مبنای رنج فرکانس و نوع هسته و... ونوع کاربرد متفاوتند

این یک ترانس افزاینده است...اما اگر کار شما تو رنج 50هرتز است و جریان خروجی کم نیاز دارید

میتونید برای این ترانس افزاینده مورد نظرتون از یک ترانس آماده 220 به 7.5 استفاده کنید و اونورو معکوس ببندید ..یعنی ورودیتون میشه سر 7.5 ترانس و از سر دیگه ترانس خروجی 300 دریافت نمایید!

این خیلی بصرفه تر از اینه که خودتون بپیچید

!hamed joon
24-01-2012, 18:23
خیلی ممنون از راهنمایی تون جناب mad86 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) چون میخوام حجم مدار کوچک تر باشه گفتم بهتره از چوک استفاده کنم اگر امکان داره که چنین چیزی ساخت لطفا راهنمایی کنید نسبت دور اولیه وثانویه وسطح مقطع هسته فریت چقدر باید باشه

mad86
25-01-2012, 04:00
فریت که اصلا قضیش فرق میکنه و محاسباتش بسیار پیچیده تر است و برای مبدل های سوئیچینگ مورد استفاده قرار میگیرند و برا اساس نوع و مدل منبع تغذیه 'مثلا فلایبک پوش پول یا...و مشخصه فرکانس قسمت درایور و..هسته متفاوت و فاصله هوایی مناسب در نظر گرفته می شود و محاسبات بسیاری نه تنها در فریت که جهت قسمت درایور نیاز دارند

متاسفانه اطلاعاتی که گذاشتید ناقصه مثلا توان و جریان خروجی...ودیگر مشخصات مثل کاربرد نامشخصه و نمیتونم کمک چندانی کنم

توصیه میکنم کتابی تحت عنوان "منابع تغذیه سوئیچینگ" رو تهیه بفرمایید و همینطور از سایت eca-ir هم استفاده کنید که چندین نمونه مدار سوئیچینگ با توضیح کامل قرار داده شده که درایور های خیلی کاربردی و ارزان قیمت هم مثل ای سی uc3485 و حتی درایورهای خیلی ساده تر میتونید این افزاینده رو بسازید

برای نسبت تبدیل هم خوب مشخصه که باید 300/10=30 باشد یعنی مثلا اگر ورودی 10 دور سیم میپیچید خروجی باید حدودا 300 دور باشد که برای محاسبه دقیق تر میتونید از بعضی نرم افزارها هم استفاده کنید که تو همون eca هست

توصیه میکنم بدون دانش این کار نکنید چون ولتاژ خروجی بالاست و خطرناک