PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : معرفی و آموزش اولیه برنامه BW Meter برای کنترل پهنای باند مصرفی

eefe
15-01-2012, 19:57
سلام
ابتدا عذر میخوام از این که آموزش کامل نیست و سعی کردم اون چیزایی که فک می کردم مورد نیاز کاربران معمولی (مثل خودم) میشه رو توضیح بدم.
بنده در حال حاضر دارم از سرویس آسیاتک استفاده می کنم(1 مگ) و خط هم در ساعات روزانه روی 4 مگ بسته شده.از اونجایی که در ایران کلا محدودیت داریم اکثر مواقع (حجم اینترنت منظور است) و با این سرعت 4 مگ وقتی یک سایت رو وا می کنید 7 نسل قبل و بعدش هم باز میشن،لذا شاید کنترل حجم مصرفی برای خیلی هایی که سرعت روزانه خوبی دارن و البته چه آنهایی که ندارن،مفید و ضروری باشه،تا علاوه بر بخش ریپورت ناحیه کاربریشون در سایت آی اس پی مورد نظر،خودشون بتونن از ریز کار با خبر باشن.
من خودم اوایل از DU Meter استفاده می کردم و بعد یکی دو روز اختلافات زیادی رو دیدم با بخش ریپورت تو سایت،زنگ زدم آی اس پی و گفتم چنین مساله ای هست،بهم گفتن حتما اشتباه می کنم و از BW Meter استفاده کنم،منم گفتم طبق معمول دارن از سر خودشون وا می کنن و .... علی ای حال گفتم ضرر که نداره،امتحان می کنیم و دیدم کاملا منطبق میشه با یخش ریپورتم.

(چه طولانی شد) گفتم آموزش مختصری بدارم تا دوستان هم ازش استفاده کنن.
نرم افزار رو از هر جا که صلاح می دونین دانلود و نصب کنین.
بعد از اجرا آیکونی کنار ساعت میاد که با دوبار کلیک روی اون به برنامه هدایت میشید

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
1-مربوط به تنظیمات اولیه برنامه اس و آپشنهایی مثل اجرا همراه با شروع ویندوز و ... را دارد
حتی می تونید پسورد بذارید رو برنامه،برای ریپورت دقیق یادتون باشه Start with windows تیک دار باشه
2-این بخش هم آنچنان مهم نیس و مربوط میشه به نحوه نمایش در tray.اگه خیلی وسواس ندارید این بخش رو هم رها کنید
3-مربوط میشه به اینکه کدوم آداپترها رو مونیتور کنه.مثلا فرض کنید هم با لن به اینترنت وصل هستید و با وایرلس هم به شبکه خونگی و روترتون و در حقیقت اینترنت در بستر وایرلس ندارید.در این صورت میتونید آداپتور وایرلس رو حذف کنید و یا حرفه تر ها میتونن از بخش فیلتر ها اونو تنظیم کنن
4-مربوط به این میشه که به طور عمومی چه آی پی هایی رو لوکال به حساب بیاره و اگر تغییرات خاصی ندادین،بیخیالش شین و همینجوری درسته واسه خودش:46:
(نکته:قطعاً افراد حرفه ای مخصوصاً در امر شبکه میدونن خودشون چی کار کنن و به زیر و بم کار آشنا هستن.این آموزش برای من و امثال منه که خیلی از این چیزا سر در نمیاریم و همینکه مانیتور کنه به صورت درست واسمون کافیه)

و اما تب filters
در این تب و در بخش 1 میتونید فیلترهای مختلف رو ببینید،اونا رو حذف کنید،ادیت کنید یا فیلتر جدید اضافه کنید
در قسمت دوم میتونید تب های مختلف فیلتر رو مشاهده کنید و در قسمت 3 اونها رو تغییر بدید
در این قسمت تب ها رو یکی یکی توضیح میدیم:(شرمنده دیگه واسه هر کدوم نمیشد عکس بذارم)
General: خب این تب مربوط به فعال و یا عدم فعال بودن فیلتر و نحوه عملکرد اونه.در قسمت mode شما سه گزینه رو میبینید که به دلخواه میتونید اونو تنظیم کنید (2 حالت فایروال و یک حالت معمولی) که چون فایروال واسه امثال ما دردسر داره و قطعاً گزینه های خیلی بهتری هست واسه این امر(مثل انواع نرم افزارهای امنیتی) اونو رو حالت normal تنظیم می کنیم.
نکته:یادتون باشه تمامی تنظیمات در فیلتری که انتخاب شده است اعمال میشه
source:کاری به اینجا نداشته باشیم بهتره (متخصصین امر<>یعنی چی؟این نرم افزار ترافیک سیستمهای دیگه شبکه رو مگه میتونه مونیتور کنه؟)
destination:مربوط به سروری هست که ازش سرویس میگیرید.مثلا در حالت پیشفرض واسه فیلتر internet میبینید که include:ALL و exclude:local network هست.یعنی مونیتور کل ترافیک به غیر از سبکه محلی و خونگی که تو تب جنرال تعریف کرده بودیم.میتونید خیلی چیزا واسش تعریف کنید،مث رنج آی پی و ... کلا برای وقتی که میخواید حجم اینترنت مصرفی رو مانیتور کنید رو همین حالت بذارید باشه و وقتی که میخواید مثلاً مقدار حجم بارگیری شده از شبکه محلی رو داشته باشید(پیش فرض فیلتر local network) روی حالت include:local network اصولاً (در اکثر موارد)
protocol و port:من کاری به این قسمتاش ندارم.مربوط به پورتها و پروتوکل هاست که فک نمی کنم واسه افراد عادی زیاد مهم باشه.معهذا اگر دوست داشتین خودتون باهاش ور برین:20:
application:یعنی حجم مبادله ای کدوم نرم افزارها رو مونیتور کنه و کدوم رو نکنه که به ترتیب در بخش include و exclude مشخص میشن.روی حالت پیشفرض all هم که هس یعنی تمام برنامه ها
schedule: و اما این بخش مهم.در اینجا میتونید مشخص کنید چه روزایی در هفته و چه ساعاتی رو جزو ترافیک به حساب بیاره و یا نیاره.یه مثال میزنم.ما شبانه 2 تا 8 و روزهای جمعه کلا رایگان داریم،خب.2 تا فیلتر درست می کنیم،یکی واسه غیر رایگان و اگه دلمون خواست رایگان ها رو هم بدونیم،یکی واسه رایگان
اونی که غیر رایگانه رو مثلاً همون internet در نظر می گیریم.میریم تو این بخشش،تیک روز جمعه( friday ) رو بر میداریم و در بخش active time ساعات رو از 2:00 تا 8:00 در نظر میگیریم و حالت exclude می کنیم.یعنی چی؟یعنی روزهای جمعه و ساعات 2 شب تا 8 صبح رو واسم حساب نکن
وقتی میخوایم برای رایگان محاسبه کنیم،باید دو تا فیلتر آماده کنیم،یکی واسه روز جمعه(با برداشتن تیک همه روزها غیر از جمعه) و یکی واسه بقیه روزها به غیر از جمعه (با include کردن ساعات 2 تا 8 و برداشتن تیک روز جمعه)

در بخش 4 هم میتونید محدودیت هایی رو اعمال کنید،چه در زمینه سرعت آپلود،چه دانلود و چه غیر فعال کردن کلی نت تحت اون فیلتر.مثلا برای حالت روزانه سرعت رو پایین ببندید تا جد و آباد سایت رو سریع لود نکنه:31:

در این تب هم که عملکرد و کارکرد رو میتونید مربوط به هر فیلتر در بازه های زمانی مشخص مشاهده کنید
در قسمت 1 نوع فیلتر رو مشخص می کنید و در قسمت 2 هم کارکردشو در بازه های مختلف
مثلا این شکل مربوط به فیلتر رایگان منه:27:

در تب alerts هم میتونید هشدارهایی رو تعیین کنید
در قسمت 1 اسم هشدار
در قسمت 2 گزینه های هشدار من جمله پخش صدا و غیره و همچنین اون فیلتر هایی که باید مونیتور بشن
و در قسمت 3 هم نحوه رسیدن به مرز هشدار مشخص میشه

در هر حال سعی کردم یه چیز جمع و جور تهیه کنم برای دوستان که بیشتر به درد کسانی میخوره که سرویس دهندشون بخش کاربری خوبی نداره (مثل آسیاتک) و یا میخوان خودشون لحظه ای حساب کار دستشون باشه و .....
اگر کم و کاستی بود شرمنده
یا حق

rzjafarzadeh
03-10-2012, 11:10
من نرم افزار BW meter رو روی سیستم XP نصب کردم. حالا میخوام ببینم کامپیوترهای موجود در شبکه که در شرکت ما هستند و به اینترنت دسترسی دارند در روز چقدر مصرف میکنند چون تا حالا ما سیستم نظارت نداشتیم و زود به زود اینترنت ما تموم میشه و هیچ کس زیر بار این موضوع نمیره باید چیکار کنم. من هر وقت این نرم افزار رو اجرا می کنم اینترنت روی کامپیوترم قطع میشه و هر وقت خروج از برنامه می کنم دوباره وصل میشه. میشه لطفا منو بیشتر راهنمایی کنید؟؟؟ متشکرم