PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد کپی رایت

MrGee
12-01-2012, 01:28
سلام دوستان

یه سوال برام پیش اومده
می خوام ببینم اگه یه مطلبی کپی رایت داشته باشه تحت چه شرایطی می شه اون رو دوباره انتشار داد(همون کپی پیست خودمون)؟
اجازه نویسنده حتما لازمه؟ تنها ذکر منبع کافی نیست؟
ممنون

MrGee
13-01-2012, 22:34
از دوستان کسی نمی دونه؟

Shadow-Man
14-01-2012, 01:43
من زیاد اطلاع ندارم ولی میدونم نحوه باز نشر به لیسانس اون اثر بستگی داره
مثل میگن این اثر تجت فلان لیسانسه شما میری در مورد اون لیسانس تحقیق میکنی. اون موقع معلوم میشه که شما برای استفاده از اون اثر فقط لازمه ذکر منبع بکنی یا اجازه نامه کتبی لازم داری یا...
و مهمتر اینکه ذکر منبع و اجازه نامه کتبی تا چه حد به شما اجازه استفاده میده.

تمام اینا تو لیسانسی که صاحب اثر ازش استفاده میکنه کاملا مشخص شده

در ضمن شما اگه تو ایران زندگی میکنی هر طور دلت بخواد می تونی استفاده کنی کارت غیر قانونی هم نیست چون ایران عضو کپی رایت نیست

logos
14-01-2012, 13:17
در ضمن شما اگه تو ایران زندگی میکنی هر طور دلت بخواد می تونی استفاده کنی کارت غیر قانونی هم نیست چون ایران عضو کپی رایت نیست

در مورد اثار ايراني حق كپي رايت وجود داره

Shadow-Man
14-01-2012, 13:33
کاملا درست میگید. باید به آثار ایرانی احترام بذارید. من خودم حاضر نشدم برای قهوه تلخ 2500 هفته ای بدم برای همین حتی یه قسمتش رو هم نگاه نکردم. با اینکه کپیش همه جا هست حتی نا خواسته تو کامپیوتر من هم اومد

رفع ابهام:
پست قبلی من فقط برای آثار خارجی بود حالا می خواد کتاب باشه فیلم باشه برنامه باشه یا مقاله.

logos
14-01-2012, 19:27
کاملا درست میگید. باید به آثار ایرانی احترام بذارید. من خودم حاضر نشدم برای قهوه تلخ 2500 هفته ای بدم برای همین حتی یه قسمتش رو هم نگاه نکردم. با اینکه کپیش همه جا هست حتی نا خواسته تو کامپیوتر من هم اومد

رفع ابهام:
پست قبلی من فقط برای آثار خارجی بود حالا می خواد کتاب باشه فیلم باشه برنامه باشه یا مقاله.

صحبت من بحث اخلاقي يا احترام نبود بحث قانوني يود كه توي مجلس هم در مورد اثار ايراني تصويب شده و شما در صورت استفاده غير مجاز مي تونيد تحت پيگرد قرار بگيريد و جريمه سنگين هم داره

بحث اخلاقي مربوط به اين تاپيك نميشه و تا همين جا هم از موضوع اصلي خارج شديم

پ.ن : وقتي تهيه كنندگان يك اثر به صورت غير اخلاقي براي درامدزايي بيشتر به تبليغ اثرشون مي پردازند و از احساسات مردم سوء استفاده مينن پيشنهاد ميكنم شما به خاطر مسايل اخلاقي از ديدن اون اثر خودداري نكنيد با اينكه به شخصه توصيه ميكن اين اثر رو نبينيد

shahin666
15-01-2012, 02:18
صحبت من بحث اخلاقي يا احترام نبود بحث قانوني يود كه توي مجلس هم در مورد اثار ايراني تصويب شده و شما در صورت استفاده غير مجاز مي تونيد تحت پيگرد قرار بگيريد و جريمه سنگين هم داره

بحث اخلاقي مربوط به اين تاپيك نميشه و تا همين جا هم از موضوع اصلي خارج شديم

پ.ن : وقتي تهيه كنندگان يك اثر به صورت غير اخلاقي براي درامدزايي بيشتر به تبليغ اثرشون مي پردازند و از احساسات مردم سوء استفاده مينن پيشنهاد ميكنم شما به خاطر مسايل اخلاقي از ديدن اون اثر خودداري نكنيد با اينكه به شخصه توصيه ميكن اين اثر رو نبينيد

دقیقا شاید بشه گفت یه کلاه شرعی
یعنی فقط برنامه های ایرانی هست که زحمت براش کشیده شده ولی ویندوز یا برنامه مثل مایا اگه کپی کردیم هیچ موردی نداره
یکی از جالبترین قانون های کپی رایت تو ایران:
شرکتی مثلا قانونی مثل کینگ میاد شونصد هزارتا برنامه رو باهزار جور کرک سریال پچ تو DVD میزنه بعد روی DVD هاش قفلم میزنه تازه آخرشم میاد میگه
هر گونه کپی و تكثير شرعا حرام و پيگرد قانونى دارد
خودتون قضاوت کنید

Shadow-Man
15-01-2012, 18:42
شرکتایی که میان ما رو تحریم میکنن و ما نمی تونیم یه اپدیت ساده انجام بدیم حق ندارن از ما انتظار داشته باشن که بابت محصولشون پول پرداخت کنیم. حالا حرچقدر که می خوان زحمت کشیده باشن
حتی اگه شخص شرکت خارجی تحریم خاصی نکرده باشه باز هم فرقی نداره. ما حتی نمی تونیم یه اکانت مالی مالی داشته باشیم که بتونیم این محصولات رو بخریم یا کوچکترین مبادله ای داشته باشیم. من برای نرم افزارای داخلی پول میدم ولی برای خارجی فق کرک

shahin666
15-01-2012, 19:41
شرکتایی که میان ما رو تحریم میکنن و ما نمی تونیم یه اپدیت ساده انجام بدیم حق ندارن از ما انتظار داشته باشن که بابت محصولشون پول پرداخت کنیم. حالا حرچقدر که می خوان زحمت کشیده باشن
حتی اگه شخص شرکت خارجی تحریم خاصی نکرده باشه باز هم فرقی نداره. ما حتی نمی تونیم یه اکانت مالی مالی داشته باشیم که بتونیم این محصولات رو بخریم یا کوچکترین مبادله ای داشته باشیم. من برای نرم افزارای داخلی پول میدم ولی برای خارجی فق کرک

دوست عزیز این موردی که شما میگید دقیقا خودمون رو گول زدن هست

مگه سایتا فی لتر نیست مگه دورش نمیزنیم این تحریم ها رو هم میشه خیلی راحت دور زد
دوست عزیزم شما خودتون هم از من بهتر میدونید که اگر بخوایم با روش های خیلی زیادی می تونیم یه نرم افزار خارجی اورجینال رو تهیه کنیم حتی با وجود همین تحریم ها و مشکلاتی که گفتید
شرکت اپل هم ما رو تحریم کرده ولی همین الان دوستان از طریق گیفت کارت از برنامه های اپل استفاده میکنن

ولی از اونجای که عادت کردیم به رایگان استفاده کردن نرم افزارهای خارجی دنبال یه بهانه هستیم که نمیشه
نرم افزارهای خارجی رو خرید پس مشکلی برای استفاده اش نیست !!!

Shadow-Man
15-01-2012, 23:17
من چی گفتم شما چی فهمیدی
منظورم این نبود که چون تحریم هستیم و اجازه نمیدن پس نمی تونیم بخریم در نتیجه کرک کنیم
منظورم نفس عملشون بود
بله میشه با گیفت کارت و دلار گرون هر چی می خوای بخری ولی به نظر من مسخره است. اونا ما رو تحریم میکنن اون وقت ما با دردسر و دلار گرون تر بریم بهشون پول بدیم چرا چون کرک کردن اخلاقا درست نیست
پس حتما تحریم ما اخلاقا درسته!؟!
دیگه نمیتونم منظورم رو بهتر بیان کنم امیدوارم متوجه منظورم شده باشین

خوبه که شروع کننده تاپیک عنوان رو کلی انتخاب کرده ناظر نمی تونه بگه از بحث خارج شدید:21:

logos
16-01-2012, 00:13
اخه بحث كپي رايت فقط مربوط به نرم افزار نيست

همه چيز اين قانون رو داره به عنوان مثال شما لباس بارسا با مارك نايك ميخري 5 تومن :دي يا تو صنعت هر چيزي به راحتي كپي برداري ميشه يا حتي در سينما بدون هيچ نظارتي دزدي آثار انجام ميشه و هزاران چيز ديگه
كلا اينكه قانون كپي رايت وجود نداره (تقريبا)يعني هركسي به راحتي مي تونه دزدي انجام بده و از اثار ديگران استفاده كده مشكل هست كه با اين اوضاع بد فرهنگي و اقتصادي نمي شه درست كرد
حالا شما كه بحث تحريم رو ميكنيد و به نظر من عذر بدتر از گناه مي آريد واقعا اون دسته جنسي كه نمايندگيش تو ايران هست از اصل استفاده ميكنيد ؟‌ اهنگ هاي مجاز ايراني و فيلم ها رو اصلشونو مي خريد ؟ از ماهواره فيلم هاي ايراني رو نگاه نمي كنيد و .....

البته اينم واضحه منظور من اين نيست استفاده كردن از نرم افزارهاي كرك شده و فيلم هاي دانلودي و ... اشتباه هست ، من معتقدم بايد خيلي چيزها قبل اين قضيه (يا همراه اين قضيه) درست بشه تا توقع داشت مردم حق كپي رايت رو رعايت كنن

Shadow-Man
16-01-2012, 00:32
چرا عذر بدتر از گناه؟
باز هم میگم من فقط در مورد اثار خارجی صحبت میکنم
فیلم ایرانی نگاه نمیکنم. صفحه قبل هم گفتم که قهوه تلخ رو اصلا نگاه نکردم حتی یه قسمت چون نمی تونستم هفته ای 2500 تومن بدم. با اینکه کپی اش همه جا هست ولی نگاه نکردم.
از آهنگ های ایرانی هم چاوشی گوش میدم که اون هم آلبومش رو میخرم.

منظورم از تحریم فقط و فقط این هست که نمی تونیم مبادله مالی داشته باشیم.( خواهشن نگین گیفت کارت منظورم مبادله از راه آدمی زادی اون هست که همه مردم دنیا میکنن. می رن بانک حساب باز میکنن به اسم خودشون و با اون حساب هر چیزی بخوان از هر جای دنیا که بخوان میخرن)
حرف من فقط اینه که وقتی تحریم میکنن(به معنایی که بالا توضیح دادم) حق ندارن انتظار داشته باشن برای محصولشون پول بدیم چون خودشون خواستن که ما اجازه اش ر نداشته باشیم.

MrGee
16-01-2012, 11:13
شرکتی مثلا قانونی مثل کینگ میاد شونصد هزارتا برنامه رو باهزار جور کرک سریال پچ تو DVD میزنه بعد روی DVD هاش قفلم میزنه تازه آخرشم میاد میگه
این اصلا برا من هم سوال شده
یه محصولی که خودش کپی رایت رو رعایت نکرده می تونه کپی رایت داشته باشه؟

این مثل همین می مونه که شما می خوایید ماشینتون رو بفروشید ولی وقتی من می خوام بخرمش شما می گه به تو نمی فروشم. حالا به همین خاطر من بیام ماشین شما رو بدزدم
اون شرکتها هم اغلب خصوصی هستن و تابع قوانین کشورشون و چون کشورشون ما رو تحریم کرده اونها هم مجبورن همین کار رو بکنن بحث راجع به دلیل تحریم‌ها و ... هم به سیاست مربوط می شه

AMIR-AIRGUNNER
16-01-2012, 14:32
شرکت تنها شما رو تحریم نکرده !! ببینید چه عواملی باعث شده که بین 200 تا کشور دنیا کره شمالی و کشور های مثل اون تحریم بشه
پس مشکل از شرکت نیست

خودتون قضاوت کنید
دقیقا مشکل همینه !
من هیچ دلیلی نمیبینم که در حالی که محصولات خارجی رو کپی میکنیم بیام برای محصولات ایرانی این شکلی احترام رو قائل بشم
فیلم رو میارن ادیت و سانسور میکنن ! صدای های دوبله مضخرف روش میزارن ! اخر میگن کپی نکنید :16:
به قول معروف دزد که از دزد بزنه شاه دزده ! این خودشون کپی میکنن من هم وظیفه ام که بیام از اینها کپی کنم !
(یه جورایی شبیه به کار رابین هود )