PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پرولاپس قلب چیه؟

AliSub
11-01-2012, 20:57
سلام
من رفتم دکتر همینجوری برای پک کردن بعد دکتر با گوشی فهمید پرولاپس قلب دارم و بعد اکو کرد و مطمئن شد.
بهم گفت پرولاپس قلب دارم ولی مشکلی نیست و هر چند وقت برای چک کردن بیا ضرر نداره.
بهم گفت یکی از دلایا اضطرابت هم همین میتونه باشه!
بعد هم گفت ورزش یادت نره

اصلا این پرولاپس چی هست؟
چی مفیده چی مضرره؟

faded
12-01-2012, 15:10
سلام
من رفتم دکتر همینجوری برای پک کردن بعد دکتر با گوشی فهمید پرولاپس قلب دارم و بعد اکو کرد و مطمئن شد.
بهم گفت پرولاپس قلب دارم ولی مشکلی نیست و هر چند وقت برای چک کردن بیا ضرر نداره.
بعد هم گفت ورزش یادت نره

اصلا این پرولاپس چی هست؟
چی مفیده چی مضرره؟
به افتادگی دریچه میترال قلب گفته میشه من هم همین بیماری رو دارم دکتر به زبان ساده میگفت یعنی دریچه میترال بلندتر و دراز تر از حد عادیه دو جور هست یه جور عادی یه جور با نارسایی و استرس هم تاثیر بدی روش داره اینا در حد اطلاعات من بود به طور دقیق رو دکتر باید بیاد بگه

GHOST RECON
12-01-2012, 21:51
پرولاس دريچه ميترال (MVP) که تحت عناوين سندرم سوفل ـ ضربه سيستولي ، سندرم بارلو ، سندرم دريچه سست (Floppy Valve Sydrome ) ، و سندرم لت مواج ميترال نيز ناميده مي‌شود. سندرمي باليني شايع اما بسيار متنوع است که ناشي از مکانيسم‌هاي پاتوژنيک گوناگون ساختمان دريچه‌ ميترال مي‌باشد. و درکل به معناي کشيده شدن لت‌هاي دريچه ميترال قلب به داخل دهليز در طي سيستول مي‌باشد و در زنان نسبت به مردان شايع‌تر است.

پاتوفيزيولوژي :

در پرولاپس دريچه ميترال بخشي از لت‌هاي دريچه در طي سيستول به سمت عقب و به داخل دهليز برجسته مي‌شوند. اين باد کردن به سمت عقب ممکن است لت‌هاي دريچه‌ را تا نقطه‌اي دچار کشيدگي کند که دريچه نتواند در طي سيستول ( انقباض بطني ) بسته بماند. خون سپس از بطن چپ به عقب و به داخل دهليز چپ نشت مي‌کند.
در اکثريت مبتلايان به MVP، علت ناشناخته است اما در برخي از آنها به نظر مي‌رسد که اختلال ژنتيکي بافت همبند مطرح باشد. در اين مورد کاهش توليد کلاژن نوع III مقصر شناخته شده است و ميکروسکوپ الکتروني ، قطعه قطعه شدن فيبريلهاي کلاژن را نشان مي‌دهد. ممکن است MVP با تغيير شکلهاي اسکلتي در قفسه سينه همراه باشد.

تظاهرات باليني

MVP در زنان شايعتر بوده و در يک طيف وسيع سني ديده مي‌شود. اما بيش از همه سنين 14 و 30 سالگي رخ مي‌دهد. سير بيماري اغلب خوش‌خيم است. MVP ممکن است در بيماران مسن‌تر ( بيشتر از 50 سال ) هم ديده شود که اغلب آنها مرد هستند و MR در آنها شديدتر است و به درمان جراحي نياز دارد. شيوع فاميلي فزاينده در بعضي از بيماران ، توارث اتوزومال غالب را مطرح مي‌نمايد.

آريتمي‌ها که شايعترين آنها انقباضهاي زودرس بطني و تاکي‌کاردي حمله‌اي فوق‌بطني و بطني هستند ، به همراه اين بيماري گزارش شده‌اند و ممکن است تپش قلب احساس سبکي در سر و سنکوپ ايجاد نمايند. مرگ ناگهاني يک عارضه فوق‌العاده نادر مي‌باشد. بسياري از بيماران دردي در قفسه سينه دارند که ارزيابي آن مشکل است.

اين درد غالبا زير جناغ سينه احساس شده ، طولاني بوده ، ارتباط ضعيفي با فعاليت دارد و ندرتا شبيه آنژين صدري تيپيک مي‌باشد. حملات موقت ايسکمي مغزي ثانويه به آمبولي‌هاي حاصله از دريچه ميترال ناشي از تخريب اندوتليال نيز گزارش شده‌اند. در مبتلايان به MR ممکن است همراه با MVP اندوکارديت عفوني ديده شود.

درمان

کنترل بيماران مبتلا به MVP شامل اطمينان بخشيدن به بيماراني بي‌علامت بدون MR شديد يا آرتيمي‌ها ، جلوگيري از اندوکارديت عفوني يا پروفيلاکسي آنتي‌بيوتيکي در بيماراني است که سوفل سيستولي و يا ضخيم‌شدن لتهاي دريچه ميترال را در اندوکارديوگرافي دارند. ديده شده است که بتابلوکرها در بهبود درد قفسه سينه مؤثر بوده‌اند. اگر تاکي‌آرتيمي‌ها ايجاد علائم نمايند ، مي‌توان داروهاي ضدآرتيمي را با توجه به مطالعات الکتروفيزيولوژيک تجويز نمود.

اگر بيماران علائم MR شديد را نشان دهد ، ترميم دريچه ميترال ( يا ندرتا تعويض آن ) انديکاسيون دارد. به بيماراني که حملات ايسکمي موقت دارند بايد ترکيبات ضدتجمع پلاکتي نظير آسپيرين تجويز نمود و اگر اينها مؤثر واقع نشوند ، داروهاي ضدانعقاد مورد استفاده قرار مي‌گيرند. به بيمار توصيه مي‌شود که مصرف کافئين و الکل را از رژيم غذايي حذف کند و در مراحل پيشرفته بيماري ترميم يا تعويض دريچه ميترال ممکن است ضرورت داشته باشد.

يافته‌هاي فيزيکي

- سمع : اغلب نشانه پرولاپس دريچه ميترال زماني شناسايي مي‌شود که در معاينه فيزيکي قلب با يک صداي اضافي قلب مواجه مي‌شويم ، که به آن کليک ميترال اطلاق مي‌گردد. کليک سيستوليک يک نشانه زودرس است که لت‌هاي دريچه به سمت دهليز چپ بصورت بالوني ( باد کرده ) شده‌اند. علاوه بر کليک ميترال ، مرمر ناشي از رگوژيتاسيون ( جريان رو به عقب ) ميترال نيز ممکن است شنيده شود.

توضيحات كافي بود ؟؟:5:

MR.CART
13-01-2012, 00:06
زیر دیپلم بگید لطفا!

GHOST RECON
13-01-2012, 12:57
زیر دیپلم بگید لطفا!

زير ديپلمش رو يه پست بالا تر از من اون دوستمون گفته
پرولابس يعني افتادگي دريچه ميترال

morsadr
14-01-2012, 15:54
سلام
بعد هم گفت ورزش یادت نره

اصلا این پرولاپس چی هست؟
چی مفیده چی مضرره؟

دوست عزیز قلب 4 دریچه مهم دارد که 2 تا بین بطنها و دهلیزها و 2 تا نیز در خروجی قلب قرار دارد . دریچه بین دهلیز و بطن چپ بنام دریچه میترال می باشد .و این دریچه در هنگام انقباض بطن قلب باید کاملا بسته بشود تا قلب بتواند خون را بصورت کامل به داخل سرخ رگها پمپ کند و خون به دهلیز باز نگردد . در مواردی پیش می آید که این دریچه حالت شل شدن دارد و با شدت جریان خون درون قلب مختصری ارتعاش پیدا می کند . به این حالت پرولاپس دریچه می گویند . این مورد در حدود 7 درصد مردم وجود دارد و تقریبا بیماری به حساب نمی آید و درمان خاصی هم نیاز ندارد . در مواردی که همراه با علائم باشد مانند طپش قلب و اضطراب برای بیمار دارو تجویز می شود . فقط شاید بهتر باشد که هر چند وقت یکبار بررسی انجام شود .
اگر این پرولاپس همراه با نارسایی دریچه باشد یعنی اینکه کارایی دریچه نیز مختل باشد و خون به دهلیز بازگردد بررسی دقیق تر و درمان دقیق تری نیاز دارد .
نهایتا این را بگم که پرولاپس دریچه میترال بصورت ساده اصلا جای نگرانی ندارد .:20: