PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : .: یک ســوال جالب فیــزیک که ذهن منو درگیر خودش کرده :.

Masoud-Susa
04-01-2012, 01:25
ســلام :20:

یکی از دوستام چند وقت پیش یــه سوال نظری از فیــزیک مطرح کرد ولی جوابش رو نگفت(یا بهتر بگم خودش هم دقیق نمی دونست! :31:) و ذهن من از اون موقع درگیر سوال شد...! و از اونجایی که سوال پرسیدن عیب نیست گفتم تو انجمن مطرح کنم :20:

خب بریم سر وقت سوال:

فــرض کنید که ما دقیقا از قطب شمال تا قطب جنوب رو به صورت یک استوانه تخلیه کنیم (به طوری که از مرکز زمین بگذریم)

بعد از یک طرف (فرقی نداره کدوم سمت باشه) یک تــوپ رو رها کنیم...

حالا سوال اصلی اینه که :

این توپ در کجا متوقف میشه؟چرا؟

اصلا این توپ متوقف میشه یا به حرکت خودش تا بی نهایت ادامه میده؟چرا؟

*به این نکته هم توجه کنید که همونطور که می دونید نیروی گرانش همیشه از مرکز زمین به جسم وارد میشه

این هم شکل برای این که بهتر متوجه منظور من بشین:11:(ببخشید که زیاد حرفه ای نشده :31:)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Soheil-Green
04-01-2012, 16:17
این سوال یکی از سوال های قدیمیه که بیشتر جزو سوالات معمایی فیزیک قرار میگیره(که غالبا بعضی از دانش آموز ها از هم میپرسن!)

جواب این سوال اینه که با فرض درستی و امکان پذیر بودن همچین آزمایشی و با فرض اینکه مرکز گرانش رو مرکز زمین بگیریم، این توپ یه حرکت نوسانی میرا از بالا به پایین انجام میده(یعنی اول که از قطب شمال میندازیمش پایین رفته رفته سرعتش زیاد میشه تا به مرکز تعادل(هسته زمین) میرسه بعد از اون طرف زمین(قطب جنوب) خارج میشه و سرعتش صفر میشه و دوباره به طرف هسته ی زمین بر میگرده....)
این حرکت چند بار انجام میشه تا آخر تو هسته ی زمین ساکن میشه...

-البته باید در نظر داشت که اینجور سوالا اساسا از پایه ایراد دارن!