PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : علائم تنبلي چشم در بزرگسالي.....

AFSORDEH
18-12-2011, 19:13
سلام........... :41:

من 24 سالمه ، از حدود سن 13-12 سالگي چشم چپم كمي انحراف پيدا كرده بود كه گهگاه خودم متوجه اون مي شدم و ديگران هم به ندرت.
حدودا در سن 11 سالگي پزشك برام عينك تجويز كرده بود.... چند سال پس از اون (حدود 14 سالگي) نيز به چشم پزشك مراجعه كردم و پس از معاينه شماره جديدي عينك را به تجويز دكتر استفاده كردم، .... در سن 16 سالگي جهت تست جسماني كه از طرف مدرسه اي كه در اون تحصيل مي كردم ارائه شده بود، به كلينيكي مراجعه كردم، و در تست چشم پزشكي اونجا با عينكم، بطور 100% بدون مشكل بودم. چند سال پس از اون (احتمالا 18 سالگي) براي معاينه مجدد بار ديگر به چشم پزشك مراجعه كردم كه به گفته چشم پزشك، نمره عينكي كه استفاده مي كردم مناسب بود و نيازي به نمره جديدي نداشت.

اين تا به اينجاش
---------------------

اون نمره يا شماره عينك رو تا به امسال استفاده كردم تا اينكه چند روز پيش، قسمت شد كه پيش چشم پزشك رفتم ... (اين رو هم عرض كنم كه در اين مدت چشم چپم نسبت به قبل انحراف شديدتري به سمت بيرون پيدا كرده بود و ديدش هم به طور محسوسي نسبت به گذشته كم شده بود و براي ديدن با اين چشم بايد به شدت بهش فشار مي آوردم و براي مطالعه هم بايد در فاصله پنج سانتيمتري متن قرار مي گرفتم! ) ...

چشم پزشك پس از معاينه، شما ره عينك مناسب را براي چشم راست تعيين كرد ولي پس از معاينه چشم چپ تشخيص داد كه چشم چپ من تنبلي داره (طوري بود كه خط اول تابلو علائم چشم پزشكي رو هم به زور مي ديدم و هر شيشه عينكي كه آقاي چشم پزشك به كار مي بردن بي فايده بود) خلاصه اينكه پس از معاينه دوباره عينكي تجويز كردن كه الان دارم استفاده مي كنم كه البته بر روي چشم چپم بي تاثير است.

با عرض پوزش اگر تا به اينجا بيش از حد زياد زياده گويي كردم..... :11:

نكته اي كه مي خواستم خدمت شما عرض كنم اين هست كه در زماني (هم) كه با چشم چپم به جايي نگاه كنم چشم راستم كمي به سمت بيرون انحراف پيدا مي كند! مي خواستم از شما بپرسم كه آيا اين انحراف مي تواند علائمي از تنبلي چشم راستم، و كم بينايي و نابينا شدن چشم راستم (همانند چشم چپم) در آينده باشد؟ :13:

آيا تنبلي چشم فقط مربوط به دوران نوزادي و كودكي مي شود يا اينكه احتمال ابتلاي انسان به تنبلي چشم در سنين بزرگسالي هم وجود دارد؟

موفق باشيد*******

AFSORDEH
18-12-2011, 19:31
در مطالبي كه در مورد تنبلي چشم خواندم گفته شده بود.....

تنبلي چشم مي تواند از يك چشم به چشم ديگر سرايت كند...

آيا اين سرايت مي تواند در سنين بزرگسالي اتفاق بيفتد؟ :18:

طبق گفته يكي از پزشكان:::‌

تنبلي چشم پيشرونده نيست! و امكان بدتر يا بهتر شدن آن وجود ندارد. و باعث كوري نيز نمي شود.

مي خواستم بپرسم اگه تنبلي چشم پيشرونده نيست و بدتر نمي شود چرا من تا قبل از سن 20 سالگي تمامي علائم چشم پزشكي را با چشم چپم مي تونستم ببينم؟ (ولي البته اين چشم چپم از حدود بعد از كودكي ام دچار انحراف شد)

الان وقتي با چشم چپ سعي مي كنم به جايي نگاه كنم چشم راستم كمي انحراف پيدا مي كند.... و گاهي هم براي ديدن فواصل دور كمي هم به چشمم فشار ميارم (همونطوري كه براي ديدن با چشم چپ بايد كلي فشار به چشمم وارد كنم)
راستش از اينكه چشم راستم در آينده دچار تنبلي بشه خيلي دلهره دارم.. :sad:

آيا روشي براي تشخيص اينكه چشم راستم دچار تنبليست يا نه وجود دارد يا خير؟

اين رو هم اضافه كنم كه خانواده پدري من معمولا دوربين و خانواده مادري معمولا نزديك بين هستند....

morsadr
19-12-2011, 16:46
تنبلی چشم به این معنا است که بعلت ضعف بینایی در یک چشم فرد برای دیدن اجسام از چشم مقابل بیشتر استفاده می کند و به این صورت چشم اول تنبل می شود و بعلت تنبلی و کاهش دید بتدریج این چشم در دید سه بعدی شرکت نمی کند و در فوکوس کردن یک جسم با دو چشم دچار مشکل می شود و بنابر این فرد عمدتا از چشم سالم برای دیدن استفاده می کند لذا چشم بیمار دچار انحراف می شود که این از علائم اصلی تنبلی چشم می باشد .
تا آنجا که من می دانم این تنبلی قابل سرایت به چشم مقابل نیست و بررسی و تشخیص تنبلی با معاینه کامل توسط چشم پزشک می باشد .

ali703
19-12-2011, 17:08
البته پشت سیستم نشستن هم خیلی تاثیر داره تو بینایی، و درصد تاری چشم رو بالا میبره

AFSORDEH
20-12-2011, 08:27
ممنون از شما........ دوستان عزيز :11:

البته من چشم چپم از كمي بعد از كودكي انحراف داشت و ديد ضعيفتري هم داشت. و چند سالي هم هست كه در خواندن متن با اين چشم دچار مشكل هستم. ولي در خواندن علائم تابلوي چشم پزشكي 17-18 سالگي مشكلي نداشتم! ..... بگذريم كه الان.............. :41:

من بخاطر چشم چپ و محروميت از ديد چند بعدي چندان ناراحت نيستم .... چون شايد چندين سال باشه كه بهش عادت كردم. ولي از اينكه چشم راستم هم در آينده به اين وضع بيفته دلهره و اضطراب دارم. :41:

در مطالبي هم كه از دوستان مطلعه كردم متوجه شده بودم كه برخي حتي در سن بالاي 30 سالگي از تنبلي چشم خود صحبت مي كردن و يه اين نكته اشاره مي كردن كه تنبلي چشمشون در سن 24-25 سالگي تشخيص داده نشده است. در اينجا صحبت اون آقاي چشم پزشكي كه گفته بودن "" تنبلي پيشرونده نيست و بهتر يا بدتر نميشود"" كمي جاي سوال و تامل پيدا مي كند. :worried:

اولا وقتي سعي مي كنم با چشم چپ (تنبل) به نقطه اي نگاه كنم چشم راستم انحراف پيدا مي كنه. (هر چند كه گفته شده اين وضعيت طبيعي هست) دوم اينكه چشم چپم هم تا چند سال قبل ديد كافي داشت و قابل تجويز عينك بود!
و در آخر اينكه ظاهرا وضعيت به خصوصي وجود دارد كه در صورت وقوع اون در كودكي مي تواند هر دو چشم را دچار تنبلي كند:

کودکان کم سن و سال ، با مشاهده و درک اشیاء نزدیک ، بیش از اشیاء دور سر و کار دارند. اگر یک چشم نزدیک بین و دیگری دوربین باشد، کودک چشم نزدیک بین را برای بینایی ترجیح می‌دهد، بنابرین چشم دوربین مورد استفاده قرار می‌گیرد و تنبلی پیدا می‌کند. این نوع اختلال اصطلاحا آنیزومتروپی نام دارد. حالت اخیر حتی ممکن است باعث تنبلی هر دو چشم شود.

اين رو هم عرض كنم كه چشم چپ (چشمي كه تنبل تشخصي داده شده) در حالت بدون عينك دوربيني بهتري نسبت به چشم راستم داره! و طبيعتا در اين وضعيت چشم راستم رو به حالت انحراف خواهد رفت. و همونطوري كه اول عرض كردم شرايط ارثي هم براي اين وضعيت براي من وجود داشت.

شايد بايد براي تشخيص وضع چشم راستم به چشم پزشك مراجعه كنم، ..... نمي دونم، شايدم بهتر باشه پي گير اين داستان ديگه نباشم و ندانسته، همه چيز رو به آينده بسپارم! :whistle:

به نظر هم نمي رسه كه بشه اميدي براي درمان تنبلي چشم در بزرگسالان در آينده داشت چرا كه بيشتر lمسئله درمان در سنين كودكي و نوزادي و پيشگيري اون در بزرگسالي مورد توجه و..... قرار دارد. :rolleye:

موفق باشيد :11: