PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سریال تا ثریا

nar nia
09-12-2011, 14:06
از 21 آذر ماه در شبکه یک سیروس مقدم "تا ثریا" می رود

مجموعه تلویزیونی "تا ثریا" به کارگردانی سیروس مقدم از 21 آذر ماه از شبکه یک سیما پخش می‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، این مجموعه تلویزیونی قرار بود از 16 آذر ماه روی آنتن شبکه یک برود، اما با توجه به اینکه این شبکه جدول پخش برنامه‌های دهه اول محرم را تا شب هفتم امام بسته بود، به همین دلیل پخش سریال "تا ثریا" به 21 آذر ماه موکول شده است.
این مجموعه در 32 قسمت از 21 آذر ماه هر شب به غیر از پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها ساعت 22:15 روی آنتن شبکه یک می‌رود.
"تا ثریا" روایتگر قصه زنی است میانسال که در کشاکش زندگی، موفقیت‌ها و شکست‌هایی را متحمل شده که حاصل آن در 30 قسمت به سفارش گروه فیلم و سریال شبکه اول سیما تولید شده است.
آزیتا حاجیان، همایون ارشادی، مهران احمدی، هومن سیدی، لیندا کیانی، الناز حبیبی، حسین مهری، ارسلان قاسمی، میرطاهر مظلومی، پوراندخت مهیمن، مریم بوبانی، مجید سعیدی، علی صالحی، کامران ملکی، آتیه جاوید، فرحناز منافی‌ظاهر، مهوش وقاری، نسرین نصرتی، صفا آقاجانی، ترلان پروانه، امیر حمیدزاده و ملیحه نیکجومند در این مجموعه بازی می‌کنند.

عوامل این پروژه عبارتند از مدیر برنامه‌ریزی و دستیار اول کارگردان: برزو نیک‌نژاد، منشی‌صحنه: محسن بهاری، مدیر تصویربرداری: فرشاد گل سفیدی، صدابردار: صالح حبیبی، ‌مرتضی اصلان‌زاده، طراح گریم: مجید اسکندری، طراح صحنه و لباس: آرزو غفوری، عکاس: محمد فوقانی و مدیر تدارکات: سعید میرزایی، سعید رضوی.

nar nia
11-12-2011, 14:48
امشب قسمت اول سریال ساعت 22:15 از شبکه 1 پخش خواهد شد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

poonel
12-12-2011, 16:53
«تا ثريا» از امشب در شبكه يك

جام جم آنلاين: از امشب پخش يك سريال اجتماعي ساخته سيروس مقدم را از شبكه يك شاهد خواهيم بود.

تا ثريا دومين سريالي است كه از اين كارگردان در سال جاري روي آنتن مي‌رود. پس از موفقيت سريال كمدي پايتخت، سيروس مقدم حالا با يك كار اجتماعي به ميدان رقابت با ديگر سريال‌ها آمده و مي‌خواهد دغدغه‌هاي زندگي روزمره يك زن ميانسال را روايت كند.
سريالي كه فضاي زنانه‌اي دارد و مضمونش تاثير پول نزول بر زندگي آدم‌هاست.
اين مجموعه در 32 قسمت از امشب به صورت شبانه غير از پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها ساعت 22:15 روي آنتن شبكه يك مي‌رود.
آزيتا حاجيان، همايون ارشادي، مهران احمدي، هومن سيدي، ليندا كياني، الناز حبيبي، حسين مهري، ارسلان قاسمي، ميرطاهر مظلومي، پوراندخت مهيمن، مريم بوباني، مجيد سعيدي و حميدرضا هدايتي از جمله بازيگراني هستند كه در اين سريال نقش‌آفريني كرده‌اند.
آزيتا حاجيان در اين سريال نقش زني ميانسال با نام ثريا‌ را بازي مي‌كند كه در كشاكش زندگي، موفقيت‌ها و شكست‌هايي را متحمل شده است. او همچنان مي‌كوشد خودش و موقعيت اجتماعي‌اش را با وجود همه ناملايماتي كه پيرامونش وجود دارد، حفظ كند.
شرايط آنقدر بر شخصيت اصلي داستان سخت مي‌شود كه او مجبور مي‌شود تنها خانه‌اي كه از شوهر متوفايش به جا مانده را بفروشد و زندگي‌اش را سر و سامان دهد.
از سوي ديگر او مراقبت از پيرمرد به اغما رفته‌اي به نام سرهنگ (با بازي همايون ارشادي) را قبول مي‌كند و پس از آن به خاطر اطميناني كه به آقارضا (مهران احمدي) پسر سرهنگ دارد بخشي از پولش را به او مي‌سپرد تا به واسطه سود آن كمك خرجش باشد.

ثريا يك زن كاملا معمولي است

«نرگس»، «پيامك از ديار باقي» و «زير هشت» و «چارديواري» از جمله كارهاي موفق سيروس مقدم هستند كه در زمان پخش با اقبال بالاي مخاطبان مواجه شده‌اند.
اين كارگردان در كارنامه‌اش، هم كمدي‌هاي موفق به ثبت رسانده و هم سريال‌هاي اجتماعي تاثيرگذار. او پس از سريال چارديواري كه يك كار كمدي بود يكي در ميان سريال‌هاي اجتماعي ساخت. يعني از چارديواري به زير هشت رسيد و سپس كمدي پايتخت را ساخت.
حالا هم كارگرداني تا ثريا را به پايان رسانده و دارد خودش را براي ساخت سريال كمدي پايتخت 2 آماده مي‌كند. خودش مي‌گويد:‌ اين وضعيت اتفاقي بوده است. من از بين فيلمنامه‌هايي كه به دستم رسيده‌اند و دوستشان داشته‌ام انتخاب كرده‌ام. اين طوري نبوده كه خودم تصميم بگيرم كار كمدي باشد يا اجتماعي.
در سريال «تا ثريا» يك زن به نام ثريا همه اتفاقات را رقم مي‌زند. مقدم تا به حال سريال‌هاي ديگري همچون نرگس،‌ ريحانه و رستگاران را ساخته كه قهرمانانش زنان بوده‌اند. اما تا ثريا به گفته سيروس مقدم اولين سريالي است كه در آن زني در 55 سالگي در مركز ثقل داستان قرار گرفته است.
كارگردان تا ثريا در اين رابطه مي‌گويد:‌ حال و هواي ثريا به نسل خود من نزديك‌تر است. ثريا يك زن كاملا معمولي است. ما با يك زن معمولي طرفيم كه براي فرزندانش حكم پدر و مادر را دارد. همسرش 15 سال پيش از دنيا رفته و او مجبور است براي گذران زندگي در آشپزخانه بيمارستان يك كار سخت را انجام دهد. ثريا عزت نفس بالايي دارد و به خاطر فرزندانش آرزوهاي خود را سركوب مي‌كند. شرايط يك جامعه مردسالار به ثريا اجازه نمي‌دهد او ازدواج مجدد داشته باشد.
مقدم ادامه مي‌دهد: در اين سريال مي‌پرسيم، چگونه ممكن است زني كه 15 سال با اقتدار زندگي كرده دچار لغزش شود. بتدريج پول حرام وارد زندگي ثريا مي‌شود و او چشمش را روي اين حرام مي‌بندد. اشتباه ثريا باعث مي‌شود كه نگاه‌هاي ديگران به او عوض شود.

شرايط توليد آرام بود

سريال تا ثريا اوايل تيرماه امسال كليد خورد و اوايل آذر ماه تصوير برداري‌اش به پايان رسيد. الهام غفوري در گفت‌وگو با جام‌جم درباره شرايط توليد مي‌گويد:‌ چون سريال را زود كليد زديم شتاب و عجله‌اي در روند توليد نداشتيم و با صبر و حوصله كار كرديم.
«تا ثريا» يك سريال اجتماعي و شهري است و بسياري از لوكيشن‌هاي آن در سطح شهر ضبط شده است. كار بسيار پرلوكيشن بود ولي چون زمان كافي براي پيش توليد داشتيم با مشكلي مواجه نشديم. همه خانه‌هاي مسكوني را از پيش اجاره كرده بوديم. در بخش اداري هم اداراتي چون قوه قضاييه با ما همكاري خوبي داشتند.
اين تهيه‌كننده با اشاره به فشار كاري سريال پايتخت مي‌گويد: آن زمان نگارش و فيلمبرداري با هم صورت مي‌گرفت. آن جور كار هم هيجان خودش را داشت. اما در سريال تاثريا متن كامل را در اختيار داشتيم و چون همه چيز را از قبل مي‌دانستيم غافلگير نشديم. حتي بازنويسي متن هم قبل از تصويربرداري صورت گرفت و سيروس مقدم دورخواني‌هايش را با بازيگران انجام داد.
غفوري در پاسخ به اين سوال كه آيا تا ثريا هم همچون زير تيغ لحن تلخي دارد توضيح مي‌دهد: تا ثريا يك سريال اجتماعي است و اين جور كارها تلخي‌ها و شيريني‌هاي خودشان را دارند. زير هشت پاياني خوش داشت و با شيريني به پايان رسيد. مثل زندگي عادي كه در چهار فصل بهار و تابستان و پاييز و زمستان جريان دارد. در اين كار هم چهار فصل را مي‌بينيم.
ديگر عواملي كه در اين پروژه با سيروس مقدم همكاري داشته‌اند عبارتند از مدير برنامه‌ريزي و دستيار اول كارگردان: برزو نيك‌نژاد، منشي‌صحنه: محسن بهاري، مدير تصويربرداري: فرشاد گل‌سفيدي، صدابردار: صالح حبيبي و ‌مرتضي اصلان‌زاده، طراح گريم: مجيد اسكندري، طراح صحنه و لباس: آرزو غفوري و عكاس: محمد فوقاني.

احسان رحيم‌زاده - گروه راديو و تلويزيون

poonel
13-12-2011, 02:18
انصافاً سیروس مقدم بازم گل کاشت.
مثل همیشه یه فیلم تر و تمیز با داستان پر مایه و فیلمبرداری توپ.

سیروس مقدم عاشقتم!:40:

poonel
14-12-2011, 02:20
قسمت دومشم قشنگ بود.
کادر بندی و فیلمبرداری کارهای سیروس مقدم فوق العاده شیک و جذابه .
دوربین که روی شونه های فیلمبردار هست و ثابت نیست به واقعی بودن فیلم و کسل کننده نبودن کمک زیادی کرده.

Slim_shady
14-12-2011, 17:54
h
اين سريال در مورد با عرض معذرت دختر بازيه و همچنين اون مساعل من كه شرم مي كنم ببينم لا الله الا لله

---------- Post added at 05:54 PM ---------- Previous post was at 05:51 PM ----------

دست سيروس درد نكنه بعد از ساختمان تلوزيونو بسته بودم كاري كرد كه از كارتونش در بيارم دوباره راش بندازم

---------- Post added at 05:54 PM ---------- Previous post was at 05:54 PM ----------

اسم اون دختر خواهر اينا چيه تو واقعيت

Greedy
14-12-2011, 18:15
بعد از سریال های بی نظیر 4 دیواری و زیر هشت و پایتخت دیگه ایمان اوردم هر سریالی سیروس مقدم کارگردانش باشه عالیه
این دو قسمت تا ثریا هم خیلی خوب بوده

nafe-bandar
14-12-2011, 20:58
عجب فیلمبرداری داره این سریال!!
کل فیلم بصورت دوربین در دست (فکر کنم دوربین روی فرمون وصل باشه {استادی من})
فوکوس ها در اکثر مواقع بجا و صحیح بکار رفتن
داستان خوب، انتخاب های خوب و دیالوگ های خوب...
کلا اینم جزو سریال های برتر میشه... :40:

yahoda
15-12-2011, 14:56
سریالهای ساخت سیروس مقدم در نوع خودش جدید و دیدنی هستش . اینبار هم با چرخشها و کادرهای خاص خودش فیلم رو چشم نواز کرده . ولی بنظر داره توی فیلمبرداری با این سبک کمی زیاده روی میکنه چون این نوع فیلمبرداری بیشتر حس فیلمهای اکشن و (سینمایی ) رو به ادم دست میده نه یه سریال با قسمتهای روایت گونه یا درام . نباید افراط در نوع فیلمبرداری به کل سریال لطمه بزنه !

poonel
18-12-2011, 13:44
عکسهای سریال تا ثریا :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

poonel
26-12-2011, 23:41
سريال "تا ثريا" جذاب‌تر مي‌شود

جام جم آنلاين دوشنبه 5 دی 1390 :
تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "تا ثریا" با اشاره به اینکه او و سیروس مقدم به دلیل جذابیت‌های قصه تولید این مجموعه را پذیرفتند، تاکید کرد با پیشرفت قصه، "تا ثریا" برای مخاطبان جذاب‌تر می‌شود.

الهام غفوری، تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی "تا ثریا" درباره تهیه این پروژه برای شبکه یک به مهر گفت: بعد از مطالعه فیلمنامه احساس کردیم قصه جذابیت و تعلیق‌های لازم را برای مخاطب دارد. سیروس مقدم می‌دانست فیلمنامه این مجموعه برای مخاطبان تلویزیون جذاب خواهد بود و بعد از بازنویسی به جذابیتش افزوده می‌شود. بنابراین تولید این مجموعه را پذیرفتیم. البته باید تاکید کنم مجموعه "تا ثریا" با پیشرفت قصه برای مخاطبان گرم‌تر و جذاب‌تر می‌شود.
وی در ادامه افزود: بازنویسی فیلمنامه این مجموعه تلویزیونی از سوی سعید فرهادی نویسنده این اثر با نظارت سیروس مقدم انجام شد. نویسنده تلاش کرد تا بازنویسی طبق نظرات آقای مقدم انجام شود. البته در بازنویسی کلیت قصه تغییر نکرد، بلکه اصلاحات مربوط به جزییات بود تا تعلیق قصه مجموعه "تا ثریا" بیشتر شود و مخاطبان از دیدن این مجموعه لذت ببرند.
این تهیه‌کننده در پاسخ به این سئوال که آیا تولید این مجموعه بعد از تمام شدن سریال "پایتخت" آغاز شد یا نه؟ گفت: بله، بعد از تمام شدن این مجموعه پیش تولید "تا ثریا" را آغاز کردیم. بعد از سپری کردن پیش تولید، مجموعه را کلید زدیم. در زمان پیش تولید همه بازیگران و لوکیشن‌ها انتخاب شدند تا در زمان تصویربرداری با مشکلی رو به رو نشویم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
غفوری بیان کرد: تیر ماه امسال تصویربرداری مجموعه تلویزیونی "تا ثریا" را شروع کردیم. این مجموعه تلویزیونی یکی از پر لوکیشن‌ترین آثاری بود که ساختیم، اما در هنگام پیش تولید تمام لوکیشن‌ها انتخاب شدند تا در زمان تولید وقفه در تولید نداشته باشیم و به بهترین شکل کارمان را جلو ببریم.
وی درباره دشواری‌های تعدد لوکیشن‌ این مجموعه توضیح داد: تولید هر کاری مشکلات خودش را دارد. البته این طور نیست که اگر کار تک لوکیشن باشد، مشکلات ندارد. به هر حال در این کار باید زاویه دوربین به حدی تنوع داشته باشد تا صحنه‌ها برای مخاطب خسته‌کننده نباشد. از سوی دیگر اگر اثر پرلوکیشن باشد تنوع کار افزوده می‌شود و مسلماً مشکلات کار هم بیشتر می‌شود.
این تهیه‌کننده درباره انتخاب بازیگران این مجموعه گفت: سعی کردیم در این پروژه از بازیگران با تجربه، تئاتری‌ها و کسانی که آموزش بازیگری دیده‌اند، استفاده کنیم. تلاش داشتیم چیده‌مان بازیگران به گونه‌ای باشد تا برای مخاطبان جذابیت لازم را داشته باشد و هر یک از بازیگران برای شخصیت‌هایی که ایفا می‌کنند، مناسب باشند. امیدوارم توانسته باشیم نظر مردم را جلب کرده باشیم.
غفوری درباره قهرمان قصه که زنی به نام ثریا است، گفت: نقش زنان در آثاری که مقدم می‌سازد، همیشه پررنگ است. تلاش کردیم در آثاری که می‌سازیم به نقش زن اهمیت زیادی بدهیم و به حضور اجتماعی او بیشتر بپردازیم. مجموعه تلویزیونی "تا ثریا" هم مستثنی از این قاعده نیست و نقش زن محور قصه است. در مجموع همه عوامل زحمت کشیدند تا این سریال به نحو مطلوبی تهیه شود.

Slim_shady
02-01-2012, 15:12
hsl h,k nojv ;,]d;i
اسم اون دختر كوچيكه الناز حبيبي

به زور ژول باباش اومده

amirkhan_0o0
02-01-2012, 15:42
خیلی مسخره شد که سرهنگ مرد
اصلا خیلی مسخره است که تو فیلم ها یکی یکی دیگه رو هل می ده و طرف بعدش می میره!!!

hamid_diablo
02-01-2012, 20:35
اون دختره به زور پول باباش اومده نه ژول باباش دی

در ضمن چقدر عجله دارید از کجا معلوم سرهنگ مرده.احتمالا به کما رفته و آخر سریال به هوش میاد و همه با هم عروسی میکنند

amirkhan_0o0
02-01-2012, 22:07
در کل بازی حاجیان تو فیلم عالیه!
اما من با نظر دوستان در مورد فیلمبرداری و نور پردازی کارهای مقدم موافق نیستم.
به نظر من مقدم در حرکت دوربین و نورپردازی زیاده روی می کنه!!
گرچه من خودم رو یه تماشاچی حرفه ای سینما و تلویزیون نمی دونم اما به نظر من نقطه ضعف نور و تصویر اینه که خیلی به چشم میاد
نور پردازی و تصویر برداری برای یه مخاطب آماتور مثل من نباید این جوری تو چشم بیاد و نباید زیادی تو ذوق بزنه!

amirkhan_0o0
02-01-2012, 22:28
اون دختره به زور پول باباش اومده نه ژول باباش دی

در ضمن چقدر عجله دارید از کجا معلوم سرهنگ مرده.احتمالا به کما رفته و آخر سریال به هوش میاد و همه با هم عروسی میکنند
حق با شما بود انگار هنوز سرهنگ نمرده!

hamid_diablo
02-01-2012, 23:06
حق با شما بود انگار هنوز سرهنگ نمرده!

معلومه که حق با منه.یکی از فیلمنامه نویسان سریال خودم بودم

در ضمن ابتکار و خلاقیتی که سیروس مقدم تو فیلمبرداری از خودش نشون میده جای تحسن داره.یه جورایی وضعیت سفید هم تو زمینه فیلمبرداری از همین سبک پیروی میکرد(مثلا. انعکاس کاراکترها در آینه و ....)

amirkhan_0o0
02-01-2012, 23:33
معلومه که حق با منه.یکی از فیلمنامه نویسان سریال خودم بودم

در ضمن ابتکار و خلاقیتی که سیروس مقدم تو فیلمبرداری از خودش نشون میده جای تحسن داره.یه جورایی وضعیت سفید هم تو زمینه فیلمبرداری از همین سبک پیروی میکرد(مثلا. انعکاس کاراکترها در آینه و ....)
اِ شما جزء نویسنده ها اید؟؟
دست مریزاد
البته در مورد دوربین و نور اجازه بدید با نظر شما موفق نباشم.
وضعیت سفید نورپردازی و فیلمبرداری مناسبی داره اما واقعا در کارهای آقای مقدم واقعا در نور و حرکت دوربین زیاده روی می شه! در واقع من بعضی وقت ها از فیلم و داستان دور می شم!!!
البته این ها همه نظر منه و ممکنه شما موافق من نباشید!

hamid_diablo
02-01-2012, 23:43
منم با شما موافقم و تاریکی بیش از حد در بعضی از سکانسها زننده میشه .این سبک رو مقدم تو تمام سریالاش داره.اشتباه نکنم کارگردان سریال پایتخت هم بود

tik-tak
03-01-2012, 00:30

ولي من فكر ميكنم سرهنگ ميميره . آخه توي يه سايت عكسهاي فيلم رو گذاشته بود همه سياه پوش بودن . تنها كسي هم كه توي عكسها نبود سرهنگ بود .

وین رونی
04-01-2012, 23:24
سرهنگ مرد.خیلی جالب شد حالا فکر میکنید چی میشه؟قطعاً ثریا نمیره خودشو لو بده

hamid_diablo
05-01-2012, 12:57
احتمالا داستان اینجوری میشه که سرهنگ به خاطر درگیری با ثریا فوت کرده و ثریا تبرئه میشه

Greedy
05-01-2012, 14:49
جایی بودیم یکی گفت ثریا از سرهنگ باردار شده این بد شدن حالش گاهی مواقع هم به خاطر همینه

I-Tech
05-01-2012, 17:03
جایی بودیم یکی گفت ثریا از سرهنگ باردار شده این بد شدن حالش گاهی مواقع هم به خاطر همینه

عجب!:18:
اگه بشه داستان جالب میشه:31:

5ajad
05-01-2012, 18:10
سر پیری و معـرکه گیری؟:|

Samet-22
06-01-2012, 21:39
من که خودم عاشق کارای سیروس مقدمم .
جدا از تصویر برداری ، داستان ، بازیگران و . . . فوق العاده ی این سریال ،
به مفهوم فیلم هم توجه داشته باشید . که اگر یک درصد لقمه ی حرام بیاری خونت کم کم میزنی جاده خاکی .
تا اینجا که دیگه به آدم کشی رسیده .
خشت اول گر نهد معمار کج ------- تاثریا میرود دیوار کج

poonel
09-01-2012, 19:06
دیشب عوامل سریال رو آورده بودن پارک ملت.
برام خیلی جالب بود که فیلمبرداری زیبای سریال با دوربین عکاسی SLR Canon انجام شده!

Inter
09-01-2012, 19:33
دیشب عوامل سریال رو آورده بودن پارک ملت.
برام خیلی جالب بود که فیلمبرداری زیبای سریال با دوربین عکاسی SLR Canon انجام شده!

جون من؟!

آخ آخ اوایل سریال می خواستم بیام بگم این سریال احتمالاً با دوربین عکاسی دیجیتال فیلمبرداری شده ها

ترسیدم ضایع بشم :31:

کاملاً مشخصه از لنزهای با دیافراگم بازتر استفاده کردن که محوشدگی پس زمینه رو باعث شده(در اصطلاح به این محوشدگی بوکه که کلمه ای ژاپنیست گفته میشه) و همچنین این دیافراگهای باز نور بیشتری هم جذب و به سنسور دوربین می رسونن که باعث میشه صحنه هایی که تو شب فیلمبرداری شده خیلی زیبا و با جزئیات ثبت بشن.

کنتراست و وضوح تصویر و زنده بودن رنگهای این سریال (مخصوصاً قسمتهایی که در شب فیلمبرداری شده) هم به دلیل سنسورهای قوی با نویز تصویری کم این نوع دوربینهاست (بدلیل حساسیت بالای سنسور این دوربین ها به نور یا همونISO ی بالا) و نیز لنزهای High End که گاهی از خود دوربین قیمتش بیشتر هست.

(احتمالاً از دوربین Canon 5D II استفاده کردن)

واقعاً فیلمبرداری با این دوربینها کارسختی هست چون فوکوسش دستی هست

ولی مزیتش سبک بودن و قابل حمل بودن اون هست که این سریال هم روی دست فیلمبرداری شده

خلاصه زیبایی فیلمبرداری این سریال بیشتر بعلت لنزهایی است که روی این دوربین بسته شده نه خود دوربین

هرچند دوربین هم نقش زیادی داشته ولی نقش اصلی در کیفیت تصویر این نوع دوربینها رو لنز بازی می کنه.

درکل بسیار موافق این ایده هستم.

جالبه بدونین امکان فیلمبرداری در دوربینهای عکاسی با قابلیت تعویض لنز یا همون SLR اولین بار در سال 2008 توسط شرکت نیکون با معرفی دوربین D90 به جهان تکنولوژی عرضه شد.

mjorh
09-01-2012, 20:09
کارگردانیه فیلم عالیه مخصوصا حرکت دوربین و...
اما داستانش خیلی تخیلیه:31:
آخه زنه با اون سنش با اون عقلش چ جوری حاضر میشه با یه مرد مثه دخترپسرای جوون بره بیرونو بعد مخفیانه ازدواج کنه ؟؟!!!

I-Tech
09-01-2012, 20:15
کارگردانیه فیلم عالیه مخصوصا حرکت دوربین و...
اما داستانش خیلی تخیلیه:31:
آخه زنه با اون سنش با اون عقلش چ جوری حاضر میشه با یه مرد مثه دخترپسرای جوون بره بیرونو بعد مخفیانه ازدواج کنه ؟؟!!!

مگه پیره زنا دل ندارن:31:
بنده خدا یاد جوونیاش افتاده بوده جوگیر شده:D

poonel
10-01-2012, 02:02
جون من؟!

آخ آخ اوایل سریال می خواستم بیام بگم این سریال احتمالاً با دوربین عکاسی دیجیتال فیلمبرداری شده ها

ترسیدم ضایع بشم :31:

کاملاً مشخصه از لنزهای با دیافراگم بازتر استفاده کردن که محوشدگی پس زمینه رو باعث شده(در اصطلاح به این محوشدگی بوکه که کلمه ای ژاپنیست گفته میشه) و همچنین این دیافراگهای باز نور بیشتری هم جذب و به سنسور دوربین می رسونن که باعث میشه صحنه هایی که تو شب فیلمبرداری شده خیلی زیبا و با جزئیات ثبت بشن.

کنتراست و وضوح تصویر و زنده بودن رنگهای این سریال (مخصوصاً قسمتهایی که در شب فیلمبرداری شده) هم به دلیل سنسورهای قوی با نویز تصویری کم این نوع دوربینهاست (بدلیل حساسیت بالای سنسور این دوربین ها به نور یا همونISO ی بالا) و نیز لنزهای High End که گاهی از خود دوربین قیمتش بیشتر هست.

(احتمالاً از دوربین Canon 5D II استفاده کردن)

واقعاً فیلمبرداری با این دوربینها کارسختی هست چون فوکوسش دستی هست

ولی مزیتش سبک بودن و قابل حمل بودن اون هست که این سریال هم روی دست فیلمبرداری شده

خلاصه زیبایی فیلمبرداری این سریال بیشتر بعلت لنزهایی است که روی این دوربین بسته شده نه خود دوربین

هرچند دوربین هم نقش زیادی داشته ولی نقش اصلی در کیفیت تصویر این نوع دوربینها رو لنز بازی می کنه.

درکل بسیار موافق این ایده هستم.

جالبه بدونین امکان فیلمبرداری در دوربینهای عکاسی با قابلیت تعویض لنز یا همون SLR اولین بار در سال 2008 توسط شرکت نیکون با معرفی دوربین D90 به جهان تکنولوژی عرضه شد.

همون دیشب که عوامل رو آورده بودن پارک ملت ، فیلمبردارش هم بودش.
اتفاقاً اسم مدل دوربین رو آورد ولی صدای تلویزیون کم بود متوجه نشدم کدو مدل بود.
شهیدی فر هم از دیافراگم و عمق میدان دوربین تعریف کرد و گفت که این دوربین ها یه ساله اومده تو ایران.
شاید مدلش 7D باشه که امکانات فیلمبرداری خیلی خوبی داره.
جالبه که چند تا از فیلم های سینمایی معروف داخلی رو هم با همین دوربین گرفتنه.
مثل اخراجی های 3 و چند تا دیگه که اسمشون یادم رفته.
ولی رو پرده سینما کیفیتش خیلی خوب بود ها. من اصلاً نفهمیدم که این Full HDه! و کیفیتش پایین تر از نگاتیوه.

پشت صحنه رو هم نشون دادن و عجب لنزهای گرون و خفنی گذاشته بودن رو دوربین!
بعضی لنزهاشون مشابه لنزهای تله ورزشی بود.
به هر حال این سریاله منو واسه خرید همچین دوربینی خیلی تحریک کرده. 7D که گرونه، شاید برم 60D بگیرم.

nar nia
11-01-2012, 18:51
عکس های یادگاری عوامل سریال تا ثریا در پشت صحنه

SuperSt@r
11-01-2012, 18:59
دوستان الناز دیشب پشت ایفون چی شنید که خیلی جا خورد یه لحظه متوجه نشدم که چی شنید

Greedy
11-01-2012, 19:02
دوستان الناز دیشب پشت ایفون چی شنید که خیلی جا خورد یه لحظه متوجه نشدم که چی شنید

فهمید با سرهنگ ازدواج کرده مادرش

SuperSt@r
11-01-2012, 19:05
فهمید با سرهنگ ازدواج کرده مادرش

درسته منم فهمیدم که متوجه شد مادرش با سرهنگ ازدواج کرده میخاستم ببینم چی شنید یعنی اونا چی گفتن که متوجه شد با سرهنگ ازدواج کرده

Greedy
11-01-2012, 20:33
درسته منم فهمیدم که متوجه شد مادرش با سرهنگ ازدواج کرده میخاستم ببینم چی شنید یعنی اونا چی گفتن که متوجه شد با سرهنگ ازدواج کرده

رفته بودن خونه حمید و نگین سر قضیه ازدواج پویا بعد رضا اومد دم در خونه حمید گفت بگو ثریا خانم بیاد پایین تنها رفت بعد رضا گفت ابروتو میبرم چرا رفتی ادعای وراثت کردی بعد ثریا گفت به قران من این کارو نکردم مسعودم یواشکی رفت پایین النازم شک کرد رفت از ایفون برداشت گوش کرد و باقی ماجرا

SuperSt@r
11-01-2012, 23:30
رفته بودن خونه حمید و نگین سر قضیه ازدواج پویا بعد رضا اومد دم در خونه حمید گفت بگو ثریا خانم بیاد پایین تنها رفت بعد رضا گفت ابروتو میبرم چرا رفتی ادعای وراثت کردی بعد ثریا گفت به قران من این کارو نکردم مسعودم یواشکی رفت پایین النازم شک کرد رفت از ایفون برداشت گوش کرد و باقی ماجرا

خب ممنون ولي همه اينا رو من ديدم فقط اون قسمتي كه ايفون رو برداشت ميخاستم ببينم چي شنيد دقيقا كه يه دفعه مات شد حالا مهم نيس ديگه همه فهميدن امشب:31:

Greedy
12-01-2012, 10:12
اخ چقدر دلم سوخت واسه ثریا ... دیگه بچه هاش هم بهش اعتنا نمیکنن

farshidshd
12-01-2012, 11:08
خب ممنون ولي همه اينا رو من ديدم فقط اون قسمتي كه ايفون رو برداشت ميخاستم ببينم چي شنيد دقيقا كه يه دفعه مات شد حالا مهم نيس ديگه همه فهميدن امشب:31:

ثریا به مسعود گفت : مگه من به تو نگفتم ازدواج من و سرهنگ به تو ربطی نداره؟!! که دختره پشت آیفون شنید

Mana5
12-01-2012, 12:56
سریال خیلی خوبیه
قسمت به قسمت هم هیجانش بیشتر میشه

SuperSt@r
12-01-2012, 13:02
ثریا به مسعود گفت : مگه من به تو نگفتم ازدواج من و سرهنگ به تو ربطی نداره؟!! که دختره پشت آیفون شنید

خيلي ممنون دقيقا همين چيز رو ميخاستم بدونم كه شما گفتيد دستتون درد نكنه

poonel
12-01-2012, 22:52
چقدر بده که تا شنبه خبری از ثریا نیست:41:

nar nia
13-01-2012, 16:40

mojtaba2321
14-01-2012, 22:56
تا ثریا کلا چند قسمت داره؟

I-Tech
15-01-2012, 00:00

خیلی...!:دی
30‏ قسمت داره،دیگه آخراشه

mojtaba2321
15-01-2012, 10:49
با این حساب 6 قسمت دیگه تمومه.
اما جدی جدی ثریا جرمش قتل عمد هست؟

nar nia
15-01-2012, 13:29

«تا ثريا» طولاني‌تر مي‌شود

سريال «تا ثريا»‌ كه قرار بود در 32 قسمت پخش شود، به 35 قسمت افزايش پيدا كرد.

به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، پخش سريال «تا ثريا» تا يازدهم بهمن ‌ماه در شبكه اول سيما ادامه پيدا مي‌كند و پس از آن پخش سريال «لبه آتش» از اولين روز دهه‌ي فجر ـ دوازدهم بهمن ـ آغاز مي‌شود.

«تا ثريا» به كارگرداني سيروس مقدم و تهيه‌كنندگي الهام غفوري، هر شب از ساعت 22 و 15 دقيقه از شبكه اول سيما روي آنتن مي‌رود.

اين سريال، داستان زني به نام ثريا ـ با بازي آزيتا حاجيان ـ است كه در زندگي‌اش با مشكلاتي مواجه مي‌شود.
همايون ارشادي، مهران احمدي، هومن سيدي، ليندا كياني، الناز حبيبي، حسين مهري، ارسلان قاسمي، ميرطاهر مظلومي، پوراندخت مهيمن و مريم بوباني از ديگر بازيگران اين سريال هستند كه فيلمنامه آن را سعيد فرهادي نوشته است.

H A M A S
15-01-2012, 16:12
سریال قسمت به قسمت قشنگ تر میشه
راستی این آقا رضا قبلا توی چه سریال یا فیلم های شاخصی بازی کرده بود؟

farshidshd
15-01-2012, 19:56
سریال قسمت به قسمت قشنگ تر میشه
راستی این آقا رضا قبلا توی چه سریال یا فیلم های شاخصی بازی کرده بود؟

بغض (رضا درمیشیان ۱۳۹۰)
اسب حیوان نجیبی است (۱۳۸۹)
سیزده ۵۹ (۱۳۸۹)
آلزایمر (۱۳۸۸)
خوابهای دنباله دار (۱۳۸۸)
آن جا (۱۳۸۷)
بیست (۱۳۸۷)
خواب است پروانه (۱۳۸۷)
آدم (۱۳۸۵)

.

mojtaba2321
15-01-2012, 23:44
به نظر من یه شخص سومی هم اون شب وارد خونه سرهنگ شده بوده
ثریا که سرهنگ رو هل نداد خودش افتاد
ولی یه نفر سومی هم بعد ثریا وارد خونه شده و سرهنگ رو وارد کما کرده.
ممکنه کار مسعود باشه.

pcforlife
16-01-2012, 13:54
من تو کفه اینم این رضائه این همه پول رو چی کار کرده!؟! اگه اسم کارکترش رضا نبود، میگفتم یه ریگ درشتی تو کفششه و احتمال میدادم پولا رو بلند کرده! : دی
+
به نظر میرسه نهایتا تشخیص قتل غیر عمد داده میشه و ثریا (که طلبکاره از رضا) هر چی داشته رو برای دیه میده... + به نظرم درصد بالایی احتمال میره ثریا بمیره (عجیبه که تا حالا سکته نکرده)...!!
+
این دوربین روی دست هم دیگه انصافا یه شیوه تکراری تو کارای مقدم شده... یا زوم های عجیب غریب که آدم میتونه دندونای کارکتر و موهای بینیش رو بشماره!! یا تدوین پرهیجان صحبت با متهمین یا شاهدین که همراه با فلش بک هست.... خداییش تکراری شده.
ولی سوای اینها هم سریال فیلمنامه قوی ای داره و هم بازیگران خوب کار کردند... به شخصه از بازی هومن سیدی رو خیلی خوشم اومد... با اینکه شخصیت محوری نیست...
+
آریا عظیمی نژاد هم بعد کار موسیقی متن ضعیفش در 5 کیلومتر تا بهشت، باز هم یه کار خوب از خودش ارائه داد.

amirkhan_0o0
16-01-2012, 22:47
آقا یکی به این آقای مقدم بگه هر کادری رو که تا حالا کسی نگرفته رو اگه بگیره هنر نیست که!
آخه این چه فیلمبرداری ای هست!
دوربین رو گذاشته زیر در زندان، بعد در باز می شه و ثریا رد می شه!!
بعد دوربین رو می گیره بالا سر ثریا و با اون راه میفته!!
بدون این که به آدم احساس کوچک شدن ثریا یا چیز دیگه دست بده!!
بعد پسر ثریا که داره تلفن حرف میزنه مثل 50 یا 60 دفعه قبل که توی فیلم تکرار شده یه شات از تصویر طرف توی آینه می گیره و میره روی تصویر خود پسره و بعد توی انعکاس اون که توی دستگیره در افتاده!!
فیلم مضمون خوبی داره اسم گذاری و تمثیل های قشنگی داره حتی این دیوار کجی که توی خیلی از قسمت های بدبختی فیلم نشون می ده خیلی جالبه ولی بعضی از جاهاش خیلی تهوع آوره!!!
شاید انتخاب رنگ های مختلف و رنگ و وارنگ که توی صحنه هست کمی نزدیک به هنرمندانه باشه!
اما نورپردازی تصویر خیلی داغونه و فیلمبرداری نابودتر!
البته به نظر من

mojtaba2321
16-01-2012, 23:08
فکر کنم ثریا باید طلبش رو ببخشه تا رضا رضایت بده، تازه اگه غیر عمد تشخیص داده بشه.
این پویاـه خیلی رو نروه.

molaali
17-01-2012, 10:22

SuperSt@r
17-01-2012, 17:21
دوستان من چند قسمتیه که به خاطر درگیری توی امتحانات نتوستم ببینم فک کنم اخرین قسمتی رو که دیدم اون قسمتی بود که عمو پویا فهمید که ثریا ازدواجکرده و رفت تو ماشین بهش گفت از فرصت استفاده کن و ارثیه رو طلب کن حالا میدونم خواستم غیرمنصقیه ولی اگه میشه خلاصه و مختصر بگید از اون به بعد چه اتفاقاتی رخ داده ممنون میشم

mjorh
17-01-2012, 21:40
نمیدونم چرا ب فیلمبرداری گیر میدید...
بهترین فیلمبردایی هسش ک تا حالا از یه فیلم تلویزیونی دیدم ،شاهکاره کارگردانه ! تو کارای سینمایی همچین فیلمبرداریی دیده میشه...ک الان برای اولین بار تو یه فیلم سینمایی هم شاهدش هسیم...

amirkhan_0o0
17-01-2012, 21:44
نمیدونم چرا ب فیلمبرداری گیر میدید...
بهترین فیلمبردایی هسش ک تا حالا از یه فیلم تلویزیونی دیدم ،شاهکاره کارگردانه ! تو کارای سینمایی همچین فیلمبرداریی دیده میشه...ک الان برای اولین بار تو یه فیلم سینمایی هم شاهدش هسیم...
تا جایی که من می دونم استفاده از دوربین لرزان در فیلم های سینمایی باعث پرش های 1.5 متری روی پرده می شه!
مطمئنناً اگه تا ثریا رو توی سینما ببینید از سردرد تا دم در سالن هم نمی شه راه رفت.

5ajad
17-01-2012, 22:07
من تو کفه اینم این رضائه این همه پول رو چی کار کرده!؟! اگه اسم کارکترش رضا نبود، میگفتم یه ریگ درشتی تو کفششه و احتمال میدادم پولا رو بلند کرده! : دی

عجب:دی
راستی حسین جان میگم این "آقا رضا" 1میلیارد پول رو گرفته واسه خرید لباس مغازش؟:31:

amirkhan_0o0
17-01-2012, 22:41
راستی حسین جان میگم این "آقا رضا" 1میلیارد پول رو گرفته واسه خرید لباس مغازش؟:31:
خوب البت آدم تو نزول بیفته و کارش نچرخه اینجوری می شه!!
ما یکی از اقواممون یه مغازه زپرتی کوچواو داشت 400 تا ورشکست شد. چون افتاد تو نزول
بعضی جاها یکی 100 نزول می گیرن!!

mahdi7610
17-01-2012, 23:03
دلیل خراب شدن حال ثریا خانم اینه که حامله هستش :31:

به همین راحتی از طناب دار نجات پیدا کرد

mojtaba2321
17-01-2012, 23:16
اگه یادتون باشه همون اوایل گفت پخش کننده عمده لباس هست.

Golbarg01
17-01-2012, 23:19

منم همچین حدسی میزنم :31:
این اخریا چند باری اوق زدنشو نشون داد.

poonel
18-01-2012, 09:42
گفت‌وگو با سعيد فرهادي نويسنده سريال «تا ثريا»
انتخاب‌هاي اخلاقي در دوراهي‌هاي سرنوشت‌ساز

انگار عادت كرده بوديم كه در كنار نام سيروس مقدم به عنوان كارگردان نام‌هايي مثل محسن طنابنده يا سعيد نعمت‌الله را به عنوان فيلمنامه‌نويس در تيتراژ سريال ببينيم، اما اين‌بار نام سعيد فرهادي به عنوان نويسنده متن در تيتراژ ديده مي‌شود.
اين دومين تجربه همكاري مقدم با سعيد فرهادي در ساخت سريال بعد از يك همكاري مشترك در تله‌فيلم «مجلس آخر» بود كه مي‌تواند براي فرهادي به يك خاطره شيرين بدل شود، چراكه به گفته خودش، هميشه نام سيروس مقدم براي او با يك نوستالژي شيرين همراه بوده است. فرهادي معتقد است كه همكاري سيروس مقدم براي هر نويسنده يا بازيگري فرصتي طلايي براي ديده شدن و آموختن است.
سريال «تا ثريا» به واسطه قصه‌اي كه دارد و جنس روايت و نوع شخصيت‌پردازي‌اش سوالات متعددي را در افكار عمومي مطرح كرد كه برخي از آنها شبهاتي را به دنبال داشت. بعد از گفت‌وگو با سيروس مقدم كه مدتي پيش در همين صفحه خوانديد، اينك سراغ سعيد فرهادي، نويسنده اين سريال رفتيم تا پاسخ‌هاي او را نيز بشنويم. با ما همراه شويد.

اگر اشتباه نكنم اين نخستين تجربه شما با سيروس مقدم بود، محصول اين تجربه براي شما چه بود و چقدر سريال به فضايي كه شما در فيلمنامه خلق كرديد، شباهت و نزديكي داشت؟
البته اين اولين تجربه من با آقاي مقدم نبود. من حدود 4 سال پيش هم افتخار اين را داشتم كه اولين كارم به دست آقاي مقدم برسد و ايشان آن متن را در قالب يك تله‌فيلم به اسم «مجلس آخر» كارگرداني كردند.
به همين دليل جدا از مسائل فني و حرفه‌اي من شخصا نسبت به آقاي مقدم يك حس نوستالوژيك شيرين دارم. الان هم خيلي خوشحالم كه باز فضايي فراهم شد تا بتوانم كنار ايشان باشم و از همكاري با او لذت ببرم. تجربه‌اي كه سيروس مقدم در زمينه سريال‌سازي داشته موجب شده كه خيلي خوب ذائقه تماشاگر را بشناسد و اصول جذب و درگير كردن مخاطب را با اثر به درستي به كار بگيرد.
اين تجربه و توانايي براي من كه تازه اول اين راه پرپيچ و خم هستم، فرصت بسيار مغتنمي بود تا اين تجربيات را از نزديك لمس كرده و بياموزم. ويژگي ديگر آقاي مقدم شناخت وي از نگاه و حساسيت‌هاي مسوولان و مديران رسانه است، قطعا ساخت هر اثر هنري در ايران نمي‌تواند صرفا متكي به ذائقه و نيازهاي مردم باشد، بلكه وجه مهم ديگري هم وجود دارد؛ به اين معني كه بداني چگونه بايد روي لبه تيغ حركت كرد، به خط قرمزها نزديك شد، از نگاه‌هاي كليشه‌اي دوري جست و معضلات اجتماعي را مطرح كرد بدون اين‌كه كار به حاشيه‌پردازي بيفتد.
من از آقاي مقدم آموختم چگونه مي‌شود هم حرف خودمان را بزنيم و هم بدون تحريك حساسيت‌هاي موجود، مسوولان را با گفتن اين مضامين همراه كنيم. فارغ از اين مسائل براي من خيلي جالب بود كه آقاي مقدم در اين سن و سال هنوز چنان پرهيجان و پرانرژي و با انگيزه كار و زندگي مي‌كند كه گاهي من از جوان بودن خودم خجالت مي‌كشم. اي كاش مي‌فهميدم اين همه نيرو از كجا مي‌آيد و چه رازي پشت آن نهفته است.
در مورد بخش دوم سوالتان بايد بگوييم كه به نظر من، هر فيلمنامه‌نويسي با اين مساله مهم مواجه است كه اثر ساخته شده از روي متن او با تصوراتش در موقع نوشتن چقدر انطباق يا تفاوت دارد. قطعا نويسنده همه چيز را از ديد خودش مي‌بيند و دوست دارد همان تصورات و ترسيم‌ها بدون كم و كاست در اثر نمايشي عينيت و تجسم پيدا كند، اما به نظرمن اين اتفاق تقريبا محال است.
ببينيد در موقع ساخت و اجراي يك متن عوامل بيروني و خارج از متن بسيار تاثير گذارند كه شايد نويسنده وقتي گوشه اتاق كارش نشسته بود همه چيز را درحد ايده‌آل تصور مي‌كرد و به محدويت‌هاي اجرا توجه نداشت، اما حتي اگر اين عوامل بيروني را هم كنار بگذاريم باز همين موضوع كه تصورات نويسنده از زاويه ديد، سليقه و جهان بيني يك نفر ديگر به تصوير كشيده مي‌شود باعث ايجاد تفاوت بين اثر خلق شده با فضاي درام در متن مي‌شود.
اگر نويسنده نخواهد با ديد منفي به اين تفاوت‌ها و محدوديت‌ها نگاه كند، قطعا باعث آزارش خواهد بود حتي اگر اثري كه توليد شده خيلي هم موفق و ايده‌آل باشد. مي‌خواهم فراتر از اين بگويم كه اگر نويسنده هم متن خودش را كارگرداني كند، همچنان با اين تفاوت بين متن و اجرا مواجه خواهد شد پس بهتر است با اين واقعيت كنار بيايد.
خوشبختانه در مورد «تا ثريا» اگر آن انطباق نعل به نعل اتقاق نيفتاده، اما نزديكي فضاي كار به متن آنقدر زياد است كه من احساس نكردم با تفاوت فاحشي روبه‌رو هستم. حتي اگر بخواهم منطقي به قضيه بپردازم، بايد بگوييم كه در بسياري از موارد، كارگرداني صحيح و پوياي آقاي مقدم به زنده و جذاب‌تر شدن فضاي كار كمك زيادي كرده و متن مديون كار كارگردان شده است.

پس مي‌توان گفت كه خود كارگردان هم در بازنمايي متن، تاثير زيادي دارد، با اين حساب اگر كارگردان فيلمنامه شما شخصي غير از سيروس مقدم بود، آيا در تجسم قصه‌اي كه نوشته‌ايد، فرقي مي‌كرد؟
بله، قطعا فرق مي‌كرد. اگر بگويم تاثيري نداشت كه نقش نگاه، سليقه، شيوه و سبك كارگردان را زير سوال برده‌ام. من در نوشتن اين متن تلاش كردم هيچ‌گاه قصه به ورطه ركود و سكون نيفتد و حركت در قصه ميزانسن‌ها و ديالوگ‌ها برايم اهميت ويژه‌اي داشت، ولي با اين حال مي‌دانم اگر كارگردان ديگري اين اثر را مي‌ساخت ممكن بود سريال آرام و ملايم‌تري نسبت به آنچه اكنون مي‌بينيد از كار درمي‌آمد و تصوير چنين هيجان و التهابي را به تماشاگر القا نمي‌كرد.
نمي‌خواهم بگويم كدام‌يك از اين دو نوع شيوه درست‌تر است، زيرا هر كدام دليل و منطق‌هاي خاص خود را دارند. انتظار خودم از كارگرداني و واقعي درآمدن فضاي قصه و شخصيت‌ها بود كه خوشبختانه تا حد زيادي برآورده شده است.

قهرمان قصه شما يك زن ميانسال است و شما يك نويسنده مرد، چگونه يك نويسنده مرد مي‌تواند تا اين اندازه دنياي زنانه را شناخته و با ظرافت‌هاي آن آشنا باشد، آيا در خلق شخصيت ثريا به تجربه و درك خودتان از زنان و دنياي آنان اتكا كرديد يا از منابع ديگري هم استفاده نموديد؟
در جامعه ما امثال ثريا كم نيستند. او يكي از ميليون‌ها نمونه چنين انسان‌هايی در دنياي واقعي است. من خيلي از خانواده‌ها را مي‌ديدم كه درگير بحران ربا و نزول هستند و شايد حتي تلخ‌تر از ماجراي ثريا برايشان اتفاق افتاده بود.
جالب اين‌كه آنها هم مي‌گفتند ما نمي‌دانستيم كه اين پول نزول است و در واقع همه چيز در يك ابهام اتفاق افتاد. لذا احساس كردم اين ايده خوبي است و براي بسياري از مردم ما نيز قابل درك و همدردي است.
شايد يكي از دلايل همراه شدن و همدلي مخاطب با زندگي و مصائب ثريا به همين دليل باشد و در واقع يك نوع همذات‌پنداري صورت بگيرد پس كافي است نويسنده چشمش را باز كرده و دنياي چند نفر از آنها را رصد كند. تا آنجا كه مربوط به زندگي بيروني ثريا مي‌شود، چندان موضوع پيچيده و استثنايي در كار نيست.
او تقريبا همان راهي را مي‌رود و همان تصميماتي را مي‌گيرد و همان كارهايي را مي‌كند كه احتمالا در چنين شرايطي اغلب مشابه‌هاي خارجي‌اش در دنياي واقعي انجام مي‌دهند.
پس خلق دنياي اين شخصيت‌ها بيشتر مستلزم اين بود كه دقيق‌تر به احوالات نمونه‌هاي خارجي‌اش نگاه كنيم و آنگاه با رعايت اصول درام و شخصيت‌پردازي آن را در قصه جا بيندازيم، ولي اگر بخواهم صادق باشم اتفاقا جايي كه ممكن است شخصيت‌پردازي ثريا لنگ بزند همان قسمت‌هايي است كه در دنياي زناني با اين سن و سال وجود دارد، اما آنقدر دروني و پنهان است كه چندان اجازه رصد شدن نمي‌دهد. مثلا احساسات عاطفي كه بين ثريا و سرهنگ شكل مي‌گيرد شايد مي‌توانست عميق‌تر و با پرداخت بهتري باشد. هنگام نوشتن اين بخش‌ها خواسته يا ناخواسته تلاش كردم از اين دنياي كمتر شناخته شده براي خودم كمي دوري كنم و آن را با ترفندهاي ديگري به تصوير بكشم و الان كه به آن مي‌انديشم به اين نتيجه مي‌رسم كه شايد عاقلانه‌ترين راه را انتخاب كرده‌ام.

آيا شما هم در انتخاب بازيگران اين مجموعه نقش داشتيد و اگر نه چقدر از تركيب بازيگران سريال راضي هستيد، به عبارت دیگر آنها چقدر توانستند شخصيت‌هاي ذهني شما را عينيت ببخشند؟
در اين مورد براي خودم صرفا نقش مشاوره‌اي قائل بودم تا به تصميم‌گيري كارگردان كمك كنم. به نظرم انتخاب بازيگر، حق كارگردان است و نبايد در آن دخالت زيادي كرد. اتفاقا در يكي، دو مورد بازيگران نقش اصلي پس از مشورت من تغيير كردند و به نتيجه مطلوب‌تري هم رسيديم. در مورد بازي‌ها نيز از ابتدا در جلسات دورخواني نظر آقاي مقدم بر اين بود كه بايد از جنس روزمر‌گي زندگي باشد و هيچ اغراق و گل درشتي در آن ديده نشود. حالا وقتي سريال را مي‌بينم بازهم با بازيگراني كه معمولي و بي‌تكلف نقش خود را ايفا مي‌كنند. بيشتر احساس رضايت دارم.

هرچند در روزهاي تصويربرداري يا سر مونتاژ و حتي در شب‌هاي ابتدايي پخش سريال بين ذهنيت خودم از شخصيت‌ها و بازيگران موجود در كلنجار بودم، اما خوشبختانه كم‌كم با آنها كنار آمدم (بازهم تاكيد مي‌كنم كه اين اتفاقي طبيعي است كه براي هر نويسنده‌اي مي‌افتد و بايد آن را بپذيرد) تا جايي كه حالا ديگر تصور بازيگري ديگر در اين نقش‌ها برايم سخت و غيرقابل پذيرش شده است. انصافا هم انتخاب‌هاي آقاي مقدم خيلي به شخصيت‌پردازي درون متن نزديك بوده كه باعث شده چنين حسي در من به وجود بيايد.
البته از تلاش‌ها و انگيزه بازيگران اصلي هم نبايد بگذريم كه توانستند خود را بخوبي در قصه جا بيندازند. روزي نبود كه من سر صحنه حاضر شوم و ثريا و خانوده‌اش براي بحث و جدل در مورد زندگي‌شان با من كلنجار نروند. انگار باورشان شده بود كه تمام اين ماجراها واقعا بر سر خودشان آمده و به دنبال راهي براي آرام كردن خود بودند. توضيحات من براي آنها همواره با لبخند پنهاني از سر رضايت همراه بود!

نگارش فيلمنامه چقدر طول كشيد و تا چه اندازه مورد بازنگري و بازنويسي قرار گرفت؟
از آنجا كه ايده‌هاي اوليه را خيلي پرانرژي انتخاب كرده بودم، شكل دادن طرح سريال كه كاملا مفصل و با جزئيات هم بود، سريع و در كمتر از دو سه، هفته اتفاق افتاد. اما نگارش متن فيلمنامه به دليل نياز به طي كردن مراحل اداري پرپيچ و خم كمي با تاخير روبه‌رو شد و نزديك به يك سال به تعويق افتاد.
در واقع اين متن مي‌توانست براي ماه رمضان 2 سال پيش ساخته و آماده پخش شود، اما متاسفانه سرعت عمل در تصميم‌گيري در مورد فيلمنامه‌‌ها در سازمان صدا و سيما كمي پايين است. خوشبختانه براي سريال ما چنين اتفاقي رخ نداد، ولي برخي از كارها به دليل همين تاخيرات بموقع ساخته و پخش نمي‌شوند و زماني روي آنتن مي‌روند كه ديگر قصه، نو و به روز بودن خود را از دست داده است.
از طرف ديگر، اين تاخيرات انرژي زيادي از نويسنده مي‌گيرد كه قطعا به كيفيت كار او هم لطمه وارد مي‌كند. حالا كه دارم دوباره به نقطه صفر تا صد نگارش اين متن نگاه مي‌كنم مي‌بينم كه حدودا بيش از 2 سال به طول انجاميده، در صورتي كه با كم كردن فضاهاي خالي و پرت از ميان آنها، اين مدت حدودا 5-4 ماه كاهش مي‌يابد.
در واقع من بيش از 2 سال براي نوشتن يك سريال كه حداكثر بايد 6 ماه براي آن زمان مي‌گذاشتم، انرژي صرف كرده‌ام و اين به هيچ وجه به صرفه و دلچسب نيست. نه براي من نويسنده و نه براي خود سازمان. خوشبختانه آقاي مقدم با هيچ كجاي قصه مشكل خاصي نداشتند و تقريبا همه چيز آن بدون تغيير باقي ماند.
تنها در چند جلسه‌اي كه با هم داشتيم، به اين نتيجه رسيديم كه چند قسمت اول نياز به قلاب‌هاي بيشتري براي جذب مخاطب دارد بنابراين تصميم‌ گرفتم روابط بين شخصيت‌ها را به 2 قسمت‌هاي ابتدايي كمي پيچيده و مرموزتر جلوه دهم مثل پرستاري ثريا از سرهنگ و قصه پويا و عسل را هم با آب و تاب بيشتري تعريف كنم. ديگر تغييرات در بازنگري آنقدر معدود و جزئي بودند كه خودم هم الان چندان آنها را به خاطر ندارم.

به نظر مي‌رسد كه در خلق شخصيت‌هاي قصه، خيلي به دوقطبي شدن و مثبت و منفي اعتقادي نداشتيد و به نوعي از تيپ‌سازي پرهيز كرديد، درست است؟
كاملا درست است. فكر مي‌كنم جنس و فضاي واقعگرايي در قصه ايجاب مي‌كرد كه از كليشه‌هاي مثبت و منفي در شخصيت‌پردازي‌ها دوري كنم. در زندگي واقعي ما كمتر انساني كاملا مثبت يا كاملا منفي مي‌بينيم، بلكه همه طيف‌هايي از رنگ‌هاي خاكستري ديده مي‌شوند حتي افراد را كه داراي خصلت‌هاي منفي هستند اگر در ظرف زمان و مكان و شرايط خاص خودشان بسنجيم، ديگر آن نگاه تك‌بعدي را به آنها نخواهيم داشت و بهتر مي‌توانيم آنها را درك كنيم.
من هم تلاش كردم هيچ كدام از شخصيت‌ها را تك‌بعدي نبينم تا تماشاگر بتواند با همه همذات‌پنداري كند. شايد براي تماشاگري كه دوست دارد با خيال راحت لم بدهد و برنامه‌اي صرفا سرگرم‌كننده ببيند، راحت‌تر آن است كه خود سريال خوب و بد را برايش جدا كرده و ترسيم كند و لقمه آماده‌اي دست او بدهد، اما من به دنبال اين بودم كه همچون زندگي واقعي تماشاگر در سريال هم نتواند سرنخ اين كلاف سردرگم آدم‌ها را براحتي پيدا كند.
واقعا خوب و بد درهم تنيده است حتي وقتي دقيق‌تر نگاه مي‌كنيم در اين دنيا خوب و بد وجود ندارد، بلكه شرايط خوب و شرايط بد وجود دارد. به جاي آن كه ميان شخصيت‌هاي قصه فضاي دوقطبي فراهم كنم تلاش كردن اين دوقطبي يا چند قطبي بودن را به درون خود شخصيت‌ها ببرم تا واقعي و جذاب‌تر شده و تصميم‌گيري‌هايشان غيرقابل پيش‌بيني شود.

البته شخصيت‌هاي متضاد در قصه وجود دارد، مثل تفاوت‌هاي شخصيتي حميد و مسعود به عنوان دامادهاي ثريا. اين تضادها دلايل روان‌شناختي دارد يا بيشتر بر جذابيت و پيشبرد درام مورد استفاده قرار گرفته است؟
هر دو. از نظر روان‌شناختي فكر مي‌كردم، در چنين خانواده‌هايي معمولا دختر اول با دختر دوم تضادهايي دارند. يكي آدم متين و گوش به حرف و ديگري كمي خودخواه و پرشر و شورتر.
به همين دليل از آنجايي كه معمولا آدم‌ها در ازدواج جنس اخلاقي مشابه خود را جذب مي‌كنند، پس دامادها هم داراي اين تضاد مي‌شوند. اما از نظر دراماتيك هم اين تضادها را كارساز مي‌ديدم. مثلا حميد داماد مورد اعتماد ثرياست كه باعث مي‌شود او دلگرم‌تر وارد ماجراي نزول شود، قطعا اگر اين پيشنهاد را مسعود مطرح مي‌كرد ثريا كمتر به انجام آن راغب مي‌شد.
از سوي ديگر مسعود براي پيگيري ماجرا و بي‌محابا پيش بردن قصه بايد شخصيتي عجول و تند و اندكي لاقيد مي‌داشت. كار ديگري كه كردم اين بود كه با شكستن كليشه اجازه بدهم شخصيت نسبتا مثبت حميد پيشنهاد‌هاي غلط را مطرح كند و باعث شروع بحران شود و برعكس شخصيت غيرقابل اعتماد مسعود باشد كه ظاهرا دارد حرف درست را مي‌زند، اما هيچ كس گوش شنوايي براي او ندارد.

تا ثريا از ريتم تقريبا خوبي برخوردار است، آيا اين ناشي از ساختار فيلمنامه و موقعيت‌هاي دراماتيكي است كه در ذات قصه وجود داشت يا بيشتر به تقطيع سكانس‌ها و شيوه روايت كارگردان برمي‌گردد؟
بازهم هر دو. هميشه ريتم و حركت در قصه، ميزانسن سكانس‌ها و حتي در ديالوگ‌ها برايم اهميت داشت و به هيچ وجه نمي‌خواستم تماشاگر احساس معطلي كند. بنابراين طرح اوليه را كامل و پروپيمان نوشتم تا تقريبا در هر قسمت بتوانم برگي براي تماشاگر رو كنم و قصه را از در جا زدن نجات دهم.
در چينش موقعيت‌ها نيز تلاش كردم انسجام و حركت رو به جلوي سكانس‌ها حفظ شود. چقدر خوب مي‌شود اگر بتوان سريالي كار كرد كه تماشاگر حتي نتواند يك دقيقه از پاي تلويزيون بلند شود نه اين‌كه حتي اگر چندين قسمت را از دست داد و دوباره به ديدن سريال ادامه داد، حس كند چيزي را از دست نداده است، اما ريتم سريال هنگام توليد هم از هر لحاظ بالا گرفته شده است. آقاي مقدم انساني پرانرژي، فعال و تند و تيزي است و به همين دليل ريتم كارگرداني ايشان هم تند است.
به همين دليل شخصيت‌هاي داستان هم بي‌حال نيستند و ماجراها سريع اتفاق مي‌افتد تصویربرداری و حركات دوربين هم احتمالا به تند شدن ريتم كمك مي‌كند. در نهايت تدوين پر از برش هم تاثير بسزايي در اين امر دارد.
جمع شدن همه اين عوامل در كنار هم حتي گهگاه من را نگران اين موضوع مي‌كند كه به ورطه افراط افتاده باشيم و مانع از اين شويم تماشاگر در جاهايي كه دلش مي‌خواهد كمي از لحاظ حسي هم با شخصيت‌ها بماند و همراه شود.

جنس ديالوگ‌هاي سريال به زبان روزمره و ادبيات گفتاري نزديك است، آيا به دليل واقعي شدن قصه اين‌گونه عمل كرديد يا به ديالوگ‌هاي اديبانه و سينمايي چندان علاقه‌اي نداريد؟
من با قصه و فضاي واقعي بيشتر احساس نزديكي مي‌كنم. از طرف ديگر فكر نمي‌كنم از تلفيق فضاهاي واقعي با ديالوگ‌هاي اديبانه محصول متناسبي به دست آيد. به نظرم درون هر اثر هنري همه چيز بايد با هم ارتباطي منطقي داشته باشد. اگر تلاش من اين باشد كه فضايي واقعي به تماشاگر ارائه دهم تا هرچه بيشتر با آن حس همراهي و نزديكي كند. پس كوچك‌ترين ديالوگ يا لحن غيرواقعي هم مي‌تواند به ضرر كار باشد.

چالش‌هاي نگارش متني كه قرار است در پس وجوه داستاني خود، به طرح مفاهيم اخلاقي بپردازد چيست و مثلا در اين سريال مفهوم ربا و مفاهيم نشأت گرفته از آن تا چه اندازه قابليت پرداخت دراماتيكي داشت؟
مفهوم ربا و نزول در كتاب‌ها خيلي روشن و ساده به نظر مي‌رسد، اما همين مفهوم ساده در جامعه ما به مساله‌اي پيچيده و تو در تو و پرابهام تبديل شده است كه حتي افراد درگير با آن هم نمي‌توانند براحتي توضيحش دهند. اين ابهام و پيچيدگي ظرفيت بالايي براي دراماتيزه شدن داشت كه خيلي به من كمك كرد.
درواقع بهانه و قاب‌بندي مناسبي بود تا به من اين امكان را بدهد كه مفاهيم و معضلات زيادي را در ارتباط با آن پيش روي تماشاگر بگذارم. به دنبال ارائه پيام اخلاقي نبودم و بيشتر سعي كردم برشي از درگيري هر روزه جامعه را درون يك قاب معين قرار دهم تا تماشاگر بتواند با تمركز بيشتري آن را ببيند و پيش خود تجزيه و تحليل كند. در اين كار شخصيت‌ها مدام بر سر دوراهي‌هايي قرار مي‌گيرند كه بايد انتخاب‌هاي اخلاقي انجام دهند. از آنجا كه تلاش شده قصه و فضا، لحن بي‌طرفي داشته باشد پس تماشاگر هم مدام خود را بر سر اين دو راهي‌ها مي‌يابد و بايد بار ديگر مفاهيم اخلاقي ذهنش را مورد بازنگري قرار دهد. البته اميدوارم كه اين اتفاق بيفتد!

سيدرضا صائمي / روزنامه جام‌جم
چهارشنبه 28 دي 1390

Greedy
18-01-2012, 10:13

دو هفته پیش گفته بودم یه قضیه ای در کاره عجب داستانی بشه

H A M A S
18-01-2012, 10:23
این پسره پویا...عجب نمک به حرومیه...مادرش به خاطر اون رفت کلفتی خونه مردم.....الانم پای چوبه داره....اما پسره ککش هم نمیگزه....مادرشو به اون دختره فروخت.....اینجاست که میگن ای زندگی ل*شی:31:

farshidshd
18-01-2012, 12:49

ارث به بچه میرسه دیگه واسه همین یارو رضایت میده

SuperSt@r
18-01-2012, 13:05
انصافا این قضیه بچه دار شدن رو دارید شوخی میکنید دیگه اخه دیدم چنتا نظر دربارش دادن گفتم نکنه جدیه!:18:

EngineeR EhsaN
18-01-2012, 13:27
ثریا که بالای 50 سال سنشه ، اصلا از لحاظ علمی نمیتونه باردار بشه که ، عجبا :31:

Golbarg01
18-01-2012, 13:47

کی میگه نمیشه؟

بچه دار شدن پیرمرد ۷۱ ساله و زن ۶۰ ساله ایرانی:

pcforlife
18-01-2012, 15:10
میدونم... ولی آخه خیلی مشکوک میزنه!:31:

دلیل خراب شدن حال ثریا خانم اینه که حامله هستش [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اتفاقا اون قسمتی که سرهنگ مرد و جسد رو داشتند منتقل می کردند و ثریا حالت تهوع گرفت و تا دید علی (برادر شوهرش) اومد پیچوند، منم این حدس عجیب رو زدم!!... ولی واقعا مسخرست اگه این موضوع باشه! خیلی مسخرست...
اولا اینکه از دیدگاه علمیش برای یه مرد و زن تو اون سن خیلی بعیده... ضمن اینکه ما نمیخوایم دنبال استثنا باشیم که تو واقعیت از این اتفاقات افتاده...
ثانیا ثریایی که از آبروش میترسید و یه عکس رو با سرهنگ زورکی مینداخت، چطوری حاضر شده (خود سرهنگ هم همینطور) که با داشتند دختر پسر بزرگسال، با در نظر گرفتن مورد قبلی، صاحب بچه بشن؟!
پ.ن: حالا امشب معلوم میشه بنده خدا ثریا سکته کرده، هممون ضایع میشیم!:31:

Greedy
18-01-2012, 17:39
تو اخبار ندیدی زن 70 ساله هم باردار شده تازه اینجا ایرانه محالات همیشه اینجا رخ میده :دی

amirkhan_0o0
18-01-2012, 18:57
....
ثانیا ثریایی که از آبروش میترسید و یه عکس رو با سرهنگ زورکی مینداخت، چطوری حاضر شده (خود سرهنگ هم همینطور) که با داشتند دختر پسر بزرگسال، با در نظر گرفتن مورد قبلی، صاحب بچه بشن؟!

دوست من براي بچه دار شدن نياز به برنامه ريزي قبلي نيست. مخصوصا كه زوجين!! پير باشند و يه جورايي خيالشون راحت باشه!!
:31::31::31::31::31::31:

nar nia
18-01-2012, 20:46
ظاهرا فردا شب قسمت آخرش هست

Greedy
18-01-2012, 21:31
ظاهرا فردا شب قسمت آخرش هست

اصلا تا ثریا پنج شنبه ها پخش نمیشه 7-8 قسمت دیگه داره اون شیدایی هست فردا تموم میشه که زیادم جالب نبود

EngineeR EhsaN
18-01-2012, 22:39
اصلا تا ثریا پنج شنبه ها پخش نمیشه 7-8 قسمت دیگه داره اون شیدایی هست فردا تموم میشه که زیادم جالب نبود

دوتاشونم فردا تموم میشن!

Sent from my GT-I9003 using Tapatalk

mojtaba2321
18-01-2012, 23:34
اصلا دلم نمیخواست اینو بگم ولی مطمئن باشید به بدترین شکل این سریال تموم میشه.
قرار بود تا ثریا چند قسمت دیگه داشته باشه ولی اینطور که امشب معلوم شد قسمتها رو سر هم کردن یه جورایی دارن ماس مالیش میکنن فردا شب هم به خیر و خوشی تموم میشه .

amirkhan_0o0
18-01-2012, 23:54
قضيه باردار شدن ثريا گويا يه پيچ هنري! بود.
همون بهتر كه تموم شد!
شايد بهم بگيد تو كه دوست نداري خوب نبين!!
چيكار كنم دلم لك زد واسه برنامه طنز درست و حسابي تو اين رسانه به اصطلاح ملي!

nar nia
18-01-2012, 23:55
عکس های کودکی و نوجوانی ارسلات قاسمی بازیگر تا ثریا تا زمان ازدواج دراین سریال

nar nia
19-01-2012, 00:07
اصلا دلم نمیخواست اینو بگم ولی مطمئن باشید به بدترین شکل این سریال تموم میشه.
قرار بود تا ثریا چند قسمت دیگه داشته باشه ولی اینطور که امشب معلوم شد قسمتها رو سر هم کردن یه جورایی دارن ماس مالیش میکنن فردا شب هم به خیر و خوشی تموم میشه .

احتمالا دلیل زود تموم شدنش این خبر هست:

تذکر جدی به سه سریال سیما

معاون سیما به سه مدیر ارشد این سازمان به خاطر ساخت سریال های تلخ و ناگواری مانند "تا ثریا"، "شیدایی" و "پنجره" تذکر جدی داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی دارابی معاون سیما به سه مدیر ارشد این سازمان به دلیل ساخت سریال هایی با موضوعات تلخ، ناگوار و با رویکردی منفی مانند "تا ثریا" ،"شیدایی" و "پنجره" که این شب ها از شبکه های اول، سوم و شبکه تهران پخش می شوند به صورت کتبی تذکر جدی داد.

همچنین گفته می شود علت این تذکرها از سوی معاون سیما به خاطر تلخ و گزنده بودن، اثرگذاری منفی این سریال ها بر اعصاب مخاطب، پرداخت ناقص به نمونه یک زن ایرانی محجبه و نادرستی پرداخت به روابط محرم و نامحرم در این سریال ها عنوان شده و به همین خاطر دستور خاتمه این سریال ها نیز اعلام شده است.

در این ابلاغیه همچنین از پرداختن به برخی مضامین دینی مانند تقبیح عمل ربا در سریال تا ثریا تقدیر شده است.

بر اساس این گزارش در این تذکرها همچنین عنوان شده است که رویکرد معاونت سیما در این دوره ساخت سریال های طنز، جذاب و اجتماعی و آرام بوده و به همین خاطر هرگونه متن، فیلم نامه و سفارش هایی از این قبیل که در شبکه های سیما در حال ساخت است متوقف شود.

به گزارش خبرنگار مهر این ابلاغیه از سوی معاون سیما در هفته گذشته به برخی مدیران ارشد این سازمان اعلام شده است.

pcforlife
19-01-2012, 00:28
به معنای واقعی آب بستن به سریال! این چه ضرب آهنگ سرعتی و پراکنده تو این قسمت بود! مستند بود؟!
ضمنا کلا یه خسته نباشید ویژه به صدا سیما با این دو سریالشون که شیدایی (سوای داستان نسبتا خوبش) بیشتر شبیه نما آهنگ های "به خانه بر می گردیم" هست که هر از چند گاهی یه چند خط دیالوگ اگزجریت شده که تو دهن جا نمیشه از دهن بازیگراش میاد بیرون و اینم از تا ثریا که بدون اینکه یه ذره حس به منه بیننده بده همه چی به یکباره اوکی شد!!

scali
19-01-2012, 01:39
چه قدر دلم برای سریال پایتخت تنگ شده.

اخه به اینا میگن سریال ؟

Aless
19-01-2012, 03:22
سانسور یک سریال با حذف 500 دقیقه! ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

شدت انتقادها از این سریال به حدی بوده که شبکه یک، روز پنج شنبه را که روز پخش سریال های این شبکه نیست، برای این امر انتخاب کرده است.
مشرق: با وجود تکذیب روابط عمومی شبکه اول، سایت اعتدال نوشت: مجموعه تلویزیونی تا ثریا که از شبکه یک سیما پخش می شود ، با حذف بیش از 10 قسمت آن، فردا شب به پایان می رسد.

بنا بر این گزارش، این سریال که تاکنون انتقاد های مختلفی را از طیف های مختلف بر خود حمل نموده است، قرار بود از امشب وارد قسمت های جنجالی شود که با دخالت مدیران عالی صدا و سیما، سانسور شده و مسیر آن به کلی عوض می شود تا فردا شب به پایان برسد.

شدت انتقادها از این سریال به حدی بوده که شبکه یک، روز پنج شنبه را که روز پخش سریال های این شبکه نیست، برای این امر انتخاب کرده است.

بنابر اطلاعات خبرنگار اعتدال، قسمت های حذف شده این سریال، شامل بارداری «ثریا» از «سرهنگ» و دیالوگهای بسیار جنجالی در این زمینه بوده است.

این سایت افزود: علی دارابی معاون سیما مدیران شبکه یک، سه و تهران را به صورت کتبی توبیخ نموده است.

بنا بر این گزارش، علت این توبیخ، پخش سریال «تا ثریا» از شبکه یک، «شیدایی» از شبکه سه و «پنجره» از شبکه تهران بوده است و معاونت سیمای صدا و سیما به علت فضای شدیدا تلخ و مایوس کننده این سریالها، مدیران این شبکه ها را مورد بازخواست قرار داده است.

همچنین در این توبیخ از فرجی، بخشی زاده و احمدی مدیران این شبکه ها خواسته شده تا ادامه این روند در ساخت سریال ها مورد بازبینی قرار گیرد.

محتوای این سریالها در ماه های اخیر مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان اجتماعی بوده است.

همچنین در زمان دادگاهی شدن «ثریا»، ماجرای ارتباط شرعی او با مردی از طریق «صیغه» در سالهای پس از فوت شوهرش آشکار می شود، که این مرد، شخصیتی جنجالی داشته است.

مسئولین عالی صدا و سیما با توجه به عواقب پیش بینی نشده پخش چنین مجموعه ای از تلویزیون، ترجیح داده اند با حذف 12 قسمت و بیش از 500 دقیقه، تا ثریا، تا ثریا ادامه نباید.

لازم به ذکر است که در هفته جاری مسئولین عالی صدا و سیما به کمیسیون فرهنگی مجلس احضار شده و در رابطه با این سریال مورد بازخواست قرار گرفتند.

Majid393
19-01-2012, 08:20
حذفِ بیش از 10 قسمت ؟
دوشنبه ی هفته گذشته که عوامل سریال اومدن برنامه پارک ملت، خودِ سیروس مقدم گفت 11-12-13( دقیق یادم نیست کدوم یکی) قسمت مونده. با یه محاسبه ی ساده میشه فهمید که قسمتی حذف شده یا نه.

molaali
19-01-2012, 08:36
مشرق: با وجود تکذیب روابط عمومی شبکه اول،
وقتی خودشون تکذیب کردن اینا از کجا فهمیدن؟! موضوع جنجالی و دیالگهای آنچنانی هم بعیده اصلاً در تلویزیون ساخته بشه!ضمناً تا یه مجموعه ی تلویزیونی برسه به پخش باید از N تا فیلتر گذر کنه!!همینطوری که پخش نمیشه.شاید به خاطر تلخی زیادش گفته باشن تمومش کنید ولی دیالگهای جنجالی رو من بعید میدونم.

Golbarg01
19-01-2012, 08:54
سریال از اول قرار بوده 32 قسمت باشه و دیشب هم قسمت 28 ام پخش شد.
و امشب میشه 29 ام
در واقع 3 قسمتش حذف شده نه 10 قسمت

mojtaba2321
19-01-2012, 11:21
مسخره هست
از وقتی متن سریال نوشته میشه تا وقتی ساخته میشه بارها مورد بازبینی قرار میگیره
دیگه اینجوری نیست که 10 قسمتشو حذف کنن!

---------- Post added at 11:21 AM ---------- Previous post was at 11:19 AM ----------

سریال از اول قرار بوده 32 قسمت باشه و دیشب هم قسمت 28 ام پخش شد.
و امشب میشه 29 ام
در واقع 3 قسمتش حذف شده نه 10 قسمت
اگه اینجوری باشه به نظر میاد 3 قسمت حذف شده رو چسبوندن به هم چون قسمت دیشب هم 50 و خورده ای دقیقه بود.

majid322
19-01-2012, 11:44
دقیقا معلوم بود که سره همش کردن رفته...
همون دیشب که دیدم گفتم سانسور داشته .

نمیدونم چه وضعشه یه سری ادم بی جنبه هستن همش شکایت دارن من زیاد خودم علاقه ای به این سریال نداشتم و طرفداری نمیکنم..

ولی جنبه ی عمومی واقعا پایینه از اونور هر کس فکر میکنه سریالا غمگینه خب نیگاه نکنه چاقو نزاشتن زیر گلوش که
نیگاه نکنی پخ پخ..:31:

Golbarg01
19-01-2012, 12:01
مسخره هست
از وقتی متن سریال نوشته میشه تا وقتی ساخته میشه بارها مورد بازبینی قرار میگیره
دیگه اینجوری نیست که 10 قسمتشو حذف کنن!

---------- Post added at 11:21 AM ---------- Previous post was at 11:19 AM ----------

اگه اینجوری باشه به نظر میاد 3 قسمت حذف شده رو چسبوندن به هم چون قسمت دیشب هم 50 و خورده ای دقیقه بود.

درسته.دیشب بیشتر از حد معمول پخش شد بیشتر از یک قسمت بود.امشبم طولانیه.
پس از سه قسمت هم کمتر حذف شده شاید حداکثر 30 دقیقه حذف شده باشه نه دیگه 500 دقیقه!!
در شایعه بودن اون خبر همین بس که حتی نویسنده مطلب نمی دونسته ثریا با سرهنگ عقد دائم کرده بوده نه صیغه!.

landscape
19-01-2012, 14:50
درسته.دیشب بیشتر از حد معمول پخش شد بیشتر از یک قسمت بود.امشبم طولانیه.
پس از سه قسمت هم کمتر حذف شده شاید حداکثر 30 دقیقه حذف شده باشه نه دیگه 500 دقیقه!!
در شایعه بودن اون خبر همین بس که حتی نویسنده مطلب نمی دونسته ثریا با سرهنگ عقد دائم کرده بوده نه صیغه!.

اینطور که نوشته انگار یه نفر دیگه هم بوده که باهاش صیغه بوده..

amirkhan_0o0
19-01-2012, 14:57
آدم در مورد مسأله اي كه اشراف كامل نداره نمي تونه به طور قطعي نظر بده!
ولي شما هم احتمالا مواردي توي مسائل ديگه به چشمتون خورده كه يه تيم با چه زحمتي يه كاري رو انجام مي ده و بعد با يه تلفن همه قضيه سر و تهش ماليده مي شه و مي گن جمعش كنين.
قسمت ديشب ثريا بسيـــــــــــــــــــار ام پي تري بود. اصلا اين زنه همزنداني ثريا داستانش چي بود و چي شد؟؟
يعني اومده بود دو تا ديالوگ بگه كه خدا چيه و اميد چيه؟؟ مشخصه كه يه سري چيز ها سر و تهش زده شده ولي 500 دقيقه رو ديگه نمي شه با قطعيت گفت!
من با تجربه كمي كه با حضور توي يه ارگان دولتي داشتم و يه اطلاعات بسيار ناچيزي كه دارم بسيار برام قابل قبوله كه توي ايران يه تيم با زحمت فراوان يه كاري رو انجام بده و بار ها تو هزار تا جلسه كارشناسي بشه و از n تا ----- رد بشه و بعد با يه تلفن و يا يه سخنراني و يا يه امضا جمع كردن چهارتا از افراد، كل قضيه جمع شه!!
البته باز هم اين رو بگم كه من كلا از سريال تا ثريا خوشم نميومد و هميشه بهش نقد داشتم!

majid322
19-01-2012, 15:14
اره انگار به غیر از سرهنگ با یه نفر دیگه قبلا صیغه بوده نظر شما چیه؟

mjorh
19-01-2012, 15:20
نه باو....
ینی سه تا مرد؟:31:

nar nia
19-01-2012, 19:11
چه قدر دلم برای سریال پایتخت تنگ شده.

اخه به اینا میگن سریال ؟

یعنی شما فقط به سریال های طنز میگید سریال !؟
هر ژانری جای خودشو داره
این سریال سریال تلخی بود ولی سریال خوبی بود
واقعیت های جامعه رو بیان می کرد
بعضی وقتا دیدن تلخی هم خوبه و اتفاقا باید برای بیننده تلخ باشه تا تاثیر خودشو بذاره

golabi2
19-01-2012, 21:13
واقعا این همه حذفیات داشته؟!!؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

pcforlife
19-01-2012, 21:28
20:30 گفت به خاطر دهه فجر، صدا سیما تصمیم گرفته سر و ته سریال های تلخ رو در آره! ولی در کل جالبه که چند سال پیش سریال "تاصبح" که توش سراسر کشت و کشتار و ناراحتی و تلخی بود رو چندین بار تو بهمن ماه سالهای پس از تولید سریال پخشیدن!

mjorh
19-01-2012, 22:23
خودمونیما ملت واقعا بی جمبن ! ب تراژدی بودن فیلمم گیر میدن ....ژانرش خب فرق میکنه دیگه
قرار نیس ک همش تو یه فیلم بخندیم....
(همین جوری میشه ک فیلمای مضخرفی مثه اخراجیها اون همه فروش میرن :5:)

CRIS Joon CR7
19-01-2012, 22:28
بهترین زمان هایی که میتونیم در کنار خونواده رو با هم خوش باشیم سریال میزارن اینجوری میشی:41::41:
چه وضعشه خداییش
اونوقت میریزن --- هارو جمع میکنن میبرن و میگن فارسی وان نیگا نکنین:13:

amirkhan_0o0
19-01-2012, 22:37
چقدر صحنه اي كه مادره به پسرش گفت هركاري بخواي برات مي كنم برات مي رم خواستگاري پسرم عــــــــــالــــــــــــ ــي بود!!
واااااااااي چقدر زحمت كشيدن !!
عجب ژانري!
عجب ديالوگ هايي وااااااااااااي!

AMIR-AIRGUNNER
19-01-2012, 22:47
خودمونیما ملت واقعا بی جمبن ! ب تراژدی بودن فیلمم گیر میدن ....ژانرش خب فرق میکنه دیگه
قرار نیس ک همش تو یه فیلم بخندیم....
(همین جوری میشه ک فیلمای مضخرفی مثه اخراجیها اون همه فروش میرن :5:)
ژآنر فیلم یه طرف !
چجوری اون ژآنر رو بسازن یه طرف !
تا حالا دیدی همه اینجوری به تراژدی بودن یه سریال خارجی گیر بدن ؟! مسلما نه !

سریال های از این قبیل مثل تا ثریا رسما دارن به شعور مخاطب توهین میکنن :13:

amirkhan_0o0
19-01-2012, 22:58
خــــــــــــــــب
سريال ايراني اگه قسمت آخرش عروسي نباشه كه سريال نيــــــــست!
اونم جور شد!!

amirkhan_0o0
19-01-2012, 23:09
با تمام انتقاداتي كه من به اين سريال دارم اما به نظر من اين همه فيلم هندي بازي در مورد رضا براي بد نشان دادن مسأله ربـــــا لازم بود!
مقدم به نسبت هنري كه داره هر كاري كه از دستش بر مي اومده انجام داده !

amirkhan_0o0
19-01-2012, 23:24
البته توي اين سريال، مقدم از هر جسم براقي براي نشون دان انعكاس تصوير افراد توي اون استفاده كرد!
از آينه گرفته تا دستگيره در و چوب براق در خونه دوست دختر پسر ثريا!

SuperSt@r
19-01-2012, 23:24
خــــــــــــــــب
سريال ايراني اگه قسمت آخرش عروسي نباشه كه سريال نيــــــــست!
اونم جور شد!!

تا الان كه خبري از عروسي نيس دختره در رو باز نكرد روشون

CRIS Joon CR7
19-01-2012, 23:27
خب مثل اینکه اولین بدعت
در سریال های ایرانی گذاشته شد
عروسی نشد:31:

SuperSt@r
19-01-2012, 23:30
خب مثل اینکه اولین بدعت
در سریال های ایرانی گذاشته شد
عروسی نشد:31:

هنوز معلوم نيس هنوز تموم نشده
فعلا ثريا خانم رفته تو جلسه قرائت قران

CRIS Joon CR7
19-01-2012, 23:34
پس چرا تموم نمیشه
هی آهنگ میزنه میگم تموم شد میبینم باع
نه تا فردا ادامه داره:31:

amirkhan_0o0
19-01-2012, 23:37
با تمام انتقاداتي كه من به اين سريال دارم اما به نظر من اين همه فيلم هندي بازي در مورد رضا براي بد نشان دادن مسأله ربـــــا لازم بود!
مقدم به نسبت هنري كه داره هر كاري كه از دستش بر مي اومده انجام داده !

تا الان كه خبري از عروسي نيس دختره در رو باز نكرد روشون
اون موقعي كه من نوشتم عروسي دو تا آشپزا بود. هي گفتم حالا تموم مي شه حالا تموم مي شه كه نشد!
الان هم كه داره تيتراژ مي ره شايد مثل اين فيلم خارجي ها وسطاي تيتراژ هم يه چيزايي پخش كردند!!

CRIS Joon CR7
19-01-2012, 23:38
صلوات
واقعا طرز تموم کردن یه سریال از ساخت اون سریال سخت تره:46::11:
کلی میگم
سریال های ایرانی که همشون happy end هستند:27:
یا علی:11:

amirkhan_0o0
19-01-2012, 23:39
حالا بچه ها بدون هر گونه تعصب اگه قرار باشه به اين سريال از 20 يه نمره بدين چند ميدين؟؟
براي به درد بخور بودن بحث علتش رو هم بگين كه چرا همچين نمره اي دادين!

pcforlife
19-01-2012, 23:40
سوای به آب بستن و البته آب تو آب کردن سریال :27:، یه نکته مشترک در "تا ثریا" و "وضعیت سفید" وجود داشت که اون موضوع تینیجر لاو در سناریو بود، و نتیجه گیری مشترک این شد که چه امیر و شیرین دهه شصت باشی چه پویا و عسل دهه نود، ازدواج این بین رخ نمی دهد (یا نباید رخ بده!)...
.
.
در مجموع خدا رو شکر تموم شد و الا بنزین میریختم خودمو آتیش میزدم!:31:

CRIS Joon CR7
19-01-2012, 23:46
بچه ها نظرای ملتو ببینین خیلی باحاله:31:
کرکر خندس:31:
یارو میخواست بگه پیامد های جامعه گفت پیامک های جامعه:31:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در مجموع خدا رو شکر تموم شد و الا بنزین میریختم خودمو آتیش میزدم![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
نه این کارو نکنی:31:
نمره؟
17
خداییش بدک نبود ولی وقتی این شروع میشد فرش هامونو جمع میکردیم خیس نشن[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mjorh
19-01-2012, 23:47
ب نظر من فیلم خوبی بود اما بازم میگم داستانش تخیلی بود:31: ب شعور مخاطب توهین میکنه !(کپی کردم:31:)

خداییش اصن تو زندگیه واقعیه همچین اتفاقایی میفته! ؟

ب هر حال ،گیم پلیش ضعیف بود ....!
8.5 میدم !:46: از10

CRIS Joon CR7
19-01-2012, 23:51
ب نظر من فیلم خوبی بود اما بازم میگم داستانش تخیلی بود:31: ب شعور مخاطب توهین میکنه !(کپی کردم:31:)

خداییش اصن تو زندگیه واقعیه همچین اتفاقایی میفته! ؟

8.5 میدم !:46:
گیم پلی؟:18::31:
باگ نداشت؟:18::31:
ولی خداییش داستانش پر باگ بود:27:

hamid_diablo
19-01-2012, 23:53
چه امیر و شیرین دهه شصت باشی چه پویا و عسل دهه نود، ازدواج این بین رخ نمی دهد (یا نباید رخ بده!)

موافقم

یکی از سیاستهای صدا و سیما نشون دادن مسائل روز جامعه هست.نکته ای که تو این چند وقته تو سریالهای ایرانی نشون داده میشه اینکه یه پسر به هر دلیلی به دختر مورد علاقش نمیرسه.خوب همین باعث میشه خیلی از جوانها که با مشکل روبرو شدن با دیدن این نرسیدنها کمی آروم بشند

یه نکته جالب دیگه این بود که اگه پسر ثریا با اون دختر خانوم ازدواج میکرد کمی غیر منطقی بود.از فاصله طبقاتی بگیر تا بی کاری و مشکل تحصیل و سن پسر ثریا

نکته دیگه فکر کنم 3 تا قسمت آخر رو تو یه قسمت سر هم کردند.البته تدوین هم عالی بود

am_64
19-01-2012, 23:56
ده قسمت از این سریال رو مجبور شدن آب تو آب کنن بره
سریال خیلی ناگهانی تموم شد , و گرنه پویا هم با عسل ازدواج میکرد
اون سکانسی که پویا و عسل با هم ازدواج می کنن و دسته گل رو میگیرن جلوی خودشون , حذف شده
در کل به نظرم خیلی خوب شروع شد و خیلی بد تموم شد

amirkhan_0o0
19-01-2012, 23:56
8.5 میدم !:46: از10
گيم پلي رو خوب اومدي!
براي يه همچين كارگرداني سريال ضعيفي بود!
فيلمبردار اگه به جاي فيلمبرداري عكاسي مي كرد شايد موفق تر بود!
شات هاي خوبي مي گرفت از رنگ هاي مختلف استفاده مي كرد تا تصوير دلپذير تر بشه!!
هي دوربين رو مي چرخوند و گردوندو از اين ور و از اون ور و روي چونه و ...... خلاصه
من اگه كارگردانش يه بچه ديپلمه بود بهش 14 اگه فوق ديپلم 12 و اگه ليسانس بود 10 و فوق ليسانس 8 و دكترا 6
بهش مي دادم!
منظورم اينه كه كارگردان به اندازه حرفي كه مي خواست بزنه براي كار مايه نذاشته بود!
حالا ماها شايد يك كم فيلم هاي پر امتياز imdb رو كمي!!!! زياد ببينيم. ولي با بقيه مردم عادي هم كه حرف مي زدم از كارگرداني شاكي بودند!

Rhodes
20-01-2012, 00:05
حيف وقتي كه صرف ديدن اين فيلم شد....
اصلا چي شد بالاخره؟؟؟
عجباااااا

kortol
20-01-2012, 00:06
باز خدا رو شکر تموم شد ..دیگه 20:30 هم صداش در اومده بود که بابا یه کم سریال شاد پخش کنید ...خداییش من اصلا ندیدم این سریال رو ..یعنی اولش رو که دیدم فهمیدم تا آخرش رو ..
کلا نمی دونم چرا دیگه صدا و سیما از این سریال های طنز درست نمی کنه ...خیلی وقته توی جمع خانواده نخندیدیم..
همش بیگ بنگ ،کالیفورنیکشن و بیحیا دیدم اونم تنهایی ..فاز نمیده ..
مثلا قرار تو این ساعات ملت از سره کار میان خونه شاد باشن نه اینکه یاد بد بختی هاشون بیافتن ...تو روز یه جور اعصاب ادم خورد میشه تو شب هم اینجوری.... کلا شادی به ما نیومده ...قهوه تلخ هم که تخته شد رفت پی کارش ..!!!

hamid_diablo
20-01-2012, 00:09
فکر کنم سیروس زمان کافی رو نداشت

وقتی این سریال رو با پایتخت که عید امسال نمایش داده شد مقایسه میکنم میبینم که فیلمنامه هم آنچنان قوی نبود که بشه روش بیشتر کار کرد

اما پیغامهایی که داشت به شدت تاثیر گذار بود

همین که رضا از اون خونه و وضعیت مالی مجبور شده برای ادامه زندگی به جایی بره که حتی تصورش رو هم نمیکرد مو رو به تن آدم سیخ میکنه

سریال خیلی ناگهانی تموم شد , و گرنه پویا هم با عسل ازدواج میکرد

به شدت مخالفم
ازدواج پویا با عسل یعنی اینکه هر جوانی تو سن 20 سالگی و بدون داشتن شرایط و یدون در نظر گرفتن آینده و فاصله طبقاتی میتونه ازدواج کنه.بهترین کار همین بود که پشت در بمونن

mjorh
20-01-2012, 00:17
فکر کنم سیروس زمان کافی رو نداشت

وقتی این سریال رو با پایتخت که عید امسال نمایش داده شد مقایسه میکنم میبینم که فیلمنامه هم آنچنان قوی نبود که بشه روش بیشتر کار کرد

اما پیغامهایی که داشت به شدت تاثیر گذار بود

همین که رضا از اون خونه و وضعیت مالی مجبور شده برای ادامه زندگی به جایی بره که حتی تصورش رو هم نمیکرد مو رو به تن آدم سیخ میکنه

به شدت مخالفم
ازدواج پویا با عسل یعنی اینکه هر جوانی تو سن 20 سالگی و بدون داشتن شرایط و یدون در نظر گرفتن آینده و فاصله طبقاتی میتونه ازدواج کنه.بهترین کار همین بود که پشت در بمونن
درسه ...
اگه این اتفاق میفتاد دیگه فوق تخیلی میشد!

am_64
20-01-2012, 00:26
به شدت مخالفم

اگه قرار باشه رابطه دختر و پسر را نشان بدهند اما به این رابطه جهت نداده و آنرا به ازدواج ختم نکنند خب با این کارشون درس بدی را به جوانان خواهند داد . در این سریال رابطه نامشروع پویا و عسل به ازدواج ختم نشد و این یعنی اینکه ای دختران و ای پسران تا زمانی که شرایط ازدواج برای شما پیش نیامده می توانید به رابطه های آنچنانی روی آورده و از قافله عقب نمانید .

hamid_diablo
20-01-2012, 00:33
اگه قرار باشه رابطه دختر و پسر را نشان بدهند اما به این رابطه جهت نداده و آنرا به ازدواج ختم نکنند خب با این کارشون درس بدی را به جوانان خواهند داد . در این سریال رابطه نامشروع پویا و عسل به ازدواج ختم نشد و این یعنی اینکه ای دختران و ای پسران تا زمانی که شرایط ازدواج برای شما پیش نیامده می توانید به رابطه های آنچنانی روی آورده و از قافله عقب نمانید .

دوست عزیز این رابطه ای که اسمشو میزاری نا مشروع واقعیت جامعه هست.یعنی تا دلتون بخواد از این نوع رابطه ت جامعه زیاده
این سریال میخواست این نکته رو به مخاطب گوشزد کنه که آخر و عاقبت این نوع رابطه ها ختم به خیر نمیشه

در ضمن میخواست به جوانهایی مثل منو شما بگه تا شرایط ازدواج از جمله کار .پایان تحصیلات.پایان خدمت.مقداری پسنداز برای گرفتاریهای پیش بینی نشده.بلوغ عاطفی.فراگیری مهارتهای اجتماعی و زناشویی و...پیش نیومده نباید اقدام به ازدواج کنی

آقا رضا داشت پول نزول میگرفت.اینم حرامه.این موضوع نشون داده شد و نتیجشم نشون داده شد

CRIS Joon CR7
20-01-2012, 00:41
دوست عزیز این رابطه ای که اسمشو میزاری نا مشروع واقعیت جامعه هست.یعنی تا دلتون بخواد از این نوع رابطه ت جامعه زیاده
این سریال میخواست این نکته رو به مخاطب گوشزد کنه که آخر و عاقبت این نوع رابطه ها ختم به خیر نمیشه

در ضمن میخواست به جوانهایی مثل منو شما بگه تا شرایط ازدواج از جمله کار .پایان تحصیلات.پایان خدمت.مقداری پسنداز برای گرفتاریهای پیش بینی نشده.بلوغ عاطفی.فراگیری مهارتهای اجتماعی و زناشویی و...پیش نیومده نباید اقدام به ازدواج کنی

آقا رضا داشت پول نزول میگرفت.اینم حرامه.این موضوع نشون داده شد و نتیجشم نشون داده شد
یه چی میگم ربطی به اینجا نداره
به نظرت کسی که این شرایطو داشته باشه چند سالشه؟
اصلا میشه؟

hamid_diablo
20-01-2012, 00:53
یه چی میگم ربطی به اینجا نداره
به نظرت کسی که این شرایطو داشته باشه چند سالشه؟
اصلا میشه؟

سئوال خوشگلی پرسیده بودی.شاید 30 سال و یا بالاتر:31:

من کلی جواب دادم.اما دیدم زوجهایی که از هیچ شروع کردند.اما سختی فراوان کشیدند

خودت قضاوت کن پویا پسری که تازه وارد دانشگاه شده و با یه نگاه هم عاشق دختری شده که مثل خودش شاید از نظر افکار و عقاید به اون حدی که برای شروع یه زندگی لازم باشه نرسیده . شده

هر چیزی عادابی داره.من اون چیزهایی که بهش اشاره کردم کلی هست.نمیگم ختما یاد اینطور باشه.بعضی از خانواده ها هم هستند که با خیلی از نداریهای پسر میسازند

pcforlife
20-01-2012, 01:01
موافقم

یکی از سیاستهای صدا و سیما نشون دادن مسائل روز جامعه هست.نکته ای که تو این چند وقته تو سریالهای ایرانی نشون داده میشه اینکه یه پسر به هر دلیلی به دختر مورد علاقش نمیرسه.خوب همین باعث میشه خیلی از جوانها که با مشکل روبرو شدن با دیدن این نرسیدنها کمی آروم بشند

یه نکته جالب دیگه این بود که اگه پسر ثریا با اون دختر خانوم ازدواج میکرد کمی غیر منطقی بود.از فاصله طبقاتی بگیر تا بی کاری و مشکل تحصیل و سن پسر ثریا

نکته دیگه فکر کنم 3 تا قسمت آخر رو تو یه قسمت سر هم کردند.البته تدوین هم عالی بود
حمید جان.. سر این یه جملم که نقل قول کردی صحبت زیاد هست و شک نکن صرفا به این دلیل نیست که صدا سیما برای آروم کردن جوون ها و نو کردن پایان ها (از نوع نرسیدن اونم تو یه رده سنی پایینتر و در مقطع دبیرستان و ابتدای دانشگاه) اومده به قولی سیاست گذاری کرده...
من فکر می کنم شاید این موضوع از منظری دیگه، ایجاد تابو کردن در این باره در بین خانواده ها باشه که متاسفانه از این زاویه دید، عملکرد صداسیما به نظر من غلطه...
شما فقط نگاه کنید به "تا ثریا" و "وضعیت سفید" که مادر پویا و والدین امیر، تا پایان سریال، اجداد امیر و پویا رو جلو چششون آوردن تا یه جلسه خواستگاری برای بچشون برن یا دو دقیقه با اونا صحبت کنن... خصوصا تو سریال تا ثریا که مربوط به زمان حال است، این موضوع خیلی واضح تر دیده میشد...
به هر حال...:happy:
یاعلی:11:

hamid_diablo
20-01-2012, 01:07
کاملا موافقم
منم با سیاستهای صدا و سیما کاملا موافق نیستم.بخشیش درسته و بخشیش غلط.

majid322
من همیشه این قضیه رو گفتم که اغراق تو سریالا کم از فیلم هندی نداره...
طرف ( پویا ) :31: رفته دانشگاه هنوز سیبیلاشو نزده..:31:

در کل زیاد از سریال راضی نبودم مخصوصا کش دادنش که واقعا سر ادمو در میاورد..
به تصویر کشیدن یه سری لحظات یه چیزه کش دادن چیز دیگه...

majid322
تکراری...........

landscape
20-01-2012, 01:15
دست بازیگرای سریال درد نکته، بخصوص آزیتا حاجیان..به شدت زیر پوستی و با احساس بازی کرد..سبک فیلمبرداری هم که واقعا متفاوت بود..فقط کاش کامل نشون میدادن، این قسمت که کاملا معلوم بود جملات با حرکت لبها نمیخوند خیلی جاها..

amirkhan_0o0
20-01-2012, 07:05
دست بازیگرای سریال درد نکته، بخصوص آزیتا حاجیان..به شدت زیر پوستی و با احساس بازی کرد..سبک فیلمبرداری هم که واقعا متفاوت بود..فقط کاش کامل نشون میدادن، این قسمت که کاملا معلوم بود جملات با حرکت لبها نمیخوند خیلی جاها..
حاجیان به غیر از دو سه قسمت آخر بقیه رو عالی و باور پذیر و زیر پوستی بازی کرد!
از کل بازیگرای فیلم، بازی اون زن مسعود یکم رو اعصالم بود!
خود مسعود رو هم با وجود این که دفعه اولی بود که داشتم ازش بازی می دیدم خیلی مایه گذاشت و نسبتاً خوب بود!

AMIR-AIRGUNNER
20-01-2012, 09:40
من تقریبا 4 قسمت اولشو دیدم و بقیه اشو گذاشتم کنار !!
نمره ای که میدم 9.5 از 20 هست :31: تا بمونه خرداد دوباره امتحان بده تا قبول شه :31:

ب شعور مخاطب توهین میکنه !(کپی کردم:31:)

اورین :33: :33: :33:

mojtaba2321
20-01-2012, 11:37
کسی نمیدونه چرا اسم سریال رو از ثریا گذاشتن تا ثریا؟

SuperSt@r
20-01-2012, 11:42
کسی نمیدونه چرا اسم سریال رو از ثریا گذاشتن تا ثریا؟

حالا چيكار به اسمش داري ولي خودم هنوز به اين دقت نكرده بوم كه چرا نذاشتن ثريا ولي خب فك كنم گذاشتن اسم ي نفر رو فيلم كليشه اي هست
مثلا شما به رفيقت ممكنه پشت تلفن بگي ثريا رو ديدي اونوقت يكي بشنفه و شك كنه بگه اين ثريا كيه ولي اگه بگيد تا ثريا رو ديديد هيچ شكي به وجود نمياد
حال كردي استدلال رو:27:

mjorh
20-01-2012, 11:59
شاید اون ضربالمثلس تا ثریا دیوار کج میرود:31: ها....؟
اما من زیاد از صداگزاریش(موسیقی) خوشم نیومد ...یه جوری بود ...
یکیش خیلی باحال بود موقع شک کردنو اینا میزد ک اونم خیلی آشنا میزد انگار از یه گیم کپی زدن ...
شخصیت پردازیشم خیلی بود ...بازیگرا خیلی خوب بودن
گرافیکشم ک حرف نداشت !
داستانش منگ میزد ...
گیم پلیشم همونطور ک گفتم ضعیف بود :5:
باو شمام یه نقد کوچیک بگید دیگه ...

TIG3R
20-01-2012, 12:48
ته قصه همه به خوبی خوشی زندگی کردن وآقا گرگه که نزول داده بود به سزای اعمال بدش رسید...!!!
اصلا راضی کننده نبود

mojtaba2321
20-01-2012, 13:02
حالا چيكار به اسمش داري ولي خودم هنوز به اين دقت نكرده بوم كه چرا نذاشتن ثريا ولي خب فك كنم گذاشتن اسم ي نفر رو فيلم كليشه اي هست
مثلا شما به رفيقت ممكنه پشت تلفن بگي ثريا رو ديدي اونوقت يكي بشنفه و شك كنه بگه اين ثريا كيه ولي اگه بگيد تا ثريا رو ديديد هيچ شكي به وجود نمياد
حال كردي استدلال رو:27:
آخه اسم این سریال اولش ثریا بود.
موقع پخش تغییرش دادن به تا ثریا.

amirkhan_0o0
20-01-2012, 13:30
آخه اسم این سریال اولش ثریا بود.
موقع پخش تغییرش دادن به تا ثریا.
بابا شما هم رو چه چيز هايي حساسي ها؟؟!!
اينا هم چين خلق الساعه همه چيو تغيير مي دن كه حال كني
كم نبوده سريال هايي كه وسط پخش اسمش عوض شده!
حالا گفتن همچين استعاري، اين ضرب المثله رو هم توي اسمش بچپونن!

landscape
20-01-2012, 14:45
خشت اول گر نهد معمار کج
تا ثریا میرود دیوار کج

nar nia
20-01-2012, 16:29
مذمت رباخواری و ربا در "تا ثریا" قابل تقدیر است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: سریال "تاثریا" یکی از معدود برنامه‌هایی است که بحث رباخواری و ربا را مذمت کرده. گناهی که در اسلام یکی از بزرگترین گناهانی است که فرد مرتکب می‌شود. سید ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره سریال "تا ثریا" به خبرنگار مهر گفت: در آیات قرآن برای هیچ گناهی اعلام نشده است که اگر کسی مرتکب آن شود اعلام جنگ با خدا کرده است اما برای ربا به صراحت آمده مرتکبین ربا کسانی هستند که با خدا اعلام جنگ کرده اند.
وی افزود: سریال "تا ثریا" گوشه‌ای از بد بودن این گناه و مرتکبین این گناه را به خوبی نشان داده است که جا دارد از کارگردان و برنامه سازان به سبب این تلاش‌شان تقدیر و تشکر شود.
موسوی لارگانی درباره برخی انتقادها درباره انتخاب نقش اول این سریال اظهار کرد: احتمال اینکه خلافی از خانواده‌های مذهبی سر بزند هم وجود دارد و انتظار بی جایی است که بگوییم هیچ خانواده مذهبی نباید مورد نقادی قرار گیرد زیرا در زندگی انبیاء هم دقت کنیم می‌بینیم که پسر حضرت نوع (ع) نیز گرفتار گناه شده است.
این نماینده مجلس هشتم ادامه داد: شاید تلقی از برخی بخش‌های این سریال برای بعضی افراد اینگونه باشد که برخی از خانواده‌های مذهبی را زیرسؤال ببرد که اگر استفاده نمی‌شد بهتر بود اما به طور کلی "تاثریا"، سریال خوب و مثبتی است و می‌توان از این نکته که احتمالاً بالاخره این فرد مذهبی باکمک و ایمان با خداوند نجات پیدا می‌کند به عنوان نکات مثبت این سریال یاد کرد.

Samet-22
21-01-2012, 16:51
من یکی از خوره های سریال های سیروس مقدم هستم .

خداییش هر وقت سیروس سریال می سازه میگم دیگه نمیتونه سریاله بعدیش رو اینقدر قوی کار کنه .

که میبینم بازم موفق میشه و امیدوارم که همیشه موفق باشه . ضمناً من از شماهایی که جوونید بعید می دیدم که از

فیلمبرداری سیروس اشکال بگیرید . چون سبکش با سلیقه ما جوونا مچه ، اگر هم دقت کرده باشید توی عکساش تیمش جوونه .

اگه در سال 50 تا سریال ساخته بشه 49 تاش دوربین ثابته حالا تو این یکی دوربین تکون بخوره اشکال داره .

علاوه بر هیجانی که به فیلم میده تا حالا باعث شده که من پایه فیلمش حوصله ام سر نره . اینا همش خلاقیته نه زیاده روی .

حالا هم مثل اینکه قراره اگه فیلمنامه پایتخت 2 قوی از آب در اومد ، اونو برای عید بسازه .

Lady parisa
21-01-2012, 16:59
من هیچ قسمتی رو ندیده بودم تا اینکه دیشب خوشبختانه یا بدبختانه دیددم که تا حدود ساعت 2 شب طول کشید
چرا مدل فیلمبرداری اینجوری بود؟
این خانمه( ثریا) از هر دری وارد میشد کلی عزت و احترام و...
من که فقط دیشب دیدم.این آقا کلاهبرداره چرا همش مویه می کرد!
اگه این قسمتی که من دیشب دیدم چکیده کل سریال بود من که اصلا خوشم نیومد
به قول یکی از دوستان نمره پایین میدم بره بیفته
: دی

ghermezeteh
21-01-2012, 18:13
من یکی از خوره های سریال های سیروس مقدم هستم .

خداییش هر وقت سیروس سریال می سازه میگم دیگه نمیتونه سریاله بعدیش رو اینقدر قوی کار کنه .

که میبینم بازم موفق میشه و امیدوارم که همیشه موفق باشه . ضمناً من از شماهایی که جوونید بعید می دیدم که از

فیلمبرداری سیروس اشکال بگیرید . چون سبکش با سلیقه ما جوونا مچه ، اگر هم دقت کرده باشید توی عکساش تیمش جوونه .

اگه در سال 50 تا سریال ساخته بشه 49 تاش دوربین ثابته حالا تو این یکی دوربین تکون بخوره اشکال داره .

علاوه بر هیجانی که به فیلم میده تا حالا باعث شده که من پایه فیلمش حوصله ام سر نره . اینا همش خلاقیته نه زیاده روی .

حالا هم مثل اینکه قراره اگه فیلمنامه پایتخت 2 قوی از آب در اومد ، اونو برای عید بسازه .

درسته
منم از این سبک فیلمبرداری سیروس مقدم خوشم میاد
البته منظورم دوربین رو دست نیست چون این اولین سریالش بود که دوربین رو دست کار می کرد.
کلا سبک و سلیقه فیلمبرداریش هست که خیلی خلاقانه و جالبه و در خدمت داستان

pcforlife
21-01-2012, 19:59
چون این اولین سریالش بود که دوربین رو دست کار می کرد.
دادا حداقل 5 سال هست که سیروس مقدم از این نوع تصویربرداری تو کاراش استفاده میکنه... در واقع امیر معقولی به واسطه سیروس مقدم شده بود متخصص این نوع تصویر برداری! تو تاثریا هم گویا قرار بود معقولی حضور داشته باشه که به دلایلی گل سفیدی اومد رو کار و دوباره دوربین روی دست ادامه پیدا کرد البته با دوربینی جدید (به گفته خوده گل سفیدی در پارک ملت).

ghermezeteh
21-01-2012, 20:26
دادا حداقل 5 سال هست که سیروس مقدم از این نوع تصویربرداری تو کاراش استفاده میکنه... در واقع امیر معقولی به واسطه سیروس مقدم شده بود متخصص این نوع تصویر برداری! تو تاثریا هم گویا قرار بود معقولی حضور داشته باشه که به دلایلی گل سفیدی اومد رو کار و دوباره دوربین روی دست ادامه پیدا کرد البته با دوربینی جدید (به گفته خوده گل سفیدی در پارک ملت).

خوب من تو این سریال دوربین رو دستش خیلی برام محسوس بود و در سریال های قبلی دقت نکرده بودم
این سریال از لنز های پیشرفته ای هم در دوربین فیلمبرداری استفاده شده بود که در صفحات اول هم بحثش شد.
دوربین رو دست شاید در سینما به کار لطمه بزنه هر چند خیلی از فیلم های موفق خارجی هم از دوربین رو دست استفاده کردن مثل هرت لاکر ولی در تلویزیون خوبه

nar nia
21-01-2012, 21:34
سیروس مقدم کارخانه سریال سازی

درباره مردی رکورددار ساخت سریال است

کارخانه سریال سازی، اعطای این لقب به سیروس مقدم آبادانی الاصل 57 ساله، بدون شک اعتراض هیچ کس را به دنبال نخواهد داشت. کافی است نگاهی به سابقه او بیندازیم. او در این 12 سال، حدود 14 سریال ساخته که بیشتر از 410 قسمت می‌شود که از مرز 16000 دقیقه گذشته (البته بدون احتساب بازپخش ها).
تازه در کنار اینها 10 تله فیلم هم ساخته (کابوس. زندگی خصوصی امیر. روز بعد از خوشبختی. وکیل. شاه کلید. هما. گوشه نشینان. مجلس آخر. ذبح اسماعیل. نیلوفر کبود. لالایی برای بیداری).

مقدم که در کنار همسرش الهام غفوری، دیگر یک سریال ساز حرفه ای شده، رگ خواب مخاطبان تلویزیونی دستش است. او جزو معدود کارگردان هایی است که کاری به نویسندگی ندارد و تمام انرژی اش را برای کارگردانی گذاشته. نوع متفاوت فیلمبرداری که بیشتر روی دست است و ابتکار فیلمبردار کارهای او یعنی امیر معقولی است، در کنار نورپردازی متفاوت صحنه و قصه داشتن سریال ها، ویژگی و امضای مقدم است. در پایین، تمام سریال های او را می‌بینیم. تازه به این فهرست «تا ثریا» را هم اضافه کنید که این روزها از شبکه اول پخش می‌شود و آزیتا حاجیان، ستاره آن است.
روزهای زندگی / عشقی که به جنون رسید
اولن سریال سیروس مقدم، 12 سال قبل روی آنتن رفت. او در همان گام اول نشان داد که برایش جایگاه زنان در جامعه مهم است. ماجرای سریال، ماجرای زنی بود که بعد از سال ها، همراه با همسرش به ایران برگشته بود. نازایی اش باعث شده بود تا دختربچه ای را به فرزندی قبول کند؛ اما آنقدر نگرانش بود که بیماری روانی پیدا کرد. کتایون ریاحی در این سریال بازی درخشانی داشت و لیلا بلوکات هم با این کار، وارد تلویزیون شد.

مسافر / عروس، معتاد شد

ابوالفضل پورعرب که 10 سال قبل در فیلم عروس (بهروز افخمی)، جوانی عاشق پیشه را ماندگار کرده بود اینجا عاشقی معتاد شده بود. مجید (پورعرب) که در خانواده ای معتاد و خلافکار زندگی می‌کرد، می‌خواست با گول زدن افسانه (آنا نعمتی)، اموال او را بالا بکشد.
مقدم در این سریال 22 قسمتی که 11 سال قبل روی آنتن شبکه تهران، وجوه انسانی به معتادها داد و نشان داد که آنها هم آمدند و زندگی خانوادگی شان چگونه است. این نوع نگاه باعث شد تا منیژه گریه رو (خواهرزاده معتاد مجید) با بازی ماندگار پانته آ بهرام، کاراکتری جذاب، از آب دربیاید. عبارت «من یک مسافرم»، جمله معروف شخصیت های درحال ترک اعتیاد سریال، جمله ماندگار مسافر بود. این سریال، بی حاشیه هم نبود، شنیده شد که پورعرب و نعمتی بعد از این سریال با هم ازدواج کردند که پایان خوشی نداشت.

دریایی ها / کپی خانه سبز

تهیه کنندگی مسعود و مهران رسام که تجربه های همسران و خانه سبز و... را داشتند، فرم این سریال را هم شبیه کارهای قبلی آنها کرده بود. یک فضای تقریبا فانتزی در یک آپارتمان سه طبقه با دو خانواده و یک پیرمرد تنها. پیرمرد تنهایی که مهدی فتحی بود. فتحی با نقش آجرلو، آخرین نقشش را بازی کرد و چند ماه بعد هم درگذشت. در کنار هم قرار گرفتن پژمان بازغی، رضا عطاران و مریلا زارعی در یک سریال، اتفاق جالب چهارمین سریال مقدم بود. دریایی های 26 قسمتی، چندان دیده نشد و خیلی در ذهن ها نماند ولی موسیقی تیتراژش با صدای علی لهراسبی، قابل توجه بود. هرچند پخش آن از شبکه تهران که استانی هم بود در این افت مخاطب، بی تاثیر نبود.
بانویی دیگر / زندگی در نشریه
مقدم در این سریال 15 قسمتی که نوروز 83 از شبکه 3 پخش شد سراغ رابطه یک زوج روزنامه نگار رفت. سعید (حسن پورشیرازی) و مهری (لاله صبوری)، دو روزنامه نگار بودند که 12 سال باهم زندگی کرده بودند. آنها در نشریه بانوی اول که به حقوق زنان می‌پرداخت، مشغول کار بودند و با مراجعان و خوانندگان مختلفی رو به رو می‌شدند. تحلیل شخصیت های این سریال که در آن بازیگرانی مثل نگار فروزنده، مهرانه مهین ترابی و رضا بنفشه خواه بازی می‌کردند بعد از تعطیلات نوروز، مورد توجه اهالی نشریات قرار گرفت.

ریحانه / زجر زنانه

اولین سریال مقدم که نامی‌ زنانه داشت. زیبا بروفه، مرجان محتشم، رویا تیموریان و افسر اسدی هم چهارضلع زنان این سریال بودند. این دو ویژگی، در کنار قصه دراماتیک آن، نشان د اد، مقدم در شناسایی گروه اصلی مخاطبانش یعنی خانم ها، شکی به خود راه نداده. او فهمیده بود که اگر در خانه ای، خانمی‌ را پای تلویزیون بنشانی بقیه افراد خانواده را هم پای تلویزیون خواهی نشاند.
ریحانه که از شبکه 3 پخش می‌شد، برشی از زندگی مظلومانه ریحانه (مرجان محتشم) بود که در زمان پهلوی ها زندگی می‌کرد و خانواده اش هم جزو مبارزان انقلابی بودند. ما در طول این سریال 27 قسمتی، داستان زندگی اش را از زبان فرزندان و دوستان و اقوامش می‌شنیدیم. خیلی ها با دیدن محتشم در نقش ریحانه یاد خانوم کوچیک پس از باران می‌افتادند. با این حال بازی ایرج نوذری، عنایت بخشی و بروفه هم در این کار، جالب توجه بود.

نرگس / هیولایی به نام شوکت

اولین سریال ملودرام شبانه تلویزیون و طولانی ترین سریال مقدم که تاثیرگذارترین آنها بود. شب های تابستان 85، میلیون ها ایرانی، پای شبکه 3 می‌نشستند تا نرگس را ببینند. مقدم در نرگس، سراغ تمام ویژگی های آشنا برای خانواده های ایرانی رفته بود؛ مرد دوزنه، عشق خیابانی، اعتیاد، ایدز، ازدواج مجدد، مهاجرت غیرقانونی، داماد سرخونه و... آدم هایش خط کشی های مشخصی داشتند یا خوب بودند و در جبهه نرگس یا بد بودند و در جبهه محمود شوکت. اتفاقات هنگام ساخت، مثل فوت پوپک گلدره که نقش نرگس را داشت و بعدا ستاره اسکندری، جایش را گرفت در کنار موج رسانه ای هنگام پخش آن، هفتمین سریال مقدم را به دیده شده ترین آنها تبدیل کرد.
حسن پورشیرازی، چنان پرقدرت نقش شوکت را بازی کرد که بعد از پنج سال، هنوز خیلی ها او را شوکت صدا می‌زنند. عاطفه نوری، ستاره اسکندری و مهدی سلوکی هم درخشش خوبی داشتند. نرگس، پایان پرشایعه ای داشت و بعد از 78 قسمت تمام شد. این تعداد قسمت غیرمتعارف، شایعه فشار برای پایان بندی خوب و خوش را تقویت کرد. حاشیه های نرگس بعد از پایان آن، ادامه داشت.

پرواز در حباب / ماورای توهم

نام عجیب سریال، اوج توهم بود. مدتی گذشت تا مخاطبان هم دلیل این نامگذاری را فهمیدند. موضوع اصلی داستان این سریال 76 قسمتی، قرص های روان گردان بود که در قالب داستانی انتقام جویانه روایت می‌شد. حامد کمیلی که نقش یک جوان پخش کننده قرص را داشت، می‌خواست از قاتلان پدرش انتقام بگیرد. برای همین دمار از روزگار پسر یکی از مظنونان قتل (علی نصیریان) درآورد. پرواز در حباب سال 85 از شبکه 5 پخش شد و همین چند روز قبل هم عرب زبانان، آن را با نام «ماورا الوهم» از آی فیلم دیدند.

مزرعه کوچک / رستوران در اتوبوس

پخش سه سریال از یک نفر در یک سال. این اتفاق، سال 85 برای مقدم افتاد. وقتی پرواز در حباب و نرگس از شبکه های 5 و 3، پخش می‌شدند. شبکه اول هم سریال 24 قسمتی مزرعه کوچک را نشان داد. یک زوج جوان (کیهان ملکی و پونه حاج محمدی) از تهران به شمال می‌روند و در کنار جاده و در یک اتوبوس تصادفی، رستوران بین راهی راه می‌اندازند. قصه های اپیزودیک مسافران بین راهی این سریال اصلا مثل دو سریال دیگر که داشت همزمان پخش می‌شد، نبود. فضای سوررئال و فانتزی کار، به گروه خونی مقدم نمی‌خورد.

اغما / تو برگزیده ای دکتر

اولین تجربه رمضانی مقدم با این سریال 30 قسمتی آغاز شد. سریالی که علیرضا افخمی‌ آن را نوشته بود و از شبکه 3 پخش شد. افخمی‌که چند سال قبل در او یک فرشته بود، پای شیطان را به تلویزیون باز کرده بود، در این کار هم، شیطان دیگری رو کرد. الیاس با بازی حامد کمیلی که ظاهرالصلاح بود و می‌خواست دکتر پژمان (امین تارخ) را از راه به در کند. فضای ماورایی، در کنار نورپردازی و فیلمبرداری عجیب امیر معقولی، اغما را پرطفدار کرد. تکرار تکه کلام های الیاس مثل «تو برگزیده ای دکتر» و... در میان مردم، نشانه موفقیت مقدم بود.

پیامک از دیار باقی / جواب ندی، پیامک می‌زنم

نوروز 86، اولین سریال طنزآلود مقدم از شبکه یک پخش شد. منصور سیم خواه (محمدرضا شریفی نیا) یک بسازبفروش و بازاری طماع که برای فرار از دست طلبکاران، خودش را به مردن می‌زند و زنده، زنده دفن می‌شود. محسن تنابنده، این کار را نوشته بود و بازیگران زیادی مثل حامد کمیلی، افسانه بایگان، شیلا خداداد و رضا شفیعی جم در آن بازی کرده بودند.

روز حسرت / در برزخ

دومین سریال رمضانی مقدم، باز هم تمی‌ ماورایی داشت؛ اما او این بار به سراغ برزخ رفته بود. نرگس (افسانه بایگان) که صاحب چشم برزخی شده بود احوالات همسر (فرامرز قریبیان) و پسرش (پوریا پورسرخ) را در عوالم ماورا می‌دید که چندان خوش نیستند و در عذابند. این کار را که از شبکه اول پخش شد بازهم علیرضا افخمی‌ نوشته بود ولی مثل اغما مورد توجه قرار نگرفت.

رستگاران / عصر نامردی

در تابستان داغ 88، این سریال 52 قسمتی روی آنتن شبکه 3 رفت. داستان پیچیده رستگاران که قرار بود با نام آشفتگی پخش شود، باعث شد تا خاطره خوش سه سال قبل نرگس، تکرار نشود اگرچه رویکرد صدا و سیما در زمان پخش سریال هم در افت مخاطب بی تاثیر نبود. با این حال در این سریال هم مثل نگرس، یک زن تنها به اسم خجسته (روناک یونسی) برای یافتن همسرش به تهران می‌آید و با آدم ها و سرنخ های متفاوتی رو به رو می‌شود. آتیلا پسیانی در نقش شایسته در این سریال بازی درخشانی داشت و تیتراژ پایانی آن با صدای اصفهانی هم شنیدنی از آب درآمده بود.

چاردیواری / داستان های تقی تاکسی

یکی از طنازانه ترین آثار مقدم که محسن تنابنده و سعید آقاخانی نوشتند و آتیلا پسیانی و امیر جعفری در آن درخشیدند. پسیانی که نقش تقی تاکسی را داشت چنان درخشید که کسی شایسته رستگاران در یادش نماند. نادر (امیر جعفری) هم که پسر تقی بود، کلی بدشانسی می‌آورد و همین مخاطب را در نوروز 89، پای شبکه اول می‌نشاند.

زیر هشت / زیر تیغ

هرچقدر سریال نوروز 89 مقدم یعنی چاردیواری، شیرین بود این سریال 30 قسمتی که تابستان 89 پخش شد، تلخ بود. عطا (امیر جعفری) که پادوی یک جواهرفروشی و عاشق منیژه، دختر جواهرفروش (پانته آ بهرام) است به جرم سرقت از جواهرفروشی، روانه زندان می‌شود. کم کم پای منصور، برادر ناتنی منیژه (کامران تفتی) به ماجرا باز می‌شود و قضیه پیچ می‌خورد. هیچ کس با دیدن امیر جعفری در این سریال یاد نقش های سرخوشانه او نمی‌افتاد.

پایتخت / مهاجران

مردم ایران، دهه نود را با سریال طنز دیگری از مقدم شروع کردند. این سریال درباره مهاجرت خانواده نقی (محسن تنابنده) به تهران بود. سرگردانی آنها در تهران بی در و پیکر به حدی بود که صدای شهرداری تهران را هم درآورد. لهجه شمالی بازیگران هم باعث اعتراضاتی در مازندران شد؛ اما مهم این بود که مخاطبان از دیدن این میزان سادگی و سردرگمی‌ خوششان آمده بود، به خصوص پدر نقی با بازی فوق العاده علیرضا خمسه.

پلیس جوان / عشق و وظیفه

اولین سریالی که شهاب حسینی در آن نقش اول را داشت که اولین سریال مقدم در دهه 80 هم بود. یونس هدایتی (شهاب حسینی) که تازه وارد پلیس شده می‌خواهد با دختردایی اش، نیلوفر (میترا حجار) ازدواج کند که می‌بیند نیلوفر، درگیر یک باند مخوف مواد مخدر شده. این سریال که مجموعه ای از بازیگران کهنه کار و جوان بود خیلی ها را یاد سریال امام علی(ع) انداخت چون شش بازیگر آن در این سریال بودند (داریوش ارجمند، پروانه معصومی، فرهاد اصلانی، عنایت بخشی، حسین خانی بیک و سعید نیک پور). علاوه بر شهاب حسینی میترا حجار هم با این بازی، شناخته شد. پلیس جوان از شبکه سه پخش شد و 26 قسمتی بود؛ اما ریتم کندی داشت.

منبع: روزنامه تماشا

Lady parisa
23-01-2012, 10:17
با وجود تکذیب روابط عمومی شبکه اول، سایت اعتدال نوشت: مجموعه تلویزیونی تا ثریا که از شبکه یک سیما پخش می شود، با حذف بیش از 10 قسمت آن، فردا شب به پایان می رسد.

بنا بر این گزارش، این سریال که تاکنون انتقاد های مختلفی را از طیف های مختلف بر خود حمل نموده است، قرار بود وارد قسمت های جنجالی شود که با دخالت مدیران عالی صدا و سیما، سانسور شده و مسیر آن به کلی عوض می شود تا فردا شب به پایان برسد.

بنابر اطلاعات خبرنگار اعتدال، قسمت های حذف شده این سریال، شامل بارداری «ثریا» از «سرهنگ» و دیالوگهای بسیار جنجالی در این زمینه بوده است.

این سایت افزود: علی دارابی معاون سیما مدیران شبکه یک، سه و تهران را به صورت کتبی توبیخ نموده است.

بنا بر این گزارش، علت این توبیخ، پخش سریال «تا ثریا» از شبکه یک، «شیدایی» از شبکه سه و «پنجره» از شبکه تهران بوده است و معاونت سیمای صدا و سیما به علت فضای شدیدا تلخ و مایوس کننده این سریالها، مدیران این شبکه ها را مورد بازخواست قرار داده است.

همچنین در این توبیخ از فرجی، بخشی زاده و احمدی مدیران این شبکه ها خواسته شده تا ادامه این روند در ساخت سریال ها مورد بازبینی قرار گیرد.

لازم به ذکر است که محتوای این سریالها در ماه های اخیر مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان اجتماعی بوده است.

همچنین در زمان دادگاهی شدن «ثریا»، ماجرای ارتباط شرعی او با مردی از طریق «صیغه» در سالهای پس از فوت شوهرش آشکار می شود، که این مرد، شخصیتی جنجالی داشته است.

مسئولین عالی صدا و سیما با توجه به عواقب پیش بینی نشده پخش چنین مجموعه ای از تلویزیون، ترجیح داده اند با حذف 12 قسمت و بیش از 500 دقیقه، تا ثریا، تا ثریا ادامه نباید.

لازم به ذکر است که در هفته جاری مسئولین عالی صدا و سیما به کمیسیون فرهنگی مجلس احضار شده و در رابطه با این سریال مورد بازخواست قرار گرفتند.

"entekhab.ir"

nar nia
23-01-2012, 17:27
خبر بالا تکراریه دوست عزیز
قبلا راجع بهش بحث شد که نادرست هست

nar nia
18-02-2012, 18:08
خانم بازیگر : در چهار سالگي بـه دار آويخته شــدم

ترلان پروانه، بازيگر نوجواني است كه از وقتي دختر كوچكي بود و در سريال‌هايي مانند «زير تيغ» بازي مي‌كرد، او را مي‌شناختيم. او كه سوم راهنمايي است و اين روزها هم درگير امتحان‌هاست، در سريال «تا ثريا» ساخته سیروس مقدم، نقشي چند سال بزرگتر از سنش را بازي مي‌كند و اين را بايد اولين تجربه بازي او در نقش بزرگسال دانست. با او گفت‌و‌گويي درباره «تا ثريا» و حال و هواي اين روزهايش به عنوان دختري نوجوان داشتيم.

کمک پدر و مادرم
مادر من علاقه زيادي به بازيگري دارد و حتي مدتي قبل از ازدواج در زمان دانشجويي در تئاتر فعاليت‌هاي هنري انجام مي‌داده. او و پدرم بزرگ‌ترين مشوق‌هاي من بودند. به همین دليل وقتي براي اولين بار در 3 ‌سالگي خانمي در فرودگاه من را دید و به مادرم پيشنهاد بازي من را در يك تيزر تبليغاتي داد، مادرم با علاقه قبول کرد. بردن و آوردن و مواظبت از من سر صحنه، به خصوص وقتي خيلي كوچك بودم، براي مادر و پدرم زحمت زیادی داشت، اما آن‌ها به عشق اين‌كه من روزي هنرمند بزرگي شوم، همه اين سختي‌ها را قبول كردند. آن‌ها هميشه با من سر صحنه بودند و حتي وقتي مادر و پدرم نمي‌توانستند بيايند برايم پرستار مي‌گرفتند و او را با من سر صحنه مي‌فرستادند تا تنها نباشم و ساعت‌هاي بين كار با او بازي كنم و كارهاي شخصي‌ام را انجام دهد. براي مادرم مهم بود كه من علاوه بر بازي، بچگي‌ام را از دست ندهم. شايد برايش سخت بود اما هميشه اسباب بازي‌هايم را با خودش سر صحنه مي‌آورد و با من بازي مي‌كرد تا من پشت دوربين خيلي سرگرم بزرگ‌ترها و دنياي آن‌ها نشوم. مادرم من را در كلاس‌هاي مختلف ثبت‌نام كرد و من به جز بازيگري هنرهاي ديگري هم بلد هستم مثلا پيانو مي‌زنم و ورزش‌هاي مختلف انجام مي‌دهم. خانواده‌ام به من ياد دادند فقط به چهره تكيه نكنم و سعي كنم شايستگي‌هاي ديگري هم داشته باشم. من علاوه بر بازيگري از بازيگران بزرگي مثل خانم فاطمه معتمدآريا و آقاي پرويز پرستويي و ديگر بزرگاني كه با آن‌ها همكاري كردم، اخلاق و رفتار كار را هم ياد گرفتم. مادرم به من مي‌گفت به اين بزرگان نگاه كن و از آن‌ها اخلاق و رفتار شايسته يك هنرمند را ياد بگير. من حتي به لباس پوشيدن آن‌ها هم دقت مي‌كردم تا ببينم يك بازيگر حرفه‌اي چطور بايد بپوشد. كتاب هم زياد مي‌خوانم و فيلم هم خيلي مي‌بينم و سعي مي‌كنم از كتاب و فيلم هم ياد بگيرم. اما از همه چيز مهم‌تر برايم درسم است و دلم مي‌خواهد در يكي از رشته‌هاي تجربي ادامه تحصيل بدهم. خدا را شكر با اين‌كه كار مي‌كنم توانستم هميشه نمرات خوب بگيرم و از درس‌هايم عقب نمانم. من براي اين‌كه بازيگر شوم خيلي زحمت كشيدم. من كه يادم نمي‌آيد ولي مامانم تعريف مي‌كند 4-3 سال بيشتر نداشتم كه براي يك تيزر شامپو هر روز ساعت‌ها كار مي‌كردم و گاهي چند ساعت پيشاني‌ام عرق مي‌كرد. خيلي كوچك بودم و اين كارها براي يك بچه در آن سن خيلي سخت است.

معدلم خوب است مدرسه سخت نمی‌گيرد
اين روزها چه كار مي كني؟
به شدت درگير امتحان‌ها و درس‌هايم هستم. سوم راهنمايي همين‌طوري سخت است چه برسد به اين‌كه من به خاطر سريال «تا ثريا» كلي هم عقب ماندم و بايد جبران كنم.
چه شد اين كار را با توجه به اين‌كه از سن واقعي خودت هم بيشتر است، قبول كردي؟
وقتي آقاي مقدم نقش عسل را به من پيشنهاد كرد، گروه كارشان را شروع كرده بودند و فقط اين نقش انتخاب نشده بود. از من خواستند يك روز بروم سر لوكيشن و صحبت كنيم. بعد آقاي مقدم من را براي نقش عسل پسنديد و من هم چون خيلي به كار او اعتقاد دارم و به عنوان كارگرداني حرفه‌اي براي‌شان احترام قائلم، با كمال ميل با اين‌كه نقش از سن واقعي خودم بيشتر بود، پذيرفتم.
اين كار دقيقا هم‌زمان با شروع سال جديد تحصيلي بود. نگران درس و مدرسه‌ات نبودي؟
خب براي من كه از بچگي در اين كار بودم ديگر برايم عادت شده البته مدرسه هم سختگيري‌هاي خاص خودش را دارد اما من چون معدلم خوب است و غيبت‌هايم را جبران مي‌كنم معمولا خيلي سخت نمي‌گيرند و سعي مي‌كنند درك كنند. چون كارم را خيلي دوست دارم زياد نگران غيبت‌هايم در مدرسه نمي‌شوم.
در «تا ثريا» نقشي در گروه سني متفاوت را تجربه كردي، چه حس و حالي داشت؟
تجربه يك نقش متفاوت و جديد را خيلي دوست داشتم و خوشحالم كه اين كار را قبول كردم. نقش عسل يك مقدار از سن واقعي خودم بزرگتر بود اما كار با آقاي مقدم و خانم حاجيان و بقيه گروه را دوست داشتم و سختي آن را زياد احساس نكردم. من نكات زيادي در بازي و رفتار و اخلاق كاري از اين گروه ياد گرفتم.
سيروس مقدم با تو سختگير بود؟
آسان كه نمي‌گرفت اما نمي‌توانم بگويم سختگير بود. فكر مي‌كنم به هر حال دوست داشت و همه سعي‌اش را هم مي‌كرد كه كار را به نحو احسن انجام بدهد. البته سرعت كار طبيعتا بالا بود اما اين باعث نمي‌شد او از پلاني سرسري بگذرد.
تمرين‌هاي‌تان به چه شكل بود؟
تمرين به خصوصي نداشتيم. فقط قبل از هر پلان معمولا با خانم حاجيان يا بازيگران ديگري كه نقش مقابلم بودند و دستيارهاي آقاي مقدم، فيلمنامه را مي‌خوانديم و تمرين مي‌كرديم و بعد شروع به فيلمبرداري مي‌كرديم.

نمی‌شود فقط تابستان‌ها سر کار بروی؟!
تفاوت سبك زندگي‌ات با بچه‌هاي ديگر باعث اذيت تو نمي‌شود؟ در مدرسه مشكلي نداري؟
هميشه سعي مي‌كنم رفتار عادي مثل همه داشته باشم ولي خب بالاخره يكسري بچه‌ها مخصوصا سال پاييني‌ها خيلي علاقه نشان مي‌دهند و دائم مي‌آيند سوال مي‌پرسند و ... اما ناظم‌هاي مدرسه سعي مي‌كنند آن‌ها را كنترل كنند تا نظم مدرسه را به هم نزنند. اما من با همه باادب رفتار مي‌كنم چون بالاخره لطف دارند كه من را دوست دارند و علاقه نشان مي‌دهند. معلم‌ها هم مثل بچه‌هاي ديگر با من رفتار مي‌كنند البته گاهي واقعا كار من را درك نمي‌كنند و مثلا مي‌گويند نمي‌شود فقط تابستان‌ها سر كار بروي؟ يا درس‌هايت را ببر سر كار بخوان. يعني متوجه نمي‌شوند كار ما چطوري است.
وقتي سر كار هستي دلت براي مدرسه تنگ مي‌شود؟
براي درس كه نه خيلي ولي براي دوستانم دلم تنگ مي‌شود.
بيشترين تفريحت چيست؟
من كه اينقدر يا سر كار هستم يا درس دارم كه وقتي براي تفريح ندارم اما كتاب خواندن و فيلم ديدن را خيلي دوست دارم. عاشق فيلم‌هاي ژانر وحشت هستم. يك بار هم فيلمي با نام «عروس غريبه» در اين ژانر بازي كردم كه پخش نشده.
تا به حال به جز «تا ثريا» كار ديگري هم بزرگتر از سن‌ات پيشنهاد شده؟
بله، نقش حضرت آمنه در فيلم «محمد (ص) » آقاي مجيد مجيدي به من پيشنهاد شد كه بزرگتر از سنم بود و اتفاقا از نقش‌هاي اصلي كار هم بود. رفتم تست گريم هم دادم اما آقاي مجيدي گفتند هنوز براي اين نقش كم سن هستي. من 13 سالم است و نقش ايشان 19 ساله بود. اما گفتند احتمالا براي نقش دختر نوجواني در قسمت‌هاي بعدي اين مجموعه از تو استفاده مي‌كنيم. همين كه من را براي اين نقش دعوت كردند و تست گريم دادم، باعث افتخارم است.

در چهار سالگي به دار آويخته شدم
«زير تيغ» هم يكي از سخت‌ترين تجربه‌هاي كاري من بوده و هم يكي از بزرگترين شانس‌هاي زندگي كاري‌ام. يادم هست در دفتر آقاي هنرمند بوديم. در راه پله او را ديده و گفتم شما چقدر شبيه آقاي پرستويي هستيد. از همان جا آقاي هنرمند از برخورد من خوش‌شان آمد و من را براي «زير تيغ» انتخاب كردند. خانواده‌ام هم از اين كه قرار بود من كاري را با پرويز پرستويي، فاطمه معتمدآريا، فريبا جودي‌كار، نگار جواهريان و ... بازي كنم فوق‌العاده خوشحال بودند. فقط آن صحنه‌اي كه اول فيلم پدرم خواب مي‌ديد من به دار آويخته شدم، براي مادرم خيلي سخت بود. يادم هست موقع ضبط آن صحنه هم خيلي اذيت شدم. آقاي پرستويي زير طناب‌دار ايستاده بودند و به محض اين‌كه من را پايين مي‌آوردند بغلم مي‌كرد. خيلي ناراحت بود من كه دختر بچه كوچكي بودم و 5-4 سال بيشتر نداشتم بايد اين صحنه را بازي مي‌كردم. من را با يك تاپ كشي به شاخه درخت وصل كرده بودند و فشار كش‌ها قسمت‌هايي از تنم را كبود كرده بود. مادرم هم وقتي اين صحنه را ديد خيلي ناراحت شد مخصوصا كه ياد عذاب من موقع فيلمبرداري افتاد. اما در كل «زير تيغ» را خيلي دوست داشتم و گروه بسيار خوبي داشت مخصوصا آقاي پرستويي و خانم معتمدآريا خيلي مهربان بودند.

روی سينما نمی‌شود حساب کرد
تصميمت براي آينده چيست؟ مي‌خواهي بازيگر بماني يا شغل ديگري را در نظر داري؟
بازيگري را كه قطعا كنار نمي‌گذارم اما به عنوان رشته اصلي هم ادامه نخواهم داد و كنار درسم آن را دنبال خواهم كرد. يعني نمي‌خواهم رشته تحصيلي‌ام بازيگري يا سينما و هنرهاي نمايشي و اين چيزها باشد.
چرا؟ تو كه مي‌گويي به كارت علاقه داري؟!
چون هنر و به خصوص بازيگري كاري است كه نمي‌توان خيلي روي آن حساب كرد. يعني امن و قابل اعتماد نيست.
چرا اين را مي‌گويي خيلي بازيگرهاي حرفه‌اي داريم كه كارشان همين است و با همين بازيگري زندگي مي‌كنند؟
من چون از بچگي در اين كار بودم و با بازيگران سرشناسي مثل آقاي پرستويي و خانم معتمدآريا و خانم حاجيان و ... كار كردم، درس‌هاي زيادي در اين كار گرفتم و واقعا به اين نتيجه رسيدم كه خيلي نمي‌توان روي اين كار حساب كرد.
از چه نظر نمي توان روي آن حساب كرد؟ امنيت شغلي ندارد؟ امنيت مالي ندارد؟
نه، روي پيشنهادهاي آن نمي‌توان حساب كرد. معلوم نيست چه جور فيلم‌هايي ساخته شود و آيا پيشنهادهاي خوب داشته باشي يا نه. بعد هم اين كار خيلي سخت و بي‌برنامه است. مثلا من همين الان خيلي كلاس‌ها مي‌روم و سعي مي‌كنم هنرهاي ديگري مثل پيانو و ... را ياد بگيرم اما هميشه كارم برنامه كلاس‌هايم را به هم مي‌زند و نمي‌گذارد زندگي منظم و درستي داشته باشم. نمي‌دانم اما شايد همين بي‌نظمي هم يكي از دلايل ترديدم در اين‌كه بازيگري شغل اصلي‌ام در آينده باشد، است.
چه چيزهاي در قبول يك پيشنهاد برايت مهم است؟
كارگردان، بازيگرهاي ديگر و فيلمنامه.

يك بازيگر همه فن حريف
من براي ارتقاي كار بازيگري‌ام خيلي تلاش كردم و انواع هنرها و فن‌ها را فقط به خاطر اينكه بازيگر تواناتري باشم، آموختم. فن بيان، زبان بدن، موسيقي، هنرهاي رزمي، سواركاري و ... را ياد گرفتم تا در حرفه‌ام آماده‌تر باشم. اين در حالي است كه درس و مدرسه ام هم هميشه در كنار كارم بوده. من فقط 3 سال و نيم داشتم كه وارد اين كار شدم. شروع كارم را حتي به ياد نمي‌آورم. مادرم تعريف مي‌كند كه خانمي در فرودگاه ما را ديده و به مادرم پيشنهاد داده من در تيزري تبليغاتي بازي كنم. بعد شماره ما را گرفته و خيلي اصرار و پيگيري كرده تا اين‌كه مادرم راضي شده. مادرم خيلي دوست داشته من بازيگر شوم. پدر و مادرم براي موفقيت من در اين كار خيلي تلاش و از خودگذشتگي كردند و از خيلي چيزها به خاطر موفقيت من گذشتند. هيچ وقت من را سر صحنه تنها نگذاشتند و حتي وقت‌هايي كه خودشان نمي‌توانستند با من باشند، پرستاري را همراهم مي‌فرستادند تا تنها نباشم. الان به خاطر محبت‌هاي‌شان از آن‌ها متشكرم. هر چند يك بازيگر كودك سختي‌هاي زيادي را تحمل مي‌كند و اصولا كار كردن مثل آدم بزرگ‌ها براي بچه‌ها سخت است اما چون كارم را دوست دارم فكر مي‌كنم ارزشش را داشته. خدا را شكر نتيجه زحمت‌هايم را هم گرفتم. همين امسال در جشنواره كودك و نوجوان اصفهان براي ايفاي نقش اصلي فيلم «پيشوني سفيد» تنديس بهترين بازيگر دختر را دريافت كردم.
برترین ها