PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مصاحبه با بابک کرباسی ((نقدی بر عملکرد بنیاد ))

silsin
02-12-2011, 12:10
سلام .
این مصاحبه رو توی سایت پژدوگیم خوندم گفتم شما هم بخونین خالی از لطف نیست بسی بسیار هم جالبه .
منبع :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

در ضمن اگه جوابی هم داشتین که می خواستین شخصا به ایشون بگین می تونین به همون سایت منبع بالا مراجعه کنید .

نکته :
مصاحبه بین امید عسگری مدیریت سایت پژدوگیم و بابک کرباسی مدیر پروژه مدافعان کربلا ...

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مصاحبه با بابک کرباسی مدیر پروژه ی بازی مدافعان کربلا.

در یک روز پاییزی به شرکت کهن دشت پارسه رفتیم.جایی که در حال حاضر انیمیشن زیرگذر را در دست تولید دارند و در کارنامه ی خود بازی هایی همچون مدافعان کربلا و بازی در دست تولید ملک سلیمان(ع) را دارند.

هوا بارانی و ما هم راس ساعت 4 در شرکت حاضر شدیم . با یک ربع تاخیر وارد اتاق اقای بابک کرباسی شدیم کسی که پرحاشیه و در عین حال جسور جلوی ما حاضر شد.

بدون حاشیه پردازی بیشتر به سراغ اولین قسمت از مصاحبه ی مفصل پژدوگیم با بابک کرباسی می رویم.

(بعد از 1 ربع سلام و احوال پرسی )

خب بابک جان اولین سوالی که بازیساز ها و بازیباز ها به ذهنشون میرسه ، مدافعان کربلا رو چرا با بنیاد بازی های رایانه ای کار نکردین؟چرا این بازی مورد حمایت بنیاد قرار نگرفت و رفتین سراغ سازمان بسیج ؟

ما 20/8/86 یک داکیومنتی که شامل 11 تا طرح داستانی بود ، بازی عملیات رمضان ، رستم از تولد تا مرگ ، افسانه ی گیلگمش ، سربلند ، سرزمین سحر امیز ، گارد ساحلی ، سرعت و امنیت ، عملیات شیطان ، مدافعان کربلا و پارسیان و من را دادیم به دکتر مینایی در بنیاد ملی بازی های رایانه ای… فکر کنم جزو اولین شرکت هایی بودیم که با اعلام تاسیس بنیاد، طرح هایی رو که داشتیم آماده کردیم و فورا بردیم بنیاد ، اقای مینایی پاراف کردن و فرستادن به اقای بی طرف و ایشون هم به آقای بهفر ، تمام طرح های ما رد شد که مدافعان کربلا هم یکی از اون بازی ها بود و این اقایون فرمودن که مشکل محتوا و داستان داره ما هم بازی رو بردیم به سازمان بسیج و خوشبختانه اونجا آدم فرهنگی بیشتر بود و استقبال کردن. البته این رو هم بگم که ما توقع نداشتیم هرچی می نویسیم یا دوست داریم رو بنیاد قبول کنه ! ما فقط دوست داشتیم یه جایی که باز شده و قراره برای همه مادر باشه واسه ما هم مهربونی کنه و کمک کنه تا یه کار خوب بسازیم ! ولی فکر کنم شباهت بین مادر و زن بابا خیلی نزدیکه !

چطور ؟ شما که برای همین بازی در نمایشگاه رسانه دیجیتال جایزه گرفتین اگر اشتباه نکنم در بخش بهترین بازی مفهومی جایزه گرفتین؟

آره! بعدا گفتن که اشتباه کردیم و بهتون جایزه میدیم . همان داستان رو که خودشون قبول نداشتن واسه حمایت !! البته با وجودیکه بهمون جایزه دادن ولی یه کم هم به نسبت سال 1388 در حقمون جفا کردن

یعنی منظورت اینه که اونموقع سیاست های بنیاد نا پایدار بود یا نه کدورت هایی وجود داشته ؟؟

نه ! بحث سیاست های بنیاد نبود …. یه شخصی تو بنیاد به من گفت شنیدی میگن از قیافه یکی خوشمون نمیاد نمیخوایم باهاش کار کنیم ! گفتم اره گفت حالا حکایت ما و شما شده یکی اینجا از قیافه شما خوشش نمیاد نمیخواد باهات کار کنه !! رسما به من گفتند که از قیافه من خوششون نمیاد و نمیخوان با من کار کنن (البته این رو به عنوان نمونه گفتن ! چون اونجا دنبال مانکن نمیگشتن که!!)

یعنی میخوای بگی گیم ایران دست یکسری ادم تنوع طلب و تجملی و چه میدونم از این جور چیز هاست ؟

الان اقای دکتر مینایی رو فاکتور بگیرین بقیشون (به خصوص توی بنیاد) تقریبا آره

بالاخره میگن دود از کنده بلند میشه!

اره درسته قدیمی ها خیلی چیز ها میگن ! ولی اقای مینایی شخصیت اینچنینی نداره که از صبح تا شب با همه درگیر باشه ! من مطمئنم اگه دکتر مدیر عامل بنیاد بمونه مشکلات بنیاد درست میشه…

اقای مینایی که خودشون مدیریت درس خوندن ، امریکا درس خوندن و روحانی هستن خب بالاخره نمیشه گفت که ایشون هیچی از اوضاع نمیدونن!!؟

خوب میدونن ! برای پیشرفت بازی سازی هم کارهایی میکنن …. ولی یه مشکلاتی توی بنیاد هست که ریشه ایه ! اصل ماجرا از این اساس نامه کذایی بنیاده که اجازه میده هم خصوصی باشه هم حکومتی ! هم نظارت کنه و هم حمایت ! هم پروانه بده و هم …….. البته چیدمان آدم هایی که قراره به دکتر مینایی کمک کنن هم مشکل داره ! حالا خدا رو شکر فکر کنم داره بهتر میشه…

مدافعان کربلا سال 87 قرار داد بسته شد و با حضور یک سری بچه های جوان و نخبه و البته علاقه مند به بازی سازی با کمبود شدید منابع علمی (توی سال 87) شروع به ساختش شد البته باید بگم اگه شریک و همکارم توی شرکت (سعید قلی زاده) نبود، خیلی سر همین بازی هم مشکل داشتیم…. طبق سندی که شما اینجا میبینی و بعدا تعریفش میکنم ( بسی جالب است!!) 2/10/87 ما درخواست کردیم که به ما برای ساخت این بازی مجوز بدین 12/88 یعنی 1 سال و 2 ماه بعد به من مجوز دادند (اون موقع تازه داشت اداره بازی ها به صورت درست و حسابی شکل می گرفت و یه شخصیت و هویتی به بازی سازها زیرنظر معاونت سینمایی ارشاد میداد ! پروانه ساخت ارزش داشت ! می بردیش هرجا، با احترام باهات برخورد می کردن ! مثل یه فیلم ساز توجیه میشد طرف که داری کار فرهنگی و سمعی بصری میسازی !) بعد پروسه ساخت من یک زمان خیلی معمولی گرفته . 1 سال و چند ماه ساخته شد و پروانه تولیدش امد و مراحل اداری 1 سال و خورده ای طول کشید.

یه موضوعی رو اینجا تعریف کنم که برای مخاطب های سایت تون آموزنده است! ما یک درخواستی کردیم از سازمان سینمایی برای صدور پروانه ساخــت بازی گیلگمــــش . خب این درخواست رفت و بعد از چند ماه تقریبا من اواخر 88 این درخواست رو دادم اوایل 89 و برج 3 سال 89 یک جواب اومد که یک آقایی که اسمشون رو نمیارم توی کارگروه بررسی داستان در معاونت سینمایی (از نمایندگان بنیاد که امروز مدعی هستن باید پروانه ها و.. رو ما بدیم و متاسفانه وزیر محترم هم اشتباه کردن و گول حرف های اینا رو خوردن !) با وجود اینکه کارشناس مهمان بودند انجا پاراف کرده بودند که پروژه ی گیلگمش پروژه ی بزرگیست و اقای کرباسی بیشتر باید در مورد بازی توضیحات بدن که چه جوری میخوان این بازی رو بسازن و….

ما شکایت کردیم به دفتر اقای شمقدری و از طریق معاونت سینمایی ارشاد و دفتر آقای فروتن مستقیما موضوع صدور پروانه من پیگیری شد و البته الان همچنان اون آقا میخواد پروانه های دیگرون رو هم صادر کنه .

مثالی میزینیم در اینجا برای اون مسئولی که شاید این مصاحبه رو بخونه ، میگیم ما یک تجربه ای داریم به نام سینما در ایران ، یکی میگه من میخوام فیلم بسازم فیلم (((ایکس))) میگن داستانت رو بیار ما بررسی کنیم ، میخونن و بررسی میکنن که خط قرمز ها رو رد نکرده باشه و مشکل تکرار و ایده برداری از روی فیلم دیگری نداشته باشه و … .

پروانه ی ساخت رو بهش میدن . برای ساخت فیلم ، شخص با توجه به پتانسیل پروژه که چقدر جذابیت داره و … به دنبال اسپانسر ، اسپانسر جذب میکنه ، اگه بنیاد فارابی بیاد ، میاد و اگه تهیه کننده ی خصوصی هم بخواد ، میاد.

یکسری فیلم های مبتذل ساخته میشه مثل این طنز هایی که الان هست و یکسری فیلم های فاخر هم ساخته میشه مثل ملک سلیمان و… .

و جدایی نادر از سیمین

نه ! جدایی نادر از سیمین فیلم قشنکیه ولی یک خورده حاشیه داره ،من خودم به شخصه این فیلم رو میپسندم و دوستش دارم ولی فقط فیلم رو و ساختار تولیدش رو …. ولی اون نگاه زشت و بد رو به جامعه و به ایران و به فرهنگ و…. (در قالب محتوی و داستان) رو دوست ندارم ! بگذریم !

وقتی یک چنین چیزهایی نوشته میشه ،مسئول مربوطه میاد نگاه میکنه بعد میگن فیلم تو برای پخش باید پروانه بگیره ، الف ، ب و جیم بهش میدن و فیلم پخش میشه

ما هم میگیم باید بازی هم اینطور بشه به کسی چه مربوطه که شخصیت یا کارکتر بازی من چیه . اسم شخصیت من مثلا احمد هست میگه نه بنیامین باشه قشنگتره خوب به تو چه که اسم بازی خودم رو چی بزارم مگه تو اسپانسر من هستی یا مگه من دارم خط قرمزهای فرهنگی کشورم رو زیر پا میگذارم !

یعنی منظورت اینه که در بنیاد سلیقه گرایی حکم فرمایی میکنه ؟؟.

سلیقه گراییِ بدجور ! حالا نه فقط بنیاد… منظورم اینه که یعنی جایی که میاد و میگه من میخوام چنین مسئولیتی رو داشته باشم اگر جای دولتی نباشه بحث سلیقست اگر جای دولتی باشه اونوقت شما میتونی حقت رو بگیری .

گیلگمش من رو پاینش نوشتن و من توسنتم حثم رو از نهاد دولتی بگیرم ولی جایی که سلیقه ای باشه و دولت هم بالا سرش نباشه میگه نمیدم دوست ندارم . من برم به کی شکایت کنم تو اسانامه ی بنیاد نوشته : بنیاد مرکز غیر انتفایی ، خصوصی و غیر دولتیست که زیر نظر هیئت امنا کار میکند ! من باید ماهی یک بار برم سارغ هیات امنا بنیاد !!! به موجب نص صریح قانون اساسی ، نمیشه مسائل و قوانین حاکمیتی و نظارتی رو به بخش خصوصی واگذار کرد ! یعنی یا باید این بنیادِ ما بشه دولتی ! یا سینما رو هم بدن به بنیادی مثل فارابی !

خب ما گفتیم بعضی کار هایی که میکنن هم بد نیست سر مدافعان کربلا ما با همین ایدئولوژی شما ببینین تاریخ مدافعان کربلا رو بخونین 20 / 8/ 86 به شماره ی 868س16 نحویل اقای دکتر مینایی شده و صحافی شده و جداست 12 تا طرح در خودش گنجونده .

از این 12 طرح چند تا قبول شده اند ؟؟

هیچ کدام !! از سال 86 که مدافعان هم درون این طرح ها بوده تا الان هیچ پروژه ای از طرف شرکت ما توی بنیاد تایید نشده !….. یعنی سلیقه محوری دیگه ! حالا غیر از مدافعان کربلا، افسانه ی گیلگمش یا عملیات شیطان که در دست تولیده و داره ساخته میشه یا پروژه ی پارسیان و من این دوستان ایراد های خیلی جالبی به من گرفتن مثلا سر پارسیان و من ، اقای ارمان ارین اقای سهیل دانش اشراقی اقای مجید اسماعیلی که کارکتر ساز هستن(لازم به ذکر هست که اقای اسماعیلی کارکتر های برای کمپانی های مطرح انیمیشن و بازی جهانی نیز طراحی کرده اند و جزو آرتیست های حرفه ای و سطح بالای ایران نیز هستند ) گفتم این تیم ما گفتند که شما مشکل محتوایی دارین ، مشکل هنری دارین مشکل داستانی دارین و غیره و غیره

گفتیم پس اگه ما این مشکلات رو درایم پس اصلا کار نکنیم دیگه ، گفتن نه ! کار کنید ! ولی باید بررسی بیشتری بشه .

سهیل دانش اشراقی رو (که رفته بودیم برای پروژه پارسیان و من) بردند به انجا و کردنش کارشناس هنری که بعدا یک شخصی از مدیران بنیاد یک حرف های زشتی به سهیل گفت که چهره ی من رو پیش سهیل خراب کنه ! ولی چشمشون کور بشه سهیل کارگردان هنری پروژه ی ملک سلیمان هم هست .

اقای ارمان ارین رو گفتن که ایشون داستان نویسیش خیلی خوبه این کتاب پارسیان و من را ( کتاب پارسیان و من نوشته ی ارمان ارین است) خود اقای بیطرف به من گفتن .

این کتاب پارسیان و من را با طرح بهشون دادیم بعد گفتن تو بنیاد کی رو دارین!! گفتم یعنی چی کی رو دارم گفت ما هفته ی پیش بعد از بررسی چندین ماهه بین 40 و خورده ای کتاب ایرانی به این نتیجه رسیدیم که مجموعه ی پارسیان و من رو حمایت کنیم . بعد 10 روز تو امده ای با طرح .

من در جواب گفتم: خوب باید ازمن تشکر کنین شما با این همه پرسنل این کار را کردین من در بخش خصوصی این کار را با حداقل ها انجام دادم . حالا با هم، هم ردیف بودیم که بازی رو بسازیم بنیاد در جواب گفت : نه اول بگو به من کی رو در بنیاد داری!!!

چیزی که از حرفت برداشت میشه اینه که یعنی بنیاد داستان ها رو بررسی میکنه و به استودیو های مخصوصی میده!!؟؟

اون موقع هدف این بود که داستان ها رو بخونن چون مشکل اسای در داستان بازی های ایرانی داشتیم . بردن داستان پارسیان و من رو خوندن خوششون اومد ولی چون من اومدم طرحش رو دادم داستان رو لــــــه کردن!!

این داستان داستانی بود که شخص اقای بیطرف گفته بودن مورد تایید ما هست به این نشون که اقای ارمان ارین رو اوردن مدارک و تاریخ های ما موجوده .

طرح پارسیان و من رو در قالب 3 بازی کاخ اژدها ، رستاخیز فرا میرسد و راز کوه پرنده با ارزش گزاری مالی خیلی مشخص با حضور هنر پیشه های سینمایی طرحش رو دادیم و رد کردن فبول نکردن . مسئول طرح و بررسی پروژه من هم شخص آقای به فر بود….

ببین ما خیلی شفاف طرحمون رو دادیم اقای بیطرف هم گفتن ما این طرح رو میخواستیم نویسنده ی داستان رو هم دوست داشتیم و با دستور اقای مینایی قرار شد این بازی ساخته بشه .

در مراحل مذاکرات پارسیان و من، جلساتی با اقای فراورده (تهیه کننده محترم فیلم ملک سلیمان (ع)) پیش اومد . ما اون موقع داشتیم مدافعان کربلا رو هم میساختیم. اقای فراورده طبق فراخوانی که دادن بین چندین شرکت به توافق رسیدن که ما ملک سلیمان رو بسازیم .

ما رفتیم جلو . دستور شخص اقای جعفری جلوه رو گرفتیم به بنیاد که از این طرح (بازی ملک سلیمان )حمایت کنین . یکی از بستگان اقای جعفری جلوه که در بنیاد هم سمت داشتن گفتن حیف شد ما میخواستیم پارسیان و من رو بدیم به شما ولی این طرح پارسیان و من رو (بوووم بابک کرباسی طرح پارسیان و من رو خودش به کشوی خودش انداخت و من از انجا موندم که چه شد!!) بزاریم کنار و بریم سر ملک سلیمان . !! .

گفتم حرف منطقیه نمیشه که 2 تا طرح رو با هم برد جلو ولی تکلیف ما رو روشن کنین گفت شما تکلیفی نداری دستور امده که شما ملک سلیمان رو بسازی.

گفتم باشه . بعد شروع کردیم صحبت در مورد ملک سلیمان که گفتن شما ملک سلیمان رو نمیتونی بسازی .

گفتیم حالا ما چیکار کنیم . یه اقایی بهشون زنگ زد گفت اقا اینا رو اذیت نکنین یه طرح بهشون بدین ! برگشت گفت (شخص که در بنیاد بود خطاب به شخصی که بهشون پیغام داده بود ) اقا با یه دست چند تا هندوانه میتوان بلند کرد !! گفت یعنی چی ؟ گفت این آقا (بابک کرباسی ) 4-5 تا طرحِ باز در بنیاد داره!.!.!

بعد طرف به ما زنگ زد گفت اقا شما 4-5 تا طرح دارین گفتم (بابک کرباسی)اقا هیچ کدومش رو به من ندادن 4-5 طرح چیه…

یه بار دیگه یه جریان دیگه ای پیش اومد ! ما دستور گرفتیم از شخص اقای احمدی نژاد شخص اقای صفار هرندی برای حمایت از بازی ایران 1404.

تمام دستور های من رو جلوی چشمم انداختند دور . اقای بهفر به من گفت فکر کردی چیه این ها؟؟ بری برای من دستور بیاری از وزیر ، رئیس جمهور فکر کردی ما میترسیم . گفت کارت باید خوب باشه. (پیش خودم گفتم دمش گرم چه آدم باحالیه ! مراقب بیت الماله)

گفتم باشه این کارم پروتوتایپ ها رو زدم، داکیومنت ها رو آماده کردم و نشون دادم گفتند که نه اینها اماده هستن ! شما اینها رو از اینترنت گرفتید !!!. گفتم شما هر چی میگین ما داریم میزنیم ، شما هم اگه دوست دارید حمایت کنید …این ها مال سال 86 هست که تا الان داره خاک میخوره توی بنیاد !

کلا سال گذشته قسم خوردم به هیچ طریقی و از هیچ پروژه ای از بنیاد پول نگیرم و تا الان هم سر حرفم موندم….

االبته بگذریم از اینکه آقایون سم پاشی کرده اند و پشت سر من میگن فلانی پروژه های میلیاردی خواسته بوده از بنیاد! تمام نامه های من و طرح هام به بنیاد هنوز موجوده … بودجه های درخواستی من تو بعضی از پروژه ها حتی زیر 100 میلیون تومان بوده… ولی اینا میگن من اومده بودم بودجه یک سال بنیاد رو بکنم و ببرم ! الان آقایون شدن لشگر امام حسین و من شدم شمر !

روزی رو خدا میده … ولی میشه کاری کرد که آینده بازی ساز تازه وارد و کار اولی مثل آینده من و امثال من نشه !

راستی ! یادم بنداز جریان پویا دادگر و مشکلاتش درباره خبرهای بنیاد و یکی از مدیران اونجا رو هم برات تعریف کنم …..

باشه !بابک ، پس یعنی ما با یک مافیا در اول راهِ صنعت بازی سازی رو به رو هستیم؟؟!!

ببین مافیا نمیشه گفت …. شاید الان نمیشه گفت ! آینده رو خدا عالمه ! من نمیخوام اتهام بزنم به کسی موضوع سر این هست که بازیسازی در ایران ادامه دهنده ی راه انیمیشن و سینمای مستند ایران هست (متاسفانه) . ان دسته کسانی که راس هرم هستد و باید بفهمند ، میفهمن چی میگم . ان دسته کسانی که با رفتنشون از سینما ادم هایی از بنیاد نیز عوض میشن .

من نمیتون اسم این رو مافیا یا چیزه دیگه ای بزارم .

اقایون افریده هم جزئشون هستن ؟؟

خوب ببین این ها رابطه های سینوسی هست . اقای محمد افریده زمانی که در بخش گسترش سینمای مستند و تجربی بودن ، برادرشون هم در معاونت مالی بنیاد بودن .

اقای افریده که رفتن اون یکی اقای افریده هم از بنیاد رفتن و از این ور اقای شفیع اقا محمدیان اومدن گسترش سینمای مستند و تجربی و از اونور اقای اقا محمدی هم اومدن به مالی بنیاد !!

یا بحث اقای جعفری جلوه و رابطه ی دایی و خواهر زاده ! سمت های جدیدی که آقای جعفری جلوه در معاونت سینمایی برای بستگانشون تاسیس کردن !

یه جورایی یه عده بچه رو اسم گذاری کردن به نام رستم ! الان همه می ترسن اسم یارو رو صدا کنن ! واقعا فکر کردن طرف رستم بوده !

پس با یک چیز خیلی تو در تو روبه رو هستیم که یک مافیایی شده برای خودش…

خوبه دیگه…چی بگم دیگه… فقط می تونم بگم اینجا ایرانه و قانون هم داره … اگه رستم باشی و شاخ هم داشته باشی و … باز هم شاخت رو می شکنه قانون … به آینده خیلی امیدورام…

الان نمیتونیم اسمش رو بزاریم مافیا میشه گفت یک چیز غیر شفاف

البته مطمئنم اون بلاهایی که سر من و امثال من اومد، دیگه سر کسی نمیاد ! الان هم توی بنیاد یه کم شیطونی می کنن ولی دکتر مینایی الان بیشتر حواسش به نیروهای زیر دستش هست….

.....................................

پس با یک چیز خیلی تو در تو روبه رو هستیم که یک مافیایی شده برای خودش...

باز هم میگم ! نمیتونیم اسمش رو بگذاریم مافیا ! میشه گفت یک چیز غیر شفاف

توی یک ماجرای غیر شفاف شما هر شکی بکنی حق با شماست ! شما نمیدونین جریان چیه دیگه !

مثلا نمی دونید چرا اقای بهفر که با اقای جعفری جلوه رابطه خواهر زاده و دایی دارن ، همه ی کار های بنیاد رو میچرخوندن؟ (در زمانی که پست رسمی و شغل مناسبی در بنیاد داشتند ! نه الان !) چرا ما داد میزدیم میگفتیم اقای بهفر بعضی جاها صلاحیت شغلی نداره و... میگفتن : نه ! صلاحیت داره ... ولی در آخر ایشون به این نتیجه رسیدن که مدیر تولید شرکت اقای نریمان فرامرزی بشه ، بهتره! فکر کنید معاون تولید صداوسیما یک مرتبه بره بشه مدیر تولید یک پروژه سینمایی که از بودجه های مستقیم و غیر مستقیم دولتی استفاده می کنه !!! سازمان تعزیرات نمی گذاره ! ولی اینجا یه بنیاد خصوصیه ! هیچ کاریش نمیشه کرد !!

ما از اول یک چیز گفتیم . گفتیم بنیاد یک جای خصوصیه یا دولتی! اگر خصوصیه که به من ربطی نداره هر کاری خواستین بکنین ، ولی اگر دولتیه به من به عنوان یک ایرانی ربط داره . کسی هم بگه ربط نداره بهش ثابت میکنم چرا ربط داره !

چون یه مرکز دولتی ماله همه مونه . بیش از 3 ساله که دارم میدوم ، کارهای تولید شرکت خودم رو بهش سر و سامان بدم . این شرکت با سابقه 5 ساله و داشتن یکی از بهترین تیم های ایران در زمان اوج خودش به دلیل کینه ورزی های یه عده آدم توی بنیاد ملی ! به جایی رسیده که در استانه ی ورشکستگی در بخش تولید گیم هست ...

خدا رو شکر ، خدا رو شکر شرکت های زیادی سر در آورده اند ، عده ای از این شرکت ها واقعا بازیسازان خوبی هستن و عده ایشون هم نه !! بعضی ها فکر کردن این وسط (توی صنعت بازی سازی) دارن کباب درست می کنن و بوی کباب شنیدن و آمدن ! ولی نمی دونن واقعا چه خبره !

خوب از روز اول هم این پیش بینی میشد که به زودی بیش از 50 شرکت تولیدکننده در کشور داشته باشیم ... من از 3 سال پیش دارم میگم که بلایی که سر صنعت انیمیشن این کشور اوردند ، سر بازی نیارید چون اینجا یک هنر به صورت انفرادی (مثل انیمیشن) نیست ! یعنی یه عده هنرمند فقط دورهم جمع نمیشن ! اینجا هنر و علم و تکنولوژی با یه سری آدم نخبه و با سواد کار می کنن ! نمیشه دلی باهاشون طی کرد ! باید پول داشت و حمایت شد ... وگرنه.....

خوب اینجا انجمن بازیسازی چه نقشی رو میتونه ایفا کنه؟

والله قرار بر این بود که بازی سازان یک صنف و اتحادیه داشته باشند تا بتونن مشکلات خودشون رو توی اون بررسی و طی کنن ، من یکسال و نیمه پیش که این اعتراضات رو میکردم ، اون آقایون میگفتن تو تنها ادمی هستی که تو این کشور به شرایط بنیاد اعتراض داری . چون بهت کار ندادیم داد می زنی ! چون صدات بلنده و با بعضی ها ارتباط داری انتظار داری همه حرفت رو گوش کنن!!

من هم گفتم باشه ، من تعهد دادم که دیگه بی خیال بشم وقتی همه راضی هستن ! 12 ماه ساکت نشستم . بعد از 12 ماه چیزی که دیدم خنده دار بود ! دیدم گل بود به سبزه نیز اراسته شد ! دیدم تمام افرادی که بنیاد مثل پتک ، میکوبیدن تو سر من و امثال من ، دارن از دست بنیاد مینالن .

رفتیم گفتیم اقای پویا دادگر( اضافی : اقای دادگر سازنده ی بازی های پایان معصومیت ، لطفعلی خان زند ، شمشیر نادر و میتوان گفت پدر بازیسازی ایران است ، به دلیل مشکلاتی که در ادامه میخوانید از ایران به امریکا مهاجرت کرده و در حال حاضر در شرکت ناسا مشغول فعالیت هستند ) چرا دارین از ایران میرین ؟ گفت از دست اقایون توی بنیاد و برخی به ظاهر دوستان مثل ب ن (مدیر یکی از مجلات تخصصی بازی کشور) گفتیم خوب بیا موضوع رو برطرف کن ! اومد و به معاونت سینمایی ارشاد هم نامه داد، به دکتر مینایی هم نامه داد و... ! گره ای باز نشد ! وسط 2 تا پروژه بود که رفت ! پروژه مردنکونام که بسیار عالی و فاخر بود و البته شبگرد که الان داره بدون پویا ساخته میشه و انصافا هنوز هم حرف های زیادی داره ....

گفتیم اقای ملک ارا چرا سرور های بازیت رو به روز نمی کنی ! چرا نمیخوای بازی جدید بسازی ، اسمان دژ رو ساختی چرا تسویه نمیکنن باهات ؟ گفت :..... !

گفتیم اقای برفعی تو دیگه چی؟ من همونی بودم که کلمه ای رو به شوخی توی محافل عمومی می گفتم در تقبیح بنیاد ! میگفتم بنیاد ملی عصر پهلوانان ! (3 4 سال پیش) تو دیگه چرا؟ دیدیم اون هم یه حرف هایی میزنه که برای منی که فکر میکردم بهرام همیشه با بنیاد نونش توی روغنه ، بهت آور بود !

سازندگان فاخر ترین عنوان کشور (گرشاسپ) یه حرف هایی میزدن که آدم هاج و واج می موند ! باورم نمیشد (و هنوز هم نمیشه) که چطوری میشه یه تیم رو آورد و روی شونه هاش توی جهان معتبر شد و بعد یه مرتبه بگذارنش گوشه رینگ و هی بزنن توی سر و کله ش !

دیدیم مرتضی رضایی یه حرف های دیگه ای میزنه که اصلا از بیرون آدم فکر نمی کنه ! همه پیش خودشون میگن میرمهنا که دیگه عزیز شده و منتخب وزیر ارشاده ! پس مرتضی وضعش توپه ! ولی واقعیت چیز دیگه ای بود... البته سر مرتضی رو هم با حرف های جدید فعلا گرم کردن....

اقای خداشناس ، اقای مهدی اصل رو دیدیم هر کی یه حرف هایی میزنه .یه مشکلی داره این وسط . گفتیم چی کار کنیم این مشکلات حل بشه ؟....

اون موقع (حدود یک سال پیش) گفتیم اگر اختلافی با هم داریم یا اگه باهم رقیب هستیم ، توی یک سری موضوعات میشه گفت با هم یه هدف داریم ! یه جورایی همه دلمون برای آینده بازی سازی میسوخت ... رقابت و ... رو گذاشتیم کنار و رفتیم به سمت یکی شدن و یه صدا شدن ... گفتیم بریم برای تشکیل صنف و اتحادیه... حالا چرا توی اون مقطع زمانی همین 8 9 نفر با هم حرف هامون رو یه کاسه کردیم ؟! خب ... ببین ماها یه تعداد آدم رو می تونستیم جمع کنیم ! از 2 تا شروع کردیم (پویا دادگر و من) بعد رسیدیم به حدود 10 نفر ! همونجا دیگه مشکلات شروع شد ! جمع کردن 10 نفر هر هفته یک بار خیلی سخت بود ... فکرش رو بکن اگه می رسیدیم به 20 نفر یا بیشتر که دیگه کمرمون می شکست و مثل خیلی کارها این کار هم می موند زمین ! فکر کردیم ما شروع کنیم کارهای دولتی و اداری رو اجرا کنیم، بعد از همه دعوت می کنیم بیان و کنار هم می شینیم و غلط ها رو می گیریم و یه جمع یک صدا می شیم ! الگوهای بین المللی و دیا داخلی توی تشکیل یک تشکل یا صنف یا انجمن یا ... همین شکلیه.... چند نفر شروع می کنن وبقیه میان و با هم ادامه میدن ... ما هم فقط شروع کردیم !

یه آقایی اومده به من میگه چرا من رو نیاوردین تو هیئت موسسین انجمن !

گفتم خوب عزیز من ، من میدونم 4 سال پیش شما اومدی انجمن راه بندازی ، همزمان شد با فعالیت های بنیاد کار شما تحت الشعاع قرار گرفت حالا الان رسیدیم به اینجا که ما داریم کار میکنیم . خوب این ما که داریم کار میکنیم بالاخره یک تعدادی آدم هستیم دیگه . کاسه هم تا یک حدی جا داره . ما تا یک جایی اومدیم جلو فعلا ! از اینجا به بعد بیاید با هم بریم ! گفت : نه ! شما اشتباه کردید و یه جورایی شروع کرد به سنگ اندازی واسه ما !

یا اون یکی اومده میگه چرا اول من رو دعوت کردید بیام تو موسسین انجمن بعد یهو پیچوندین من رو ! خوب به خاطر اینکه شما شده بودی آنت و میکروفن بنیاد ! هرچی توی موسسین انجمن میشد، اصل خبر کف دست آقای ..... و.... توی بنیاد بود ! ما هم تصمیم جمعی گرفتیم که ایشون به دلیل شرایط سنی و بی تجربگیش توی جمع ما نباشه ! الان این موضوع شده پیراهن عثمان و اومده براش انتقام بگیره !

یه عده اومدن میگن شماها (بیشتر اعضا موسس) اهل بنیاد هستین و با بنیاد پروژه دارید ! چطوری میخواید اونها رو بشونید سر جاشون ؟!؟!

بابا ! ما اصلا نمیخوایم بنیاد رو له کنیم یا با بنیاد سرشاخ بشیم ! بنیاد یک مشکلاتی داره ولی همش سیاه نیست و البته ما هم داروغه و کلانتر نیستیم که ! تبیان و سازمان بسیج و کانون و ... هم یه مشکلاتی توی نحوه حمایت از صنعت بازی سازی دارن ! باید همه رو نابود کنیم مگه ؟! ما میخوایم یک سری الگوهای پیشنهادی رو آماده کنیم (با کمک خودمون ! یعنی همه اهالی این صنعت) و بعد این الگوها رو به صورت داوطلبانه در اختیار وزیر و وکیل و رئیس بگذاریم ! شاید مشکلات برطرف شد (که میشه انشاالله)

مثلا تبیان .... من 2 تا کار باهاشون کردم ، غیر مستقیم ... ولی در جریان کلیه کارها بودم . این پروتوتایپ هایی که اینجا دیدی قبل از رفتن به بنیاد رفته بود برای تبیان تقریبا 2 3 سال پیش ... خوب سیاستی که تو تبیان بود و هست اینه که ما با کیفیت کاری نداریم ما با کمیت کار داریم ! وقتی میگن سقف حمایت ما 60 70 تومن بیشتر نیست و کار رو هم 100% مالک میشیم یعنی چی ؟! یعنی اینکه نمیدونن چی میگن ! واقعا نیاز به کمک دارن ... یه کمک دسته جمعی

توی تبیان فکر میکنن اگر ما 4 تا بازی دفاع مقدس رو بسازیم (به روش ماد سازی !) و تابلوشون رو به خاطر محتوی و هویت دفاع مقدس (نه فنی و تکنیکی) ببریم بالا و بعد بر اساس روابطی که سازمان تبلیعات اسلامی با وزارت ارشاد داره یکی دو تا جایزه هم برای مادسازی هامون بگیریم و بعد یکی دوتا از بازی های رو هم بنیاد رو نمایی کنه!! (فکر کنم از چند وقت دیگه بنیاد ملی ! برگزاری عروسی ، رونمایی از کتاب و برگزاری همه چیز رو کلا به دست میگیره ! ) اینجوری بازی رو یه تیم ماد سازی می کنه ، تبیان تهیه کنندگی میکنه ، بنیاد رو نمایی میکنه و وزارت ارشاد هم جایزه میده ! اینجوری اونهایی که خارج از گود نشستن میگن چه خوب همه با هم دوست و خوبن !

ولی وقتی داخل که میری ، همه نشستن پشت یک میز (که خیلی هم چسبنده است و عمرا خیلی ها ازش جدا شن!) میگی آقا بیاین این حمایت مالی رو کنن تا فلان پروژه رو ببریم جلو .. میگن : نه دیگه این وظیفه من نیست وظیفه فلانیه ! ما فقط کارهایی که خودمون می دونیم رو انجام میدیم ! اگه هم مشکل دارید بفرمایید بیرون ! ارث پدرتون رو که از ما نمی خواید ! (این معنی سیسم حمایتی از بازی سازان در مقطع فعلیه)

یک نفر از همین اقایونی که در تبیان هست بیاد بگه پروژه ای مثل پروژه ی فاخر و بسیار قشنگ (به نظر من ) بازی علی بابا که عرفان رستمی و گروهش ساختنش و نباید هم الان بررسیش کنیم . علی بابا رو باید 2 سال پیش بررسی میکردیم . چرا هنوز بحث اینه که تبیان میگه انیمیشن های میان پرده ایش رو میخوام سه بعدی بسازم ! کارگردان و مدیر پروژه میگه من میخوام کمیک استریپ بزارم توش و تموم بشه بره. اون میگه نه من میخوام سه بعدی رئال بسازم !! بازی ساخته شده و همه چیز تموم شده ولی هنوز به بهانه ساخت انیمیشن میان مرحله ای توی یه شرکت دیگه (که انشاالله منفعتی وسط نیست) باید بازی بمونه تا آینده !!! بعد هم بازی میاد بیرون و با حمله نگاه منتقدین روبه رو میشه ! آخه منتقد های ایرانی هم یه کم بی انصاف هستن ! نگاه نمی کنن این بازی ها چه سالی ساخته شده ؟! فقط نقد می کنن !!!

این تولید انیمیشن سه بعدی بعد از تموم شدن یک بازی ، یعنی یک کارِ غیر کارشناسانه.....؟

بگیم سلیقه ای که بی ادبی نشه . سلیقه ای بهتره !

خوب صنعت مملکت افتاده دست یک مشت سلیقه های مختلف !

اون میگه به راست راست ، این میگه به چپ چپ !

ما هم گفتیم بیایم یه یا علی بگیم و مشکلات رو برطرف کنیم ! حداقل یه استاندارد داشته باشیم که به نسبت اون به مراکز حمایتی فشار بیاریم که آقا لطفا منطقی حرف بزنید !

به نظرت اگر انجمن تشکیل بشه چه کارهایی میتونه بکنه؟

انجمن فقط یه هدف داره.

انجمن هدفش اینه که این صنعت ترک خورده و در استانه ی شکست، هرچه زودتر دارای یک شورای صنفی و یک اتحادیه بشه . بازیسازی ایران رو مطمئن باشید که شکست میخوره تا3 یا 4 سال دیگه اگر همینطوری بره جلو مطمئنا از بین میره،

قانون اتحادیه داری و قانون صنف داری مثل بُنَک داری نیست که دست خودمون باشه هر کاری دلمون میخواد بکنیم و مافیا راه بندازیم و...! دست حکومت و دولته... توش نمیشه لابی کرد و سر یه سری رو کلاه گذاشت....

(در این لحظه از ما پذیرایی شد تا کمی استراحت کنیم و از این صحبت ها که جای تاسف داره دور شویم)

برگردیم به سراغ بحث

انجمن چه کار هایی میتونه بکنه ؟ انجمن اومده ، افرداش بر اساس یکسری مشکلات در این کشور ، مشکلات تبیان رو دیده و شنیده اند ، بچه های ما با تبیان قرار داد داشتند و کار کردن . مشکلات بنیاد رو دیدن و چشیدن. بچه های ما با بنیاد کار کرد.مشکلات سازمان هایی رو دیدن که باهاش کار کردن. همه رو دیدن و چشیدن . اومدن میگن ما مشکل این صنعت رو میدونیم چیه ... مشکل توی بخشی از دولته ، توی راس موضوعه حمایت از بازی سازان مشکل داریم.... خیلی ها معنی صدقه، حمایت ، مشارکت، حماقت و... رو نمی دونن ! واقعا بعضی از شرکت ها رو از چاله در میارن و میندازن توی چاه !

بحث کلی اینه که شما میخوای حمایت کنی (یه جایی مثل بنیاد) حمایت معنی داره ! خیلی مثال های مشابه و نزدیک داریم !

شنیدید یکی میگه میخوام با شما شریک بشم ! یعنی پول از من و کار از شما ... ولی من با شکستت کاری ندارم ! بابت هر 100 هزار تومن x تومن ازت می گیرم به عنوان سود !!! یه جواریی معنی ربا هم میشه این موضوع !

برادر من ! آقای مسئول ! پروژه ای که میای توش مشارکت می کنی ، شکست داره، پیروزی هم داره ! وقتی دولت به تو دستور داده از این صنعت حمایت کن و ردیف بودجه ای رو هم برای حمایت از این شرکت ها در اختیارت گذاشته و البته توی اساس نامه اشتباهت هم گفته با درآمدهای حاصله از فعالیت هات برای خودت درآمد داشته باشی، باید مرز بین این درآمدها و حمایت ها رو مشخص کنی ! من مطمئنم اگه دکتر مینایی یک مقدار بیشتر وقت بگذارن و یه کم هم به بچه های جوون و تولید کننده (نه مدعی و متوهم!) اعتماد کنه و بنیاد رو تبدیل به محلی امن و تکیه گاهی مطمئن برای بازی سازها کنه همه چیز درست میشه .... دکتر مینایی فرد تحصیل کرده و با توانی ست که به امید خدا همه این مشکلات رو برطرف خواهد کرد ....
--------------------------------------------------------------------------

فاصله صنعت بازیسازی ایران وجهان مثل فاصله ی صنعت فیلمسازی ایران و هالیوود نیست .فاصله ی بازیسازی ایران و جهان کمه.شما نگاه کنین سنگین ترین فیلم های ما مثل ملک سلیمان (ع) و دوئل با نجات سرباز رایان و ارباب حلقه ها در مقام خودشون اگه منصفانه حساب کنی ، چقدر فاصله است ؟

ولی حالا بیاین یه فاصله بزارین بین بازی مثلا جنگ در خلیج عدن با کال اف دیوتی یا بزارین بین گرشاسب یا نمونه خارجیش. چقد این فاصله با جهان پیشرفته و صاحب صنعت (بر عکس صنعت سینما وفیلم) کمه.فقط یکم همت میخواد و حمایت .

ولی متاسفانه این فاصله هر روز داره بیشتر میشه. از یک طرف دنیایی که سالهاست صاحب این تکنولوژی هاست با سرعت بیشتر در حال پیشرفت است و اصلا براش مهم نیست ما بهش می رسیم یا نه !! از یک طرف هم ما درگیر یه جنگ فرسایشی داخلی با برخی آقایون توی این نهادهای حمایتی هستیم ! یه بازی مناسب که به نام جمهوری اسلامی ایران برازنده باشه رو حمایت نمی کنن ! این پروژه ای که آقای شاهین حقیقی و تیمشون دارن اجرا می کنن ، چشه ؟ یا پروژه آقای مرادی تبار یا ده ها پروژه دیگه که الان داره با شرایط سخت ولی کیفیت بالا ساخته میشه…. یه جایی مثل بنیاد ملی ! بازی های رایانه ای نقشش الان چیه ؟ منتظره تا قطار حرکت کنه (قطار پیشرفت صنعت ایران) بعد سریعا بدو بدو بیاد و سوار شه و بگه من هم بودم !

حکایت الان صنعت بازی سازی ما مثل انداختن سنگ تو آب میمونه که موح اولش بزرگ بعد کوچیک و کوچیکتر و کوچیکتر میشه !

اینو نگاه نکنین که بازی های ما از 3 سال قبل داره پیشرفته تر میشه ، زنگ خطر اینه که بدنه بازیسازی ما همون شرکت های قبلی بازیسازی هستن ! بازی های جدید ما که خیلی خوب و فاخر باشن یک خلیج عدن هستش و یکی دوتا پروژه که الان حضور ذهن ندارم برای نام بردن ازشون ، من نمیخوام به بقیه ی بازیساز ها بی احترامی کنم و نمیخوام بگم بازی های دیگه خوب نیست ، خوبه ولی بازیی که ببریم تو حهان نشونش بدیم چیه؟ کدوم شرکت جدیدی رو با یک بازی خوب و فاخر (که بشه توی جهان حداقل نشونش داد) رو حمایت کردن ؟

قلب سیمرغ ، خوب برای بهرام برقعی هستش که جزو بازی سازهای قبل از پیدایش بنیاده

معبد اژدها برای امیر حسین فصیحی و تیمیش هست که قدیمی تر از بنیادن

ترکمنچای برای مرتضی رضاییه .

گاندو برای خداشناس هست.

یا بازی هایی مثل آسمان دژ و شمشیر نادر و… چرا دیگه توسط شرکت های جدید خودنمایی نمی کنن ؟!

کدوم یکی جدید اومده وسط جز شاهین حقیقی خلیج عدن و انگشت شماری که خودجوش شکل گرفتن ؟

بازی های خوب داریم ولی واقعا این عرصه بازی سازی و شرایط تولید طوریه که 8 تا شرکت بشن 9 یا 10 تا شرکت بعد از 3 4 سال ؟ بقیه دارن چی میسازن؟ کارها و حرکت ها خوبه ولی به نظرم باید حمایت های یه جایی مثل بنیاد بیشتر باشه و سرعت بخش خصوصی رو توی خصوصی شدنشون ببرن بالا ! اینا نمیخوان بخش خصوصی مستقل و واقعا خصوصی بشه ! اگه بشه دیگه یه جایی مثل بنیاد نمی تونه به نام تولید بازی ها و… بیادانستیتو راه بندازه و انتشارات بزنه و… ! الان باید استانداردهای تولید مشخص بشه…

کف بازی سازی ایران مثلا توی بازی های شوتر ، باید میرمهنا و خلیج عدن باشه ، وقتی گرشاسپ ساخته میشه نباید بیام بازی ایکس رو بسازیم وفتی میرمهنا و خلیج عدن ساخته شده نباید مدافعان کربلا 2 ( با اون کیفیت و سطح کیفی) ساخته بشه.باید ما ببریمش بالاتر… یکی هم باید دستمون رو بگیره که مثلا بنیاده ! یکی هم باید کنترل کنه که تخطی نکنیم که اون هم مثلا بنیاده ! البته یکی هم باید به طور موازی فرهنگ سازی و کنترل بازار و … رو انجام بده که اون هم مثلا با بنیاده ! از قدیم گقتن با یک دست نمیشه چهار تا هندونه رو بلند کرد…

حالا خوشبینانه نگاه می کنیم که بنیاد ملی ! یه پروژه ای رو قبول کرده …

وفتی میخوایم این کار رو بکنیم آقایون توی بنیاد میاد میگن خیلی خوب . براورد پروژه کردی 300 ملیون تومان . اقا این به همین راحتی که این کاغذ رو پاره کردیم(واقعا یک سری از کاغذ ها را بابک کرباسی پاره کرد!!!) میشه 200 میلیون تومن !

طرف می پرسه : اقا ببخشید این چی بود پاره کردین؟ دوستان و عزیزانمون توی بنیاد میگن : قسمتی از برآورد شما درباره ساخت این بازی بود ! بله ما پول کامپیوتر نمیدیم پول جا نمیدیم پول برنامه نویس اضافه نمیدیم ! مثلا شما اینجا نوشتی برنامه نویس 4 تا که کنار یک لیدر میشه 5 تا برنامه نویس ! چه خبره آقا ! 5 تا ! ما پول 5 تا رو نمیدیم بشه 1 نفر در کنار یک لیدر کارتون راه میافته ! برنامه نویس اگه سواد داشته باشه همین 2 نفر کافیه !! و….

اینجوری بودجه پروژه شما شد 200 ملیون (از 300 میلیونی که شما برآورد کرده بودی تا یه باز یمناسب بسازی) حالا 200 ملیون رو که کارشناسی کردیم ! 50 درصد من میدم 50 درصد تو بده (این یعنی حمایت از صنعت بازی سازی کشور !)

البته یادمون باشه که این پروسه رو کی میگن به طرف ؟ وقتی که 9 ماه طرف رو دوانده اند و اسم پروژه اش رو همه جا بردند و… بعد میگه مثلا من بهت 100 تومن (از برآورد 300 تومن اولیه خودت) رو بهت میدم و 50% شریک پروژه ات میشم و البته کارفرما و ناظرت هم هستم و البته درباره فروشش هم تصمیم می گیرم و البته ….. (فقط کلید خونه و شرکتت رو ازت نمی گیرن!)

امیر حسین فصیحی گرشاسب رو ساخت . رفته برای گرشاسپ 2 اعلام بودجه کرده . گفتن اقای بودجه ی گرشاسپ 2 ، A تومان هستش.بیاین با هم شریک بشیم بسازیم.کی داره میگه؟کسی که گرشاسپ 1 رو ساخته ، کسی که ابروی بازیسازی ایران رو خریده . خوب یا بد برندی هست که ابروی بازیسازی ایران شده ، تمام این آقایون توی بنیاد مدیون امثال فصیحی و برقعی و دادگر و ملک آرا و… هستن ! توی کل خاورمیانه و آسیا و اروپا با همین بازی ها (و بقیه بازی های خوب اون سالها) خودشون رو مطرح کردن ! پیش وزیر و وکیل با عکس و پوستر این بازی ها رفتن و اعتبار کسب کردن ! الان اینا باید به همین آدما احترام بگذارن و حداقل قبولشون داشته باشن دیگه !

گفته A میلیون گرشاسپ 2 . رفتن تو یک اطاق مثل همین کاغذ پاره کردنه، پروژه ی A تومنی رو کردن X تومان.گفتن حالا تو این ما یه درصدی مشارکت می کنیم باهاتون ! البته کلا هم داریم بهتون حال میدیم ها ! چون برند گرشاسپ برای ماست ! و همینکه بدون اجازه ما دارین بازی می سازین با این نام یعنی ما به صورت پیش فرض 40 50 % شریک هستیم !!! حتی اگه حمایت نکنیم ! ببین این مثال بازی گرشاسپ از شنیده های منه ! شکایت تیم مدیریتی اون پروژه نیست که الان نیازی به بحث و جدل بین مدیران بنیاد با اونا باشه ! من دارم شنیده های مستند خودم رو با بچه های سازنده و البته مسئولینی که این مطالب رو می خونن تقسیم می کنم ! اگه بمونه توی دلم باد می کنه و دردسر میشه واسه همه ! برای همین میگم تا بشنوید ….

چیزی که برای من خیلی مبهمه اینه که بنیاد میتونه حمایت بکنه ولی …

بنیاد میتونه حمایت بکنه ولی مثل یک بچه ی لجباز میگه دارم و ندارم ! میگه : برای من مهم نیست بودجه چقدر میخوای ! من 50 درصدم رو میخوام !

طرف بهش میگه پروژه 600 میلیون هست تو 150 ملیون میدی میشه 25 درصد میگه نه ! نمیخوام اینجوری !! چون میخواد 50 درصد بگیره میگه پروژه ی شما 300 میلیون می ارزه نه 600 میلیون ! تا بتونه 150 میلیون بده و 50 درصد سهام مشارکت و آورده مالی و… برداره (البته این 50 درصد در مواردی حکایت 51 49 شده برای استعمار بیشتر ! بگذریم که در برخی پروژه ها تا 75 درصد هم بالا رفته ! این یعنی حمایت در بنیاد ملی ! بازی های رایانه ای)

آخه چه جوری؟ شما برآورد یه پروژه رو خورد می کنی !؟ میگه ما پول کامپیوتر هات رو نمیدیم تو برو از هوا قرض بگی، .پول جا نمیدیم برو تو جوب یا انباری کار کن ! پول 5 تا برنامه نویس نمیدیم چه خبره 5 تا!!!! بعد همون تیم حامی و مدیرانشون میان و با یک ژست زیبا در تلویزیون و مطبوعات میگن : دلیل ضعف بازی های ایران نبود سواد لازم در تیم های مدیریتی و تولید کننده هاست ! تستر و دیباگر ندارن !! برنامه نویسان بیشتر باگ نویس هستن ! و… خب شما ها پولش رو نمیدین روز اول بر میدارین و یه تیم مورد نیازه 5 نفره رو می کنین 2 نفر ! خوب اون 2 نفر 30% توانایی پیش بینی شده مدیر اون پروژه رو دارن ! ولی چون زور می گید و البته پول هم دارید و البته تولید کننده و دولت هم به شما اعتماد کردن به ناچار همه دست به دست هم میدن تا درخواست های این بچه لجباز رو برآورده کنن !

شما به مدیر پروژه های گرشاسپ ، میرمهنا ، شمشیر نادر و… که این بازی ها رو ساختن اعتماد نمیکنی ! اون وقت میخوای به کی اعتماد کنی؟؟؟ به بابک کرباسی !! یا به ….. و…. ! معلومه اعتماد نمیکنی.

خب این یعنی اینکه تو بنیاد نمیدونن باید چی کار کنن.حالا ما هی بنیاد بنیاد میکنیم دلیل نمیشه که بقیه جاها مبرا از این مشکلات باشن ! شما برو سراغ همه مراکز حمایتی.

تبیان چی کار میکنه؟یه چیز بدتر از این ! نمیگه این سقف حمایت من هست … میگه سقف پرداخت من 70 میلیون تومانه و پروژه ماله منه ! میخوای بیا بساز نمیخوای هم نیا ! تازه فاز صفر هم داریم که باید بیای تست بشی بعد شروع همکاریمون باشه !

مگه میشه آخه ! تو بگو سقف حمایت ما توی تبیان اینقدره ! و به همون میزان هم در پروژه های شما سهیم می شویم.

یعنی من تولید کننده باید فقط یک قالب 70 میلیون تومانی داشته باشم مثل این قالب های پنیر هست باید بگم 70 تومن شما میدید ؟ باشه … بازی و پروژه ای که توی ذهن دارم رو خورد می کنم و با یک بازی تکه پاره شده در خدمت صنعت بازی سازی کشور خواهم بود ! در صورتیکه می تونن به جای 3 تا بازی 70 تومنی، یک دونه بازی 200 تومنی بسازن ! البته بعضی ها با 30 تومن بازی های 2 بعدی و سرگرم کننده خوبی ساختن … ولی اون نیاز جامعه و مخاطب ایرانی رو برطرف نمی کنه ! ایرانی ها اون بازی ها رو به نام بازی های یاهوو و… می شناسن ! دانلود می کنن ! دوست دارن بازی ای که میخرن حداقل یک هفته سرگرمشون کنه ! حداقل 4 تا اسکرین شات از اون بازی بگذارن بک گراند کامپیوترشون ! حداقل به قول جوون ترها ! کیفیت و گرافیکش فکشون رو بزنه ! یا …. ! پس بازی ای که ایرانی میخواد به دلیل استفاده هر روزه (بالاتر از استانداردهای همه دنیا!!) از بازی های تاپ و درجه یک بین المللی ، یک بازی خوب و عالیه ! نه بازی ….. !

ببین ایرانی با 30 هزار تومن توی یک ماه (یعنی روزی کمتر از 1 دلار!!!) می تونه تمام بازی های روز دنیا رو تهیه کنه و بازی کنه ! خوب اون دیگه میشه یه منتقد کامل درباره بازی های مسخره ! همونطور که بازی های بد بین المللی رو می بینه ! بازی های بد ایرانی رو هم می بینه ! وقتی تعدادش بره بالا دیگه بازی ایرانی نمی خره ! باید با سلحه تهدیدیش کنی تا ازت حتی هدیه بگیره !!! پس توی این مملکت به دلایل گفته شده باید تهدیدها رو (بازار مریض فرهنگی کشور و نبود قانون کپی رایت) به فرصت تبدیل کرد ! اگه یه کم دل بسوزونن میشه جوری بازی تولید کرد که هم بازیکن های ایرانی لذت ببرن و کمتر مورد تهاجم فرهنگی با بازی هایی که بعضا برای روح و روان ایرانی ها نیست قرار بگیرن و هم میشه با درایت و همت (نه با پول بی رویه و بلاعوض و میلیاردی و..) همون بازی های استاندارد رو صادر کرد به کشورهای دیگه ! یعنی درآمدزایی…. ولی الان….

پس با این اوصاف پیشرفتی حاصل نمیشه!

مطمئن باش با این رویه تا 4 5 سال دیگه همه پروژه ها زمین میخوره . همه ی شرکت ها بدبخت میشن.خب ما اومدیم چی میگیم؟ اینکه اقایون ناراحت میشن میگن چی شده سر پروژه هاتون اومدین اینجا ، کسی نگفته گرشاسپ 2 ساخته نشه یا کسی نگفته ملک سلیمان (ع) ساخته نشه ! همه گفتن ساخته بشه.مشکل بازی ساز و بنیاد تو یک اتاق در بسته ی مدیریتی حل میشه (که همیشه هم نباید به نفع درخواست کننده ای چون من باشه)

موضوع این نیست که میگن بودجه کمه برای حمایتتون ! این موضوع چه ربطی به مسائل فنی و کارشناسی داره

اقایون میگن شماها چون با بنیاد به اختلاف رسیدین ، دارید اعتراض می کنید ! در صورتیکه این مشکل الان داره عمومی میشه و ریشه اش خیلی عمیقتر و قدیمی تر از اینه که الان می بینید .

موضوع اینه که گاهاً اصلا عدد یک کارشناس نمیخوره که بخواد در مورد یک پروژه فاخر و یک تیم جواب پس داده و تست شده، نظر بده.

مثل این میمونه که یه بچه جلوی بابابزگش قد علم کنه و شاخ و شونه بکشه ! چون بابابزرگش اومده توی مدرسه اون بچه نوججون و اون بچه هم دور و اطرافش رو دیده و جو گیر شده، بگه فلان و فلان و…..! مدیریت و بقیه هم نگاه کنن و توی دلشون به ریش بابابزرگه بخندن !

باباجون تو دهنت بو شیر میده . بعد میای بین جمع میگی امیر حسین فصیحی اومده به خاطر اینکه جلوی ماها توی بنیاد بایسته و کم نیاره از ماها !!! شما ها رو میخواد بیاره عضو این انجمن بازی سازان کنه که یه جورایی به مسئولین بنیاد فشار بیاره !

اینا دیکه توهمه ! یه چیزه خنده داره ! چون آقای فصیحی قبلا کارشناس بنیاد بوده (که میتونه کارشناس بدی هم بوده باشه ! من بهش پروژه ای ندادم و اطلاعی ندارم که چطوری تصمیم می گیره) نمیشه تا آخر عمرش نسبت به این سیستم اعتراض نداشته باشه که ! همه اطرافیانشون (بنیادی ها) ازشون فرار کردن فعلا ! دارن تیم جدید و آدم جدید میارن و میسازن ! به قول خودشون : نیاز به پیاده نظام دارن الان ! باید جلوی شاخ شدن یک عده رو بگیرن !!!

به نظرم اگه الان جلوی این اشتباهات (گاها غیر عمدی) نایستیم، 2 ساله دیگه میان به جرم تولید بازی های رایانه ای ازمون شکایت می کنن و میندازنمون اوین ! مثل این بنده خدا آقایی که شاید بعضی کارهاش اشتباه بوده ولی تو این مملکت خلاف نکرده که ، بازی می سازه و بازی های مجوز دار وزارت ارشاد رو توی بازار پخش می کنه ! چون هولوگرام نخریده و پول مفت نداده برای منافع ملی بنیاد ملی بازی های رایانه ای باید بره زندان 3 شب !! چی شده مگه الان ؟ یه ولی نعمت جدید پیدا شده به نام بنیاد ملی باز یهای رایانه ای که به اشتباه وزیر و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی شده متولی صنعت بازی کشور و البته با زیرپا گذاشتن نص صریح قانون، نظارت و کنترل و بحث های حاکمیتی نیز از دوش وزارت ارشاد برداشته شده و جهت حفظ وحدت رویه و جلوگیری از موازی کاری (خدا میدونه اینا چه گزارشی دادن به رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی) همه چیز به بخش خصوصی یعنی بنیاد غیر دولتی و غیر انتفاعی واگذار شده !

پیشنهاد می کنم حتما بخونید حرف های بسیار جالبی میزنه

iload
03-12-2011, 19:53
اینجا رو هم بخونید جواب داده شده :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

anti-military
07-12-2011, 02:07
این دست و اسلحه ای که تو تصویر بالا گذاشتی چقدر واسم آشناست . واقعا آدم از بازی سازی بدش میاد وقتی می بینه یه سری اینجوری دارن بازی سازی رو خز میکنن . بابا بازی سازی که شوخی نیست یه اسلحه از COD برداری بیاری ایمپورت کنی و چند خط کد بنویسی و ... تا جایی که من یادمه از بچگی هر بازی خارجی رو میدیدم با جون و دل واسش زحمت کشیده بودن . یعنی حتی ساده ترین بازی های خارجی سالهای 2002 هم کلی براشون زحمت کشیده میشد و واقعا بازی بودن . اما ایرانی ها بازی سازی رو کلا درک نکردن و مشکلشون هم اینه که اصلا گیمر نیستن و فقط واسه پول اومدن تو کار بازی سازی غافل از اینکه اینجوری نمیشه از بازی سازی به پول رسید

بازی سازهای ایران و شرکت های بازی سازی ایران به جز فن افزار شریف شدیدا راحت طلب هستن و دوتا مدل دانلود میکنن و سرهم میکنن و میگن بازی . غافل از اینکه تو قسمت های برنامه نویسی و انیم های بازی و گیم پلی و صداگذاری و ... تقریبا در حد صفر باقی میمونن

حتی کوچیک ترین شرکت های بازی سازی هم باید حداقل تو هر قسمت 3 تا متخصص داشته باشه . تو قسمت برنامه نویسی 3 تا برنامه نویس خوب . تو قسمت گرافیکی و طراحی 3 تا گرافیست خوب . تو قسمت انیم ها موشن کپچر یا 2-3 تا انیماتور خوب و ...

وقتی شرکتی این تخصص هارو داشته باشه دیگه هیچ وقت به مدل آماده نیاز پیدا نمیکنه و به نظر من هم بنیاد به شرکتی که اینجوری بازی میسازه حتی یک میلیون هم نباید حمایت مالی بده
2 تا موسیقی و مدل آماده دانلود کردن و ایمپورت کردنش تو موتور دیگه خرجش کجا بود که بنیاد بخواد حمایت مالی بده ؟ نه گیم پلی داره بازی های ایرانی نه گرافیک و نه برنامه نویسی درست حسابی و نه انیمیشن های درست و حسابی و نه هیج قسمتیش تخصصی نیست و سرهم کردنه که آدم واقعا حالش بد میشه بازی های ایرانی رو می بینه

تا وقتی بنیاد بیاد به اینجور بازیها که هیچ قسمتیش درست و حسابی نیست و روش کار نشده حمایت مالی بده بازی های ایرانی همیشه سوژه خنده میمونن
بنیاد به نظر من فقط باید به بازی سازهای مستقل حمایت بده که شرکت هایی بازی سازی خودشون با ارزش کارشون به فکر درآمد باشن نه حمایت بنیاد
البته ایران چون تحریمه بنیاد باید حمایت بکنه اما نه از هر بازی بی ارزشی

Reza Azimy_RW
07-12-2011, 10:18
داداش درست ولی به نظرت مسخره بازی نیست عینه بچه ها همه جا این بحثو وا میکنی ؟ نمیبینی هیچ جا نتیجه نمیده اخرش ؟ اه اه اه

M0hsen3D
07-12-2011, 10:39
راست میگه رفیق حرفت کاملا درسته ولی خب کی به حرفای تو گوش میده واقعا؟؟؟ از اول و اخر هرکسی کار خوشو میکنه دیگه.

anti-military
07-12-2011, 15:18
داداش درست ولی به نظرت مسخره بازی نیست عینه بچه ها همه جا این بحثو وا میکنی ؟ نمیبینی هیچ جا نتیجه نمیده اخرش ؟ اه اه اه

آخه اگه به روشون نیاری پس فردا بتل فیلد 3 رو میارن میگن ما ساختیم ...

silsin
10-12-2011, 14:18
این دست و اسلحه ای که تو تصویر بالا گذاشتی چقدر واسم آشناست . واقعا آدم از بازی سازی بدش میاد وقتی می بینه یه سری اینجوری دارن بازی سازی رو خز میکنن . بابا بازی سازی که شوخی نیست یه اسلحه از COD برداری بیاری ایمپورت کنی و چند خط کد بنویسی و ... تا جایی که من یادمه از بچگی هر بازی خارجی رو میدیدم با جون و دل واسش زحمت کشیده بودن . یعنی حتی ساده ترین بازی های خارجی سالهای 2002 هم کلی براشون زحمت کشیده میشد و واقعا بازی بودن . اما ایرانی ها بازی سازی رو کلا درک نکردن و مشکلشون هم اینه که اصلا گیمر نیستن و فقط واسه پول اومدن تو کار بازی سازی غافل از اینکه اینجوری نمیشه از بازی سازی به پول رسید

بازی سازهای ایران و شرکت های بازی سازی ایران به جز فن افزار شریف شدیدا راحت طلب هستن و دوتا مدل دانلود میکنن و سرهم میکنن و میگن بازی . غافل از اینکه تو قسمت های برنامه نویسی و انیم های بازی و گیم پلی و صداگذاری و ... تقریبا در حد صفر باقی میمونن

حتی کوچیک ترین شرکت های بازی سازی هم باید حداقل تو هر قسمت 3 تا متخصص داشته باشه . تو قسمت برنامه نویسی 3 تا برنامه نویس خوب . تو قسمت گرافیکی و طراحی 3 تا گرافیست خوب . تو قسمت انیم ها موشن کپچر یا 2-3 تا انیماتور خوب و ...

وقتی شرکتی این تخصص هارو داشته باشه دیگه هیچ وقت به مدل آماده نیاز پیدا نمیکنه و به نظر من هم بنیاد به شرکتی که اینجوری بازی میسازه حتی یک میلیون هم نباید حمایت مالی بده
2 تا موسیقی و مدل آماده دانلود کردن و ایمپورت کردنش تو موتور دیگه خرجش کجا بود که بنیاد بخواد حمایت مالی بده ؟ نه گیم پلی داره بازی های ایرانی نه گرافیک و نه برنامه نویسی درست حسابی و نه انیمیشن های درست و حسابی و نه هیج قسمتیش تخصصی نیست و سرهم کردنه که آدم واقعا حالش بد میشه بازی های ایرانی رو می بینه

تا وقتی بنیاد بیاد به اینجور بازیها که هیچ قسمتیش درست و حسابی نیست و روش کار نشده حمایت مالی بده بازی های ایرانی همیشه سوژه خنده میمونن
بنیاد به نظر من فقط باید به بازی سازهای مستقل حمایت بده که شرکت هایی بازی سازی خودشون با ارزش کارشون به فکر درآمد باشن نه حمایت بنیاد
البته ایران چون تحریمه بنیاد باید حمایت بکنه اما نه از هر بازی بی ارزشی

این بازی مال بنیاد نیست. حمایت از بسیجه .یکمی وقت کن اون متن ها رو بخون