PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اتاق فیزیک دبیرستان و پیش دانشگاهی (پاسخ گویی به سوالات)

unknown..
16-11-2011, 22:26
.: به نام خدا :.

با سلام ...

دوستان در این تاپیک می توانید سوالات مربوط به فیزیک دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را مطرح کنید تا ضمن دسترسی راحت تر کاربران به مشاهده سوالات عزیزانی که توانایی پاسخگویی به سوالات شما را دارند در اسرع وقت ، شما را در حل مسائل یاری کنند.

امیدوارم این تاپیک برای کمک کردن به دوستان موثر واقع بشه .

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

موفق باشید ...

smiling girl
17-01-2012, 17:08
سلام.در مورد برهم نهی که در انتهای ثابت این طناب صورت میگیره چی متونیم بگیم؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

smiling girl
19-01-2012, 13:32
آهاااااااااااااااییییی.او وییییییی.کسی نیس جواب بده؟:13:

davy jones
20-01-2012, 18:40
سلام.در مورد برهم نهی که در انتهای ثابت این طناب صورت میگیره چی متونیم بگیم؟
سلام. در مورد بازتاب موج از انتهای بسته همواره موج از لحاظ عمودی قرینه میشه ولی اگه از اصطکاک صرف نظر بتونیم بکنیم، قدر مطلق ارتفاع موج بازتاب با موج اصلی برابره:

برای مطالعه بیشتر در این مورد به وبلاگ زیر مراجعه کنین:

موفق باشین.
90/10/30

amirkunglao
18-06-2012, 14:49
سلام دوستان! اینو نیگاه کنین:
اتومبیلی به جرم 2 تن با سرعت 108km/h در حرکت است. اگر راننده در فاصله ی 110 متری یک ایست بازرسی ترمز کند ----فقط به کمک قضیه ی کاروانرژی---- معین کنین اتومبیل در چندمتری(قبل یا بعد از ) ایستگاه بازرسی توقف کامل میکن؟(ضریب اصطکاک جاده 0.4)
اگه g میخواد 10 بگیرید!
من نمیدونم چیکار میکنم جوابش درنمیاد!
تشکر!

farhad1122
18-06-2012, 20:19
سلام دوستان! اینو نیگاه کنین:
اتومبیلی به جرم 2 تن با سرعت 108km/h در حرکت است. اگر راننده در فاصله ی 110 متری یک ایست بازرسی ترمز کند ----فقط به کمک قضیه ی کاروانرژی---- معین کنین اتومبیل در چندمتری(قبل یا بعد از ) ایستگاه بازرسی توقف کامل میکن؟(ضریب اصطکاک جاده 0.4)
اگه g میخواد 10 بگیرید!
من نمیدونم چیکار میکنم جوابش درنمیاد!
تشکر!
سلام
قضیه کار انرژی در حد دبیرستان میگفت: W=K2_K1 درست؟ K2 ما باید صفر بشه چون انرژی جنبشی هست نصف حاصلضرب جرم ضربدر مجذور سرعت... پس چون ماشین در انتها توقف کرده انرژی جنبشی ثانویه ما صفر هست. W یا کار هم در اینجا تنها نیرویی که داریم نیروی اصطکاک هست چون ماشین داره ترمز میکنه و نیروی موتور ماشین دیگه وارد نمیشه (نمیشه هم گاز داد هم ترمز فشار داد...!) و کار برابر هست با نیرویی که داریم (در اینجا نیروی اصطکاک) ضربدر مسافت که باید طی بشه
پس شد W=_K1
و نیروی اصطکاک (F)میشه حاصلضرب نیروی عمودی سطح که در اینجا mg هست ضربدر ضریب اصطکاک
و چون W=Fdcos180
(کسینوس 180 چون زاویه بین نیروی اصطکاک و مسافتی که طی میشه 180 درجه هست...!)
پس منفی از دو طرف ساده میشه و:
k1=Fd
پس :
0.5mv^2=Mmgd
(منظور از M ضریب اصطکاک هست...)
m هست 2000 کیلوگرم و v هست 30 متر بر ثانیه و M هست 0.4 و g هست 10 و فقط d که مجهول هست به دست میاد
900000=8000d
و d به دست میاد 112.5
پس ماشین 112.5 متر باید طی کنه تا متوقف بشه و این یعنی 2.5 متر بعد از ایستگاه...:46:

ab_seri
21-06-2012, 19:32
سلام
یک نمودار سرعت-زمان داریم. که درجه دو هست. حالا معادله سرعت رو طبق چه فرمولی حساب کنم؟ معادله شتاب چی؟ الان از روی نمودار v و t را دارم. میشه یک مثال بزنید از روی نمودار.

xxxj
18-07-2012, 11:28
با سلام من درپایه سوم دبیرستان درس میخوانم این سوال رو معلم ما مطرح کرده است اگر میشود کمکی کنید خیلی ممنون میشوم. فصل 1 فیزیک 3 ترمودینامیک

هوای دو ظرف توسط لوله بسیار نازکی به هم وصل میشود. فشار هوای ظرف اول و ظرف دوم به ترتیب برابر 3 و 4 اتمسفر است و حجم ظرف ها به ترتیب 20 و 10 لیتر و دمای ظرف ها به ترتیب برابر 450 و 300 کلئین بوده است .تا برقراری تعادل بین هوای ظرف ها، چند مول هوا بین ظرف ها جابه جا میشود؟

mohammad24
18-07-2012, 14:47
سلام
قضیه کار انرژی در حد دبیرستان میگفت: W=K2_K1 درست؟ K2 ما باید صفر بشه چون انرژی جنبشی هست نصف حاصلضرب جرم ضربدر مجذور سرعت... پس چون ماشین در انتها توقف کرده انرژی جنبشی ثانویه ما صفر هست. W یا کار هم در اینجا تنها نیرویی که داریم نیروی اصطکاک هست چون ماشین داره ترمز میکنه و نیروی موتور ماشین دیگه وارد نمیشه (نمیشه هم گاز داد هم ترمز فشار داد...!) و کار برابر هست با نیرویی که داریم (در اینجا نیروی اصطکاک) ضربدر مسافت که باید طی بشه
پس شد W=_K1
و نیروی اصطکاک (F)میشه حاصلضرب نیروی عمودی سطح که در اینجا mg هست ضربدر ضریب اصطکاک
و چون W=Fdcos180
(کسینوس 180 چون زاویه بین نیروی اصطکاک و مسافتی که طی میشه 180 درجه هست...!)
پس منفی از دو طرف ساده میشه و:
k1=Fd
پس :
0.5mv^2=Mmgd
(منظور از M ضریب اصطکاک هست...)
m هست 2000 کیلوگرم و v هست 30 متر بر ثانیه و M هست 0.4 و g هست 10 و فقط d که مجهول هست به دست میاد
900000=8000d
و d به دست میاد 112.5
پس ماشین 112.5 متر باید طی کنه تا متوقف بشه و این یعنی 2.5 متر بعد از ایستگاه...:46:

سلام

در طرح مساله یک مشکل وجود داره: گفته شده که راننده ترمز می کنه اما فقط ضریب اصطکاک جاده را داده و مشخص نیست که شتاب ترمز چقدره یا ضریب اصطکاک دیسک ترمز چقدر هست. در واقع حل ارائه شده برای زمانی هست که راننده به مض دیدن ایست بازرسی ماشین را خلاص کنه و صبر کنه تا ماشین متوقف بشه.

xxxj
20-07-2012, 12:01
با سلام من درپایه سوم دبیرستان درس میخوانم این سوال رو معلم ما مطرح کرده است اگر میشود کمکی کنید خیلی ممنون میشوم. فصل 1 فیزیک 3 ترمودینامیک

هوای دو ظرف توسط لوله بسیار نازکی به هم وصل میشود. فشار هوای ظرف اول و ظرف دوم به ترتیب برابر 3 و 4 اتمسفر است و حجم ظرف ها به ترتیب 20 و 10 لیتر و دمای ظرف ها به ترتیب برابر 450 و 300 کلئین بوده است .تا برقراری تعادل بین هوای ظرف ها، چند مول هوا بین ظرف ها جابه جا میشود؟

جواب من رو کسی نمیده ؟:41:

turkgiz
11-08-2012, 15:41
سلام من دانش اموز پایه ی سوم هستم لطفا اگه برای شما مقدور باشه تو حل این سوال به من کمک کنین!
اختلاف پتانسیل دو سر یک باطری 20ولت است.خازنی را به باطری ول میکنیم اختلاف پتانسیل خازن و باطری برابر20 ولت خواهد بود چرا با اینکه مقداری از بار باطری کم شده و به خازن منتقل شده است باز هم اختلاف پتانسیل را 20 ولت میگیریم؟

Koosha_Raisi
19-10-2012, 19:39
من دوم دبیرستان هستم.

و فیزیکم خوبه :)
اگر کسی سوال از اول داشت هرچی بدی حل می کنم. دوم هم تا جایی که درسمون رسیده باشه :)

spermahdi12
13-11-2012, 00:37
خوبه خیلی ممنون!من اول دبیرستانم این سوال رو حل کن:
جسمی ازارتفاع hنسبت به سطح زمین رهامیشود.اگرسرعت آن درارتفاع8/9hبرابر8m/sباشد،سرعت آن درارتفاع 3/4hچقدرخواهدبود؟
لطفاهرکی میتونه حل کنه چون خودم گیرافتادم اگه میشه باراه حل لطفا!:10:

spermahdi12
16-11-2012, 17:47
من دوم دبیرستان هستم.

و فیزیکم خوبه :)
اگر کسی سوال از اول داشت هرچی بدی حل می کنم. دوم هم تا جایی که درسمون رسیده باشه :)

پس چی شدچراجواب نمیدی؟

solo8
18-11-2012, 00:03
سلام من دانش اموز پایه ی سوم هستم لطفا اگه برای شما مقدور باشه تو حل این سوال به من کمک کنین!
اختلاف پتانسیل دو سر یک باطری 20ولت است.خازنی را به باطری ول میکنیم اختلاف پتانسیل خازن و باطری برابر20 ولت خواهد بود چرا با اینکه مقداری از بار باطری کم شده و به خازن منتقل شده است باز هم اختلاف پتانسیل را 20 ولت میگیریم؟
چون جریان با وصل شدن خارن بر قرار نمیشه پس اختلاف همون عدد 20 میمونه...یعنی وسیله ای نیست که جریانو بکشه و مصرف کنه...

solo8
18-11-2012, 00:08
خوبه خیلی ممنون!من اول دبیرستانم این سوال رو حل کن:
جسمی ازارتفاع hنسبت به سطح زمین رهامیشود.اگرسرعت آن درارتفاع8/9hبرابر8m/sباشد،سرعت آن درارتفاع 3/4hچقدرخواهدبود؟
لطفاهرکی میتونه حل کنه چون خودم گیرافتادم اگه میشه باراه حل لطفا!:10:
نکته سوال اینه که باید ارتفاع سقوط رو بجا y یا همون h قرار بدی...یعنی وقتی میگه 8/9 ارتفاع ولی یعنی الان 1/9 سقوط کرده پس y=h=1/9 واسه 3/4 هم همین دیگه یه چهارم سقوط کرده...

معادله نویسیش با شما...

سوالا اینطوری داشتین بپرسین بعد تو پروفایلم بگید که سوال پرسیدید که بیام ببینم اگه تونستم جواب بدم وگرنه یادم میره سر بزنم به تاپیک :دی

javad.pc
19-04-2013, 13:50
بچه ها خیلی فوریه لطفا کمک

asadi2014
19-07-2013, 09:51
سرعت هواپیمایی در هوا 200 km/h می باشد.اگرهواپیما از جنوب به سمت شمال در پرواز باشد و باد با سرعت 150 km/h از شرق به غرب به وزیدن کند هواپیما با چه سرعتی و در چه جهتی حرکت خواهد کرد(با رسم شکل و محاسبه)
فیزیک دوم دبیرستان لطفا توضیح دهید

asadi2014
22-07-2013, 16:16
کسی به سوال من پاسخ نداد:n13::eh:

esysss
10-10-2013, 12:04
دو بردار A و B را اضلاع اضلاع یک متوازی الاضلاع فرض کنید
نشان دهید که اگر ضرب خارجی A و B برابر C باشد اندازه ی بردار C مساحت متوازی الاضلاع است

ممنون بابت پاسخ گویی

miladbakhshi
04-12-2013, 10:14
من 3 تا مسئله در مورد حرکت با سرعت ثابت و 5 تا مسئله در مورد حرکت با شتاب ثابت به همرا جواب میخوام اگه نبرم دانشگاه استاد حذفم میکنه تو رو خدا زود جواب بدین

حسین عماری
05-12-2015, 15:30
سلام....بخشید یه سوال مربوط به حرکت در خط راست هست ممنون میشم جواب بدید...فقط خواهشا سررریع جواب بدین ... ممنون:

javad2015
05-12-2015, 16:37
اگه نمودار سرعت زمانش رو بکشی مرحله اول یه خط هست با شیب 2 و عرض از مبدا V0 (سرعت اولیه)وقتی به زمان 3 میرسه شیب خط منفی 3 میشه و در نقطه 5 ثانی متوقف میشه.

حالا اگه مساحت زیر نمودار رو حساب کنیم باید برابر با 5*8 بشه که میشه 40.
سرعت اولیه 5 به دست میاد

حسین عماری
05-12-2015, 16:45
خییییلی ممنون

حسین عماری
05-12-2015, 16:50
اگه نمودار سرعت زمانش رو بکشی مرحله اول یه خط هست با شیب 2 و عرض از مبدا V0 (سرعت اولیه)وقتی به زمان 3 میرسه شیب خط منفی 3 میشه و در نقطه 5 ثانی متوقف میشه.

حالا اگه مساحت زیر نمودار رو حساب کنیم باید برابر با 5*8 بشه که میشه 40.
سرعت اولیه 5 به دست میاد

فقط این بخش آخرو میشه یکم بیشتر توضیح بدین؟!! یکم سخته:n03::n13::n37:

javad2015
06-12-2015, 03:15
معادله سرعت اینه
v=at + vo
چون در مرحله اول شیب خط مثبت 2 هست پس در نقطه 3 ثانیه سرعت اینه:
v=2*3+vo
و چون در قسمت دوم شیب خط منفی 3 هست و سرعت اولیش برابر با سرعت نقطه 3 هست(معادله بالا) پس سرعت در ثانیه 5 میشه
v=-3*2+(6+ vo)=vo
الان مشخص شد که سرعت در ثانیه 5 هم برابر با سرعت اولیه در ثانیه 0 هست یا همون سر عت اولیه.حالا اگه شکل بالا رو مساحتش رو حساب کنیم یه مستطیل داریم به عرض vo و طول 5 و یه مثلث با ارتفاع 6 و قاعده 5.مساحت مثلث میشه 15 پس در نتیجه مساحت مستطیل باید بشه 40-15 یا همون 25 در نتیجه سرعت اولیه میشه 5

حسین عماری
06-12-2015, 21:03
معادله سرعت اینه
v=at + vo
چون در مرحله اول شیب خط مثبت 2 هست پس در نقطه 3 ثانیه سرعت اینه:
v=2*3+vo
و چون در قسمت دوم شیب خط منفی 3 هست و سرعت اولیش برابر با سرعت نقطه 3 هست(معادله بالا) پس سرعت در ثانیه 5 میشه
v=-3*2+(6+ vo)=vo

الان مشخص شد که سرعت در ثانیه 5 هم برابر با سرعت اولیه در ثانیه 0 هست یا همون سر عت اولیه.حالا اگه شکل بالا رو مساحتش رو حساب کنیم یه مستطیل داریم به عرض vo و طول 5 و یه مثلث با ارتفاع 6 و قاعده 5.مساحت مثلث میشه 15 پس در نتیجه مساحت مستطیل باید بشه 40-15 یا همون 25 در نتیجه سرعت اولیه میشه 5

خداااااایی خییییلی لایک داری مرسی:n20:

تقدیم به شما :n16:

حسین عماری
09-12-2015, 00:27
ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم ... جواب بدید ممنون میشم!.

javad2015
09-12-2015, 07:14
وقتی قرار باشه که به هم برخورد نکنن یعنی باید در زمان یکسان کامیون مسافت بیشتری رو طی کنه و چون سوال گفته ((حداقل)) باید دو خودرو مسافت یکسانی رو طی کنند یعنی در ثانیه اخر جلو خودرو با عقب کامیون مماس میشه ولی برخوردی صورت نمیگیره.و این معنی رو هم میده که در لحظه اخر سرعت دو خودرو برابر هست.
اول معادله سرعت رو برای دو خودرو مینوسیم و به این نکته هم باید توجه کرد که معادله سرعت خودرو شتاب دار هست ولی کامیون سرعتش ثابته.
at+40=20==>a=-20/t
از این معادله مقدار a رو بر حسب t به دست میاریم و در معادله مسافت طی شده دو خودرو جایگزین میکنیم و باز ببه این نکته توجه میکنیم که حرکت خودرو شتاب دار هست و کامیون ثابت.و کامیون 50 متر جلوتر هست
از معادله بالا مقدار t به دست میاد 5 و در نتیجه از اون معادله اولی شتاب میشه منفی 4

حسین عماری
10-12-2015, 17:14
وقتی قرار باشه که به هم برخورد نکنن یعنی باید در زمان یکسان کامیون مسافت بیشتری رو طی کنه و چون سوال گفته ((حداقل)) باید دو خودرو مسافت یکسانی رو طی کنند یعنی در ثانیه اخر جلو خودرو با عقب کامیون مماس میشه ولی برخوردی صورت نمیگیره.و این معنی رو هم میده که در لحظه اخر سرعت دو خودرو برابر هست.اول معادله سرعت رو برای دو خودرو مینوسیم و به این نکته هم باید توجه کرد که معادله سرعت خودرو شتاب دار هست ولی کامیون سرعتش ثابته.at+40=20==>a=-20/tاز این معادله مقدار a رو بر حسب t به دست میاریم و در معادله مسافت طی شده دو خودرو جایگزین میکنیم و باز ببه این نکته توجه میکنیم که حرکت خودرو شتاب دار هست و کامیون ثابت.و کامیون 50 متر جلوتر هست[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]از معادله بالا مقدار t به دست میاد 5 و در نتیجه از اون معادله اولی شتاب میشه منفی 4میشه از قسمت معادله ها یکم بیشتر توضیح بدین؟(معادله سرعت دو خودرو و معادله مسافت طی شده دو خودرو):n03::n37::n15:

javad2015
10-12-2015, 18:00
چون سرعت دو خودرو در لحظه اخر برابر هست.از معادله اول شتاب رو بر حسب t بیان میکنیم و برای اینکه حداقل شتاب رو حساب کینم باید فرض بگیریم که دو خودرو مسافت یکسانی طی کنند.اگه کامیون بیشتر بره این شتاب شتاب حداقل نیست و اگه خودرو بیشتر بره تصادف میشه.و در معادله \ایین به جای a اون مقدار بالا رو جایگزاری میکنیم.
سمت چ\ معادله مسافت طی شده خودرو شتابدار هست و در سمت راست معادله مسافت طی شده کامیون سرعت ثابت. و کامیون چون 50 متر جلوتره یعنی همون مکان اولیش به جای x(o) میزاریم 50

hassani97
24-05-2016, 16:59
دوستان لطفا جواب این سوالو بدین
اتومبیل شما باسرعت 88کیلومتر بر ساعت درحال حرکت است شما به مدت 1ثانیه به تصادفی درکنار جاده نگاه میکنید دراین مدت اتومبیل چه مسافتی را میپیماید

حسین عماری
22-07-2016, 20:16
دوستان لطفا جواب این سوالو بدین
اتومبیل شما باسرعت 88کیلومتر بر ساعت درحال حرکت است شما به مدت 1ثانیه به تصادفی درکنار جاده نگاه میکنید دراین مدت اتومبیل چه مسافتی را میپیماید

توی یک ساعت (3600 ثانیه) 88 کیلومتر(88000متر) میره پس تو یه ثانیه حدودا 24.4 متر میره

Saeed-2014
10-08-2016, 20:34
سلام سوال درمورد استاتیک قسمت قاب هست صورت سوال میگه نیروی داخلی را به دست اورید لطفا جواب بدید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]۲۰۱۶۰۸۱۰-۲۰۵۴۴۲.png

50R005H
05-01-2017, 12:47
دوستان هرچند تا سوال رو که حوصله داشتید جواب بدید لطفا. فقط اونهایی که دور شمارش دایره کشیدم رو حل کنید و شماره صفحه و سوال رو بنویسید. با تشکر.

پارميداا
17-01-2017, 20:11
سلام
لطفا به اين سوال پاسخ دهيد
قطره باراني از ارتفاع 1200متري سقوط مي كند اگر 70درصد كاار نيروي گرانش صرف گرم شدن قطره شود اايش دماي آن چند درجه سلسيوس خواهد بود؟(c=4200J )

Reza31001
17-01-2017, 22:26
سلام
لطفا به اين سوال پاسخ دهيد
قطره باراني از ارتفاع 1200متري سقوط مي كند اگر 70درصد كاار نيروي گرانش صرف گرم شدن قطره شود اايش دماي آن چند درجه سلسيوس خواهد بود؟(c=4200J )

ehsan_iace
01-02-2017, 18:23
من سئوالم اینه که بزرگنمایی آینه محدب و کوچکنمایی آینه مقعر را چطور میشه با داشتن هر کدام از این آینه‌ها حساب کرد؟