PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : gamma

Lord-Voldemort
18-10-2011, 21:23
درود
من یه مشکلی که دارم اینکه منظور گاما رو کلا نگرفتم ، هم توی تری دی هم توی دنیای واقعه ای ، که مسلما باید مثل هم باشن ؟
بعد برای هر کاری باید گاما رو 2.2 باشه یا نه ؟ یا بهتره روی 2.2 باشه ؟
.
ممنون

Qadiany
19-10-2011, 12:44
فکر کنم منظور Contrast رنگ باشه.

hes25
19-10-2011, 16:50
سلام
من دو سه سال پیش یه جایی توی همین help مایا یه چیزای درباره گاما خونده بودم که جالب بود بگردین پیدا می کنین

تا اونجایی که یادم هست اینطور بود که در واقعیت نور به شکل یه تابع با نمودار غیر خطی وارد چشم می شه (منظورم مسیر نور نیست) یعنی اینکه نور با هر ترکیب رنگی که وارد چشم ما میشه با یک نسبتی در چشم ما توسط سلول های رنگی دریافت می شود که بر طبق مقادیر انرژی و فرکانس رنگای مختلف , ...اینگونه نسبت دهی میشه (منظورم روشنایی نور هست )
RED=56%
GREEN=27%
BLUE=17%
که این، نمودار روشنایی نور و به شکل یه تابع هموگرافیک تبدیل میکنه (اگه اشتباه نکنم)

مهندسان نورپردازی این مورد و می دونستن اما برای شبیه سازی این حالت پیچیده مشکلی داشتن اونم این بود که سیستم رنگ بندی در CGO از نوع دو دو یی هست و نمیشد به هیچ روشی نسبت ها رو اینطوری تنظیم کرد یعنی خانه 8 بیتی میشه، 256 بازه رنگی برای قرمز -256 تا برای آبی و 256 تا هم برای سبز که این میشه 1=1=1 و نمودار خطی میشد که از نشونه هاش تاریک بودن رنگ در صفحه نمایش بود !

برای همین تصیمیم گرفته شد که یک خانه 8 بیتی دیگه به عنوان کانال گاما در نظر بگیرن که با تنظیماتی (که نمی دونم چه تابعی میشه) توانستن مقادیر روشنایی رنگ و تثبیت کنن که دقیق ترین مقدار از لحاظ تئوریک 2.2 انتخاب شد!( به نوعی کالیبره شدن هست)

*-در برنامه های سه بعدی هم یک تابعی به نام Gamma Correct وجود دارد که کار اون اگه دقت کرده باشین انحنا دادن به روشنایی طیف نورهای سه گانه به کمک عملیات ریاضیی که از کانال رنگی مجزا صورت میگیرد می باشد.

البته بازم توضیح داشت که من خاطرم نیست همین قدرم چون برام جالب بود یادم موند

بدرود

Lord-Voldemort
19-10-2011, 20:08
ایول دمت گرم
پس بهتره ما همه کار ها رو بر اساس گاما با مقدار 2.2 کار کنیم ؟

hes25
19-10-2011, 20:49
بله بله منم نظرم همینه مقادیر بین 2 تا 2.4 استاندارد طبیعت هستن
از جمله موارد مهم و ضروری این توابع میشه به تنظیم رنگ و روشنایی خروجی رندر با فریم های بالا که برای فیلم سازی از آن استفاده میشود نام برد که با تغییر زاویه دوربین و صحنه در یک لوکیشن طبعا تغییر رنگ و روشنایی از روشن به تاریک و بلعکس وجود داره که این باعث توجه بیننده میشه(یعنی متوجه یه ایرادی در فیلم میشه که هی رنگ ها تاریک و روشن میشن نمونه هاشو در کارای آماتوری دیدن حتما )

برای همین تابع گاما رو به تغییرات رنگ و روشنایی لینک میکنن که هر جا تغییری ایجاد شد خودبخود تنظیم کنه (البته من خودم هنوز ازش استفاده نکردم )

SSS_HHH_OOO
20-10-2011, 20:23
کاری که گاما میکنه دقیقا مثل تغیر توcurve editor فتوشاپه
اگه curve editor نمیدونی چیه :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این منحنی اینطوری عمل میکنه که با جابجا کردن یک نقطه روش در حقیقت ما شدت نور اون نقطه رو از مقداری که در محور x دیده میشه به مقدارش در محور y تغییر دادیم
مثلا تو شکل بالا ما مقدار خاکستری 50% رو پایین آوردیم پس همه نقاطی که شدت نورشون 50% بود الان تیره تر شدن و به مقدار محور y شدن
متناسب با این تغییر همه نقاط منحنیمون هم تغییر میکنه تا این تغییرات در کل تصویر نرم و ملایم باشه تا شکستگی تو تصویر ایجاد نشه

گاما در حقیقت مقدار متغیر معادله دیفرانسیل یا دسته منحنیایی هست که به همین صورت به تصویر اعمال میشن. با تغییر مقدار گاما منجنی به شکل زیر تغییر میکنه:

معادله دیفرانسیل گاما به شکل زیره:

پس با توجه به فرمول میبینیم که مقدار فعلی تصویر به توان گاما میرسه و در یک عدد ثابت ( که معمولا 1 هست) ضرب میشه و شدت نور نقطه با تصحیح گاما بدست میاد