PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش Php

aminkarami
21-06-2006, 19:20
این تاپیک مخصوص آموزش Php است در اولین فرصت اولین آموزشم را می گزارم از دوستان دیگه هم برای کمک دعوت می کنم

sAsAn.K
21-06-2006, 19:35
من خیلی دوست دارم یاد بگیرم.
ممنون میشم بزاری:).

aminkarami
23-06-2006, 22:44
نمی خوام زیاد به جزئیات بپردازم. برای همین به طور کاملاً مقدماتی PHP رو توضیح بدم.
Php از چند وقت پیش فقط به صورت شخصی توسط Rasmus Lerdorfاستفاده می شد که فقط به صورت ابزار های ابتدائی برای گسترش وب استفاه می شد به تدریج php به یک زبان opensource تبدیل شد که بعد از مدت های مدیدی بعد از یک بازنویسی کلی توسط یک تیم قوی تحت عنوان php3 پا به عرصه وب گذاشت.
برتری این زبان این است که در عین قدرت و سرعت از آسانی در فراگیری برخوردار است.
در ابتدا معرفی متغیر:
تعریف متغیر در php به صورت هوشمند انجام می شود یعنی مانند زبانهای دیگر نیازی نیست که نوع متغیر را (عددی،متنی،شرطی و..) انتخاب کنید البته این به معنای این نیست که نمی توانید در برنامه نویسی های سطح بالا و در بعضی از موارد ممکن است به متغیر محدوده ی خاصی را بدهند برای تعریف متغیر کافی است قبل از اسم متغیر یک علامت $ قرار دهیم:
<?php
$address = "p30world.com";//address processed by p30world.com
$number=30; //numebr processed by 30
?>
و...
نکته مهم این است که php مانند زبانهای زیادی مثل C/C++ در اخر خط به یک ";" نیاز دارد.
Constant ها مقادیر کلی در برنامه هستند که در تمام برنامه قابل استفاده می باشند(یعنی در تمام بر نامه دسترسی به آنها ممکن است این بحث در بحث تابع ها مهم خواهد بود). البته کاربرد های بیشتری دارند که در آینده و در مبحثinclude کردن توضیح خواهم داد فعلا فقط نحوه ی معرفی آنها را با مثالی بیان می کنم.
<?php

define("address","p30world.com");
define("number",30);
?>

این نوع متغیر ها هم به طور هوشمند توسط php محدوده بندی می شوند.
در پایان این پست هم به دستور ابتدائی خروجی بسنده می کنم.
echo یکی از سریع ترین دستور های چاپ در php است که نحوه ی استفاده از آن در مثال زیر ذکر شده است.
<?php

$address="p30world.com";//address processed by p30world.com
echo $address;//print p30world.com
?>

یا
echo($address);
این مثال برای چاپ متغیر بود ولی با دستور echo شما می توانید خیلی وسیع تر از این عمل کنید.
echo "p30world.com"+"aminkarami"+"is"+"simple"+
"user";
حتی می توانید در چند خط این کار را انجام دهید مانند مثال بالا . این جا است که اهمیت ; معلوم می شود به عنوان نشان هنده تمام کننده خط.
خیلی دیگه آموزش دارم امیدوارم که بتونم تو تابستون حداقل مباحث مقدماتی رو تموم کنم.
منتظر نظرات سازنده شما هستم.
مرسی

aminkarami
23-06-2006, 23:06
از مدیران خواهش می کنم که تاپیک رو به بخش برنامه نویسی برگردونند.می دونم php مربوط به وب است ولی من بیشتر می خوام روی برنامه نویسی مانور بدم
مرسی (البته اگر جواب دادید)

irancity
24-06-2006, 15:28
قسمت اولش كه عالي بود ادمه بدين لطفا

aminkarami
24-06-2006, 21:27
چشم قسمت دومشم داره تموم می شه

aminkarami
25-06-2006, 22:21
نکته ای که برای معرفی تاپیک فراموش شد این بود که این آموزش ها برای php5 است که بیشترین اختلاف آن نسبت به php4 این است که دارای بخش های برنامه نویسی شی گرا موسوم به oop می باشد که فکر می کنم چند قسمت دیگه آن را هم شروع کنم.
معرفی ساختارهای نحوی :
If statement
در ابتدا به ساختار شرطی if می پردازم که در تمام زبان ها وجود دارد. این دستور در php مانند زبانهای C/C++/C#/Java می باشد. به مثال زیر توجه کنید.
<?php
$name="aminkarami";
if (is_string($name))
{
echo "username is ". $name;
}
else
{
echo "invalid Username";
}
?>
در خط اول تگ مربوط به این که زبان نوشتاری php است قرار داده شده در خط بعدی ساختار شرطی استفاده می شد. نکته مهم این است که ساختار if در واقع در صورتی که دستور نوشته شده در درون پرانتز درست باشد یا به عبارتی دیگر برابر true باشد خطوط داخل if اجرا می شود و در غیر این صورت خطوط درونelse.
در ساختار echo ما می توانیم از عملگر های مختلفی استفاده کنیم ولی مهمترین آنها عملگر " . " می باشد به طور مثال اگر شما نوشته باشید.echo "ali" . "is" . "boy";
خروجی برنامه ali is boy است در واقع این عملگر برای الصاق مقادیر رشته ای استفاده می شود.
به خاطر داشته باشید برای ساختار های نحوی نظیره حلقه ها،ساختار های شرطی ";" نیاز نیست.
عملگر های شرطی به شرح زیر می باشند.
== به معنی این است که دو مقدار برابر هم باشند.(در صورت برابری مقدار true و در غیر اینصورتfalse را برمی گرداند.)
!= به معنی این است که دو مقدار مخالف هم باشند. .(در صورت برابری مقدار false و در غیر اینصورتtrue را برمی گرداند.)
=== که به معنای این است که دو مقدار از تمام جهات براربر هم هستند یعنی حتی محدوده ی آنها نیز یکسان است که البته کاربرد زیادی ندارند.
< با < که به معنای همان بزرگتر و کوچک تر است.
<= یا >= که به معنای این است که دومقدار یا بزرگتر کوچکتر و یا مساوی با هم هستند.
عملگر های منطقی
&& یا and که معنای این است که ما نیاز داریم هر دو شرط یا هر چند شرط برابر true باشند. تا کل شرط برابر trueشود.
|| یا or که به معنای این است که حتی اگر یکی از شرط ها برابر true باشد شرط برابر true می شود.
مثال:
<?php
$name="aminkarami";
$post = 50;
if (is_string($name) && is_integer($post))
{
echo "username is ". $name;
}
else
{
echo "invalid Username";
}
?>
این برنامه به این معنی این است که در صورتی که هر دو شرط برابر صحیح باشند خطوط درون if اجرا می شود. در آخر هم ساختار switch را با مثالی بیان می کنم این دستور برای پرهیز از if های تودر تو است.
<?php
switch($name)
{
case "ali":
echo "he is " .$name;
break;
case "thatemeh":
echo "she is . $name;
break;
default :
echo "invalid";
break;
}
?>
نکته مهم برای یادآوری این است که حتما باید آخر هر case کلمه break نوشته شود این مهم ترین کلمه در ساختار switch است.
ساختارهای حلقه ها رو هم بگم تمومه فقط یک چیزی می مونه که بعدا می گم.

aminkarami
26-06-2006, 13:49
دوستان اگر كسي علاقه اي نداره ادامه ندم. آخه نه كسي مياد نه كسي نظر مي ده.

Ali_Moradi
28-06-2006, 05:01
دوستان اگر كسي علاقه اي نداره ادامه ندم. آخه نه كسي مياد نه كسي نظر مي ده.
فکر نکنم تو این انجمن از این چیزا زیاد استقبال بشه..... البته بعضی انجمنا هسنم که یه بخش مزا واسه پی اچ پی دارن که خیلی هم فعاله....
درضمن یه چیزی "این آوتار شما خیلی برام آشناست" ;)

Mohammad20.com
28-06-2006, 23:12
من علاقه دارم

siadate
12-08-2006, 06:17
دوست عزيز عالي بود لطفا ادامه بدهيد با تشكر !!

halizadeh
25-08-2006, 13:21
سلام آموزشِ خوبيه اماكدهايي كه مي زاري مثل اينكه بهم ريخته اگه مشه يك فكري بكن.

RooS
21-09-2006, 22:39
سلام خيلي ممنون از اموزشي كه گزاشتين.
فقط به گفته halizadeh كدها به هم ريخته هستند . براي مثال ; بايد در انتهاي خط باشه ولي اينجا اول خط قرار گرفته.
اگه مي شه ادامه بديد چون من خيلي به اين اموزش احتياج دارم

موفق باشيد :)

neopersia
02-10-2006, 06:20
:biggrin: :laughing:

Saeid.Online
05-10-2006, 11:08
aminkarami جان به نظر من هم عالی هست . لطف کن و ادامه بده.

mohammad_63
24-12-2007, 16:08
دوست عزيز عالي بود دامه بدهيد