PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمایی در مورد دمای cpu

aridonald
11-10-2011, 14:25
سلام دوستان عزیز

من یه n53sv خریدم میخواستم بدونم وقتی پردازش سنگین داره انجام میده حدود دمای سی پی یو چند باشه نرماله؟
با نرم افزار cpu monitor دمای سیستم رو رو حالت پردازش سنگین تست کردم که به حدود 85 رسید ولی بلافاصله بعد اتمام پردازش ظرف 10 ثانیه دما به حدود 65 رسید و بعد اون دما آروم آروم شروع به پایین اومدن کرد میخواستم بدونم با توجه به اینکه بعیده ظرف 10 ثانیه این مقدار کاهش دما صورت بگیره میشه گفت دمای واقعی همون 65 بوده؟

F R E E M A N
11-10-2011, 14:31
این دما کاملا عادیه و عددی که cpu monitor نشان میده دمای core هستش که تغییراتش خیلی سریعه

aridonald
11-10-2011, 15:03
این دما کاملا عادیه و عددی که cpu monitor نشان میده دمای core هستش که تغییراتش خیلی سریعه

به نظر شما دمای اصلی که سی پی یو رسیده همون 65 نیست.؟
منظورم اینه اون عدد 85 یه جور ضریب اطمینانه که فن با قدرت بیشتر کار کنه که دما بالا نره؟

F R E E M A N
11-10-2011, 15:10
دما از طریق یک سنسور بسیار حساس الکترونیکی سنجیده میشه و در درستیش شکی نیست
کنترلر فن از همین سنسور استفاده میکنه برای تنظیم دور فن ولی با تاخیر بیشتر

aridonald
11-10-2011, 15:19
دما از طریق یک سنسور بسیار حساس الکترونیکی سنجیده میشه و در درستیش شکی نیست
کنترلر فن از همین سنسور استفاده میکنه برای تنظیم دور فن ولی با تاخیر بیشتر
دلیل این کاهش ناگهانی دما چیه؟
من قبلا core i7 اچ پی داشتم که یه 10 دقیقه ای طول میکشید دما بیاد رو این رنج ولی تو این لپ تاب این کاهش دما طرف 10 ثانیه صورت میگیره که از نظر مقاومت مصالح صدمه زیادی ایجاد میکنه کاهش سریع دما به علت به وجود اومدن تنش های پسماند.

F R E E M A N
11-10-2011, 15:46
من متوجه نمیشم که 10 ثانیه چرا در نظر شما اینقدر سریع و ناگهانیه!
مطمئن باش که تغییرات از 10 ثانیه هم کمتره چون نرم افزار تا از سنسور دما را بگیره و نمایش بده تاخیر ایجاد میشه
پردازنده core speed با فرکانس متغیر داره که خود آنهم یک ضریب متغیر داره و تغییرات در هسته خیلی ناگهانیتر از چیزیه که شما میبینی
این مورد اچ پی که گفتی برای من عجیبه! بیشتر توضیح بده آیا دمای پردازنده اینطور بود یا دمای کلی سیستم؟
بحث مقاومت مصالح نمیدونم چه ربطی به نیمه رسانا و الکترونیک میتونه داشته باشه؟
میتونی در سایت wikipedia در مورد پردازنده و کلا نیمه رسانا اطلاعات خوبی بدست بیاری

aridonald
11-10-2011, 16:16
من متوجه نمیشم که 10 ثانیه چرا در نظر شما اینقدر سریع و ناگهانیه!
مطمئن باش که تغییرات از 10 ثانیه هم کمتره چون نرم افزار تا از سنسور دما را بگیره و نمایش بده تاخیر ایجاد میشه
پردازنده core speed با فرکانس متغیر داره که خود آنهم یک ضریب متغیر داره و تغییرات در هسته خیلی ناگهانیتر از چیزیه که شما میبینی
این مورد اچ پی که گفتی برای من عجیبه! بیشتر توضیح بده آیا دمای پردازنده اینطور بود یا دمای کلی سیستم؟
بحث مقاومت مصالح نمیدونم چه ربطی به نیمه رسانا و الکترونیک میتونه داشته باشه؟
میتونی در سایت wikipedia در مورد پردازنده و کلا نیمه رسانا اطلاعات خوبی بدست بیاری

اجسام وقتی گرم میشن(پردازنده) در نواحی مرزیشون دچار تنش فشاری میشن که با گسترش تنش به نواحی مرکزی ایجاد تنش کششی میکنن که این تنش کششی باعث تغییر شکلهای کوچک در مقیاس میکرو میشه حالا وقتی که جسمی که از مقاومت گرماییش بیشتر گرم شده میتونه تا حدی تنشهای ایجاد شده درونش رو با آزاد کردن گرما آزاد کنه ولی اگه این تغییرات گرمایی ناگهانی و سریع باشه باعث به وجود آمدن تنشهای پسماندی میشه که در مقیاس میکرو هستن با انجام چند باره این سیکل این تغییر شکل های کوچک بزرگ تر شده تا جایی که میتونن وارد مقیاس ماکرو شده و به صورت دائمی در بیان.که با توجه به اینکه چیپ روی برد رواداری ناچیزی داره موجب آسیبهای جدی به چیپ و مین میشه البته من اطلاعاتی راجع به مواد سازنده پردازنده و مین ندارم و نمی دونم مقاومت گرمایی و ضریب انبساط حرارتی اونا چنده؟
دمای استاندارد رو حالت idle و full load چنده؟این چیپها تا چه حد میتونن گرما رو تحمل کنن؟sandy bridge

حقیقتا این گرما یه کم نگرانم کرده.مشکلی که پیش نمیاره؟

F R E E M A N
11-10-2011, 17:06
باز هم میگم این دما عادیه و نسبت به خیلی لپ تاپهای دیگه خوبه مثلا در لپ تاپ دل 5110 ممکنه دما بالای 90 درجه هم بره
پردازنده سندی بریج ماکزیمم دمای 100 را تحمل میکنه و اگر به دلایلی مثل خراب شدن فن دما از این حد گذشت بصورت اتوماتیک سیستم را خاموش میکنه

firooze87
15-10-2011, 13:26
سلام دوستان عزیز

من یه n53sv خریدم میخواستم بدونم وقتی پردازش سنگین داره انجام میده حدود دمای سی پی یو چند باشه نرماله؟
با نرم افزار cpu monitor دمای سیستم رو رو حالت پردازش سنگین تست کردم که به حدود 85 رسید ولی بلافاصله بعد اتمام پردازش ظرف 10 ثانیه دما به حدود 65 رسید و بعد اون دما آروم آروم شروع به پایین اومدن کرد میخواستم بدونم با توجه به اینکه بعیده ظرف 10 ثانیه این مقدار کاهش دما صورت بگیره میشه گفت دمای واقعی همون 65 بوده؟

سلام امیدوارم دوباره به این تاپیک سر بزنید

من به تازگی همین سیستمو گرفتم ( با گارانتی مادیران ):41:
میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم این نرم افزار دمای cpu جزو برنامه های asus هستش و روش نصبه یا باید خودم بریزم؟؟؟ قابل دانلود هستش؟؟
ممنون

F R E E M A N
15-10-2011, 13:42
برنامه های زیادی برای دیدن دمای cpu هست، یکی از سبکترین و ساده ترینها hw monitor
اگر برنامه حرفه ای تر خواستی everest ultimate که امکان تست پایداری سیستم را داره