PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهکارها برای بهبود دستخط

iceweek
03-09-2011, 08:10
سلام
کسی اطلاعی داره چطور میشه دستخط را بهتر کرد؟ :20:

caca_caca888
04-09-2011, 01:47
منم شدیدا درگیر این موضوعم....
الان جدیدا با دست راست نمینویسم!رفتم دست چپ! میگم شاید دست چپ باشم:) (چون پا چپم،با دست چپ بهتر رو قابلمه!:دی میزنم و دست چپم خوش خط تره اما کنده!)

---------- Post added at 02:47 AM ---------- Previous post was at 02:46 AM ----------

کلاس تند نویسی بیرون هست...

shabnam1986
04-09-2011, 08:44
منم شدیدا درگیر این موضوعم....
الان جدیدا با دست راست نمینویسم!رفتم دست چپ! میگم شاید دست چپ باشم:) (چون پا چپم،با دست چپ بهتر رو قابلمه!:دی میزنم و دست چپم خوش خط تره اما کنده!)

---------- Post added at 02:47 AM ---------- Previous post was at 02:46 AM ----------

کلاس تند نویسی بیرون هست...

چه جالب چجوری چپ دست شدی؟؟؟

---------- Post added at 10:44 AM ---------- Previous post was at 10:44 AM ----------

مغازه های نوشت افزار معمولا کتاب های خود آموز خوشنویسی رو دارن(قلم ریز...)

Petros
04-09-2011, 09:14
آره، کلاس خط میری، سرمشق میدن بهت. از هر کدوم 20 سی صفحه مینویسی تا یکم بهبود پیدا کنه. کاریه که واقعا دل پیگیر میخواد.

iceweek
04-09-2011, 10:48
تقصیر این معلم های ابتدایی هست.اینقدر مجبورمون میکردن سریع املا بنویسیم خطمون خراب شد.خط ادم که بد باشه مثل اینه که کفش ادم کثیفه و واکس نزدست.ادم ابروش میره.
خط خودم زیاد بد نیست که نشه بخونی ولی خط خوب چیز دیگست.

sus2
05-09-2011, 13:49
بهترین راه حل که خودم انجام دادم و نتیجه هم داده نوشتن سرمشق هست کافیه حروف خوش خط رو در برگه ای پرینت بکنی بعد بشین بنویس و ادامه بده ( فقط و فقط حرف نه کلمه و نه متن بلند ) بعد از مدتی که احساس کردی بهتر شده خطت میتونی بری سراغ کلمه و همین طوری ادامه بده ( اگر کسی تو خانوادتون از خط چیزی سر در میاره نمونه هاتو بده تا ببینه و بهت نمره بده )

samadsam
05-09-2011, 14:34
سلام دوستان یه کتاب هایی هست که کم حجم و جذابه، می تونید از لوازم تحریری تهیه اش کنید کامل توضیح داده ای حرف رو کجای خط به چه شکلی...بنویسید و همینطور دست خط داده.
و در خط های متفاوتی است که بسته به سلیقه خودتون بهترین رو انتخاب می کنید.

Lady parisa
05-09-2011, 14:38
به نظرم تمرکز داشتن و آروم نوشتن توی خوش خطی تاثیر داره! ضمن اینکه جنس خودکار هم خالی از نقش نیست!
+
روی تک برگ نوشتن اونم توی ادارات و بانکها خیلی خط رو بدتر می کنه هاااااا(حتما زیر برگتون چند تا برگه بذارین):46:

senaps
09-09-2011, 18:13
سلام....
برای دانلود راه حلی نیست؟!
من چند بار پیش اومده برام که استاد ها برگم رو تصحیح نکردن و راستش خودم هم رفتم،بعضی جاهاش رو نتونستم بخونم...البته مشکل من،اینه که خیلی تند و درهم مینویسم(چون خیلی الگوریتم و اینا میکشم برا برنامه نویسی،خطم درهم شده!)

pashangparsi6
04-10-2011, 19:21
کتاب های هست که سرمشق داره می تونید از اونها بهره ببرید خیلی کمک می کنه

caca_caca888
04-10-2011, 22:38
کتاب های هست که سرمشق داره می تونید از اونها بهره ببرید خیلی کمک می کنه

یه کتابایی هست که دست یکی از بچه دبستانیا دیدم.حروفو کم رنگ نوشته باید پررنگش کنید.

Nocturne
11-10-2011, 10:33
من خودم کتابهایی برای خط دارم. مثل دفترچه س البته. دفترچه کوچیک. توش از روی سرمشقها باید نوشت
منتها رغبت نکردم چون خطش ظاهرا حالت تحریری داره. در حالیکه من خط معمولی دوست دارم

---------- Post added at 10:33 AM ---------- Previous post was at 10:32 AM ----------

اگه کسی اینجا هست که کلاس خوش خطی رفته توضیح بده تجربه ش رو دقیق لطفا

ELVIS PRESLEY
11-10-2011, 12:48
بهترین کتاب برای بهتر شدن دست خط در حال حاظر ۴ جلدیه گرمارودیه! خیلی حجم کم ولی مفید
روششم به این صورته که سرمشقهایی از لغات و جملات داره که با تکمیل کردنش خیلی بهتر میشه دستخطتون
فقط باید یکم حوصله داشته باشین به مرور زمان خوب میشه دستخطتون

تو همه ی کتاب فروشیام پیدا میشه!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اینم نمونه ی خطش:

Nocturne
11-10-2011, 12:52
بهترین کتاب برای بهتر شدن دست خط در حال حاظر ۴ جلدیه گرمارودیه! خیلی حجم کم ولی مفید
روششم به این صورته که سرمشقهایی از لغات و جملات داره که با تکمیل کردنش خیلی بهتر میشه دستخطتون
فقط باید یکم حوصله داشته باشین به مرور زمان خوب میشه دستخطتون

تو همه ی کتاب فروشیام پیدا میشه!

اونی هم که من گفتم دارم همینه دیگه

ELVIS PRESLEY
11-10-2011, 12:56
من خودم کتابهایی برای خط دارم. مثل دفترچه س البته. دفترچه کوچیک. توش از روی سرمشقها باید نوشت
منتها رغبت نکردم چون خطش ظاهرا حالت تحریری داره. در حالیکه من خط معمولی دوست دارم

---------- Post added at 10:33 AM ---------- Previous post was at 10:32 AM ----------

اگه کسی اینجا هست که کلاس خوش خطی رفته توضیح بده تجربه ش رو دقیق لطفا

دوست عزیز یه عکس از سرمشقای دفترچه ت بزار
من خطم خوبه ،بیشتر به تحریری علاقه دارم ولی چیز مناسبی گیر نیاوردم!
این یه نمونه از سرمشقای گرمارودیه که نستعلیق ساده س!

,ویرایش:

اه ؟پس همینه؟
خب این که خط نستعلیقه-تحرری که نیست!:31:

Nocturne
11-10-2011, 13:07
اه ؟پس همینه؟
خب این که خط نستعلیقه-تحرری که نیست!:31:

ئه؟! آخه تو دبستان به این فرم نوشتن میگفتیم تحریری! (شعرهای کتاب فارسی دبستان اینطوری بود)
به هرحال من دوست ندارم و رغبت نکردم

ELVIS PRESLEY
11-10-2011, 16:05
ئه؟! آخه تو دبستان به این فرم نوشتن میگفتیم تحریری! (شعرهای کتاب فارسی دبستان اینطوری بود)
به هرحال من دوست ندارم و رغبت نکردم

البته این حرف شما درسته ،تحریری در اصل همون نوشتن خط نستعلیقه منتها بدون قلم

این سایت هم نمونه ی دیگه از اموزش خطه و میتونید پرینت بگیرید و از روش کار کنید!
ولی در کل سبک اموزش همه کتابا یکیه!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Nocturne
12-10-2011, 17:06
این که میگم رغبت نمیکنم منظورم اینه که برام مفهوم نداره که همه از روی یه سرمشق بنویسن
همه سعی کنن خطشون رو به یه نوع خط نزدیک کنن..
خوش خط شدن برای من به این معناست که فرم خط خودم رو داشته باشم اما با مقداری تغییر و زیبایی بیشتر
یعنی باز هم عناصری درش باشه که در دستخط اصلی من بوده
دستخط هرکس ارتباط مستقیمی با درونیاتش داره. من دوست دارم در عین اینکه اون ارتباط حفظ میشه به خط زیبایی برسم
نه اینکه سعی کنم یه خط دیگه رو که میلی بهش ندارم تقلید کنم. مثلا من چرا باید سعی کنم شبیه این بنویسم؟

البته ممکن هم هست اشتباه میگم. شایدم اگه از روی اینها بنویسیم خود به خود دستخط خودمون هم درش تا حدی دخیل میشه.. نمیدونم..

ok.baby
14-10-2011, 15:45
سلام
کسی اطلاعی داره چطور میشه دستخط را بهتر کرد؟ :20:

سلام.

به نظر من تمرین از کتاب خط خیلی حوصله میخواد و خسته کنندست. :13:

راهی که من برا تغییر دستخط انتخاب کردم، گشتم تو دوستام و از کسی که خطشو پسندیدم جزوه گرفتم و خودمو مجبور کردم تا با خط اون جزوه ی خودمو بنویسم.

و به مرور هروقت که چیزی میخواستم بنویسم سعی می کردم با اون دستخط مورد نظرم بنویسم، حتی مواقعی که عجله دارم.
و نفهمیدم کی شد که دیدم همه میگن خطت چقدر باحاله.........! :20:

به همین سادگی حله...

pirmardad
20-10-2011, 23:11
من از بدخط ترین موجودات عالم بودم ! اما الان تقریبا خطم از همه ی هم سن و سالانم بهتره . تا جایی که به خوش خطی ازم یاد می کنن !
خودم فقط با تمرین و بدون کتاب و اینا یاد گرفتم . اونم در عرض کمتر از 1 سال .
راه حلش به طور کلی دو قسمته .
1- یکی اینکه به خودکار مسلط بشین . در وهله اول مشکل شما این نیست که خط خوش رو بلد نیستین . مشکلتون اینه که نیم دونین چطوری با خودکار بازی کنین . مثلا شما الان یه خط خوب جلوتون بزارن حتی اگه ار زوی اون به تقلید بخاین بنویسین بازم خوب در نمیاد ! یعنی پخته در نمیاد . برای حل این مشکل هر وقت بیکارین ! روی یک برگه سفید فقط با خودکار تمرین کنین . پشت سر هم دایره بکشین . به تعداد زیاد . با اندازه های کوچیک . هر چقدر دایراه هایی که می کشین بدون لبه تر و واقعی تر بشن بهتره . اینا لازمه که شما بعدن حروف فارسی که این همه انحنا داره رو سوری بتونین بنویسین که پته به نظر بیاد / مثلا حروف ن/خ/غ/ق/ص/ل/ . بعدش هم خطوط صاف . عمودی و افقی و از این دست کارا . خطوط مارپیچ ! یعنی منظور اینه که در این مرحله فقط یاد بگیرین طرح هندسی که تو ذهنتون هست رو با خودکار پیاده کنین !
2- مرحله بعدی تمرین خوش خط شدنه . من خودم با آزمون و خطا پیش رفتم ! یعنی مثلا حرف "ی" رو یه بار می کشیدم یه بار بالای خط می بردم . یه بار اینجوری و ... تا ببینم کی خوب میشه ! ولی خوب اگه می خاین واقعا خوب بشه خطتون چند نمونه خط ببینین . خط تحریری . خط شکسته . خط فلان ! ببینین کدوم رو دوست دارین . بعد از روش بنویسین . اینجوری خیلی راحت یاد می گیرین

021DVD
24-10-2011, 09:35
کتاب خاصی نیست که پی دی افشو دانلود کنیم ؟
من راهنمایی بودم یک کتاب آموزش خط داشتم خیلی خوب بود ولی گمش کردم .

shmn_135
16-11-2011, 13:46
دوستاني كه ميخوايد خطتون خوب بشه بدون اينكه هزينه كنيد و بريد كلاس خط و مجبور شيد مثل كلاس اولي ها سرمشق بنويسيد اگر كتاب حافظ سعدي يا كتاب چاپي يا خطي در منزل داريد كه به خط نستعليق يا خط تحريري هست از روش شعرها رو مخصوصا رونويسي كنيد، من خطم خيلي خوبه و هركي ميبينه ميگه كلاس خط رفتي، اما هيچوقت نرفتم تنها كاري كه كردم اين بود كه از روي كتاب حافظ و سعدي خوشم ميامد و از روي كلمات نقاشي ميكردم و درضمن از شعرها هم لذت ميبردم با يه تير سه تا نشان ميزدم و خطم هم همينطور خوب شد.

Nocturne
16-11-2011, 21:21
دوستاني كه ميخوايد خطتون خوب بشه بدون اينكه هزينه كنيد و بريد كلاس خط و مجبور شيد مثل كلاس اولي ها سرمشق بنويسيد اگر كتاب حافظ سعدي يا كتاب چاپي يا خطي در منزل داريد كه به خط نستعليق يا خط تحريري هست از روش شعرها رو مخصوصا رونويسي كنيد، من خطم خيلي خوبه و هركي ميبينه ميگه كلاس خط رفتي، اما هيچوقت نرفتم تنها كاري كه كردم اين بود كه از روي كتاب حافظ و سعدي خوشم ميامد و از روي كلمات نقاشي ميكردم و درضمن از شعرها هم لذت ميبردم با يه تير سه تا نشان ميزدم و خطم هم همينطور خوب شد.

ایده خوبیه اما شما الان خطت مثل همونا شده؟ (نستعلیق و اینا...)
من نمیخوام خطم مثل اونها بشه. میخوام همین که هست باشه ولی خوب باشه

SuperSt@r
15-12-2011, 12:48
سلام به دوستان
برا اينكه دست خطم بهتر شه چه كار كنم؟ البته خطم بد نيست ولي ميخام كه بهترش كنم كه پس فردا اگه خواستيم نامه اي بنويسيم يا مثلا پاي تخته چيزي بنويسيم بگن به به چه خط خوبي داره

nafe-bandar
16-12-2011, 13:59
راست میگه خطه منم خیلی داغونه
اما یه دلیلش علاقه هستش!!
من به شیمی علاقه دارم، همیشه دفتر شیمی ـــم خیلی خوش خط و تمیزه اما فیزیک و اینا خیلی داغونه!!

essi4300
16-12-2011, 14:06
برای یادگیری خوش نویسی مهمترین مسئله صبوری و آرامش است.

اول اینکه انتظار نداشته باشین در عرض چند هفته خطتون تغییر کنه، باید نزدیک 6 ماه و هرشب تقریبا یک ساعت تمرین کنین تا دستتون فرم مخصوص را بگیره.

برای شروع بهتون توصیه میکنم سی دی آموزش خوشنویسی با خودکار از انجمن خوشنویسان ایران را تهیه کنید.

برای رسیدن به خط نستعلیق معمولی میتونه مفید باشه، اما فقط 30 درصد.

70 درصدش به تلاش و پشتکار 6 ماهه شما بستگی داره.

amirfiri
16-12-2011, 14:06
برید دست خطتون رو عمل کنید خب!:31:
نحوه گرفتن قلم رو عوض کنین و یه خرده هم تمرین نوشتن با تمرکز انجام بدهید بی تاثیر نیست.

h!tman
16-12-2011, 14:10
یک سری ازین کتاب قهوه ای ها بود به نام خوشنویسی یا همچین چیزی...
بچه بودم بابام برام گرفته بود (دوم دبستان:دی)
از نظر من 7-8تا ازونا رو تموم کنید دستتون فرم میگیره

kamran987456
16-12-2011, 14:20
یه جور کتاب های کوچیک هم بودن که کلمات رو با نقطه چین های ریز نوشته بودن و باید با مداد روی کلمات رو مینوشتی تا دست عادت کنه
البته من اول راهنمایی بودم چندتا از این ها داشتم که خب طبق روال همیشه انداختمشون کنار و الان دست خطم شده :24::34::16::15:

SuperSt@r
16-12-2011, 14:38
برای یادگیری خوش نویسی مهمترین مسئله صبوری و آرامش است.

اول اینکه انتظار نداشته باشین در عرض چند هفته خطتون تغییر کنه، باید نزدیک 6 ماه و هرشب تقریبا یک ساعت تمرین کنین تا دستتون فرم مخصوص را بگیره.

برای شروع بهتون توصیه میکنم سی دی آموزش خوشنویسی با خودکار از انجمن خوشنویسان ایران را تهیه کنید.

برای رسیدن به خط نستعلیق معمولی میتونه مفید باشه، اما فقط 30 درصد.

70 درصدش به تلاش و پشتکار 6 ماهه شما بستگی داره.

ممنون
منظورتون چه سي دي اي هست؟ اگه ميشه لينكش رو بذاريد
سي دي خوبي هست؟

essi4300
16-12-2011, 14:44
ممنون
منظورتون چه سي دي اي هست؟ اگه ميشه لينكش رو بذاريد
سي دي خوبي هست؟

بهترین وسیله آموزشی در بازار هست، چون خودم دنبال خوشنویسی بودم،بهم کمک کرد.

اما میگم تمرین توی خط خیلی مهم تره ولی خوب با داشتن این مجموعه نیاز به مرجع دیگری نخواهید داشت.

البته خودش میگه دو ماه، ولی خوب نیاز به تمرین و ممارست بیشتر هست.

SuperSt@r
16-12-2011, 14:52
بهترین وسیله آموزشی در بازار هست، چون خودم دنبال خوشنویسی بودم،بهم کمک کرد.

اما میگم تمرین توی خط خیلی مهم تره ولی خوب با داشتن این مجموعه نیاز به مرجع دیگری نخواهید داشت.

البته خودش میگه دو ماه، ولی خوب نیاز به تمرین و ممارست بیشتر هست.

شما اينو خريديد ديگه كه عنوانش نوشته :

آموزش خوشنويسی با خودكار(خط تحریری نستعلیق)

واقعا ارزش خريد رو داره يعني بخرمش؟ واقعا خيلي تاثيرگذاره؟ يعني الان شما خطت خيلي بهتر شده؟

essi4300
16-12-2011, 15:01
شما اينو خريديد ديگه كه عنوانش نوشته :

آموزش خوشنويسی با خودكار(خط تحریری نستعلیق)

واقعا ارزش خريد رو داره يعني بخرمش؟ واقعا خيلي تاثيرگذاره؟ يعني الان شما خطت خيلي بهتر شده؟

راستش من تابستون خریدم دوتا سی دی است + مجموعه تمرین ها که اونموقع 12000 تومان بود.

از نظر قیمتی که برای جنس میدی، یک کم زیاده، اما از نظر کیفیتش بهترینه.

100 درصد خیلی تاثیر داره، چون شما دقیقا حرکت دست طرف روی کاغذ را میبنی و میتونی تمرین کنی.

این قیمتش به خاطر حق مولف هست نمیدونم دیگه درست باشه حالا از کسی بگیری سی دیشو رایت کنی.:5:

SuperSt@r
16-12-2011, 15:21
نظرتون درباره دانلود فيلمايي كه توي نت به صورت رايگان ميشه دانلودش كرد چيه؟

essi4300
16-12-2011, 16:09
نظرتون درباره دانلود فيلمايي كه توي نت به صورت رايگان ميشه دانلودش كرد چيه؟

باید مجموعه اش کامل باشه، تو نت فکر کنم تیکه تیکه بیان کرده.

caca_caca888
17-12-2011, 19:54
سلام
من تو صفحه ی اول این تاپیک گفته بودم بازم میگم

من خودم از اول ابتدایی اشتباهیی با دست راست نوشتم...میدونید اصلا نقاشیو اینا نمیکردم آمادگیم نرفتم یهو رفتم اول ابتدایی وقتی همه با راست مینوشتن منم با راست نوشتمو...حالا مهم نیست.گذشته
تا اینکه پارسال سر کلاس یهو زد به سرم با دست چپ بنویسم...با دست چپ مینوشتم عقب میموندم سریع ادامشو با راست مینوشتم...
الانم هنوز همینطوریم اما واقعا دست چپم خیلی خوش خط تره تا راست...با دست چپ خط خوردگیام کمتره و ...
مشکلش فقط سرعتمه...که داره بهتر میشه

میخوام بگم اول خودتونو بشناسید بدونید مشکل از چیه؟! بعد اونو حل کنید...من اگه با دست راست هرچی کلاس خط میرفتم خطم به اینی که الان رسیده عمرا نمیرسید...

---------- Post added at 07:54 PM ---------- Previous post was at 07:53 PM ----------

به یه نتیجه هم رسیدم خط خوب خیلی تو درس خونیه آدم تاثیر داره ... خیلی

amir_ata_21
31-12-2011, 20:45
البته به مرور زمان هم دستخط بهتر می شه
البته در مورد من یکی که صادق بود:27:

majid_98
01-01-2012, 02:11
منم دست خطم افتضاح!!:34:
باعث تاسفه که یه بچه دبستانی به دست خط دانشجوی مملکت بخنده!:41:
البته به نظر من دست خط خوب خودش یه هنره و باید تو ذات ادم ها یاشه
اگرهم نباشه جونت در میاد تا یکم دست خطت بهتر بشه:37:

*parvaz65*
05-01-2012, 10:03
دوستان خوش خط منم مثل شماهام البته يه مدت رو خطم كار كردم و سرمشق گرفتم الان قلبل خوندن شده .بالا بري پايين بياي تنها راهش تمرين زياد

htvieq
13-01-2012, 15:15
دست خط خوب یکی از راهکارهایی است که باهاش میشه آدم خودش رو نشون بده. بگه مثلا کسی هستش. البته روی حرفم به شما نیستا. فک میکنم خطم بد نباشه ولی همیشه دوست دارم خطم و یا امضام دیگران را مسحور کنه . اگه شغلی داری که دست خط خوب توش مطرحه حتما خط تحریری رو تمرین کن همونی که تو همه کتابا مینویسن. ولی اگه عشقی میخوای دست خطت خوب شه چرا از خودت یه دست خط اختراع نمیکنی. ابتکار به خرج بده!:46:

majid_98
13-01-2012, 15:24
دست خط خوب یکی از راهکارهایی است که باهاش میشه آدم خودش رو نشون بده. بگه مثلا کسی هستش. البته روی حرفم به شما نیستا. فک میکنم خطم بد نباشه ولی همیشه دوست دارم خطم و یا امضام دیگران را مسحور کنه . اگه شغلی داری که دست خط خوب توش مطرحه حتما خط تحریری رو تمرین کن همونی که تو همه کتابا مینویسن. ولی اگه عشقی میخوای دست خطت خوب شه چرا از خودت یه دست خط اختراع نمیکنی. ابتکار به خرج بده!:46:
تمام کسایی که دست خطشون خوب نیست دقیقن همین کاری که شما گفتی رو انجام دادن
یعنی یه دست خط از خودشون اخطراع کردن!!!
منتها به چشم بقیه قشنگ نیست!!:10:

alone one
17-02-2012, 19:58
والا از اول تاپیک مطالبو خوندم،به نظرم هیچ اتفاق نظری رو هیچ چیز نبود،مثلا بگیم از این کتاب خاص 5 نفر خوششون اومده و نتیجه گرفتن،همش دوستان میگفتن یه کتابیو تو فلان سال دیدم که خوب بود اما انداختمش دور یا ...
خوب این چه کمکی میکنه به بقیه!!
اگه کتابیو میشناسین که خوبه،اسمشو به بقیه ام بگین،اگه نه که دیگه ...
فک کنم اون سی دی ها هم بد نبود،کسی تا حالا استفاده کرده به جز اون دوستمون که پیشنهاد دادن؟خوب بود؟
به نظرم باید رفت کلاس،کسی کلاس خط خوب که نتیجه ازش گرفته باشرو تو تهران نمیشناسه؟
من انجمن خوشنویسان نوینو فقط میشناسم،خوبه؟