PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : لیست پخش اعضا در این تاپیک (پست اول مطالعه شود)

Havbb
20-08-2011, 01:05
سلام دوستان
این تاپیک رو با مشورت با کوروش عزیز ایجاد کردم تا لیست پخش موسیقی هامون رو اینجا بذاریم تا بقیه هم استفاده کنن.
این تاپیک تا حدودی ادامه ی همون مبحث خارش مغزی هست که در یکی از تاپیک ها در موردش بحث شد. در واقع ما وقتی آهنگی رو گوش میدیم این آهنگ به دلیل شباهت به آهنگ دیگه یا... باعث میشه که ما آهنگ بعدی توی ذهنمون بیاد. خیلی ها بر همین اساس پلی لیست درست میکنن و گوش میکنن. معمولا آهنگهایی که در یک لیست پخش قرار میگیرن در یک حال و هوای مشترک قرار دارن.
البته مهم نیست که پلی لیست شما به چه روش و هدفی ایجاد شده...

اهداف این تاپیک:
به عنوان مثال من با دو سه آهنگ آشنا هستم. وقتی در لیست پخش دوست دیگه ای ببینیم این چند آهنگ بین چند آهنگ دیگه که کمتر برای من شناخته شده هست قرار گرفته باعث میشه که با آهنگهای جدیدی که تا حدود زیادی مطابق سلیقه ی منه آشنا بشم.

Havbb
20-08-2011, 18:47
اولین لیست پخش خودم رو میذارم

ماهـــور

این لیست پخش فقط با استفاده از آثار استاد شجریان و در دستگاه ماهور تنظیم شده.

تصنیف مرغ سحر
اجرای آمریکا (سه تار و نی)
برای شروع یک تصنیف آرام میتونه مناسب باشه تا ذهن رو با دستگاه ماهور (بیشتر با مقدمه) آشنا کنه

تصنیف عشق تو
آلبوم سر عشق
یک تصنیف دیگه باز هم با ضرب بسیار کند ، چیزی شبیه آواز ضربی

ساز و آواز سرٌ عشق
آلبوم سر عشق
اولین آواز این لیست ، آوازی که تقریبا کامله یعنی بر خلاف بیشتر آواز ها روی گوشه ی خاصی متمرکز نیست. نسبتا طولانی هم هست و بسیار مناسبه برای یه سیر کلی تو دستگاه ماهور

ضربی ماهور
آلبوم سر عشق (8)
همون تصنیف دل میرود زدستم (دو بیت اولی شعر) تصنیفی خیلی کوتاه ولی زیبا باز هم با ضرب سنگین.

مقدمه ی ماهور
کنسرت سخن عشق
اولین قطعه ی چند سازی این لیست. آهنگهای قبلی فقط از سه تار و نی استفاده شده بود
این مقدمه هم ضرب سنگین داره ولی تنوع ساز باعث میشه که زیباتر به نظر برسه

تصنیف سروچمان
کنسرت سخن عشق
اولین تصنیف چند سازی این لیست. بعد از قطعه ای چند سازی این تصنیف که توی همون گام ساخته شده میتونه به عنوان اولین تصنیف شاد با ریتم معمولی مناسب باشه. تصنیفی که نسبتا آشنا تر از بقیه هم هست...

تکنوازی نی
آلبوم سر عشق
بین یه تصنیف زیبا و یه چهار مضراب زیبا ، یه قطعه ی خیلی کوتاه از ساز نی میتونه بالانس وضعیت روانی رو ایجاد کنه البته این تکنوازی میتونه فرود به ماهور هم باشه

چهار مضراب ماهور
آلبوم سر عشق
چهار مضراب ماهور که با سه تار و نی زده میشه. نکته ی جالب اینه که این دو ساز همنوازی نمیکنند و به نوبت قسمتی از چهار مضراب رو مینوازند. این چهار مضراب هم روی گوشه ی خاصی تمرکز نداره و میتونه یه سیر کلی در دستگاه ماهور اینبار به صورت چهار مضراب و همچنین درآمدی باشه برای چهار مضراب های بعدی

چهار مضراب دلکش
کنسرت سخن عشق
البته این چهار مضراب همراه با آوازه ولی منظور من از ابتدا تا قبل از آوازه.
این چهار مضراب متمرکز روی گوشه ی دلکش یکی از زیباترین گوشه های دستگاه ماهور هست که با پنج ساز نواخته میشه. پایه ی چهار مضراب با ساز تار نواخته میشه و در ادامه بقیه سازها به نوبت اضافه میشن ، خیلی جالبه

سه مضراب دلکش
آلبوم آهنگ وفا
البته این سه مضراب از پایه و اساس فرق میکنه با اون چهار مضراب : دی این قطعه فقط اسمش سه مضرابه. قطعه ای ریتمیک در گوشه ی دلکش که با تک ساز (عود) نواخته میشه. این قطعه در واقع درآمد آواز بعدیه

ساز و آواز
آلبوم آهنگ وفا
آواز در گوشه ی دلکش ، که البته در اوج خونده میشه و بعدش به گوشه های بعد از دلکش هم میره. واقعا حس عجیبی داره این آواز ، به نظر من واقعه این همه مقدمه چینی برای شنیدن این آواز زیبا لازم بود.... وگرنه به زیبایی های این آواز در حالت عادی نمیتوان پی برد. شعر این آواز هم به زیبایی خود آوازه ، زیبا و پر معنا و در عین حال ساده!
تو این آواز حتی به دستگاه شور هم اشاره ای میشه ولی دوباره فرود به دلکش اجرا میشه

تکنوازی تار و عود (دلکش)
کنسرت سخن عشق
این قطعه که به ترتیب تکنوازی سازهای عود و تار هست ، مقدمه ی چهار مضراب بعدی قرار گرفته و علتش اینه که چهار مضراب بعدی توی همین گام و توسط تاری که تکنوازیش قرار گرفته اجرا میشه ، باعث میشه برای چهار مضراب بعدی بهتر فضا سازی بشه

چهار مضراب همراه با آواز دلکش
کنسرت سخن عشق
چهار مضرابی زیبا که یکبار قبلا شنیدیم اینبار همراه با دو بیت آواز در اوج!

آواز قرچه ، رضوی ، فرود
کنسرت سخن عشق
بلا فاصله بعد از چهار مضراب ادامه ی آواز دلکش که در گوشه ی قرچه آغاز میشود ، باز هم با جواب آواز تار!
این آواز به قشنگی آواز دلکش قبلی با عود نیست ولی تناسب این آواز با آوازی که در چهار مضراب قبلی شنیدیم زیبایی خاصی به آن بخشیده است.
در انتهای این آواز فرود به ماهور در اکتاو بم را میشنویم ! آوازی که در اوج اوج آغاز و در بم به پایان میرسد....

تصنیف سخن عشق
کنسرت سخن عشق
این تصنیف هم بلافاصله بعد از آواز اجرا شده و میتوان گفت اولین تصنیف جدی این لیست است! (بعد از سیر در آواز ها) اولین تصنیف به این جهت سخن عشق انتخاب شد که در همان گام آواز قبلی و در همان کنسرت اجرا شده بوده

تصنیف ز دست محبوب
آلبوم آهنگ وفا
تصنیفی که فکر نکنم نیاز به توضیح من داشته باشد.... بسیار زیباست! فکر میکنم به حق جزو این سه تصنیف پایانی باید باشد

تصنیف زمن نگارم
آلبوم آهنگ وفا
در پایان هم یک تصنیف قدیمی شاد (با ریتم مطربی!) میشنویم که این تصنیف پایانی شباهت عجیبی به تصنیف آغازی (مرغ سحر) دارد هر دو در یک دستگاه ، شاعر هر دو یک نفر ، شعر هر دو در یک مایه ، ولی حال هوای این دو از زمین تا آسمان با هم تفاوت دارد!

============
امیدوارم مورد استفاده شما قرار بگیره منتظر پلی لیست شما هم هستیم

در ضمن این لیست های من که اینجا گذاشته میشه مطمئنا به این معنی نیست که کاملترینه و نظرات شما میتونه به کامل شدنش کمک کنه

موفق باشید:11: