PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کمک درباره رزولوشن واسه چاپ

sam.graph
06-08-2011, 14:02
سلام
اقا من یه سوال داشتم، اگه بخوای یه جلد کتاب طراحی کنی اندازه برگه آچار مثلا! رزولوشن باید 72 باشه؟ 300؟ هر دو گزینه؟ :D! کمک!:(

Shahin King
07-08-2011, 17:47
طراحی مانیتوری و طراحی کاغذی تفاوت‌های عمده‌ای با یکدیگر دارند، حتی به اندازه‌ای که ممکن است، طرح شما بعد از چاپ قابل قیاس با طرح دیده شده در مانیتور نباشد.
هدف از نوشتن این مقاله، بررسی نکات مربوط به اصول طراحی به منظور چاپ و تاکید بر روش‌هایی که برای چاپ الزامیست، می‌باشد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
نما و سبک رنگ (Color Mode)
رنگ‌ها در گرافیک دو بعدی به دو دسته‌ی اساسی تقسیم‌بندی می‌شوند: ۱- RGB و ۲- CMYK
سبک RGB شامل رنگ‌های Red = قرمز ، Green = سبز ، Blue = آبی بوده و همان رنگ‌های نمایش‌دهنده‌ی تصاویر بر روی مانیتور و صفحه‌های نمایشگر است. از ترکیب این سه رنگ است که اشکال در صفحه‌ی نمایشگر نقش می‌بندد و چشم شما آن‌ها را درک می‌کند.
سبک CMYK هم شامل رنگ‌های Cyan = فیروزه‌ای ، Magenta = ارغوانی ، Yellow = زرد ، Black = سیاه بوده و ترکیب این‌ها، تصاویریست که روی کاغذ‌های مختلف چاپ شده و به نمایش در می‌آیند.
تفاوت: بزرگترین تفاوت این دو سبک رنگ، تفاوت در استفاده‌ی آن‌هاست. همان‌طور که در بالا گفته شد، سبک RGB برای نمایش مانیتوری و سبک CMYK برای نمایش چاپی کاربرد دارد. در سبک RGB رنگ‌ها از جنس نور هستند و به تشکیل پیکسل‌های رنگی می‌انجامند، در نتیجه این سبک شفاف‌تر، کم‌رنگ‌تر و دلنوازتر است.
اما در سبک CMYK به دلیل فقدان نور در کاغذ می‌بایست منافذ رنگ‌ها را به طریقی پر کرد. پس به جای نور در رنگ از رنگ سیاه برای این روزنه‌ها استفاده شده است. این دلیل کدرتر بودن تصاویر چاپی نسبت به تصاوریست که ما در نمایشگرهای خود می‌بینیم.
پس برای طراحی به منظور چاپ ، فقط و فقط از سبک رنگ CMYK برای طراحی خود استفاده کنید.
نکته: در نرم‌افزار فتوشاپ شما از طرق تب Image و زیرشاخه‌ی Mode امکان تغییر سبک رنگ را دارید و می‌توانید در میان کار هم، پروژه‌ی خود را از RGB به CMYK تغییر دهید.
همچنین از تب View و زیرشاخه‌ی Proof Colors حتی اگر شما سبک RGB را انتخاب کرده باشید، قادرید بدون تغییر سبک رنگ، با زدن این گزینه رنگ نهایی بعد از چاپ را مشاهده کنید.
در زیر تفاوت رنگ فسفری در دو سبک RGB و CMYK را می‌بینید:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ابعاد و رزولوشن ( Size and DPI )
رزولوشن که به کیفیت نمایش هم معروف است، تعداد نقطه‌های تصویر را در واحد اینچ نشان می‌دهد. (DPI = Dot Per Inch) در مانیتورهای خانگی به دلیل مختلف بودن استانداردهای نمایش، مقدار رزولوشن ۷۲ یا ۹۶ است. اطلاعات بیشتر در مورد رزولوشن‌های دیجیتالی و استاندارد‌های مختلف ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %257Eferris%2Fdocs%2Fdpi-monitor.html)
اما به دلیل کم بودن رزولوشن نمایشگرها، تصاویر در مانیتور بسیار بزرگ‌تر از روی کاغذ دیده می‌شوند. پس برای جلوگیری از شکسته شدن پیکسل‌ها بعد از چاپ و افت کیفیت، میبایست رزولوشن‌های بالایی برای چاپ تعریف کنید. استاندارد رزولوشن در چاپ از ۳۰۰ تا ۷۰۰ DPI متغیر است. (البته نمونه چاپ‌هایی مانند چاپ روزنامه، با رزولوشن ۷۲ انجام پذیر است.)
اما در مورد ابعاد، بهتر است حین طراحی از یکاهای فیزیکی مانند سانتی‌متر یا میلی‌متر به جای پیکسل و درصد استفاده کنید. همچنین باید مد نظر داشته باشید که برای طراحی چاپی، لازم است که طرح خود را در ابعاد چاپ طراحی کنید. مثلاً اگر قرار باشد که طرحی برای چاپ روی کاغذ A4 طراحی گردد، میبایست سایز پروژه هم A4 باشد.
نکته: در نرم‌افزار فتوشاپ شما از تب View و زیرشاخه‌ی Print Size قادرید ابعاد طرح بعد از چاپ را مشاهده نمایید.
اصول طراحی در مقیاس بزرگ
در طراحی بنر و بیلبرد‌های تبلیغاتی کار کمی پیچیده و مشکلات بیشتر خواهند بود. به طور مثال در طراحی پیکسلی آبجکت‌های بزرگ ابعاد (Stock Photo) یا براش‌های بزرگ کمیاب هستند و فقدان آن‌ها طراحی را مشکل‌تر می‌کند.
پیشنهاد من برای طراحی بزرگ، طراحی به سبک برداری و وکتور است. چون با افزایش ابعاد در این‌گونه طرح‌ها افت کیفیت اتفاق نمی‌افتد و دست طراح برای طراحی بسیار بازتر است. اما اگر بر طراحی پیکسلی اصرار دارید، می‌توانید تصاویر و آبجکت‌های مد نظر خود را با نرم‌افزارهای بزرگ‌نما مثل BenVista Photo Zoom زوم کرده و از آن‌ها استفاده کنید.
نکته: گاهی در طراحی‌های بسیار بزرگ به روش پیکسلی، شما امکان این را دارید که طرح خود را با سایزی کوچک‌تر طراحی کرده و سپس آن‌ را چاپ کنید. دلیل هم چیزی نیست جز خطای دید بیننده. در نظر داشته باشید که طرح‌های بزرگ ابعاد عموما برای دید از دور طراحی شده‌اند، پس تا وقتی بیننده تصویر را از دور می‌بیند بی‌کیفیتی و شکستگی پیکسل‌ها از چشم او، دور خواهند ماند.

=====================

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

منبع : pariyana

ATA FARZADI
07-08-2011, 19:01
با سلام خدمت شاهین عزیز

طراحی به سبک برداری و وکتور رو لطف کنید توضیح بدید یا لینک آموزشی هست ازش تا یاد بگیریم؟؟؟

MER30

famile dur !
07-08-2011, 23:32
من اینو بگم که کلّد هر چی ابعاد کار کوچیک بشه، رزولوشن میره بالا. یعنی بعد کار و رزولوشن کار با هم رابطه ای عکس دارن.

ATA FARZADI
08-08-2011, 10:56
با سلام خدمت شاهین عزیز

طراحی به سبک برداری و وکتور رو لطف کنید توضیح بدید یا لینک آموزشی هست ازش تا یاد بگیریم؟؟؟

MER30

آقا شاهین ما کماکان منتظریما

Shahin King
08-08-2011, 17:29
با سلام خدمت شاهين عزيز

طراحي به سبک برداري و وکتور رو لطف کنيد توضيح بديد يا لينک آموزشي هست ازش تا ياد بگيريم؟؟؟

MER30

سلام

بهتره اين بحث ( طراحي به سبک برداري و وکتور ) رو در انجمن ساير مباحث گرافيکي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دنبال کنيد .
نرم افزارهايي همچون CorelDRAW و Adobe Illustrator که از قدرتمندترین ها در دنیای گرافیک برداری هستند به شما کمک می کنن .
البته این انجمن همچون انجمن فتوشاپ غنی نیست ، ولی میشه چیزهایی برای شروع کار پبدا کرد .

قربان شما
شاهین :10:

sam.graph
08-08-2011, 20:59
آقا شاهین سپاس گذار،
قبل اینکه بگی من طرحو داده بودم همه اینا هم رعایت کردم :)
خیالم راحت شد!
بابت مقاله خوبت هم ممنون.
منتشر که شد طرحو میزارم شما هم نظر بدید،

ATA FARZADI
09-08-2011, 09:59
سلام

بهتره اين بحث ( طراحي به سبک برداري و وکتور ) رو در انجمن ساير مباحث گرافيکي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دنبال کنيد .
نرم افزارهايي همچون CorelDRAW و Adobe Illustrator که از قدرتمندترین ها در دنیای گرافیک برداری هستند به شما کمک می کنن .
البته این انجمن همچون انجمن فتوشاپ غنی نیست ، ولی میشه چیزهایی برای شروع کار پبدا کرد .

قربان شما
شاهین :10:
آآآآآآآهـــــــــــــــــ ـــــــــا

پس با فتوشاپ نمیشه این کار رو ن انجام داد!!!!!!!!!...........

من کورل رو نصب دارم زیاد بلد نیستم باهاش کار کنم

با کورل میشه مثل فتوشاپ هر طرحی رو زد؟؟؟؟؟؟؟؟

مثلاً طراحی رو یک عکس
یا اینکه باید یه نیو پروژه درست کنی و همه چیو باید با ترسیم آیتمایی که خودش داره درست کرد؟

yasaman61
20-02-2013, 10:22
سلام من تايپك در مورد كمك درباره رزولوشن رو خوندم.اما جواب سوالم خودم رو متوجه نشدم چرا بايد رزولوشن رو 72 انتخاب كنيم؟اين مقدار چرا 71 يا 73 نيست؟اگه در اين مورد اطلاعاتي داريد ممنون ميشم راهنمايي كنيد
با تشكر