PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : میر مهنا

sajjadgameactor
02-08-2011, 12:35
بلاخره پس از مدت ها انتظار میر مهنا، دومین بازی فاخر ایرانی توسط شرکت اسپرس پویانما و با همکاری بنیاد ملی بازی های رایانه ای توسط لوح زرین نیکان منتشر شد و هر چند نتوانست استانداردهای بازی گرشاسب را به سطح بالاتری ارتقا دهد اما حرف هایی هم برای گفتن داشت.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
در ابتدا نحوه نصب بازی جلب توجه میکند که شرکت لوح زرین نیکان با توجه به دردسرهای گرفتن سریال بازی به صورت اینترنتی و اس ام اسی این بار ترجیح داده است که از این روش استفاده نکند ولی این بار برای جلوگیری از کپی در زمان اجرای بازی حتما باید دی وی دی ارجینال بازی درون دی وی دی رام باشد.
پس از نصب ، در اولین اجرا بازی یک بنچمارک را پخش میکند تا تنظیمات گرافیکی متناسب با کارت گرافیک بهینه کند. در این بنچمارک متوسط فریم بر ثانیه برای من حدود 20 بود که با این وجود بازی برای من بالا ترین تنظیمات را در نظر گرفت!!! که در قسمت گرافیک بیشتر در مورد آن بحث خواهیم کرد.
پس از بالا آمدن بازی اولین صفحه ای که ظاهر میشود رابط کاربری بازیست که به زیبایی طراحی شده است و با ابجکت هایی که در بازی زیاد با آنها سر و کار دارید تزیین شده و منوی بازی درون این ابجکت ها جاسازی شده که علاوه بر سادگی و زیبایی دارای یک طراحی بومی است

برای ورود به بازی ابتدا با یک بارگذاری نسبتا طولانی مواجه میشویم و پس از این لودینگ بلاخره اولین صحنه ی بازی را میبینیم بدون معطلی اولین بازی ای که به ذهن ما میرسد فارکرای هست(اشتباه نکنید این ذهنیت به هیچ وجه از گرافیک بازی نیست) یک مرد که درون قایق ایستاده و یک نقشه و یک قطب نما در دست دارد اما متاسفانه این قابلیت به درستی در بازی قرار نگرفته و با اینکه تلاش زیادی برای ساخت این نقشه ها و قطب نما صورت گرفته پس از این هرگز از آن استفاده نخواهید کرد چون اولا بازی کاملا خطی است و نیازی به پیدا کردن راه نخواهید داشت و دوما اگر چنین نیازی داشتید نگاه کردن به نقشه هیچ کمکی نمیکند زیرا نقشه بسیار گنگ هست و نه مکان شما در آن مشخص شده و نه حتی سمت شمال!!!

پس از این شما سوار یک قایق کوچک میشوید و چند دقیقه برای رسیدن به ساحل پارو میزنید که هر چند جذابیت خاصی ندارد اما پس از ورود به جریان یکنواخت بازی قدر همین مینی گیم را هم خواهید دانست.
با ورود به ساحل ابتدای کار یک اسحه پیدا میکنید و از اینجا روند یکنواخت بازی اغاز می شود جلو می روید میکشید جلو میروید در بازی در کل 2نوع اسلحه وجود دارد که هر دو از ابتدای کار در اختیار شما قرار میگیرد اسلحه اول که تا حدودی حکم کلت را دارد که به جز ابتدای بازی که 2 نفر را می کشید و اسلحه دوم را از آن ها می گیرید دیگر از آن استفاده نخواهید کرد. از این پس وارد یک چرخه خسته کننده می شوید که دلیل این خسته کنندگی در ادامه ذکر خواهد شد
(نمرات از 20 محاسبه شده)
گیم پلی : 8
بازی در کل دارای کمتر از 3 ساعت گیم پلی است که بخش اصلی آن هم به مبارزات با تفنگ اختصاص دارد و متاسفانه بیشترین ضعف گیم پلی نیز همین قسمت است، در مبارزات شما دراکثر موارد دارای یارانی هستید که هیچ گونه کمکی به شما نمیکنند . جای شکر آن باقیست که با اینکه کسی را نمیزنند اما هرگز هم نمیمیرند بزرگترین ضعف بازی هوش مصنوعی است که به جرات میتوان گفت چنین چیزی در بازی وجود ندارد و میتوان در چند خط تمام آن را توضیح داد و دوستانی که با موتور unreal کمی کار کرده باشند میتوانند نحوه ساخت این بخش را به طور کامل متوجه شوند :
روند کار به این گونه است که صفحه های نامرئی به صورت trigger در بازی جاسازی شده است که با توجه به کاملا خطی بودن بازی مطمینا کاراکتر بازی از این صفحات رد خواهد شد با رد شدن از این صفحات این trigger فعال میشود با فعال شدن trigger دستوری که به آن داده شده است اجرا میشود که در اغلب موارد این دستور اینگونه است که تعدادی دشمن به صورت ناگهانی در نقاط از پیش تعیین شده ظاهر می شوند و سپس به سمت نقاطی که برای آنها تعریف شده حرکت می کنند و با رسیدن به آن نقطه وارد حلقه ی اماده باش می شوند هر چند در بسیاری از بازی ها (حتی cod) از همین حقه استفاده می شود اما در این بازی بسیار غیر حرفه ای کار شده و جلب توجه میکند نکته دیگری که باعث بد جلوه دادن این حقه می شود هوش مصنوعی بسیار ضعیف دشمنان هنگامی که در حلقه اماده باش هستند است که باز هم در چند خط خلاصه می شود :
وقتی که دشمنی در یک نقطه در حالت اماده باش قرار گرفت 2 چیز را چک میکند شعاع دید و میدان دید در صورتی که کاراکتر بازی یا دوستان او در میدان دید او باشند شروع به تیراندازی میکند و درصورتی که درون شعاع دید او باشد میچرخد ( به صورت تانکی!!!) تا در میدان دیدش قرار بگیرد و سپس تیراندازی میکند. همین چرخش تانکی سبب میشود تا بتوانید به راحتی با کمی حرکات زیک زاک بدون درگیری از کنار دشمنان رد شوید و پس از رد شدن تا دشمن بخواهد یک دور کامل بزند و به سمت شما برگردد چند ثانیه زمان تلف شده باشد و شما به اندازه ای دور شده اید که احتمال تیر خوردنتان کم است، اگر بخواهید از این روش استفاده کنید شاید بتوانید در کمتر از یک ساعت بازی را تمام کنید.
تنها نکته مثبت در گیم پلی بازی توپ ها هستند شما توانایی این را دارید که پشت توپ ها قرار بگیرید و با انها شلیک کنید در طول بازی این قابلیت 2-3 بار در اختیار شما قرار می گیرد که مفرح ترین بخش بازی است هر چند استفاده از توپ ها از یک مکانیسم ساده استفده می کند اما استفاده از انها لذت بخش است و تنها بخشی است که ممکن است با خود بگویید ای کاش کمی بیشتر طول میکشید.
طراحی مراحل در بازی بسیار خوب انجام شده ولی زمانی که در کنار باگ های فراوان ، خطی بودن ، گرافیک مشکل دار و افت فریم قرار میگیرد مجالی برای خودنمایی پیدا نمیکند

صدا و موزیک : 11
صدا های موجود در بازی از کیفیت مناسبی برخوردارند و هماهنگ با محیط بازی انتخاب شده اند صداهای دویدن،راه رفتن، شلیک کردن،پریدن و ... که صداهای عادی بازی را تشکیل می دهند مناسب هستند اما صدای دوستان و دشمنان چندان مناسب پیاده سازی نشده، تعداد دیالوگ دشمنان کم هست و انها مرتبا در حال تکرار همین چند دیالوگ هستند دشمنان در بازی متجاوزین هلند و کمپانی هندشرقی هستند هر چند من در مورد زبان این کشورها در آن زمان تحقیقی نداشته ام اما جالب بود که افراد هند شرقی به زبان عربی حرف میزدند. موسیقی دربازی بیشتر در منوها و زمانی که بازی در جریان نیست پخش می شود که زیبا ، کاملا سنتی و متناسب با جو آن زمان و مکان هست با این وجود تا زمانی که خودتان به آن توجه نکنید جلب توجه نمیکنند
داستان پردازی : 14
داستان پردازی در بازی یکی از معدود بخش هایی از بازی است که خوب ظاهر شده و میتوان گفت نسبت به بازی های پیشین ایرانی یک گام جلوتر قرار میگیرد ، تا به حال تمام بازی های ایرانی از ساده ترین سبک روایی برای داستان خود استفاده کرده اند و بعضا در پرداخت همان هم عاجز ماندند حتی بازی ای مثل گرشاسب نیز از این مشکل به شدت رنج میبرد ، کل داستانی که در بازی گرشاسب وجود داشت در همان دموی اول آن بازی بیان شد " هیتاسب زرین تاج برادر گرشاسب را می کشد و گرز او را می برد و از آن پس گرشاسب برای گرفتن انتقام برادر خود و پس گرفتن گرزش راهی سفر میشود"، اما این بار داستان پردازان میرمهنا سنت شکنی کردند و رخلاف انتظار ما داستان را از دید شبیر یک صیاد شجاع روایت کردند، شبیر جوانی صیاد است که در ناحیه جنوب زندگی می کند و با حمله متجاوزین به آن منطقه متجاوزین خواهر او حنانه را با خود میبرند شبیر نیز برای نجات جان خواهرش حرکت میکند و در این بین با میرمهنا اشنا میشود و به او می پیوندد و ...
روایت داستان هم با وجود تمام مشکلاتی که دارد بهتر از بازی های دیگر است درون بازی برای روایت داستان از صحنه های کپچر شده استفاده شده این صحنه ها به صورت همزمان درون بازی رندر شده اند و نسبتا خوب از آب در آمده اند(البته اگر سازندگان نمیگفتند که از موشن کپچر استفاده شده کسی متوجه نمیشد) با این حال تا صحنه های کپچر شده تمام میشود انگار همه چیز میمیرد. به غیر از این صحنه ها چیز دیگری از روایت داستانی درون بازی گفته نمیشود و با اکتفا به همین صحنه ها به سختی میتوان چیزی از داستان فهمید اما داستان بازی در زمان لودینگ ها ی بین مراحل نوشته می شود که با دنبال کردن ان ها داستان بازی را متوجه میشوید

گرافیک : 13
و اما گرافیک بازی ، بخشی که قرار بود طبق تریلر های نمایش داده شده به برجسته ترین بخش بازی تبدیل شود ولی آیا این چنین شد؟ هر چند فقط بازی گرشاسب در بین بازی های ایرانی گرافیکی بهتر از میرمهنا را ارایه میکند اما از این بازی که با موتور Torque ساخته شده انتظار بیشتری می رفت( البته این بازی نسبت به گرشاسب از افکت ها و تکنیک های گرافیکی بسیار بیشتری استفده کرده است، اما نتیجه ی خوبی نداشته) . بزرگترین مشکل بازی سنگین بودن بیش از حد آن است به طوری که با یک کارت گرافیک قدرتمند و قرار دادن تنظیمات در اخرین حد به ندرت فریم بازی از 30 بالاتر می رود در حالی که بازی برای 60 فریم بر ثانیه بهینه شده است با وجود این فریم پایین بازهم بازی با افت ناگهانی هم مواجه میشود و فریم بازی به کمتر از 10 میرسد و به طور متوسط تعداد فریم روی 20 است. بافت ها درون بازی از کیفیت نسبتا مناسبی بهره میبرند اما افکت های برجسته سازی بافت به درستی بر روی آنها پیاده نشده و باعث شده بافت ها ساده و بی روح به نظر برسند در کل افکت های زیادی در بازی وجود دارد که اغلب به درستی استفاده نشده اند و تنها باعث سنگین شدن بیش از حد بازی شده اند از جمله افکت Depth of field که معمولا دچار اشکال می شود

تعداد ابجکت های درون صحنه ی بازی معمولا کم است ولی با جو بازی همخوانی دارد و نسبت به یک بازی ایرانی قابل قبول است.
در تصویر زیر مشاهده می کنید که در یک محیط سربسته نسبتا کوچک قرار داریم ولی fps بازی 10 است(پایین سمت راست) دلیل این امر بهینه نبودن Culling System است که درخت های BSP درستی را در محیط ایجاد نکرده است به طوری که در این صحنه تمام محوطه بیرونی که دیده نمیشود نیز به طور کامل رندر شده است .

در پایان باید بگویم که بازی میر مهنا هرچند نتوانست انتظارهای ما را برآورده کند اما برای صنعت بازی سازی نوپای ایران یک غنیمت است ،هر چند این بازی به هیچ وجه به بازی های روز دنیا نمیرسد اما اگر بخواهیم آن را با بازی های روز دنیاکه قیمت اصلی آنها بین 60 تا 80 دلار است بسنجیم این بازی ارزش 5 هزار تومان را دارد بنابراین از شما می خواهیم که برای حمایت از بازی های ایرانی این بازی را بخرید و از ایرانی بودن آن لذت ببرید

نویسنده : sajjadgameactor

منبع :
uniran.ir

sajjadgameactor
02-08-2011, 14:42
یک نکته : انگار موتور ساخت بازی Torque هست و من اشتباه کردم فکر میکردم با استفاده از UDK ساخته شده

در متن اصلی هم درست شد

2lombe
02-08-2011, 18:06
سلام!

دوست عزیز من اونجایی گیر کردم که پس اینکه یک نفر من و دوستمان را میزند و نزدیک مردنمان 3 یا 4 نفر میان ما را نجات می دهند بعد با یه نفر همراه میشیم که یکم جلوتر او از بغل دیوا رد میشه من کجا باید برم نمی تونم از کنار دیوار رد بشم لطفا راهماییم کنید

sajjadgameactor
02-08-2011, 23:18
سلام!

دوست عزیز من اونجایی گیر کردم که پس اینکه یک نفر من و دوستمان را میزند و نزدیک مردنمان 3 یا 4 نفر میان ما را نجات می دهند بعد با یه نفر همراه میشیم که یکم جلوتر او از بغل دیوا رد میشه من کجا باید برم نمی تونم از کنار دیوار رد بشم لطفا راهماییم کنید

سه جا توی بازی یه همچپین اتفاقی میفته نمیدونم کجا رو میگی اگر عکس بگذاری بهتر میتونم بگم ولی در کل بازی کاملا خطی هست یک طرف کامل برمیگرده عقب از همون راهی که اومدی و راه دیگه هم مستقیم میره جلو
فکر میکنم جایی که هستی اخر مرحله باشه باید به یه نقطه برسی تا مرحله بعد ود بشه شاید نزدیک آب ولی درست یادم نمیاد

aha2012
02-08-2011, 23:52
بازی واقعا ارزش خرید داره؟قیمتش چنده؟گرافیکش چطوره؟در کل امیدو.ار کننده هست یا نه؟

sajjadgameactor
03-08-2011, 00:03
بازی واقعا ارزش خرید داره؟قیمتش چنده؟گرافیکش چطوره؟در کل امیدو.ار کننده هست یا نه؟

بازیش اونقدرا امیدوار کننده نبود ولی خوب همونطور که گفتم اگه مجبور بودیم بازی های خارجی رو با قیمت خودشون یعنی 60-80 هزار تومان بخریم اون موقع این بازی ارزش 4 هزار تومان رو داشت

Angel Of Darkness
03-08-2011, 08:08
گل پسر همین 50 تا 60 دلاری که میگی برا آمریکایی ها و اروپاییها همون 5 تا 10 تمن ما ایرانیاست
وبرا انگلیسیها چون ارزش دلار پایینتره به پولشون خیلی از این حرفا کمتره
برا کسایی که سنوسالشون کمه و حالو حوصله دارن ممکنه با یه از این گیم دستیا مال 1000 سال پیش هنوزم بشینن 10 ساعت بازی کنن و بهشون خوشم بگزره
ولی برا آدمایی که وقت و حوصله بهشون اجازه نمیده و بازی دوستن ممکنه بخوان کلا 1 ساعت بازی کنن و اگه بازیش درستو حسابی نباشه اصلا براش وقت نمیزارن
میرن همون که شما گفتی 80 تمن پولشه میگیرن
وقت با ارزشه برا بعضیا برا بعضیام نه پس باید دید چی برات میصرفه

gta6767
03-08-2011, 09:52
این بازی خیلی چرته و پر از باگ هست.:41:

sajjadgameactor
03-08-2011, 11:35
گل پسر همین 50 تا 60 دلاری که میگی برا آمریکایی ها و اروپاییها همون 5 تا 10 تمن ما ایرانیاست
وبرا انگلیسیها چون ارزش دلار پایینتره به پولشون خیلی از این حرفا کمتره
برا کسایی که سنوسالشون کمه و حالو حوصله دارن ممکنه با یه از این گیم دستیا مال 1000 سال پیش هنوزم بشینن 10 ساعت بازی کنن و بهشون خوشم بگزره
ولی برا آدمایی که وقت و حوصله بهشون اجازه نمیده و بازی دوستن ممکنه بخوان کلا 1 ساعت بازی کنن و اگه بازیش درستو حسابی نباشه اصلا براش وقت نمیزارن
میرن همون که شما گفتی 80 تمن پولشه میگیرن
وقت با ارزشه برا بعضیا برا بعضیام نه پس باید دید چی برات میصرفه

درسته ولی برای من که آینده خودم توی بازی سازی خیلی مفیده که از اشتباهاتشون درس بگیریم همین طور وقتی بدونی برای همین بازی با این امکانات چقدر زحمت کشیده شده برات ارزشش رو داره

2lombe
03-08-2011, 11:53
سه جا توی بازی یه همچپین اتفاقی میفته نمیدونم کجا رو میگی اگر عکس بگذاری بهتر میتونم بگم ولی در کل بازی کاملا خطی هست یک طرف کامل برمیگرده عقب از همون راهی که اومدی و راه دیگه هم مستقیم میره جلو
فکر میکنم جایی که هستی اخر مرحله باشه باید به یه نقطه برسی تا مرحله بعد ود بشه شاید نزدیک آب ولی درست یادم نمیاد

مرحله ی لنگرگاه بعد از اینکه بی هوش میشیم دوستمان میان نجتمان میدن بع باید همراه اون یارو بریم که از بغل دیوار رد میشه چه کار کنم

sajjadgameactor
03-08-2011, 13:12
مرحله ی لنگرگاه بعد از اینکه بی هوش میشیم دوستمان میان نجتمان میدن بع باید همراه اون یارو بریم که از بغل دیوار رد میشه چه کار کنم

من الان همون قسمت رو دوباره رفتم بعد از اینکه میفتین زمین میرمهنا با یاراش میرسه و کمکتون میکنه بعد یک نفر رو میفرسته عقب برای درمان که تو باهاش کاری نداری تو میری جلو با چند تا از یارایی که بهت میده سمت N قطب نما باید بری

shahrad
04-08-2011, 00:06
بازی در ویندوز 7 که اصلا نصب نمیشه خود پشتیبانیش هم گفت که همین طوره و اشتباهی روی جلدش نوشتن که ویندوز 7 رو پشتیبانی
!میکنه
در ویندوز ایکس پی هم نصب میشه ولی اجرا نمیشه پشتیبانیش هم هر چی گفت انجام دادم و آخرش گفت شرمنده در ویندوز شما اجرا نمیشه !

sajjadgameactor
04-08-2011, 02:18
بازی در ویندوز 7 که اصلا نصب نمیشه خود پشتیبانیش هم گفت که همین طوره و اشتباهی روی جلدش نوشتن که ویندوز 7 رو پشتیبانی
!میکنه
در ویندوز ایکس پی هم نصب میشه ولی اجرا نمیشه پشتیبانیش هم هر چی گفت انجام دادم و آخرش گفت شرمنده در ویندوز شما اجرا نمیشه !

ببخشید ولی فکر کنم اشتباهی به پشتیبان قلم چی زنگ زدی:31:
من خودم این بازی رو روی ویندوز سون بازی کردم

ممکنه ولی از سخت افزارت باشه مشخصات سخت افزاریت چیه؟